16 Donderdag April 1925 NA DE KIEZIN6 ■DE lijstenkopfeling. Bezoek van Maarschalk Foch aan Leuven Dn reis van den prins van Wales De ministericele krisis De ministerieele krisis in Frankrijk Een eigenaardige ontdekking Herinnering aan den slag van Merckem De Rijkspresident= verkiezingen De Middenkredielkas van den Boerenbond Het gevaar der obussen Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 xxxi" jaargang nummer 89 T> A <T-1=tT A T-> 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Kitgever: J. Van Nuffel-Db Gekdt Publiciteit buiten het Ajr, AALST. S Agentschap Havaa, Adolf M&daan, 13, to Brussel, Bue fle Riahelieu, Sarijs, Braai Building, 6, Lon dres E, C. 4. H. Ocla*ia Zoo op 5,01, onder 6,4' Nieuwe Maan den 23 Het wegstervende en verkwij nende liberalism 'heeft na den wa penstilstand alle middeltjes be dacht om zijn zinkende boot toclx nog een tijdeken vlot te houden. Zijne verwaandheid en opgebla zenheid in zake le plus noble et le plus pur patriot-isme is als eene zeepbel opengepletst.Iii de kiezing van 1919 luidde de doodsklok over bet liberalism. En dan is de loge man Br... Vande Wall;:, van Me- dbelen, voor den dag gekomen met een stelsel, dat zeker in de zwart ste hoeken der framassonskrocht moet uitgebroeid geweest zijn. Het algemeen stemrecht had uit gewezen dat de politieke strijd in Belgie voortaan ging tusschen ka tliolieken en socialisten. Het libe ralism, rlit voofhistorsdh wange drocht, en al de misvormde dwerg- partijtjes van al de afgescheurde lijstjes werden tot verdwijning en tot onmacht gedoemd. En dan heeft Br... Vande Walle de katholieken het stelstel van het apparentement of lijstenkop- peling tusschen de beenen gegookl. J)e katholieken, die na den wa penstilstand meenden dat zij zon der de liberalen niet meer door de Wereld konden geraken, hebben de vergulde pil geslikt, zonder na te denken dat dit liberaal nianoeuver er op bedacht was uitsluitelijk om de liberale partij het leven te rek ken en de katholieke partij te ver zwakken door de bevoordeeliging van de kleine lijsten, te beginnen met de liberale lijsten, want in ve le arrondissementen was de libera le lijst werkelijk de kleinste, de on- benulligste. Overal wordt de ka tholieke lijst door dit stelsel bena deeld. Dat hebben wij reeds hl 1921 ondervonden. En de laatste kiezingen bevestigen die ondervin ding. In Mechelen behalen de katiho lieken 25,063 stemmen en de socia listen 19,820. Welnu, dc socialis ten hebben 3 gekozenen in dit ar rondissement en de katdioljejken... 2 ofschoon ze 5243 stemmen, meer behaalden dan de socialisten, In liet arrondissement Antwer pen behaalden de katholieken 27 duizend 872 stemmen meer dan de liberalen voor den Senaat, maar zij verwerven juist evenvëel man daten ieder de sonime van 2 Te Brussel behalen de katholie ken 105,121 stemmen en de socia listen 104,968. Dd katholieken hebben 9 zetels en de socialisten 10. Te Gent hebben de katholieken 11.522 stemmen meer dan de so dalisten (57.304 'en 45^782), en' beideil partijen hebben evenveel zetels. De liberalen met hun 17,364 stemmen, hadden maar recht op 1 mandaat en zij hebben er 2. Ie Luik hebben 'de katholieken 11,035 stemmen meer dan de libe ralen (31,616 en 20,581) en zij be komen juist evenveel mandaten, ieder 2. En zoo konden wij nog wel voor beelden aanhalen, waaruit blijkt dat de samenkoppeling de uit spraak der kieskolleges vervalscht. Om kort te gaan, zonder de chi- neezeri.j van het APPARENTE MENT hadden de katholieken een gekozene meer te Roesselaerc- Thielt, te Brugge, te Gent-Eeldoo, te Mechelen, te Luik, te Brussel 't is te zeggen 84 gekozenen in plaats van 78. Zonder apparentement; haddeh de socialisten een gekozene minder te Mechelen, één meer te Turn hout, een minder te Nijvel, één minder te Hoei, één meer te Di- nant, één meer te Bergen, één meer te Zirmick, 't is te zeggen T 80 in plaats van 79. De liberalen nu. Door hef ap parenterrient bekwamen zij één zetel te veel te Brugge, te Gent, te Dinant, te Bergen, te Charleroi, te Zinnick daarentegen hadden zij recht op éénen zetel te Hoed, Tlmin en Nijvel dus 6 te veel. 3 te weinig, dat blijft nog 3 te veel zoodat zij niet meer met 22, maar met 19 in de Kamer zouden zete len. Zonder apparentement izbuden de kommunisten geen zetel verwor ven hebben te Luik. Dus, 1 man daat instede 2. De frontisten, kafh. nationalis ten, Daensisfen, die thans over 6 mandaten beschikken, haddemi slechts een gekozene gehad te Vper, te Aalst en te Antwerpen, én niet te Roesselaeïe, Brussel en Turnhout. Bijgevolg ware de Kamer aldus samengesteld geweest 84 katho lieken, 80 socialisten, 19 liberalen, 1 kommunist, 3 Vlaamsohe extre misten. Het slaat dus vast dat maarschalk Fock, op Zondag 26 April, de stad Leuven zal bezoeken en het Frans.ch oorlogskruis zal overhandigen. Terzelfdértijd zal liet nieuwe monu ment der oorlogsslachtoffers aan de statie, ingehuldigd worden, Volgende regeling werd getroffen voor deze ont vangst Te 2 uur aan de statie, verceniging der invalieden, oud-strijders, school kinderen, de maatschappijen der stad, enz. Aldaar ontvangst van maarschalk Foch en overhandiging van het eere- leeken, dat aan de bevolking zal ten toongesteld worden. 1 Redevo.ering.en aan den voet van het monument. Con certo. De uitvoering ecner cantate is afge schaft. Daarna zal 'de Iiooge bezoeker ont vangen worden 'door de invalieden en oud-strijders, in hun lokaal Eden- Iheater, Statieplaats. Intusschen zal een stoet worden ge vormd en langs de Bondgenootenlaan, Groote Markt, naar het stadhuis gaan. Défilé voor de overheden die op |jet perron zullen plaats nemen en 'den stoet vandaar in oogenschouw nemen zullen. Tot slot, thé ten stadhïiïze. Maar schalk Foch zal te 5 ure opnieuw ver trekken. Men weet nog niet of Z.M. de koning zelf deze plechtigheid zal bijwonen* De prins van Wales is thans in het hartje van Afrika. Hij braclvt Vrijdag 1.1. 'door te Counassie, hoofdstad van de Ashantis. Om tot daar te komen had hij per spoor 160 kilometers afgelegd. Die lijn welke door dichte wouden dringt werd 25 'jaren geleden aange legd. Vrijdag 1.1. werd "de prins 'ontlïaald door de hoofden der Ashantis", die over een zeer lang front opgesteld stonden met hun gevolg, beschermd door Ivel- keuriga parasols. Sir Gordon Guggisb'erg én' 'de prins namen plaats onder een parasol ter hunner beschikking gesteld. Daarop ving 'de optocht aan. De hoofden na derden in groot apparaat, hun groote zonneschermen ,ter zijde bufcend! ten teeken van eerbied. De hoofden die naÏÏÏj "den prins 'ston den hadden hun schoeisels uit 'gedaan en hun schouders ontbloot van hun met goudbelegde kleedijen, ten teeken van opperste eerbewijzen. Het opperhoofd werd aan tien prins voorgesteld die hém voorwerpen Van inlandsche nijverheid, o. m. 'deze ïn goud, aanbood, én ook 'een geheiligd bankje 'der Ashantis. dat met' 'de Engel- schen twee oorlogen uitlokte'. Onder de aanwezige personen, hij 'de tent bevond zich' de gewezen koning Prom'ph die meï het' "einde 'de? yófïge eeuw dictaleur was 'der Ashantis'. Koning Promph" keerde pas wee? na een ballingschap ïn de Seyoliellei 'ei landen, ballingschap 'die 21 jaren" ge duurd heeft* EEN officieele mededeeling DER SOCIALISTEN. In den namiddag werd de yolgende mededeeling verschaft: Dinsdagmorgen heeft de Landraad van de socialistische partij vergaderd. Na een overzicht over. den uitslag van de verkiezingen, heeft een grondig debat plaats gehad over de mededee ling van M. Vsndervelde, dat hij tot Kabinetsvormer.- aangeduid was. De leden waren eensgezind om te yerkla ren, dat de socialistische partij hare verantwoordelijkheid 'dragen moest (een lid heeft voorbehoud gemaakt)'. De raad yraagt dan ook aan M1. Van- tïervelde 'de voetslappen te willen 'doen lot samenstelling van de nieuwe Re geering op grondslag van het program van de socialistische partij, laat staan het. kiesplatform. De Landraad is van oordeel, dat be roep moet worden gedaan op de de mocratische elementen yan rechts en van links, ten einde een praktisch- en nauwkeurig program yast te stellen, Vooral moet ook de financieele toe stand van hel land nauwkeurig worden vastgesteld. De vergadering was ook yan oordeel, dat de mandatarissen zich ter .vervul ling van die taak moeten inspannen met volle kennis van zaken en met den oprechten wil om de democratische hervormingen toe le passen, welke door de arbeiders en landbouwers en de andere gesalarieerden worden ge- wenscht. Het is mogelijk, dat een sociali stisch Congres op Zondag c. k. zal worden bijeengeroepen en dat te voren de Landraad nog vergaderen zal». Tot daar de officieele mededeeling. De zaak schijnt als. volgt ineen te zitten. De Landraad heeft M. Vander velde 'machtiging gegeven onverwijld de onderhandelingen met de verschil lende partijgroepon aan vangen. Het socialistisch congres dat op Zondag e.k. zal worden gehouden, zal dan het •oodige inateriaalLezitten om een de finitieve uitspraak ie vellen over de kwestie yan de deelneming der sociali sten aan de Regeering. M. Vandervelde zal aan 'dit congres mededeelen onder welke voorwaarden een Regeering kan worden samenge steld, en het congres zal dan ook des noods dc leden aanduiden welke een portefeuille mogen aanvaarden. De socialist, die voorbehoud heeft gemaakt over de socialistische dagor de,' is M. Brunfaut. Een incident heeft' zich ook voorge daan. M. Hub in wou dat M. Brunet Ka binetsvormer zijn zou en toen M. De- strée aan M. Vandervelde hulde bracht, verliet M. Hubin kwaad ge luimd, de zaal. Een incident. In de officieele mededeeling' wordt geen melding gemaakt van een inci dent dat in den raad uitgelokt werd door M. Ilubin. De Socialistische volksvertegen woordiger voor Iloei gaf zijne ziens wijze te kennen en zegde dat ora een uitslag le bereiken en om tot "de moge lijkheid le komen een ministerie sa men te stellen, het noodig was dat niet M. Van der Velde maar M. Emiel Bru nei, voorzitter der Kamer, de onder handelingen voerde. Deze verklaring lokte hevig protest uit, onder meer van M. Des.trée, en tij dens de betwisting werd gezel Hubin uitgescholden voor '«bourgeois»" het geen. zooals men Weet, in 'de sociali stische partij aanzien wordt als 'de ergste boleediging. M. Hubin maakte zïcïï kwaad cri frok er van door, de deur der vergaderzaal met een ruk toesmakkende. M. Van der Velde heeft "geen kans. Alles wijst er op", dat M. Van der Velde weinig kans heeft er in te zullen gelukken een ministerie samen te stel len. Inderdaad liit' de officieele mede deeling van den Raad der. socialisti sche partij, kan men 'opmaken, dat de basis van zijn demokratiscli gouverne ment het kiesplatfoém' der Werklie denpartij zou zijn. De ondernomen voetstappen zijn 'dus van stonde af nutteloos, daar noch 'de liberale, noch 'de katholieke partijen 'dat kicsplaU' form kunnen aannemen. 'Algemeen is men van' gevoelen, 'dat M. Van der Velde er binnen kort zal van af zien een ministerie samen te stellen en dat dc Koning dan beroep' zou 'doen op een Staatsman der Rech terzijde, 'die een Soort zaken-ministe rie zou vormen. De socialisten zouden zulk ministerie wel verdragen, daar het hun zou ontslaan van al te onyoor- Jjsifibtig gedan^ kiesbeloften^ EEN VOORSTELE Een politiek man, goed op de hoogte van 'de gedachten, die heerschen in de democratische middens, laat zich in de Gazet yan 'Antwerpen uit over. de regeeringscrisis. Die politieke man wijst er. 'óp dat 'dc drieledige regeering onder Ministe: Delacroix zicli pliclitig lieeft gemaakt aan veie geldverspillingen, enkel en alleen omdat er geen sterk man aan het hoofd van dc regeering stond. Dit lijkt op een onrechtstreeksch pleidooi ten voor'deele van een 'drieledige regee ring, onder de leiding van een sterke personaliteit. In die oplossing lieeft een homogeen katholieke regeering de voorkeur van den politieken man uit de &Gazet van Antwerpen».; Hij zegt: Thans staan wij vóór 'de toekomst. Natuurlijk, indien het mogejijk ware een zuiver katholiek' ministerie te nor men, om te regeeren naar een wel om. schreven programma, dat 'door geen enkele "der partijen zou kunnen ge wraakt worden, dan zou geen énkèl ka" tholiek afschrikken yan 'de verant woordelijkheden, hoe gevaarlijk het ook ware 'die te nernen. Maar dan ten minste, zouden wij niet den schijn aannemen ons lot te vermengen met de moest* reactionaire, de meest on- vlaamsehe, 'de meest militaristische partij: 'die der liberalen. Het zou ons niet kunnen schelen, dat de liberale partij vertegenwoor digd was in het' aanstaande ministerie, maar geen schandelijke en onverant woordelijke overlieersching meepr!-? En in geval 'dal ook die oplossing; niet doorgaan zou, wordt een kathol liek-sccialistische regeering aange prezen. 1 Ziehier liöe 'dat' gaan zal: Dan wordt een katholieke leider ge last met het samenstellen van een mi nisterie. Die staatsman formuleert een pro gramma dat voor beide partijen aan nemelijk is, en elk' der twee andere partijen besluit vrij, onder dit vaandel deel te nemen aan het ministerie.- 'Als nu 'de socialisten de eenigen waren om bij te treden, moeten wij dan 'die sa menwerking weigeren? Zou het enkel zijn om den naam socialisten te we ren? Dit ware kinderpolitiek. Heel liet gelukken óf het mislukken eener der gelijke samenwerking, iriet-'t oog óp 'de katholieke belangen, zal afhangen 'én van het programma, én van den leide?. Heeft de leider de noodigc krachtda digheid en schranderheid om 'de be sparingen door te drijven en een ver beterd fiscaal stelsel ïn te voeren, 'dan zullen al de bezwaren van het vórig drieledig ministerie uit 'den weg ge ruimd zijn. En het programma? Ligt er geen breed veld van sociale Verbeteringen, van gelijkheidswetten vóór de Vlamin gen, van vermindering van overtalligc krijgslasten te bewerken? En zou dit met de socialisten moeilijker gaan 'dan met de liberalen? En is het voor het land geen zekere gerustheid dat 'dc so cialisten aan staatsverantwoordelijk- heden gebonden liggen? Zullen zij in die eventualiteit de staatsdiensten ontredderen door staking en saboita'- ge? Zullen zij in 'de nakende, 'in ieder oval mogelijke in'dustrieelc crisis niet méér geneigd zijn om den uitvoer te verzekeren naar hun vermogen, ten einde 'dc voortbrengst niet te stemmen en om rust en vrede- te bewaren ïn ons land?» En onze politieke man besluit:' Er zijn menschen in alle partijen die lvet socialisme zoowat aanzien als een razenöèn hond. Kunnen wij hem dooden? Neen?... Laten wij hem dan liever vastleggen, ware het 'dan ook aan liet gouden bandje van een mini ster-portefeuille.» M. Briand mislukt. Daar de socialisten hun steun wei gerden aan een kabinet dat M. Briand voor chef zou hebben, moest deze er van af zien het kabinet te vormen. De president der republiek heeft dan opnieuw aangedrongen bij M. Painlevó cn deze heeft, ten slotte de opdracht aanvaard. Onmiddelijk" begon hij de onderhandelingen en besprekingen met zijne politieke vrienden. Woensdag morgend zou M. Painïevé eene samenkomst hebben met MM.' Ilerriot en Briand. In Parlementaire kringen wordt beweerd, dat M. Painïe vé ook het oordeel zou in\yinne_n yan M. Caillaux4 Prof. F. Cumont, de Belgische ge leerde die de opzoekingen leidt langs de Eufraat, heeft een zeer eigenaardi ge .oudheidkundige ontdekking gc- 'daan: hij vond namelijk een echte landkaart geteekend op een stuk van een huid die een schild bedekte van een bereden boogschutter. Dit is vermoedelijk een van de oud ste stafkaarten die bestaan. Zoo slaan cr op aangeleekend: de stroomen in het blauw, de zee met schepen, de na men van plaatsen langs de groote heirbaan van Byzantium naar de mon ding van den Donau. M. Cumont denkt dat dit kopij is van een kaart gemaakt in het tijdperk van de Romeinsclie keizers bekend onder den naam van Severus (tweede en der de eeuw van onze tijdrekening)^ Dp 17 'April a. s. wordt een der meest glorierijke wapenfeiten van liet Bel gisch leger gevierd: de slag van Mer ckem, die den eerste zegepraal der ge allieerden was. op het Westelijk front,- in 1918. Men weet 'dat vooral het 9c liniere giment zich dien dag onderscheidde. Om 'dit schitterend wapenfeit te her denken richt het 9e linie op 16 April, een sportfeest in, op liet «Daring»" ter rein (football, crosscountry, scher men, enz.)! Op ;i7 April heeft een militaire plechtigheid plaats in 'den loop der- welke, in naam van 'den koning een vaandel geschonken zal worden aan dc «Fraternelle des Anciens Combattants du 9e Régiment de Ligne». DE ENGELSCHE PERS OVER DE HINDENBURG-KANDIDATUUR. De «Times» kondigt' een hoofdarti kel af over de Hindenburg-kandida tuur. Dit js eveneens met de «Daily Ex press»; het geval. Do bladen besluiten 'dat de schaduw van« den keizer óver. Europa komt en dat Hindenburg zicht moet terugtrekken. Algemeene vergadering. Dinsdag hield de Middenkredielkas van den Boerenbond haar jaarlijksche algemeene vergadering te Leuven. De afgevaardigden der plaatselijke kas sen waren talrijk opgekomen. Nadat door den E. II. kanunnik Luytgaerens, algemeen sekretaris, een ontroerde hulde was gebracht aan wijlen Staatsminister Hellepuüe en prof. Vliebergli, onderscheidenlijk voorzitter en ondervoorzitter van den Beheerraad, gaf de Bestuurder H. K. Rhymaeker, lezing yan het omstandig en merkwaardig yerslag over het af- geloopen dienstjaar. Verslag, alsmede balans- en winst en verliesrekening werden goedge keurd. ,Tot voorzitter van 'den Beheerraad werd aangesteld M. Hermans-Ausloos.. Verder werden in vervanging van MM! ïlelieputte en Vlieberglï, overleden, ïn den beheerraad beiïoemd: M. Victc?, Parein, hoofddeken van den Boeren bond .en prof. Brusselmans, lid van den Hoefdraad. Mén moet waarlijk" zeggen dat de onvoorzichtigheid van velen geen pa len kent. En toch', nadat ze reeds zoo vele lessen gekregen hebben, zouden 'de menschen moeten overtuigd z:jn, van het groot gevaar dat het losvijzen der obussen oplevert. Een nieuw onge luk komt de zwarte lijst te vermeerde ren. Dezen keer was het op het Poly- gone-veld te Ieperen. Een jongeling van Becelare, met' naam 'Jules Gyquiere, oud 19 jaren, was ook' bezig met zijn winstgevend maar doodsgcvaarlijk- stieltje uit to oefenen, toen opeens een schrikkelijke knal geheel dc gebuurte daveren deed. De ongelukkige was de hersenpan in geslagen, de oogen uitgerukt, een arm afgeslagen, en den buik opengereten. Mét een woord hij was eene vormeloo- ze massa geworden. Dadelijk werd hij met alle voorzichtigheid ovcrgpebracl\t naar het burgerlijk hospitaal van Iepercn. waar hij weldra den geest gaf. Wanneer komi er tcoh een ain* "de mq2

De Volksstem | 1925 | | pagina 1