Eerw. Pater Maurice de Clippele gevangen genomen SEiüST ■KflHEH De Poll voor de Provinciale kiezingen Sclioolschip onderhandslingen 08 vüegfscht staar Belgisch Gengo Maandag Landbouwbelangen Wat er zoo al verloren gaat Het rood programma De socialisten zijn niet tegen den godsdienst Een kostbare zending 't Auto-ongeluk der Le= monnierlaan te Brussel Leeningen der Verwoeste Gewesten Nog een doodrijder geknipt XXXI* JAARGANG NUMMER 57 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD SS CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendï Publiciteit buiten het Apr, AALST ff Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londrcs E. C. 4. Th ons blad van .Woensdag 1.1., heb ben wij de droeve tijding gemeld, dat de. Aalslcnaar, Eerw. Pater Maurice de Clippele, missionnaris van Scheut, in banden van Ghineesche roovers geval Jen was. Ziehier 'in êehige bijzonderheden, hoe onzen stadsgenoot gevangen geno- frien werd. De .koene Pater Maurice do Clippele 'die de missie van Che-la-ousou-hao in de vlakte van de Yoe-Mct, niet verre van 'de stad Touo-tcheng bedient, werd 'den 21 Januari door roovers gevangen ge nomen. Na een godsdienstige plechtig heid welke hij kwam te vervullen in een naburige kristenlieid, gelegen op 12 ki lomeiers van den bijzonderen post, kwam de Pater huiswaarts, toen hij in handen viel van oen dertigtal kerels in Soldaten kleedij en nog al slecht ge wapend, die hem op'stdandcn voet aan hielden en hem bekend maakten dat hij een santsoen betalen moést indien hij de vrjjheid wilde terug krijgen. Ze* leidden hem clan naar de missie die hij kwam te verlaten een der bij zondersle werd als gijselaar gevangen genomen en 's anderdaags in vrijheid gesteld mits een rantsoen van duizend dollars. Reeds meer 'dan eene week' verspreid den die schurken den schrik in het distrikt, en reden met hun gevangene in alle richtingen. Twee dagen te voren hadden ze 'de residentie van Sankaï geplunderd, de kerk en sakristij verwoest. De Chineeschen priester Ha' die de ze plaats bedient, werd op het laatste oogenhlik verwittigd, kon de maagden en kinderen der Heilige Kindsheid waarschuwen en ze verbergen in den hof der residentie onder een stapel strooi. De roovers braken de deuren en ven sters dor residentie en kerk open, roof den allés en drongen vandaar het we zenhuis en dorp binnen, namen alles roede wat hun dienen kon en .vernielden het overige. Na hun vertrek' verliet de priester zijne schuilplaats en moest met de maagden en weezen in de stad Touo- 1 eiicng vluchten. Tnlusschen moesten "dp missionarissen der streek zich" in den hijzondersten versterkten post ver schuilen. De bende verschrikt heel 'den omtrek. De missionnarissen, hun kristenen en hun kerk zijn eerst en vooral hun mik punt. Eonipe 'dagen geleden hebben ze 'in 'don omtrek van TCouyanghsien 110 hui zen van kristenen verbrand, niets spa rende. zelfs niet bet graan waarmede cl e arme lieden zich moeten voeden ge durende den langen Mongoliesche won- ter. Deze verwoesting geschiedt alleen lijk met het doel, de kristenen te ver schrikken en de missionarissen te kas tijden wiens gedachten hun overwente- lingsgeest bekampen. .Over eenigen tijd plunderden en ver woesten ze twee kerken ten oosten van het vicariaat. Sankaï is al de derde stad die ze plunderen. Het kan ook ge beuren dat in het oosten een ander bende aan 't werk is, want er zijn ér al zoovelcn dat uien ze niet meer her kennen kan. Pas eenige 'dagen geleden, zijn de scholieren en studenten uit het Kristene dorp Yong-cheng-yu, 20 kilo meters afstand ten noorden van Chela- ou-sou-liao in de Blauwe stad toegeko men. De paniek heerscht' ïn dit dis trikt. De 30 schurken zijn er met hun gevangenen terug gekomen, vergezeld van een andere bende van 200 tot 300 mannen. Het was droevig, de kleine vluchtelingen te zien aankomen 'die een afstand van 00 km. hadden afgelegd, dit, in eene weergesteltenis van 25 gra den onder vriespunt; zij hadden noch geeoten, noch geslapen sinds 2 dagen. Wat de jongens betreft, 'de ouders zijn bang 'dat zij als gijzelaars zouden vangen genomen worden J voor rdc meisjes vreest men erger. Deze alsook' de weesmeisjes hebben een onderko men gezocht in cle versterkte kerk van Chabcrnoor. Men zal zich herinneren 'dat een jaar geleden de Eerw. Pater Soenen ver moord werd in zijn residentie van het vicariaat Soei-yuan (een zijner moor denaars is heden aan het hoofd eencr bende)'. De Eerw. Pater Van Praet is hun gevangene geweest gedurende meer 'dan een maand en is gestorven, weinige dagen na zijn in vrijheidsslel- ling tengevolge der slechte behande lingen. Nu is liet de beurt van 'een anderen Pater en herbeginnen hun gruwelda den. Veertien dagen geleden hebben ze zelfs zijn Iloogw Mgr. Van Dijck willen aanranden, die gebruik makende van een betrekkelijke kalmte, zijn ronde deed om het H. Vormsel toe te dienen, Hij moest onder militaire geleide naar zijne bisschoppelijke residentie .terug keeren. Onze stadsgenoot Eerw. Pater 'de Clippele is gedurende 15 jaren ïn de Missie van China. Volgens de berichten door de Chincezen zelf verspreid en die in cle Missieën toekomen, alwaar zij voorbij trekken, blijven zijne lichaa-, melijke en zedelijke toestand goed Hopen wij dat de ieverigc Missiona ris Maurice de Clippele weldra in vrij heid worde gesteld, en dat wij allen on zen verdienstvollen stadsgenoot korte lings mogen begroeten bij zijn terug komst in onze moederstad. Vrijdag vergaderde 'de Senaat' om liet wetsontwerp tot aanhcchtin'g van Eupen, Malmedy en St. Vith, Donder dag door do Ivamer gestemd, te bespre ken. Tegen de Rogeeringstekst stelde M. La Fontaine, namens de socialistische linkerzijde, de zelfde wijziging die door lil. Vandervelde in de Kamer voor gesteld werd, '1 is te zeggen de in richting ran een afzonderlijk arron dissement voor de drie kantons van 't o Nieuwe België Na een lange en woelige bespreking werd liet. socialistisch voorstel VER WORPEN met 08 stemmen tegen 15 en 1 onthouding, en het wetsontwerp in zijn geheel, AANGENOMEN met 7G stemmen tegen 33 onthoudingen. DE SENAAT GAAT TOT NADERE DM EENROEPING UITEEN. Hel Koninklijk Besluit, waarbij de Kamers entbonden worden, zal door het Staatsblad van heden, Zaterdag, afgekondigd worden, De andere wetsvoorstellen worden eveneens goedgekeurd. Om 4.10 uur verklaart de Voorzitter dat de ziiting geheven wordt en dat de KatSicr uiteengaat zonder aanduidin, van datum tot wederbijeenkomst. Heel cle vergadering staat recht en juicht den Heer Voorzitter toe terwijl hij, omringd van de secretarissen, den Voorzittcrstoel verlaat. De Voorzitter groet de vergadering met de hand ten teeken van dank DE ONTBiNDING DER KAMER. Na de Kamerzitting heeft de Heer Thcunis, hoofdminister, zicli,naar hët Koninklijk Paleis begeven ten einde den Koning het dekreet tot ontbinding van do Kamer te laten onderteekenen. Dit dekreet zal heden Zaterdag het Slaalsblad verschijnen. Vergadering van 6 Maart 1925. Aanvang: 2 y> uur. De Kamer keurt eerst het wetsont werp goed op liet pensioen der bedien den. zooals liet door den Senaat werd gestemd. Tiet wetsvoorstel Waardoor eencv vergoeding wordt toegekend aan poli- '■ie-Ojl ieieren die een ambt van open haar ministerie vervullen, het wets ontwerp cp hol gemeentelijk bolas- Lngswezon, en dat op de elcctrische verdeeling worden eveneens goedge keurd. DE KAMERS GAAN NAAR HUIS EN HET MINISTERIE BLIJFT AAN 'T BEWIND. I Op voorstel van den eersten mini- slcr hoeft de Koning een besluit on derteekend waardoor hot Parlement wordt ontbonden. In de wandelgangen 'der Kamer deed men heden opmerken dat de ontbinding ditmaal niet gepaard gaat met liet ont slag der regeering.' Dc ministers blijven aan hal bewind en liet is niet uitgesloten dat ook na de kiczing hetzelfde ministerie aan liet roer blijft. De eerste minister zendt "de parle mentsleden naar huis doch blijft zelf op zijnen post. Zooals wij reeds gezegd hebben zul len de kiezingen op 5 April plaats heb ben. Daar de heer Valery; De Valkeneer, Schepcne der stad Aalst, die yoorge- sleld was door den Katholieken Mid denslandsbond van Aalst, op de laatste vergadering vrijwillig afstand deed van zijne kandidatuur ten voordcele van M. Pedro Do Hert, advokaat, zoon \an wijlen M. Felix De Xlert, burge meester yan Aalst, provincieraadslid, zoo zullen de afgevaardigden van het kanton Aalst door ecnen poll 'de rang schikking moeten aanduiden. Deze poll zal plaats hebben Zondag "8 Maart, om 3 ys ure, in de zaal van den Katholieken Burgerskring De Vriend schap Korte Zoutstraat, 'Aalst. Na de aanspraken van 'de kandidaten zal de poll onmïddelijk beginnen.; Wij vernemen, echter dat er enkel strijd zal zijn voor 'cle derde plaats, tus schen de hoeren advokaat Pedro De Hert en Doktor Oulcs Schelfhout. De volgende kandidaten zullen zon der strijd uitgeroepen worden Dr. llubbens, Lede Van 'Geert', Kristen Werkman', Aalst Louis Cal lebaut, burgemeester, Nieuwerkerken Blindeman, Kristen Werkman. Katholieke afgevaardigden, allen op post en Leve de Katholieke X^artij J De Association Maritime Beige stelt zich' voor, bij cle aanstaande terug komst van het Schoolschip L'Avenir in Antwerpen, een gedenkplaat in te huldigen aan boord van dit schip voor do tijdens den oorlog gesneuvelde ka- detten. Onder de k'a'delten 'die op 't veld van eer vielen, of in zee verdwenen, wor den gemeld Jean Lombard, Ensival. Fra'ntz Van Calberg, Audenaerde. Louis Lignier, Brussel. André Buyse, Ap- pelterre. Frans Veraghenne, Brus sel. Zénon Bernard, Zoningen. Hubert Willoque, Lede. Alfred Ma-» doux, Brussel. Jules De Jonghe, Meenen. Marcel Hccquet, Nijvel. Gustaaf Ernst, Luik. Mocht deze lijst niet' volledig zijn, zou de reederij van het Schoolschip gevestigd Jordaenskaai, 25; Antwer pen, zich ten zeerste verplicht gevoe len voor alle verdere inlichtingen die haar zouden geworden» X Ekonomische De bladen melden dat de Belgiseh- I'ransche onderhandelingen yoor eeni ge dagen onderbroken zijn. De Fransche afgevaardigden zijn Vrijdag naar Parijs .vertrokken en keeren waarschijnlijk in het begin 'der toekomende week terug. Die onderbreking heeft geen politiek karakter en is enkel uitgelokt door den rouw yan een der Belgische afgevaar digden. Wat 'de DuitscÏÏ-Belgisclfe 'onder handelingen aangaat zij vorderen zeer langzaam. Op verscheidene punten ge raakt men moeilijk tot een akkoord. De Belgische Afgevaardigden zou den, naar men zegt, bereid zijn de clausuul der meestbegunstigde natie te aanvaarden, mits ze te beperken tot zes maanden voor sommige artikelen, tot een jaar voor andere. Zooals wij gisteren ïn onze Laatste Berichten mededeelden zijn luitenant Tliieffry en zijne gezellen te Zinder aangekomen. De Prinses Marie-José üït Brussel vertrokken op 12 Februari, is 'dus Zondag 1 Maart te Zinder neerge daald na ongeveer 5440 kim. afgelegd ie hebben. Er zijn thans ongeveer de twee 'der den van 'den weg afgelegd en er blijft nog te doc-n r: Zinder-Fort Lamy, (800 kim)-. Fort Lamy-Banghi (1100 kim.)]' ■Banghi-Kinshasa (900 kim.')1 Samen ongeveer 2810 kim. Onze dappere landgenooteri köesTè rèn de beste hoop in het .wellukken hunner onderneming.; P lillen onder hrancisca onder TEN BUREELE DEZER, Kerkstraat 21. Schoone keus van beeldekens voor de 1ste en Plechtige Communie te be ginnen aan 7.50 fr. de 25; aan 9.00 fr. de 25 beeldekens in lynwaad-papier, allen met gouden druk. DE KLAVER. De klaver is een zeer kostbaai* voe der voor vee, paarden, enz. Van Mei tot September maakt zij om zoo te spre ken, in vele streken, het eenige groen voeder uit. Ten andere zij werkt zeer voordée- Iig op de afscheiding der melk en ver schaft fijne boter. Veelal wordt de klaver in haver ge zaaid, of in het vlas. Daar de zaadjes maar klein zijn, worden zij weinig be dekt gewoonlijk gebeurt dit met een omgekeerde eg voorzien van rijshout of wel met de rol. Men gebruikt gemiddeld 20 tot 25 kgr. per hectare. Deze plant bezit 'de eigenschap cle vrije stikstof der lucht te vestigen het-is evenwel bewezen, dat zulks op onvoldoende wijze ge schiedt, zoodanig dat het volstrekt noodzakelijk is een toevoeging van stikstof te doen Ier gelegenheid yan het zaaien. De minerale meststoffen 'geve men liefst voor het zaaien der haver oif van het vlas Wij raden aan per Hectare 600 k'gr. superfosfaat en 600 kgr, sylvïnïet on der te ploegen. Na het zaaien dezer planten 'strobïe men op den omgewerkten grond '150 tot 200 kgr. zwavelzuur ammoniak" dat met de eg eenigszins wordt ingewerkt. 'Op die manier mag men meest altijd op schoone opbrengsten rekenen". Wij kunnen onze landbouwers niet genoeg aanzetten puik klaverzaad të gebruiken liet zaad uit' het land van Waas of uit 'dc Kempen schijnt het be ste. De bremraap eiï <3e Ueegbr'u zïjri "zeer 'schadelijke planten 'die aan den groei' 'der klaver veel nadeel 'doen. Deze zal men zoo yroeg mogelijk tnt- rukken, £1X1. Het Staatsblad yan Vrijdag kondigt "de lijst af der voorwerpen op de lijnen en in do statiën yan de Belgische Staatsspoorwegen gevonden, -gedu rende dc eerste zes maanden van 1924. Die lijst bevat niet min dan 107 ver schillende nummers. Daaronder stip pen we aan: 131 manshoeden; 172 da- menhoeden; 431 mutsen en berets; 60 overjassen; '122 verschillende regen mantels; 100 broeken, 142 jassen; 328 verschillende sjerpen; 15 verschillen de moffels; 84 pelsen halskragen; 52 damen- en kindermanlcls; 2,220 re genschermen, waarbij een koker met twee regenschermen; 363 gewone, ën 252 rieten en bamboesrieten wandel stokken; 24 ebbenhouten wandelstok ken; 222 handzakjes met verschillen de voorwerpen; 237 pakken ïn was dock; eene hoeveelheid sleutels en twee sloten; eene menigte fantaisie- voorwerpen; 16 ringen en trouwrin gen; 6 zilveren uurwerken; 'i4 brillen; 34 neusnijpers; 3 zilveren .saccochen, en. enz. Als men een oogslag werpt óp Het sS- cialistische programma dan deinst men werktuigelijk terug bij het zien van "al den dwang die er in voorkomt. -\t Is Staatsmonopool voor de tabak, voor de suikr, voor de fosfoorstekjes, enz., enz. Aanslag van den eigendom, van de nij verheids- en landbouwvoortbrenging, nationaliseering van de bjizondere nij verheid, van den handel, enz. De Belgen zijn en willen vrije mannen blijven en daarom zullen zij ook" stemmen voor de katholieke partij, de partij van de vrij heid. ?t Is gietend dat de menschen soms boos zijn; maar dat ze zoo ver zouden gaan to beweren dat de rooden te gen den godsdienst zijn, dit zou zelfs de 'duivel niet uitvinden!!! Hebben de menschen dat misschien ondervon den? Hoe zouden onze praktische sooios van Vt woord8 godsdienst nu al dat werk maken, met er tegen ie zijn?, IVat de godsdienst als k dienst be treft, in zake leering over plichten, overheid, eigendom, familie, betrek kingen, enz. dat is natuurlijk wat an ders. Hoor ze daar maar eens over be zig onder malkander! En ook de socios, vooral tegen de' kiczing, 'zijne zulke fraaie jongens, voorkomend, deftig in zake godsdienst, dat men zo aan den halsWat zegt' ge "daar man 'dat al de luiaards, zat lappen, nietdcugon, die men voor geen zier betrouwt en die noch naar kerk of kluis gaan, allemaal met de socialisten meedoen!... Maar jongen toch, dat is misschien maar 't schuim der kom- rnnnisten; 'die, jong, sterk' en vooral- onervaren, maar vlakaf godsdienst en priesters naar den bliksem wenscheh'. Socialisten! Ja, gebeurt dat dc roode hazen, die wel weten dat voor 't volk" de godsdienst de priester is, soms we! gelijk onlangs nog 'den gods dienst in den persoon van 'den priester -Op lompe, onbeschofte en onhandige manier aanvallen. Maar dat is 't on vrijwillig gevolg "der oude kwade gewoonte van als ze' jong waren, ge lijk nu 'dc kommunisten, Ze moeten voorzichtig zijn, want ze liebben onder hun leden nog veel te veel goede jon gens die ze "deerlijk' aan 't lijnlje hou den, maar toch" nog moeten ïn de oogen zien. Zij, tegen den godsdienst!...- Maar hoe is 't mogelijk"! Ze hebben er, zelf ecnen willen uitvinden! Herinnert' ge u nog 'de roode eerste Communie», Ze^ gaven eene tas choco laad... Nii is 't uit mei 't geven van chocoiaad Ze •doen er commerce ïn aan 'nen voor- deehgen prijs! O! die valsche volksfon- persI - ills 't geluk 'gaan vliegen ïg.„ iVrïjhoidi roepen 'overal. De slaven van Belial. DE INHOUD VAN VIJF! KOFFERS BLIJKT VAN DIEFSTAL AFKOMSTIG De polilie te Rosendaal heeft op het Station aldaar een zending uit Belgie bestemd voor Berlijn inbeslag geno men bestaande uit 5 koffers met in houd. De koffers bleken na opening te bevatten een kostbare hoeveelheid zil veren lepels en vorken, gouden en 'dia manten snuisterijen, kostbare pelzen, klecdingstukken, enz.; na inlichtingen bij de politie te Antwerpen, Bleek' het dat 'deze artikelen vermoedelijk af komstig waren van een reeks in Belgie gepleegde diefstallen, waarvan 'de da- 'der bekend is. De NederlandsclTë bverh~eld 'is ver zocht, om het inbeslaggenomeng s^ar België ta gluren*, Aanhouding van den schuldigen taxi-voerder. De vrouw, die Woensdag avond op- de Lemonnierlaan to Brussel, door een taxi werd gedood, ïs herkend voor do •touw Marie Pauwels, 32 jaar oud, wo- nendc Hoogstraat. Donderdag kreeg de policie Bericht van M. B„ handelaar uit Jodoigne, die I.et weten dat hij in de taxi zat, wciko liet ongeluk veroorzaakte. Dank aan zijns inlichtingen heeft de policie Vrijdag morgen den piichtigen chauffeur, Frans De Buyl, 25 jaar oud, m hechtenis kunnen nemen. Hij heeft 'de hem ten laste gelegde feiten bekend. Twee trekkingen 'dezer ieeningen zul len plaats hebben in den loop der maand Maart, namelijk den 0 Maart' 34e trekking 'der 2e leening (5 t. h. 1922); een lot van 500.000 fr., en tweo loten van '100.000 fr.JJ Den 20 Maart, 22e trekking der 3d leening 5 t. h'. '1023; één lot van 500.000 fr. een lot van 100.000 fr. en drie loten van 50.000 fr. In liet jaar "1923. rond Kerstdag, word de politieagent Gauthier, die van dienst was aan de splitsing van de Waterloo- lr.an en de Halsche Poort te Brussel, door een taxi omgeworpen en in deer- niswekkenden toestand naar het gast huis overgebracht. De geleider had de vlucht genomen', zonder zich om liet slachtoffer te be kommeren. De ongelukkige politie agent bleef verscheidene maanden ter verpleging in liet St-Jans-liospilaal en is nu nog onbekwaam, om zijn dienst to hervatten. Eindelijk' na' lange opzoekingen, mocht de politie er in gelukken don schuldigen geleider aan te houden. Langdurig ondervraagd, eindigde hij mot volledige bekentenissen af lo leg gen. Hij verklaarde dat op het oogen- biik, dat het ongeluk plaats had, hij en -do reizigers, in zijn auto bedronken wa- ten'i

De Volksstem | 1925 | | pagina 1