3 Voor de Kamer Voor den Senaat- 26 Donderdag Maart 1925 Arrondissement Aalst Plaatsvervangers Plaatsvervangers m BE GEL00VI0E ARBEIDERS Ministerraad Vcor te Belgen die naar Rome gaan DAGORDE Zij die hel land zuilen redden Congo De Kathdieke Senaatslijst voer Limburg de Gasteinau over de Pers DE DOMPERS Een groote kuiseh Ie latwernen XXXI' JAARGANG NUMMER 72 Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 A f^-TST A T~~> g CENTIEMEN WEKELIJKS ©,75 Uitgever: J. Van Ncffel-De Gendt Eublioiteit buiten het Ajr, AAL&T K Agentschap Haras, Adolf Maxlaan, 13, t# BruseL Kue de Kiohelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Emmanuel Zon op 5,44, onder 6,11 Eerste Kwartier den 1 lyetgevendfl Kiezlngen van 5 April 1925 da Bothun» Baron Loula Van Schuylenbergh Petrus Van Nieuwenhove Fernand Flaraant Gustaat Rubbsns Eraiel Van Nieuwenhove Fernand Van Geert Alfred Flamant Gustaal Rubbens Eraiel De Clercq Jozef Behaghel dJ Bueren Gaston della Faille d'Huysse Baron Idès j De Temmerman-Omer della Faille d'Huysse Idès Iweins d'Eeckhoulte Adrian Do Vuyst jozef De Temmerman Omer De kiezing staat voor de deur. De socialistische' wolven verdui ken hun ruigen pels onder de vacht van 't onschuldige lam, Ha! roepen zij uit op hun mee tings, plakken zij aan op de hoe ken der straten ha! de katholie ken durven te beweren dat wij te genstrevers zijn van den gods dienst' Zij liegen cn dat op den stond zelf dat zij de arbeiders wil' len verdcelen in geloovigen en ■nictgeloovigen! Maar hoe langer, hoc schooner! 't Zijn de katholieken die de menschen ven!celen in geloovigen cn niet-geloovigen! Ge moet so cialist zijn om te durven voor deir dag te komen met zulk verbazend toupet.' Wij zouden do arbeiders vcr deelen, wij. cn 't is hel socialisme dat den godsdienst den oorlog ver klaart! Zie hoe de hoogleeraars van het socialisme renen afgrond schep pen lussdien hunne secte en den godsdienst, lussölien de niet-ge loovigen cn de geloovigen Karl Marx schreef De vet- nietiging van den godsdienst is de bevordering van het werkelijk ge luk des volks». Fraus Engels: '"«Indien de mensch zijn mcnsclielijke waar digheid wenscht terug te vinden, blijft hem geen ander redmiddel over dan alle godsdienstige opvat' tingen overboord te roerpen». Bebel: «Socialisme en Chri stendom staan tegenover malkaar als water en vuur». Liebkneoht: De toekomst hoort toe aan de godlooohening,. aan 'het niet erkennen van God». Losinsky: «Wie socialist roil zijnmoet goddeloos zijn».. Bernstelin: «Zij die nog vast houden aan godsdienstige ge dachten, zijn een belemmering voor onze beweging» Cesar De Paepe: «Wij veroor deelen den godsdienst, alle gods dienstenWij moeten dus het volk ontchristencn.» Vandervelde: «Wij belmoren tot hen die gelooven dat de strijd tusschen het socialistisch ideaal en het Christen ideaal niet te be' slechten is.» Dezelfde leeraait nog: «Het is om de godsdiensten, steunende op de dogmas, te vernietigen, dat de socialisten zich tot de vrijdenkers gericht hebben». Anseele: Wanneer men ons, socialisten, vraagt wat onze gods dienstige denkbeelden zijn, dan zullen wij met Liebkuedht ant woorden: Wij zijn godlooche naars 1 i 1 Moeten' we voort aanhalen? Moeten we voort bewijzen dat. volgeus de leering zelf der stich ters en gezaghebbende hoofdman nen van het socialisme, er in de so cialistische rangen geen plaats is voor lieden die in God gelooven en behooren tot de gemeenschap der Kerk En dan verwijten zij ons de werklieden te verdeelen! Stout gesproken is half gevoch ten niemand beter dan de so cialisten kent de waarheid welke die spreuk belielsfj Maar ditmaal toch, klauwen ze mis! Hun leugen is te tastbaar, hun schijnheiligheid te vermetel. NIEUWE MINISTERS 'VAN STATE EN NIEUWE GEDEKOREERDEN. De ministerraad welke Dinsdag na middag vergaderde heeft zich bezigge houden met de benoeming van minis ters van State, het uitreiken van adel lijke titels en dekoraties aan verschil lende senators en volksvertegenwoor digers. Met zekerheid kan worden gezegd dat M. Braun, katholiek senator van Brussel, leider van de katholieke groep in den Senaat, oud-stokhouder der Brusselsche Balie, en M. Magnctte, lei der van de liberale groep in den Senaat, chef der Belgische vrijmetselarij, de voorzitter van de Assemblee Wallonnc, .beide tot ministers van State zullen worden benoemd. Aan M. Brunet, socialist, voorzitter der Kamer, zal eveneens een Staatsmi nisterschap worden aangebodm. Doch tot n.u toe heeft M. Brunet nog niet aanvaard. Over het uitreiken van adellijke Ti tels werd geen beslissing getroffen. Anderzijds hebben de ministers de lijst vastgesteld van de senators en Rameneden 'die een benoeming in een drr nationale orde zullen genieten. HET DUITSCH-SELGISCH HANDELS VERDRAG. De hoeren Van Langenliove en Sue- tens, die deel hebben uitgemaakt van de Belgische afvaardiging welke te Ber lijn heeft onderhandeld, hebben in der- Ministerraad liet Handelsverdrag zoo als hot te Berlijn gesloten werd, ont leed cn toegelicht. De Ministerraad heeft, het handelsverdrag goedgekeurd waarvan do bepalingen een gunstigen indruk laten, naar een der ministers ons mededeelde. Het verdrag moet nu nog 'door 'de Ka mer worden goedgekeurd* Talrijke katholieke Belgen zullen zich dit jaar naar Rome begeven. Het Gezantschap van België bij den Heili gen Stoel verzoekt ons hunne aandacht te vestigen op zekere punten waarvan de kennis hun nuttig zal zijn. Een der vurigste wcnschen van bedevaarders is van door den H. Vader in gehoor, te worden ontvangen en eene Zijner missen te kunnen bijwonen. Voor de olïicieele bedevaarten, doen de komileiten al het mogelijke om de ze 'gunst te verzekeren aan de perso non die, onder hun bestuur, naar Ro me komen. Wat de afzonderlijke bede vaarders betreft, velen dezer wenden zich tot het Gezantschap bij den H Stoel om de nnodijge ftoegangsbrieven tot de gehooren of tot de missen van den Paus te bekomen. Het Gezantschap, wenscht' niets be ter dan onze landgenooten van dienst te kunnen zijn, doch het moet doen opmerken dat liet. volstrekt niet in zij ne bevoegdheid valt deze biljetten af te leveren. Al wat het Gezantschap doen kart ïs van de belanghebbenden aan te beve len bij Mgr den Kamermeester van Zijne Heiligheid die de regeling van den dienst der- pauselijke gehooren tot zending heeft. In den loop van dit 'Jubeljaar vooral legt het getal bedevaarten den II. Va der nog meer buitengewone vermoeid heid op; het Vatikaan ziet zich dan cok verplicht van spaarzamer te zijn in het verleenen van voornoemde gun. sten. ffle.n zal alleen de leden van officieele bedevaarten tot de Mis van den Paus kunnen toelaten, en de pri vate gehooren zullen feitelijk afge schaft zijn. at de andere gehooren betreft, zal l|et iioodig zijn rekening te houden, om jleze te regelen, van een toeloop die ^buitengewone maatrege len billijken. Het gezantschap van België bij 'den II. Stoel ziet ziftTr dus, op zijne beurt, verplicht aan onze landgenooten te vragen zich naar dezen uitzonderlij. ken toestand te schikken. Het ver zoekt de afzonderlijke, bedevaarders, die door zijne tusschcnkomst tot een gezamenlijk gehoor wenschcn toegc laten te worden, de vraag niet uit te stellen lot dat zij te Rome aangek© men zijn. Zij zullen meer kans tot het bekomen van voLdoe/iing hebben, met op voorhand en zoo spoedig mogelijk, aan het Belgisch Gezantschap, via Marghera, n. 59, Rome (21), de 'da turn mede te deelen van hun verblijf to Rome en liet nauwkeurig adres van het hotel of van het huis waar zij af stappen. In 't bezit 'dezer 'inlichtingen zal liet Gezantschap op tijd de noodigc stap pen kunnen aanwenden opdat hen, bin nen lvooger aangeduide beperking, vol doening zou geschonken worden. VAN DE 52ste ZITTING VAN HET VERBOND DER KATHOLIEKE VER- EENIGINGEN EN KRINGEN. ZONDAG 29sten MAART TE NIJVEL. a) Vergadering van 10 tot 12 y2 u. in den Katholieken Kring, 73, Groote Plaats. 1. Welkomgroet' van den Heer baron SNOY d'OPPUERS, voorzitter van de Katholieke Vereeniging van Nijvel. 2. Antwoord van den Heer Staatsmi nister Paul SEGERS, voorzitter van het Verbond der Katholieke .Vereenigingen en Kringen. 3. Opdracht aan Z. H. den Paus". 4. Rede van den Heer de BURLET, volksvertegenwoordiger van het arron dissement Nijvcl. 5. Rede van den Heer HOUSIAUX, landbouwv,ertegenwoordiger_ G. Rede van den Heer WAUWER MANS, volksvertegenwoordigcp. 7. Rede van een lid van het Gouver nement. b) Om 13 u., Feestmaal In het v Waux-Hall Charleroistraat. Daar zal liet woord gevoerd .worden door 1Heer PASTUR, senator van liet ar rondissement Nijvel. 2. Heer BRAUN, voorzitter van 'de Katholieke partij in den Senaat. 3. Heer SEGERS, voorzitter van hot Verbond der Katholieke Vercenigingcn en Kringen. 4. Een lid van het Gouvernement. 5. Een toast aan de Jonkheid en do Pers. 6_ Eeii toast jri paam yah Jonkheid en Pers» Men heeft uitgerekend dat or in den Iaatsten parlementairen zittijd 429 stemmingen in de Kamer hebben plaats gehad. Op 93 stemmingen waren de 4 fron- ters aanwezig op 223 stemmingen wa-, ren 1 of 2 fronters aanwezig op .113 stemmingen waren al de fronters af wezig. Inderdaad: zij zijn de koene werkers die Vlaanderen zullen redden I AANKOMST VAN DE THYSVILLE Zooais we gisteren onder onze Laat ste berichten melden, beëindigde de Congoboot Thysvillc kapitein R. Bosquet, Dinsdag morgen haar !14e reis. De boet legde om 7 uur aan, aan afdak 23, waar slechts ccnigc belang stellenden, meestal familieleden der passagiers de aankomst verbeidden. Er waren 157 passagiers aan boord 87 van eerste, 08 van tweede en 2 van derde klas. Buiten de gewone lading, die bestond uit 2400 ton palmpitlen, eopal, palmolie en 40 boomen, was er nog een belangrijke partij diamant aan boord. De reis werd ïn lie" gunstige voor waarden afgelegd. De terugkeerenden brengen berich ten mee over erge incidenten langshe-' nen den spoorweg tusschen Matadi en I.eopoldville, waar Europeanen werden aangevallen cn geslagen door zwarten. De Italiaan M. Gerlando, van 'de So- ciélë Africaine de Construction, word gedood door zijn boy, die met verschei dene duizenden franks verdween 'd« moordenaar werd aangehouden. Te Kinshassa werd M. Davré, kande laar, door zijn boy bestolen voor tweo biljetten van 1000 fr. De dief wilde afzetten in een bazaar en 'daar kreeg hij van den bediende voor zijne twee biljetten 75 fr. aan linnengoed en 25 fr. in pasmunt. Men beeft zoowel tien dief als Hen bediende aangehouden men heeft de twee biljetten teruggevonden 'in de matras van den bediende. Kinslvassa is binnen kort' met vlees.chnood bedreigd; ook' wordt voor zien 'dat men binnenkort groenten, fruit, eieren cn gevogelte zal moeten missen. De vier lok'ömotieven gesluurtf om de haven van Matadi te ontlasten, zijn in dienst gesteld en verrichten goed werk. IJDELE LIBERALE HOOP. De liberale bladen koesteren de lioop, dat. do Senaat de Katholieke Senaatlijst voor Limburg ongeldig zal verklaren. Immers, de Limburg3clie katholieken hebben 'zich- gehouden aan den plak brief, welke door het Hoofdbureel van het kiescollege van het arrondissement Tongeren-Maeseyck in al de gemeen ten van het arrondissement uitgeplakt werd. Onderaan staan de onderrichtin gen aangaande de candidaturen ge drukt. Daaronder deze 7 Aangaande de candidaturen voor den Senaat, moet de voorstelling ondertee kend zijn door ten minste 50 KIEZERS in het kiesarrondissement Tongeren- Maeseyck en door 50 KIEZERS in het kiesarrondissement Hasselt hetwelk, vereenigd, een senatoriaal arrondisse ment vormt. Welnu, de voorstelling was 'onder- teekend door 85 kiezers in het kiesar rondissement Tongeren-Maeseyck en door 85 kiezers in liet kiesarrondisse ment Hasselt. Laten de liberalen er nu al het com mentaar van de wereld bij3leuren. De Katholieke Senaatslijst voor Limburg is volkomen in orde. Generaal de Castelnau, 'die al 'de katholieken van Frankrijk zoekt te ver- ecnigen, wijst deze als volgt op hun plichten tegenover de pers Er was een tijd 25 tot 30 jaar gele den, dat de strijdende katholieken het hoogst noodig oordeelden hun toehoor ders de macht der pers te bewijzen, en de katholieken aan te zetten er hun profijt nil le trekken. Zulke uiteenzetting Is h'cfleri over bodig. Geen enkel katholiek of hij Is overtuigd floor de ondervinding dat. Zonder de medewerking 'der pers, oen dagelijkscho. trouwe, standvastige en wijze medewerking, de verdediging der beste zaak schipbreuk zou lijden. Zon eter. 'ds pers zou 't bijvoorbeeld onge rijmd zijn te pogen de geleden neer lagen te herstellen evenzeer zou het dwaas zijn te denken dat men, zonder de pers, de openbare meening kan win nen cn deze doen meehelpen om het noodige herstel te bekomen onzer, godsdienstige, zedelijke maatschappe lijke .en politieke rechten. In den kièsonzih welke (ie libera len thans over het land verspreiden, aarzelen zij niet de waarheid den nek om te wringen en te beweren dat-de katholieken tegen het openbaar on derwijs zijn. Feiten cn cijfers spreken luider dan' woorden. Kijkt dan eens even deze sta tistiek in: Wanneer 'de liberalen in 188 5 toit val werden gebracht, bedroegen de uitgaven voor het openbaar onderwijs, 15,810.000 fr. In 1912, na 28 jaar ka tholiek bestuur, was het openbaar on derwijs zoozeer uitgebreid, dat de uit gaven 24,771,000 fr. beliepen. Het go- tal aan Staatstoezicht onderworpen lagere scholen was geklommen van 4,7 97 op 7,G62 en het personeel van S,6G9 op 22,324. De schoolbevolking, die onder het liberaal bestuur 34G.0I2 leerlingen telde, was geklommen jop, 935,377. Het verschil is nogal groot!! Ook was onder het katholiek be stuur bet percent ongeletterden in het leger gevallen van 22.5 p. c. op 8,18 p. c. Voor het' middelbaar onderwijs zijn de Uitgaven verhoogd van 3,830,000 fr. op 5,000 712 frank en hel getal leer lingen van 6,350 op 7,746 voor de ko ninklijke athenea, en van 19,240 op 29,255 voor de olïicieele middelbare scholen. Waar zitten 'de' (lompers 'en "de vrienden van liet openbaar onderwijs?. 2» VREEMDE LANDLOOPERS AANGEHOUDEN Zooals wij gemeld hebben werd "een paar dagen geleden in de Qucllinstraat te Antwerpen een rustig voorbijganger, door een ehiliaan neergeschoten cn op, den slag gedood. Ten gevolge van 'dezen moordaan slag besloot de policic eens eene op ruiming ie doen, onder de vreemde leegloopers, die den havenlkant onvei lig maken. Het was rond 5 ure, dat ech "achllaï politiemannen, zich Dinsdag morgend r.aar het oud fort van het Noordkastoel begaven, 'dat verlaten is, en dat naai; men vermoedde, het geliefkoosde toe vluchtsoord was van vreemde leeg loopers. Een ingang was er niet en men moest zioli langs eene opening" een luchtgat, in den koepel laten glij den. Geen menschenstemmen werd waargenomen, doch het gesnork ver raadde wel de aanwezigheid van lie-' den. De eleetricke lampen werden ontsto ken en toen een agent een paar revol verschoten had gelost, waarvan de los-, branding in .dc gewelven 'der versterk* te plaats voortrolde, kwam er meteen groot leven, in deze verlatene buurf. Van alle kanten kwamen vreemdelin gen van allerlei slaclv voor den dag. Men ging verder op zoek en in een af- onderlijk vertrek werden nog 12 vreemdelingen gevonden,'die een vuurt je hadden gemaakt van een zwareri hou-tcn dwarsligger, welke aan ceii eind brandde. Daaromheen sliep het waal ft al zoo gerust en gemakkelijk, alsof ze in liet fijnste pluimenbed ia- gen. j. Wanneer allen bijeengebracht' wa ren. kwam men t.ot de vaststelling, dat de klopjacht nogal vruchtbaar was ge weest, want men had 23 vreemdelin gen gevangen, waaronder Duitschers; Polen, Esthoniers, Spanjaarden, een West-Tndiër, een paar Engelsche, een Peruviaan en ceiiigc Oostenrijkers. Alten werden aan de gendarmerie* overgeleverd om over de grenzen te worden gezet. Dit zal met 19 hunnen onmiddelijk plaats hebben. Drie zultert eerst door de politierechtbank geoor deeld worden. Een hunner, zekere Carl E..., oen Duilscher, werd opgezocht voor diefstal van een kompas dat een waarde van 1100 gulden hnd. Hij werd ter beschikking van den procureur des IConings. opgesloten. Een andere, beweerde, dat zijn schip aan de kaai lag. doch toen oen agent met den vreemdeling werd uitgezonden, om 'dit schip te zoeken, kon hij het niet vinden. Vooraleer de aangehoudenen, weggevoerd worden, zulten ze eerst met den wisselagent Bastin, gecon fronteerd worden*

De Volksstem | 1925 | | pagina 1