De Gasthuisnon Obligaties 6 p. h. Mislukte inbraak Een schat ontdekt te Hegem Nijveraars en Handelaars Een man door een auto doodgereden Doodelijk auto-ongeluk Antwerp:ch3 bank beetpomsii GIJ KUNT Goodelijk rijiuigongeluk te Heyst op den Berg Een muur ingestort te Couillei Een bestolen dief Auto togsu tr.sio Dodelijk ongeluk te Gen! Auto floor eon sneltrein Communist fereehtgesteld Het gevaar der vuurwapens Door electriciteit gedood Japansch schip in nood Onveilige bergplsals Altijd die obussen Weekoverzicht <ler Beurs van Brussel voor den insulaircn Engelsuiieu geest 'blijkbaar nóg altijd moeilijk .te verdragen. De radicale Star s zegt over de be sprekingen te Genève Hoewel de overeenkomst tusschén Briand en Chamberlain een zeer welkome stap is naar.den vrede in Europa (het blad spreekt liier karakteristiek van het Eu- ropeesche vasteland) is liet einddoel niet bereikt. Gestreefd wordt naar een pact, dat niet slechts tusschén Enge land, Frankrijk en Belgie geldt, zooals thans te Genève bereikt is en waarvoor ook de instemming van Italië verwacht wordt, doch naar een pact, waaronder ook Duitschland zijn handteekening heeft gezet. Gevraagd mag wórden, wat Enge land wint bij de garandeering van de Fransch-Belgische grenzen met Duitschland, en het officiecle antwoord hierop is, dat elk der betrokken mo gendheden zich eenige opofferingen getroosten moet. Duitschland geeft de weerwraak-gedachte op Engeland of fert op wat tot nog toe de geliefde af zondering-gedachte was.Het Engelsche kabinet stemt volgens officieele mede- d,eelingcn volkomen in met den loop, wélke de gebeurtenissen te Genève hebben genomen. Het is toch goed er den nadruk op te leggen, dat de verplichting tot verlee ning van gewapenricn' steun aan Frankrijk, wanneer Duitschland een daad van niet uitgelokte, vijandelijk heid zou begaan, evenzeer geldt in het omgekeerde geval. Het is niet geheel juist te zeggen, zooals. de Parijsche pers lvet doet, dat de Engelsche mili taire macht ter beschikking van Frank rijk of aan Duitschland steun le ver- leenen, doch slechts onder het gezag en krachtens de bepalingen van het pact- van den Volkenbond. Het waarborgen- pact kan niet van kracht worden voor Duitschland in den Volkenbond is op genomen. Het blad verklaart ten slotte niet in genomen te zijn met de bepalingen van 't, pact, welke aan Frankrijk toestaan in de gedemilitariseerde zone langs den Rijn te trekken in gevolge een duidelijk aanvallend optreden van Duitschland tegenover Polen.De «Star» meent, dat een zekere mate van bescherming hier reeds verleend wordt door de bepalin gen van het statuut van den Volken bond, waarvan alle betrokken Staten zullen lid worden. NIET AANSLUITING VAN CANADA. De eerste minister van Canada ver klaarde in de Canadeesche Kamer, dat Canada zich bij het Fransch-Engelsch accoord betrekkelijk de veiligheid der -Duitsclie grenzen niet aangesloten lieéXt. - -r IN DE DUITSCHE PERS Volgens de Vossischff Zeitung schrijft liet aansluiten van Duitschland bij -den Volkenbond is in het pact in dien .zin voorzien dat door het document te onderteekenen Duitschland zielï zai verplichten zijn kandidatuur ter opna me in den bond te stellen. Wat betreft het voorbehoud door Duitschland opzichtens het artikel 16 gedaan, daartegen hebben al de leden van den bond op de onzijdigeri na zich verzet. Nooit trouwens zullen zij 'dit voorbe houd aannemen. De raadskamer der Antwcrpsche rechtbank voorgezeten door den rech ter Montens, heelt zich Donderdag morgen bezig gehouden met de hande lingen van eenen graankoopman zeke re L.,. Deze beschikte in eene bankin stelling der Stad over een crediet, waarvan de tegenwaarde uit goederen bestond, die in een magazijn waren opgestapeld. Op zeker oogenblik 'deed de bank in richting een onderzoek en er werd be vonden dat de partij goederen niet meer in bezit was van L., zoodat de bank voor een bedrag van een milliocn frank werd beetgenomen. De zaak werd in beraadslaging ge houden. Gisteren brak J een stoutmoedigen kerel in het bureel binnen van den dia- niantkoopman Boschenhols, gevestigd op het eerste verdiep van het huis n. 70 der Vestingstraat t.e Antwerpen. Te half 1 was de' bureeljufvrouw heenge gaan. Enkele ïnthüten later kwam *en diamanthandelaar aan het bureel en vond de deur op^i. Hij zag dat een jenge kert-J achter de deur zat die zich in, schijn uitgaf als bureel jongen. De makelaar bemfikte evenwel dat do deur was' 'opengebroken.' Hij achtervolgde bij zijn heengaan den jongeling en wees hem aan do po litie aan. Aangehouden zegde de kerel van niets, te weten. Op liem: evenwel vond men een breekijzer.'t Is 'ri 26jari- ge zekeren B., uit Austruweel. Hij werd ter beschikking van den prokureur des Konings opgesloten. -VVV - Sinds enkele dagen zijn de metsers een huis. aan het sloopen te Idegcm, bij Denderleeuw, dat dagteekent van de zeventiende eeuw-,. Woensdag namid dag bij het opbreken van den keuken, vloer, hebben zij een steenen pot ont dekt, vol zilveren en gouden muntstuk ken, voor verscheidene kilos, uit de XVe eeuw. De vondst werd aan den burgemeester overhandigd en de op sporingen worden ieverig voortgezet. uw kapitaal verdubkelen in minder dan vijftien jaren met in te schrijven op de vrij van belasting van de Het is eene toekomst-plaatsing Woensdag namiddag heeft zich, op de Grondwetplaats, te Sint Gillis, een doodelijk auto-ongeval voorgedaan. De genaamde Louis Scheppers, 67 jaar oud, wonènde te Salzinnes, bij Na men, was met den Bëurs.dag naar Brussel gekomen. Hij daalde op de Grondwetplaats van deri tram '74, en werd gevat.door een auto, gevoerd door M. Mathieu, van Brussel. Deze stopte aanstonds, en voerde den ouderling in ijn rijtuig naar het Molière-hospitaal. Doch Schoppen had een schedelbreuk en gaf onderweg den geest. De politie heeft een onderzoek ingesteld om de verantwoordelijkheden te bepalen. DE DOODRIJDER OP DE VLUCHT. Woensdagavond, bij het naar huis keeren, werd de 35-jarige landbouw ster Amelia Aerts, van .Heyst op den Berg, buiten het dorp te Öerlaer, op den Lierschen steenweg, langs achter door een luxe-auto aangereden en om vergeworpen. De autogeleider liet zijn slachtoffer aan haar lot over en sloeg op de vlucht. De echtgenoote Aerts draagt kwetsuren over het lieele li chaam en levensgevaarlijke verwon dingen aan het hoofd. Zij werd ter ver zorging naar het gasthuis van Heyst- óp-den-Berg gebracht. Het parket van Mechelen wordt heden .Vrijdag Ier plaatse verwacht. Woensdag werd het paard van den landbouwer Theofïej Va'n "der Auwera van Heyst op den Berg, vlak voor de deur zijner woningvplots opgeschrikt door het geronk van een voorbijrijden den auto. Het dier sloeg op de vlucht, zijn meestér die zich iteyens de' kar bevond, een honderdtal meter, ver- meeslepend. Toen de ongelukkige zich eindelijk wist los te maken, viel ^bij ten gronde en gingèn hem ten Slótte nog de wielen van het gespan over liet lichaam. In deerniswekkenden toestand werd de 2ojarige* Van d.er Auwera naar 't gasthuis overgebracht, 's Avonds was hij nog altijd niet ter bezinning geko men, zoodat het Mechelsch parket, dat ter plaatse afstapte, den ongelukkige niet eens kon onderhooren. TWEE DOODEN. EEN GEWONDE. Woensdagnamiddag, rond 4 uur, waren te Couillefc werklieden bezig een muur al' lo breken an de metaalfabriek. Zij hadden hem ondermijnd om er poe der in te plaatsen. Doch eensklaps ts de muur omgèvaHen op eene' lengte -van 18 meter. Drie werklieden werden be dolven. Désiré Lebón, 50 jaar, wónen- de te Anderlecht,1 was op den slag dood; een andere, G. Bondróit, 40 jaar, even eens van Anderlecht, was zoo erg ge steld, dat hij enkele uren nadien den geest gaf. Een derde werkman, X.,35 jaar, van Dampremy,, was eveneens ge wond, doch nöndpr' erg. Gebruik makende van een grooten toeloop van reizigers van den interna tionalen trein vertrekkend uit Brussel Zuid naar Amsterdam te 17.21, heeft een behendige dief ervan gebruik ge maakt om ongemerkt een doos in ver guld metaal uit de handtasch eener Hollandsclie dame wég té halen. De dief, die zich 'inbeeldde een doosje met juweelen te hebben bemachtigd, moest tot zijn ontsteltenis vaststellen dat. het slechts rijstpoeder inhield Zijn ontsteltenis >£ag nog grooter toen hij zich, bij het verlaten der statie, hoorde aansprekers door een bediend» van het Hooger Comiteit van Toezicht, die hem in zijn doeningen had gevolgd De kerel is een zekere Jules V., pas- werker te Etterbeek, werd, aangehou den en opgesloten- ter beschikking van den Procureur des Konings. Aan het kruispunt der Prinses straat en het Kipdorp te Antwerpen, had Woensdag een botsing plaats tus schén een auto en een motorrijwiel. De motorrijder, Adolf Praet, wonen de Viktorieplaats, 12, Antwerpen,kwam in groote snelheid van het Kipdorp aangereden. Op dit oogenblik kwam een auto uit de Prinsenstraat en een geweldige botsing had plaats. De mo torrijder werd ten gronde geslingerd en buiten kennis opgenomen. Hij had een hersenschudding bekomen en werd huiswaarts gevoerd. Politieofficier Peeters stelde een on-' derzoek m naar de verantwoordelijk heid. Woensdag avond rond 8 ure, speelde de genaamde Yvonne Van de Bil, oud 12 jaar, wonende Fuchsiastraat li, op boomen gelegen op een privaten grond der Ferrerlaan te Gent. Op zeker oogenblik is een der opeengestapelde boomen losgeraakt 'en op het meisje te recht gekomen, dat doodelijk gekwetst werd aan het hoofd en kort nadien be zweek aan eene bekomen schedelbreuk. De dood werd vastgesteld door dok ter Van de Putte. Het ongèluk is alleen aan het slachtoffer te wijten. Sofia, 11 Juni. De terechtstelling an Pertchenlicir, dié samen mot Lé ger. en vrouw Nicolava wier 'straf in levenslange opsluiting veranderd werd, dood werd veroordeeld, heeft de zen morgen plaats gehad, op dezelfde plaats waar Friedmann, Kaefi' en Zatl- gerski werden terechtgesteld. De veroordeelde, vroeg in den mor gen gewekt, werd naar de kapel dot gevangenis geleid. Vervolgens is hij in een auto gestapt en naar de plaats ge- oerd waar de galg was opgericht. De procureur las een uittreksel van het vonnis de lezing duurde énkele minu ten, waarna de gevangenisalmoezenier op den veroordeelde toestapte om zijn laatste wilsbeschikking le.xmtvang.en. Te 5 uur was gerechtigheid ge schied.. Gezien liet vroege uur, woen'da het publiek de terechtstelling niet bij. Doon Dr August StëiEDERS Een ongeluk, dalaan onvoorzichtig heid toe te wijten is, had plaats in het Kóiïegio van O.L. Vrouw-van-Vrede te- Namen. Twee" studenten*' De Craene 'Jos.eph,- uit Waregem en Rysman Jean, Door nik, waren bezig aan een revolver van klein kaliber te futselen, in "de kamer van den eerstgenoemden, toén plots door een onvoorziene beweging een schot, afging en Rysman door een Eogel boven het rechteroog getroffen werd. Men denkt dat hij jhet oog zal verliezen. Tot nog toe werd dé kogél niet uitge Aaald. De toestand van het slachtoffer Is geruststellend-. Gistermorgen, 9 la uren, werd de auto van den h. Carlos yerstraete, waarin deze met een .vriend was geze ten, door den sneltrein uit Kortrijk ge vat, aaii den overweg van het station plein te Roeselare. De auto werd gansch verpletterd de inzittenden konden bij tijds wegspringen. De spoorweg is aldaar afgesueden door opgaande afsluitingen. Volgens het zeggen van 't personeel der kabien was de eene afsluiting gansch tpe; de andere tot op 1.50 meter hoogte, dit om doorgang te verleenen aan de voetgan gers zoolang de trcins niet in 't zicht zijn. Dank zij het geroep van.'t personeel ontsnapten de reizigers aan den dood want de autobestuurder wilde- zijn rij tuig doen rechtsomkeer maken wan neer de trein op twintig meter afstand was. Dinsdag rond den middag wilde de 18jarige Richard Démeulemeesler, vlaswerker, wonende te Cuerne, een vo gelnést róoveii, welk Ónder de goot van het dak van het vlasmagazijn van Ar. thur Vanpalme, gelogen Körtrijks.trdat, stak. De jongen had eene ladder geno men,'was er op geklommen dl tóen hij boven was, sloeg deze'óm. D>é Meüle meester snapte naar de elektrieke dra den en werd op den slag doodgeblik- semd. Het lijk werd naar zijne wonin; overgebracht. «9ste Vervolg. f Ik heb hem gezocht en ik heb hem gevonden* zegde het jonge meisje, go. wond en stervend op den oever onzer vloeden, en snakkend om hulp en troost, even als mijn vader eens om hulp en troost snakte en gij, Bat taks, broeders \an den gestorven rad- jah, gij hebt hem gebonden met bloe dige-koorden en wilt het offermes wet ten, om li-et in zijn hart te planten maar Lou Endah en de Dibata-Assi- Ass.i zijn mof. den edelen blanke 1 lk herinnerde mij dat geval uit mijne krijgsmansloopbaan in de Oost- Indien, hetwelk mij, zonder Lou -En dah, misschien volkomen uit liet ge heugen zou gegaan zijn De faal der jonge wilde was in drukwekkend geweest de" h-oofden overwogen. Zouden zij den noódlotti- gen teug drinken, dat is, zouden zij al- zoo hei teekon geven, dat het vonnis •bekrachtigd was? Neen! zij traden to* mij. deden mijne banden losmaken; en zegden: Gij zijt vrij; maar gij-zult naar de uwen niet terugkeeren, puidat wij eenen gijzelaar in ons midden willen behouden. Ik dankte Lou Endah, die mij voor mijn land en de mijnen had weten te behouden, en heel de stam jubelde om mijne vrijspraak. Die daad van edelmoedigheid, zoo als Lou Endah de vrijlating liaars vaders had genoemd, hadden de Battaks. nooit van wege eenen blanke kunnen denken, en hoewel de dochter van den radjali geen rechtstreeks gezag in den stam uit oefende, had men èclïter, uit eerbied voor den gestorven vader, hare bede verhoord. Lou Endah geleidde mij naar ha re woning: onder de schaduw van den waringin, den vereerden boom, werd mij eindelijk rust geschonken. Ik sliep er in," doör de zaelite beweging der hangmat en bij het neuriën van nielo lieusc liederen van den stam. .De mijnen, in liet vaderland acli tergebleven, moeten mij vergeven dat ik, in lange jaren geen teeken van le ven gaf. Niet alleen werd mij dit door talrijke hinderpalen moeilijk, zoo niet onmogelijk; maar ik had plechtig gé- zworen, dat ik, in gijzeling zijnde, gee- ne 'gemeenschap met de blanken h-ou- den zou. Neen, ik vergat hen nooit, en dikwijls, in het lommer der weelderige hoornen gezeten, steeg ik in mijne ge dachten de wijde zeeën over. Lou En dah zelve had die, welke ik aan genen kafit der zee. gelaten had; lief, zoo zeg- .de zjj, al waren zij uit haren stam niet geboren. Londen, 11 Juni. Uit Tokio meldt' men, dat het Japansche stoomschip: Kantyo-Maru gestrand is op de kust van Korea. Meii weet niets over den toestand, waarin zich de beman ning en de 300 passagiers bevonden. De Admiraliteit heeft onmiddelijk twee schepen ter hulp pilgezonden. Hoe dikwijls aan het strand moest ik haar de richting wijzen, waar dat toovorland lag, van 't welk ik haar al de wonderen vertejde en dan staar de zij in den horizont, als wilde zij die'landstreek ontdekken'; zij had geen denkbeeld van den afstand. Hoe dik wijls boog zij zich over de heldere bron om zich te ép'iégclen^ omdat, ik haar .gezegd liad, mijne dochter schoon was zoo afe zij; zij was geluk kig dat er toch ééné schoon© blanke bestond, en dat dit mijn kind wras. Hoe dikwijls heb ik Isidora's naam móeten herhalen, en dien in het zand der duinen geschreven! Ik leerde Lou? Endah de waarhc den des Christendoms* kennen en ver zoend© haar met alle blanken. Haar lot werd dagelijks nauwer aan het mijne verbonden. s Eens, op een heer lijken nacht, verlieten wij onze wro ning en gingen naar lvet dichtbij gele gen djati-bosch. Éen missionnaris, een dier mcnschen wciké met gèvaar van hun leven, den arfhen heiden het licht en de waarheid gaan prediken, wachtte ons daar. Millioenen sterren glinsterden aan den blauwen hemèï; dé nacht was heer lijk schoon, en door de zoetste geuren gebalsemd de wind suiselde door de blaêren en bloemen en in 'die prachtvolle natuur knielde Lou Endah ileef cn werd ehris.tene. y Hare ziel was te rein, 'om met' 'de Woensdag avond bevond Mad. De V. wonende in de Vijverstraat te Etter beek, met groote ontsteltenis dat zij het slachtoffer geworden was van een belangrijken diefstal. Zij had eene som van 12.900 fr. in een ijzeren kistje ge sloten en dit onder den planken vloer harer slaapkamer verstopt. Toen zij zich nu Woensdag avond wilde verze keren of de ponk nog altijd .op zijne schuilplaats zat, stelde zij er de ver dwijning van vast. De bestolene weot niet te zeggen welken dag juist de die ven hare slaapkamer hebben bozcoht. De policie, die dadelijk verwittigd werd heeft een onderzoek geopend. -W*- DRIE DOODEN. DRIE GEKWETSTEN. Woensdag namiddag rond 4 ure» waren te Piérrepont, nabij Laon (Fr.)i werklieden .op het oijd slagveld bezig een blokhuis-weg te ruimen,-toen een onbehendig gehanteerde obus (houwit ser) ontplofte. Drie der werklieden werden op den slag gedood en drie andere zeer erg ge kwetst. De slachtoffers zijn Felix Olivier,Jan Tairnadre, wonende te Pierrepont en. Leon Jeaurend,.van Silly. De drie gekwetsten die naar het gasthuis van Laon werden overge bracht zijn Gaston Drouin, Paul yitu en Robert. Medegedeeld door de BANQUE D'ALOST Kapitaal 3,000.000 fr. voluit gestort, aangesloten bij de BANQUE DE BRUXELLES Kapitaal en reservcn 290.000.000. Gesticht in 1871. Het aanhoudend stijgen van 't Pond Sterling had, zooals wij verleden wëek reeds zegden, de Komptant-markt skeptisclv gelaten de Termijn-markt alléén had daarin ééne reden gevonden om koortsig de hand .aan. 't werk to slaan. Na de verklaringen van den Heer Caillaux aangaande de mogelijke Speculatie ten nadeele van den fran- schen frank bleef de termijn, een paar dagen slechts, onthutst'. Beiden nn blijken weer 'werklustig en éérstge- noèmde sèhijnt zijne afwachtende hou ding te willen prijs geven. Zij die er niet tegen opzien de gevolgen eener steeds mogelijke verrassing vanwege den wissel te trotseeren, en mits enkel en alleen ernstige waarden op tasch te steken, zouden wel voorlang aardige, aangename zittingen kunnen beleven. Zóó toch, wordt er algemeen over ge oordeeld. Yzerwaarden, Pctrcolwaarden, ook wel Kolen- en Koloniale-waarden wor den gegeerd. Caoutchouc- en Kanadeesche waar den blijven steeds de gunst genieten. Gaarne blijven wij bereid aan ons klienteel gansch kosteloos en zonder welkdanige verplichting voor hen, alle nuttige inlichtingen of wenken mede te deelen aan onze winketten. Onze ste vig gedokumenteerde inlichtingsdienst aan de betrouwbaarste bronnen geput blijft zonder voorbehoud te hunner be schikking. Geheimhouding verzekerd. duisternis des hcidendoms beneveld te blijven. Een rotsklomp was liet altaar, de geur der bloemen, de wierook, de sterren waren liet waslicht, en de .takr kén van hét geboomte het gewelf yan den tempel, waarin wij voor. .God yer- eenigd werden. Ik trad in het huwelijk en God ze gende onzen echt met een afstamme ling. Ik zou u geen denkbeeld kunnen géveh van de teederheid, met welke de moeder voor het kind eene bloemen wieg gemaakt had tusschén de twee boomen voor onze woning, terwijl zij aan den zuidewind overliet liet te wie gen... Docli neen, ik zal die herinnerin gen terzij laten; overigens dat huise lijke leven duurde kort. De Battaks geloóvcn. aan 'de ziels verhuizing zij meénen, dat de geesten hunner afgestorvenen in de lichamen der tijgers overgaan. Zij zouden den ken hunne dierbaren te doen lijden als zij den koningstijger aan 'dén dood overleverden. Van dién eerbied komt het dan ook, dat men een groot getal van deze dieren in den omtrek' van Achem en Ménangkarbou vindt. De Battak wapent zich* niet tegen die bloeddorstige roovers heen 'de vrouwen integendeel zetten lekkere spijzen aan den ingang der hutten, als om de tijgers te verbidden. Die gods dienstige voorzorg heeft niet belet dat eens ons kind uit zijne wieg werd ge rukt, en een spoor van bloed en ver scheurde lidmaten, wees ons den w,eg naar het bosch, vraar het verslonden was. De kolonel hield een oogenblik stiL dóór de.smartelijke herinneringen als. overmand; al de aanwezigen eerbiedig den dat stilzwijgen. Na eene geruime poos ging do krijgsman vóórt Lou Endah kon het gewicht van dat lijden niet verdragen, en in het jaar getij dat de bloemen verdorren en de regen den smachtendcn grond komt la ven, rustte zij stervend op het mosbed, en mijne hand voor het laatst tegen haar kloppend hart gedrukt. Zij zegde mij dat zij naar haar kind ging dat haar geest door de dichte bosschen zweven zou dat die rusten zou in de kelken der bloemen, in de dauwdroppels van den morgen en den avond, op den oever der zilveren vlieten en'meeren, tot dat zij den tijger gevon den had in welke haar kind. was over gegaan. Daar ook wilde zij zijn, en daar ook zou zij mij wachten. Ik herinnerde haar dat zij ehriste- né was cn de ziel van haar kind zou ontmoeten boven liet. uitspansel, dat zij de blauwe zee noemde. Zij sloeg de. oogen omhoog, bad, vertrouwde en stierf. Ik heb liaar ter aarde besteld, daar waar ik de achtergelaten lidmaten van ons kind had begraven en een kruis, als herkenningstecken, op den hëuvel geplante

De Volksstem | 1925 | | pagina 2