De Fronters aan het werk!? Alle Kiezers 31 Dinsdag j Maart 1925 stemmen in het Arron dissement Aals^ onder Eene wijziging aan de Provinciewet Een Kalholiek Congres te Nijvel De Parijzer studenten in gevecht met de policie De Presidentsverkiezing in Duitschland Op Zee Moordpoging Ie Schaarbeek XXXI» JA.ARGAJJG NUMMER 76 Kortstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. lil DAGBLAD I 5 CENTIEMEN WEKELUKS 0.75 Uitgever: J. Van Ncffel-De Ge-tot Publiciteit buiten het Ajf. AALST i: Agentschap Havas, Adolf Mgxlaan, 13, to Brdsel. Bue de RiciMiW Parijs, Bream's Building, 6, Londres E. C. 4, H. Cornelia Zon op 5,33, onder 6,18 Eerste Kwartier den 1 -»'WV EEN ALGEMEEN OVERZICHT. T>c propagandisten der frontpartij 'doorloop.en ons arrondissement en trachten, met veel romantisme cn bol le declamatie, de katholieke bevolking te overtuigen dat alle heil van hun vertegenwoordigers te verwachten js, Laat ons tegenover al dat ge schreeuw, kalm weg feiten en cijfers laten spreken. Zo bewijzen dat in den verloopen zittijd der Kamer van Volks vertegenwoordigers, het parlementair werk der frontpartij nul is geweest en 'dat haar vier vertegenwoordigers hon derden keeren bewezen hebben 'dat ze zich eenvoudig om de hoogste be langen van ons Vlaamsche volk niet hekommeren! De frontpartij heeft, gedurende rden laatster, parlementairen .-zittijd vier vertegenwoordigers gehad, namelijk 'de hoeren Butaye, Declercq, Picard, •Van Sever en. Hoe dikwijls Waren die ïïeereri er wanneer te stemmen viel over de be langen van ons volk? In het jaar 4921- ,1922 grepen 105 stemmingen bij naamafroeping plaats. Op 43 van de- se stemmingen waren AL de fronters afwezig. Slechts op 12 stemmingen zijn ze aüe vier aanwezig geweest en die stemmingen werden uitgobracht 'op 7 verschillende dagen. De Kamer komt gemiddeld drie tot vier maal bij een in de week. Op een heel Jaar dus zijn slechts zeven zittingen te vermel den, waarop de fronters eens alle vier aanwezig waren om te 'stemmen! Deze dagen zijn: 'li en '19 December, 23 Mei, i Juni, 5, 7 en 18 Juli. Het volgende jaar, '1922-1923', was do aanwezigheid wat regelmatiger. Op 25 verschillende dagen zijn z& er alle vier geweest om te stemmen. Vijf-en- twintig dagen op een heel parlementair Jaar! Deze grootere regelmatigheid is toe to schrijven aan de bes.prekirfë van do vcrvlaamsching van 'de Univer siteit van Gent, die 'de Kamerleden een twintigtal stemmingen bij naamaf- roeping deed uitbrengen. Wellicht, omdat Keel het' Vlaamsche volk in die dagen de Kamerbesprekingen volgde, hebben de fronters gemeend, hunne gewone onverschilligheid tegenover de belangen van het volk 'te moeien afleggen. En nog? Op 'de honderd een- en-zeventig stemmingen dit jaar uit gebracht zijn de fronters acht-en- veeriig maal alle vier afwezig en slechts 45 maal allen aanwezig. In '1923-1924 weerom hetzelfde! Honderd drie en-vijftig stemmingen met naamafroeping werden dit jaar uitgebracht. Slechts zes-en-dertig maal zijn de fronters allen aanwezig. 22 maal zijn ze allen afwezig. En de stemmingen die ze allen gezamenlijk uitbrengen grijpen plaats op 16 ver schillende dagen. Zestien dagen op een heel jaar! Zoodat, samengevat' voor 'drie' 'jaar, we kunnen vaststellen dat op de vier honderd negen-en-twintig stemmin gen die plaats grepen, de fronters slechts 93 maal allen aanwezig waren en daf ze honderd dertien maal a'len afwezig waren! Hunne gezamenlijke aanwezigheid bepaalt zich' tot '48 stemming-dagen. ACHT Efy VEERTIG DAGEN OP DRIE JAAR! Elk<* volksvertegenwoordiger heeft bet recht wetsvoorstellen neer te leg gen. Dn katholieke partij heeft gedu rende den verloopen parlementairen zittijcl Aan dit recht ruimschoots ge bruik gemaakt en een groot aantal wetsvoorstellen neergelegd en doen stemmen. Wat heeft de frontpartij gedaan? Slechts twee voorstellen werden door haar leden neergelegd: een voor stel van vervlaamsching van de Uni versiteit van Gent cn een voorstel van pa oh «vet!' Maar was dal werk wel zeer ernstig? Toen het voorstel der frontpartij op de vervlaamsching van Gent in be spreking kwam en ter stemming werd gelegd, waren drie der vier leden van de frontpartij niet eens aanwezig het is hun gewoonte en de vierde stemde tegen het esnigo voorstel dat ooit door zijn partij aan de stemming der Kamerleden werd onderworpen! Een ferme zwans dus! En de pachtwet? Die werd neerge legd door Dor.lerdq. op 5 Juni '1924. e enige maanden voor de verkiezing, met duidelijk doe! 'de kiespropaganda der fronters bij de landbouwersbevol king te dienen. Declercq zou veel beter, de belangen der boeren gediend heb ben met eenvoudig zijn pachtwet op zak te houden! Inderdaad, sedert lan gen tijd reeds had de katholieke volks vertegenwoordiger Van Dievoet een pachtwet neergelegd; en indien deze wet nog niet is gestemd, Is zulks voor een groot gedeelte hieraan toe te schrijven, dat de leden der commissie, belast met de studie van het voorstel Van Dievoet, elk oogenblik hun jverk moest onderbreken ten gevolge; yan het herhaaldelijk indienen yan nieuwe voorstellen. Na Van Dievoet, zijn al de partijen met hun pachtwetje gekomen. De liberalen, de socialisten... en ten slotte ook de fronters. Pure kiescome- die op den rug van de landbouwers! En daar hebt getalles wat het parle mentair initiatief van de frontpartij in een heelen zittijd van viex jaar. heeft voortgebrachtl Maar, laat ons met meer bijzonderheden onderzoeken op welke wijze de frontpartij de belangen van het Vlaamsche volk heeft gediend. DE FRONTPARTIJ EN PE GETEISTERDE!^ Haast ieder maal dat door een stem ming in de Kamer jde belangen der oorlogsgeteïsterden te dienen waren, was. de frontpartij geheel of gedeelte lijk afwezig! Eenige voorbeelden. ,We geven ieder maal tusschen haakjes de verwijzing naar de bladzijde van de parlementaire annalen. Zoodat ieder gemakkelijk de echtheid van het feit 'dat we aanstip pen kan nagaan. De vier fronters 'dus 'de Koele par Lij waren afwezig toen: 1. Op 22 Februari '22: de Tranco- bclgischo overeenkomst 'in zake oor logsschade door de Kamers werd goed gekeurd. (bl. 267)\ 2. Op 23 Maart '22, bij 'de stemming der. wet op de vergoeding aan de bur gerlijke slachtoffers van den oorlog (bl. 468T. Zoo waren ze bekommerd om onze opgeëischten! 3. Op 12 Juli '22: bij de "stemming van de wet op de oorlogsschade aan zeilschepen (bl. 1705)1. 4. Op 26 'Juli '23: bij de Herziening van de wet op de rechtbanken van oor logsschade. (bl. 2397)'. Wat de andere wetten, gemaakt" voor onze oorlogsgeteisterden betreft, haast nooit waren de fronters" voltallig aanwezig bij de stemmingen. Op 11 Mei '23 waren twee fronters afwezig bij een tweede stemming van de wet voor de gedeporteerden (bl. 763 Op 5 April '22: Weerom twee fron ters afwezig bij 'de stemming der 3ee- ning voor de coöperatieven van oor logsschade (bl. 567 Drie fronters op vier waren afwe zig, toen op 23 Maart '23, 'de wet werd gestemd op de schadevergoeding yoor personen die hun titels gestolen waren (bl. 11S8); Op 20 Maar! *24: weerom 'drie fron ters afwezig, bij de stemming yan de oprichting van een nationale maat schappij yoor oorlogsgeteisterden (bl. 706.)] De fronters trachten 'de oorlogsge teisterden in liun vaarwater te krij gen. Stellen We hun holle woorden naast de daden. Terwijl door een nooit genoeg geprezen werk, de katholieke minister VAN DE VIJVERE ons land van zijn oorlogsrampen herstelde, ga ven de fronters zich niet eens de moei te om In de Kamer te komen stemmen, wanneer de hoogste belangen van onze oorlogsgeteisterden op het spel ston den. DE FRONTPARTIJ EN DE BOERENBELANGEN. Wat 'deden de fronters voor; 'onze Vlaamsche landbouwers? We zegden bet reeds: op den vooravond van het laatste parlementair verlof, uit kies- parade, oen pachtwet neerleggen; wat geen ander gevolg had dan de stem ming van de wet yan Dievoet te yéh- fragen Maar waar waren ze, toen, Keel 'den parlementairen zittijd door, de boe- renbelangen ter sprake kwamen in de Kamers? AFWEZIG ZOOALS ALTIJD! Op 30 Juni '22, stelde de Katholieke Volksvertegenwoordiger Erusselmans voor van overdrachttaksi te ontslaan de ingevoerde meststoffen en veevoeder. De zaak was yan het hoogste belang voor de boeren. Al de bóeren-vijanden der Kamer, speciaal 'deze der liberale partij, stemden legen. Waar .waren de' fronters? ALLEN AFWEZIG. (Bl. 4518-1519) Op 15 Mei .1924: werd aan de Kamer voorgesteld de registratierechten voor het aankoopen van kleine landelijke eigendommen te verminderen. Hoe be langrijk dat. voorstel is voor de kleine boeren en landelijke werklieden moe ten we niet zeggen. Het is een middel om te geraken tot 'de nagestreefde op lossing yan liet boerenvraagstuk: elke boer zijn hoeve. AL de fronters .waren bij de stemming AFWEZIG, ;(B1. 1197)'. Op 11 Mei '1922, was de' helft 'der frontpartij afwezig bij 'de stemming der wet op in- en uitvoer yan yersch- varkcnsvleesch'. (Bl. 763)', Op '11 Juli '1922, toen de belangrijke wet op het landbouwherstel der ver woeste gewesten ter stemming werd gelegd, was weerom de helft der front partij afwezig. Op 22 Maart '1923, was" 'de Helft 'der frontpartij afwezig bij 'dc stemming van het budget van Landbouw. (Blz. 1159;.?] Enz. We zullen verder' zien 'dat' 'de fron ters, volgens hun 'gewoonte, evenzeer afwezig waren bij Het stemmen van de wetten óp douanetarieven en 'dé in- en uitvoer wetten. Deze wetten Hebben een machtig gymot belang voor onze boerenbevolking. De fronters hebben zielr er niet om bekommerd. Ze hebben gehandeld alsof de Vlaamsche boeren hun geen belang Inboezemden! En thans stellen ze zich' voor als 'de vrienden van de landbouwers! M. Poulct, minister yan Binnenland- sche Zaken heeft, op datum van !4 Maart 1.1. een wetsontwerp neergelegd waarvan de tekst thans aan de Kamer- Loden en de Pers besteld is. waarbij art. 128 der provinciewet door eene nieuwe; bepaling vervangen wordt, die de provincie-goeverneurs machtigt, bij dreigend gevaar, policicverorde- r.ingen uit te vaardigen, waarop po- liciestrafTen staan, en beschikken mag over dc gendarmerie fen de burger wacht. Het belioucï Van Het woord «burger wacht»' in dezen nieuwen tekst, be wijst dat de burgerwacht niet bepaald afgeschaft is. M. dc Minister licht zijn wetsvoor stel als volgt toef '«Lu id ons artikel '128 der provincie wet is de Goeverneur, zoowel als de burgemeester in zijn gemeente, er mee belast de orde in zijn provincie te handhaven en mag hij, evenals laatst genoemde, te dien einde beschikken over de gendarmerie 'en, desvoorko- mend, de gewapende macht éischen. '»Doch', waar artikel 94 'der gemeen tewet den burgemeester, bij 'dreigend gevaar, Het recht verleent 'om voorbe- houdmaatregeleri te treffen bij wijze van policieverordeningen ter voorko ming van al wat de openbare rus.t In zijn gemeente kan verstoren, behelst de provinciewetgev'ing, vóorwat' het ingrijpen van 'den Goeverneur betreft, geen formeele1 bepalingen tenzij voor de ónderdrukkingsmaatregelen. '»Daaruit volgt, dat het 'den Goever neur der provincie onmogelijk is, door hem éigene middelen, samenscholin gen te verhinderen van 'den aard om 'de openbare rust In do provincie te ver storen en, dat hij, ingeval Yan werk loosheid of nalatigheid der plaatselij ke overheid tegenover 'deze samen scholingen, óver geen andere middelen beschikt, tenzij zijn toevlucht te ne men lot 'de openbare macht, 'om zijn verantwoordelijkheid te vrijwaren.» En het is deze Seemle die dient aan gevuld f.e worthy Het Verbond van Katholieke Kringen hield Zondag zijn 52e ztiting te Nijvel, in het .arrondissement waar de over tuiging vaststaat dat een tweede ka tholieke zetel zal worden veroverd. De afgevaardigden zijn talrijk opge komen en, toen M. Segers de vergade ring opende met den christolijken groet, bemerken wij onder de aanwe zigen MM. Liebaert, Harmignies, oud- ministers; Braun, Senator; ,Wauwer- mans, Housiaüx, de Burlet, Kamerle den. Een driehonderdtal, afgevaardig den zijn aanwezig. Nadat M. Segers al 'de katholieke ministers verontschuldigd heeft en talrijke Kamerleden en Senatoren die door de kicswerking in eigen arrondis sement» weerhouden zijn; nadat ook een adres en een telegram van hulde aan Paus en Koning werd gezonden, werden de congressisten welkom ge- heelen door baron Snoy, voorzitter van de Katholieke Associatie van Nijvel. M. de Burlet, Kamerlid voor Nijvel, voerde hierop het woord en wees op dé groote vorderingen welke de katholieke partij in het arrondissement heeft ge maakt. De katholieke meetings worden met veel belangstelling bijgewoond, terwijl de meetings 'der liberalen niet worden gevolgd. De tweede katholieke zetel zal dus worden veroverd. Spreker brengt hulde aan de Katho lieke Unie die overal, ook te Nijvel, de eendracht onder 'de katholieken heeft hersteld. Men Hóórt clan nóg flinke"1 redevoe ringen van MM. Housiaux én Wauwer- mans, 'die beide hun vaste' overtuiging uitdrukken 'dat de katholieke partij bij 'de aanstaande verkiezing cle volstrekte meerderheid zal behalen. HET BANKET. Pp Het' banket zaten wel '400 man aan, 'die allen met strijdlust en geest drift waren bezield. 'Aan 'de eeretafej zaten aan: MM_ Segers, Liebaert, Har mignies, Carton 'dé iYViart, Pastur, de Burlet', Brassine. Verscheidene Heildronken Werden ingesteld en de hoofdmannen 'der Ka tholieke partij voerden er het woord. De dag eindigde te midden yan yeel geestdrift. Het Congres, was prachtig ingericht, dank zij de toewijding van M. Merveil- le, secretaris van het yerb'ond yan Ka tholieke Kringen.- i EEN TIENTAL. GEKWETSTEN. Parijs, 28 Maar& De studenten 'die tegen hoogleeraar Scelle gekant zijn hebben weer. eens van zich laten hoorens Zij waren in grooten getalle opgeko men rond het gebouw der, Faculteit van Rechtswetenschappen om den ver melden hoogleeraar in de onmogelijk^ beid te stellen zijn cursus te beginnen. Iets voor. 15 uur verschijnt een de tachement der Republikeinsche .Wacht op den Boulevard Saint-Michel, fel uit gefloten door de studenten .wier aan tal steeds toeneemt. Bij het Pantheon waar de betoógmg vooral luidruchtig is, chargeert de po litie herhaaldelijk; hierdoor ontstaan een massa relletjes, meti ziet 'do stu denten en politiemannen 'elkander duchtig vuistslagen toebrengen. De poorten 'der Faculteit werden gé- sloten teneinde de betoogers in de on mogelijkheid te stellen in de school lê dringen; desniettemin gelukt een zeker aantal er in langs dé vensters binnen te sukkelen. Er hebben nu Vele tegenbetoögingeh plaats, wat natuurlijk aanleiding geeft tot' een vermeerdering van het lawaai, waarin het' geroep van Weg met Herri of, Weg met Scelle X 'domineert. Onvermijdelijk" wórden betoogers gekwetst, andere" worden aangehou den. Ten "einde érgere botsingen te Ver mijden, kwam M. Barthélémi, deken van het' Faculteit yan Rechtsweten schappen, vergezeld van" M. - Morairi, policieprefekt, aan de studenten ver klaren 'dat de cursus van M. Scelle niet plaats zou Hebben. Na de school verlaten te Hebb'eh ver gaderden 'de studenten opnieuw en trokken in gelederen naar 'de Place St- Michel. Hier gekomen hadden nieuwe botsingen met 'de policie' plaats. Tot nu toe werden een tiental 'stu denten aangehouden; het aantal ge kwetsten bedraagt tien. 'Aanzienlijke politiemachten zijn thans met Het uiteendrijven, dec. yuri- gQ betoogers gelast* yoor de verkiezing h-ebbcn de onder scheiden partijen te Berlijn maatrege len getroffen om den uitslag zoo spoe dig mogelijk bekend te maken. De pcli- lie heeft voorzorgen genomen teq handhaving van' de orde. Naar thans bekend wordt heeft Hin denburg dezer dagen tevergeefs ge tracht Ludendorff te bewegen van zijn candidaluur af te zien. De offieieele stembrief vermeldt dó candidaten in deze alphabelische volg orde: Otlo Braun (soc.-denT.j, gewe zen minister-president en lid van den- Rijksdag, Berlijn. Dr Heinrich Held '(Beiers.clié volks partij)', Beiersclv minister-president, Munchen. Dr Willy Hellpaeh', (dcmokraat)Y Sfaats-president yan Baden, Karls ruhe. Dr Karl Jarres", (DuitscH nationalen en volkspartij), gewezen rijksmini ster, eerste burgemeester yan Duis burg. EricH Ludendorff, '(volksch'en)', gepj generaal der infanterie, Munchen. Wilhelm Marx, (centrum)', Prui sisch minister-president en lid yan den Rijksdag, Berlijn. Ernest Thalmann, '(comunist)* transportarbeider en lid van den Rijks dag, Hamburg. .(Zie uitslagen 3e bladzijde.'}; WALVISCHVANGST NIET BEHULP) VAN VLIEGTUIGEN, Hoe langer hoe meer tracht men Hef vliegtuig dienstbaar te maken aan handel en nijverheid. .Ondervinden dc- zakenmenschen reeds yeel gemak door het vlugger reizen per vliegtuig, ook op andere wijze benut men de vlicgmachino voor het vereenvoudigen van d& uitoefening van een beroep. De visscherij schenkt aan het ge bruik der luchtvaartuigen de grootste* aandacht. De Engelschen maken cq. reeds geruimen tijd met succes ge bruik yan bij de haringvangst voor hot opsporen van groote scholen harin gen en thans heeft, volgens een be richt uit Oslo, een iTonsberger Wal- vischvaarderij het plan opgevat ook voor de walvischvangst van .vliegtui gen gebruik te gaan maken. Het is bekend, 'dat men op een be paalde hoogte van uit de lucht heel diep in het water kan zien. Zoodoende is het voor een vliegenier heel wat ge makkelijker om in een kort tijdsver loop te weten te komen waar zich wal- vischen ophouden, zoodat de walvisch- vaarder vooruit kan worden bericht naar welk punt hij zich" moet begeven. Hierdoor kan eene belangrijke tijdsbe sparing verkregen Worden en is het" wellicht mogelijk 'de walvischvangst zeer loonendcr te maken. Den laats ten tijd zijn 'de resultaten van de walvischvangst achteruitgaan de, 'daar 'de walvisschen meer en meer. uitsterven. Bij Spitsbergen, waar zij vroeger ïri grooten getale voorkwa men, worden ze nagenoeg niet mceri aangetroffen. Ook bij IJsland zijn zo zeldzaam geworden. Van de twintig staties voor dc walvischvangst, dié vroeger op IJsland gevestigd waren, bestaat er, niet één meer. AANHOUDING VAN DEN DADER. Zondagochtend, omstreeks 2 u. be vond zich' de 27-jarige' Jan Mom- maerts, wonende Heidestraat, ïn dron ken toestand in een koffiehuis 'deq Waalhemstraat, te Schaarbeek. Wel dra zocht hij twist met andere verbrui kers en gaf aan een dezer een hevigen' vuistslag in het aangezicht. De balda-. digaard werd aan 'de deur gezet, waar door hij woedend werd en de ruiten, kapot sloeg. De adjudant Jules B., van het' mili tair vliegplein te Haren, die insgelijks in de drankgelegenheid, was,kwant bui ten om den dronkaard tot kalmte ié dwingen. Deze haalde échter 'eeff meS te voorschijn en wierp zich" óp 'den ón derofficier. Mommaerts stak' met Sijnc wapen en trof den adjudant 'in yollai borst. J. Het slachtoffer St'ortté blóeden'd heer. Op het geroep kwamen an'derëi verbruikers buiten, 'die 'den woestaar'd konden aanhouden. Hij werd ter be schikking gesteld van den prokurcuh des Koning gesteld. De adjudant B. werd naar; liéi krijgt gasthuis oycrgcbrastit*

De Volksstem | 1925 | | pagina 1