PASCHEN VERANTWOORDING PAASCHGROET De kiezingen te Luik Ontslag van het Fransch ministerie Provinciale Senators voor Oost»Vlaandereu Vervoer van duiven Wie zal aan 't bewind komen De zeeramp bij Viissingen XXXI' JAARGANG NUMMER87 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel.^14 DAGrBLAD IS CENTIEMEN WEKELIJKS 0.7B Uitgeven J. Var Nuffel-Ds Genbt Publiciteit buiten het A®r, AAU5T s Agentschap Havas, Adolf Maxban, 13, ie Brum). Ru» .de Rieheliaa. parijs, Bream's Buildings, 6, Lcndres E. C. 4. EES Zondag 12 April PASCHEN Zon op 5,08 onder 6,36 Maandag 13 April 1925 II. Justin ua Zod op 5,04 ondar 6,39 Laatste Kwartier den 15 |k roep, met de klokken Die tampende konden, Mun blijheid alomme Met bronzen monden... M'n Paaschgroet U l-i Ik stuur, met de zonne Die lachende monkelt^ Aan d'einder verro Van vreugde vonkelt..? M'n Paaschgroet U !._.s Ik zing, met de vogelen Dis kweelsn en kwettren, Hun Paschenliederen Zoo luide schetteren M'n Paaschgroet U l.r? Wies Langelet- Dat is dc 'dag-, dien de Heer Heeft ge maakt; laten we vandaag ons verheu gen en blijde zijn! 'L Is imjmers de dag 'der dagen! Alleluja! Blijdschap! [VreugdeWaarom? De H. Ivcrk was in rouw, maar die rouw in is yreugde .veranderd. Haar Goddelijke stichter was na gruwelijke wreedheden, folte ringen en pijnigingen vermoord door zijn eigen volk. Inderdaad de 'Joden juichten; de gehate Jesus van Naza reth was gekruist cn begraven, en met zijn lichaam was ook zijn naam, zijn werk ten grave. Doclï liun lielsche blijdschap was insgelijks kort van 'duur. Het II. Lichaam van Jesus, 'door den dood van de ziel gescheiden, maar eeuwig met de Godheid vereenigd, rustle in 't graf, niet eenzaam en ver laten, maar aanbeden door 'de Enge len, die de ecrewacht vormden van bun gekruisigden Koning. Wat de baat der Joden bij cle 'geslo ten grafstede beraamde, zal Slechts 'dienen, om de waarheid 'der verrijze nis in voller licht té doen stralen, want ziet Hij stond op uit den dood, uit eigen, kwR-ht verrees Hij heerlijk. Ilij Vertoonde zich aan de zijnen en aan 't Volk. Ilij sprak, al, handelde en wan 'dolde. Hij stelde nog enkele H. H. Sa 'cramenlen in cn gaf ons. nog heilige lessen Hij bevestigde zijne verrijzenis zoo danig dal. er geen twijfel kon beslaan nopens dezelve. Paschen is een 'gloriedag voor Christus.! Ilij staat daar, Jesus 'de: Na- zarener, de versmade, de gevloekte, 'de vermoorde, tot. schrik cn ontsteltenis oer wachters, tot verwondering cn be wondering van iedereen, zooals eens cp den Thabor: het gelaat glanzend als de zon. 'de kleederen wit als de sneeuw. Verrezen, om niet meer te sterven! Verrezen als overwinnaar van derf dood en van al zijn vijanden! Verrezen als overwinnaar van den geestelijken» 'dood, overwinnaar van den Satan, aan wiens klauwen Hij liet menschdom zegepralend onttrok. Ja, door het wonder der Verrijzenis Is Jesus' lijden en dood bekroond, is voltooid het verlossingswerk", de ver zoening van het zondige mensclidom met den bcleedigdcn God. De mensch 'is wederom kind van God en erfge naam des Hemels. Inderdaad Paschen Ts ook' voor ons een dag van zegeningen cn van rijke genaden. Eerst, cn vooral moeten wc aanstip pen onze verzoening met 'God. Geen enkel, geen mensch kon 'die verzoening bewerken en ten uitvoer brengen; 'dat alleen kon Christus, God en mensch 'tegelijk. Door zijn mcnschwording en zoendood heeft hij zulks, verwezenlijkt. Door zijn 'eigen opstanding heeft Hij ons liet onderpand voor onze ver rijzenis gegeven. Met Christus en 'door Christus zullen wij eenmaal uit den dood opslaan tot een eeuwig leven. Ik ben de verrijzenis ch het- leven 'zegt 'Jesus door S. Joannes en S. Pau- lus durft er bijvoegen: Als er geen verrijzenis der dooden beslaat, 'dan is bok Christus niet verrezen. En is Christus niet verrezen, dan is lido! uw peloof Dus even zeker ais Christus verrezen is, even zeker zult gij op staan uit de dooden. Vandaag wil de christen mehscE 'den Christus ooren in zijne verheerlijking Lij wil deel hebben in diezelfde verheer lijking (n 'daarom nadert hij tot de HH. Sacramenten van Biecht en H. Com munie. Want die in zonde leeft, die 'dus vrijwillig yjrh onttrekt aan de genaden van Chrsitus' lijden en dood, ja zelfs in zekeren zin 'dat lijden nog ver groot. oion dood mede berokkent., geen f'eel kan hebben aan Christus Verrijze- his. Doch Pasehen houden is niet vol doende. ,0 laat ons eens voor. goed be grijpen dat Christus, vraagt en vergt van ons dat we met alle kracht streven naar een blijvend braaT, waarachtig godsdienstig leven, om zoo te toonen, dat we waardig willen zijn eens met Hein ten eeuwigen leven te verrijzen Standvastig moeten we blijven I Niet één dag, 'één© week, 'éénc maand mis schien volherden doch voor. goed moet ge het volhouden. Gebruikt dus ievcr en vurigheid, godsvrucht én ge bed, vlucht gevaren en gelegenheden van doodzonde, cn inzonderheid biecht dikwijls, als 't noodig is, en communi ceert nog 'dikwijler. Staat 'dus op én blijft staan, gesteund door Gods gena den. Verzaakt aan Satan, .Wereld cn .vieesch en hecht u aan Christus, want hij is de verrijzenis en het leven. En wie in hem gelooft, zal niet sterven 'in eeuwigheid.; 2C, Te Luik hebben de katholieken een zetel verloren, namelijk déze van M. Dclacolette, die slechts 29 stemmen te kort kwam. Eene vergissing in 'de op telling is zoo licht gebeurd. Daarom ook heeft de katholieke vereeniging van Luik de herziening der. stem.opneming gevraagd. DE KWESTIE VAN VERTROUWEN IN DEN SENAAT VERWORPEN MET 156 STEMMEN TEGEN .*34, yrijdag besprak de Eranschc Senaat de financieele politiek van het kabinet Herriot., M. Francois JMarsal, gewezen minis ter, van financen in het kabinet Poin- caré beknibbelde op hevige wijze Her riot en zijne ministers en zegde onder meer dat van April .1924 tot April 1925 de bezitters van Fransch e rentetitels 13 millard 445 miljoen verloren heb ben helge.en overeenkomt niet een zui ver verlies van 80 miljard 99Z miljoen frank-papier. Het gevolg 'daarvan Is, 'dat niemand nog een leening wil onderschrijven. Noch de belasting op het kapitaal, noch de gedwongen lecning, zullen liet land liet vertrouwen in de regeer ing terugschenken. M. Herriot tracht zïcli te verrecht vaardigen door de schuld te werpen op de vorige gouvernementen. Hij wordt echter terechtgewezen 'door M. Poincaré, 'die verklaart, dat het ka binet Herriot door de wijze handelin gen zijner voorgangers af te breken,' alle vertrouwen in het gouvernement deed verliezen. Twee dagorden werden vervolgens neergelegd. De eerste onderteekend 'doof M. Francois Marsal en zijné vrienden luidde, dat de Senaat enkel vertrouwen kon hebben in een gouvernement 'dat de inlandsche vrede en de nationale eendracht zou bevorderen. De tweede aangenomen door: Jfiëjt gouvernement luidde De Senaat in de regeering vertrou wen stellend voor de aanzuivering van 'den fiancieelcn toestand en het voort zetten van een politiek' naar vrede, (Icmocratisch-en én socialen vooruit gang, gaat over tot 'de dagorde. M. Berangcr beweerde die dagorde niet te kunnen stemmen. Bij 'de stemming over den voorrang der dagorden, bekwam 'de eerste 'dag orde den voorrang met '156 stemmen tegen 132. Daarna werd 'dé 'dagorde Van wan trouwen gestemd met '165 stemmen dé gouvernements-partijen onthielden zich. HET KABINET HERRIOT GEEFT ZIJN ONTSLAG. Om 22 ure '10 kwamen M. Herrlol en zijne kollcgas in het Elyseuni, aan M. Doumergue, President 'der Republiek, liet ontslag van het ministerie aanbie den. Hot ontslag werd aangenomen en reeds Zaterdag' morgend zou M. Dou mergue zijne raadplegingen, voor de samenstelling van een nieuw kabinet aanvangen. Na zooals gewoonlijk de voorzitters van Kamer en Senaat gehoord te heb ben, zou hij beraadslagen met voor aanstaande staatslieden als MM. Aris- ï-ide Briand, Steeg, Loucheur, lenz. Algemeen wordt voorzien, dat 'de op volger van M. Herriot niet voor Zon dag of Maandag zou gekend zijn. yoor, de provinciö Oost-Vlaandcren 2ijn voorgesteld de drie uittredende katholieken MM. de Güellinck d'Els.e- glvern, minister Moyersoen en G. Eylen- boseh, voorzitter van de Katholieken Werkliedenbond Het .Volk voor de socialisten M. Dumont en voor de libe ralen de uittredende M. Carpentier. Allen zijn zonder strijd gekozen. In opzicht 'der ycrdeeling van de zetels blijft den toestand er onveranderd. De 'heer Dumont is een nieuweling, Het vervoer van postduiven wordt 'dit jaar geregeld volgens navermelde bepalingen 1. De zendingen worden aangenomen alle werkdagen .en 'den Zondag morgen zij worden zooveel mogelijk vervoerd met goederentreinen. De reizigerstrei nen mogen maar benuttigd worden als de aanwezigheid van die zendingen ïn bedoelde treinen geen ernstig bezwaar voor den openbaren dienst aanbieclt. 2. De zendingen 'die uitsluitend met goederentreinen vervoerd worden, wor den bevracht tegen de prijzen van la rief n. 2. 3. De zendingen 'dié óver Iïeel 'deiT v/eg 'of over een gedeelte ervan, ver voerd worden met reizigerstreinen of met voor het vervoer van postduiven bijzonder ingerichte treinen, worden bevracht tegen de prijzen van tarief n. De afzenders inbeten in 'den vracht brief nauwkeurig het loe te passen ta rief vermelden, tarief n. 2 indien de zending met goederentreinen moet ge schieden, tarief n. i als het vervoer over heel .'den weg of over een gedeel te ervan moet plaats hebben met reizi gerstreinen of met bijzonder ingerich tc treinen. De vrachten voor 'de' zendingen He- dcekl sub. 2° en3° warden berekend op hei wérkelijk- gewicm vermeerderd met 50 t.ln DE LIBERALEN EN DE REQEERINGS- VERANTWOORDELIJKHEID. Tegenover de absolute weigering van bet comiteit van den Liberalen lande- lijken raad oppert de Flandre Libé rale het volgende voorbehoud. Wat ons betreft, overeenkomstig de beginselen-die steeds onze politieke edragslijn beheerscht hebben, en die wij meer dan ooit staande houden, wij zijn vast besloten altijd onze hou ding aan de hoogere belangen van hot vaderland ondergeschikt te maken. Wij kennen enkel het welzijn van Belgie en de vrijwaring onzer vrijheden. Laat ons dus de gebeurtenissen' af wachten. Laat ons koelbloedig Mijven Wait and see zeggen de Engelsclien en zij hebben gelijk, v De 'dagorde van Woensdag kan we,' een faus depart zijn geweest. WAT M. RENKIN ZEGT. M. Renkin verklaarde aan een mede werker van Le XXe Siècle Het komt er thans vooral op aan de eenheid der Katholieke rechterzijde te bewaren. Ik zal mij onthouden, mijn oordeel te geven oven-de krisis, zoolang- V.k met mijne vrienden niet gesproken heb. Doch welke ook 'de houding moge zijn welke wij zullen aannemen, eene zaak is allergewichtigst, het is dat 'de Rechterzijde als een man optrede F. WAT M. BRUNET ZOU GEZEGD HEBBEN. Zoo" als wij gemeld hebben Heeft "de Koning, maar grondwettelijk' gebruik het eerst dé voorzitters yan Senaat en Kamer geraadpleegd. Over het onderhoud dat de vorst had met M. Brunet schrijft een socialis tisch" dagblad Wij meenen te weten 'dat' M. Bru net aan den Koning als zijn standpunt te kennen gaf, dat de regels van het re gelmatig parlementair stelsel moeten in acht genomen worden en dat de lei der der overwinnende en sterkste par tij het eerst moet aanzocht worden zich mei de samenstelling der nieuwe re geering te gelasten. V Wij weten niet of M. Brunet cenlge mededeeling aan 'de pers heeft ver oorloofd. Wij weten enkel 'dat de liee- ren Poullet en Hymans, 'die Donderdag namiddag werden ontvangen, zich van alle mededeeling hebben onthouden, zcoals overigens ligt gebruik 'is. De kiezingen hebben zich' 'dus als «k-olgt gekenmerkt sterke .vooruitgang der socialisten, standhouden der ka tholieken, verplettering dor liberalen. Zulke uitslag jaiselit een gewetenson derzoek, 'dat van algemeenen en loka len aard zijn moet, Onder de onmiddelijke oorzaken van den vooruitgang van het socialisme moet worden aangegeven eene gewe- tcnlooze uitbuiting van de levensduurte die van internationale verhoudingen afhangt en dus zooals de socialist Bru net zelf verklaarde, niet op den nek cencr regeering kan worden ges.cho ven verders de Ingebeelde bedreiging van den achturendag en het vraagstuk der Iiooge loonen dat volgens de so cialisten door de Katholieken en libe ralen tegen de werklieden zou opgelost worden; dan verders de ontevredenheid verwekt door de perequatie en de uit buiting van de grove dwaling Gods dienst. is privaatzaak. En om het volk nog meer te bedriegen hebben de so cialisten. uit hun aard en leer anti godsdienstig,er een zoogezegde (omva re)' uitlating van den Kardinaal bijge sleurd en zelf aan de onderpastoors eer\ hooger inkomen beloofd om het goed geloovig arbeiders.volk te overtuigen dat het socialisme niet tegen den Gods dienst is. Hier dienen ook vermeld de ongeluk kige strijd om liet yiaamsche vraag stuk, de koppigheid der hoogere stan- den nopens dit vraagstuk, waardoor af gescheurde lijsten vele katholieke stemmen nutteloos verloren gingen en zoo den triomf yan het socialisme hiel pen bewerken. Zoo konit het, 'dat de uilslagen 'der kiezingen op dat gebied bewijzen, dat afgescheurde lijsten, zooals 'de natio nalistische van Audenaerdc, enz., niets bereiken kunnen. Daarom kan en moet het Vlaamsche vraagstuk opgelost wor den of door de Katholieken of door de socialisten. Zullen de socialisten liet ooit doen Katholieke Ylaamscbe jeugd denkt hierop na Daarmee is het niet alles, 'de verdere en diepere oorzaken liggen in het feit dat bencven de algemeene genotzucht hel kiezerskorps vergroot werrf door de vroeger verwilderde en ongodsdiensti ge oorlogsjeugd, waardoor zelf om 'deze en bovengenoemde redens vele libera» Ien stemmen naar het socialisme over» gingen. ij Daarmede wordt de toestand klaar» der in dezen zin dat de strijd in onar. land gaat tussclicn Katholieken en so^ eialisten, tusschen de mannen der orde cn der wanorde Dit moet. ernstig over» wogen worden willen wij ons. land van cccialistische of bolsjewistische expe» rimenten vrijwaren. j Eindelijk wat bijzonder ons arron dissement aangaat is er volledig ge brek aan organisatie. Er zou moeten bencvcn de versteviging der bestaande werken, syndikalen, mutualiteiten, ertz. eensgezind gewerkt worden om een be stendig sekrelariaat van Katholieke ac tie op je richten en een perscomiteit dat de gezonde gedachtenlijn zou trek-, ken. Hier moet georganiseerd worden en er een einde komen aan de misdadi ge scheuringen, twisten en onthoudin gen, die nutteloos de katholieke partij verzwakken, om te schermen tegen .Vlamingen en andere ingebeelde of voorgewende vijanden. Laat ons niet vechten tégen windmolens, maar 'den ernst van den toestand inzien en met' oprechtheid de welvaart van het yolk" nastreven. En die ge'dachten zijn klaar T Dé tijd is aan de democratic, aan het op leven van het nationaliteitsgevoel. Daarom moet de Katholieke politiek de mocratisch en in Vlaanderen Vlaamsch' zijn. Daarom moeten worden offers, gebracht van eigen gedachten en per sonen der hoogere standen moeten zicK» niet vergenoegen met afkeer, onthou ding of struisvogelpolitiek en op de lijs ten moeten bekwame mannen kornen die Vlaam^cli zijn, 'democratisch' cii door liet volk gegeerd. Dat is de- lijn 'die men volgen moet. Persoonlijkhe den mo.eten hier absoluut verdwijnen, om plaats te maken voor 'de gedachte die ons leiden moet naar 'de verster king van de partij der orde cn 'de vor- he/ïing van ons volk Denkt allen na het gaat om orde tegen wanorde, onï Godsdienst tegen, goddeloosheid, om volkswelva/art tegen verkwisting en verarming van liet land Er valt dus niet te jammeren of zich koppig in zijn ivoren toren terug te trekken. De om standigheden eischen werking van alle mannen der orde. r WAT KAPITEIN ZOETHOUT VERTELT Wij waren, zoo deelde hij mede, van Antwerpen op weg naar Barcelona met 205 ton stukgoed. Ik had yan Ant werpen af op de brug gestaan en .was daarom vannacht tegen drie uur, naar beneden gegaan om een kop koffie le drinken. De tweede stuurman, J. de. Boer bleef toen op de brug. Voor ik naar beneden was gegaan, had ik geconstateerd, dat het zicht vrij goed was. De maan scheen, hetwelk het uitzicht ten goede kwam;. Wij ontmoetten jverscheidene 'vaartuigen. Van Viissingen af ha'ddcn wij al een loods meegenomen en deze bevond zicli ook op de brug. Toen ik beneden was, lvoorde ik" plots een stoet op de fluit. Ik vloog aan dek en zag toen op een afstand van 300 me iers de toplichten van een vaartuig. De toot op 'de fluit, dien wij gegeven had den, werd niet beantwoord. Ook zag ik, dat met de telegraaf wfas geseind om (ie machine le laten Stoppen. Een oogenblik later gaf liet schip, dat op ons toevoer, 'drie korte stootcn, hetgeen bctcekende volle kracht achteruit., doch in plaats 'daarvan kwam de boot steeds 'dichter haar ons toe. Op "de 'drie korte stoolen Had ilc stuurboord, volle kracht, vooruit gege ven. Ten gevolge van de verkeerde ma noeuvre van liet op óns toekomende schip, voer dit met volle kracht óp ons en trof ons ter lïoogle van luik 3. Het vaartuig liep als het ware tot óp 'de liclft in ons schip". Onmiddelijk begon" óns vaartuig te zinken. Ik was nog niet van de brug af, of ons achterdek stond al onder water. Even ben ik nog met de reddingsboot, bezig geweest, maar er was geen 'doen aan. Wij hebben dan nog geen enkelen boot weggekregen. Later is mij opgegeven, dat Het' aan varende stoomschip was het Engelsehe st. Clan Monroe. Ik meende oolc al, een 'der Clanhooien te herkennen. De gehcele bemanning 'is te water geraakt. Verscheidene zijn óver boord gezwommen en zelf heb ik dat ook ge daan. Stel u voor 'dat mijn vrouw dezo ïeis zou meemaken. Gelukkig is mij dat geweigerd. Er zou zeker niets van te recht gekomen zijn, als zij dit avon tuur bad meegemaakt, want nadat mijn gehcel.e bemanning te water was ge raakt, moesten wij ons zoo goed en zoo' kwaad als dal g^ng, 'drijvende houden op wrakhout en drijvende voorwerpen. Ik kan niet zeggen, hoelang wij in 't water hebben gelegen. Misschien is liet wel anderhalf uur geweest, maar, ge hebt- in dergelijke omstandigheden maar weinig idee van den lijd. Wij Lieven zooveel mogelijk bij elkander en schreeuwden onophoudelijk om de aandacht te trekken. Ik ben opgepikt door een boot van de Clan Monroe en verscheidene leden van 'de beman ning zijn eveneens opgepikt. De Clan Monroe zoo hoorde 'ik' later, was direct na het ongeval voor anker gegaan cn heeft twee booten uit gezet om ons le gaan zoeken, maar dat heeft allemaal lang geduurd. Door ons schreeuwen opmerkzaam geworden, wisten de twee reddings booten van de Clan Monroe ons Ien slotte Le bereiken en zoo zijn 21 man van óns opgepikt. De bemanning van 'de Jonge Ca- tliarina F bestond uit 25 man. Vier van de vermiste heb ik niet meer gezien. Ik vermoed dat dc eerste machinist, J. B. Sissele, in de machienkamcr is ge bleven en niet meer tijdig aan dek wist te komen. I De reddingsboolen van 'de Clan Monroe hebben ons overgegeven aan bet .Duilsclic bergingsMaartuig Lo we V. Dit vaartuig lag in de haven van Missingen en is op draadloos geroep om hulp van de Clan Monroe in zee gestoken. Ik heb onmiddelijk, toen ik aan boord van de Lowe V was, appel gehouden cn bemerkte toen, dat ver mist zijn De le machinist J.B. Sissc- Ien, uit Den Haag, dc lichtmatroos Oosterman, uit Maassluis, de Duilseh» matroos Rcindcrs cn cle Duitschc sto ker Kubang. Al dc overige mannen waren goed aan boord van de sleep boot gekomen. Onderweg zijn er zes gestorven, mpefet door uitputting en door de koude. Toen wij in 4? reddingsboot kwa men heb ik 'direct dc riemen gepakt en ik trachtte ook dfi andere schipbreu-*

De Volksstem | 1925 | | pagina 1