De Orgeldraaier Gemeantei aad van Aalst Op zoek naarTesTfasdrlepr Twee werklieden verbrand Groote Itoschbraiul te 's Gravenwezel Eenc oude zaak Het gevaar der onbewaakte barreelen I)e nielaatbew erkers van Charleroi in staking Hevige bnmtl Botsing tusschen wielrijders Moordpoging in den sneltrein Parijs-Brussel Vreeselijk automobiel ongeluk te Herent Een behendise schurk Doedelijke val Gisteren heeft aan boord van de stoomboot Anipeclo in het droge dok te Antwerpen gemeerd, een stoom- pntsnapping plaats gehad, waarbij twee werklieden in het aangezicht, ar men en beencn brandwonden opliepen. Het zijn Frans De Zitter, 42 Jaar oud, en de 28jarige Gustaaf yan Aerschot, beiden woonachtig te Zwijndrecht. Zij werden in het verbandhuis verzorgd en .vervolgens naar het Constance Teich- mannges.ticht gevoerd. Maandag namiddag, rond 5 ure, werd do kermis van 's Gravenwezel gestoord door het alarm brand De volksspelen onder de leiding van burgemeester Baron Jozef Gillés de Péliehy, werden gestaakt en ieder ren de naar den brand, T Was een groot bosch van den burgemeester dat in lichte laaie stond en wat erger was, de wind dreef de vlammen naar een groote hoeve, bewoond door landbouwer Ver- meiren en tocbelvoorend aan Baron Gilles.- Voor liet dreigend gevaar ontruimde de boer zijn hoeve, en have en goed werden in veiligheid gebracht. Doch dit bleek gelukkig niet noodig, want hon derden handen grepen naar spaden, bijlen en hakken om door het bosch een weg te kappen en zoo liet vuur den weg af te snijden, wat na een paar uren lukte 1 Ongeveer 3 Heet aar mast werden vernield. Verscheidene blusschers liepen aan de handen brandwonden op bij het uit- dooven der vlammen. Gelukkig dat de brand bijtijds bemerkt werd en dat er honderden lieden waren om te helpen, zooniet hadden de prachtige bo6sehen tusschen Picardië en den yogelzang groot gevaar geflooperi. De moerd op den diamanthandelaar Prcyo. Een der daders in vrijheid. Eenieder herinnert zieh nog de op hefmakende afschuwelijke moord op den diamanthandelaar Provo van Ant werpen, die onder .voorwendsel aan eene jachtpartij deel te nemen door een zijner vrienden Gaston .Vergouts, naar de bosschen van Brcchl werd ge lokt. Daar gekomen werd Provo, door Vergouts en zijn broeder afgemaakt,en na beroofd te zijn van de diamanten, werd het slachtoffer in een put onder- gedolven, met de schup, die hij zelf ge dragen had. Het assisenhof veroordeelde Gaston Vergouts ter dood en zijn broeder Ri chard tot levenslangen dwangarbeid. Herhaaldelijk is reeds gemeld ge worden dat de betichten tijdens den oorlog in vrijheid waren gesteld. Een paar dagen geleden is Richard Vergouts, genietende van de wet Le- joune, in voorloopigc vrijheid gesteld. Zondagavond keerde Mevr. Cort- vriendl, van >Molhem onder Assche, met haar dochtertje en een knecht van een bezoek per. rijtuig huiswaarts. Aan den onbewaakten overweg tussclien Asse be en Molhem, waar de helling van den spoorweg zeer sterk is, en de trei nen bijgevolg met een sneltreinvaart voorbijschieten, werd het gespan ver rast door den trein Brussel-Dender,, monde welke er rond 7 uur voorbij vstoomt. De kar werd met een vreese- lijk geweld aangereden. Het paard werd verscheidene meter ver wegge- lagen, rolde in den gracht, waar het weldra den laats ten adem uitblies. Als bij wonder liepen de inzittenden slechts schrammen op, doordat de kar achterover gekanteld was en het paard m-et een ruk uit de dissels, weggesnokt werd. Sinds Dinsdag morgen zijn de me taalbewerkers in staking in de streek van Charleroi. Vijftien werkhuizen, met 15.000 arbeiders zijn in het con flict betrokken. Men weet waarover het gaat: door dat de loonen' verminderd, wat dc werklieden niet beviel. Men kwam overeen een onderzoek in te stellen over de billijkheid van de zen maatregel. De heer Tschoffen, mi nister van Nijverheid en Arbeid, stelde eenc loonsvermindering voor van af 1 Juni. Doch de jpatroons. hadden, tij-s» dens het onderzoek,reeds 5 per hon derd afgehouden én zouden dit nu moeten terugstorten, wat zij weiger den. Zij stelden een transactie voor, die.echter door de werklieden bij re ferendum zooals wij hebben medege deeld, werd verworpen. Van Zondag reeds hadden de be trokken nijverheidsgestichten hunne voorzorgen genomen om de L-oogovens te dooven. Het socialistisch syndikaat der metaalbewerkers vdeed evenwel eeii oproep om die ovens in gang te hou den. De patroons, moeten echter aan de Federatie de werklioden doen kennen die zij daartoe wepschen te gebruiken. Dinsdagnamiddag, rond 5 Vi uur, brak een geweldige brand uit in een fa briek voor autoherstellingen tot het leger toebehoorende en gelegen in de Maandagavond liad te Maria-Lierde, bij Gceraardsbergen, een geweldige botsing plaats tusschen twee wielrij ders. De landbouwer Dc Vlodder, wo nende te Geeraardsbergen, volgde de groote baan -ftp weg naar zijne woning, toen hij ter splitsing van dezelve, op het grondgebied van Maria-Lierde, in botsing kwam niet een ander wielrij der, den genaamde Arthur Ghijnen, aldaar wonende. Beiden werden ge weldig ton gronde geslingerd en in be- dehkelijken toestand opgenomen. De V. draagt ernstige wonden aan het hoofd en het rechterbeen en klaagt van inwendige pijnen. Ghijnen is gevaarlijk' gekwetst aan den schouder, 'de beenen en klaagt van hevige pijnen in den rug. Béiden wer den naar het - gemeentelijk hospitaal overgebracht.. Hun toestand is onrust wekkend. Ook beide rijwielen werden geheel ontredderd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Een moordpoging had plaats, in den sneltrein Parijs-Brussel nabij Lan- drecies. Een Italiaan, Giovanni Josarelli, on langs uit de gevangenis van Fresnes in vrijheid gesteld en staande onder een uitzetlingsmandaat, had den trein ge nomen om zich- van Parijs naar Belgie tc begeven. Drie celvrienden V-ergiezelden heni. Op een gegeven oogenblik ontstond twist. Josarelli werd door zijn mak kers door twaalf messteken getroffen en uit den trein geworpen. De Italiaan werd bewusteloos te Lavae weerge vonden en naar het gasthuis van Fres nes overgebracht. Een doode en een gekwetste. Omstreeks 8 uur 's avonds reden twee fietsers uit de Winkelsehestraat. Op den Mechelschenstecnweg kwam juist een auto, bestuurd door een Ant werpenaar, aangereden. Beide fietsers werden er door gevat en op dc s.traat- steenen geslingerd. Den 17jarigen Van der Veken, zoon van Constant, wonen de. te Erps-Kwerps, werd bebloed en bewusteloos opgenomen en i'ri een na burige herberg binnengedragen, waar geneesheer Smckens hem verpleegde. De arme jongen liep een dubbele sche delbreuk op. Zijn toestand was zorg wekkend. De ouders van het slachtof- fèr werdén bijgehaald en deden den stervenden jongen huiswaarts bren gen, waar hij na aankomst overleed. De andere wielrijder, uit Diesburg, werd insgelijks gekwetst. De twee fiet sen werden vernield. Ongenastraat, te; Sint Pieters-Jette. Daar in de gebouWen ook naphta opge stapeld was, benévens een groote hoe veelheid hout, was het gevaar voor de aanpalende huizen zéér groot. Groote vlammen sloegen uit het gebouw op en weldra werd een aanpalend huis, door verschillende gezinnen bewoond, door het woedende vuurelement aangeta In allerhaast moesf.cn de bewoners de vlucht nemen bijna al hun huisraad aan het vuur overlatende. Daar dc brandweer van Sint-Piieters-Jöttte on machtig was om ,d.e vlammen te be strijden werd deze van St.. Jans-Mo- lenbcek, evenals die van Brussel, ter hulp geroepen. Np twee uur hardnek kig strijden konden deze den brand overmeesteren. De Brusselsche jolieie heeft de per soonsbeschrijving rondgezonden yan zekere L., 28jaar, Fransch krijgsver- minkte, die den reehteryóorarm afge zet is. Hij geeft uit voor vertegen woordiger yan een Parijsch handels huis erf heeft zicji- op zicht door Moj. Marguerite Dc O., 'Winkelierster Adolf Maxlaan, een kanten sjerp van 2.800 fr., een tafelkleed uit Venetiaansche kant yan 13.500'fr. en oen tafelgarni tuur van -1.730 fr. doen bestellen. Dinsdag namiddag heeft een schrik kelijk ongeluk in de gemeente Hoboken plaats gehad. In den Lagen Weg, waar een hangar werd opgericht voor reke ning der firma Schippers en Podevyn, is; de aannemer-werkman Leonard Thys, door eene verkeerde beweging van eene hoogte van 9 meters gevallen. De ongelukkige werd met een sche delbreuk opgenomen en naar het gast huis der gemeente gevoerd, waar hij korts na zijne aankomst overleed. Het slachtoffer L. Thys, is 42 jaar, woont te Gheel en laat eene weduwe na met twee kinderen. Een andere werkman, die ook op de ze lioogte was, wilde liet slachtoffer nog gTijpen, verloor eveneens liet even wicht, maar kon zich nog tijdig vast klampen. Werkgezellen verlostien hem uit zijnen neteligen toestand. Een handelaar in parels te Parijs, zekere Schik, kreep het bezoek van een Amerikaan, die zich Benjamin Silver noemde en voor zaken te Parijs ver toefde. Hij wenschte parels te koopen en koos er voor rond de 600,000 frank, s Anderendaags zou hij terugkeeren. Inderdaad, hij keerde terug, bezag nog eens de parels,, sloot ze in een omslag dien hij verzegelde in bijzijn van den handelaar en zijne bedienden. De han delaar sloot vervolgens den omslag weg in zijn brandkast, daar Benjamin eerst den volgenden dag de rekening zou voldoen. Maar nu zag Benjamin niet meer om. Schik werd ongeru&t: hij opende parels door valscrfe waren vervangen, pcrels door valsche waren vervangen. De politie zoekt den behendigen goo chelaar op. Silver was er namelijk in gelukt een anderen omslag .in plaats van dezen met de kostbaarheden in do brandkast te leggen ZITTING VAN fWAANDAG 15 JUNI. De zitting wordt geopend om 5 Vj ure onder voorzitterschap van M. yan Opdenbosch. Deze verontschuldigt M. Bosteels, burgemeester, door ziekte .verhinderd, deelt mede,dat er gelukkiglijk veel .ver betering is in den toestand van den zieke en drukt de hoop uit hem zoo spoedig mogelijk terug in ons. midden te zien. M. NICHELS (soc.): in naam zijner groep, sluit zich aan bij dc woorden van M. Van Opdenbosch. M. de BETHCNE (kath.) namens de rechterzijde en M. DE WINDT (lib.)i sluiten zich aan bij den uitgebrachten wenech. M. de SECRETARIS geeft lezing van het verslag der voorgaande zitting. Daarna wordt overgegaan tot DE DAGORDE. I. Benoeming van een schapene. M. VAN OPDENBOSCH. (Daens.). Er moet overgegaan worden tot de benoe ming van een schepene in yervahging van M. De Valkencèr. De kwestie dringend, daar nu met de ziekte van den heer burgemeester er maar drié schepenen zijn. M. de BETHUNE vraagt het voorstel der 'benoeming te verdagen tot het oogenblik dat de heer Burgemeester zal kunnen aanwezig zijn. De Katho lieke groep is voornemens voor die plaats een candidaat voor te stellen en in die omstandigheden beveelt ons de kieschheid tegenover Burgemeester Bosteels de benoeming uit te stellen. Na eene korte bespreking aan dewel ke deel nemen de hh. Van Opdenbosch, Nichels en Van Geert, wordt dit voor- s.tcl aangenomen. Ordemotie. M. CALLEBAUT (Kristen \Verkm.)i klaagt dat klassen der school van de Binnenstraat .overbevolkt zijn. M. VAN OPDENBOSCH doet opmer ken dat het schooljaar nu schier ten einde is en dat er voorzorgen zullen genomen worden voor het toekomend schooljaar. II. Gemeonterekening 1921-22. M. de SECRETARIS leest het verslag over deze rekeningen, Daarna leest hij ook een schrijven van het ministerie van Binnenland sche Zaken waarin gemeld wordt, dat de trapsgewijze belasting op het kada straal inkomen niet aanvaard wordt. M. NICHELS. Dat moet dus op nieuw naar de sectiën verzonden wor den om een nieuw project op. te maken. M. DE SMET (katii.) klaagt dat de toelage woike aan de Vakschool loege. kend was niet uitbetaald geworden. Hij vraagt dat in dc begrooting van 1924 eene som van 50.000 fr. zou ingesehre. ven worden als toelage. M. SCHELFHOUT (katii-.spreekt in denzelfden zin, M. NICHELS. Er zijn ook andere dringende uitgaven, welke noodge dwongen moesten verdaagd worden. M. DE SMET. 't Is treurig om be slaéigen dat in kleinere steden meer gegeven wordt voor het vakonderwijs dan hier. III. Begrooting 1924. M. de SECRETARIS geeft een alge meen overzicht dér bcgrooting welke sluït met een batig slot van 2.000 fr. M. DE WINDT (lib.) Op het pa pier is er een batig slot, doch in wer kelijkheid is er een groot, deficiet:.. Spreker drukt de hoop uit, voor 1926 eens officieel de toestand der stadkas openbaar te zien maken. Er zijn nu wel andere sclvepcnën, maar zij kunnen den toestand al zoo min verbeteren als wij. M. MARCEL (soc.)1 Ik geloof dat gij de waarheid zegt. (Gelach)'. M. NICHELS. Wij hebben ge tracht de begrooting in evenwicht te brengen om ze goedgekeurd te krijgen. M. DE NEVE (Daens.) Dc put wordt steeds grooter en grooter. Het Eene geschiedenis uit de jare 1817 door AUGUST 8NIEDERS. 2de Vervolg. Zoo zat. hij daar geruimen tijd zon der bemerkt tc hebben dat er weèr een menschelijk wezen aan zijne zijde ge slopen was: Duivcke. Walter wendde het hoofd om, bij het fluisteren van de stem van het kind, en, toen hij het meisje andermaal be merkte, ontlook er een glans van vol doening op zijn wezen. Gij komt mij troosten, Duivekc? vroeg de oude man zich langzaam op richtende. Het kind antwoordde niet, maar zag don grijsaard meelijdend aan. Lief kind, sprak de orgelman voort. Woont gij hier op Hilgenoord? Duiveke schudde het hoofdje. Wie is uw vader, uwe móéder? Het kind maakte een ontkennend'ge baar, als verstond het niet recht goed wat de grijsaard vroeg, Hebt gij geen vader of gecne moeder kind denkend in de blauwe kijkers. Gij zijt alleen in de wereld. £oekt ge wellicht bij mij troost in uwe ver latenheid? Ga spelen, ginds bij uwe kleine vriendjes, ga. Duiveke schudde alweer liet hoofd je. Het kind scheen aan den vreemde ling gehecht; 't was of het daar ge plaatst was om den beschermengel van den grijsaard te zijn. Ga spelen, hervatte deze, maar op dat oogenblik verspreidde zich een doodelijk bleek over het gelaat van den ouden man. Ik voel de krachten mij ontgaan... De aandoening is zoo groot. Een oogenblik wankelde hij en mom pelde op spottenden toon: Maar kom dan toch zien, livrei- volk, hoe de Heer van Hilgenoord, aan de deur zijner woning bezwijkt! Bij het uitspreken dezer' woorden was eenc vrouw, wier uiterlijk de slot voogdes aantoonde, voor de deur der woning gekomen. Zij staarde op dat lange bleeke wezen, dat haar eer een dreigend spook, dan wel een mensch toescheen. Zij had die scherpe s.tcm gehoord, den oogslag zien fonkelen, den beenderigen vinger zien dreigen Het meisje schudde nogmaals het .Drie of vier malen wilde zij toeschie- lieve hoofdje, en dc oude man, als doorjt.cn, en ook éven zooveel malen, voel- die stomme taal getroffen, staarde het de zij zich' al$ door famheid geslagen". Nog een oogenblik dreigde de vinger, bewogen zich de lippen* en toen zakte de orgeldraaier naast zijn speeltuig néér. Zijne oogen sloten zich, en zijn hoofd viel in de armen van Duiveke. Niemand dan dc gravin en Duiveke waren getuige geweest van dit smarte lijk tooneel. De laatste had niets van dit alles begrepen; op de eerste sche nen de woorden des grijsaards een diepen indruk te }iebben gemaakt. Toen Begga het kind Walter's hoofd zag ondersteunen,^ trad zij snel nader en betastte, na rond gezien te hebben of niemand haar ^bemerkte, met eene koortsachtige aandoening, den ouden man, als wilde zij zich overtuigen, ot hij reeds dood of nog levend was. Zij riep hare dienstboden en terwijl men lvet arme Duiveke, in de overhaasting, wegstiet, droeg men den vreemden or geldraaier de adclijke woning binnen^ Duiveke was op de brug van Hilge noord blijven zitten; het meisje wilde haren vriend wachten. Toen echter niemand verscheen, verliet het kind met trage schreden die plaats. Niemand wist iets van den ouden orgelman. Noch geneesheer, noch burgemeester, noch pastoor was op het kasteel ontboden, en als Duiveke over Walter een woord tot eenen der knechts richtte, bekwam lij .een ïiEl- wordt tijd, dat er eindelijk eens klaar-* te kome. M. DE SMET. vWU kennen derff toestand sinds 1922. Spreker dring]») aan op zijn voorstel eene som yan 59.000 fr. in de begrooting 1924 ta schrijven als toelage aan de yakschooj en vraagt de stemming. M. STEENHOUT Jos. (soc.); vraagl dat de gemeenteraad toezicht zou heb-, ben ln de.Vakschool. M. DE WINDT klaagt dat er in sonï- mige gevallen wat kwistig met het stadsgeld omgegaan wordt. Hij beknib belt verder sommige posten der be grooting en vraagt eene .vermeerdering van toelage van 5000 fr,. yoor de inya- lieden. M. ÏTan STEENHAUT (soc.)] fcteunS de vraag van M. De Windt. M. NICHELS. Gij stelt den scha pene van financien in eene moeilijke positie. Ik heb er persoonlijk niets te gen, doel.' er zijn zooveel zaken did dringen en ook hun belang hebben. Wij zouden eene som van 10.000 fr. kunnen inschrijven in de begrooting van 4.925, (Aangenomen)'. M. SCHELFHOUT beknibbelt op zij ne beurt sommige posten der begroo-, tihg. M. DE SMET dringt aan op 'de stem, ming van zijn voorstel. Verscheidend andere leden vragen toelagen voor ze-, kere werken. M. DE WINDT. Heeft 'de vak school die som noodig om hare begroo ting te doen kloppen Of is het een cadeau welke haar gedaan wordt M. SCHELFHOUT. Die som za) dienen voor de uitbreiding van heft vakonderwijs. M. NICHELS. Men kan het toch niet meer uitbreiden in 1924. M. DE SMET. Er zijn groote uit gaven gedaan, daar men de hoop koes terde de toelagen uitbetaald te krijgen, M. NICHELS. Wij kunnen toch geen-50.000 fr. toelage stemmen zon der toezicht of kontrool. M. DE SMET dringt nog aan en (en slotte wordt er geste-md. De inschrijving in de begrooting 1924 wordt aangenomen. Katholieken en Daensisten stemmen' voor de toelage. De socialisten stemmen tegen en de liberalen onthouden zich. M. Jos. STEENHOUT. 50.000 fr; om politiek mede te doen. M. NICHELS. Er is nog een voor stel van gezellin Snel, om 30.000 fr*. toelage te bekomen voor de moeder zorg1. M. STÉENHOUT Jan stelt voor diö 30.000 fr. ook op de begrooting van 1924 te schrijven. M. DE WINDT zal zich onthouden daar de begrooting toch' zal terugge zonden worden en er geen geld in' kas is. Dé 30.000 fr. toelage worden aange nomen met algemeene stemmen min 2 onthoudingen. M. de SECRETARIS. De toestand is nu, dat er in plaats van 2000 fr. boni reeds 78.000 fr. deficiet zou zijn. M. VAN OPDENBOSCH stelt voor de begrooting opnieuw naar dc commissie van financiën le zenden doch op eene voorwaarde, 't is dat de leden komen en hier het werk der commissie niet ko men afbreken. M. NICHELS. 't Wordt hier een anarchistischen toestand. Punten 3 Gemeenterekenschap.-. Overdracht van kredieten op 1923. h. Grondrente. Aflossingen. 5. Gemeentegronden. Vorkoopingen in de Arbeidstraat en op den hoek dér- Wellekons- en Kluyskensstraat. 6. Aankoop van huizen en grond in de St. Annaweg, voor de waterkom en voor de nieuwe school. 7. Buurlwegenis. Afschaffing van een deel van den Vo'etwegel n. 145. Geldhefweg, worden zonder opmerkin gen aangenomen. De andere punten der dagorde wor den tot eene volgende zitting verdaagd en de openbare zitting wordt om 8 Vt' ure geheven. ken op de wang, maar geen antwoord. Slechts eenmaal had een dor dienst boden, bij het vragen van -liet kind stil gestaan en gemompeld: Een zonderling kind, dat Duiveke! Aan alles wat andere menschen niet liefhebben of beter gezegjd verachten, kleeft zij zich vast. De leelijkste hon den van 'het dorp, de magerste s.cliapen, de domste en onredelijkste ezels, het meest versleten paard, de afzichtelijk ste bedelaars dat zijn allemaal ha re vrienden. Een gekwetste vogel, eene gebroken bloem, een hard woord kan dat kind doen weenen... Nu wederom ...Onbegrijpelijk! En het was inderdaad zoo. Al wat verlaten en ongelukkig was, vond in Duiveke eene (vriendin. De dorpelin gen, die dezen hemelschen trek in de ziel van h-et kind niet verstonden, lachten met het arme Duiveke; maar Hij, die de harten der menschen peilt, moet met een blik van welgevallen op die reine ziel gestaard hebben. II. Terwijl Duiveke wacht en gansch het dorp zich in giss.ingen verdiept, zullen wij het kasteel van Hilgenoord binnentreden en zien wat daar gebeurt. Wij geleiden den lezer in eene rui me kamer van het huis, welke nog vol komen liet karaktefi vyan yipegec dagen heeft. De wanden zijn met goudleer be- j- hangen; de meubels getuigen, nog, i door hun beeldhouwwerk, dat niet een j gewoon werkman, maar een min of meer goed kunstenaar er- de hand aan gelegd heeft; de glasruiten zijn nog in j fóod gevat en eene zware damasten gordijn, welke voor het venster- ge- schoven is, laat slechts eeri geheimzin- j ni'g licht in liet vertrek dringen. f Op een ledekant, waarvan de gordij- j nen opengeschoven waren, lag de ar- me orgeldraaier. Zijne oogen warén gesloten en de handen op de borst saamgevouwenzijne lippen bewo gen zich niet meer: men zou gezegd hebben dat. hij dood was. Zoodra hij op het rustbed v.as neer gelegd, had de vrouwe de diéhslboden doen heengaan; zij verbood een enkel woord over het gebeurde te spreken, en zij alleen bleef aan het ziek- ot doodbed: want dat was indèrdaad een- raadsel geworden. Met strokken blik staarde zij op het bleêke gelaat van den ouden man. De béide handen op de sponde leunende, bukte zij zich geruimen tijd over den orgeldraaier cn beschouwde zijn aangezicht; maar hoe lang zij hét ook beschouwde, zi.i! schudde telkens langzaam hel hoofd, als werd [vermoeden rviet bewaar heid*

De Volksstem | 1925 | | pagina 2