Zaïe.dag Maart 1925 Karaktervorming voor den Pans In de metaalnijverheid Zes dooden in een woonschuit gevonden vond de kwestie der amnestie Landbouwbelangen Een reuzenhotel te Oostende De Spaansche schatlenbelovers Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 XXXI» JAARGANG NUMMER 56 r>A-GI3L,AD 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever; J. Van Nuffel-Db Gendt iPubliciteifc buiten bet Axt. AALST c Agentschap Havas, Adolf JUaxlaan, 13, te BruSeL - Bue de Biahelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londree E, C. 4, H. Thomas Zoo op 6,23, onder 5,421 Volle Maan doa 10 Van zoohaast een kind zés maan den oud geworden is, bespeurt meji reeds beginselen van eigenzinnige neigingen, die zouden moeten streden worden. Beschouwt kindje in de wieg wat doet het al niet om zijnen wil ingevolgd te zien Het zal schreien en ongedu rig zijn, en de al te gevoelige moe der weet niet wat gedaan om haren lieveling te paaien, en geen lekker nijen zullen te fijn zijn om zijnen smaak te streelen, dit is eene vcr~ keerde karaktervorming, maar, de moeder ziet het dwaze van hare handelwijze niet in, uit onwetend beid, doch meest uit al te grodte moederliefde geeft zij het kind zoo danig toe, dat zij liet wederspannig maakt, want het wordt alras ge waar wil het van moeder iets beko men, dat het geweld moet gebnii ken. Geen wonder dus, dat zoodra het kind op de bewaarschool komt, de onderwijzeres er reeds allerhande gebreken in bespeurt maar, zij zal zich niet ontmoedigen, eerst, zal zij het kind voor zich trachten te win nen, en wanneer zij het zoo verre gebracht heeft, dat zij het vertrou wen van het kind gewonnen heeft, clan eerst, zal zij aan zijne verbete ring werken, vol liefde eri toewij ding en met engelachtig geduld, altijd rekening houdende met de natuur van 't kind, die anders aan die tucht niet gewoon soms nadee lig zou kunnen zijn. De wilde scheutjes die reeds aan zijn ka rak ter vergroeid zijn, zal zij één voor één voorzichtig trachten af te snij den hét kleine plantje 'kneden terwijl het nog van week was is. Het jonge plantje dat door de on- wetendheid der moeder dreigde krom te groeien, zal zij stillekens aan en met zachtheid rechten, wel wetende dat men met geweld niets kan uitbrengen. Vele kindergebre- ken hebben reeds in dit kleine hoofdje genesteld het is eigenzin nig want het wil in 'het spel met de andere kinderen altijd den baas zijn, het is afgunstig, 't wil altijd alles hebben wat een ander heeft, 't is koppig en ongehoorzaam, lui en leugenachtig maar eerie goede opvoedster zal dit alles wel weten te verbeteren, zij zal het trachten edelmoedig en vredelievend, buig zaam en gedwee te maken, de liefde tot het werk en de waarheid zal zij er trachten in te prenten.. Zij is be wust dat haar ambt een der ge wichtigste en der heiligste is welke men bekleeden kan. Daarin zal zij het voorbeeld vol gen van Mevrouw Montessoni, die, om haar doel te bereiken zich geene moeite of last ontzag en door hare vol'herding, hare werken altijd met goeden uitslag bekroond zag, daar toe waren hare leermiddelen zeer praktisch en op eenvoudige wijze samengesteld. Maar, de bijzonderste levenstaak, het ideaal eener goede opvoedster of beter opleidster Snoet op de eer ste plaats zijn het kind opvoeden en opleiden voor en naar God, Het brooze kinderzieltje moet zij op heffen naar Hooger, al zijne schre den moet zij hemelwaarts weten te richten, de kristene deugden zal zij, trapsgewijze in dit jonge hartje planten, opdat zij daar onder hare bijzondere goede zorgen en door den wannen adem barer liefde ge koesterd, veilig zouden bloeien eji later vele goede vruchten voort brengen. Zij zal zich niet alleen vergenoe gen om van bet kind een echte kris ten te vormen, maar, zij wil er ook tevens een goede burger van ma ken, en daarom, zal zij al hare zorg besteden, om er de schoonste bur gerdeugden in te prenten opdat het later aan de maatschappij zou kun nen nuttig zijn, want de jeugd van heden is de toekomst voor morgen. Om tot dat doel te geraken zal de onderwijzeres zich gaarne alle opofferingen getroosten, met hert en ziel zal zij zich op dat gi-oote werk toejeggen en Jesus tot voor beeld riemen die de kindertjes zoo zeer beminde, daar Hij imm'ers zelf gezegd heeft: Laat de kleinen tot mij komjen. Maar, het is niet ge noeg de kinderen in het algemeen te berispen, te onderwijzen, zij njoet de doening van ieder kind in het bijzonder gade slaan, de gebre ken van elk hunner leeren kennen en wanneer zij de eene of andere ondeugd in het kind bemerkt heeft, zal zij het eens bij haar alléén ne men, het met zachtheid en goedheid het leelijke van die ondeugd voor oogen leggen en ook tevens zeggen hoe O, L. Heer een braaf kind gaarne ziet. Het kind alzoo behan deld zal zich niet gekrenkt gevoelen en het zal zondter twijfel zonder dat het, het zelf bemerkt stilaan beter worden. En gebeurt het som's, dat een kind, niettegenstaande al de goéde zorgen aan zijne jeugd besteed, la ter, door slechte makkers verleid van 't rechte spoor geraakt, voor beelden zijn er genoeg ojri te be wijzen, dat, wanneer het aan zijne gelukkige reine kinderjaren' denkt en al de goede lessen uit de school overweegt, want die indrukken lig gen toch diep in 't herfe verborgen en komen altijd nog eens boven, en dat het zoo op den goeden weg te rugkeert. De taak van opvoedster is edtel- zij vraagt veel inspanning, goéden wil en heldhaftig geduld,maar God zal haar helpen en sterken en daar bij heeft Hij zelf gezegd De zen die er velen in de wegen der qe~ rechtigjieid opleiden, sullen biinr. ken als sterren in der eeuwigheid. Eene onderwijzeres. Overdracht 'der yorige lijsten K ff. 130.097.34; Graaf Henri de Bergeyck", 100; Dochters van Maria, gesticht Pa- ridaens, Leuven, 100; In memoriam J. V., Gent, 100; Ter eere van het H. Hart, Geeraerdsbergen, 50; M. en Mevr. M. van de Kerkchove, Kortrijk, 25; Derde Ordelingen, 'Avelghem, .95; M'. Leop, Spiers en familie, Ronse, '100; Dre de Maurissens, Pellenberg, '100; Kanunnik Vonckcn, Luik, 100; Ridder en Mevr. de Donnea 'de ,Fologne, 100; Instituut der Xaverianen, Héyst,260; Superior en leerlingen Klein Seminarie, Roesse- laere, 225; Mevr. .Wed. Mortier, 25; Naamloos, Eecke, 25; Instituut St- Joost, Brussel, de 8e, 25; Mevr. Leen Mandror, 1.000; Dominus conservet- eum, 100; Gravin Sophie de Limbourg Stirunr, 30; D. P., 25; Mevr. 'Jacquet, 100; Uit ons aller naam, 25; Leeraars van 't seminarie, Hoogstraeten, 125 Uit dankbaarheid, Roesselaere, 25; H. V. zegen ons gezin, Reckem', 50; O.L.Y. Kongrpgatie der Jonge Dochters, Boe singhe, 42.75; Leeraars en leerlingen St.Jozefskollege, Thielt, 20jP; Opdat de H. Vader de bevolking van Zeebrugge zou zegenen, 65; Mevr. Goucke, Meenen. 25; Meesters en leerlingen der vak school, Wetteren, 75; Id. id. lagere chool, id., 100; Naamloos, Kortrijk, 100; E. H. De 'Jaegher, bestuurder, Po- peringhe, 25; M. P. Kloek, burgemees ter, St-Huibreclits-Lille, 25; Konfe- rentie der onderpastoors der 'dekenij Deurne, 50; Konferencie der geeste lijkheid, Thielt, 90; Parochiale geeste lijkheid dekenaat, Peer,: 110; Familie Spaas Einders, St.. Huibrechts-Lille, 50; De Annoncialen. Heverlée. 500: Sa menwerkend Vennootschap St. Jozefs- Weversbond, Roesselaere. '100; Naam loos, Wevelghem, 50; M. J. Francois; Lodelinsart, 20; Onbekend, '10; H. Hart van 'Jesus, zegen mijne familie, Tra- zcgnics, '10; M. en Mevr. Fr. Jenart, Onaregnon, 20; Onbekend, 5; Dr Ver meulen, Herverléo., Opdat de H. Va der de studies mijner kinderen zou ze genen. '15; God bescherme mij, 5; E. H. pastoor, Boe singhe, '15; H. V. zegen mijn huisgezin, Aalst, 20: Een profes sor, Antwerpen, 10; H. V. zegen mijn huisgezin, Fessen, '40; Met liefde gege ven, Wervick, 20; Onbekend, Hal, 20; Uit. Yper, 5; Uit' Remersdael, 20; H. Vader, zegen mijne familie, 2. Totaal fr. 134.83209. NOG EEN MILLIONNAIR. De gelukkige winner van het millioeh /Ier laatste trekking van 'de Verwoeste Gewesten zou een weversgast zijn van Verviers. De for Lu in zou dan tocli niet altoos blind zijn. De patroons der metaalnijverheid voorzien op het huidige oogenblik een. vermindering van ongeveer 10 0/0 op do loonen. Een vergadering van afge vaardigden der patroons en der werk- leiders was voor Woensdag morgen bijeen geroepen in het ministerie van nijverheid en arbeid, ten einde deze zaak te onderzoeken. Daar echter 'de afgevaardigden der werklieden het noodige mandaat niet bezaten om een houding aan te nemen, was het niet mogelijk tot oen uitslag te geraken en diet onderzoek werd acht dagen uitge steld. DE ITALIA ANSCHE GEZANT, M, .Orsini is ernstig ziek. Hij lijdt aan eene maag- en darmontsteking. De ziekte volgt haren normalen loop, maar de gezant zal nog verscheidene dagen bedlegerig moeten blijven, -V De centrale afdceling gelast met het -3 UC onderzoek der voorstellen van admini stratieve amnestie, heeft beslist te vra gen aan het ministerie van reeliiswe- zen do mogelijkheid te onderzoeken een commissie samen te stellen, welke zou gelast zijn met een nieuw onder zoek der tuchtmaatregelen toegepast op de bedienden en werklieden voor da den gepleegd tijdens den oorlog. Diu afdeeling cisrht de onmiddelijke in eerherstelling van al degenen welke zouden kunnen bewijzen dat hun ge drag' lijdens den oorlog niets verwijt baar in zicli droeg. De commissie zou samengesteld zijn uit een voorzitter, magistraat bij het beroepshof, vijf parlementsleden en een bediende. Al wie liet wenseht zou zich door oen verdediger voor do com missie kunnen doen .vertegenwoordi gen. ONZE BOOMGAARDEN. FRANS. Wel Jan, nu is 't toch" lang geleden dat ik u gezien heb. Zijt ge ziek geweest, vriend, of wat scheelt er JAN. Ja Frans, de griep heeft mij cenige weken doen binnen blijven doch alles is voorbij, en ik ben even gezond als vroeger.Ik ben waarlijk ver heugd u te ontmoeten,want ik heb uwen raad noodig. FRANS. Zoo 1? eri waarover gaat het JAN. Over mijnen boomgaard, vriend, me dunkt dat de fruitoogst bij mij niet veel belooft. FRANS. Waarom denkt ge dat' Ilebt ge voor den-winter niet bemest JAN. Niet voldoende Frans; ik heb enkel eenige kuipen beir toegediend, en ik heb de toepassing der scheikundige meststoffen verwaarloosd. FRANS. Dat is jammer alle hoop is evenwel niet verloren maar er dient haastig te werk gegaan. JAN. En wat raadt ge mij aan vriend FRANS. Hoor. Gebruikt per hecta re 200 tot 300 kgr. zwavelzuur ammo niak, 300 tot 400 kgr. superfosfaat en 450 tot 200 kgr. zwavelzuur potasch vermeng al deze meststoffen zoo goe'd mogelijk, strooi ze uit over de gansche oppervlakte van den boomgaard, cn werk ze daarna cenigszins in met' de kettingegge. Stel dat werk niet uit vriend, en ik ben overtuigd dat ge nog zult tevreden zijn over den uitslag. Aan alle vrienden geef ik dezen raad, want ik weet dat er velen zijn dië hun ne boomgaarden stiefmoederlijk be handelen ze zien op deze kleine uitga ve en ze beklagen het zich altoos.te laat. Nochtans er dient hier fel bemest, want benevens fruit moet men ook gras winnen. JAN. Zoo is 't Frans. Ik begrijp u zeer wel, cn ik ten minste zal luisteren en 'doen wat ge zegt. FRANS. Zoo moet het zijn vriend Dag Jan cn tot later hoor JAN» Dag Frans. Beste dank 1 PiXb Amsterdam, 5 Maart. Van morgen zijn te Amsterdam in de woonschuit «Rika», liggende aan de •Jacob van Lennepkade, zes dooden ge vonden. Het voorste gedeelte van deze woon schuit bewoont de eigenaar, die geen gezin heeft; het achterste gedeelte bad hij verhuurd aan V., bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen. Van morgen vroeg was de eigenaar naar zijn werk gegaan. Tegen 9 uur kwam iemand, die gewoon was, des 's morgens den oud sten, ongeveer 14 jarigen zoon van .V., .f te halen om gezamenlijk naar hun werk te gaan, yoor de gesloten deur. Geruimen tijd liéeft hij gepoogd ge hoor te krijgen en is eindelijk de poli tie gaan waarschuwen. Eenige agen ten hebben daarop een paneel uit de deur gebroken en zoo toegang tot de >chuit verschaft. Het achterste gedeelte van de woon schuit bestaat uit een ruim vertrek, on geveer 5 m. lang en 2 V-i m. breed. Aan weerskanten staat een bed. In het eene bed vonden 'de agenten de lij ken van den vader, van twee kleine meisjes en van een kleinen jongen. In het andere bed lag de moeder, bij wie de levensgeesten nog niet geweken wa ren, met een dood kind van ongeveer 1 jaar en den 14 jarigen zoon, die even eens dood was. In het vertrek. Waar liet er ordelijk uitzag en niets er op wees, 'dat niet al les zijn gewonen gang was gegaan, stond een kachel, 'die uitgegaan was; lag nog vol met niet verbrande eierkolen. De kachel was nog niet ge heel koud. De geneeskundige 'dienst was spoe dig met twee ziekenauto's en een dok ter ter plaatse. Onmiddelijk werden met een zuurstoftoestel pogingen ge daan om te redden wat er nog te red den mocht vallen. 'Alleen de vrouw bleek echter nog in leven te zijn. Toen ze werd opgenomen en naar het nabij zijnde Wilhcminagaslhuis werd over gebracht, ademde zij zichtbaar en sloeg zij de oogen op. Ook haar toestand was echter oogenschïjnlijk ernstig. Van de dooden waren "sommigen reeds verstijfd; bij de anderen was de dood blijkbaar eerst betrekkelijk' kort geleden ingetreden. Uit het wegge trapte beddengoed viel 'op' të maken, dat de doodstrijd erg was geweest. Ook de lijken zijn naar het Wil- helminagaslhuis overgebracht voor het vaststellen van de doodsoorzaak. De doodsoorzaak 'is niet vastgesteld maar men houdt het voor het meest waarschijnlijke, dat Ket een geval van kolendampvergiftiging is. De slacht, offers zijn de 39 jarige J. v. V., zijn zoontjes Johan, Willem en Piet, '14, '12 en 7 jaar oud, en zijn 'dochtertjes' To mna en Nelly, '4 en 1 jaar oud. De 35jarige vrouw van Van V., ver keert' in ernstig levensgevaar. MET DEN PRINS NAAR CONGO. De «Etoile Beige», zegt dat de ma joor Raquez door den Koning aan geduid is om prins Leopold op zijne reis door de kolonie te vergezellen. Het vertrek blijft vastgesteld op einde April. TARWEPRIJZEN. Een aanzienlijke daling 'der tar- weprijzen had Woensdag plaats zoowel te New York als te Chicago. Dc plannen zijn goedgekeurd van het ineenbrengen van de twee grootste hotels van don zeedijk, de «Ocean»' en de «Continental» in een enkel hotel. Daardoor zal het driemaal grooter zijn dan het Palace-IIotel der Rogiers- pïaats. Er zullen Tl' verdiepingen zijn be vattende 100 kamers en bij ieder ka mer zal er een zitkamer, een badkamer en een toiletkamer zijn. Onder dat hotel zal er een garage gemaakt worden voor 400 autos. Hot hotel zal voorzien zijn van 15 liften. De gevel langs den zeedijk zal eene lengte heslaan van SO meters en langs dc ramp 60 meters. Do onkosten woe den geraamd op 16 millioen frank. De hervormingen zullen trapsgewijze ge beuren zoodat men het hotel zal kun- Jnen uitbaten gedurende den zomer en er enkel aan w.erkpn gedurende 'den wiat.ee. EENE AFTRUGGELARIJ DIE SEDERT 53 JAAR DUURT. Wij bebben gemeld dat de inrichters der aftrcggelarij van den .verborgen fchat door dc politie van Madrid werden langehouden. Twaalf van die schuimers der men schel ijke lichlgeloovigheid werden bij de lurven gevat, waarbij de twee hoofd mannen, Salfen, gezegd Cliicharon en Morales, gezegd Froncho. Weten onze lezers, dat die aftrugge larij van den verborgen schat, of van den Spaanschen gevangene, niet min der dan 53 jaar oud is Noqit heeft men de bende kunnen snappen, aangezien er lieden bij waren, die naar het schijnt een zeer langen arm hadden. Van tijd tot tijd hoorde men van eene aanhouding spreken, maar daags nadien begon het spel opnieuw. De eerste maal, dat men in Belgie sprak van den verborgen schat, was in 1871, toen men te Brussel brieven be gon te krijgen van iemand .in Spanje, dje zoogezegd een koffer met juweelén van keizerin Eugenie, ter waarde van l Vz miljoen begraven wist liggen die zegde dat hem 500.000 fr. was beloofd, als hij de juweelen kon opdelven eri die geld vroeg om jn staat te worden ge steld, dit werk te gaan verrichten. Wie hem daarbij wilde helpen kreeg de helft der som, zegge 250.000 fr. Toen echter door eene verklaring van den secretaris der keizerin dit verken d'en neus doorboord was, kwam de brief van den gevangene, die ergens een kof fer met 800 duizend fr. in eene statie had staan en die een derde van de som' afstond, aan al wie hem wilde geld zen den om hem te helpen 'dit koffer te los sen. Dit is de brief die' sedert 50 jaren op duizenden exemplaren in Belgie is toe gekomen en die dan Pedro Bruno, dan P. Perez, dan Santiago Contreras was geteekend. Men beweert dat er velen ingeloöpen. zijn, naar Spanje reisden, geld bezorg den aan mannen die hen In dc statie af wachtten natuurlijk waren zij er aan voor de lieve centen en van klachten bij het Spaansche gerecht kwam nooit iets terecht'. Sedert 1875 houdt het Belgisch ge recht zich bezig met de aftruggelarij van den Spaanschen gevangene onze minister te Madrid onderhield er ziel? over met de Spaansche regeering cn herhaaldelijk zijn waarschuwingen in den '<r Moniteur verschenen. Eindelijk iri r1892 werden, 'door het' optreden van den Belgischen consul te Madrid, aanhoudingen gedaan cn vond mn het hol waar de aftruggelaars zich verscholen hielden. Het was eene drukkerij in volle cen trum van Madrid en men ontdekte er eene ontzaglijke verzameling van adresseri uit alle landen, brievenpapier, irlet opschriften van ministerieele ka binetten. gevangenissen, ambassades, handelshuizen, natuurlijk alles even valsch*. Als er eeri .slachtoffer beet, ontving hij seffens van die brieven, welke hem' moesten verzekeren dat de inlichtin gen van den gevangene secuur en nauw keurig waren. Maar die aanhoudingen roeiden do aftruggelarij niet uit zij moest' dus wel zeer winstgevend zijn geweest', want kort nadien begon zij opnieuw. Gedurende den oorlog werkte zij al leen in Spanje, maar na den wapenstil stand werd !t buitenland weer met brie ven van gevangenen overstroomd. Dc laatste die in Belgie zijn ontvangen, dagt,eekenen van 1925. Ditmaal is er weer eeri 'drukker iri betrokken. Als men nagaat dat de fweo aangehoudenen op grootcn voet leef den en zeer weelderige appartementen bewoonden, zal men een gedacht krij gen van wat het haantje opbrachTT Tusschen de aangehoudenen zijn er lieden van allen stand en het is t.e ho pen, dat ditmaal het Spaansche gercofit een einde zal weten te stellen aan dio sinistere klucht. En zijn de bestolenen, die zich zoo dom laten beetnemen, 'dan ook hot} slachtoffer hunner inhaligheid, dan ia dit geen reden, opdat de. klucht zjm* blijven yoortdurcUj

De Volksstem | 1925 | | pagina 1