18 Zaterdag April 1923 Kinderzegen en kindersterfte Bij overeenkomst bepaalde wisselkoers De ministerieele krisis De reis rond de wereld van de Belgenland De ministerieele krisis in Frankrijk Het eeuwfeest der Belgi sche onafhankelijkheid Kieawjaarsglftea voor den Faas Elzassers eischeu 40 milliard van de Koningin van Nederland Kortstraat, 9 en 21, Am.st. Tel. 114 xxxi* jaargang nummüR 91 DAGBLAD - 15 CENTffiMEN WEKELIJKS 0.75— Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt publiciteit buiten tet Ajr. AALST i! Agentschap Ha-ras, Adolf Mgxlftgn, 13, te BruöeL - Kue de Riahelieq, Parijs, - Bream's Buildings, 6, Lon drea E, C. 4. Uramaruf, Zon op 4,57, onder 6,45 Nieuwe Maan den 23 Het is een bekend, lioogst |e betreuren feit, dat onze bevolking in de laatste jaren hoe langer, iwe meer aan genotzucht lijdt, en dat die kanker niet enkel de Waalsohe, piaar langs hoe meer ook de Vlaam sche bevolking begint aan te tas ten. Daartegen moeten wij en alle weldenkende inenschen heftig op komen, i Immers die plaag is niet van on schuldigen, zelfs niet van stoffelij ken aard zij treft integendeel het mensQhdom, vernietigt |het ibeilig- ste wat wij bezitten zij doodt de familieliefde, en het leven zelf! De Schepper gaf aan het huwelijk de macht, maar ook de verantwoorde lijkheid over het leven, en aan het huisgezin gaf Hij een bijzonde ren zegen. Die macht misbruiken, dat recht genieten, zonder den plicht te willen dragen, en dien ze gen miskennen, is een zondige, een heidensche doenwijze, waaraan wij ons niet mogen schuldig 1 naken. De echtelijke en de ouderlijke liefde moet alles beheersChen va der en moeder moeten, onverbreek baar vereenigd in een liefdeband, ëén zijn in een Christelijke fami liegeest, om al hunne plichten, vooral de zedelijke verplichtingen Van hunnen staat, gewetensvol te vervullen. Vader en moeder moeten 'één zijn ;in minnelijken omgang én verstandhouding en liefdevolle zorgzaamheid maar zij moeten hoofdzakelijk één zijn in het beoe fenen van deugd- en plichtgevoel, topdat hun huisgezin ruste op de rotsvaste grondvesten van de Kerk, bet eenige dat niet kan ver gaan, maar integendeel rijken loon meebrengen zal. Vooral de moe der, de ziel van 't leven, moet daarvan het meeslepend voorbeeld zijn. Hoe durven wij den zegen des Heeren afsmeeken, én dien zegen verwachten over onze ondernemin gen, indien wij de heiligste onzer plichten, den huwelijksplieht, met den voet treden Die plichtvervulling geeft ons den mildsten zegen, den Kinderze gen, welke al de andere zegenin gen meebrengt. Die zegen ver sterkt den werklust en de zorg zaamheid liij leidt tot een harte lijker overeenkomst, verdraag zaamheid en veredeling van 't ge moed hij verschaft ons stoffelij ke welvaart en zedelijk geluk. Kinderen brengen ook veel las ten en ongemakken mee, zoo be weren degenen die reeds aangetast zijn door den kanker van gemak- én genotzucht. Maar boe zuchten de kinderlooze echtparen naar dien last en zorg van den kinderzegen. Zooals het kroostrijk gezin een zegen is voor de familie, zoo ook is een talrijke bevolking een zegen voor den Staat!. Thans wordt in Frankrijk door beschermende wet-i ten, door aanmoedigingen en aller hande stoffelijke voordeelen, alles in liet werk gesteld om de wegkwij nende bevolking door talrijkere geboorten herop te beuren, maar 't gaat niet. Vele Fransche buisgezinnen heb ben in zoover bet zedelijk en gods dienstig gevoel verloren, zij zijn Zoo afkeerig geworden van het Vare zedelijke fanfilielevten, zij zijn zoo beheerseht door gemak en genotzucht, dat zij van geen kin deren meer willen weten. Hun akkers liggen onbebouwd hunne dorpen zijn verlaten, hunne kerken vallen in puin zulk verre gaande zedelijk verval komt niet iii één dag, Dê Zeden verkankeren van geslacht tot geslacht, na hon derd jaren, langzamerhand ver loeren de jongeren hunne plichten, en zij, die als woekertlieren aan den voet van het plichtgevoel heb ben geknaagd, zijn lang de eeu wigheid ingevaren, én laten als er fenis enkel een uiteienvallende sa menleving achter in een der schoon ste Staten der wereld. Flet tegen woordig geslacht noemt de wran ge vruchten van die zedelijke ver woesting: de wiegen crisis 5>, Ook in Belgie, namelijk in lief Walenland, begon men voor 30 jaar het voorbeeld van Frankrijk te volgen, en werd èen veldtocht in gezet tegen de Christelijke zede- leer, ën ten voordeele van de kin derbeperking, Reeds geruimen tijd waaide die verderfelijke doenwijze uit Frankrijk naar Wallonië over en de Waalsohe bevolking kwijnt langzamerhand weg. Een Engelsche socioloog, S. Rowntree, stelde een onderzoek ïri om het gemiddeld aantal kinderen per huisgezin in Belgie te kennen. Zijn onderzoek ging over 267 Vlaamsche en 161 Waalsche ge- Meenten, en strekte zich uit over de jaren 1899 tot 1901, Hij stelde vast dat duizend Vlaamsche moe ders salrien 267 kinderen hadden, terwijl duizend Waalsehe moe ders samen slechts 161 kinderen telden1. In Belgie verdubbelde de bevol king in 114 jaar van Ï85Ö tot 1900 klom het aantal van 4.337.196 tot 6.81.5.0.54 personen. Volgens de laatste volksoptelling, in 1920, tel de Belgie 7.458.903 inwoners, on danks den verderf dijken invloed van den langen, vrdeselijken in vloed van den oorlog, én zijn na- sleetp van gesneuvelden, Vermink ten. ondervoeding, 'enz. Maar toch heeft men Ket Eer, te lande, ook noodig geoordeeld de kroostrijk^ gezinnen te ondersteu nen en' aan te moedigen, omdat de verderfelijke kinderbeperking ook orize Vlaamsche ouders meer en méér begint aan te tasten. De bij overeenkomst bepaalde wis selkoers. toe te passen bij het vast stellen van den prijs (in Fransche franks) der van 16 tot 30 April 4925, af te geven internationale samenge stelde reisbiljetten is de volgende: 1 gulden 7,60 Fransche franks 1 Zwitsersclïe fr.3,68 p] 1 lire 1 schelling 1 Penning 4 Deenscbc kr. 0,78 4,56 0,38 348 1 Tjecho Slowaksche 0,57, t Zweedsche kr. 5,4 4 DE VOETSTAPPEN VAN M. VAN DER VELDE. Zooals wij gisteren onder onze laatste berichten reeds meldden, heeft M. yandervelde Donderdag bespre kingen gehad met M. Poullet en sena tor Magnotte. j Ziehier wat beiden verklaarden over hun onderhoud met M. Yandervelde. M. Poullet r: Er is weinig of niets mede te deeleri. Ik' lfeb aan den heer Yandervelde gezegd 'dat de rechter zijde reeds verleden Zaterdag een stemming lieeft uitgebracht, waarin zij besloot in ieder geval eensgezind op te treden, waaruit dus yolgt dat de christene 'demokraten 'afzonderlijk niet zullen samengaan met 'de sociali sten. De combinatie van eeri s.ociali- stischpChrislen democratisch ministe rie moet dus ^Uitgeschakeld worden. Is er kans M. de minister, 'dat M Yandervelde zicli zou' kunnen verstaan met de gansclie rechterzijde. Daarover kan thans nog niets bepaalds gezegd worden. Overigens zullen we a.&. Zaterdag de verschillen do oplossingen nagaan gedurende een vergadering der rechterzijde, WJ. Maqnctte 'c Ik kan enkel herhaleft wat' mijne politieke vrienden hebben gezegd. De liberale partij kan geen medewerking toezeggen, noch a'an de socialistische partij, noch' vooral aan de rechterzij- dei De liberale partij moet 'dé handen vrij houden, wat niet zeggen wil, dat zij eeno onverzoenlijke oppositierol moet. aannemen.?' BIJ DE SOCIALISTEN. Het socialistisch congres is bijeen geroepen tegen Donderdag 23 April. Het bureel Van den Landelijken Raad vergaderde gisteren namiddag om op de hoogte gesteld te svorden van de stappen van M. Yandervelde. Lezing werd gegeven van eenen brief van M. Ansee'e, die geestdriftig schreef dat de socialistische partij est stand houden "orn alle moeilijk heden te overwinnen, die men baar in den weg legt. Vermoedelijk" komt 'de gansclie Lan delijke Raad Maandag a.s. bijeen. De vergadering der Rechterzijde. Deze vergadering :welke' heden Za terdag plaats heeft, zal al de nadoelen on voordeelen wegen over. een homo geen-socialistische, een homogeen- katholieke of een katholiek-socialisti sche Regeering. Doch wij meenen dat dd voorkeur naar 'deze laatste combi natie gaat. In dit geval zouden de socialistische katholieke groepen op gelijken voet worden gesteld wat de verdeeling van "de portefeuilles betreft 'en zou hoogst waarschijnlijk een katholiek eerste minister zijn, naar sommige Brussel- che bladen M. Pou'let.- Wat het Regeeringsprogram be treft, net kiesplatform van de sociali sten zou ten grondslag aan 'de bespre king erover worden gelegd. Die for- muul is evenwel heel rekbaar, en wijj zullen voorloopig niet de concessies meedeelen waartoe M. Yandervelde zich reeds bereid verklaarde. Maar het weze wel verstaan, 'dat 'de beslissing door de meerderheid van 'de katholieke groep moet getroffen worden. Een antwoord vVrn* hef midden van toekomende week? Brussel, 16 'April. Ondervraagd 'door een dagblad schrijver bij 'den uitgang vaii het bu reel van 'den algemeenen raad 'der so cialistische partij, heeft M. Vander- velde verklaard dat' hij hoopt van een bepaald antwoord .te kunnen geven aan den Koning tegen het midden van toekomende week. Zijn houding zal vervolgens afhangen van de beslissing van het algemeen congres dat zich Donderdag vereenigt. M. Vandervclde voegde er bij dat hij lot hiertoe nog geen enkele toekenning van porte feuilles in 'overweging genomen had. De Red Star Line deelt een telegram mee, luidens hetwelk de paketboot «Belgenland»] terugkeerend yan hare reis rond de wereld, op "14 April te half acht 's avonds te New-York is aangekomen. De Belgenland» zal nu hare plaats terug innemen in het verkeer Antwer- pen-New-York. Het reuzenschip, 'dat 'de Belgen met voldoening zullen terugzien, zal op 21 April uit New-York naar Antwerpen vertrekken en 'dus hier. zijn tegen het einde der maand. BRIAND WEIGERT MET CAILLAUX JE ZETELEN. Parijs, '16 April. - Donderdag mor gen wachtte M. Painlev'é de onaange name lijding dat M. Briand yan ge dacht was veranderd en dat hij meen de dat het heroptreden van M. Caillaux wal al te voorbarig was. Het nieuws van Caillaux' ministerschap" was in den Senaat lieel koel ontvangen ge worden en M. Briand achtte het onmo gelijk zijn steun te kunnen verleénen aan een kabinet Painlevé-Caillaux. De mislukte aanslag tegen M. Caillaux. Een tweede feit zou ieder ander per soon dan M. Painlev'é wat doen naden ken hebben over 'de opname' Van M. Caillaux in het nieuwe kabinet: Hij was Donderdag pas eenige uren te Pa rijs en reeds was men er op hit hem op eenige rcvolverkogels te vergasten: Noch" M. Caillaux, nocli M. Painlev'é bekommeren zicli daar echter om, en terwijl eerstgenoemde zijne raadple gingen voortzette met xopraanstaan.-. de personaliteiten pit de financiewe- reld, was M. Painlevé reeds op zoek naar een remplacant voor M. Briand* M. Briand aanvaardt toch. De' vorschillige politiekers tot welke hij zicli wendde, deden echter M. Pain levé inzien, dat M. Briand een gewich tige steun en medewerker zou zijn en 'dat zijne aanwezigheid in het ministe rie hoogst wensclielijk was, omdat hij belangrijke diensten zou kunnen be wijzen als minister van Buitenland- èche zaken. M. Briand wercl 'dan opnieuw 'door 5L Painlev'é aangesproken en aan vaardde ten slotte deel te maken yan de ministerieele combinatie. De samenstelling van het kabinet. Donderdag avond was het kabinet Painlevé bepaald 'samengesteld als volgt: 1 JVI. Painlevé, Voorzitter en Oorlog. M. Briand, Buitenlandse he Zaken. M. Caillaux, Financen, M. Steeg, 'Justicie. M. 'de Monzie, Openbaar Onderwijs. M. Schramcck, Buitenlandsch zaken. M. Emile Borel, Marine, M. Chaumet, Koloniën. M. 'Jeari Durand, Landbouw.- M. L'oucheur,Handel,Posterijen, "eriz. M Laval, Openbare Werken. M. Dura four, 'Arbeid. M. Deyris, Bevrijde gebieden.- M. 'Anteriau, Pensioenen. M. An'dré Hesse, Ondcrstaatssckfe- taris voor 'de Handelsvloot. M. Laurent Eynac, Onderstaatsse- k'retaris voor 'de luchtvaart. M. Ivan Delhos, Ondcrslaatssekrc- iaris voor Schoone Kunsten en tech nisch" Onderwijs. Brussel, 16 'April. De re'geering heeft aan graaf 'de Merode-Westerlob het ambt van alge meen commissaris 'der regeering bij de Wereldtentoonstelling yan 4930 aangeboden. Graaf de Mo rode heeft 'dit ambt 'aanvaard en 'de koning heeft 'de keuze 'der regiering bekrachtigd. In 1830 stortte een de Merode zijn bloed voor het vaderland; in 1930 mag een 'de Merode 'dus wel vereerd wor den. 36ste en laatste Lijst. Overdracht der vorige lijsten: fr. 1G4,542*04Gravin dell^ Faille de Leverghem. 1000; Bn en Bncs J. Gillès de Pélichy, 's Gravenw. 100; Graaf en gravin Cornet d'Elziu.s de Peissant, 100; H., Nijvel, Dank. 100; F. Vader, zegen ons, Thuin, 30; Marie, Laurette; Charles, Doornik, 50; M. en mev. F. de Jongh, Antwerpen, 50; Abbé F. Nen- ncn, pastoor, "Wanlin, 25; J. B., Roese** laere, 25; EE. HH. Onderpastoor^. Wyngene, 40; Mme 'Jos. de Brouwer, Oostende, 50; Familie B. S., Toulouse, 50; M. en mev. E. Angillis-Paridaens, Veurne, "100; M.'Jules de Bavay, Ant werpen, 50; M. en mev. Ghyselen-Ver-, ley sen. Aalst, 100; God zegene onze talrijke familie, 250; Naamloos? 200; V. D., AVevelghem, 40; Parochie Ste- Barbara', Molenbeek, 50; Vr. 'de bek van mijn broeder eri de 'zijnen, '100; M. en mev. Vitry-Lorge, '100; Pimpur r.iaux, Namen, 25; M. en mev. A. vap Lanckér. Schaerbeek, 100; V., Genh 100; Naamloos, Marcbienne-au-Pont; 25; M. en mev. Clï. Stuckens, 50; Ch'ar les, Jeanne, Antwerpen, '100; Dr. F. K.. Borgerhout, '100; Naamloos, Brussel, 50: Familie Goffoel, Brussel, 25; Loo sen. Elsene, 50; Gravin Mar. Cornet, d'Elzius de Peissant, 200; M. Louis' André, advócat, Brussel. '100; K. L. en Co. 300; College St-Michcl, Brussel, 100; M. Norhert Bovy, Brussel, '100; Abbé A. del Fosse et 'd'Espïerres, 50; Naamloos, Doornik, 25; Bn Ad. de Moffarts, Ciney. 100; H. A.. Namen, 100; Baronnes M. d'Aliérée, 56; Dr. 'A. dc la Haye, 50; Abbé Tassier, aumo- nier, Namen, 30; Pour une guerison Namen, 25; M. on mev. Vi'ct. Gillain, Namen, 25; En kleine giften. Totaal fr. 168.858.54 at öf Dc Inschrijving- is' gesloten. Geen lijsten worden meer afgekondigd. Nog inkomende giften zullen worden inge schreven in liet' 'Album, 'dat cle katho lieke dagbladschrijvers 'derï Heiligen Vader zullen aanbieden. Men stortte die giften rechtstreeks op do post chekrekening 38279 van M. IJ. Mallié, secretaris, van 'den Bond, EENE EEUWENOUDE ERFENIS ZAAK. Zekere lieer .Theobald Mctzger, Irf 1626 te Kettenheim (een dorp yan do Rijnprovincie), van Badische oudere geboren, engageerde zich in 1672 in het Ilollandsche leger, werd er bevor derd tot g.eneraal, cn nam zijn pen sioen in zijn nieuw vaderland, waar do \orst hom tot baron verhief. Als dusdanig veranderde Metzger, van naam en, noemde zich baron van Webenum, den naam; yan het dorp zijner moeder. Bij zijn dood liet hij lieel zïjiï aan zienlijk vermogen aan zijne erfgena men over, De toenmalige koning van Neder land, Willem III noemde een testa- mentuitvoerder, M. Yan Schuylenburg dio het inventaris der goederen van den afgestorvene opmaakte en wel wetend of niet, aan den koning eeri ■verslag overhandigde waarin geen' melding gemaakt werd van de erfge namen, zoodat dc koning het fortuin in beslag nam en het, grootendeels; aan een vriend schonk, graaf Benting, hertog van Portland. De openbare mcening ïri Holland moet zeer getroffen geweest zijn ovci] deze proceduur die zich niet om 'de erfgenamen bekommerde. De koning liet dan een onderzoek instellen, docli hierin was alleen sprake van generaal baron van Wtelbenun, zonder verm'el- ding van den naam Metzger, wat leri gevolge had dat het onderzoek" Weer; tot de slotsom kwam: erfenis zonder, erfgenamen. I Welnu, zoo wat' 80 jaar Tater, 'ten jare '1773, kwam zekere luitenant der grenadiers van Ilarensladt (Helse")1, Jan Huchelemberg, gehywd met 'een rechtstreeksche erfgename van baron Welbcpun-Metzgcr, op 'de hoogte van deze zonderlinge zaak. Hij spande een proces ïri legen den koning van Neder land en verloor. De zaak scheen vöór göe'd Tri 'den doofpot geraakt te zijn, wanneer ïri 1793, toen de legers. deC Conventie Breda innamen, de soldaat' Mathieri Haller, van Kuysersberg, van gene raal Rapp verkreeg dat hij het testa ment van Welbenun-Mctzgei* in be slag 'deed nemen, welk testament ge vonden eri waarvan afschrift genomen werd. Opnieuw cleed men de" ërfgerianien Metzger opzoeken. Het NedorTaridsctf parlement moeide zicK met 'de zaak eft na een ophefmakend 'debat, gaf 'de koning h"et bevel de wettige erfgena men schadeloos te stellen op vertoon hunner titels. De Oostenrijksché en Beierschc regeeringen sprongen nu in de bres, ook de prefekt van Straats burg kwam in 't gedrang om al de erf genamen ie 'ontdekken. Doclï veel tijd verliep.-.— de OmweiT- ling, het keizerrijk, en in 1829 was de hertog van Portland nog steeds ïri 't bezit yan. het groole deel der erfe nis. V De koning der Ne'tlerl arid eri gaT ïïem" bevel het alles terug t"e geven", doch hij bekommerde er zich in 't geheel niet om..In "1839 'en 4842 richtten de." erfgenamen zich nogmaals tot de groote raad van Nederland, 'doch zij bekwamen geen voldoening;' in 1868' kwam Frankrijk tusschen ten voor-' deele der belanghebbenden van' Elzasv De Nederlandscliri regeering kende' echter de erfenis &'ari 'den koning van Nederland loc. i In 1877. nieuwe poging die weer] ver ijdeld werd, De koning bood desniette min de erfgenamen, als vergoeding ferj. tegen het bepaald afstand doen hun ner rechten, eene som van 4 millioeo, gulden. Zij weigerden deze aalmoes. 15 Nu Elzas terug Fransch' geworden is, hebben de ergenamen Metzger, die ongeveer 400 in getal zijn, de zaak hernomen. Zij hebben ofen CöftiiteiU samengesteld dat besloten' 5s 'den slag (e winnen. Nu, het is ook wel de moei te waard; inderdaad, naar zij beweren,- bedraagt de erfenis" thans 'de fabel achtige som van 40 milliard.- Een aardige bijzonderheid Jiïcrïri is wel dat bij de erfeigendom'men, liet kanteel van Doorn begrepen ïs, 'de tegenwoordige verblijfplaats yan den ex-keizer. Dit nieuwe proces zal weer lïeel wat inkt doen vloeien, en voorzeker niet aan belang ontbreken, wat dan ook «het resultaat moge zijn.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1