De Obligaties 6 p.ti. belasting' Nljysraars en Eandelaars De daad van een an li-militarist Kind doodgereden te Meclieleu Krankzinnige ontsnapt te Brugge Eene motlelmoid Altijd onvoorzichligen Brutale oplichtster in de klem Aftniggelaai* aangehouden Het gevaar der Vuurwapens Moord in Limburg Grauw vuuronlploÖing le Peronnes Vreeselijke trambolsing in Engeland Erge ontploffing le Antwerpen Doodelijk auto-ongeluk le Temploux In de vaart gereden Door een aulo verrast Echtelijk drama te Antwerpen Bloedig gevecht te St Niklaas De mi jnranip in Engeland Gevaarlijke inbrekers te Vorst Arme kleine Erg ongeluk te Anlwerpen Noodlottigen afloop KAPITALISTEN Het volgende voorval gebeurde op de postboot, welke van Wieringen, Neder land, naar de Van Ewijcksluis vaar'. Zes leerlingen van de vrijwillige wapenban- ucl, die le Hoorn blijken van bekwaam heid moesten afleggen, hadden zicli in militair uniform met volledige uitrus ting, ransel en geweer, ingescheept^ en idaar het vinnig koud was, ziclv beneden in de kajuit genesteld. Geweren en ran sels hadden zij op het dek laten liggen. Dit zag een arbeider van de Zuider zeewerken, uil Emmer Pascuum af komstig (zooals thans velen uit die streek te Wieringen werk 'vinden, die meestal allemaal volbloed antimi litarist-anarchist zijn)', en het zien van het wapentuig werkte zoo aanstelijk op zijn anti*-gevoel, dat hij op een ongenblik, dal niemand aan dek was, 'dan de stuurman, die natuurlijk-in de Muurkas stond, bij geweren en ransels in volle zee overboord wierp. Juist ging 'de laatste ransel over de verschansing, loon de kapitein boven kwam en vroeg wat luj uitvoerde. •s Dit moord!uig hoort hier niet aan boord was het kalme antwoord. Natuurlijk was er niets meer aan te doen, dan door te varen en dé man schappen er van te verwittigen, wat ei* met hun bullen was geschied. Dinsdagmorgen rond 11 uur speelde de kleine Marie Hartenberre, 2 jaar oud, wonende Lange Hair gr acht te Me chelen, met nog andere- kinderen in de straat. Een wagen van M. De Koster, vrachtvoer der, wonende Veemarkt, te Mochclen, en bespannen met twee paarden kwam langs daar gereden. Plots kwam de kleine van achter een hoek geloopen en viel onder den wagen. Een der wielen vermorzelde de twee .beerïen en den rechterarm. Onmidde- l'jk *werd dokter Peelers, die in hooger genoemde straat woont, bjj lrcC kind ge roepen. Deze deed bet slachtoffer, dat nog leefde, onmiddelijk naar bet 'sle- "delijk gasthuis overbrengen, waar liet kort nadien in de vreeselijkste pijnen overleed. De droefheid der ouders is on beschrijfelijk. Uit hetzelfde zinneloozengiesticht. waar over een drietal weken een zinne- Sooze een gaflsche wijk overhoop zette, is gisteren Dinsdag opnieuw een ander aan de waakzaamheid ontsnapt en op de vorst van liet dak van het gesticht geklommen. Rond acht uur was de ongelukkige .verdwenen, een kwart uur nadien zat hij op de plaats waar lvij zes uur na dien nog zat. Dit tweede voorval in deze inrichting Verwekt heel wat opspraak in de stad. Mad S... uit de Hoogstraat te Brus sel, had over cenigc dagen, eene jonge meid in dienst genomen. Dinsdag ge bruik makend eencr korte afwezigheid van hare meesteres,stoool de meid voor 1500 tok 2000 frs. zilverwerk en ::n- nen en verdween met den buit. De dief egge wordt door de policie ieverig op gezocht. De genaamde Maurits II..., bediende, 4 1 jaar oud, wonend Joudanstraat te St. Gillis, beging de onvoorzichtigheid van een in gang zijnden tram te springen- I.ouisalei te Brussel, maar viel en werd ccn rechtervoet vermorzeld onder de elen. Men heeft den ongelukkige verpleging naar 't- Sint Jansgas.thuis overgebracht. ZIJ HAD REEDS MENIG KRUIDENIER BEETGENOMEN. Sedert eeiiigen tijd reeds werden ve le -klachten,-.ten laste van ?en ^on moedige onbekende, bij de politic der hoofdstad ingediend. Niettegenstaande ;al!e opzoekingen slaagde de politie er nic» in de vrouw aar. te houden. Alleen een wonderlijk toeval levérde baar in de handen gerechtsdienaars. Maandagavond, bood zij zich in een kruidenierswinkel der Hermans,lraat^ te Schaarbeek aan. Zij verklaarde de voornaamste keukenmeid te zijn in een belangrijk hotel der stad en vroeg ie derc week 300 kgr. aardappelen en ver „,-lieidene honderdtallen eieren te le veren, daar haar vorige kruidenier haar geen voldoening schonk. De man v.as hoogst tevreden zoo'n goede klante ge wonnen te hebben. Vooraleer te ver trekken vroeg deze hem of zij reeds een korf eieren mócht medenemen. Zonder aarzelen steimde de kruidenier daarin toe en beloofde met vriendelijke stem de rest zoo gauw mogelijk te zullen be zorgen. Kort daarop trad hij een herberg ii de buurt binnen en was ten zeerste ver wonderd zijn korf eieren op de loon bank, in de herberg terug te vinden. Hij ondervroeg de koffiehuishoudster die verklaarde dat. zij zóo pas de eieren van een onbekende vrouw gekocht had. Daarop liep de kruidenier haas.tig bui ten en bemerkte in de verte de zooge zegde keukenmeid. Weldra wist bij haar in te halen en leverde liaar in de handen der policie over. Het is een ze kere Marie Van C..., 45 jaar oud, zonder vaste woonst. Zij werd in het gevang opgesloten. De Duitschcr Waïther Tiefensée, 26 jaar. oucl, opgezocht voor aftroggelarij cener som van 600 000 goudmark, ge pleegd in de Reichsbank te Dórtmund, ie Geneve aangehouden. Tiefensée heeft bekend en ver klaarde daarbij het feit te hebben be dreven met medeplichtigheid yan verscheidene andere bedienden handelaars. Op het oogenblik zijner aanhouding •ad Tiefensée nog 7 franken op; zak. 'VVV De genaamde Georges Dopagne, 17 jaar, te St.. Servais .woonachtig, schoot met een geweer naar de musschen in zijn hof. Zeker oogenblik kreeg de clvutter zelf de lieele lading iii de borst en hij plofte dood ten gronde. De gemeente Beek, in Limburg, werd Maandag namiddag in opschudding gebracht, door een vreoselijken moord, cpleegd in de volgende omstandighe den. Verscheidene gebureri hadden twist gekregen over het uitbaggeren van het kanaal. De ruzie liep zoo boog op, dat een der twisters zijn mes trok en het ir de borst plofte van den genaainden Bartel Prater, 52 jaar oud, huisvader van negen kinderen. De arme man plofte ten grond.c en bleef op den slag dood. De gendarmen van Bree werden ter plaats geroepen en stelden liet eerste onderzoek in. Het parket van Tonge ren is Dinsdag ter plaats geweest. De dader is aangehouden. DRIE GEKWETSTEN. Dinsdag morgend om 7 ure, had in eön put van eene koolmijn van Pe ronnes, eene grauwvuurontploffing plaats, op het oogenblik dat een ploeg baas en twee mijnwerkers naar bene den daalden. De drie werklieden wer den spoedig bovengebracht; zij hadden erge brandwonden bekomen en werden naar het gasthuis overgebracht. Een doode. Dertig erg gekwetsten Maandag is te Rochdale, Engeland eene botsing ontstaan die schrikkelijke gevolgen heeft: gehad. Een elektrische huize werd gewond, do.eh minder e.g Dinsdag morgen heeft in de Aca- cialaan te Antwerpen eene ontploffing met ernstige gevolgen plaats gcliad. De ketel van liet verwarmingstoe stel was ledig geloopen in de woning} van. M. Samuels, gelegen n. 18 >an gezegde laan. De werkvrouw Marie Giclon, wonen de Paleisstraat, goot er water op, zon der zich te vergewissen dat de ketel was verkoeld. Eene ontploffing volgde en vrouw Gielen kreeg ccn stuk heet ijzer met geweld in het gelaat; zij werd met erge brandwonden naar het Sle-Elizabeth- gasthuis vervoerd. Ook Mej. Samuels, dóchter yan den M. Marchant, wonende te Tamines, p.utovoerder in dienst van Mad. Lie- sens, te Tamines,keerde *s avonds rond 8 ure per auto uit Namen huiswaarts. Ter hoogte van het huis Massart, te Temploux, zag hij op twee drie meters afstand, een man op den kant der baan. Die man draaide zich om bij liet nade ren van den- auto en liep er onder. De voerder remde oogenblikkelijk, zoodat de ongelukkige niet ver meegesleept, werd. Het slachtoffer werd dood opge nomen. Hel is de genaamde Leo Mas sart, 25 jaar, wees en ongehuwd, ge l-oren en woonachtig te Temploux. Tn hei kanaal bij Bree is Maandag de 17jarige Jansen, geleider van een trac- «.orscheepstrekker met zijne machien in het kanaal terecht gekomen. Na zes uren zoeken, he.eft men slechts een lijk kunnen ophalen. Maandagavond, wilde de werkman. Van Irnpo. Airons, 47 jaar oud, wonen de te Meire (Oost-Vlaandercn) de Wet straat, te Brussel oversteken. Onge lukkig werd hij door een aulo verrast en omvergeworpen. Buiten kennis en met bloedende kneuzingen werd hij naar hei. St. Jansliodpitaal overge bracht. waar de dokters benevens tal rijke verwondingen over het heele li chaam, een schedelbreuk vaststelden. Zijn toestand is onrustwekkend. De po litie heeft een onderzoek geopend om de verantwoordelijkheid vast te stel len. Ook bet. parket werd verwittigd. Dinsdag voormiddag had er op de Vlaamsche kaai, le Antwerpen, een bloedig huiselijk drama plaats. In deze volkrijke buurt, in een der kazernewo ningen, verblijft op de tweede verdie ping langs achter, het gezin Wuyts Brugmans. De man. is. 46 en de vrouw 50 jaar oud. Zij hebben zes kinderen en bij hen woont pog een schoondoch ter in. De man maakte meermaals van zijn huis.een bel en door zijn losban dig leven heersehlc er in het gezin een zeer gespannen toestand. Maandag namidibefc', rond 1 uur, was Wuyts van huis gegaan. Dinsdag mor gend rond 2 ure, kwam Wuyts te buis en rond G Ure verliet bij zijne woonst om werk' te gaan zoeken. Rond- 8 ure kwam bij terug, zeggend dat. hij niets gevonden bad. W^t gebeurde er toen? Tot heden toe is. dit nog niet juist ge weten. Een" weinig na 8 ure kwam vrouw Brugmans buitengeloopcn en Hep tot. eene buurvrouw: Ik heb mijn Jules kapot gemaakt!» Op enkele ston den was de gansehe bouw in rep en roer en de policie werd verwittigd. Jules Wuyts lag midden de slaapka mer, badend in zijn bloed. Op den grond werd een broodmes gevonden gansch met. bldfed besmeurd. Het slachtoffer is zeer erg gekwetst: ver scheidene messteken in de borst deden het. bloed bij stroomen vloeien. Voor zooveel de man veftèllen kon zegde bij, dat hij zelf de wonden veroorzaakt had. De vrouw was zoo onder den indruk, dat men ze niet Ondervragen kon. Zij werd op las! van den onderzoeksrech ter M. Reimburgcr onder voorloopig opleidingsbcvel gesteld. Het onder zoek wordt voortgezet. tram "was eene lange helling opgebold en was juist, boVen gekomen, toen oen autokamion mot groot geweld tegen den tram botste. Do wattman werd ver pletterd.'De tram, van zijn geleider be roofd, begon de helling weer af te rol len en nam spoedig eene duizeling wekkende vaart. Beneden de helling gekomen sprong bet voej-tuig uit de riggcls en liep met ongehoorde kracht- te pletter legen een magazijn, dat totaal vernield werd. Dertig personen werden bi.j liet ongeluk erg gekwetst en moesten naar het gasthuis overge bracht worden. Zondag avond ontstond twist in eene herberg der Plezantstraat le St, Ni- kolaas. De genaamde' S., wonende Daal- straat, en die in dronken toestand verkeerde, zocht er twist met de aan- wezige verbruikers cn daagde ben tot vechten uit.' Op zeker oogenblik kwam' Prosper De N„ binnen en maakte ruzie tegen August S.. Deze laatste verliet, de her- terg, gevolgd door De N., die hem drie pintglazen op het hoofd stuk sloeg. August S., viel bewusteloos teri gronde en verloor veel bloed. Dr De- smodt kwam hem ter plaats, verzorgen. De policie'beeft een onderzoek in gesteld, dat geleid beeft tot de in hechtenisneming van De N., Beide gekwetsten kregen de eerste zorgen van Dr Van Iluffel. Het par.ket is ter plaatse geweest. 1 Men zal zioli herinneren, dat over, oen tiental dagen acht-en-derl ig mijn werkers levend in eene 'mijn, nabij Newcastle, begraven- werden. Al de pogingen om de ongelukkigen te red den zijn vruchteloos gebleven. De pompen werken dag en nacht, cn kun nen nauwelijks het water verwijderen! dat lot aan. den inkom der mijn staat. Nochtans hoopt men nog altijd de on gelukkigen te zullen redden; de hulp ploegen werken zonder ophouden. DOOR D' August SIIIEDERS 2de Vervolg. IIo! jonkvrouw, ik ben zeer scherpzinnig: ik heb sinds lang in uw hart gelezen, wat gij zoo even, onbe dachtzaam, uitspraakt. Gij wilt de cchtgcnoote van mijnen zoon worden! spotte de barones op nijdigen toon. Ik? zegde het meisje ontroerd, maar ik heb er.nooit aan gedacht; ik verzeker bet u heilig, mevrouw! net was waar. Nooit was dat der.k- breld in Isidora's ziel gedrongen. Zij had den jongeling van af zijne kinder jaren al lief gehad; zij zou zich alle opoffering getroost hebben, om hem gelukkig te zien; maar jacht maken op zijne fortuin, op zijn adelijken naam, 'op hcmzelven neen! daartoe was haar hart Ie rein, te eenvoudig, |ie kin derlijk. Loochen niet! hervatte dé baro nes op zegevierenden toon. Uwe vein zerij, uwe arglistigheid zullen mij niet bedriegen; maar heb geene hoop! De hand mijns zoons is bestemd voor eene vrouw, adelijkcr dan gij, en rijk, wat ifrij niet zijt. Vergeet niet. dat gij hier slechts door mijn weldoen leeft. Die woorden waren verpletterend. Vader, moeder! snikte Isidora. terwijl zij bevend de handjes voor de oogen sloeg, T Is. hard liet verwijt te moeten liooren, dal men genadebrood oc.U Zij zakte op de knieën, het hoofd diep naar de borst gebogen, en niet meer luisterend naar "do lievige taal der barones. Zoo zat zij.nog beweging loos loon het hotel reeds lang tol de mst terug gekeerd was. Het licht in de kamers was uitge doofd; alleen de maan wierp een zach- ten glans daarin, en bescheen de ineen gekrompen gestalte van Isidora. Haar feestkleed was, onder het wanhopig samenwringen der lranden verfronseld, zelfs hier en daar verscheurd; de bloe roen, welke hare lokken versierden, la gen verstrooid op den grond, en de blonde haren hingen verward om den bals en schouder. Toen zij tot bezinning kwam, scheen een vast. besluit haar te bezielen; zij stond op en wankelde w^er naar het portret van Paul. Een laatste groet, broeder! sprak zij zacht en gelaten. Vaarwel, en geen weérzien! Isidora verlaat uw huis; zij logt de pracht neer,, welke zij van uwe moeder ontving, om de armoé tc om helzen. welke haar vader haar ten erf deel gelaten heeft; zij'betreurt het niet -- neen, integendeel. Zij gaat weg om Zij losten vuurschoten op hunne ach tervolgers. Toen M. on Mad. yeryiers Maandag avond in lmnhe woning, Molicrclci, te Vorst weerkeerden troffen rij er in Jen gang twee kerels aan.. Zij sprongen in de straat en, zetten het op een loope.n, terwijl zij hunne revolvers te voor schijn haalden en verscheidene .scho ten losten op de óehtgenooien Ver- viers,, die hen achtervolgden. Een ko gel vloog door de klecdcren van Mad. Vervier-s. doch zij werd niet gekwetst; de achtervolging moest echter opge- geven worden, In hunne woning weerkeerend von den de bewoners er eenen hoop voor- werpen die de inbrekers gereed gelegd hadden om mee te nemen, maar in hunne overhaaste vlucht hebben moe ien achterlaten. De schelmen hebben toch nog eene rijke verzameling ju- wcelen, zilveren iafclgcrief en ander zilverwerk buit gemaakt. De benadeel den liebben het policiecommissariaat van het J>ark dadelijk verwittigd. Dank aan de nogal nauwkeurige persoons beschrijvingen der gevaarlijke schur ken hoopt men hen spoedig bij don kraag te kunnen vatten. De policie- kommissariaten van den omtrek zijn in 't bezit van die signalementen. Hot '4jarig dochtertje Charlotte dor. eebtgenooten Dessandier, wonende te Le Douhet, bij La Rochel le, Frankrijk, was met zijn grootvader naar 't veld gegaan. De man was aan 't. werk met' eene.rol van 4,8-00 kilos getrokken! door paarden. Op zeker oogenblik had de grootvader zich omgekeerd én be merkte toen dat het kindje door. de rol: ijselijk was verpletterd geworden:. Dinsdag namiddag werd eene ladder, 'die voor den gevel van oen huis in de St-Willebrordusstraat Ie Antwerpen stond opgesteld êlóor een wagen van liet leger omverrcgcrCden. De man die! er op stond werd tegen dc straatstee- non geworpen, Hij bekwam eene erge wonde aan bet hoofd. Het slachtoffer, Aug. Van Meervenne geheoten, 51 jnaii oud, woonachtig Meistraat, n. 1, word Ier verpleging naar de kliniek t]er Kip- dotpvest gevoerd, Te Ingëlmunstcr bekwam de ge naamde Remi Lapauw, 40 jaar oud, werkende in een fabriek, een steek van' een koperen nagel in dc hand. De man! gaf daar in bet begin geen acht op,- maar ecnige uren nadien gevoelde bij! hevige pijn. band en arm begonnen te zwellen. Een geneesheer werd ontbo den en 'dezè stelde eene bloedvergifti ging vast. De toestand van den man! rslechlle zoodanig dat men hem de' II. Sacramenten moest toedienen,- waarna bij gestorven is hare familie te zoó'ken: de arme. men seben, de wanhopige móeders, de ver laf en kinderen, de lmlpelooze zieken! Ja, God heeft het mij, door de stem mijner moeder, gezegd 'dat zijn mij ne geliefden; dat is mijn huisgezin. Vaarwel, donk soms. aan uwe zuster, en wees gelukkig» In don voormiddag van den volgen den dag, trad Isidora bet vertrek bin nen, waar de barones van Weeleghom zich bevond. Zij scheen hetzelfde meisje niet meer, integendeel^ zij scheen cenn fiere vrouw te zijn ge werden. kalm en vastberaden in het genomen besluit en bezield met diepe overtuiging. De oogslag der barones was onrus tig, toen zij dien op de jonkvrouw richtte. Mevrouw, sprak deze laatste, op cenen toon, die niet vrij van ontroe ring was, ik kom iafscheid van u ne men, cn u tevens bedanken .voor het goede, dat gij aan 'de arme weeze van Herlieum bewezen hebt. Hoe. jonkvrouw, wat beteekent dit? onderbrak de barones met ver wondering. Mevrouw, ik verlaat uw lmis. Wie zegt. u zulks tc doen? Niemand, mevrouw! ik ga vrij willig heen. Ik laat alle rijkdommen achter, die mve goedheid mij schonk; ik draaer niets meê dan dc dankbaar- brengt uwe iondsen in veiligheid met in te schrijven op VAN DE Zij zullen een intrest geven van G p.li. vrij van belasting, hetzij 7 p.h. bruto. beid voor uwe weldaden jegens mij, en deze, mevrouw, zal eenvoudig zijn. En waar wilt gij dan naartoe? roeg de barones met belangstelling. Daarheen waar God mij dezen nacht nte'er dan ooit, geroepen hoeft: naar een klooster. Naar oen klooster?... Zijt gij zin neloos? Neen mevrouw! lit weet volko men wat ik zeg en wat ik doe. Ik ga de zending voortzetten, welke ik dezen nacht'in uwe salons begonnen lveb; ik ga liefde cn geluk zoeken in het wel doen der armen, in het ondersteunen der ongelukkigen. Nog ee.ns, gij zijt. zinnetoost Als de liefde tot. het"oiïgeluk, lief de tot God zinneloosheid is, was het vaste antwoord, ja mevrouw, dan hen ik het. Ik ga, en ik hoop dat gij mij de toelating niét weigeren zult; ik ga mij aanbieden in liet gasthuis. Hoe, gij wilt... Gasthuiszuster worden, me vrouw. Iets zoo walgelijk, zoo afscbuwe.- lijk! Tets zoo Verheven, zoo schoon, zoo goddelijk, 'dal. hot mij sinds lang loeiachle. O, mevrouw, is het niet schoon, zich ten dienste van het onge luk te stellen maar het liefste van ai, den arme, te'dienen? Weêrstreef mij niet in mijn besluit, ik smeek er u om. Mevrouw, indien ik u ooit beleed igde, deed ik dit zonder het te weten; indien ik u oen oogenblik smart veroorzaakte, dan was het, to wijten aan mijne jeugd,i aan mijne weinige ondervinding; ver-, geef mij dat aljes, cn Isidora viel op de knieën, vergeef mij, alvöVens ik het! nieuwe leven intrede. De barones was ontsteld; zij ricbtlej de weeze bedremmeld op, Zij was be schaamd over hare berispelijke han delwijze jegens het pleegkind van ba- ren echtgenoot; maar liet. berekende hart dezer vrouw was tevens tevreden, 'dat de hinderpaal voor 't geluk van den jongen baron, zoo afdoende uit. den weg geruimd was. Zij huichelde dan ook slechts, toen jij Isidora van haar; voornemen wilde afbrengen, en da traan, dien zij uil, liet oog wisehte, kwam niet voort uit een rein gemoed. Geruimen tijd scheen de baroneï aan den wensch van Isidora te willen weerstaan; eindelijk zegde zij met eert diepen zucht: Het is dus vrijwillig 'dat' gij onS verlaat, Isidora? en hare stem beefde. Vrijwillig, mevrouw. Belrcurt gij de wereld niet, Hard pracht, haren lui9ler? Neen! De barones aarzelde nogmaals} slechts na eenige oogenblikken hervat te zij: et= JV'slnu, ga 'danien indien gij het

De Volksstem | 1925 | | pagina 2