Dinsdag- Maart S925 Congoleesche verjaardag 0 Voor de provinciale verkiezingen Nieuwjaarsgiften voor den Paüs De bewapenisïg van Duitschland Het Schoolschïp Bandieterij te Bellem Teeken des tijds Se strijd der Fransche Kaiheileken De bende van Keerbergen Uil Ninove Kortstraat, O on 21, Aat.st. Tel. 114 IIH. 40 Martelaren Zon op 6,17, onder 5,46E Volle Maan den 10 publiciteit buiten liet Ajx. AALST, ft Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rue de Ricbelieaiy Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. IIg&BgggBEgrrestfy.. XXXI' JAARGANG NUMMER 58 - DAGBLAD is CENTIEMEN WEKELIJKS 0.?5 Uitgever: J. Van Nuffei.-De Gendt Tien jaren geleden verdedigde liet Belgische leger hardnekkig de modderige hoorden van den IJzer. In Afrika hielden onze koloniale machtstroepen mejt jalotersdhe af gunst de wacht, de oogen gericht op de Oostersehe grenzen onzer kolonie, in afwachting dat het uur van den aanval zou slaan. In Maart 1915, bezetten de troe pen van den kommissaris-gencraal Heny in de Kivu de doorgangen en de begaanbare streken tusschen het Meer Kivu. de grens van de .Uganda en het vulkanische blok van de Ufumbiro. De Duitsdbers waren gevestigd op de bergen Kama (rivier welke zich in het Meer Kivu werpt)langs de Sehia en hadden er eene reeks kleine forten en vestingen gebouwd welke de geheele streek bdh'eersch- ten. De vijand was op dit tijdstip volop aan het africhten van een groot getal nieuwe rekruten af komstig van de Ruanda en de Urundi, Ten einde deze jonge troepen te verharden in de krijgs kunst namen de Duitsehers van tijd tot tijd voeling met de Belgi sche lijnen. 't Is alzoo, 10 jaar geleden, den 2 Maart 1915, dat zij de vesting van Bïnei (aan den berg Hehu) (de berg Ileliu maakt deel van den blok Ufumbiro, aan den voet van dezen berg loopt een baan van Klsemji tot Rutshuru) aanvielen. De vesting van Binet was verde digd door een peloton van 50 man nen onder de bevelen van den zwar ten eerste sergeant Bunza. Gedu rende den vorige nacht was Bunza verwittigd geweest door inlanders dat eene sterke kolom Duitsehers die gekampeerd waren omtrent 5, kilometers ten zuiden van de ves ting, bij het krieken van den dag zouden aanvallen. Ka verseheidene malen dezelfde inlichtingen te hebben hekomen, welke later onjuist bleken te zijn, oordeelde Bunza het niet noodig zijnen officier te verwittigen die een ander punt verdedigde maar hij nam zijn schikkingen. 's Morgens om 6 uur ontplooide de vijand zich de twee uiteinden, gesteund ieder door eene; mitrail leuse (machiengeweer)Een vijan delijke officier komt uit de lijn en roept Bunza toe in inlandselie taal: ontruim mijn gebied en keer .terug in het uwe Komt het nemen, antwoordt Bunza als waardige zonen der ver dedigers van de Thermopyleïi. De slag begint,'Bunza laat 25, mannen in de vesting en tracht met de anderen, in de flank van den te genstrever te vallem Eensklaps be merkt hij eeöen groep vrienden die, zich op een naburig heuveltje ves tigden. Het was den eerste ser geant Ebi die de wacht was met eenige mannen aan een waterpost,'. en die, aangetrokken door het ge-j kletter der kogels, vastberaden hulp kwam bieden aan de vesting. Bunza aangemoedigd door deze' versterking, laat instinctmatig -OQrwaarts blazen. Onze zwar ten gaan over tot den aanval en werpen de vijandelijke lijn onder ste boven. Op dit oogenblik kwamen twéé pelotons versterking aangevoerd door eenen luitenant. De vijand in zijnen aftocht be dreigd, trekt zich terug versdhtji- dene dooden op het terrein achter latende. Bunza en zijne 50 mannen had den 2e0 zwarte Duitsche soldaten, begeleid door 10 Europeanen en. twee mitrailleuzen, teruggeworpen. Deze aanval in liet begin alleen lijk aangevderd door zwarte g)er gradee'rden, was gewonnen ge weest, dank zij hunnen onwankel- baren moed. en onverschrokkeh- heid. De eerste-sergeant Bunza en zijne moedige krijgsmakkers zijfa te rangschikken onder die menig vuldige helden welke de Belgen ter harte nemen en hulde brengen door- weldra ter hunner eer te Leopold- stad het Standbeeld der Congo leesche nagedachtenis op te rich ten. Zondag namiddag liad ïri den Ka tholieken Burgerskring De Vriend schap Korte Zoutstraat te Aalst, de aangekondigde poll plaats voor 'de rangschikking der kandidaten voor de aanstaande provinciale verkiezingen. Op weinige uitzonderingen na, wa ren al de afgevaardigden van het kan ton Aalst opgekomen. Nadat de kandidaten, hun program ma verdedigd hadden, werd overge gaan tot den poll. Er was enkel strijd voor de derde plaats, tusschen heer Doktor Jules Schelfhout en heer ad- v oka at Pedro De Hert. M. Schelfhout bekwam 208 stemmen en M. De Hert i 46. Dierisvolgens zal de lijst samen ge steld zijn als volgt 1. Dr. Ruhbcns, Lede, uittredend raadslid. 2. Van Geert', 'Aalst', uittredend raadslid. 3. Dr. 'Jules Schelfhout, 'Aalst. '4. Louis Callebaut, burgemeester Ni euwerkerk'en 5. 'Advokaat Pedro De Hert, 'Aalst'.; 6. Blindeman, Kristen werkman. EBI INTENTIE VOOR DE JUBILEE HIIS. ZE VLM EN TWINTIGSTE LIJST. Overdracht der vorige lijsten, fr. H 34.832.99 baron R. Gilles de Pélichy. jOO M. F. Dawant, Liberchics, 100 Mjj. 2. Dawant, Lutire, 100 Dr en Mevr. Rubbreeht; Brugge, 100 naam loos, Turnhout, 50 E. H. Donceel, professor, Hoei, 100 uit Ghoy, 25 Kinderen van Maria, Antwerpen, 400 ee-n priester -van Tessenderloo, 50 Y. Z., Schaerbeek, 50 O.P.V., 100 fanii- lieD. T., 100 j S.D.P., Gent'100 M. en Mevr. A.*"Bicbuok-Salembicr, 100 Mi neur Paul, 50 uit Saint Amand, 25 Naamloos, 50 P. Vanderstraetcn, 100; Englebert, Bertrix, 100 De Lannec, 25 L'Hoir. Antwerpen, 25; Mertens, Brussel, 100 Dufrasne, Tourinnes, 55 Stilmant, Antwerpen, '100 C. S„ Etterbeek, 50 voor de intenties van het II. Jaar, 100 P.F., 100 E. Evert, Brussel, 100 M. Bastogne, 100 Paul. I.ucien, Arrhur Agneessens, 100 C. L Luttre, 5 uit Lovenjoul, 10 kolleg»? Marie-Thcrèse, Herve, 20 ter ecre ■\an den H. Franciscus Xav., Bassevel- dc, 10 ter cere van 'de Gelukzalige Theresia, 5 een officier, Luik. 5; aan het II. Hart om eene genezing, 20 om pene genezing te bekomen, 15 A. Kil len, iTeerpell, '10 .Mev. Mozzini, An- denne, 5 Mcj. Dassonville, id., 5 II Vader zegen onze familie, Tourinnes, 10 God zegene mijne familie, Gent, DE VERSLAGEN DER EXPERTEN. Er zijn thans twee verslagen het verslag Walsch, van 24 Januari 1925, en het verslag van Foch, van 28 Fe bruari 1925, en beide men kan het niet genoeg zeggen err herhalen zijn goedgekeurd door al de vertegenwoor digers van al de goevernementen En geland, Belgie, Italië, Japan en Frank rijk. Maarschalk Foch' heeft ieder mili tair expert verzocht van in persoonlij ken vorm, een ontwerp van verslag op te stellen. De besluiten werden dan ook met algemeene stemmen genomen, en nooit was er nuttiger dokument, op een zeer kritisch oogenblik, in handen van een gouvernement dat van zijne aller zwaarste verantwoordelijkheid bewujst Het verslag Walsch ontleedt de tal rijke overtredingen door Duitschland, in zake bewapening het verslag Foch stelt de synthesis 'dezer bestatigingen voor. En het besluit daaruit te trekken is; dat Duitschland op dit oogenblik in staat is van, op enkele maanden tijd, een machtig leger, van de noodige ka ders en wapens voorzien, te been te brengen, een leger waarvan de aan voering bestaat en werkt. Laat men Duitschland eenige maanden in voile vrijheid en het beschikt over een leger dat zoo beducht zal zijn als het leger van 1914. De Konferencie van 'dé 'Gezanten heeft nu aan het Komiteit van Versail les gevraagd van nauwkeurig den aard en het getal 'der overtredingen 'door Duitschland op tc geven. En de Konfe rencie stelt daartoe eene vragenlijst op, die binnen enkele "dagen aan maar schalk Foch zal overhandigd worden. Het. Komiteit van Versailles zal 'dan onderzoeken welke «antwoorden, op de verschillende gestelde vragen, 'dienen gegeven te worden. Men bezit van nu af reeds 'de zeker heid dat de Fransche regeering in staat is te bewijzen, dat al 'dc Bondgenoolen eenstemmig bestatigd hebben en ter- kond dat Duitschland zijn handteeken van 1920 verloochend en zijne leger macht. hersteld heeft. De Iaafslo regel van het' verslag van bet, Komiteit van Versailles luidt als besluit Worgen, zou het nog als in 1914 kunnen zijn 10 Lier, 5 voor een arm meisje, 5; D. C., 5 naamloos, 2 Rumbeke, 5 H. Vader zegen mij, voor de ziclerust mijner moeder. 10 J. B. Dolhain, 5; A.B., Bras-Séviseourt, 5 fr. Totaal fr. 137.370.09 Voor Inschrijvingen kan men zich toonden tot het bureel van 'dit blad, öf op de posfchecrekening n. 38279, ie Brussel. Blijkens een te Antwerpen toegeko men radio-telegram, bevond het schoolschip L'Avenir zicli den 6 'dezer op 35o40 breedte en op 23o30 lengte (ongeveer 120 mijlen Zuid-Oost der Acoren-eilanden)'. DIEVEN IN 'T KASTEEL VAN BARON DE KERCHOVE D'EXAERDE. In den nacht van G-7 Maart werd op het kasteel van den gewezen gouver neur der provincie Oost-Vlaanderen, de weledele heer de Kerchove d'Exaer- de, gelegen te Bellem, een stoutmoe dige diefstal gepleegd. De dieven zijn op brutale wijze 'té werk gegaan dc deuren der apparte menten werden opengebroken of open- gestampt en alles doorzocht. De dieven, mannen van beroep, zijn in het kasteel gekomen in den voora vond van Vrijdag 6 Maart en zijn 'daar gebleven tot Zaterdag morgen vroeg. Al de deuren der vertrekken zijn opengebroken en van deze met élek- trieke bellen verbonden, werden 'de pa- neelen ingestampt. Al de meubelen werden met geweld opengebroken en de inhoud op 'den grond verspreid. Niet eene kamer bleef onbezocht het brandkoffer hebben 'de dieven uit 'de geheime plaats op 'de trapzaal getrokken, waar zij gepoo'gd hebben het open te breken maar vruchteloos. De bandieten zijn in de proviandka mer ook geweest, waar zij k'onfituur genomen hebben en andere levens middelen en ook wijn, waaraan zij zich' te goed hebben gedaan. De kerels hebben vervolgens' 'den vooraad sigaren aangetast. Daarna' hebben zij zich ter ruste gelegd en zijn Zaterdag morgen vertrokken in de richting der statie van Bellem. De gendarmen van Aalter verwittigd, openden dadelijk een onderzoek. Het' spoor der dieven is 'gevolgd tot aan dé statie daar hebben drie personen een koepon 3e klas genomen voor Brussel. Er werden oudheidkundige voorwer pen en eene groote hoeveelheid zilver werk, voor eene groote waarde gesto len. Do gendarmen bobben bij liet bran'd- koiïer, dat men gepoogd heeft open té breken, een volledig inbrekersmate- riaal gevonden. De procureur 'des Konings 'eri 'de heer onderzoeksrechter de Gottal, zijn Zaterdag voormiddag met' baron de Kerchove d'Eraerde ter plaatse ge weest om de noodige vaststellingen te deen* iVoor Zaterdag avond was door 'de Aalstersche socialisten eene meeting belegd in hun lokaal. Eerst werd het gebruikelijk uitstapje gedaan met mu- siek, om het publiek op tc halen. 't Moet echter zijn, dat dc gaaien op voorhand wisten wat men hen in de meeting zou trachten wijs té maken, want toen het muziekkorps aan het rood lokaal terugkwam was er min volk bij dan toen het vertrok, 't Rood boelken gaat om zeep én den haring braadt er niet meer..v 10.000 PARiJZENAREN JUICHEN GENERAAL DE CASTELNAU EN PATER DCNCOEUR TOE. Alhoewel sedert jaren het diocesaan congres van Parijs in de Salie ;Wag- ram vergadert, heeft men van men- schen geheugen er als nu zulke massa bijeengezicn. De mensclienzee wordt wordt minstens op 10.000 Parijzenaars berekend. Het was 9 uur toen eene ein'delooze toejuiching de verschijning begroette, van cardinaal Dubois, in den grooten rooden mantel gehuld en vergezeld van Mgr Baudrillart, van de Académie Franoaise Mgr Rolland-Gosselin en Mgr Cliaplal. Die toejuichingen waren zoo moge lijk nog luider toen generaal dc Castel- nau verscheen, 'net grootlint der Eere- ïegioen over de borst en gevolgd door Pater Doncceur. Het was 'deze laatste, 'de gevierde ré- 'dena«ar, 'de populaire almoezeniër van Verdun, die in eene geestdriftige rede voering, zegde dat. de katholieken van Frankrijk' generaal de Caslelnau zul len volgen tot liet einde der wereld, in dachtig van het ordewoord dat hij eens gaf Ieder overste, die aan zijne troepen het bevel zal geven achteruit te trekken, zal voor den krijgsraad worden gedaagd. In verheven bewoordingen legde ge neraal de Castelnau dan het program ma der Fransche katholieken uit. Hij wees er op hoe, zonder re'deh, zonder dat door de katholieken 'daartoe eenige aanleiding was gegeven, het re giem van godsdienstvrede vervangen v/as geworden door een regiem van vijandschap en godsdiensthaat. Boodschappers en woordvoerders van de Loge hadden het aangekondigd. In de groote steden waren zij het gaan zeggen 'dat 'de betrekkingen met Rome gingen afgebroken worden en 'dat een onverbiddelijke oorlog ging gevoerd worden tegen wat zij h'eeten 'den cleri- calen geest. Welnu, de Frahsclïé katholieken 'zijn niet zinnens 'die onrechtvaardigheid te dulden. Zij hebben hun bloed vergoten voor 'de re'dding van Frankrijk, zij wil len het vergoten hebben voor eèn land waarin zij geen-burgers yan twee'den rang zijn. Zij zullen Voortgaan mét' hun land Loven alles tc stellen, bet boven alles, te beminnen, h'et boven alles té ver'de digeh maar zij willen 'dan ook" 'de rechten, 'dé vrijheid, 'de eerbied af dwingen, Waarop allé Fransch'en zon der onderscheid recht' hebben. Met hamerende woorden, als bevé len op het Slagveld, legde de Castelnau vervolgens uit waarover 'de katholie ken klagen 'en wat cle katholieken willen en eindigde met dé verklaring 'dat zij bun bloed voor dé vrijheid veil heb ben zooals; zij bet' veil hadden voor bet vaderland. Dat liet dak van dé Salie' Wagram" niet is ingestort onder liet gejuich", be wijst 'dat het sterk gebouwd is. Met eene aanspraak" van 'cardinaal Dubois, 'dié kruisvaart 'der katholie ken voor een regiem van vrijheid eri gelijkheid verheerlijkte iri 'den pet- soon van 'den grooten veldheer die hem aanvoerde, en het' 'zingen van 'dcri credo F werd 'dé zitting geheven. BLOEDIGE BETOOGING. Angers, 8 Maart. -De kath"oIiek"eri van 'Angers' hielden 'eene betooging waaraan minstens 50.000 katholieken deelnamen. 'Generaal 'de Castelnau hield ëerié gloedvolle redevoering waarna een 'op tocht. plaats. "Voor eene kerk gekomeri zongen ka tholieken geestelijke liederen. Op 'dit oogenblik" kwam een stoet van tegen- betoogers aan die tegen 'de katholieken wilden oprukken. Zij werden door het leg,er en de gendarmen 'daarvan ver hinderd. Tn woede wierpen zij dan vele steenen, waardoor talrijke personcn licht gekwetst werden* Men zou zeggen dat de nieuw ge vormde bende, gezegd de bende van (Keerbergen thans dc gemeente Ity- menam heeft uitgekozen om haar oneerlijk stieltje uit te oefenen en don schrik op het lijf te jagen. Talrijk reeds zijn de pogingen tot inbraak en zelfs kleine diefstallen van kiekens on konijnen zijn aldaar in korten tijd ge pleegd. Al die inbraken worden op den hals der nieuwe bende geschoven. Vrij dag nacht weer, we^'l ter wijk Door- laar, bij landbouwer Sus Pliivm, dio alleen woont en den naam heeft er goed voor te zitten, pogingen gedaan om in to breken. Dé rebels hadden reeds een ,groof gat in den muur gemaakt toen zij ver rast werden en met revolverschoten op de vlucht gedreven. Ook bij landbouwer "V. werden zij verrast en op de vlucht gedreven door revolverschoten. De booron alhier zijn vast besloten hun have en goed niet hand en tand te verdedigen. De gendarmerie ook oefent eene bijzondere waakzaamheid uit, VIEREENIGINQ DER OUD-LEERLIN GEN VAN HET, BISSCHOPPELIJK KOLLEGE EN ONDERWIJSGESTICHT DER HH. HARTEN. NINOVE. Voor een uitgelezen publiek hield Dom Verliacgen O.S.B., Donderdag jl. zijn zeer interessante spreekbeurt over de Vlaamsche Meesters der Toonkunst. In een uiterst keurige taal, gaf de sym pathieke spreker ons, wat hij noemde Een kort overzicht der geschiedenis van de Viaamsche Toonkunst. Hij schetste ons de kunst van den Prins der Vlaamsche Toonkunst Peiter Bcnoit, die midden in zijn volk, midden in d£ massa stond en toonde ons het verschil met den verfijnden Tinei, die als 't wa re in een ivoren toren opgesloten bleef en, zooals de spreker het raak zegde immer het laatste puntje op het laat ste letterken i wilde x>". Verder leerde hij ons kennen den reeds op 27 jarigen ouderdom beroem den Paul Gilson 'den pallieteriaan- schen Dc Boeck, in wiens kunst-ge wrochten zijn Vlaming-zijn steeds naar buiten wil en Jozef Ryelandt, die alhoewel hij ons niets nieuws brengt, toch een sterk-op-den-lvoorgtrond ge treden persoonlijks bezit en bizonder uitmunt in de lyrische kunst. Dan ci teerde hij ook even de gansche pleïa'de van jongere toondichters, als daar zijn: N'eulemans, Van Hoof, Veremans, Ver hoeven, Van Huffel, Hullebroeck, Opso- mer en tal van anderen om, in alle ne derigheid, zijn eigen zelf te vergeten. En nochtans, in 'de uitvoeringen van liederen uit eigeu werk,heeft Dom Ver- haegen ons stellig bewezen een kun stenaar te zijn in den vollen zin van 't woora, een kunstenaar die zijn vak' kent en al doet hij 't nog zoo spon taan, ons toch machtig-mooie kunst werken levert. Giteeren we maar enkel zijn Godslampje op woorden van Alice Nahon, waar we eclilig het vlam metje van't lampken hoorden in knette ren en dat sonis statig uitwiesch als zwevende wierookwalmen in den Tem pel des Heeren. Met' een buigzame stem, voerde 'dc spreker daarna verscheidene liederen uit. 't Ware te iung ze allen met hun ondersclieidelijke verdiensten, hier op te sommen daarom, noemde we enkel Oomken van Paul Gilson op verzen van L. Lambrechls, 'dat als 't woelige' van een twist begon en zacht-zoet uit stierf in een snik, want Oomken schiet een traan in 't oog en het Godslampke (E. H. Valerius O.F.M.)' van Jaak Üpsomer, met zijn innig— toënschen'de. zijn smcekende Mocht mijn hart dat lampke En mijn liefde •t vlamke Voor Heer 'Jezus zijn Tusschen de voordracht in kregen we puike klavieruitvoeringen van 'schetsen van Edgard Tinei, door den heer Stefaan De Jonghe, 'die onder de leiding van Dom Verhaegen, een uit stekend artiest belooft te worden. Dinsdag é.k. komt Timmermans dé gevierde schrijver van Pallieter ons onderhouden over zijn jongste werk Pieter Breuge! 'dc Oude. Niemand zal voorzeker op deze voordracht willen ontbreken, 't Zal dan ook g'eraadzaain zijn zich tijdig van kaarten Ie voor zien. Dh

De Volksstem | 1925 | | pagina 1