w oensdag- II Maart 1925 Rsad eett verksezingstroef üaSslerrasï Toestand van den Landboim He Ni mm heofdMê* van den Boerenhand Kleskranijk Vsrbofid dlar Matholiske Vsreercigiügen en Kragen Van hoeveknecht Deklas 1923 Nog de Scheepsramp lol snilliardair Kerkstraat, O en 21, Aahst. Tel. 114 XXXI» JAARGANG NUMMER 59 8 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt II. Fredcricus IZod op 6,17, onder 5,4C| ■Laatste Kwartierden 171 Publiciteit buiten het Air. AALST i: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, IB, to Brussel. Rue de Riahelieu* Parijs, Bream's Buildings, 6, I.ondree E. C. 4. :oqo: Sedert maanden weten wij iteds, dat de Socialisten het dure leven beschouwen als hun vooi- naamsten troef om gedurende den aanstaanden verkiezingsstrijd d: burgerpartijen te bekampen. Als men hun plakkaten leest, dan zou men zich laten meeslcepen door hunne refchorika, want beslist, zij hebben er een specialiteit in, de Waarheid den nek om te draaien, Gezel Bertrand maakte dezer dagen de balans op van de politiek van onze huidige regeering en kwam tot bet besluit, dat Theunis het land naar den ondergang voert. Indien de kiezer zicli naar de stembus begeeft zoo zegt bij dan moet liij maar eerst e<ens zijne belastingspapieren overzien, in zage nemen van zijn huisboek, en wanneer bij de cijfers van 1921 met die van thans zal hebben ver geleken, dan zal bij zijn vertrou wen niet meer schenken aan hen. die gedurende drie jaar het land hebben bestuurd,» Voor een stuurman, die aan wal staat, is dit alles gemakkelijk te schrijven. En toch speelt Ber trand gevaarlijk spel. Als opposi tieman gevoelt hij zich thans vrij er dan ooit tegenover het landsbe stuur; er zou echter weieens een tijd kunnen komen, dat de Socia listisehe heeren - na de noodige platidudes wederom in bet mi- nisterieele schuitje zouden plaats hemen en dan het slachtoffer zou den worden van dezelfde, cijfer- goochelarij en, waaraan zij zich nu tenkoste der burgerpartijen over geven. Docli terzake. Onder de dag bladen, die hun aandacht hebben geschonken aan de laffe practij- ken van gezel Bertrand, dienen wij voornamelijk «Le Bien Pu blic» aan te stippen. Het blad doet opmerken, dat de huidigte stand van den wissel geenszins te wijten is aan den beer Theunis. En zoo is het ook inderdaad. De heler Tihcunis 'is voortgedreven door een toestand,die reeds be stond toen hij -aan het bewind kwam. Immers, bij kreeg juist tot bijzondere, t-ak de Belgische muntwaarde gezonder te maken cn, om dit grootendeals te beko- men, als extra-parlefcnentarius al ziin aandacht te schenken aan het evenwicht onzer begrooting. Om de oorzaken van inzinking ran den frank op te sporen moet men dus teruggaan tot den tijd torn de socialisten ook aan het be' wind waren. Zij (hadden toen een groot woord te zeggen in den gang der zakenmen weet nog we] met welke autoritaire houding zij be slisten over de verschillende be sluiten. die de rajgeering '.uitvaar- digde en welke zij als het waren immer hebben bezield. M. Ber trand en zijn vrienden hebben dus een leetiwenr ndeel ;in de verant woordelijkheid in de aanslagen op ons krediet; dit juist zouden zij gaarne willen vergeten. E'en der grootste oorzaken van de waardevermindering van onze munt is het progressief verminde- i':.-?i van onze .schuldvordering op Duitschland? Heeft Theunis daar schuld aan? Heeft Theunis once schatkist verrijkt met zeveiren half mil liard marlen, of was het. de régetT nnq eirin de heeren van liet "Dhr,son du Pcuplc» de eerste viool speelden? Yv e zonden nog kunnen spre ken van ,1e frigo, van de algeinee- ne verspilzucht der Socialistische ministers, die liet zoover wisten te drijven, dat de raddraaiers van het Nationaal Svndikaat van staatswege werden bezoldigd. Moet men zich bij dat alles dan nog verwonderen, dat de finan tieele gevolgen van een zoo breede tusschenkomSt der collectiev leerstellingen nog niet zijn geëin digd? Dwalingen van econoMi-1 schen aard doen zich immer langen tijd gevoelen. Wij liegrijpen. dat de Socia listen vlak voor de verkiezing alle: op den rug van de huidige regee ring willen werpen. Zij zullen er echter niet in slagen. Onze bevol king is gelukkig nog nuchter ge noeg om onderscheid te maken tusschen zwart en wit. Toen men gedurende den oorlog den Hol laiïdschen Socialistisehen leider Troelstra wees op de houding der Duitsehe Socialisten, in verband niet de conferentie van Stockholm, antwoordde deze. Wij hebben geen verantwoordelijkheid voor het verleden; wij werken slechts voor de toekomst». Dit is de internationale leuze. De Socialisten zijn de belovers, de mannen dus van de toekomst. Ge moogt nooit naar het ve}rl|eden zien, want dan ontdekt ge hun stommiteiten. In hun beloften hebben wij geen hou-vast en in him-verleden hebben wij bet bewijs van de machteloosheid van hurt rood evangelie. V Toestand van den Landbouw in Fe bruari 1925 (volgens de verslagen der Ptijkslandbouwkundigen) Weergesteldheid Het weder was zeer nattig, en de warmtegraad zacht, boven de middelmaat. Stand der culturen. De herfstzaaiin- gen zijn zeer krachtig, en zelfs de laa.tste tarwe, alhoewel in ongunstige omstandigheden gezaaid, ziet er gofcd uit. In de lage gronden hebben de teelten geleden van overstroomingen of van overtollige natheid. In zekere begunstigde liggingen, heeft men reeds haver gezaaid. De weiden en de voedergewasseri zijn groen gebleven en dicht bezet en overal gaat het vee, ecnige uren per dag, ter weide. De weiden worden beter verzorgd en be mest dan voorheen. Het bewerken der ronden voor de lentezaaiingen is ver gevorderd, doch de aanhoudende re gens hebben vele gronden te nat ge maakt. In goed gedraaineerde gron don wordt het akkerwerk in goede om standigheden uitgevoerd. VeeüitbaLing Er wordt, steeds meer afgezien van het vetmesten van vol wassen dieren, want dit kan slechts met verlies gedaan worden; het mes ten van kalveren nee'mt uitbreiding omdat de prijs van dit vleescli minder bcinvloed is door den .invoer van be- vrozen vlcesch. Al meer en meer ves tigen de melkvoortbrengst en de vee kweek de aandacht, want goede melk koeien en goed jong mager vee zijn steeds gezocht aan winstgevende prij zen. De paardenhandel is tamelijk stil. Toestand van de merkt. Op het einde der maand wordt eene daling der prij zen geboekt van het mcerendeel der hoeveproducten, tengevolge van eene vertraging in de verhandelingen. De handel is stil wat betreft de granen en liet slachtvee. Men noteert per '100 Ko: 'arwc: 99-120; Rogge: 110-115; gerst 15-120; haver: 95-115; paardeboo- nen: 110-112; aardappelen: '45-55; suikerijboonen, beschikbaar: 82, oogst '925, 88; stroo: haver:: 14-15; tarwe: 10-18: rogge (gedorschen met vlegel:' 19-20); weidehooi: 20-25; voederbee- on: 8; liop (Poperinglie); 550-560 per 1 van 50 Ivo., oogst 1925: tabak ervicq): 0,50-7 fr. het Ko; boter: 7-22 fr. liet K°; eieren: 0,50-0,05 t stuk. Slachtvee, liet K", öp voet:' Vette ossen, 1e kwaliteit 5-5.15 fr. gewoon vet vee 3-4,50.; kalveren: -0; zwijnen: 5-6,50. Mager vee voor de weiden: $-5 fr. en meer, per K*. Maandag namiddag hebben 'de hiï- nistebs raad gehouden, onder het voor zitterschap van M. Theunis. De bespre king liep over het onderzoek der on derscheidingen, toe te kennen aan de leden der wetgeving, die opvolgcnlijk twee mandaten volbracht hebben. Daar de minister van binnenlandsche zaken nog de lijsten niet bezat, werd de be slissirig tot eene volgende yergaderin; verdaagd. M. Paul Hvmans, uit liet land nfwe zig zijnde, werden de huitenlandsche aangelegenheden niet aangeraakt. En daar er ook niet meer over de werk zaamheden der Kamer kan gespro ken worden, werdén slechts punter van ondergeschikt belang aangeraakt, 't Was veeleer een gezellig samenzijn, dan wel een strengen ministerraad In zijn zitting van Maandag 9 'dezer heeft de Hoof draad van den Boeren- bond den opvolger van M. Helleputte: als hoofddeken van den Boerenbond, aangewezen. Zijn keuze is gevallen op 'den lieer Victor Parein, ingenieur in de burger lijke bouwkunde, lid van den hoofd- raad. M. Parein, afkomstig uit West- Vlaanderen, is 4Ü jaar oud. Na schit terende studiën aan. 'do bijzondere scholen der Leuvensclie universiteit behaalde hij, in 1911, zijn diploma Zoo binnen als buiten het land heeft hij zijn medewerking als ingenieur verleend aan belangrijke werken. Enkel sinds twee jaar aan het be stuur van den boerenbond gehecht, trok zijn bekwaamheid al dadelijk al Ier aandacht. Hij deed zich gelden als technicus vmueerste gehalte, als erva ren zakenmenscli, als sociaal werker met de breedste gedachten. Om zijn beminnelijk karakter 'dwong hij aller sympathie af. M. Helleputte, die M. Parein van na bij kende, had den wensch uitgedrukt dat M. Parein als zijn opvolger zou worden aangeduid. De Hoofdraa'd van den Boerenbond heeft geen oogenblik geaarzeld om dien wensch te verwezen lijken. I-Tet Verbond 'der Katholieke Veree- nigingen en Kringen zal zijne 52ste1 zitting houden te Nijvel den Zondag 29 Maart aanstaande. De deelneming aan 'de werken 'der zitting is kosteloos voor al de leden der Katholieke Vereenigingen en Krin gen. Zitting van 29 Maart van 10 tot 12 Yz u., in den Katholieken Kring, 73, GroO' te Plaats, Nijvel. Welkomgroet van ac Katholieke Vereeniging van Nij vel, toespraak van den Voorzitter des Verhonds, redevoeringen der .Kamers- en Senaatsleden, redevoeringen van twee vermaarde leaders van de par tij en van een lid des Gouvernements. Volgens de gewoonte zal een banket de zitting sluiten te 13 u. in het «Waux Hall Charleroistraat, Nijvel.. Kaarten recht gevende aan het ban ket, zullen 'aan de inschrijvers verzon den worden zoohaast wij het bedrag, 15 fr., der inschrijving in ontvangst zullen hebben. Dit bedrag kan 'gezonden worden 't zij aan M. MerveïIIe, op hot Secre tariaat van het Verbond, 23, Broek- straat, te Brussel 't zij aan Jufvrouw L'aure Dubois', schrijfster der Katholieke Vereeniging an Nijvel, 73, Groote Plaats, Nijvel. HET BUREEL' De Voorzitter Paul SEGERS, Staatsminister, Lid 'der Kamer van Volksvertegenwoordigers. De ondervoorzitters: M. RIJCKMANS senator LIBBRÈCHT, senator X. DE BUE, kwestor der Kamer van Volks- ertegenwoordigers M. WASSEIGE, bestendige afgevaardigde; Markies IM PERIAL!, senator. De Schrijvers 'A'. CAMAUER, advo- kaat; Graaf 'de la BARRE 'd'ERQUE- JNNES; HERINCKX, advokaat. De Schatbewaarder Baron 'de MONTPELTJER, Volksvertegtenwoor'd i- ger, DE TE KIEZEN KANDIDATEN. Het aantal te verkiezen Kamerleden is als volgt verdeeld over de kiesarron dissementen Kamerleden 187. Provincie Anlwgrpcn Antwerpen 15; Mecbelen 5 Turnhout 4; Brabant Brussel 26 Leuven 7 Nijvel 4; West-Vlaanderen Brugge 4; Vcur- ne-Diksmuide-Oostende 5; Rousselare Thielt 5 Kort rijk 5; loper 3; Oost-Vlaandorcn Gont-Eekloo 12 Dendermonde 4 St. Nikolaas .4 Ou denaarde 3 Aalst 5 Henegouwen Bergen 7; Zinik 4 Doornik-Ath 6; Charleroi 11; Thuin 3; Luik Luik 13; IIoei-Borgworm 4 Vcrviers '56 (Eupen-Malmédy-Sint- Vith inbegrepen)'. Limburg Hasselt 3 Tongeren- Maaseik 4 Luxemburg Aarlen-March'e-Baste naken 3; Neufchatcau-Virton 3 Namen Namen 5; Dinant-Philip- peville 4. Voor den Senaat is de vcr'deeling als volgt Aantal 93. Provincie Antwerpen. Antwerpen 7 /ocheien-Turrihout 5 Brabant Brussel 13 Leuven 3 Nijvel 2 West-Vlaanderen Brugge 2 Veur- nc-Diksmuide-Oostende 2 Roesse- Iare-Thielt 3; Ïeperen-Kortrijk 4 Oost-VIaanderen Gont-Eekloo 6 Dendermonde-St. Nikolaas 4 Aalst-, Oudenaarde 4 Henegouw Bcrgen-Zinnik'5; Door- nijk-Ath 3; Charleroi-Thuin 7 Luik Luik 7Hoe-Borgworm, 2 Verviers 2 Limburg Hasselt-Torigeren-Maa- seyk 4 Luxemburg Aarlen-Marche-Baste- naken-Ncufi^iteau-Virion 3 Namen WNamen-Dinant-Philippe- ville 5. M. Forlhomme, minister van natio naal verweer, heeft voorgeschreven de milicianen der klas 1923, der 5e, 6e, 10e, lie, 12e en 15e linie der 2e en 3e bataljons mitraljcurs der 2e en 3e bat-, terij voetvolk, van het 2e genie van het 2c regiment lcgergcscliut en der groep jagers-wielrijders, wier dienst op Maandag 30 Maart gedaan is, met ver lof zonder solde naar huis te zenden den Zaterdag 28 Maart. Zoo kunnen de jongens den Maandag erop reeds aan de bezigheid gaan. Nadere bijzonderheden. .Wij meldden gisteren in onze laat ste berichten reeds de dubbele scheeps ramp welke plaats Zondag avond te Hoek van Holland, aan den ingang van den Nieuwen Waterweg. Tijdens een zwaren storm' liep "de stoomer Soerakarta 7000 ton, van do Rotterdtimsche Lloyd op de Noor derpier. Daar het schip in een zeer gc vaarlijke positie zat, vaarde de sleeper De Schelde dadelijk ter hulp. Een zware kabel werd aan de Soe rakarta gehecht, doch brak 'door en sloeg in de schroef van De Schelde waardoor déze boot ook onklaar ge raakte en op de Zuiderpicr geworpen werd Er zat dus langs heide kanten van de vaargeul een schip gestrand, doch De Schelde verkeerde in drinr genden nood. Na verscheidene uren vruchtclooze pogingen gelukte men er eindelijk in een kabel op de sleepboot te schieten en zoo kon men 7 leden der bemanning, waaronder de kapitein redden. Dé overige leden waren verdronken of door koude bezweken. Drie lijken zijn vanmorgen aange spoeld en geborgen. Twee dooden za ten 'in het tuig van De Schelde Drie lijken van c3c leden der beman ning worden nog vermist. De verhalen die men over liet drama hoorde waren vreeselijk. De geredden spraken van twee der mannen die krankzinnig geworden zouden zijn. De stoomboot" Soerakarta V wordt nu beschouwd als totaal verloren. Te 15 uur 30 zijn reddingsboot en uitgevaren om de bemanning van het wrak te halen. De reddingsbooteri liehben tot nu toe '48 man van boord gehaald. De of ficieren alleen blijven nog op bet schin. Men poogt, bij middel van slepers de Soerakarta V vlot te brengen, maar de kans tot iV.ukken is zeer gering. Uit New-York mcidt men het over lijden aan dc gevolgen van longont steking, in den ouderdom van 87 jaren, van William Andrews Clark, den ko perkoning van den Staat Montana, be zitter van talrijke kopermijnen en van hónderden millioenen aan fortuin, overleden in zijn hotel, om niet te zeg gen zijn paleis in Fifth Avenue. Ilij begon den levensstrijd als lioc- venknecht, met geen ander onderwijs, dan dat wat hij in de wintermaanden had kunnen opdoen; hij wist de gele genheden te grijpen naar gelang zij zich voordeden en maakte ten slotte, eene fortuin, die minstens 10 milliocn p. st. bedraagt en door sommigen wel op 20 milliocn p. st. (in onze munt 1900 millioen fr.) wordt beraamd. Geboren op eene hoeve in Pennsyl vania, zoon van arme ouders, werkte hij op het land tot den ouderdom van 21 jaar, 'deed vervolgens wat aan schoolmeesteren in Missouri en werd toen aangetrokken door de fabelachti- ge verhalen die uit het Westen kwa men. In den winter van '1862 trok hij de groote vlakte over, een ossengespan drijvend naar South' Park, Colorado, waar hij werkte in de quartzmijnen \an Central City. Doch toen hem de berichten toekwamen over goudont dekkingen te Bannock, Montana, trok bij weer met een ossenspan naar het Goudland, de plaats bereikend na 65 dagen rijdens en vele ontberingen. Hij kocht er een «claim» en won den eersten zomer netto 300 p. st., wélke de basis vormden zijner latere opera tics in Montana. Met eene verstandige waardeering der mogelijkheden die zich openden in het nieuwe land, gaf bij spoedig het goudzoeken op, er- zich op toeleggend geld te maken met te voorzien in de stoffelijke behoeften der gemeenschap, te midden van de welke hij leefde. Clark's eerste zaak was het aan voeren van mondvoorraad, dien hij verkocht aan ontzaglijken prijs; daarna richtte hij een «store» of ma gazijn öp in een gouddelverskamp en maakte even ontzaglijke winsten. Te P>iard ging hij dagreizen ver tabak koopen aan 6 sh. het pond, waarvan bij in liet kamp spelend 24 sh. het pond maakte. Hij richtte een magazijn op in EUc Creek en als het goed was ingericht verkocht hij het weer met groote winst. Ban ging hij te paard naar San Fran cisco, kwam met een heclen voorraad terug naar Montana en richtte weer een nieuwe «store»' in. Een zijner meest gekende artikelen was hakineel- pocder, waarvan hij in de streek het monopool had, zoodat hij jaren in Montana gekend was onder den naam, van «Bakmeelpoeder Billy»'. Rond dien tijd had Clark reeds eene fortuin gemaakf, die de meeste gewe zen hoeveknechten zou bevredigd heb ben; maar al etende krijgt men hon ger, en spoedig zette hij uit op liet voroveren van nieuwe werelden. Eene ontmoeting tusschen hem en M. R. W. Donnell, te New-York, leidde lot eene vennootschap tot inrichting cener grossistenhaodel- en bankon derneming in Montana. De nieuwe fir ma begon hare verrichtingen in 1869, doch kort nadien liet zij de handels branche vallen om zich alleen met bankzaken bezig te houden. Deze onderneming wierp groofe winsten af en du bankierszaak \V Clark and Brotlier, te Butte City. werd eene der soliedste huizen van Weste lijk Amerika. Doch. midden van zijn oprichten van «stores» cn banken bad A- Glark de mijnondernemingen in den Staat niet uit het oog verloren en om zich uit te rusten voor deelneming aan den strijd, welken bij ging leveren, ging hij een ganschen winter allé avonden naar de school, het. mijndel- vcn, de mineralogie en het smelten studeeren. De kennis, welke bij aldus verwierf, kwam hem goed fe pas, toen hij groote aandeelhouder werd in de kopermijn- ondernemingen, onder andere in de ontzaglijk ri.ike en uitgestrekte bezit tingen van de United Verde Copper Company.Ten slotte we.rd hij dc groot ste mijneigenaar in Montana, alsook bezitter van talrijke mijnen in Idaho en Arizona, met hunne spoorwegver takkingen, plefemolens, smeltovens, wa terleidingen cn eleclrischc, uitrustin gen. Zijn geluk in alles was toen reeds spreekwoordelijk geworden cn een zij-

De Volksstem | 1925 | | pagina 1