De groote party van God en orde Roods kritiek Het liberaal program 18 Woensdag Maart 1925 Het Jubeljaar De strijd der Fraasebs Katholieken Schandaal in van Charleroi 't gasthuis Prijsverlaging op het spoor De kleinste gemeenten van Belgic Landbouwbelangen Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. XXXI* JAARGANG NUMMER 65 Tel. 114 T"> ft <-5-T=8T A T~> jg CENTIEMEN WEKELUKS C.75 Uitgever: J. Van Ndffel-De Gendt Publiciteit buiten bet Apr. AALST t: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Bue de Richelieu, Parijs, Bream's Building, 6, Ismdree E. C. 4, II. Giibriel Zoo op 6,06, onder 5,58 Me uwe Maan den 24 Met groote stappen naderen we 'dag en uur, waarop eiken Belg, volgens eer en geweten, zijn keus doen zal voor 't aanstellen der mannen gelast met ons diep ge schokt lamleken te liesturen, En, nu weer zooals vroeger en hier te lande en elders, zal liet om doen gaan tusschen de vredelieven de Parti j van God en Orde tegen de verschillende en geheim ver- honden groepen van Godsdienst- NS'crvolgiug en tweedracht. In 't vooruitzicht dier groote ge beurtenis heeft iedere keizer voor waar voor plidit - 't is ook zijn redht zijne belangen voor te staan en daarbij wel te zien dat zij, goed zullen verdedigd worden in de besprekingen en regeling van 's lands bestuur, 't Is dit kapitaal punt WELK IEDEREEN dan ook bekomen kan in onze gelede ren, waar plaats is voor iedere wel denkende en goedgezinde eri waar alle belangen zonder uitsluiting 1worden besproken en geregeld. 'Alleen in onze rangen vindt men den werker naast den edelman, den leek naast den geestelijke,den land bouwer naast den burger, den Vla ming naast den Waal. En anders kan het niet, want allen weten ze ker dat zij eens samen zullen staan voor Gods Rechterstoel, el keen beladen met zijn eigen zwaar sthuldenpak en dat aldaar, geen rekening zal gehouden worden noch van hooge of lage rang, noch vqp 'daglooner of barontitel Worden in onze breede rangen alle ware belangen verdedigd, men strijdt er ook in rechte voor onze taalbelangen, daar ook, wordt te weer gegaan door de katholieke Vlamingen tegen de geuzen-frans kiljons, doch, daar eveneens wordt gestreden wat niemand verge ten mag door de katholieke Wa len tegen de geuzen-Vlamingen. In het voorseizoen der kiezingen t. t. z. in de voorloopige regeling en aanduiding der kandidaten - geroepen tot de algemeente verde diging der geestelijke en materiee- le belangen aller katholieken mag en moet er gestreden, gepend, geredevoerd en geschermutseld worden, 't Licht komt door 't kaat sen der gedachten! Edoch! eens het 'concert gedaan wat niet altijd iedereen bevredigt moet een goeden wil, het hooger belang der zaak, het ware algemeene nut, en dies meer, in zeer ernstige aan merking komen, en mag niemand en niogen noch groote of kleine kapellekens twistdrijven of rót ten op persoonlijke, egoïstische be langen. Indien er zich hier of daar eene bevindt, welke zich lastig verge noegen kan met de volledige aan geboden lijst, in zijne kiesom schrijving, dan doen wij hier een uiterst en plechtig beroep op zijne eer en geweten van kristen vrede lievende burger. Dat hij dan ook denke dat elke verdeeïhieid, verzwakkjing betee- kend dat verzwakking, nederlaag roept dat men van nederlaag met een enkele stap kerkvervol ging en oproer heeft Dat, met kerkvervolging het welk begint met vaderlandscshe pa ters en nonnen op straat te smijten - nooit geen enkel land vrede en voorspoed verwierf. Integendeel Dat om niet moedwillig blind te zijn, hij maar eventjes naar Frankrijk hoeft te kijken I... Dat die mistevredene of die niet voldane ook eens ernstig opkijke, in steden en in dorpen, naar onze monumenteele of schilderachtige kerktorens en kerktorekens, die ons, als zoovele vriendevingeren gedurig aanwijzen het zoo belang rijke einddoel van ons allc-r be stemming L. Dat die goede burger, ook eens aandachtig luistere, naar de wijze en opwekkende bronzen en zilve ren stemmen onzer klokken en klokjes, die ons zoo vriendelijk en aanhoudend voor veel hopgere, blijvende idealen zingen Dat hij ook eens nadenke op zijne duurbare, diep beweende verdvvenenen, die hem opwachten, ginder in het onbekende, en welke hem hier vroeger den recht te beloopen weg hebben aangeduid En mocht dit alles en nog meer niet baten dat hij dan bin nen kort wanneer hij (alleen met zijn geweten) in het kiesgangske staan zal eens grondig over- denke, dat die keus, wellicht ook zijn laatste, zijn kan vooraleer, de groote, enkele en geheimzinnige rei» aan te gaan En, dat ieders schuldenpak al zwaar genoeg zijn zal om aldaar nög aan te landen als rechtstreeksdhe of or/recht- streeksche medewerker van dezen, van wien gezegd werd Dat zij niets tegen de Rots van Petrus zullen vermogen TEN BUREELE DEZER, Kerkstraat 21. Schoone keus van beeldekens voor de 1ste en Plechtige Communie te be- glnnen aan 7.50 fr. de 25; aan 9 00 fr. de 25 beddekens In lynwaad-papier, allen met gouden druk, I-Iet verkeer wordt druk in de «Stazione Termini Op sommige dagen loopen verschillende treinen met pelgrims uit alle streken de statie binnen. Voor het oogenblik trekken vooral de Amerika nen de aandacht. Ivlet hun Kardinaal aan liet hoofd werden ze op buitengewoon plechtige wijze in het Vatikaan ontvangen. De H. Vader was zeer tevreden over dat be zoek van zoo ver ov<er zee, en betuigde aan deze prachtige vertegenwoordiging der Amerikaansche katholieken zijn innigen dank oni hun voortaan spreek woordelijke vrijgevigheid. Zoo veel pauselijke liefdewerken moeten hoofd zakelijk leven van de geldelijke bijdra gen uit de Vereen-igde Staten. Kardinaal O'Gonnell, van Boston, neemt onvermoeibaar de leiding waar van den pelgrimstocht Hij had zelfs een hymne gedicht en getoonzet yoor deze gelegenheid, en in 't bijzijn van den H. Vader werd er een extra-uitvoe ring van gegeven. Voor 't oogenblik zijn er ook' twee bedevaarten uit Franrijk te Rome aan- wezig eene zeer talrijke ingericht door het komiteit van Notre Dame du Salut. onder leiding der -paters* As- sumptionisten, en een andere uitslui tend samengesteld uit' oorlogswedu- wenn, meestal uit den omtrek van Pa rijs. Er werden ook pelgrims uit Beieren door den Paus ontvangen. En zoo heeft de H. Vader het dit jaar buitengewoon druk. Voor elke groep van 'die duizen den en duizendeti geloovigen heeft hij enkele oogenblikken van zijn kostba ren tijd en enkele diepgevoelde woor den van zijn vaderhart. Talrijke bedevaarders uit' 'Acquï gaaii voort met hun bezoeken aan de bazilieken. Uit de Marken en vooral uit l'ermo werd een schoone groep opge merkt twee aarbisschoppen en vier bisschoppen gaven aan hunne geloovi- gen.het voorbeeld van christelijke boet vaardigheid bij 'dezen tocht naar Ro me. Yoor 'de maand April ver vacht m;en een -grooten toeloop van vreemdelin gen. Doch reeds tot hiertoe 'overtrof fen de opgegeven cijfers de verwach-. tingen van hot inrichtend komiteit'. Tusschen 1 Januari en 9 Maart zijn er negen en dertig^ bedevaarten te Ro me toegekomen, samengesteld pit 9,393 personen. Daarenboven telde men ongeveer 35.000 alleenreizende menschen die voorzien waren van de iuschr.ijvingskaari yooc liet H, 'Jaa^ ?t Is aan de katholieken dat de oude werkers het pensioen yan 2 fr. per dag te danken hebben, 't Is minister Moyersoen die de yader is van deze persioenwet. De socialisten vallen nu heftig uit tegen die wet en beweren bij hoog en bij laag dat ze niet deugt. Maar jvaarom dan hebben de roode volksvertegenwoordigers ze mede helpen "stemmen? De rooden "cbiskee- ren» omdat al de goede werkerswet- ten opgevat werden door katholieken. Dezen doen niet lijk dc socialisten: de wonden yan het yolk open houden^ PAPENVRETERS, Gustave Hervé, van wien wij nog uittreksels gegeven hebben, schrijft in zijn blad, dat de papenvreters onge neesbaar zijn en men er zich nooit be ter heeft kunnen van overtuigen dan lieden Om hun woede legen het katlioli- cism bot te vieren, zegt liij, zijn zij in slaat Frankrijk te ontredderen^ Zij zijn er al een jaar mee bezig. Hun greep met de intcrkonfessioneele sehool in Elzas, bewijst de verblindheid der anti-katholieke driften van die lieden. Weihoe, op het oogenblik dat het pond dreigt zie.'i aan 100 Ir. te doen betalen, wanneer de angst overal ver spreid is en de iegoering de katholie ken oproept ter verdediging van 'den frank, komt diezelfde regeering voor den dag met die nieuwe uitdaging te gen de katholieken De hun aangedane beleediging, door de afschaffing van het gezantschap bij het Vatikaan, zon der recht of reden, is dus onvoldoende geweest voor de razernij van die gods diensthaters Als die lieden het den Elzas beu wilden maken van Frankrijk en hem Duitsehland dmsl betreuren, konden zij het niet beter aan boord leggen. DWAZE POLITIEK. Van zijn kant schrijft luitenant-ko lonel de Thomasson over de zaak wat vclgt «De komst aan het bewind van bet linker kartel met zijn verderfelijk pro gram heeft diep den toestand in Elzas- Lotharingen gewijzigd. Die toestand mag als erg beschouwd worden, ten minste voor hetgeen de bevolking van den buiten betreft, 't Is niet alleen 'de godsdienstkwestie welke in 't spel is. De opruiende drijverijen yan zekere kleine ambtenaars zullen eenigen bij, val gehad hebben in werkliedenmid dens reeds aangetast 'door de revolu- tionnaire gedachten tengevolge van hun verblijf niet vreemde elementen, maar zij hebben anderzijds den Elzas- ser landman verbitterd, hem die een vriend is van 'de orde en van het gezag en wiens gevoelen zwaar te lijden heeft onder de krisis van vertrouwen welke in gansch Frankrijk heerscht. De dwaze tooneelen, belefcdigingen en vechtpartijen in de Kamer hebben een jammerlijke terugslag in 'den El- zasser buiten. Voegt daarbij 'den spij- tigen indruk, teweeg gebracht door de blinde anti-godsdienstge politiek van bet kartel, en vooral de onzinnigheid der afschaffing van het gezantschap bij bet Vatikaan. Dit, alles beeft op 'de landelijke katholieke bevolking van Elzas-Lorreinen zulk uitwerksel ge maakt, dat wij er 'ons mogen aan ver wachten zekeren 'dag volksvertegen woordigers te zien kiezen 'die zeker niet de terugaanhechting bij Duitsclï- land zullen eischen, maar de zelfstan digheid voor 'do twee provincies, het geen al beklagenswaardig genoeg zou zijn. HET SCHRIJVEN DER BISSCHOPPEN EEN BELANGRIJKE VERKLARING VAN MGR DUBOIS. Mgr Dubois, kardinaal-aartsbis schop yan Parijs heeft Zondag avond, van op den preekstoel van Notre-Da- mc, een belangrijke verklaring afge legd, welke zeer besproken wordt in geestelijke en politieke kringen te Pa- rjis. De' feerwaar'de pater Samson bad zijn sermoon geëindigd, wanneer bij de geloovigen verzocht wel te willen wachten óm een yerklaring yan Mgr Dubois te hooren. De aartsbisschop" Van Parijs Stónd hierop recht en betoogde dat een ern stige gebeurtenis verleden week plaats greep, het schrijven der kardinalen en bisschoppen yan Frankrijk Deze brief, voegde hij er aan toe, heeft aanleiding- gegeven lot verkeerde begrippen, tot een echt misverstand. Rome, aldus Mgr Dubois, was niet op voorhand van dit dokument inge licht, noch Ilorne, noch Z. E. de pause lijke nuncius. Mgr Dubois wees er 'dan op dat 'die brief geen politiek doeleinde had, dat hij slechts een .dogmatische bepaling öaarstelde, en alleen maar een soort les van catechismus was. De Kerk, besloot hij, is voor alle vrijheden, en inzonderheid yoor dc godsdienstvrijheden. Deze'verklaring maakte een indruk die des te grooter was 'daar Mgr Gerel- li, pauselijk nunciu?, in de kerk aan» wezig was. ri x x In zake der verklaring in de kerk van Notre-Dame gedaan door Kardinaal Dubojs, schrijft «l'Ere Nouvelle»: In lichtingen uit zeer ernstige bron be vestigen ons dat de aartspriester van Parijs, dit gebaar gedaan hoeft na de raadgevingen van het Vatikaan, dat ten zeerste getroffen werd door 'de houding 'der hooge geestelijkheid van Frankrijk tegenóver de republiek. DE SCHOOLSTRIJD IN ELZAS* LOTHARINGEN Men meldt uit Straatsburg: De toe stand der schoolstaking luidt als volgt: In negen scholen telde men Za terdag 2740 leerlingen, '1990 leerlin gen waren slechts Maiandag in de scholen aanwezig. Er zouden dus der tig per honderd leerlingen stakers zijn. x y. 'Alhoewel geen enkel cijfer kan vast gesteld worden, weet men dat in 'de drie steden waar de 'confessioneele' school opgeworpen werd, te WAten Straatsburg, Schiltigheim en Grafen- staden, 30 0/0 ongeveer 'der leerlin gen niet naar de school kwamen. Te Mulhause was de toestand 'de volgende Óp 'de 57ff leerlingen 'der lagere en lagere hoofdscholen waren er '4770 afwezig. In den nanoen was het aan tal afwezigen kleiner. In vele gemeenten van liet 'arron dissement Mulhause was het aantal afwezigen grooter 'dan in de Stad, M. Devëze schetst "als volgt het libe raal program en zijn wekelijksch arti kel in 'de Soir. Door te stemmen vóór 'de libera len stemt men voor 'den vooruitgang door dn orde, 'de orde 'door de recht vaardigheid en 'den maatschappelij- ken vrede tegen de reactie, het secta- risme en de demagogie.»; Het' is moeilijk in een enkelen zin zooveel ijle hoogdravendheid bijeen te brengen. De liberale partij is waarlijk de partij vari 'de frazelarij en 'de hol klinkende woorden. Iri bet burgerlijk' 'gasthuis Van Charleroi, waaruit de Eerwaarde Zus ters van Liefde verbannen werden, is een schandaal 'ontdekt, dat onder de bevolking eene groote opschudding heeft verwekt. Onlangs overleed in dit gasthuis eene rijke dame der stad. Na de lijkpleehtigheden stelden de fami lieleden vast, dat de juweelen der over ledene verdwenen waren. Alleen de trouwring was aan 'den vinger geble ven. Er werd eene klacht ingediend bij het parket, hetwelk in stilte een on derzoek instelde. De magistraten ver namen 'dat het niet de eerste maal was dat dergelijke feiten vastgesteld wer- den# Ook kwamen er bij het parket nog talrijke andere klachten toe. Er wogen vermoedens op een zle- kendiener, een Hollander, met name Weggmann, 'die sedert het onderzoek niet meer naar het gasthuis was weer gekeerd. De kerel was gevlucht. De huiszoeking, in zijne woning gedaan, laat toe te veronderstellen dat hij de dader van de diefstallen zou zijn. De bevolking is zeer verontwaar digd en verwijt' terecht aan de ver antwoordelijke overlieden dat zij vreemd, personeel in dienst nemen, over hetwelk zij geen voldoende in^ lichtingen bézitten, 't Was wö'l de moeite de Zusters van Liefde weg te jagen, om ze door vreemde Jijkenbe- roovc.rs tfi yeryangeüi Bij gelegenheid yan 'de 'Jaarbeurs, die te Brussel gehouden wordt van 25 Maart tot 9 April, zal een verlaging van 25 t. h. op de normale prijzen der, spoorkaartjes toegekend worden, op voorwaarde dat de afstand ten minste 30 kilometers bedraagt (terugreis; niet inbegrepen)', aan de leden yan er kende vcreenigingen alsmede aan de beambten en werklieden van een zelf de inrichting, die in groepen van ten minste 4 0 personen naar Brussel rei zen. De prijsverlaging voor de bedien den van inrichtingen wordt ook yoor. de gezinsleden uitgebreid^ Groepen uit het buitenland kunnen insgelijks aan de grensstaties dezelfde prijsverlaging bekomen, Het Staatsblad van Zondag kondigt de lijst af der gemeenten welker kie zers naar eene naburige gemeente moeten gaan kiezen. Zoo krijgen wij de opsomming der kleinste gemeenten van België namelijk: Zóetfenaye (West-Vl.) 37 inwoners;' Linehet (Luik)' 83; inw.; Neuville-bij Iloei, 91' inw.; Freloux (Luik) 77 inw.; Herten (Limburg)', 80 inw.; Mouralve (Na men)] 80 inw, en Niverlde (Natnen), 82 inw. v - ((Vervolg en slot.)] 2e Proef óp aardappels, aangelegd door M. Cornelis rustend Schoolhoofd, i ij M. Frans De Smet, Achterstraat, te Lede, .Wij geven hieronder betjver- slag van M. Cornelis, een zeer erva- r< n landbouwleeraar. «Dc partij is zoo gekozen dat onder c-pzieht van 'samenstelling yan boven en ondergrond, hell'.ag, vochtigheid enz. er geen verschil is in de percee- len. Ieder perceel bedroeg 4 a. Natuur van grond en ondergrond: goede leemgrond. Vorige vrucht: liaver. Geteelde vrucht: Industrie. Datum der planting: begin Mei. - Stalmest: 30.000 kgr. per Ha. Hier benevens gaf de landbouwer; ook nog '4 00 kgr. nitraat per Ha. Elk perceel ontving bovendien: 'Perceel I: '10 kgr. Nitraat. Perceel II: [40 kgr. Nitraat plus 24' kgr. Supra# Perceel III: '10 kgr. Nitraat, "24 kgr.. Supra, 32 kgr. Sylvinite. Opbrengsten per Ha. gerekend:; Perceel I: 26.000 kgr. Perceel II: 28,600 kgr. Perceel III: 30,550 kgr. '«Indien men die opbrengsten verge lijkt ziet men dat fosfoorzuur en pot- asch in ónze gronden ontbreken en dat hunne aanwending zeer voordeelig is gezien de Supra 2600 kgr. meer op brengt dan getuige en 'dat dc potascli zeer voordeelig werkt op de aardap pels, gezien Perc. III 4550 kgr. meer opbrengt dan getuige wat aan 40 fr. de 100 kgr. gerekend bedraagt '1820 fr. Dit perceel bracht 1950 k. meer op dan Perceel II welke te danken is aan de toepassing 'der Sylviniet of in geld, 8 zakken Sylviniet aan 22 fr. is 176 fr.» Men ziet hier ook hoe noodzakelijk liet is eene .volledige bemesting toe te passen# Landbouwers bemint uw profijl, do meerdere uitgave is gering en de meerdere opbrengst is groot. Dus blijft de winst aanzienlijk, na aftrok der meerdere uitgave. 3e Proef aangelegd bij M. Boussaert A., te Goefferdingen, door M. Van llcr- rewegen; Schoolhoofd. Nogmaals hetzelfde plan. 3 perc. Ieder porGeel was groot 3 a. 66. Geteelde vrucht: aardappels. Vorige vrucht: Toepklavers. Grond: leemgrond. Perc. 1 (nitraat alleen)': 26785 kgr. per Ha'. Perceel II: (Nitraat, en Superfos faat) S0505 kgr. per Ha. Perceel IIT(Nitraat en Supra eh Sylviniet)': 36458 kgr# per Ha. Verschil tusschen perc. I (nitraat alleen)' en perc. III (volledige bemes ting) 36458 kgr. 26785 is 9673 kgr., wat in geld een verschil yan op brengst geeft: 40x9673 is 3869,20 fr. per Ha voor eene meerdere uitgave van '428,83 (Sylviniet en Super)'. Do proef werd met zorg aangelegd, D* BRICOUTj

De Volksstem | 1925 | | pagina 1