De plechtige inambtstelling van den heer Eugeen Bosteels als Burgemeester te Aalst 50 Donderdag April 1925 De Presideulsveritieziiig; In DnHschland De Fiskale Eed De Regeeringskrisis De veroordeelde spoorwegmannen Aankomst van een Japaiischen Prins te Brussel Liberale kleppers XXXI' JAARGANG nummhr ioi Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 PAG"RT jAD 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Ncffel-Db Genot publiciteit buiten het Ais, AALST. S Agentediae Havas, A4olf Maxlaan,13, te Brussel. Kue ge Richelieu. Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dreo E. P- 4, H. Cstharioi Zon op 4,31, onder 7,02 Eorsta Kwartior den 1 HINDENBURG GEKOZEN. Als een donderslag, midden van een onbewolkter) heinel, is Maan dag morgen het nieuws ontvangen yan den uitslag dei- Presidents ver kiezing in DuitsöHand. Het is de nationalistische vloed golf die de republikeinsche partij heeft overrompeld en tot zinken ge" .bracht. Ziellier de voorloopige cijfers Hiiïdenburg 14.639.399 stammen. Marx 13,752,640 stemmen, iThaelmann 1.931.591 stemmen. Hindenburg heeft bijgevolg Marx verslagen met nagenoeg 1 miljoen stemmen, Aleer dan 30 miljoen stemlmén werden uitgebracht: bij de eerste stemming op 29 Maart nasmen slechts ruim 27 miljoen stemge rechtigden deel aan de kiezhig, De uitslag der eerste stemming gaf Jarres, candidaat der Natio nalisten, 10,787.370 Braun, candi daat der socialisten, 7.8-38.176 Marx candidaat van het Centrum 3.988.159; Thaelmann, candidaat der Communisten 1.885.770 Heil pack, candidaat der liberalen 1 mil joen 582.414; Held, candidaat der Beiersche boeren 999.036 Luden dorff 210.000. .Wij schreven op 31 Maart Nu is de kwestie, hoe, bij de herstemming van 26 April, de par tijen zich vereenigen zullen voor of tegen de republiek De Nationalisten zullen den kelijk de Beiersche stemmen en die ,van Eudendorff krijgen, wat hen 13 miljoen sten lm en verzekert. Hoeveel stemmen zullen de re publikeinsche, de grondwet van .Wieimar trouw gebleven partijen, daar tegen over kunnen stellen De socialisten, het Centrum en de liberalen, verondersteld dat zij het op een eenigen candidaat kun nen eens worden, zouden 14 1'2 miljoen stemmen en dus de meer derheid hebben. Men ziet hoe de feiten deze voor spelling hebben te niet gedaan. Alles is het gevolg der cattdida- tuur van maarschalk von Hinden burg. De Nationalisten hadden bij de eerste stemming Dr Jarres sledhts als proefpaard in liet veld gestuurd en hadden, voor de emd- koers, Hindenburg voorbehouden; Hindenburg, den man van den oorlog, den man van de monarchie, den inan der revanehe-droomen, den man van het militair apparaat, den man van alles dat de Duit- schers diep in het bloed zit en dat al het republikeinse^ vernis niet kan verbergen. En dc 10.780.000 stemmen' der Nationalisten op 29 Maart zijn er Op 26 April 14.639.000 geworden, zoodat de openlijke en vermomjde aanhangers der monarchie nage- teoeg 4 miljoen stemmen1 hebben bijgewonnen. De socialisten, het Centrum feri de liberalen, kortom de partijen die 'formeel of uit gelatenheid de reJ publiek en de grondwet van Wei- mar aanvaarden, haalden op 29 Maart zoo wat 13.200.000 stem men. Zij hebben het öp 26 April tot 13.750.000 stemmen gebracht: 'en dus maar een half miljoen stem men meer gekregen. De Communisten hadden reeds op 29 Maart al hunne kracht gege ven en Kuil stenuuenaanfal bij de herstemming is dus nagenoeg het zelfde als bij de stemming van over een maand, Pe partijen yan de Weimar- grondwet liebben gedaan wat ze konden om de republiek te redden en de socialisten die bijna 8 mil joen stemmen behaalden bij de eerste sten/men tegen de 4 miljoen van het Centrum, hadden zich aan gesloten bij de eenige candidatuur van Marx, Het heeft er niet aan geholpen; niet de Rijksvlag van vandaag heeft den zegen behaald, maar wel de oude zwart-wit en roode vlag van het Durtsche Keizerrijk, Als men nagaat dat de kiezers van centrum en liberalen niet uit geestdrift, doch enkel uit gelaten heid de republiek aankleven van de ware strooming der openbare denk wijze in Duitsehland. De Republiek bestaat nog enkel bij naam; er is een President der Republiek, voorzeker, maar hij is het zooveel als Mac-Mahon het was in Frankrijk, Maar het loopt in Duitsehland geheel anders dan in Frankrijk na den val van het Keizerrijk; in 1875 werd het Presidentschap eene wer kelijke republikeinsche instelling, terwijl nu in Duitsehland door eene plebisciet het Presidentschap is veranderd in ben stadhouder schap van den keizer. Het is wel inderdaad de gewich tigste politieke gebeurtenis van den ha-oorlogsehen tijd en de gevolgen ervan kunnen voor de toekomst zoo zwaarwichtig wezen, dat zij de aan dacht en de bezorgdheid van alle landen der Oude en Nieuwe (We reld zullen verwekken. In het buitenland was men in 't algemeen beducht en bevreesd voor eene overwinning van Hindenburg, omdat men daarin de voorbode zag van den terugkeer naar de monar chie. 'Welke zal de (indruk idejr ver kiezing van den veldmaarschalk wezen op de politiek der verschil lende Staten Welk een indruk zal de overwin ning der Nationalisten uitoefenen op de politiek van ontwapening en veiligheid Heeft het Duitsche volk geen dikke zwarte streep ge trokken door al de Volkcnbonds- idealen En dan moet nog van binnén- landsch Duitseli politiek standpunt gesproken worden. Welk een in druk zal de overwinning van Hin denburg uitoefenen op de partijen die, zooals wij hooger zegden, en kel uit gelatenheid en ten voorloo- pigein titel de Republiek hebben aanvaard. Daar staan nu ook onze socialis ten met hun eeuwigdurend geza nik over hun onbeperkt vertrou wen in dé gevoelens van trouw der DuitscherS in de republikeinsdie instellingén. Op 30 miljoen stemgerechtigden, die verleden Zondag aan de repu bliek deelnamen, zijn er misschien geen 10 miljoen die werkelijk iets voor de republiek gevoelen. F.n juist zij die er iets voor voe len zijn het die, door het volslagen fiasco van hun regeeringsbeleid in de éerste jaren na de ineenstorting van het Keizerrijk, den doodsteek hebben toegebracht aan de Repu bliek. Aan liet resultaat van 26 April 1925 hebben de Duitsdlie socialis ten dé grootste schuld, omidat zij in de regeering, toen zij al de macht in handen hadden, benoden alles hebben gestaag. Om liet verduiken der inkomsten tegen te werken lieeft M. yanderveide yoor de kiezing met den «fiskalen eed», uitgepakt. .Onder eedc zou rn.cn moe ten bevestigen wal inkomen men heeft. Nu zweren is God, of iets dat God mer kelijk aangaat, nemen tot getuige yan hetgeen men zegt. Hebt go^zulke venijnigheid al gezien le durven spreken van een eed,als men in God nfet gelooft? Laat iiet verduiken der inkomsten voörloopig op zij. yan derveide b^kampt de godsdienst uit al zijn macht. Door zijn fiskalen eed bewijst hij dat de godsdienst het beste middel is om orde en rcchtveerdigheid te doen heerschcn. Hij spreekt hier als of hij bekent dat dc godsdienst zijn laatste hulpmiddel is. Dat is een staaltje van de tegen strijdigheid en van de waarboe.l waar toe het socialisme leidt. Ge ziet, yanderveide keilt de princie pen en hij. past ze toe. De katholieken kunnen daar profijt uittrekken. Als ze het doen zullen de volgende kiezingen beter uitvallen yqor hen. Al het overige is bijzaak. De groote roode baas zou als advo- kaat wel iets kunnen vinden op hetgeen we hier zeggen. Hij kan bijv. aangeven dat hij zich beroept op 't geweten Cvan de eerlijke menscheii)', niet op den godsdienst. Ja zal er wel tusschen geweten en godsdienst een verschil bestaan; zoo iets als tussehen sterven en kapot ge maakt te worden, 't Is 't- zelfde niet, maar. dood zijt ge 'in ieder geval. DE KONING ZET ZIJNE RAADPLE* GINGEN VOORT. Dinsdag morgen heeft de Koning zijne raadplegingen geschorst. Het Staatsblad za! in den loop der weck nog verscheidene politieke per sonaliteiten ontvangen. IN HET CHRISTEN WERKERSVER- BOND. De middenraad van liet Christen Werkers verbond vergaderde Dinsdag morgen te Brussel en drukte den wensch uit de regeering op democra- tiscken voet te zien samenstellèn. In afwachting der gebeurlijkheden, die zich bij de oplossing der crisis kunnen voordoen, werden de punten vastgesteld die .zijn onmiddelijk pro gramma uitmaken: ,1. Godsdienst- en sclioolvre'de; Verzekering tegen werkloosheid; 3. Paritaire commissies in al de nijverheidstakken. •4. Vrijstelling van dienst voor den zesden zoon van kroostrijke gezinnen; 5. Veralgemeening der verblijfs vergoeding van Staatspersoneel. M. Huysh'auwer, volksvertegen woordiger van Gent,, heeft een rede voering uitgesproken, waarin hij zich met kracht verzet heeft tegen een cventueele socialistische- katholieke, regeering. Spreker werd echter door sommige aanwezigen onderbroken, welke duidelijk te kennen gaven dat zij met deze zienswijze niet akkoord gin gen. Op do vergadering waren aanwezig de ministers Poullet en Tsehoffen. HET OORDEEL VAN JIJLES DESTREE De oud minister Dcstrée drukte Dinsdag in een persgesprek zijne over tuiging? uit dat alleen een zakenmini- sterie oen einde aan do crisis kan stel len. De kwestie is, de bevoegde mannen 1c vinden die bel. zouden samenstellen die onafhankelijk genoeg zouden zijn om alleen aan het bewind van het land te denken. i Volgens M. Destrée zou men aan dit ministerie een lid van elke groep: 'de katholieke, de liberale, de socialisti sche en de christen-democratische, kunnen toevoegen, om te dienen als verbinding tuss.ohcn d,e partijen en liet kabinet. GRAAF DE BROQUEVILLE ALS KABINETS-FORMATEUR. Iri de wandelgangen der Kamer werd Dinsdag namiddag om zoo le zeggen algemeen aangenomen 'dat graaf de Broqueville zal belast worden met de samenstelling van de nieuwe regee- ring. Ander niéuws" 'is er vandaag betref fende de icrisis niet te vermelden^ Dinsdag avond Iïa'd de plechtige in ambtstelling plaats yan den heer Eugeen Bosteels als burgemeester! te Aalst. Niettegenstaande het Ongunstig weder had eene overtalrijke menigte zich aan de statie en op heel den door tocht van den stoel geschaard, om on zen nieuwen burgervader toe Jte jui chen. Bij zijne aankomst in 'de Statie word de heer burgemeester verwelkomd door Z. Eex. M. It. Moyersoen, minister van Ekonomisclie Zaken, Z. E. H. Cop- pielers, pastoor-deken, Majoor Smey- ers, bevelhebber 'der legerpupillen- schooï enz, Onmiddelijk werd "de stoel gevormd. Voorop het muziekkorps en een peloton der pompiers, dan afgevaardigingen van ofïicieelo en yrije scholen, oud- strijders, oud-onderofficicren, inva- lieden, het muziekkorps van het Groen Kruis, afdeelingen van den Katholieken Werkmanskring, Sport-Club Een dracht, de gedekoroerden. de Ylaam sohe Oud-strijdersbond, de Rederijk kamers Land van Riem en Gatharinis ten, de Balboogmaalschappijen 1 De Klauwaarts» en «De Ware Vrienden F, de.Bokkenrijders, de Katholieke Jonge Wacht, Vrije Katholieke Burgers, Ka thoMekeV RteizHgerSdlub, Zangtmaajt- -echappij Niets Zonder Arbeid F, Bur gerskring Dc Vriendschap F, cle Ko ninklijke Harmonie r« Al Groeiend Bloeiend officieren en lecraarkorps van de legerpupillenscliool, eene af- deeling politieagenten, het gemeente- personeel, enz. enz. In eefi eerste open. rijtuig hadden plaats genomen 'de heer graaf Glehisson, Z. E. H. Coppieter's, majoor Smcyers en 'de plaatskomman- danl. In liet tweede rijtuig zijne Exc. Minister Moyersoen en M. Eugeen Bosteels. Onder liet spelen van 'opwek kende slapmarscben ging het door 'de dicht bezette straten, waar de bevlag- ging algemeen was, naar het stadhuis, waar de inambtstelling zou geschieden in de groote feestzaal. Op talrijke plaatsen moest balt gemaakt worden, om toe te laten dat bloemengarven aan den feestheld zouden overhandigd wor den. Ook leek' zijn rijtuig weldra" 'och overgroöten bloemtuil. De "eeretrap naar de feestzaal leidende, was smaak vol inet bloemen ien vlaggen versierd en ook de zaal zelve had eene passende feesttooi ontvangen. Daar nadert reeds de stoet. De genoodigden nemen plaats op cle liun voorbehouden Zetels, ter wijl de vaandrigs en dragers :fvan bloe mengarven zich rechts en links van 'de zaal plaatsen en zoo een veelkleurig en Senator Renier en al 'de veroordeel den in hot proces der spoorwegplan-, nen hebben Dinsdag morgen de voor ziening in verbreking geteekond tegen hel vonnis van het Beroepshof, Prins en prinses Asaka zijn Dinsdag avond té Brussel aangekomen. ■De prins'is liet hoofd van een der zijlijnen van de Keizerlijke familie. De prins, en de prinses reizen onder den naam van graaf en gravin 'Asa en zij hebben eenige dagen in Holland doorgebracht. Zij kwamen tien minuten voor 9. uur in de Noordstatie. Zij zullen Woensdag liet graf van den Onbekenden Soldaat en den graf kelder der koninklijke familie bezoe ken, verder een bezoek afleggen bij M. Max en ontbijten bij do koninklijke familie tc Laeken. 's Avonds dineeren zij in d,e .Tapan- sclie ambassade en vertrekken Don derdag naar ParijSj mooi schakeerend uitzicht geven aan clo zaal. Een donder van toejuichingen breekt weldra log., 't Is de heer burgemeester Bosteels, die zijne intrede doet, verge zeld door de overheden. De heer burgemeester gaal plaats nemen in 'den .voorzitterszetel le mid den der gemeenteraadsleden en sche penen, wat rpet eene nieuwe ovatie be groet wordt, Inlusschen is dc ruime zaal reeds volgeloopen, ;m.en wil de; plechtigheid toch bijwonen, en met wat gedrang en wat moeite geraken de belangstellende nieuwsgierigen toch op het verdiep. Nadat iedereen toch" een plaatsje heeft weten te bemachtigen, neemt de heer .Van Opdenbosch' het woord, om' namens liet gemeentebestuur den heer, burgemeester geluk te wenschen en tc ver wolkomen. 'Achtereenvolgens nemen nog liet woord M. De Windt, namens 'de liberale partij, M. Nichels namens 'de sociali sten, baron de Belh'une nainens de rechterzijde, M. Reyntens, gemeente- sekretaris, namens het genleeiiteper- sonee-1. 1. In ons Zondagnummer zullen wij de hier uitgesproken heilwcnschen, als ook het prachtvolle antwoord van M. Eugeen Bosteels, 'dat ruim een uur al ler aandacht bpeidc, mededeelen. Vooraleer rde heer burgemeester liet woord nam, werden hem namens al lerhande Kringen en Vereenigingen talrijke prachtige bloemstukken aan geboden en herhaalde wenschen toege stuurd. M. Jean Mathïeu, die hier na mens cle Zangvereeniging «Niets Zon der Arbeid», ook eene bloemengarve kwam aanbieden, werd door heel de zaal luidruchtig toegejuicht, om lief rake antwoord dat hij gaf op het bees tig en volstrekt ten onpas komende gezegde van ~'dcn woordvoerder der socialisten. >Wij komen hier, in ons Zondagnummer op terug. Na het antwoord van 'd.en heer •burgemeester, dat 'diepen indruk maakte, werd de zitting geheven. Om 9 ure bracht clé Koninklijke Harmonie ;«A1 Groeiend Bloeiend»", eene serenadé aan 'den heer burgemeester. De woning van den 'feestheld leek ook een waren bloemhof en was zeer lief versierd. Eene talrijke menigte woonde dit prachtconcert bij, en nadat JVf. Bosteels eene laatste maal allen be dankt had voor 'de geriegonlieidsbewlj'- zen eri 'de verzekering had gegeven, 'da® hij yoor iedereen een echte burgerva der zou zijn, eindigde cleze onvergete lijke dag. -1 1 i i i Sommige liberale topstukken zi'jrt^ goud waard... voor. liun tegenstrevers. Van tijd tot tijd ging er voor de kiezing; een aan 't kleppen. Onlangs was 't MV Masson en dan nog bij manier yan te rechtwijzing' jn de Peuple De blau we partij, zoo heette h.et, zou niet me dewerken met eene partij die aan ^con fess ionneele drift leed F. Dit is, met 'de" katholieke partij, als 'die liaar. Stuk staat in zake godsdienst (onderwijs)', iets. dat ze moet doen wil ze katholiek zijn. n M. Masson spreekt Kier als M. Her- riot die na door 't antiklerikalisme Sn andere werkzaamheden waarvoor, hij niet gekozen werd, in schijn" het land in rep en roer gebracht te hebben, Houdt u toch stil, katholieken, nu 't land rust noo'dig heeft. Dus volgens M. Mas son, moet een autovoer'dcr 'als hij te gen een boom gaat botsen, Joch" maar. voortrijden 't Eenigste gevaar 'dal. hij ziet, is 't confessionneelc, en dat wil lvij kost wat ko§t bekampen. Maar van 'de roode wil 'de partij ook niet, (voor hoe lang Zouden die praktieke, anticonfessionneolc kinders van 't liberalisme ook niet deugen?. Waar blijft zijne zorg voor 't belang van 't land En als 'd,e liberalen geert mini steps hebben, Koe gaan zij plaais- kans geven, gelijk K. Huysmans zoui zeggen Xsm

De Volksstem | 1925 | | pagina 1