1 Vrijdag Mei 1925 SINTE MARIAYEREER1NG Belasting op 't mobilier De Regeeringskrisis He) Heilig Jaar Bezoek der groote Fransche inyaliedeo bij Kardinaal Mercier Uit Kmeve Vliegongeval Vlaamse he Toeristenbon d Een verzoekschrift Rond het Parlement President Hindenburg XXXI» JAARGANG NUMMER 102 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. - Tel. 111-PAOBLAD - i 5 CENTIEMEN - WEKEUIKS Q.7B Publiciteit buiten tiet A& AALgT S Agentecbae H«TW, Moll MbtIjw", 13. fe Uitgever: J. Van Ncffel-De Gkndt Bnisek Rue ge iüobelieu, P«rijs, Bream's Buildings, 6. Ixmfee B, H. Philippus Zon op 4,33, onder 7,01 Eerste Kwartier die 1 Toen n-e nog kinderen waren en jets uitgestoken hadden van) kwade perten waardoor vader mistevre den was, dan liepen we bij moeder en we zaagden, spraken schoon, za,- gen deerlijk, deden beloften op be loften en moeder zou tusscbenko- irnsji bij vader om alles effen te krijgen en wit te vvas5cli.cn, Nu we groote menschen gewor den zijn en dat ons Hemelsdie Va der bedroefd en misconteüt is om 'ons min goed of zelfs slecht gedrag, want dikwijls stonden we tegen Vader op en tegen den Hesnel zon digden wij, zijn we benauwd om tot Hem te gaan en ootmoedig ver giffenis te vragen... Hebben we dus vergeten dat we ook 'eene meieder in den Hemel bezitten? En waarom zouden we tot die Moeder onzen toevlucht niet nemen want onzeHe- melvader kan aan onze Hemehnoe- der niets weigeren vermits Sint Bernardus ons leert dat Maria de Smeekende Almacht is, O arme sukkelaar, o zondige mJenseh ga tot Haar, tot die goed" hertige en goedertierene, tot die liefdevolle en medelijdende Moe der Maria en ze zal u uit den nood trekken, zè zal u bijstaan want zij is de Moeder van Altijddurenden Bijstand, de hulp der christenen, de gezondheid der'zieken, de toe vlucht der zondaars, de Koningin der Engelen en der menschen. Inderdaad Maria kan u helpen Vermist ze toch is de Moeder van God en de Vorstin van Hemel en aarde. Alle genadeschatten gaan door hare handen. Een blik vari haar oogen op haar Goddelijk Kind is genoeg om alles voor u te betomen. God kan baar niets weigeren. Hoe zou Hij iets. kunnen ontzeggen aan zijne Moeder! Daarbij alle 'gunsten en weldaden komfen ons toe dooi' haar middelaarschap, Mai-ia wil ert zal u helpen, want Zij is uwe Moeder, Onder het Kruis staande, droeg zij haar lij den op om met Jesus mede te wer ken aan de verlossing van't menschr 'rlonï; en .Tesus schonk ze ons als dan tot Moeder. Door de eeuwen heen heeft ze getoond dat zij voor iillen die haar aanroepen eene uit muntende Moeder is, ja de beste Slier moeders. Indien de moeders somtijds hunne kinderen vergeten, .waakt en zorgt zij altijd voor de fiare want Sint Bernardus getuigt fn der waarheid nog nooit heeft •iemand zijn toevlucht tot Maria genomen, of hij. is verboord gewor 'den. Ga tot Maria en spreek Haar 'aan als Moeder... thans bijzon derlijk binst hare maand Ze luistert aandachtig en steekt hare helpende hand u toe G'hebt zooveel noodig en ge SmeektMoe der, o, de zonde, drukt me toch zoo zwaar, o kon ik beter leven Klaag, ,vraag, bid, doet geweld ge voelt opnieuw kracht en steun om eiken aanval der zonde te wederstaan, Maar ik voel de dreigende hand Gods, want ik misdeed zooveel; hoe zal ik de straf ontloopen en mij in veiligheid bevinden Vlucht in Maria's armen, Ze zal u bescherm men Maar zware zorgen, leed, droef heid, lijden en wat weet ik nog van kruisen wegen me loodzwaar Dat alles kunt ge niet alleth dragen.,. Ga tot Maria, ze heeft medelijden me u, ze zal u helpen torschen de kruisen, moed inboezemen in uwe moeilijkheden. Vertrouw op Haai en vouwt uwe banden samen, sla uwe oogen en hert ten Hemel en prevel zachtjes en njet volharding: "<c Onder uwe bescherming, neem ik mijn toevlucht, o. Heilige Móeder Gods, en mijne Moeder ))i versmaad mijne gebeden niet in mijnen nood, maar verlos mij van alle gevaren, o glorierijke en gezegende Maagd, mijne Mid- delates, mijne Voorspreekster, Maria, mijne Moeder 1 'Ja bid zoo in de kerk 's morgens binst de H, Mis, na uwe H, Com munie; 's avonds binst het Lof of in den huiskring bij 't opzeggen van uw rozenhoedje 1 op bedevaart en Ook al in elke bekoring en uwe red ding is verzekerd. MARC, Het is onbetwistbaar, dat de zoo na delige uitslag der, kiezing het onver mijdelijk gevolg is geweest der, ver bitterde bevolking, op de tergende fis cale maatregelen yan het kabinet Theunis. De bedoelde maatregel, die de con troleurs het recht geeft in onze wo ningen, tegen wil 'en dank, onze ka* mers, kassen, schuiven, zelfs onze brandkoffers d-oor te snuffelen, om de waarde van ons belasibaar, mobilier to schatten, is eene ongehoorde over treding der grondwet, dewelke de on schendbaarheid der woningen be krachtigd. Er is geen verschil tuss.cHen hel voddenpapiertje der Duitschers van 1914 en deze schending 'der grondwet. Indien de eerste door gansch' de we reld eene schandvlek wordt genoemd, welke benaming verdient dan de twee de? Gaan wij dan nogmaals: die on* verdraagbare dagen van de wol- en koperdieven moeten beleven? [Wij verhopen van neen. Wij doen een beroep op onze geko zenen, 'die plechtig beloofd hebben alle tergende maatregelen op fiscaal ge bied te bestrijden en le doen ophou den, opdat zij liun mandaat zouden gebruiken om dit dekreet, dadelijk te doen intrekken. Wij van onzen kant zullen lien daar in steunen uit al onze kracht en geheel de massa van den Middenstand zal met hen. zijn. Namens de Vrije Katholieke Burgers- bond van Aalst. De Voorzitter, 'Artliur Clinckaert. GRAAF DE BROQUEVILLE BELAST MET DE SAMENSTELLING VAN HET MINISTERIE. Brussel, 29 April. Graaf de Broqueville is Woensdag namiddag, te 5 uur, te Laekcn ontvan gen geweest. Dc Koning droeg hem de zorg op eene regeering samen te stellen. M. de Broqueville heeft aanvaard,, de mogelijkheid te onderzoeken om een gouvernement samen te stellen, op den voet der aanduidingen op 5 April door liet land gegeven. Het officieel bericht dat hij van den Koning opdracht "heeft gekregen het Kabinet samen *tc stellen is dan ook geen verrassing. De zaken zijn reeds verder gevorderd dan men wel denken zou. De verdeeling yan de minister portefeuilles schijnt reeds een afge dane zaak le zijn. En het regeerings- program, hoewel die nog niet in vaste formulen werd vastgelegd, werd toch al geschetst en voorbereid. Het Kabinet 'de Broqueville zal. dan ook' volgens onzen indruk voor de Ka mer verschijnen. Hoe zal het ten slotte samengesteld zijn? Op katholieken grondslag, mits de medewerking van een aantal extraparlementairen, die de plaats zouden innemen van de zich-te rugtrekkende liberale ministers en min of meer liberaal getint zouden zijn, ten einde te kunnen bouwen op een min of meer liberalen steun. Hoogstwaarschijnlijk heeft M. de Bro queville die extra-parlementaire per sonaliteiten reeds uitgezocht. Zoo staat het reeds vast 'dat een generaal de portefeuille van Landsverdedigin zou krijgen. Wij vernemen 'ook 'dat M. 'de Bro queville nagenoeg al de huidige katho lieke ministers in zijn ministerieelo ploeg zal behouden; rial hij zelf de por tefeuille van Buitenlandschc Zaken £Ou overnemen en dat het gerucht als zou M. Vandcvijvere Minister yan Geldwezen worden, onecht is* Het aansehijn van Rome is. belang wekkender dan ooit. Men yo«elt de geest drift in de lucht, eii do blijde verwach ting yan vele schoone dagen. De toeloop van bedevaarders teekent een hoogtepunt, yerleden Maandag 20 ApnT, zijn er niet minder dan twintig duizend nieuwe pelgrims in de Eeuwige Stad toegekomen, en vandaag Donder- 23 April, heeft de H. yader voor de eer ste maal de H. Mis yoor de bedevaar ders gel.ezen 1n de oneindige haziliek van Sint Pieter, zwart van volk. Op straat hoort men werkelijk alle talen spreken. Alle rassen en volkeren loopen hier door elkaar, en groepen uit allen rang en stand bezoeken de vier groote bazilieken. Uit hel bergenland der Abruzen kwam hot landvplk naar Rome, Stoere landbouwers, taaie wroe- ters, maar die onder ruwe schors dra gen eene schoone ziel. Drieduizend vijfhonderd nïan kwam er met "één bedevaart uit Bergamo, een voorbeeld van organisatie De yierde bedevaart uit Milaan is te Rome aan wezig. De Duitschers zijn even trouw als voorheen en even regelmatig. Tsj©- ko-Slovakije zond ook een ganschen trein. Uit Brussel kwamen de studen ten der groot© 'Jezuïetencolleges in groot aantal naar hier. De primaat vaii Hongarije, Kardinaal Czerwoch, wordt zoo aanstonds verwacht, en 'de eerste groote Spaansclie bedevaart is zoo juist vertrokken. De heilige poorten in tie bazilieken zien een onafgebroken stoet van bid dende menschen aanschuiven van 'den vroegen morgen tot den laten avond. Kortom Rome is nooit zoo katholiek geweest in uitzicht en in .wezen als in deze heerlijke dagen. Méchclen, 29 April. Aangekondigd werd Öal eene afvaar diging van groote Fransche oorlogs- invalieden van 3 tot 8 Mei verschillige steden van Belgie zullen bezoeken, on der andere Brussel, Antwerpen, Luik. Daar zij het .verlangen hebben uitge drukt door Z. Em. kardinaal Mercier ontvangen te worden, heeft onze Door luchtige Kerkvoogd zich bereid ver klaard aan liun verlangen voldoening le geven. De roemrijke, oorlogsinva- lieden zullen bijgevolg op Woensdag 6 Mei om 9.30 ure 's morgens in het aartsbisschoppelijk paleis ontvangen worden. NA DE OPVOERING VAN DUIMPJE Zooals de enkele beschouwingen op het programma, het hadden vermeld, werd Ghéon's Duimpje om een tweevoudig doel, als besluiting van den eersten cyclus voordrachten, door het Komiteit, den tooneelliefhebbers aan geboden. En dit tweevoudig dool was ten eerste, aan het publiek de gelegen heid te geven zich «ons een oordeel te Vormen over de friss.che bekoorlijk heid van de moderne tooncelprestaties en ten tweede, wijzen op de talrijke mogelijkheden die door gestylcerd en gcrythmeerd kindertooncel kunnen wor den aangeboden. Daarin is de E.LT. Yan 'der Steen, bestuurder van het gesticht der HH Harten ten volle gelukt en zulks werd hem ten volle bewezen, door herhaalde toejuichingen van liet talrijk cn uitge lezen publiek. Op Zondag 17n Mei a.s. om drie uur en om zeven uur, wordt Duimpje nogmaals opgevoerd in 'de feestzaal van het Gesticht der HH. Harten. Daar een groote toeloop van volk voor die beide opvoeringen wordt voorzien, bel ten zeerste aangeraden, tijdig zich van kaarten te voorzien. N.D.P. Hot toestel valt op een wagen. Een ongeval dat erge gevolgen had kunnen hébben, deed zich gisteren voor op het vliegplein van Evore. De adjudant-vlieger "Bautlïier, ge hecht aan het vliegerskorps van Evcre," steeg tiaar op om eenige oefeningen te doen. Hij vloog nogal hoog en liad niet bemerkt dat tic wind heviger werd naar gelang hij den grond naderde; Hij landde te kort en het toestel gin^r botsen tegen een wagen, die aan den ingang van bet plein stond. Gelukkig kwam de vlieger er bijna ongedeerd' van af. Het toestel was erg beschadigd. Adjudant Baulhier. zal gauw hersteld zijn, IVc LANDDAG TE AALST. Op 9 en 10 Mei aanstaande houdt de y.T.B. te Aalst, zijn Toeristenlanddag. Deze bond gesticht op 29. Januari .1922, die onlangs, zijn 22.000 lid mocht in schrijven, heeft een ontwikkeling door gemaakt zooals geen enkele yereeniging in yiaanderen. Reeds bij zijn ontstaan genoot de "y.T.B, in onze yiaamsche middens een buitengewone, sympathie en van allerwege gewerd hem steun en verleende men medewerking. De y.T.B. heeft dan ook, binnen deze korte tijds spanne van wat meer, dan drie jaar, een" ongeëvenaarde prestatie» geleverd niet alleen richtte hij talrijk© zoowel aangename als belangwekkende reizen, uitstappen en bezoeken aan allerhande merkwaardigheden steeds onder de gelijke leiding in, maar hij zorgde tevens yoor algemeen cultureele en spe ciaal toeristische opleiding yan ons volk door het inrichten yan voordrach ten (bijna 200 reeds ;het uitgeven van monografieën (De Kempen, Meche- len, De Haven van Antwerpen in sa menwerking met de uitgeverij De Sikkel wegekaarten met yiaam- schen tekst, zichtkaarten e.d., door zijn degelijk opgesteld «n flink jgeillu- strcerd tijdschrift De Toerist (Gra tis voor de leden.) Over .enkele 'dagen komt het jaarboek-1925 van do pers dit jaarboek belooft ongemeen belang wekkend te zullen zijn. Op 9 en 10 Mei zal de yiaam&cbe Toeristenbond dus nogmaals, een be wijs van zijn levenskracht, eeai uiting van zijn durf geven. En dit zal gebeu ren in de goede Vlaamsche Stad Aalst. Het valt niet te betwijfelen of uit "alle streken van het land en zelfs van den vreemde zullen (evenals verleden jaar te Brugge) honderden Toeristen te za- men komen op bewusten Landdag. Zie hier het programma T Zaterdag 9 Mei f 19 uur Algemeene Vergadering in het koffiehuis c De Koornbloem Groote Markt. Bespreking van punten van organisatorischen aard. yoorstei- len en wenschen 'der leden. Verdere aangelegenheden Wegenis, spoorweg verbindingen, luchtvaartverk'eer, e.d. 21 uur Gezellig samenzijn met zang en klavier. Zondag. 10 Mei 8,30 uur Bezoek aan de kunstschat ten van het gasthuis. 10 uur 1 Algemeene vergadering Openingswoord door don Voorzitter. Verslag over 'de werking gedurende 1924 Financieel verslag. 1 12 uur Officieele ontvangst door het stadsbestuur. 12.30 Fotografeeren 'der groep. '14 uur Naar Hekelgem'. Plechtig heid op den Boekhoutbcrg Onthulling der eerste orientatieplaat van 'den y. T.B. De afgevaardigde zal gaarne nadere inlichtingen verstrekken. De Federatie der Ghristene Middenw standsbonden kom.ën liet .volgende verzoek aan Zijne Majesteit den Ko ning te zenden: Sire, 'De ondeTgeteekenden nemen de eer biedige vrijheid, tor gelegenheid yan het vormen vari het ministerie, Zijne Majesteit tc verzoeken te willen na* gaan of het niet zoude kunnen over.-, eenkomen met dc gevoelens Zijner Majesteit, een bijzonder, ministerie van handel en nijverheid daar te stel len, waaraan het Ambt van Ambachten en Neringen zoude verbonden worden. De. ondergeteekenden kennen de be-« zoTgdheid Zijner Majesteit yoor dén handeldrijvenden en industriéelen mid denstand, de belangrijke som die Zijnp Majesteit ter beschikking gesteld heef! om in zijne credietnoodwcndigheden to voorzien, is er wel een sprekend be wijs van; ook is do middenstand Zijne Majesteit zeer dankbaar voor deze in- grijpende daad, de ondergeteekenden koesteren dan ook de vaste hoop dat Zijne Majesteitaan hun wonsch do noodigc aandacht zal willen verleenen. De middenstand telt. niets dan ver kleefde onderdanen van Zijne Maje steit, en worden zijne nooden begre pen en zijne pogingen gesteund door een ministerie dat hem genegen is, dan zullen zijne uitbreiding en versterking ten goede komen aan de welvaart van het land. Wij noemen ons met den diepsten eerbied, Sire, van Uwe Majesteit de getrouwe onderdanen. De Federatie der. Ghristene Midden «landsbonden. Het nazicht van de uitslagen dec verkiezingen. Kamer. .Het geval Jamar. De Kamer keurde Dinsdag, zooala! men jyeet, de verkiezingen goed den provinciën Luxemburg, Limburg én- beide yiaanderen. De. .commissie gelast met het onder-; zoek der geloofsbrieven yan de geko zenen der provincie Namen, besluit tot»' geldigverklaring der verkiezingen e.n wijst eene reclamatie af uitgaande yan Dinant. De commissie voor. Henegouw werk te Dinsdag avond tot 6 uur en zette Dinsdag morgen hare werkzaamheden voort. Uit hare bevindingen blijkt dat niets zal veranderd worden aan het aaólal zetels, aan elke der partijen toegewe zen; alleen moest 'de commissie nog uitmaken of ie,en zetel bij koppeling toekomt aan 'de liberalen van Soignies of aan die van Thuin. De commissie van de provincie Luik; heeft eene. kiesclïere zending te vol brengen. Een nazicht der resultaten wordt gevraagd voor Luik .en voor Hoei-Wa- remme. De, katholieken van Luik bewe ren dat hun een zetel méér toekomt. Te Hoei-Waremmc yiel 'de liberaal Pierco met enkele stemmen en vroeg een nazicht der kiesbrieven. De commissie van de provincie 'Ant werpen besloot tot geldigverklaring der verkiezingen. De cojnmissie hield zich" niet bezig met het gevaf van M. 'Jamar, socialis tisch gekozene, die veroordeeld werd door het assisenhof van Antwerpen 'en die van zijne burgerlijke rechten ver vallen verklaard werd tot 26 Mei .1926. De socialisten willen, naar verze kerd wordt, het onderzoek van het ge val Jamar. doen uitstellen tot na 'dien datum. De kwestie zal in de Kamer worden opgeworpen en men zal 'de kwestie be spreken van'te welen of de yöorwaar-. den yan verkiesbaarheid moeten ver vuld worden, of op het oogenblik' van dc voorstelling der kandidatuur, 'of op het oogenblik "der geldigverklaring yan de kiezing, De Kamer zal Ifïer 'dus eene zeer in teressante beginselkwestie op t.e los sen hebben. D.e commissie van Brabant ontving eene reclamatie, om de rechtvaardi ging op te zoeken van '430 stemmen aan eene 'der lijsten toegekend. De commissie is. Dinsdag begonnen met al de kies.cijfers te 'doen nazien cri dit nazicht werd gedaan door bevoegde ambtenaren van het minis.terje yaii binnenlandscbe zaken. Geeft dit nazicht geen resultaat, 'dan zal moeten beslist worden öf, al of niet, al de bullelijns terug moeten opgeteld w-orden. I TOT WELKE GROEP BEHOORT M. DE BACKER? Een Kamerlid "deelt ons 'de volgende verklaring mede, welk.© door M. Tho mas De Backer, gekozene yan Turn hout, zou afgelegd zijn.- f i Ik ben gekozen op een katlïolieK Ylaamscli- nationalistisch program", lk beh-oor dus niet tot 'd© frontpartij,- Tk behoor tot geen enkele groep. Ik' Sta,7 zelfstandig. HET EERSTE WETSVOORSTEL IN DEZEN ZITTIJD. M. Maenliout za! samen met 'enkel# andere Kamerleden een wetsvoorstel» indienen, houdende afschaffing van; het stelsel van de lijslenkoppeling bi| de verkiezingen. M. LUTHER ZAL' IN ZIJNE PLAATS EENE VERKLARING AFLEGGEN Daar von Hindenburg lret inzicht niet heeft persoonlijk eene verklaring af le leggen bij zijn in functielreding; werd de redevoering die M. L'uther uit spreken gaat' gesteund op grondslag van het onderhoud dat hij met von Hindenburg had. In die redevoering zat gehandeld worden over den politic ken toestand. Men had er zich echter aan moeten verwachten 'dat de nijks- voorzitter zelf die redevoering zou ge houden hebben. Uit dit alles blijkt dal von Hinden burg het inzicht niet heeft een wijzi ging in dc Rijkspolitiek in te voeren. Zekere nationalistische bladen even wel voeren strijd tegen M. StreBBff- mann, dien zij graag ontvet wjerpen4

De Volksstem | 1925 | | pagina 1