0 oïesi fQumm Vrijdag Maart 1925 De Sifargiselte plechtigheden van den H, Vastentijd, te Home Belecdigende poststukken De Spaansch-Belgische handel Een balans Het geluk Bestelling aan de Munt De Kalhsliekg strijd in in Frankrijk Onze Missionarissen Ministerie v. Spoorwegen De veiligheidskweslïe XXXI' JAARGANG NUMMER 55 Kerkstraat, 9 en 21, Aals?. Tel. 114 JD> i 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffel-Db Gendt II. Coleta |Zon op 6,25, onder 5,-iOl Volle Maan den 10 JPuMieiteit buiten het Agr, AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, to BruaseJ. Buo de Richelieu,, Parijs, Bream's Buildings, 6, Loadres E. C, 4. Ka (2de vervolg en slot.) De poolsehe missie of zending in Frankrijk houdt zich met alle or ganisaties bezig, Niet alleen onder godsdienstig opzicht maar ook voor wat handel, politiek, dagbladen, syndikaten enz, betreft, zijn de poolsehe zendelingen in de weer, We weten genoeg dat de Polak ken zeer christelijk zijn en dikwijls tot de IIH. Sacramenten naderen Zoo komlt het dat iederen Zaterdag Mgr. Helenowski wel duizend biechten hoort en 's Zondags een duizendtal H. Communies uitreikt, Zijne medehelpers hebben niet min te doen.Daarbij hij celebreert twee) missen eiken feest- en Zondag en preekt twee, drie tot vier keeren. Niet wijd van zijn verblijf speelt bij pastoor in de kapel der Mijnen en vier kilometers verder bedient bij ook de nieuwe Sint Jozefskerk Niet te verwondere dat hij in stad Jiruay immer op zijn niotoev elettc te zien is. 's Namiddags is hij aanwezig op de vergaderingen van zijn rustend werkvolk en spreekt er 'een goed woord, zit conferenties voor, leidt er het tooneel en blijft er de ziel van alle ingerichte wel ken. Daardoor oefent Mgr bijzon deren invloed uit op zijn braaf volk, De maatschappelijke of sociale actie van den poolsebeii priester r.iet min belangrijk dan zijn bekee ringszueht. In de feestzalen van 'den echten stempel is de poolsehe zendeling thuis en daar staat hi j dan op 't ver hoog 0111 tegen de fransehe socialis tisehe syndikaten te declameeren en bet poolseh christen syndikaat op te hemelen, aan te prijzen en de robotnijk of polaksehe werkman er in te krijgen. Wanneer hij zoo in eene bijeen komst op 't onverwachts verschijnt staat iedereen recht en honderde stemmen begroeten hem met den vaderlandsellen kreet Czese IVccs gegroet 't Zijn diezelfde stemmen die 's morgens zoo god1 vrachtig binst de mis lofzangen zongen in 't polakscli zonder ophou den. In die zalen spreekt alles van Po len, het verlaten doch beminde va derland, en leiders en aanhoorders zijn meestal mijnwerkers. De Po lakken zijn redenaars geboren en spreken in 't publiek met alle ge mak. Daarom ook lioort men geen handgeklap bij 't eindigen van de redevoeringen doch ieder aanwe zige is het eens met de sprekers Daarnevens in eene andere verga dering zijn de kindéren verzameld en zij ook van af 'hun dertiende jaar beoefenen reeds redenaarskunst. Mgr. Helenowski weet er ook een woordje te heggen en zoo blijft de eendracht heerschen en wordt 't goede verspreid en stand gehou den. De Poolsehe taal wordt niet al leen gebezigd in de kerken en ver gaderzalen maar natuurlijk in de corons of mijnwerkersbuizen en od straat,de stad door hoort in-en meest' van al die taal spreken... en zelfs in de ruv du ISlarcclial Foch en in de 7iic du Mdrêchal Pctain uit men geen woord fransch maar alleenlijk poolseh en somtijds wat... duitscli o heimelijke spotternij der omstan digheden... O die poolsehe taal die willen of zullen de poolsehe uitwijkelingen niet vergeten. Hunne kinderen moeten kost wat kost poolseh spre ken on die taal onder malkaar en in den familiekring gebruiken. 't Duitseh zijn zij bjna allen machtig, enkelen spreken ook rus-, sisch eri allen omtrent verstaan en velen spreken fransch. Doch die 4000 blonde kinderkopjes, die de Bruaysehe corons bevolken gaan Ier school en worden onderwezen door polaksehe zusters en onder wijzers. De drukpers die de natio nale taal onzer vrienden verspreidt blijft ook niet ten achter in iever. Te Rijsel komt een dagblad, de TViarus polski uit, 't Is eene gazet die reeds 34 jaar bestaat en eerst te Posnam en te Bochum werd uitge geven. Weet wel dat Jan Brejski, thans poolseh prefekt, aan wien het blad toebehoort, vroeger voor het minst 80 keeren in 't gevang dooi de duitsehe overheden van Bochum werd opgesloten. Te Lens verschijnt iedere week. de Praücoludu, 't is een syndicalis ten blad door de kamerbeeren van Pas de Calais uitgegeven. De Echo du Nord en de Réveil du Nord geven van tijd tot tijd twee a drie kolommen poolsdh nieuws, Tc Parijs drukt men vief weke- lijksehe gazetten Zycie Polsltic, katholiek en tionaal blad. Polak W Francji, orgaan van de godsdienstige Poolsehe missie of zending. Ogniskó, een onpartijdige PolorJa, een radikale gazet. Ge ziet dat de socialisten en zelfs de communisten hun beste doen om dat christelijk volk in hun netten te vangen. Kost wat kost wil rtien de Polakken in Frankrijk verblij vend, de poolsehe taal, nationaliteit, gewoonten godsdienst en aard doen bewaren, 't Zal gaan meent Mgr Helenowski; want nooit kon de Bismarksche tucht of zweep ons veroveren of met zich vereenzelvi «en> „.V Dit poolseh werkersleger dat m 't fransch noorden een zestig dui zend leden telt, werd door hande laars en winkeliers gevolgd. Van Galicie en Posen, alleenlijk voor de stad Bruav, waar er 18.000 Polen met ter woon gevestigd zijn, kwa men tien beenhouwers-kruideniers, zes of zeven kleermakers, vijf herbergiers, twintig barbiers of haarkappers, twintig schoenmakers enz. Om te kunnen weerstaan aan die welingerichte concurrentie moesten de fransehe winkeliers, meiden huren van poolsclien oor sprong en taal om te kunnen ver koop en aan het poolsehe werkvolk. Zoo leest men thans op de uitstal lingen en winkelramen Wiclki mybor rowerotv i maszijn do szycia (Ulatmemc io oplacaniu of groote keus van velos cii naai' machicnen. Gemak Van betaling. Want die niet kan te goedhouden. borgen en op plak verkoopen, gin der in de streek, mag zijn maga- zijndeuren sluiten Daarmee ook verkoopen thans de fransehe kruidenierswinkels zoo wel als de kooperatvwa Nadzieja de samenwerkende maatschappij Onze Hoop de kasza, dat is de bloem van zwart roggemeel, welke gekookt of gezoden in melk, in iede re poolsehe familie het avondeten uitmaakt. De banken van Warschau en Posen hebben hunnie bijjhuizejnl te Braay. 't Zijn nederige houten ba akken van waar alle veertien da gen, belangrijke sonnmen geld naar Polen worden verzondün... Daar mee besluiten wij dat een volk, zooals de Fransehe' natie, hetwelk zijn eigen ontvolking btfvoorde'e- gt, door vruchtbare volkeren wor den ingenomen en overwonnen. MARC, Overeenkomstig liet yerlangen van den Kardinaal-Vikaris, zullen de litur gische plechtigheden, welke gedurende den II. Vastentijd in de zoogezegde sta liekerken van Rome plaats vinden, bij gelegenheid van liet II. Jaar op bijzon dere wijze gevierd worden. Zelfs heeft de Paus de gcloovigcn in de gelegenheid gesteld, den jubilé- aflaat te verdienen, in geval zij ge durende den Heiligen Vasten twintig- van de statiekerken zullen bezocht hebben en twee Jiczoeken aan de vier basilieken zullen hebben afgelegd. Geen wonder dat de plechtigheden in S.%Sabina, de kerk der PP. Dominika- ncn, waarin de eerste der zoogezegde vastenstatios gehouden wordt, dit jaar met zoodanige liturgische /schoonheid en ernst is gevierd, dat ze bij velen een onvergelelijken indruk zullen hebben achtergelaten. Voor 't eerst weer na een zeer oude en sinds eeuwen onder broken overlevering, heeft een Kardi naal, in de hoedanigheid van 'groot- tpenitentiarius, op Aseh-Woensdag de liturgische plechtigheid verricht in de S. Sabina, waar in Toeger tijden dien dag een Cappella Papale werd ge houden en de Paus zelf de gewijde asch over de hóefden der geloovigen slrooi- 'Ad. Ten '10 ure werd Z. E. Kardinaal Fruhwirtlï ontvangen bij den ingan der basiliek, door de PP. Dominikanen- der verschillende kloosters en kolleges, onder leiding van den Hoogeerwaarde Pater Tiicissling, generaal dor orde. Vanaf de oude marmeren kathedra welke, zich achter in het priesterkoor bevindt, zegende de kardinaal de ge wijde asch en strooide deze dan vervol gens over 'de hoofden der geloovigen, erwijl de schola cantorum 'de zeer sehoone liturgische gezangen zong. Onder 't zingen van de Nora werd 'de groof-penitentiarius met gewijde gc- den omkleed. Toen de eerbiedwaar dige Kardinaal 'niét de gewijde minis ters bef. alfaar besteeg, dat afgezon derd staat in het midden van het hei ligdom, leek het, of men tegenwoordig was bij een liturgische plechtigheid der rste eeuwen. De diepe beteekenis van "deze plcch- ïheid werd na het Evangelie uiteen gezet door Pater Ferrari O. P. De litur gische plechtigheid stond onder leiding van de Pauselijke 'ceremoniemeesters Mgrs Tari en Bonazzi. Niet. minder indrukwekkend was 3cs avonds de statieprocessie,waaraan bij na alle Dominikanen van Rome heb ben deelgenomen Z j 4 A". AAgJLEJgrWgKa Krachtens de reglementen mogen 'do poststukken die van buiten en op zicht bare wijze opschriften dragen, ip strijd met de goede zeden, niet door de post in omloop gebracht worden. De kaarten mot onzedelijke gravu ren vallen onder die uitsluiting. Zij worden aan den prokureur des konings tot vervolging overgemaakt wanneer de graad schunigheid erg genoeg is; in het tegenovergesteld geval worden zij aan de afzenders teruggegeven of in de scheurmand gegooid. Zoo er kaarten van dien aard afgege ven worden, is het' omdat zij aan het nazicht der postbedienden ontsnappen. k\Vafc-de postkaarten met beleedigin- gen beireft, kunnen de postbedienden niet anders dan ze doorlaten. De be+ stommelingen alleen kunnen desgeval lend vervolgingen tegen de afzenders inspannen. Op geschreven verzoek der belanghebbenden worden de kaarten- bcleedigingen op hun adres niet thuis besteld, maar in de scheurmand ge worpen.- WV De Spaansche voorstellen nopens n economisch «modus vivendi» met Belgie. hebben geen slechten indruk gemaakt. Elk der voorstellen moet ech ter nog grondig bestudeerd worden en eerst binnen eenige weken, zal bet mi- isferie van buitenlandsche zaken e; officieel zijn oordeel over geven. Sedert hun stichting hebben 'de Mis- iën van Scheut 203 zendelingen verlo- 105 dezer, onder wie zes bis- choppen, zijn in China gestorven; 49 in Congo en 6 op de Philipijnen. Een bisschop en negen missionarissen wer den in China vermoord, bij den opstand der boksers in de jaren 1900. Met Kerstmis 1923 werd de E. P. Soenen, 37 jaren oud, door roovers in zijn woning om het loven gebracht. In den oorlog zijn er veertien Scheu- tislen gesneuveld. Het is onbetwistbaar dat liet in de samenleving onmogelijk gaan kan, wanneer werklieden en werkgevers ge durig tegenover elkaar staan als vij anden. 't Is nochtans hetgeen de socia listen beoogen en waarop zij altoos aangestuwd hebben; 't is de klassen strijd. Het socialisme kan den werkman bijgevolg niet gelukkig maken, want zonder onderlinge verstandhouding tusschen baas en arbeider is het een bestendige staat van oorlog tusschen beiden. Het geluk kan slechts komen van katholieke zijde, want de katholie ken behartigen rechtzinnig het lot van ien arbeider en streven naar klassen verzoening. Wie dus het geluk wil, zor- ge voor de zegepraal van de katholie ken, De Bulgaarschc regeering heeft aan de Belgische Munt eene bestellin, daan voor het slaan van 75 millioen leva pasmunt in koper-nikkel. Eene Bulgaarschc commissie is te Brussel aangekomen voor het in ont vangst nemen van die stukken. :ooo: REVOLVERSCHOTEN OP EEN MEE TING VAN M. TAITTINGER. M. Taittinger, Kamerlid, hield Zon dag te Montreuil-sous-Bois eene con ferentie onder de bescherming van de Nationale Katholieke Jeugd. Tachtig communisten hadden ach teraan de zaal plaats genomen, dank zij door hen vervaardigde yalschc juit- noodigingskaarten. Plotseling weerklonken twee revol verschoten en de communisten trokken liunne revolvers. M. Taittinger sprong onmiddelijk voor de vijandige groep en door zijne kranige houding, gelukte hij erin met eenige leden van de Katholie ke Jeugd de orde te handhaven, tot de policie aankwam. De Communisten namen na 'de ver gadering revanche door met eene gansche bende een alleen voorbijgaan de priester af te ranselen. Dat zijn de mannen die eene nieuwe wereld willen stichten. DE BETOOGING TE LAVAL. Aan de betooging te Laval namen naar schatting 20.000 katholieken deel. Al de gemeenten van de Mayenne waren er vertegenwoordigd. Aan het hoofd gingen Mgr Grellier, bisschop van Laval abbc Bcrgey, volksverte genwoordiger van de Gironde de Ka merleden de Montjou en Dubois-Fres- nay. Deze voerden het woord, benevens M. Jean Guiraud, bestuurder van La Croix en P. Zimmerman, oud-almoe- zenier der 51ste divisie. Eene dagorde, de grieven der katho lieken resumccrend, werd bij toejui ching aangenomen. EEN EERSTE GEVOLG DER ORGANISATIE. In het N.O., kanion van Rcnncs had verleden Zondag eene kiezing voor een gewestelijk (provinciaal) raadslid plaats in vervanging van M. Deschamps radicaal, oud onder-Staatssccrotaris, ontslaggever. Ingeschreven kiezers 6601 stem mers, 4613 volstrek!e meerderheid 2307. Behaalden M. Le Douarec, Kamer lid, candidaat der 'democratische groep 2770 stemmen M. Leroux, gemeente raadslid, candidaat van het Cartel des Gauches, 1758 stemmen. Sedert' do laatste kiezingen heeft het cartel in dit kanton bijna 1000 stemmen verloren. IW. MAGINOT TE EVREUX. De oud-minister van oorlog uit het kabinet Poincaré, M. Maginot, heeft verleden Zondag op ceno vergadering van 'de Ligue Nationale Républicainc, het woord gevoerd en geprotesteerd te- pen liet vrijheid doodend regiem aan Frankrijk opgedrongen 'door een revo lutionaire minderheid, dewelke eene politiek voert die in strijd is met 's lands goyoelcas en belangen^ Naai- de Missie van Tehuapa (Belg.- Congo.) Op Zondag Maart zal in de kerk der Missionarissen van liet H. Hart aan do Sleencnburg (Borgcrhout), de af- sclioidsplechtigheid plaats hebben van ijf naar Congo vertrekkende missio narissen. Om 5 uur plechtig lof, waar onder sermoon door een der paters, daarna uitreiking der missiekruisen. De vcrlrekkendcn zijn de eerw. pa- Iers Jos. Yernaux, uit Marbisoux; Uil. Yermeiren, uit Beveren-Xaas, Edmond Xan Itoute, uit Hamme en "de. eerw. Broeders Ant. Oosterman, uit Aarlnn- derveen en Jan Bronts.uit Deurnc-Znid. Men zal zic-h herinneren dat in Sep tember laatstleden de drie eerste, mis sionarissen ingescheept zijn voor ilcze nieuwe missie in Congo, zij waren do verkenners, die den weg moesten voor- bereiden voor dezen en de volgenden, in Augustus of Seplembcr'van dit jaar zullen opnieuw eenige paters en broe ders en vermoedelijk ook zusters le Antwerpen scheep gaan om met vcree- mgde krachten te gaan werken aan liet bekeerings- en beschavingswerk in onze kolonie. AI wie toonon wil 'dat hij moïïcvoclt met die mannen die door hun diepe X laamsche geloof gedreven worden naar die verre onherbergzame streken om er Christus' liefde te prediken, ko- me Zondag aanstaande om n uur een gebed storten en zijn sympathie betui gen voor de vertrekkende missionaris sen. Het vertrek heeft plaats Dinsdag 10 Maart met do '«Elisabethville», waar schijnlijk oni II uur voormiddag. In de maand April e. k. zal er een Vlaamsche en een Fransehe wedstrijd plaats hebben voor de aanwerving on derscheidenlijk van 14 en van 2 politie officiers bij het Beheer van Spoorwe- en. De aanvragen om inschrijving moe ten uiterlijk op 20 Maart 1925 aan den minister geworden en zijn verplichtend op te stellen op een bijz-onder formulier Aanvraag om deelneming aan alge- meene examens en wedstrijden ge naamd en hetwelk kosteloos in de post kantoren verkrijgbaar is. Daar 'de inschrijving voor een wed strijd onderworpen is aan de betaling van een laks van 5 fr., niet terugbetaal baar, dient er een postzegel van dit be drag op de strook van de formulier— anvraag geplakt en vervolgens dooi; den postdienst gestempeld te worden. fZie de aanplakbrieven uitgehangen in 'de statiën, de post- en telegraaf kantoren).'. DE «TIMES» OVER HET WAARBORG» PACT. He «Times», meldt de volgende bij zonderheden over voorstellen van de Duitsehe regeering, aan de geallieer den gedaan. Duitschland erkent liet overwegend' belang van een status quo aan den nijn voor Frankrijk, België en GToot-BriU tanie, maar vindt, 'dat een stabiele op lossing dor Rijnland-kwestie zonder, medewerking van Duitschland onmo gelijk is. Als bewijs voor zijn oprecht verlangen naar oen duurzamen vrede verklaart Duitschland zicli echter be reid tot een bespreking van een waar borg, dat dén Rijn zal dekken en tot welke bespreking- allo naties, die hij do zaak belang hebben, uilgenoodigd zul len worden. Zulk een slap zou noodig maken liet sluiten van verdragen, waarbij alle ge schillen tusschen Duitschland, Polen cn Tchoco-felowakije naar arbitrage verwezen zouden worden. Persoonlijke [uitlatingen maken betreffende het laatstgenoemde punt duidelijk, dal de Duitsehe regeorir.g daardoor tegemoet wenschl (o komen aan het hoofdbe zwaar, in 1923 door de Fransehe regee- ring geopperd, tegen hot pact, dat Cuno haar aanbood. Frankrijk gaf loon te kennen geen waarborgpact to kunnen aanvaarden, dat zijn bondgenoot Polen niet dekt. Do Duitsehe vertegenwoordigers verkla ren thans, dat het de bedoeling van hun regoering zou zijn, le beloven, dat on der geen enkel voorwendsel toevlucht zal worden genomen tot een militair optreden voor de wijziging van do grenzen, in het verdrag van Versailles vastgesteld. De Duitsehe regeering zal irechten dat 'doel ie bereiken door JochtstveekschQ onderhandelingen met I'olen,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1