20 De toekomst van België Alle Kiezers v Opschüddingbarende zaak Katholieke Kandidaten voor Kamer en Senaat Waarom een Katholiek voor de socialisten niet kan stemmen Vrijdag Maart 1925 De onltuilliug te Zeebrugge stemmen in het Arron dissement Aalst onder naar Belgisch Öengo Nieuwjaarsgiften voor den Paus Landbouwbelangen Ministerraad De crisis in den graanhandel Arrondissement Aalst XXXI* JAARGANG NUMMER 67 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 3D AGBL-A.I> 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Ncffel-De GenST publiciteit builen het Ajr, AALST [5 Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Bue de Richelieu. Parijs, Bream's Building, 6, Ixmdres E. C. 4. H. Joachim Zoo op 5,50, onder 6,02 Nieuwe Maan dto 24 'Alleen door revolutie zoo sprak M, Van Cauwelaert Zondag, te Antwerpen,zich tot de frontisten en hunne bondgenooten wendende kunt gij uw program, verwezen lijken. Inderdaad nooit zal er in ons parlement eene meerderheid, nocfa die van 2'3 noch de volstrekte, ge vonden worden om de echtschei ding uit te spreken tussdhen de Vlaamsche en de Waalsohe pro vinciën van Belgie. Alleen door geweld krijgt men de scheiding, de scheuring er door. Voorbij is de tijd dat de strijd kreet der Vlaamsche beweging was in Vlaanderen Vlaamlscb, Jfadien is de Vlaamsche Hooge- schoolkreet in de plaats gekomen. Die leus was nog geen volle werke lijkheid geworden, toen men van bestuurlijke scheiding sprak. En thans lezen wij in het program der nieuwe partij Vlaanderen be- schikke vrij over zijn lot, door togen Parlement, eigen regeering». Zeker zal, moest zulks gebeuren, de wereld niet vergaan. Doch Bel gie wel. Maar, daar zitten dié jon ge mannen echter niet mede in, De Belgische Staat, zeggen zij, is de grootste vijand van Vlaanderen. Maar de ondergang van Belgie zou eene dubbele beteekenis hebben De zelfmoord van Vlaanderen en de vergrooting van Frankrijk. Voeh economisch noch' politiek kan Vlaanderen, ondanks de Limhurg- sche Koolmijnen en de haven van Antwerpen op zichzelf bestaan. Het Walenland ook kon de Vlaam sche provinciën niet missen. Aan eene inlijving van Vlaamsch Bel gie bij Nederland valt niet te den ken en zelfs een bondgenootschap met het Noorden zou spoedig aan den nieuwen onafhankelij-ken Vlaamsehen Staat een deinde ma ken. Belgie bekleedt, op de kaart van Europa territoriaal gesproken, eene geringe plaats. Vlaanderen met Limburg en een stuk van Bra bant zou het kleinste Staatje van Europa zijn in opzicht van uitge strektheid en bevolking,kleiner dan Nederland, Zwitserland, Portugal/ Griekenland en Denemark mach teloos tegenover de andere mo gendheden bijzonderlijk tegenover Frankrijk, want men zou de Wa len niet kunnen beletten zich bij onze zuiderburen aan te sluiten. En eeri machtiger en dichter Frankrijk het wfeede gevolg der Belgische politieke echtschei ding is wel het minste dat de Vlaamsche extremisten: wenSdheii! En wat zal men doen met den Congo Zullen de Vlamingen dit gemeenschappelijk onverdeeld goed eigenmachtig besturen of er aan verzaken Zal mien den Congo te koop bieden en eenen nieuwen- strijd tussdhen de mededingende Coloniale mogendheden verwek ken Aan dit alles hebben onze Vos sen en Scheerslijpers niet gedacht. In den jeugdtijd, zei een den ker, telt men de gedachten. In eenen gevorderden leeftijd weegt men de gedachten. Onze jonge be- kampers hebben de punten van hun kortzichtig program geteld maar niet in de weegschaal gelegd der mogelijkheden. Ons landekedat in de Euro- peesche politiek eene ga n sell e bij zorulere plaat» inneemt, niet te ver gelijken bij voorbeeld met die van Zweden en Noorwegen, die ook eens van elkander zijn gescheiden, willen wij noch vergrooten.noeh verkleinen, noc-h vernielen, Recht voor allen, opbeuring van ons volk, langs de baan der wette lijke middelen. En in de interna tionale wereld willen wij dat ons land den rang behoude, die het door zijn roemrijk verleden, zijn oud eft zijn jong verleden (1914-1918) door zijnen econo mische, wetensdhappelijken en maatschappelijke vooruitgang ver worven heeft. Belgie moet niet een infiniment petit worden, in Westelijk Europa, slachtoffer van afgunstige groote mogendheden. Belgie blijve vrij en in het Bel iseh verbond groeie en ontplooie zich ons Vlaamsche Volk Op 'den verjaardag van den beroem den vloot-aanval op Zeebrugge .1918, dus den 23 'April, zal de koning liet groot gedenkteeken ter eere der Eritscho zeehelden onthullen. Twee honderd zestig overlevenden van 'dien aanval, waaronder 30 offi eieren, zullen aan den pier ontschepen ten half elf. Onder hen zullen zich be vinden: admiraal Sir Roger Kayes en iady Ivo yes; generaal Carl of Cavan, staf overste yan het Brits.che leger en lady Cavan, en andere voorname le geroversten. De uilnoodigingeri moeten ge vraagd worden yoor den 22 Maart in bet algemeen 'secretariaat der Union Anglo-Belge, JVV'arandestraat, 22, te Brussel. Indien bet gefal deelnemers vol doende is, zal een bijzondere trein uit Brussel vertrekken om ten .10 ure 30 te Zeebrugge aan te komen. Eor» telegram, van Thieffry. Te Brussel is. een telegram Van luitenant Thieffry toegekomen, op 13 Jdaart over Dakar uit Fort-Archam- l ault verzonden, alwaar het vliegtuig «Prinses Marie José*, den'12 Maart was neergedaald. In dat telegram geeft Thieffry eenl. ge bijzonderheden over zijne reis. Op 5 Maart, om 6 u. 20 uit Zinder ver trokken, was hij denzelfden dag, na eerst, ton gevolge van den mist eene flood landing- te hebben moeten doen, neergedaald bij gebrek aan brandstof op 200 kim. ten Zuiden van Fort- La mv. Uil Fon't-Lamy werd liij bevoor raad en kon op 12 Maart om G ure 25 zijne reis voortzetten. Om 9 ure 5 kwam hij te Fort Archambault aan. Luitenant Thieffry is vol bewonde ring over den moed, het uithoudings vermogen en de behendigheid van zij ne helpers Roger en De Bruycker. Ook >s hij vol lof over de kostbare hulp en loewijding' hem betoond door de Fransche overheden. Het telegram vermeldt nog dat de overtocht vnn de Sahara kinderspel is naast de moeilijkheden ontmoet sinds het verlaten van Niamey ten gevolge (Ier ovorgroolc hitte (70 centigraden)' en den dikken mist welke heel het ge- hied van Tcliadmeer bedekt. Thiefiry voegt er nog bij, dat hij bij zijne aankomst te Bangln heel het ma te-, re nauwkeurig zal doet nazien _nnraieer de 1000 kilometers" an den matsten tocht aan te vangon 30e LIJST, Overdracht 'der vorige lijstent fr. 143,360,59: M. J. Nerincx Brussel, 50; M. Em. Heirman-Leirman, Poperin- ghe, 25; M. en mad. Etienne Desclée, Doornik, 100; M P. Van Staceghem, Vyve-St-Baafs, 25; van Ouders e-n Kinders, Rumpst, 250; naamloos, St- Joost ten Noode, 300; Broeders Alexianon, Bouehout, 100; M. cn Mad. E. HJC. Kortrijk, 50; E. H. Froidure, pastoor, Heyst-aan-Zee. 50; M. E. van den Eeckhoudt, Bouehout, 50; ter na gedachtenis mijner moeder, Seloig- nes, 50; naamloos, Ghystel, 25; uit Denderhoutem, 25; naamloos Bergen, 50; ter nagedachtenis mijner 'dierbare overledenen, '1Ó0; baronnes 'Osy de Zegwaart, 25; opdat hij hoersche', Rumbeke, 25; fa-mlilie' De Prateref. Franpois, Deinze, 25; kan. De Steur, Gent, 50; M. de B., Gent, 100; Itr. en mad. van Sclioote-Staesens, '100; M. en mad. Bouckaert-Meertens, 50; Gods dienstige week' van Vlaanderen»,3,000; E. H. A. Lochet, aalm'oezenier, Viel- salm, 10; naamloos, Cliercq, 20; E. H. Gilles, Theux, 5; M. J Deltour, Nijveb 20; V. en A. St-Svmphonien, 20; naamloos, Beveren, Audenaerde, 5; om" eene genezing, Elewyt, 20; B. F. V. 20; eene arme dochter uit Vlaanderen, 5; cm eene gunst, Anderlecht, 3; 'J. w. 5: voor den zegen, Lauwe, 5; R. D. M. Jutte, 5; I. van Vlaanderen, Brugge, 5- naamloos, 5; opdat' de H. Vader ons klein huishouden zegene, 5; Louise Dullaert, 5, Totaal: 'fr, 148.133,58 Rome, .18 Maart. Men seint uit Ilari. In da handen van den procureur ge neraal werd eene zware betichting uit gebracht tegen de daders en de mede plichtigen van de ramp van den krui ser «Leonardo; da Vinei» dié door Oostenrijksche. onderdanen in den nacht van 2 op 3 Augustus 1916 In de haven van T*r$Sito tot zinken ge bracht werd. Die betichting ia 'ondertceken'd 'door Vincenzi Enca, die verdacht maar vrij gesproken werd en door twee- te Romé cn te Bari welgekende advokaten. Onder de daders en de medeplich tigen die aangeduid worden bevinden, zich vele personen die thans aanzien lijke betrekkingen bekleeden. Dit proces zou nog meer opschud ding baren dan destijds de Dreyfus- zaak. Gegien 'den ernst' der beschuldiging werd de zegelbewaarder van de in be tichtstcUing ingelicht. De suikerbeet. De teelt der jsuikerbeet neemt ii België stilaan meer, uitbreiding. Thans wordt zij niet enkel gekweekt in Noord-Vlaanderen of in de Polder- streek en ïïaspegouw, maar zelfs in Zuid-Vlaanderen en een weinig overal. De suikerbeet is een winstgevende plant, als ze Op doelmatige wijze wordt geteeld. Daar zij van het veld rechtstreeks aan de nijverheid wordt geleverd, keert niets er van terug naar den akker onder .vorm van mteststof. Daaruit kan men gemakkelijk begrij pen 'dat zij een zeer uitputtende plaxit is. Benevens een goede 'dosis 'stalme&f, zoo vroeg mogelijk ingewerkt, is het volstrekt noodzakelijk een toevoeging van scheikundige meststoffen te doen. Talrijke proeven hebben bewezen dat de potasch" onmisbaar is voor hét vormen van suiker, en 'daar deze soort beeteri verkocht1 worden Vol gens het gehalte van suiker, heeft dé landbouwer ér allo belang bij 'daar voor te fcorgetf. Er wordt nochtans Aangeraden 'de potaschmes.ten zoo niet aan de .voor gaande vrucht-, 'dan toch zoo yroeg mogelijk toe je" 'dienen. Derhalve raden wij aafi 'de volgende scheikundige meststoffen per hectare te gebruiken. 300 tot 500 kgr. izwavelzüreri am moniak', 600 tot 800 kgr. superfosfaat en 500 tof 600 kgr. sylviniet. AI 'deztf meststoffen worden innig met' elkander vermengd, èri drie h vier weken vëór het planten regelmatig op een ömgepïocgden akker uitgestrooid, en zorgvuldig met de feg Ingewerkt. Evenals bij 'de Voederbeet, moet hier het onkruid gew^er'd worden, 'door twee of drie opaklcingen. Ten andere deze bewerkingen helpen mee tot meerdere 'opbrengt 0JX& Brussel, 18 Maart. De" ministers vergaderden onder voorzitterschap van M. Theunis. De minister yan buitenlandschc zaken heeft den raad op de hoogte gesteld van de gebeurtenissen die zich te Ge neve hebben voorgedaan. Nu het protocol is ter zijde gesteld hoopt de minister dat eene regeling zal kunnen getroffen worden, waardoor Engeland onze veiligheid zou waar borgen tegenover Duitschland. De minister van binnenlandsche zaken heeft dan lezing gegeven van de koninklijke besluiten waardoor aan verschillende parlementsleden, 'die twee zit Lijden achtereenvolgens zete len onderscheidings.teekens verleend worden. Minister Poullet heeft 'dan gespro ken van de kwestie van de benoemin gen van toekomende Staatsministers. De voorzitter van 'den Senaat, graaf 'f Kinl 'de Roo'denbcke, MM. Braun cn Magnette, senatoren, cn M. -Brunei voorzitter 'der Kamer, zullen tot 'die waardigheid verheven worden. De minister van openbare werken M. Ruzette heeft 'de schikkingen welke door zijn 'departement werden geno men, uiteengezet, met het oog 'op do inhuldiging van het monument het welk le Zeebrugge wordt opgericht !h aandenken der aldaar gesneuvelde Britsché soldaten. De zoon van den Koning van Engelan'd zal bij 'die in huldiging aanwezig zijn 'eu bok" ver schillende overheden van hef .Britsche zeewezen. Een paar faillieten. De onverwachte daling der graan prijzen, volgend op de stijging in het begin van het jaar, lieieft hare nood lottige gevolgen gehad, voor een paar firmas der stad. Een paar weken geleden reeds, staakte een graanfirma haar, betalin gen. Gisteren moest oen tweede firma haar toevlucht nemen tot dit noodlot tig besluit, het tekort in het laatste failliet bedraagt zoowat rond 'de twee millioen frank. Natuurlijk lijden verschillende" fir ma's daardoor, ernstige yerliezen4 Wetgevende Kiezingen van 5 April 1921 DE INSTORTING DER TARWEPRIJ. ZEN IN AMERIKA. Dinsdag heeft men te New-York en te Chicago andermaal eene instorting der tarweprijzen bijgewoon'd. Van 188 op 16 Blaart is Roodc Win ter n. 2 op 17 Maart gezakt tot 176. De tarwemarkt te Chicago was uiterst bewogen: Zij opende flauw en /i c. lager, daalde in sympathip met Winnepeg en lagere telégram- men van .Liverpool, wegens vcorspel- iirigen van gunstig weder (regen)', op teleurstellende c.vportvraag, tengeVol ge van overgroot aanbod, in verband met de groot e toornende Iioeveelhc. den. wegens overgroots voorraden ën tengevolge van opruimingen 'door haussiers. Ongunstige oogslbcrjehten uit Zuid-Westen en 'dekkingen yer oorzaakten cenlge Verffetftrfrg. De markt sloot nauwelijks prijshoudend BTei daalde van 164 op 16 Blaart tot '153 op '17 Blaart, zegge 11 V> ccnL. Groote verliezen op de graanmarkt te Chicago. De graanmarkt te Chicago ïs bij zonder woelig. Zware netto-verliezen zijn eiken dag te boeken. Weer daalde eergisteren de prijs met '11 cents, PANIEK OP DE GRAANMARKT TE WINNIPEG. De graanmarkt te Winnipeg Wa$ Dinsdag zeer bewogen ten gevolge van de daling 'die zich deed gevoelen en die in de eerste plaats de korenprij- zen beïnvloedde, waarna de terugwer king zich op de andere granen deed gevoelen. Tijdens de paniek' Waren de koop lieden niet bij machte de transacties, toelatende hun verliezen tegen le hou den, uit te voeren. Bij het slot keerde het vertrouwen terug op de markt die in volle daling ten einde liep. Afslag van het brood. Het brood slaat af, van 1 fr. 80 tot '1 fr. 75. In verhouding met den afslag van het graan is de afslag van het brood zoo dun als pompwaterj VOOR DE KAMER, de BETHUNE Baron Louis, advokaal te Ac 1st. VAN SCHUYLEtyBERGH Petrus, Druk ker te Aelst. VAN NIEUWENHOVE Fernand, tWis- s.elagent te Gceraerdsbergen. FLAMANT Gustaaf, Nijveraar, Burge meester te Geeraerdsbergen. RU3BENS Emiel, Geneesheer, Proyin- tieraadslid te Lede PLAATSVERVANGERS. VAN NIEUWENHOVE Fernand VAN GEERT Alfred, Schrijnwerker, Provinlieraadslid te Aalst, FLAMANT Gustaaf RUBBENS Emiel, VOOR DE SENAAT^ DE CLERCQ Jozef, Advokaat te Ninove. BEHAGHEL de BUEREN Gaston, eige naar, Ruyen. delta FAILLE d'HUYSSE Baron Idès, Burgemeester, Elene. DE TEMMERMAN Omer, Eere-Notaris, Audenaerde. PLAATSVERVANGERS, della FAILLE d'HUYS8E Idès. IWEINS d'EECKKQUTTE Adrien, eige naar, Rooborst. DE VUYST Jozef, Notaris, Provinciaal Raadslid, Borsbeke. rDE TEMMERMAN Omer, Eere-notaris, Audenaerde, M. Vanderyclde zegt dat' êr. tegen- rijdigheid beslaat tusschen het pa- tholicisme en het socialisme. Het so cialisme, zegt hij, is niet alleen een economische wetenschap alle socia listische stelsels hebben dit gemeens' dat zij niet alleen een nieuwe economiei prediken, doch ook een nieuwe wijsbe geerte, een nieuwe philosophische le vensopvatting een nieuwe zedeleer, en' een nieuwe rechtswetenschap. Met an dere woorden f: de lovensopvatting van het socialisme is anders dan die van het Christendom de zedeleer van het ocialisme is niet dezelfde als de Chris- tene zedeleer. i, M. .Vandervelde 'somt' vervolgens 3d Pausen op die het socialism^ in 'den ban hebben geslagen Pius IX, Leo XIII en Pius X. En de roode leider eindigt dit kapittel met de volgende, zeer dui delijke en klare woorden 1 Tegenover dergelijke verklaringen' uitgaande van 'de hoogste overheden der Kerk, schijnt allo twijfel uitgeslo ten Ie moeten worden 7 tegelijkertijd katholiek en socialist zijn Is niet alleen een logische tegenstrijdigheid, maar ook een practlsche onmogelijkheid We zijn 't. op dit punt volmaakt eens met M. Vandervelde. Dit alles heeft deze geschreven, niet voor een kiesver- gadering, doch in zijn studeervertrek, wanneer hij kalm en redeneerend den aard en de grondbeginselen van het' socialisme ontleedde. Er bestaat dus tegenstrijdigheid tus schen socialist zijn en katholiek zijn. 't Is tc zeggen 'degenen die katholiek zijn, worden door M. Vandervelde bui ten dn partij gesloten en hooren daar, niet thuis. Ziedaar dan Kef hoofdartikel van het ware, onvervalschte socialistische ge- lcof, zooals het door den oppersten lei der werd afgekondigd en vastgesteld. Indien dus in dezen verkiezingstijd M. Huysmans en de andere socialistische kandidaten komen vertellen 'dat men terzelfdertijd katholiek kan zijn en socialist, dan leiden zij het publiek om den tuin, dan houden zij de gondgeloo- vigen voor den aap en maken hen din gen wijs waar niets van aan is. Natuurlijk zoeken 'de socialisten do slemmcn le winnen der katholieke ar beiders welke dan a'ls toemaat dienen om hun kiescijfers te verhoogen. De Vlaamsche arbeiders gedenken echter dat zij, wanneer ze voor de socialisten -temmen, de macht vergrooten van een partij die in haar leering, haar, werking en haar zedeleer ongodsdiens tig is.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1