Eene party die verdwijnt Een zuiveringswerk IS Verbond der Katholieke Vereenigingen en Kringen Donderdag Maart S92S SINT JOZEFSFEEST Uit het Vaiikaan Landbouwbelangen De tarweprijzen De rollen omgewisseld De strijd der Franssfis KdbeHsken De reis v. Prins Leopold in Congo De Australische kadelten te Brussel Admiraal Benson en de Fransche katholieken XXXI'JAARGANG NUMMER SS Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DA.GBL.AD jj 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Ndffel-Db Gendt H.Joseph Zon op 5,58, ooder 6,00 Nieuwe Maan den 24 Publiciteit buiten, bet Aip. AALST i: Agentschap Havaa, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel, Rue de Richelieu* Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E, C, 4. Groot is de weerdigheid van St. 'Jozef. Hij werd weerdig bevon den de voedstervader te worden yan het Goddelijk Kind, de brui" idegom der onbevlekte Moeder maagd Maria, de beschermer en 't hoofd van 't heilig huisgezin van Nazareth hij was de uitverkoren yertrouweling en de vertrouwde ingewijde van de geheimen van Jesus' mensebwording en van Zijn sterfelijk leven. Zulk een hooge uitverkiezing yeröndsrstelt een groote heiligheid, en één van de weinige woorden, welke de H. Geest in het H. Evan gelie over Sint Jozef heeft doen neerschrijven is dan ook een lof prijzing op diens heiligheid hij was een rechtveerdig man, dat is hij was een heilige, eenvoudigweg een heilige, dat wil zeggen een hei lige in de volle beteekenis van het \voord. Deze groote heiligheid en die hooge uitverkiezing hebben Sint Jozef gemaakt tot den machtigen voorspreker bij God hij stelde liem aan tot heer over zijn. huis en tot gebieder over al zijne goede ren. Hoe zou Jesus in Zijn glo rie de bede kunnen afslaan van hem, die Hij steeds onderdanig was tijdens Zijn sterfelijk leven, wiens wenschen voor Hem steeds golden als een vaderlijk hevel Dit alles moet ons aansporen om den H. Jozef te vereeren met vu righeid en kinderlijke liefde, door vertrouwvol zijn bescherming 'in te roepen, door ernstig te streven zijn heilig leven na te volgen en zoo ons gereed te maken om të sterven den dood der rechtveerdigen. die hij stierf in 't bijzijn en onder de hoe de van Jesus en Maria. Welk een vertrouwen roept de geleerde Gerson uit, mag men stellen op den H. Jozef Als echt genoot kan hij zich wenden tot Maria, als vader tot Jesus Zijn woord zal bij hen gelden als een bevel. En gij kent allen 't woord van de groote H. Tlieresia Ik herinner mij niet, dat ik ooit den TI. Jozef om iets gebeden1 en 't ge vraagde niet verkregen heb. God, dunkt me, heeft aan de overige hei ligen de macht verleend ons in sommige noodwendigheden hij te staan, maar ik weet bij ondervin ding. dat de II. Jozef ons bijstaat :r> alles». Hoe zouden wij kinderen der H. Kerk en trouw verkleefde vaderlanders niet mogen rekenen cp Jozefs bijzondere hulp en voor namen bijstand. De H. Jozef werd immers aan genomen en aangesteld als patroon der II. Kerk en als beschermer van ons zoo dierbaar vaderland. Nu ge zien zijne oppermacht en zijn al- lesverkrijgende smeeking bij God zal hij niet dulden dat <ie vijanden van onzen II. Godsdienst de bo venhand krijgen met de aanstaan de kiezingen. Daarom zullen wij Hem sm eek en en bidden, we zul len hem te voete vallen door alle geestelijke "middelen, zoowel als door onze werkingen op gelijk welk gebied, opdat de overwinning van recht, van rechtveerdigheid, van Vrede en rust, van ware vrijheid, van echte broederlijkheid en van christene gelijkheid het land door zou mogen gevierd en met vracht genoten worden. Niets vraagt men aan God door St. Jozef zonder het te verkrijgen en vermits het hier geldt eene bijzondere geestelijke gunst waaruit zooveel goed voor den eenling, voor de huisgezinnen, voor onze samenleving en voorj ons zoo bemind vaderland moet spruiten zal Hij, onze patroon on ze helper, onze beschermer, onze Vader niet te kort schieten om dien zegepraal te doen bdhalen, Doch we mogen geen moed verliezen, min rekenen op onze eigene krach ten dan op 't geweld dat wij den H. Jozef zullen aandoen en vollier- dend voorwerken en doorwerken door ons goede voorbeelden, door onze onderwijzende, welgeplaat ste en goed inlichtende woorden, aanwijzingen en katholieke pro pagandamiddelen. 't Is immers voor God en Kerk', voor Gods dienst en Vaderland, voor altaar en haard dat we zooals onze voor vaderen ten strijde trekken en on der Jozef's hoede en door Jozefs bijzondere medehulp als ovenvin- naars zullen mogen zegevieren en bestieren. Mare. VOOR DE HEILIGVERKLARING VAN PIUS X Steeds komen van heinde en verre aanvragen toe, om de heiligverklaring van Paus Pius X te bespoedigen. De geloovigen over gansch de wereld heb ben haast hun opperherder van voor enkelEjjaren verheerlijkt te zien op de altaren onzer kerken. Vandaag publi ceert de Osservatore verzoek schriften van het Episcopaat yan Ko rea in 't Uiterste Oosten, yan het bis dom Joliette in Canada, yan 'den bis schop van Koniggratz cn yan den bis schop van Ascoli Piceno in Italië. Uit alle hoeken der. .wereld, zooals men ziet! Volgt nog een telegram uitgaande van hot Verbond voor de heiliging yan de priesters. Zoo rijst de nederige eri innemende figuur van Pius X honger, en hooger boven het menschdom, A AJ Rome, '17 Maart. In het Vatikaan, in tegenwoordig heid van den Heiligen Vader, hield de algemeene congregatie ,van den ritus eene bespreking over twee mirakels, toegeschreven aan de gelukzalige Ma ria Theresia van het' Kindeken Jesus en voor hare canonisatie yoorgcsteld DE VOEDERBEET. De voederbeet is een kostbaar win tervoeder voor paarden, koeien erf zwijnen, ja voor geiten en schapen. Zij put den grond tamelijk fel uit er, i§ dus een vruchtbare bodem noodig om schoone opbrengsten te bekomen. Zij biedt evenwel dit voordeel aan dat zij geheel op de hoeve verbruikt wordt, en dus als meststof naar den akker te rugkeert, min de elementen door 'de dieren benuttigd voor hun onderhoud, en liunne voortbrengst yan yleesch, melk enz. Een frissche en diepbewerktc klei achtige zandgrond past best aan deze plantj Gewoonlijk geeft men een goede be mesting met stalmest. Deze wordt best voor den winter toegediend. Is dit niet gebeurd, dan behoort deze meststof zonder eenigen uitstel ondergeploeg[d. Daar de voederbeet veel potasch en stikstof noodig heeft voor haar volle dige ontwikkeling, en ook' voor haar goede samenstelling in voedende be- standdeelcn raden wij aan, benevens den stalmest, per hectare de volgende scheikundige meststoffen aan te wen den 300 tot 600 kgr. zwavelzuur Ammo niak; 600 tot 800 kgr. superfosfaat en 150 tot 300 kgr. chloorpotasch". Deze meststoffen worden zorgvuldig dooreen gemengd en een veertiental dagen voor het planten der beeten op den omgewerkten grond uitgespreid, en zorgvuldig met de eg ondergewerkt. Een toevoeging van vloeimest of beïr is eveneens aan te prijzen 'f benevens stikstof en potasch, daardoor toege diend, geeft men vochtigheid aan den bodem, die 's Zomers dikwijls onmis baar is voor den rcgclmatigen groei. Men zal verder niet nalaten 'den grond van onkruid te reinigen, 'door zorgvuldig op te bakken ten a'ndere ren ophakking is een besproeiing waard. Wie deze weinige wenken wil toepas sen zal ongetwijfeld over den uitslag tevreden zijn. DIXI, Dé tarweprijzen, na Zaterdag iets of wat yan hunne tuimeling van [Vrij dag te zijn bekomen, gingen Maandag wefer den berg af, zoodat nu de prij zen weer nagenoeg staan zooals ze Vrijdag stonden. Te New-York zakte Red .Winter n. 2 beschikbaar van .191 Yt Zaterdag 188 Maandag. Te Chicago zakte Red [W inter n. 2 Mei van 169 Zaterdag tot 164 3-4. De sluiting was zwak. Ook de markt yan [Winnipeg was zwak gestemd. De Katholieken yan Nijvel bereiden zich', ter gelegenheid yan de ,52de jaarlijksclie zitting, de leden der Ka tholieke [Vereenigingen en Kringen gulhartig te ontvangen. De zitting zal plaats hebben van IQ U. tot 12 Yi U. in den [«Cercle Catho- lique», i73 Groote Plaats NijveL .ORDE DER REDEVOERINGEN '1° Welkomgroet van den Heer Baron Snoy d'Oppuers, voorzitter yan de Ka tholieke Vefecnigingen van Nijvel. 2° Antwoord van den Heer Staats minister £aul Segers, voorzitter yan het yerbond der Katholieke Vereeni gingen en Kringen. 3° Opdracht aan Z. H. den Paus. '4* Rede van den Heer de Burlet, Volksvertegenwoordiger, yan liet ar rondissement Nijvel. 5° Rede van den Heer Hous'iaux, landbouwvertegenwoordiger 6° Rede van den lieer [Wauwermans, volksvertegenwoordiger. 7° Rede van een lid yan liet Gouver nement. K K K Zooals voorheen zal 'de zitting met een feestmaal gesloten worden^ Aan gezien 'de inschrijvingen van nu af talrijk zijn en de voorbereiding veel last vergt., zal de inschrijvingslijst op 23sten Maart gesloten worden.^ Gedurende het banket, welk' zal plaats hebben in hfet «Waux Hall» Charleroistraat' te Nijvel, zullen vol gende sprekers optredenr 1° Heer Pastur, senator van het ar rondissement Nijvel. 2° Heer Braun, voorzitter van de ka tholieke partij in den Senaat. 3° Heer Segers, voorzitter van Het verbond der Katholieke Vereenigingen cn Kringen. 4° een lid van liet Gouvernement. 5° een toast aan de jonkheid en 'de pérs. 6° een toast in name yan' 'jonkheid en pers. Een jnensoh die iets bekomen wil, moet om raad en om hulp gaan bij dezen die hem iets geren kun nen en willen, zoo is dat op privaat gebied, zoo is dat in de politiek. Welnu het liberalisme kan u niets geven, noch aan burgers, noch aan werklieden, noch .aan Vlamingen, noch aan Katholieken. Waarom omdat ze geen programma meer hebben en omdat ze in de Kamers tot een groepje wegsmelten zooals snee voor de zon. De liberalen zijn volgens hunne beginselen tegen alle sociale en de mocratische hervoijningen die he il eii aan de orde van den dag zijn, Zij zijn uit hunnen aard, door hunne mannen, zooals Hymans, Devèze enz:,.. Anti-Vlaamsch, de aartsvijanden van het Vlaamsche volk, de vijanden van den werk man. Zij zijn togen liet vronwen- stdmrecht, dat ze beloofden te stemmen, dat een artikel is van hun program. Ze hebben nu in de Ka mer bun woord opgevreten. Zi j willen geen stemrecht voor de vrouwen maar ze zijn toch gaarne door de vrouwen toegejuicht op hunne meetings. De liberalen zijn tegen den middenstand, omdat ;d«je dé' be langen van de liberale kopstukken, der groot-nijvejjheid in den weg staat, asgam&MtiBWiWi' MMHIM1— .JaiE En zoo ze zich, in naam van bui: bespottelijk slagwoord neutrali teit» den middenstand aantrekken, dan is dat eenvoudig om in ge meente of in Kamer iets van hunne partij te redden. Bovendien zijn ze door den gang der wereld veroordeeld om te ver dwijnen, want zonder programma, kunnen niets beloven en ook niets verwezenlijken, want in de Kamer zetelen ze nog met een 30 man Wat kan het volk van zulk een groepje verwachten Hun een stem geven is zooveel als een druppel water in de zee, als een cent in een beerput. Bovendien wat ze als program ma voorstellen is oud en versleten Wat sputteren tegen priesters en kerk en nu en dan eens de belgiselte driekleur zwaaien om hunne grrroote oorlogsdaden te bewim pelen, om te zeggen dat zij het monopolie hebben der Vaderlands liefde Als daarmee dé levensduurte moet bestreden worden als daar mede vrede en den welstand moe ten in 't land komen, zullen wij noch lang wachten Ieder kiezer die, als verstandige belg, vrede, rust en orde wil die stemme niet voor de liberalen.maar voof de partij der orde, de katho lieke partij die het land steeds rust en Vrede bezorgde JUS. Meiï zal zich herinneren dat de bak kers van Brussel eene klacht deden te gen eene groote winkelzaak, die brood verkocht beneden den bakkersprijs. Te Brugge gebeurt nu juist het te genovergestelde. Naar aanleiding 'der handelwijze van twee magazijnen van de stad die over eenige weken, onder bewering het duur leven te bestrijden, het brood onder den prijs van dezen der bakkers tc koop stelden, werden door den Al- gemecnen Belgischen Bakkersbond plakkaten en vlugbladjes uitgegeven waarin heftig protest werd aangetee- kend, en deze doenwijze met den lap- naanï van jodenstreek werd beti teld. Een van bedoelde magazijnen komt thans bij den heer procureur des ko- nings te Brugge eene klacht in te die nen tegen den Belgischen Bakkers- bond, in den persoon van zijnen voor zitter, bewerende dat het woord jo denstreek een smaadwoord is en dat dit protèst hem schade heeft berok kend. De Bond houdt daar tegenover staande dat 'deze schade hietwistbaar is en dat het wel de bakkers zijn die schade geledien hebben,onder ptoffc-ji lijk en zedelijk opzicht, daar de han delwijze van bedoelde magazijnen in een gedeelte 'der pers een veldtocht heeft doen ontstaan, 'die de bakkers als woekeraars 'deed 'doorgaan. En 'de schade door de bakkers geleden is werkelijk, aangezien de magazijnen met verlies het brood verkochten. Het zal belangwekkend zijn den uit slag yan dit proces ie yernemen^ DE SCHOOLSTRIJD IN ELZAS-LOTHARINGEN. Men seint uit Straatsburg: De schoolstaking verwezenlijkte dat wat er van te verwachten was, zij be wees den aanzienlijken invloed der ka tholieke overheden in den buiten en in zekere steden. Anderzijds, bewees 'de staking, dat vele katholieke families het betreurd hadden, dat indruiss.chen tegen de openbare overheid bevolen werd. [Van daar dat nog zoovele katholieke leer lingen in 'de scholen waren. Colmar telde den tweeden dag der schoolstaking 26 0/0 afwezigen. In het lager Rijndepartement be reikte het aantal stakers ongeveer 60 0/0 der katholieke leerlingen en '40 0/0 der algeheele schoolbevol king. Het plan van de reis is voorloöpig als volgt vastgesteld. Boma, reis in Mayumbe, Leopold- ville, Coquiliatville, terug naar Kwa- mout; reis op Leopold II meer tot aan Tnongo; reis op de rivier Lukenie tot aan Bumbuli, vandaar over land naar Kasaï; te Basongo bezoek aan de in stellingen van de Forminière, T9hika- pa, enz. Terug door Kasaï naar Lu- sambo, Kabinda, Bukama, Elisabeth- ville, Kabalo, Albertville, Baudouinvil- le, Uvera, Kivumeer, Ruanda, Urundi; terug naar Albertville, Kongolo, Stan leyville, Bumba, Buta, Niangara, Fa- radge, streek der goudmijnen. Terug naar Europa over Mombassa'. De ambtenaren, wier namen hier volgen, zullen achtereenvolgens ter beschikking van den Prins worden ger- steld, in de verschillende provinciën, om te dienen tot. gids en tot verbin ding met 'de overheden en residenten: Yan Boma naar Coquilhatvillc en te rug, tot aan Kwamouth: majoor Jadot. In de Equator-provincie, van Co- quilhalville tot aan Basongo: vice- gouverneur generaal Duchesne. In Kasaï, van Basongo tot Kabinda: 'districtkommissaris Henry. In Katanga, van Kabinda tot aan het, vertrek te Bukama: kommissaris-ge- neraal Hienen. In Ruanda-Urundi; resident Rijck- mans. In 'de Oostelijke provincie, van Stanleyville tot aan het vertrek uit 'do Kolonie.; distriatkommis^.ariS l$iJson4 HULDE AAN DEN ONBEXENDEN SOLDAAT. Dinsdag ochtend begaven 'de Au stralische Kadctten zicli naar het graf van den Onbekenden Soldaat. De garnizoenkoirimandant yan Brussel, generaal Tombeur, ontving ze aan het graf en hield een korte toe spraak. Vandaar trokken ze naar het Stadhuis, waar zij in de Gothische Zaal werden opgewacht door den heer Vierset, kabinetshoofd van M. Max, die hen in 't Engelsch welkom heette en daarna rondleidde in het Stadhuis. Verder werd dc stad bezocht in auto en had een ontbijt plaats in de Mili taire School. Er- moet in België een zuiverings werk in regel geschieden. Al de kwak zalvers die lapmiddelen voorschrij ven om onzen benarden ekonomischen toestand op te helpen, moeten ge weerd. Wat wij moeten hebben, 't zijn mannen die over de ware middelen be schikken om orde te brengen in de za ken. De katholieken, wier verleden borg spreekt voor het heden en voor de toekomst, zijn die mannen. Werk lieden, bedienden, burgers, allen hebt ge er het grootste voordeel bij te zor gen dat 's landsbestuur in degelijke handen kome. Allen zult ge dus stem men voor de katholieken en weldra' ook zal voor u een tijdperk opengaan van bloei en van dien welstand waar naar ge reeds zoo lang tracht. Admiraal Benson, president van de Vereeniging der katholieke mannen in de Vereenigde Staten, zond naar Gene raal de Castelnau een brief, waarin hij schrijft met vreugde en fierheid vernomen te hebben, dat de Nationale Katholieke Federatie gesticht en de generaal tot haren voorzitter gekoze[n werd. Mag ik u verzoeken 'de harte lijke "groeten en de oprechte heilwen- sclïen te aanvaarden van de Vereeni ging der katholieke mannen in de Ver eenigde Stalen? Wij stellen diep be lang in het programma van uw Fede ratie en zullen U dankbaar zijn om verdere volledige desbetreffende in lichtingen.'»; Zoo moet het gaan onder katholie ken over geheel dc wereld: samenvoé- ling, samenhoorigheld en. eamenweiS king*

De Volksstem | 1925 | | pagina 1