15 Ds nieuwe Belgische leeniug door de Fereenigds Staten Goedkoops woningen De Gordon BennetfMer Zaterdag Juni 1925 DE KRUISVINDING De mlnisierieele krisïs Hel waarborgen verdrag ÜCXXI- JAARGANG NUMMER 535 Kerkstraat, O en SI, Aalst. Tol, iii DAGBLAD IS CENTIEMEN IVEKELUKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten Het Arr. AALST. Agenschap Havas, Adolf Nlaxlaan, 13 te BrusseJ. - Rue de Richelieu, Parijs. - Bream's' Buildings, 6, Londres E. C. 4. H.Antonius van P. Zon op 3,49, onder 7,53 Laatste Kwartier den 13 HET XVIe EEUWFEEST Het volgend jaar, op 3 Mei, feest der Kruisvinding, zal te Ro me zeer plechtig het zestiende 'eeuwfeest gevierd worden van de vinding van het H. Kruis, waaraan de Zaligmaker voor ons gestorven is. Volgens een zeer oude overleve ring, welke ook wel eens bestreden wordt door oudheidkundigen en geschiedvorschers, maar ook door, velen als juist gehouden wordt, en in ieder geval in kerkelijke hoeken, liet brevier en andere aangenomen wordt, is de H. Helena, de moeder van Konstan tijn den Groote, na de groote overwinning (312) van haar zoon op keizer Maxentius, - over winning. welke voorafgegaan werd door de wonderbare verschijning van liet kruis in de lucht, naar het H. Land getogen, om het H. Kruis van Christus op te zoeken. Eveneens volgens tfeze overleve ring heeft de H. Helena in 326 werkelijk op Golgotha onder een tempel, die daar door keizej iAdriaan was opgericht, drie krui sen teruggevonden. Om te weten, welk nu het kruis van Christus was, bracht de II. Macarius, destijds bisschop van Jeruëalem, een doodzieke vrouw achtereenvolgens met de kruizen in aanraking. Bij de aanraking van het derde kruis werd de vrouw plotseling gezond. Een groot deel van het aldus als Christus' kruis erkende, bracht de II. Helena mede naar Rome en Konstantijn liet in zijn Sesso- riaansch paleis een kerk bouwen,) waarin dit deel bewaard zou blij ven. Deze kerk, in den loop der eeuwen meermalen herbouwd, is steeds de bewaarster gebleven van dezen grooten schat en ontving ook den naam van S. Croce in Jerusa- lemjne (H. Kruis van Jerusalem.) Natuurlijk zal S, Croee het mid delpunt vormen der eeuwfeesten, die het volgend jaar gevierd zullen .worden. Er is bereids een komiteit inge steld, aan welks leden met goed vinden van den H. Vader is opge dragen, de feesten voor te bereiden. Tpt voorzitter van het komiteit is .benoemd een telg van een der oud ste geslachten van Rome, prins Marcantonio Colonna, prins assis tent bij den Pauselijken troon. Prins Marcantonio Colonna is afstammeling van den' grooten Marcantonio Colonna,die van Pius I" in 1.571 het opperbevel ontving Jan de Pauselijke vloot, welke in samenwerking met de republiek van Venetie en met Spanje den be roemden zeeslag van Lepanto won op de Turken, onder sultan Selim JI. Door dezen sltig werd een ver* der voortdringen der Turken in Europa verijdeld. Het assistentschap hij den Paü- selijken troon is het hoogste ambt, dat een leek aan het Pauselijk Hof bekleed en kan. Slechts leden van de allervoornaamste Romeinsohe adellijke families worden daarvoor benoemd. De leekeft-assistenteri Hij' den Pauselijken troon zijn slechts twee ni getal. Deze zijn de bovenge noemde prins Marcantonio Colon na en prins Filippo Orsini. Hunne plaats is hij Pauselijke plechtighe den vlak tegen den troon des Pau sen. op het vlak zelf, waarop die troon staat. Nog niets geregeld Donderdag namiddag meldden <|e Brusselsche bladen in hunne eerste uitgaven dat M. Poullet er eindelijk in jelukt jvas een ministerie samen te stellen* Het was wel 'de samenstelling waar van reeds dagen geleden spraak was, namelijk: MM. Poullet, Van der Velde, TschoiTen, Laboulle, Janssen, Cam. Huysmans, de Liedckerke, Anseele, Wauters, Carton en generaal Kestens. Verscheidene Brusselsche bladen gaven zelfs de portretten yan het nieuwe ministerie. Zij waren echter wat voorbarig ge weest» Donderdag middag scheen alles klaar met het ministerie Poullet; maar te 4 uur namiddag was - men hoege naamd niet meer zeker dat de combi natie zou stand houdcfi. M. Carton aarzelde en, indien hij niet blijft, dan trekt ook M. de Liede kerke zijne toetreding in. Ook generaal Kestens is" absoluut nog niet besloten 'de portefeuille yan landsverdediging aan te nemen. Vergadering van de Federatie der Ka tholieke Kringen en Vereenigingen, De afgevaardigden yan de Federatie der katholieke Kringen en Vereenigin gen vergaderden Donderdag middag te Brussel voor onderzoek van den po litieken toestand. De vergadering werd voorgezeten door -M. Segers, staatsminister-sena tor, omringd van MM. Ryckmans, de Brocqueville, de Montpellier, Wassei- ge, De Bue, Ruzetle en. markies Impe riali. Verder werd 'de aanwezigheid "opge merkt van generaal Richard, burg graaf Berrver, MM. Sirizot, (Wauwer- mans, Fieuillien, de Wouters d'Oplin- ter, de Limburg Stirum, burggraaf Vilain Xlin enz. M. Paul SEGERS gaf een bondig overzicht yan den moeilijken toestand voortgevloeid uit de verkiezingen en herinnerde aan de houding der katho lieden tegenover de verschillende voorgenomen ministerieele combina ties. Sedert 'de 'opdracht 'door, den koning aan M. Poullet der taak van een mi nisrerie te vormen bevond de katholie ke partij zich tusschen de keus eencr samenwerking met de socialisten of het eischen der ontbinding Spreker zegt dat deze "laatste ecne daad van politieke eerlijkheid ware terwijl het samengaan met de socialis ten de zelfmoord beteekent der ka tholieke partij. De openlijke strekkin_ gen der kristene werklieden hebben het samengaan met- Üe socialisten voorbe reid. samengaan 'dat in de huidige om standigheden slechts" de opslorping der katholieke partij door de socialisten kan voor gevolg hebben. M. Segers legt nadruk op liet gevaar van het ministerie van binnenlandsche zaken in socialistische handen, gevaar niet voor de katholieke partij, maar voor de orde in het land. Het is volgens redenaar 'de plicht der katholieke kringen zich' in alle kracht te verzetten tegen de voorge- nomen combinatie. De plicht der ka. tliolieken blijft: het bestrijden der so- cialisten. M. FONCOUX uit' "de moönïng 'dal "de katholieke parlementairen wanuocr zij M. Poullet hebben g-emacliligd een mi nisterie samen fe 'stellen met de socia listen, 'de gedachte niet liebben vertolkt hunner lastgevers. M. WAUWJSRMANS zegt 'dal hij ware hij in de vergadering 'der rech terzijde tegenwoordig geweest, tegen de combinatie Poullet' zou gestemd hebben. Al de impopulaire portefeuil- len werden overgelaten aan de katho lieken. Spreker verkiest ide ontbinding. M. SINZOT deelt 'dc meening yan M. Wauwermans.- De redenen 'die wij, ïn den kiesstrijd aan onze kiezers hebben opgegeven Om A£. Vandcr Velde niet te volgen bestaan nog. De redenaar stelt voor dat de Fe deratie den wensclï uite dat de katho lieke parlementairen hun vertrouwen weigeren aan het kabinet Poullet, als hetzelve zich- voor het parlement aan bied. M. BERRYER treedt de zienswijze van vorige sprekers bij. Men moet den moed hebben de ontbinding to vragen Samenwerking met de Socialisten onverenigbaar met de katholieke princiepen. M. ANDRE, MICH AUK on DE BUE doelen de meening der vorige sprekers. Welke zal, vraagt laats (genoemde on ze houding zijn hij de provinciale ver kiezingen? M. BRUNEEI.' zegt dat de Vlamingen zich aansluiten bij de meening door de Walen uitgedrukt. M. de WOUTERS dOPLINTEll vindt dat de ontbinding noodlottig ware voor het land en dat men, noodgedwongen best dede, M. Poullet zijn ministerie te laten samenstellen. M. DU BOST wil de nieuwe regeoring aan het werk zien. Dat de parlötacritai ren hunne verantwoordelijkheid ne men, en laat ons vporal de eenheid der partij niet heel en al in gevaar bren gen. M. SEGERS vat 'de bespreking sa men en geeft lezing van verschillende dagorden aan het burceL toegestuurd. De Dagorde. Na eene nieuwe bespreking komt 'de vergadering overeea over den tekst der volgende dagorde, f 'die onderfteckcnd werd door MM. Philippart (Luik) Foneoux (I-loei)Sinzot (Bergen)Mi- cliaux (Charleroi)Waucqucz (Brus sel); Temmerman (Antwerpen), en Bruneeï (Yper)\ De afgevaardigden van het Ver bond der Katholieke Vereenigingen en Kringen, te Brussel vergaderd, keuren krachtdadig de samenstelling van een katholiek-socialistisch gouvernement af, dat eene zware misrekening zou zijn van de grondbeginselen en dc overleveringen van de Katholieke Par-, tij, en eene onverschoonbare verloo chening der verbintenissen, jegens bet kiezerskorps en het land aangegaan; Drukken den wensch uit dat de Ka tholieke Parlementsleden zouden WEIGEREN hunne medewerking en hun vertrouwen aan zulk een goevcr nement te schenken; Bevestigen hun besluit van alle ver standhouding met de socialistische partij te bestrijden, en hunnen wil van indien er eene ontbinding zou gedaan orden, in de eendracht van de partij, een moedigen, eerlijken en duidelijken kiesstrijd te voeren; En wensclien bet Bureel hartelijk jeluk voor het krachtdadig gedrag, waarvan het blijke^ gegeven heeft in de tegenwoordige voor de Katholieke Partij cn voor het Land gewichtige omstandigbeden.V Deze dagorde werd met' ALGE- MEENE STEMMEN AANGENOMEN. Alleen M. dc Wouters lichtte zijne stemming toe, zijn genoegen uitdruk kend voor den oproep lot eendracht, die in de dagorde bevat is. M. Poullet bij den Koning- Donderdag avond om 6 ure, heeft M. Poullet zicli bij den Koning begeven om hem op de hoogte te brengen van den toestand. Daarna ontving hij 'de persverte genwoordigers en zegde hen:' Mijn optimisme werd beschaamd, daar twee katholieke Walen, iiaar aan leiding van moeilijkheden in hun kics- associatie, mij hun medewerking wei geren. Ik betrouw dat de meerderheid van mijne partij mij liet vertrouwen zal blijven schenken op dc vergade ring van Vrijdag namiddag. In 'dit ge val zal ik mijne pogingen voortzettend. DE RECHTERZIJDE BIJEENGEROEPEN. De voltallige rechterzijde was voor \rijdag namiddag 2 uur bijeengeroe pen om te beraadslagen over de crisis. Ecne verklaring van M. Carton. Tk heb hoegenaamd de portefeuille van koloniën niet aanvaard. Ik heb ze geweigerd over 10 dagen en ik blijf bij mijn besluit. Mijne weigering loopt over eene kwestie van koloniaal begin sel waarover ik het met, M. Poullet 'on eens ben.F van Comité te Moeskroen een nieuw volkswoning- en yoorzorgsoomilé in* gesteld, waarvan de zetel in die stad zal worden gevestigd, en dat de in ar tikel 1 bedoelde gemeenten als district zal hebben. Art. 3. Dit nieuw comité bestaat uit elf leden, waarvan de kleinste helft door de Regeering, en de grootste helft door de deputatie van den raad der provincie Wcst-Vlaanderen zal worn den benoemd. Art. 5. De leden van het te Kor tri jk gevestigd comité, welke thans in het distrikt van liet te Moeskroen geves tigd comité gedomicilieerd zijn gaan rechtens over naar laatstgenoemd co mité. Art. 5. Worden bovendien tot' leden van het nieuw comité benoemd: MM. Dejorighe. E., vrederechter, te Mcenen; Deponlhieu. Edrnond, senator, te Mce nen, Duclvatel, Henri, lid van de Kamer der Yolksvertegenwoordigerste Moes kroen. Brussel, .11 Juni zich dat op 18 De- eerste fractie van te New-York werd Men herinnert cemher 1.1. eene 50,000.000 dollar, uitgegeven. Het parlement had zich rekenschap gegeven dat de consolidatie der vlot tende schuld, de ontwikkeling der pro ductie .en de regularisecring van den wissel, nieuwe inkomsten vergden die in do huidige omstandigheden alleen door een buitenlandsche leening kon verleend worden. De Amerikaansche 'finanliën ver toonden vertrouwen In het krediet van bet land en in December 1924 werd het eerste gedeelte dier leening verleend. Deze leening had voor doel de wis.; «selscliommelingen te regelen. Dc politiek berustte op oen plan met als basis een totaal van 100.000.000 dollars. Noodig was dus de tweede strook van 50.000,000 dollars te plaat sen. De Amerikaansche bankiers ver wittigden de Belgische regeering dat het oogenblik daarvoor gunstig was. Die tweede operatie geschiedde thans en sloeg uitstekend. Niettegenstaande de vele Belgische titels op de Amerikaansche markt kon deze laatste leening in gunstige voor waarden -gebeuren, en de merkelijke last die er uit voortspruit Voor Belgie overtreft niet die yan de yorige lee. nin'g. Het geldt hier een leening 'óp 30 jaar, aan een intrest van 7 uitgegeven aan 98 en uitbelaalbaar aan 107.50. De strekking van den wisselkoers welke zich de laatste week deed ge voelen is reeds ingedrukt en de reac tie feekent zich 'duidelijk af. Onze frank duidt al meer en meer zijn zelfstandig heid aan en teekent 2ieli van 'den Fran- scTTen frank af. De fluctuaties van den Franschen frank en "den Belgischen frank hebben nog niet geheel hun pa rallelisme maar zijn invloed is echter minder uitgesproken'. Do verworven resultaten zijn le meer merkwaardig daar 'deze verkre'- gen werden in eeri periode van politie ke crisis. Dat er een regeering worde samengesteld welke de noodige waar borgen daarstelt van voorzichtig fi nancieel beheer, en men zal stilaan de sterkende gevolgen zien 'der doorge dreven werking om ónze nationale geldwaarde te zuiveren. Zij zouden inderdaad tien uren in zee doorgebracht hebben yooraleer zij door de bemanning yan den Spaan- schen stoomer konden gered worden. De zee stond dan zeer woelig en het is niet aan tc nemen, dat hun luchtbal tien uren zou bovengebleven zijn, doch' wel in de diepte zijn verdwenen. Ove rigens dc kapitein van den stoomer heeft hen zwemmend moeten zien te bereiken, dus, kon het schip, ten ge volge der rotsen niet lot bij de schip breukelingen komen. Men moet dus voorloopig aannemen dat de «Prins Leopold» «geland» is, al wrarc het dan nog op een rotsig eiland je. liet Staatsblad van li Junj kondigt het volgende Koninklijk Besluit af: Overwegende dat met liot oog op de toepassing van de koninklijke be sluiten van 14 Augustus en 14 Octo. ber 1922, waarbij ten voordeele ,van de koopers van een goedkoope woning een premie wordt ingesteld, er aanlei ding toe bestaat het volkswoning- cn voorzorgscomité fe Kortrijk, waarvan het distrikt te groot, jg, anders in te' richten; Op de'voordracht van Onzen Mi nister van Nijverheid, Arbeid en Maat. schappelijke Joorzorg, wordt besloten; Artikel 1. De gemeenten van tic rechterlijke kantons Meenen eii Moes kroen, die van het bestuursarrondis- sement Kortrijk deel uitmaken, be- hooren niet meer tot het distrikt van het volkswoning- en voorzorgcomité te Kortrijk. Art. 2. Er wordt' in de' provincie fVcst-Vlaanderen, onder dc benaming WIE IS OVERWINNAAR? Zooals wij gisteren meldden, zou Veenstra met zijn luchtbal Prins Leopolds in zee terechtgekomen zijn. Volgens het regiement zou Veenstra dan echter gedoklasseerd zijn, daar neerdalen in zee niet aangerekend wordt. Ill den A'éro Club" te Brdssel werd dun ook om inlichtingen gevraagd doch daar kon men nog niets zeggen, daar men eerst in bezit moest zijn van de offieieeie dokumenten, vooraleer te kunnen beslissen of het Hier eene lan. ding of ecne neerdaling in zee geldt. Volgens do telegrammen door Veen stra gezonden, was er wel spraak van eene «natte»" landing. Doch de Spaansch'o Eu'sl', nabij 3e kaap Terignan is letterlijk bezaaid met rotsige 'eilandjes en 't is heel goed mogelijk, 'dat Veenstra" en Quersin bp een dier, eilandjes terecht gekomen zijn. Zulks" Ts Zelfs Sneer 'dan waarschijn lijk volgens het telegram" uit La Co. rogne dat wij gisteren modc'dcelden. DE FRANSCHE MINISTERRAAD KEURT HET AKKOORD VAN GENEVfc GOED. De Fransch" minisierraad heeft ken nis genomen van de tuss.chen de Fran- sche en Britsclie ministers van Lmilcn- landsclie zaken tc Geneve tot stand ge komen overeenkomst en deze niet algc- mecnc stemmen goedgekeurd. Dc semi-officieele Fransch'e mede- deeling over liet definitieve overeen stemming tusschen Briand en Cham berlain, wat betreft de veiligheids- kwestie, wordt volgens: den diplomatie- ken medewerker van de Daily Tele graph door twee opmerkenswaardige uitlatingen gekenschetst. Er wordt al lereerst niet gezegd, dat het verdrag werkelijk wederkeerig zal zijn, dat derl halve Engeland ook aan Duilscliland elke waarborg van zijn westelijk" grenzen geeft, welke Engeland bereid is aan Frankrijk en Belgie te verschaf fen. Wederkeerigheid van het verdrag is evenwel de grondslag van het Duil- sclie voorstel en was, volgens heigeen Baldwin cn Chamberlain tot nog toe verklaard hebben, ook de Engelscho politiek in dezen. Verder wordt thans in het geheel niet gesproken over de deelnéming yan Italië, 'dat door Duitschland immers ook uilgenoodigd is. Den wensch daartoe heeft Mussoli ni reeds duidelijk tc kennen gegeven. wGn s*°^e de Oostelijke grenzen "^an Duitschland en de bescherming er yan door Frankrijk betreft, zoo is rtP tekst van de mededeeling, in het bij- zonder waar van de algemeene ver plichtingen op grond van het lidmaat schap van den Volkenbond wordt ge_ sproken, vrij vaag. De uitdrukking duidelijke1 aanval moet eerst nauw! keurig gedefineerd worden VOLDOENING TE PARIJS Alle Parijzer 'dagbladen verlieugen zich over het tusschen Briand en Chamberlain lot stand gekomen ac- coord. Alleen de reelitsclie bladen zien met leede oogen de groote taak. die de V olkenbond zal krijgen. Indien oen dergelijk systeem zich" be vestigt, aldus Pertinav in de Echo de Paris», dan beteekent dat het einde van elke onafhankelijke Fransehc politiek Het eenige argument, dat hij ten gun ste van dc door Briand gevolgde poli tiek kan vinden, is, dat. indien Frank rijk Engeland in al zijn dwalingen volgt, Frankrijk het Britsclie Itijk noodzakelijk aan zijn zijde zal vinden m het uur van het gevaar, wanneer in Engeland de oogen zullen opengaan Dat is de terugkeer tot 1914, meent de schrijver. Pertinax kan moeilijk'.aannemen, 'dal. 5 jaar van Fransclie overmacht op een dorgelijken terugkeer hebben moeten uillonpen. Maar zooals gezegd, over het' algemeen leest men slechts woorden van instemming, onverdeeld of gere serveerd, het laatste omdat men feite lijk nog slechts weinig weet over den' inhoud van het aeeoord. ITALIË HEEPT GEEN BELANG BIJ HET RIJNPACT. Bij de ontvangst van een aantal journalisten verklaarde Scialoja. 'de Italiaansche gedelegeerde in 'den Voi- keribondsraad, dat Italië zich voor hei veiligheidspact slechts interesseerde1, omdat dit in het' belang was van den Europeeschen vrede. i Hij-achtte het echter niet' waar schijnlijk, dat Italië tot dit paet zou toetreden, aangezien het' bij de Pijn grenzen geen rechtstreekself belang heeft. Scialoja meende, dat Duilscli land verstandig zou Handelen, indien1 het zijn voorstel voer het pact, Hetwelk' Frankrijk blijkt aan te nemen, geiromv bleef. DE MEENING IN ENGELAND De Londensche bladen zijn terughoudend. Het 'denkbeeld dal men 'op ecniger. wijze wettelijk is gebonden tot Het Ver- Ieenen van gewapenden steun bij even- fueele nieuwe Europeesclfe conflicten.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1