5 Nog iets over den omgevallen radio-toren ran Rnisselede Donderdag Maart 1925 Slel geschikte water voer den wasch Het Belgisch bezettings leger in de Roer Ds strijd der Fransche Katholieken Een Engeiseh schrijver ever de verdediging van Antwerpen föiessüfjaarsgfffen veer im Fays -vw De herziening der Kiezerslijsten XXXI' JAARGANG nummer 54 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. H4 DAGBLAD 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffel-Db Gendt Publiciteit buiten het Air. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, to Brussel. Eue de Richelieu, Parijs, Bream's Building, 6, Lon dres E, C, 4. H. Theophilas JZon op 6,29, onder 5,37 J Voile Maan den 10 Het water voor de wascli scliijnt Soms van weinig belang te zijn, nochtans is het een der bijzonderste voorwaarden opdat deze doelmatig zou toegepast worden. Het gebeurt wel eens dat de buis houdster rond dit tijdstip slecht ge zind is, omdat ze niettegenstaande al haar.goede wil en werken, nog geen sehoone wasdh bekomt om die onaangenaamheden te voorko men, is het altijd geraadzaaim eeni- ge middeltjes bij de hand te hebben om geschikt water te bekomen. Vooreerst welke zijn de noodige hoedanigheden die het water moet bezitten Tiet moet de zeep zoo goed mogelijk oplossen heel dik wiils ziet men witte vlokjes op het water drijven in plaats van een schuimend zeepwater tel bekomen vervolgens moet het zoo zuiver mo gelijk zijn. Het beste water geschikt voor de wasch is het regenwater. Dit wordt gevormd door het water dat we aan treffen op de aarde: oceanen, zeeen, nieren, stroomen, enz., hetwelk ver dampt en in de lucht stijgt, hoe- meer dit in de koude luchtlagen komt, hoe meer dit samentrekt en zoo bekomen we regen, sneeuw, ha gel. Het water valt dus op de aarde onder deze drie vormen en komt te récht in meren, rivieren enz., maar eene zeker hoeveelheid komt ook op den bodem terecht en dringt dooi de aarde, totdat het op eene ondoor dringbare laag komt, daar blijft bet staan en vormt onderaardsc'he wateringen. Daar het water gemak kelijk vreemde stoffen opneemt zal het niet nalaten op zijnen doortocht de vreemde stoffen op te nemen die 'iet ontmoet. Men heeft bijvoor beeld kalkachtige lagen, ook ijzer houdende en nog menige andere la gen. Maar dit zijn twee minerale stoffen die door het water gelmak kelijk opgenomen worden en vormt dan zooals men zegt: «hard water», 't is te zeggen ongeschikt voor de waseh. Komt nu het regenwater enkel in aanraking met onze daken of wordt het opgevangen in regenput, dan blijft het zacht, vrij van alle mine rale stoffen ,pn het is dit water dat best geschikt is voor de waseh. Er kunnen soms ook onreinheden in voorkomen van daken en goten, maar dit is dan gem&kkeli jk te ver wijderen door het eenvoudig te fil teren. Heeft men nu geen regenwater, beschikt men nu over geen regen waterput dan is men nochtans ver plicht putwater te gebruiken. Dit is dus het water dat door de grondlagen gezijpeld is en zoo kalk of ander zout in zijnen doortocht opgenomen heeft. Men hoeft zich maar enkel de handen te wasschen1 met putwater en daarna met regen water om dadelijk het groot ver schil te voelen. Men kan zien of inen met kalk- water te doen heeft door bijvoor beeld eene karaf met putwater ge durende eenige uren te laten rusten, er zal een witte rand gevormd zijn, juist tot waar het water stond, er zal ook een bezinksel gevormd wor den, Hoe kan men zulk water nu ge schikt maken voor den wasch 1Door het water te laten koken ter afkoelen en giet het voorzichtig af zoodat het bezinksel van onder blijft, In plaats van te koken kan men ook aan het water wat souda toe voegen ongeveer 1/2 kgr, per 100 liters water. Men roert het water goed om en laat het staan geduren de vijf tot zes uren, er wordt een bezinksel gevormd doordat de sou- da zich verbindt met de kalk en een onoplosbaar lichaam vormt. Met het bovenste water dus af te gieten bekomt men zuiver water voor de. wasch. Het kan ook wel zi j n dat het put water ijzer bevat, dan is het ge woonlijk bruinachtig, troebel, on geschikt voor de wasch. Het is voldoende dit enkel aan de lucht bloot te stellen, de zuur stof van de lucht verbindt zich met ijzer, vormt ijzerbvdroxyde, welk 't uitzicht heeft van roest en welk men gemakkelijk kan verwijderen door eenvoudig filteren. Maar het ijzer kan ook nog in verbinding zijn met kalk en dan is het reeds moeilijker. Daartoe gebruikt men aluin en souda. 10 gr. aluin en 10 gr. souda voor 1 emmer water. Zoo wordt er aluminium-earbo- na gevorimd dat een kleverige stof -is, wit-grijsaehtig, hetwelk in het water neerslaat en alle vreemde stoffen met zich neemt. Het is maar enkel noodig het wa ter van kalk te ontdoen, voor het geen men gebruikt voor te weeken, en zeepwater te makenom te spoe len is het niet meer noodig. Het spoelwater mag kalk bevatten, het is zelfs heter, want de kalk verbindt zich met de zeep en vormt eene on oplosbare zeep die vlokjes vórmt en o 't water overgaan. Het huidig bezettingslege^ in" 'de Roer, zal worden afgelost op 24 en 25 Maart eerstkomende door de troe pen der eerste voctvolkafdeeling, on der bevel van generaal-majoor Del fosse. Het nieuw detachement zal omvat ten 1 bataljon van het 3e linie, Oostende .1 bataljon van het 4e linie, Brugge 1 bataljon van het 2e linie, Gent en eëne groep van het le artille rie, te Gent. Generaal Delfosse zal zicli met zijn staf te Duisburg' vestigen (overste Majoor der Artillerie Massart en bevel hebbers Booremans en Vanderheynden, Generaal Delfosse voert thans bet hevel over de 12e reserve afdeeling en is ook militaire bevelhebber der pro vincie Oost-Vlaanderen en der. stad Gent. In zijn werk over 3c krijgsverricK- tingen in Frankrijk en Belgie (1914); waarvan het tweede deel komt te ver schijnen, wijst brigadier-generaal E. Edmonds op bet belang van do ver dediging van Antwerpen en neemt stel ling ten voordeele van bet initiatief, te dier gelegenheid door M. Churchill ge nomen Het verlengen 'der verdediging Van het Antwerpsche garnizoen, verklaart hij, had een grooten invloed op de krijgsverrichtingen. Het winnen van een dag of zelfs van eenige uren, voor de Duitsche opmarsch naar Ieperen, of een vertraging van enkele uren in het toezenden van Fransche en Britsche versterkingen zou den zege kunnen ge bracht bobben aan den vijand. Haddon de geallieerde legers, in de eerste week van October een meer gun- zakt <le kruk op den koclern, vonnt j stip-e toestand bereikt, dan zou de ver- er een wit ECPÏaHlitjg l.mo-je dat jr!f!fliginer van Anfwerpen een beslissend verhardt en aan den boden-Ten wan-1?pbbenJ«'nn®n nemen 7. den Heeft r, Bel. werk van brnyadier-greneraa! Ed- r,t\ '•"•'«■olijks kunt ge <lit| moffels vi-ordt beschouwd als de cfficiee- K-suitujen in de moor. Ie geschiedenis van den oorlog, onder Dan laat mem eenvoudig het wa-|Brilsoh oogpunt beschreven. GROOTS BETOOGING TE NANTES. Verleden Zondag kwam Nanles aan de beunt. 50.000 katholieken namen deel aan de belooging en beantwoordden den oproep vin Mgr Le Eer de la Motte, bis schop van Nantes. Groote ordemaatregelen waren ge nomen de gansche politic en de gen darmerie waren te been, terwijl ook le gerafdelingen sommige straten bezet hielden. Al de parochies van Bre'lanje waren in den eindeloozcn oplócht vertegen woordigd. Te 1 uur was de mcnschenzee verza meld in de ruime binnenplaats van liet seminarie, waar de volksvergadering plaats bad onder voorzitterschap van generaal de Castelnau, voorzitter van de Federation Catholique. Het. woord werd gevoerd 'door de se nator de Montaigu en de Kamerleden Lecour, Grandmaison, Oberkircb en Grousseau. Een eindelooze ovatie begroette bet optreden van generaal de Castelnau. Aan zijne oud-soldaten, de zonen van Bretanje, die zoo dapper gestreden hadden voor de verdediging van bet va derland, vroeg bij thans te strijden voor de verdediging van hun geloof en voor, hunne vrijheid als burgers. Op bet oogenblik dat men de Bolsje wistische bandieten bier binnen laat, willen wij, katholieken, ons hier niet aan de deur laten zetten. Spreker vroeg de samentrekking van alle-katholieke krachten ter verdedi ging van den godsdienst. Wij zijn geen politieke partij, zegde Castelnau, wij staan boven de politiek, wij zullen gèen eigen candidalen stellen, maar die steu nen welke onze belangen en onze ge dachten voorstaan. Na eene korte aanspraak van 3eh bisschop liep de vergadering af. nadat eene dagorde was aangenomen tegen de wetten van verwereldlijking en nadat' telegrsnimen waren gestuurd aan 'den Paus on aan 'de bisschoppen van Metz en Straatsburg. In rangen van 8 begaf de stoet zicli vervolgens naar de kathedraal, waar liet Credo werd gezongen. 'ANDERE BETOOGINGEN. Te Laval, Ni mes, Perpignan en "ande re Fransche steden hadden eveneens groote katholieke betoogingen, plaats. Onder het ellendige voorwendsel dat de katholieken... Fascisten zijn, hadden overal de socialisten en communisten, de schijnbaar vechtende broeders, te- genbetoogingen ingericht. Incidenten hadden er evenwel niet plaats. M. IYIILLERAND TE MARSEILLE. Naar aanleiding van bet bezoek van M. Millerand te Marseille had 'de socia listische maire, M. Flaissières, alle straatbeloogingen verboden. M. Millerand voerde het woörd öp een feestmaal in de zaal Prado. In zijne redevoering bracht Iïij eerst' eene ontroerde hulde aan 'de nagedach tenis van hen, wier bloed 'de straat- steenen van Marseille rood geverfd heeft en die gevallen zijn 'in rden 'strijd voor "de vrijheid. Hij verdedigde liet programma' Van 'de Ligue Nationale, hetwelk een pro gramma van eendracht tusschen allé goede Franschen is. Verder veroordeelde de oud-President der Republiek hef. afbreken der betrek kingen tusschen Frankrijk en het Vati- kaan, op het oogenblik vooral dat men betrekkingen aanknoopt met Sovjet- Rusland. Breekt men af men liet Vatikaan om dat het eene geestelijke macht Is, zwak ker dan eene. tijdelijke Do 'indruk', "door dit afbreken te weeg gebracht, ïs deerniswekkend geweest in Belgié, iri Canada, in Engeland, in heel Amerika, waar men van oordeel is dat het gods dienstgevoel eene moreele kracht is, waar ieder gouvernement rekening van houden moet. Het gouvernement stelt" "opnieuw 'de kwestie 'der wereldlijke School cn gaat dus verder Ban Jules Ferry, die nog een' school 'droomde die' "al 'de kinderen kon vereenigen. Spreker brandmerkte ïïet besluit' Van het' Ondefwijzers-syndikaat "dat in zijn 'congres 'de afschaffing "van het onder wijs der geschiedenis vroeg. Is het mo gelijk 'dat Fransclie onderwijzers zoo iets vragen Weten zij dan niet wat er in Duitsclilan'd omgaat Het 'Congres vroeg nóg ïïet m'ohöpo- lie van het onderwijs, verplichting voor de ambtenaars hunne kinderen naar dé wereldlijke gclïool te. Sturen. Heeteri zij dat het Ilepublikeinsch programma, hetwelk de onderwijsvrijheid huldigt En dan de onderwijzende klooster zusters. Welk gevaar kan de Republiek loopen door het feit dat gediplomeerde geestelijken onderwijs zouden geven M. Millerand besloot met te zeggen clat al wie Franschen tegen Franschen in liet vuur jaagt, den- ondergang van Frankrijk bewerkt en dat de kiezingen van 3 Mei, wanneer weer het algemeen stemrecht zal spreken, den genadeslag zullen toebrengen aan de hatelijke cn kwaaddoende dwingelandij der onver draagzaamheid. Op hetzelfde oogenblik vergaderden de socialisten in de Werkbeurs cn stem den eene dagorde, waarin zij de bevrij ding vroegen van de misdadigers, wel ke op 9 Februari de katholieken mis handelden en er twee van om 't leven brachten Overdracht "der vorige iijslen: fr. 124.787.34; Institut SUBertliuin, Ma lonne, 200; mevr.- wed. Ch. Vogels, Brugge, 50; uit Wynghene, 50; uit dankbaarheid, Yper, 50; M. P. d'Artel, geheim kamerheer van Z. H., 100; M. F. Blernaux, Lkkel, 50; baron Julicn van Caloen, Brugge, 100; opdat het II. Hart mij verlioore, Kortrijk, 25; graaf cn gravin Ch. Lefehvre, Brussel, 100 M. Desgain, Lodelinsart, 50; T. P. Brugge, 100; leeraars en leerlingen van St-Lodewijkskollegie, id., 200; M. en mevr. A. de Schietere de Lophem, ïd., 100; naamloos, St. Michiel, 100; E. H. Lagace, pastoor Ledeghem, 50; een christen huisgezin, '100; Mgr Sentroul, Brugge, 25; M. Maurice Lannoy, Else- nc, 100; N. P. Andenne, 25; Joseph en Marie Kinkempois, 100; Mev. wed. Do- het, Hoei, 40; Leve het H. Hart van Je sus, Meenon, '100; een Luiksche nij veraar, 50; M. Georges Pirson, notaris, Namen, 100; baron P. 'de Crombrugghe de Looringhe, Ichlegem, '100; ter eere van het H. Hart, 30; M. F. Kortrijk, '1.000; onbekend, Kortrijk, '40; H. Vader zegen mijne familie, Langemarck, 100 baron A. de Montpellier, Vedrin, 200 M. en mad. L\ do Lhoneux, 200; voor de genezing van mijn zoon, 50; om ver hoord te worden, 50; baron en baronnes Cartuyvels de Collard 50; E. H. Namen, 100; voor den vrede, 25; E. H. Hoirinck, aalmoezenier, St. Servais, '100; Mej. L'. en C. Thibbaut, 100; M.# en mad. Henri Bribosia, 100; naamloos, De Planle, 25; A. B. 25; naamloos, St-Denies, '40; M. Leon Jeanmart, advokaat, Namen, '100; M. A. Huybrechts, Antwerpen, 200; be stuurder en leeraars van St. 'J.-Bercïï- in'anskollegie, Antwerpen, 350; M. Cy- rille Cassiers, 'Antwerpen, '100; opdat de H. Vader ons zegene, Doornik, 25; van Louise, 5; voor eene roeping. 5; Via el Papa, 5; IT. L. S. 20; een werk- mansgezin, Roesselaere, 20; voor mij ne genezing, Meulebeke, '10; M. en mevr. P. Thans, Ruysbroeck, 20; J. D. Swe- veghem, 20; M. Cyriel D'Helff, Bis- seghem, 10; voor 'de genezing mijner zuster, 5; bijzondere intentie, 5"; naam loos, L'. '10; voor de Zielen van ÏÏet Va gevuur, Welkenraedt, 20; voor het'wel- gelukken ecner moeilijke zaak", 10; S. W. Vielsalm, 10; naamloos, Anlo'ing, 10; dankbetuiging aan 'de H. Maagd, 20; P. P. Hoei, 20; familie G. W., Ypef, '10; mej. Desgain, Lodelinsart, '10; m! A'. Hallet, Borlez, '10; naamloos, 5. Totaal fr. 130,007.34. Het ijzeren gevaarte yan 280 meters hoog, was, behalve de kroon, gansch opgemaakt, zelfs de hooge omheining was afgewerkt en is door een of andere oorzaak, mogelijk het breken van een der kabels van de hoogste verdieping, uit zijn evenwicht geraakt. Het voetstuk van het ijzeren geraam te is slechts 2,70 m. breed. Er werd verteld 'dat het hoogste ge deelte (elke lengte van 25 meters is met kabels aan betonblokken gehecht)] nog niet gekabeld was. Dat hoogste gevaarte 'X280 meters)1 wankelde en viel, niet den hoogen toren medetrekkende, maar afkrakend boven de tweede hoogde rij kabels. Deze 8000 kil. zwaar vallende massa, sloeg andere kabels los en een tweede ?Jeel kapot van den ijzeren toren en val lend en zwenkend deden deze twee zwa- tc massas dienst 'als kamers, öm van afstand tot afstand den toren omver te slaan tot een tiental meiers boven den grond.. Gelukkig bepaalde zich alles bij stof- felijke schade, die, men verstaat hetj overgroot is. Immers zoo een torentje; kost bij de twee millioen frank, en er, komen er zoo acht. Het ijzerwerk is gansch verwrongen en kan nog slechts als oud ijzer aanzien worden. Het zwaarste stuk is terecht gekomen in den boomgaard van de verbelerings- schoo! van Sint-Pietorsveld. Do fruit-* hoornen zijn letterlijk iti splinters ge slagen. Een ander stuk van verscheide ne honderden kilos is op enkele meters gevallen van eene barak, die dient als slaapplaats van een lOtal aldaar wer kende lieden. ZoïWag met het sclioone weder zijn' vele nieuwsgierigen den omgevallen toren gaan bezichtigen. Techniekers en ingenieurs uit. Brus sel zijn ook ter plaats gekomen en zij hadden drukke gesprekken. M. Fieullien heeft verslag uitge bracht over het wetsvoorstel betreffen de de herziening van de kiezerslijsten. Krachtens het Kieswetbock zijn do lijsten, die moeten dienen voor de wet gevende verkiezingen, deze welke in ge bruik zijn op het oogenblik van de. stemming. i. Artikel 129 van liet Kieswctboek stelt het van kracht worden van de herziene kiezerslijsten op 4 Mei yan elk jaar. Eet Koninklijk besluit van 30 Juli 1924, getroffen ter uilvoering van de wet van denzelfdcn dag, stelt op 1 Mei 1925 het van kracht worden yan de herziene lijsten van 1924. Daaruit volgt dat, indien dé wetge vende verkiezingen van ;i925 plaats; hebben op het normale tijdstip, hetzij den vierden Zondag van Mei (art. 153, van het Kieswelboek), de kiezers inge schreven op de lijsten die geldig zullen zijn van 1 Mei 1925 tot 30 April 1926, deel zullen nemen aan de stemming.; Wanneer daarentegen, tengevolge van eene ontbinding, de wetgevende verkie zingen plaats hadden vóór 1 Mei 1925 dan zouden de kiezers, ingeschreven op de lijsten geldig van 1 Mei 1924 tot 30. April 1925, deelnemen aan de stem ming. Het wetsvoorstel heeft voor doel varï deze bepalingen af te wijken, te beslis sen dat, indien de wetgevende verkie zingen vastgesteld worden op een da tum vóór 1 Mei 1925, niet de normaal geldige lijsten zouden gebruikt worden, maar wel deze welke slechts op 1 Mei 1925 geldig zouden worden. Met andere woorden, er wordt voor gesteld dat niet de kiezers, die wettig het recht hebben deel te nemen aan de stemming, maar wel 'dezen, die krach tens het kieswetboek, slechts kiezers zullen zijn op 1 Mei- e, k\, de nieuwe Kamers zullen kiezen. De Commissie was van meenïng 'dat; door het goedkeuren van 'dit wetsvoor stel de Kamer een zeer gevaarlijk pre cedent zou invoeren. Die kieswetten bepalen "duidelijk" de' rechten van de kiezers en 'de voorwaar den van'de verkiezingen. Het zonder, noodzakelijkheid wijzigen van deze be palingen, welke aan de burgers de volle uitoefening van hunne kiesrechten ver zekeren onder voorwaarden van vol strekte 'onpartijdigheid, zou kunnen aanleiding geven tot de verdenking dat er politiek geknoei bestaat'. Aan 'de gevestigde regels mag men slechts raken wanneer het' absoluut noodig is. Is dit hier het geval? Het eenige argument 'dat men aan duidt is dat men, door het toepassen van het Kieswetboek", duizenden jonge lieden berooft van een recht dat hun door de Grondwet wordt toegekend. Wij mcenen dat 'dit' onjuist is. Artikel 47 van de Grondwet zegt dat de volks vertegenwoordigers gekozen worden' door de burgers, 'die ten volle 21 jaar, oud zijn en sedert ten minste zes maan den m dezelfde gemeente hun woon plaats hebben; doch* artikel '49 voegt daaraan toe 'dat "de kieswet de vereisch- ten om kiezer te zijn bepaalt zoowel in zake leeftijd 'als in zake woonplaats'. Wanneer men 'dus 'de bepalingen, door h'et Kieswetboek bepaald, wil naleven, streng toepassen, berooft men de bur gers niet van de uitoefening van dit recht, maar geeft er hun 'de waarborg van. Doch wanneer men deze voreisch- ten wijzigen wil, zooals door dit voor stel wordt 'gevraagd, dan berooft men 'daarentegen de burgers van de uitoefe ning van hun kiesrecht. Dat zou het ge val zijn voor de kiezers die regelmatig ingeschreven zijn op de kiezerslijsten, welke geldig zijn -tot 30 April 1925, en die, ofschoon in 'de vereiscliten verkce- rend om kiezer te zijn, wegens eene of andere reden, niet werden ingeschre ven op de; volgende lijsten.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1