geiüovige doen. Arrondissement Aalst De ziekte v. priuees Charlotte BEDEN ZATERDAG AVOND OM 7 1/2 URE De strijd der Fratóit Katholieken Plaatsvervangers Een bedsiaar-miljoenair Erge zaak te Oent De Katholieke middenstand Plaatsvervangers Priesterlijke benoemingen Een nieuwe miljonair te Gent UH bel gevang gevlucht Trein ontspoor! te Antwerpen j De Katholieke partij is eene partij van orde en wie hare beginselen van orde aanneemt wordt niet uit de ka tholieke partij gesloten. De gekozenen nochtans moeten alle waarborgen bie den voor de verdediging der ware Ka tholieke beginselen. Daarom: is poli tiek gesproken de vertegenwoordiging geen kwestie van privaat gedrag. Ook geen politiek gekozene, hoo voorbeel dig in zijn gedrag, zou in de katholie ke partij geduld worden als afgevaar digde, zoo hij de beginselen van recht en liefde niet volgens 'de kerk verdedig de. Wat liet' mo'dern daensisme aangaat dit biedt ons vooreerst geene waarbor gen voor de verdediging der christene beginselen, want hunne politieke han delingen in gemeenteraad en elders ge tuigen niet van zuiver katholiciteit. Laat u door die volks verb offers niet bedriegen. Want zij werken om de ka tholieke partij te verzwakken, ten bate van eigen verheffing. Wie dus voor de daensist-frontistenpartij stemt, die steunt eene partij die meer en meer 'on verschillig wordt in zake godsdienst, die zich afscheurt van de katholieke historische partij, en daardoor alle ware democratische en Vlaamsehe her vormingen alleen met woorden kan steunen. En ziet overigens hoe ze te werk gaan. In Antwerpen laten 'de katholieken Vlaamsche-nationalisten de eerste plaatsen wekapen door de vrijzinnigen. Deze zijn de geheime agenten van par tijen die maar zoeken de katholieke partij te Verzwakken.Met woorden zul len ze protesteeren, maar we wachten bp hunne daden om zoo "de goede ka tholieke jongens op hun politieken wa gen te Iaden. Dan is dat eenvoudig om zand in de oogen te strooien van de ar- gelooze katholieke jeugd. Zien wij hier in de 'democratische fronterspartij niet hetzelfde gebeuren? Zijn het' hier de zuivere christenen die "de eerste viool spelen Daarom' Katholieke Vlaamsehe Kie zers laat u" niet met de neus leiden door politieke acrobaten, maar stemt voor de groote historische katholieke partij 'die met wijsheid, maar niettemin met 1 zekerheid de wenschen 'dér Katholieke Vlamingen zal inwilligen. KOSEN. Wetgevends Kiezingen van 5 April 1925 DE TOESTAND NIET. HOPELOOS. De toestand van de doorluchtige zieke wa3. Vrijdagmorgen even ernstig als daags te voren. Alleen was de ver slapping wat grooter. De Keizerin weigert altijd eenig voedsel tot zich te nemen. Dr De Moor verklaarde echter,; dat haar toestand niet hopeloos is, zoo men erin slaagt haar eenig voedsel te doen nemén. Mocht de Keizerin in haar weigering volharden dan zal men go- noodzaakt zijn haar kunstmatig te voeden STAOS^JS, alien naar de graote itatbo- EteSee meeting in don Kathoüekan Werkmaiuskring, Zonnestraal, om er Z. Exc. Minister Moyersoen en de heeren Katholieke Kandida- J? ten toe te juichen. De Koninkl. Harmonie Al Groeiend Bloeiend Katholieke Jonge Wacht, enz., vergaderen om 7 1/4 ure, aan den Katholieken Kring, Groote Markt, om de sprekers ten huize van M.Moyersoen, i Nieuwstraat, te gaan afhalen on dan met I muziek voorop naar de meeting te bege-1 leiden. EEN KRACHTDADIGE VERKLARING VAN S5EN E. HEER BERGEY. De schoolstaking in Elzas. die nu geëindigd is, werd besloten met een groote bétooging te Straatsburg, en waarbij de afgevaardigde pastoor Bergey liet woord heeft gevoerd. Hij verklaarde, dat de oorzaken die de Franschem verdeelen, niet van politie ken aard doch van filosofischen en godsdienstigen aard zijn. Hij zegde vervolgens o. m/r «Ik ver wachtte van IïcrrioL dat hij als radi caal partijleider ons woorden van na tionale eendracht zou hebben toege sproken, die wij allen zouden hebben kunnen aanvaarden. Maar liet heeft zou niet mogen zijn. Hij is gekomen met de afkondiging, dat hij de lceken- wetten in Frankrijk en in den Elzas zou toepassen, en dat is de grootste fout die h'U heeft kunnen begaan. Aan 'den Elzas had hij niet moeten raken. Dit stuk van Frankrijk, dat Hoor alle ecuwen heen getroffen is door invallen, had behandeld moeten worden met teederheid en toegevend heid. Wij zullen niet aanvaarden, dat onze 'congregianen verjaagd worden |pn evenmin, dat sommigen onzer bui ten gemeenschappelijk recht worden gezet. Ik se.btoom niet fe zeggen, dab wij besloten hebben, dat telkens als men enze kloosters zal doen ontruimen, wij een loge zullen doen ontruimen. Het is 'de burgeroorlog die gij predikt,, zal ttnen ons verwijten. Wij hebben echter evenzeer het recht lieden te verwijde ren, die óns niet passen, als de ande ren om personen te doen verdrijven, die hun niet behagen.^ de Bethune Baron Louis Van Schuylenbergh Petrus Van Nieuwenhove Fernand Fiamant Gustaaf Rubbens Emiai Van Nieuwenhove Fernand Fiamant Gustaaf Rubbens Emiei De politie van Genua hield een bede- laar aan, met name Timotio Odino, 68 jaren oud, die sinds .40 jaren de hand .reikte om aalmoezen. Hij nam gewoonlijk stand op de kaaien der haven waar de transatlan- tiekers. aanleggen. Men vond in zijne woning 200.000 lire en er werd besta- tigd dat hij eigenaar was van een pa leis te Genua, eene villa.in do omstre ken en daarbij groote depositos bezat in de Banco 'di Roma en in het Credito. Een ontaarde vader verhangt zijn zoon. Ten gevolge eener klacht, ingediend door den grootvader van den 15-jari- gen Georges De R.., wonende bij zijne ouders, Donkersteeg 23 te Gent, stapU het parket in hoogergenoemde straat af, te zamoii met de rechterlijke poli tie-. Ziehier de zaak: .Georges De R..., die naar het schijnt nogal een kapoen is, was van school weggestuurd. De vader, Oskar De R..., voor de tweede maal gehuwd, zou zijn zoon eens de les spellen,. Hij vond niet beter dan zijn kind, na goed afgetroefd te hebben, naar den zolder te sleuren, daar eene koord rond den hals te doen en hem aan een balk op te hangen. De ontaarde vader, zijne erge daad inziende» verloste nogal spoedig zijn kind, dat echter het bewustzijn had verloren. De kleine, die nog altijd z'iek is, is door een geneesheer onderzocht. De kinderbeul werd naar liét .ge rechtshof gebracht en yrijdag namid dag toen het parket voor de tweede maal in de Donkersteeg was afgestapt» werd de vader onder aanhoudings mandaat gesteld en in het gevang op gesloten. Behaghel da Bueren Gaston DE EENDRACHT. BEREIKT -Toen onze betreurde Vriend E. H. Lambrechts, algemeen secretaris van den Landsbond van den middenstand, tot God werd teruggeroepen, schreven wij dat zijn vroegtijdig afsterven wel bet losgeld kon zijn tot herstel van de eendracht in de katholieke midden standsbeweging. Het doel van het stre ven van den E. H. Lambrèehts was. die eendracht t'e bereiken. Nu, negen maanden na zijn dood, kunnen wij het' yerheugend niéuws mededeelen 'dat de eendracht bereikt is. Tot nu toe bestonden ïii de provin cies Oost-VIaan'deren en Antwerpen twete katholieke provinciale midden- standsverbonderi. De groep Storm'e ïri Oost-Vlaanderen én 'de groep Van der De Temmerman Omer Do ministers MM. Theunis, Moyer soen en Hymans hebben Vrijdag mor- gend een grondig onderzoek gewijd aan 'de eisclien, welke de Belgische weggevoerden hebben ingediend voor de gemengde Puitsch-Belgische recht bank'. Men weet' 'dat 'de Verodrdeelingen, door de gemengde scheidsrechtbanken uitgesproken betaalbaar zijn op de annuïteiten van het Dawes-plan. Zulks is de reden, der tusschenkomst van de ministers. Deze onderzoeken of het niet mogelijk is de eischen 'der wegge voerden door eene transaktie te rege len. della Faille d'Huysse Idès Lord Curzon is Vrijdag morgen, tt> 6 uur, overleden. Met Markies Curzon of Ke'ddleston verdwijnt een der meest gekende con servatieve politieke figuren yan En geland. Geboren in '1859 trad hij" in .1886 in het politiek leven als lid yan het Lagerhuis voor het district South- port, dat hij tot in '1898 onafgebro ken vertegenwoordigde. ,Tocn werd hij onder-Staatssecreta ris van buitenlandsche zaken, trad met den titel van baron in de Lordska- Iweins d'Eeckhoulte Adrian De Temmerman Omer r Een geloovig mensph wordt voor de keuzo gesteld te kiezen tusschen libe ralen, socialisten en democratische ïjonters Voor liberalen en socialisten mag een geioovige niet kiezen. Deze zijn juilleraard anti-godsdienstig en vijan dig tegenover kerk en priesters t Dat ;is klaar al.s pompwater. Een andere zaak slaat ook als een paal boven wa ter, dat een Katholiek of een christen geioovige niet kiezen kan voor vrijzin nige fronters, noch voor een modern daensist. Dat een geioovige niet stemmen kan voor een vrijzinnig fronter dat is klaar, want daardoor stelt hij zich bloot aan, ccn anti-godsdienstige politiek en geeft hij zijn stem aan iemand, die bij gele genheid niet zal nalaten het ordewoord der Logo te volgen. Zagen wij niet een vlaamsch liberaal uit Brugge stemmen tegen zijne Vlaamsehe opvattingen, omdat hij het moest. Zoo zullen de vrij zinnige fronters ook handelen met de geioovige katholieken die uit verblind heid voor fronters stemmen zouden. Daarom wilde Prof. Dacls geen kartel met de vrijzinnige fronters te Gent, omdat hij wel inzag, dat vrijzinnigen vroeg of laat het ordewoord der Loge moe ton volgen. Dat een niet geioovige door de Ka tholieke partij wordt aangenomen, Waarom niet BI8DOM GENT, Zijne Hoogw. 'de Bisschop; heeft he-« noemd: Pastoor te Strippen, 'de eerw. heer Poirsman, onderpastoor, van St-Jozef te Aalst, Onze Gentsché correspondent meldt: Bij een der laatste trekkingen van de Verwoeste gewesten, bleef ue win ner van het groot lot van één mjllioen onbekend. Personen van 'Gent, die gezamen lijk een gansche reeks Verwoeste Gewesten hadden aangekocht, bevon den dat het nummer in hunne reeks was uitgekomen. De gelukkige winner kon niemand anders zijn dan den heer Karei Van de Walle, postbediende, wo nende Coupure, Gent, gehuwd en yader van een zoon. Na gedurende énkele weken 'do "zaak te hebben geheim gehouden heeft hij aan vrienden en kennissen het goede nieuws, bekend. Daar het nog een heel 'tijdje kan aanloopen alvorens het geld hem wordt overhandigd, zal Van de Walle in dienst van het centraal postbureel .te Gent blijven. mer cn werd onderkoning yan Indië benoemd. In Mei '1915 werd hij Lórd-Geheïm- zegelbewaarder in het eerste coalitie-, Kabinet en leider van het Hoogerhuig. Minister van buitenlandsche zaken in het tweede coalitije kabinet1 (LJoycJ George)1 eii zelfde portefeuille in' het eerste kabinet Baldwin. Laatst, bij de vorming van het twee de Kabinet-Baldwin, werd het nuttig geacht iemand anders aan cto buiten landsche zaken te brengen, *en einde Frankrijk" te ontzien, alwaar Curzon het maar verkorven had. Na zijne niet al te vriendelijke po litiek tegenover 'dit land, vond men maar best henï Ig vervangen 'door Austen Chamberlain. Lord Curzon werd 'dan opgenomen in he! tegenwoordig kabinet zónder portefeuille, als Lord President van den Geheimen Raad en leider van het Hoogerliuis. Gedurende ganscK zijne loopbaan specialiseerde markies Curzon zich' in de buitenlandsche en koloniale "aan gelegenheden van Het Britsche Rijk. De afgestorvene was een persoon lijke vriend van koning Albert', wiens kinderen gedurende den 'oorlog her haaldelijk te gast waren bij hem óp zijn buitengoed. Hij stierf in zijn residentie te Don- den, waar hij uit Cambridge, voor een veertiental dagen was overgebracht om een heelkundige bewerking te on dergaan» Heyden in JAntwerpen stonden tegen over den Landsbond van den Chrisle- lijken Middenstand en 'dreigden zelfs een katholieken Landsbond naast 'den bcstaanden Landsbond van M. Vandeu vyverc eri E. H. Corlu^ óp te richten. Hierdoor werd 'de geleidelijke ont wikkeling van 'de katholieke standsor ganisatie van 'den Middenstand in 'den weg gestaan. Aan pogingen óm 'de een dracht te herstellen had het evenwel niet "ontbroken. Doch' alles scheen vruchteloos. Thans zijn tvij er. De beë- le katholieke middenstands-gróe pc'é- ririg, zoo uit Oost-Vlaanderen als uit' Antwerpen, inaakt thans 'deel ü!t van den Landsbond van den Chri'stelijkeTï Middonstand. Zoo moet Het zijn. En nu zullen wij met rasse schreden voor uitgaan naar 'de vervolmaking van dé katholieke standsorganisatie in Bel gië. Weldra zal óók 'de céntralisatie vol trokken zijn wat betreft de onderlinge middenstandsverzekering en hét bank wezen. En zoo gaat de Landsbond van van den Christel ijken iMiddenstand, wiens ledenaantal in de laatste maan den met 5,000 aangroeide, een heer lijke toekomst tegemoet. Wij moeten hierbij nóg voegen dat het welslagen van de onderhandelin gen, welke te Antwerpen werden ge voerd, grootendeels te danken 'is' aan de tusschenkomst van M. Van Cauwe- laeH, wien al de katholieke midden standers hiervoor uiterst 'dankbaar zijn, standaard. Woensdag avond rónd 7 u. 30 stelden hewakers in het gevang van Kortrijjk de ontvluchting vast van den genaam de Ren'é Slaessens., 32 jaar oud, ge boortig van Roeselare, en wonende te Gent. De man was sedert eenigen tijd alhier opgesloten wegens dieft©, ge pleegd te Meenen. Hij was óp den koet van het gevang aan den arbeid en wag nog met zijne burgcrkleederen. Men veronderstelt dat hij den Imo gen muur is overgeklommen en langs den kant van den ijzorenweg gevlucht ifit V Vrijdag mórgen is dé reizigerstrein, komende van Leuven, 'die om 8 u. 23t te Antwerpen moet aankomen, ylak" voor de Middenstatie tot stilstand gé bracht, ten gevolge van de ontsporing der locomotief. Het geval is echter, niet van erngtigen aard en bepaalt zich slechts tot stoffelijke schade. Het' verkeer is voor een groot gedeelte ge stremd geworden, zoodat veel treinen van Brussel naar. de Zuidstatie wer den gerangeerd. 1 De sneltrein uit Parijs; 'is te Ber- chcm stil blijven staan. Het ongeval bepaalde zich slechts tot stoffelijke schade*

De Volksstem | 1925 | | pagina 1