De Orgeldraaier De strijd in Marokko De d ramas der zee Een man die erin gelukte goud te vervaardigen Een auto in de OosteucL sche Vaart tc Brugge Brand te Gent my&MjmfrW: cfen bfamir Erg Iramongeluk te Leuven Schrikkelijke brand te Urmond De gendarm van Mauhay door een auto gedood Stoutmoedige diefle *?- Het was zijn zoon Auïo-ongeiuk nabij Namen ongeval le Turnhout Belangrijke diefstal te Antwerpen De moordenaar van Clermont wou vluchten De zaak Coppée Geruchtmakende aanhouding Een noodlottige kat gingen om de Pool le bereiken, voort te zetten. Verschillende andere leden van de expeditie gaven als hun Qordcel te kennen, dat er belangrijke weten schappelijke resultaten bereikt zijn. De commandant van de tweede vliegmaehièn mr. Ellsworth, was diep onder den indruk van het overlijdens bericht van zijn vader, en verklaarde, dat zijn vermogen voortaan ten dien ste van Amundsen zal zijn. •We hebben gisteren reeds gemeld ilat telegrammen yan gelukwonschen gezonden werden door den koning en de koningin van Noorwegen, alsook door het Storting. Dr Eckener heeft ook een telegram aan Amundsen gezonden: Oprechte gelukwcnschcn met het succes voor eerste poging om het Poolgebied por vliegtuig te onderzoe ken. Ik hoop en reken bij onze bespre kingen te New-York op samenwerking bij verdere ondernemingen van derge- 1 ijken aard. KOE ABD-EL-KRIM DE TUCHT VERSTAAT. Parijs, 21 Juni. De briefwisselaar vin liét «Journal» J.c Madrid meldt dat eenige caïds der Djebalals aan Mohammed, broeder van Abd-El-Krim, verklaarden dat, gezien de toestand totaal veranderd was door het akkoord tussclien Frankrijk en Spanje gesloten, zij voortaan weiger den te vechten buiten het grondgebied hunner stammen. Mohammed deed ze naar Adjir voe ren, waar Abd-El-Krim hen de ooren liet afsnijden. Na hen in vrouwenkleedcren gesto ken te hebben, deed Lij ze langs den openbare weg defileeren om bunne straf nog te vermeerderen. 15 SCHEPEN HET MAN EN HUIS VERGAAN. Parijs, 21 Juni. Een snelberieht uit St. Johns, New foundland, aan de «Matin» meldt, dat sedert Woensdag l.l. een geweldig tempeest over de kusten woedt. De poststoomboot «Prospero» 'die in «le haven van Cook aangekomen is he den morgen, bericht dat 15 kleine schepen met man en muis vergaan zijn tueschcn'Ouirpcn en de Normandisch'e Kaap. De schooner «Bambury>> is' Tn bot sing gekomen met een ijsberg in den loop van het geweldigst tempeest dat ooit in Ncw-Found-land waargono- Wr'c! e'gcstranch VVV Parijs, 21 Juni. Dit New-York wordt aan de New- York Herald geseind dat Dr Nagasoka, de Japans.rhe Einstein,, grooten ophef maakt te New-York, waar hij een tijd je verbleef vooraleer in te schepen met bestemming voor Europa. Hij zou een zekere hoeveelheid goud vervaardigd hebben, door merkuur- af omen van elkaar te scheiden in een stroom van yerschcidene millioenen volt. Ongetwijfeld zal Dr Nagasoka sterk de nieuwsgierigheid prikkelen van de zen die het internationaal congres van opzoekingen le Brussel zullen volgen; de Japansche geleerde is heden met de «Olympic» naar de Belgische hoofd stad vertrokken. Eene geschiedenis uit de jare 1811? door AUGUST SNIEDERS. 1de Vervolg. Middelerwijl verliet de orgelman het kasteel van Hilgcnoord. Op de brug. bevond zich Duiveke, die ver heugd in de handjes klapte toen zij hem weer zag. .Waller echter nam on verschillig de hand aan, welke het kind hem toestak, en liet zich gewil lig door het meisje leiden. Alvorens echter dc brug te verlaten, stond hij ccn oogenblik stil, bij lvet hooren der toonen van een klavier en het liefelij ke geluid eener vrouwenstem, welke uit eene naburige kamer van liet slot klonken. Dat is jonkvrouw Regina! zcide Duiveke, op een toon van innige te vredenheid. O, hoe schoonLuis ter. Walter luisterde niet meer; hij trad sprakeloos voort. Gravin Begga zag uit haar venster, dat hij zich van het slot verwijderde, en, wij moeten het zeggen, hef l.art der moeder klopfe van voldoening. Een oogenblik daarna hoorde zij, in de verte, de foonen van hef, straatorgel. Allengs shVrven die klanken weg en de stilte daalde,-met den avond, over Voor de zooveelste maal is aan de nog altijd voorloopigc brug van Schep- da-ele, te Brugge, een vrees.elijk onge luk gebeurd, waardoor als bij mirakel, vier personen aan den dood zijn ont snapt. Een auto, loebehoorendc aan den fabrikant J. Adam Lesein, van Meche- len, en waarin gezeten waren vader, moeder, schoonzoon en chauffeur, op bezoek naar Blankcnbcrghe kwam met een uiterst gematigde snelheid, over de brug, want het is op déze plaats gansch onmogelijk rap tc rijden. De auto raakte met den voorband den rechtschen boord van het eerste deel der brug. Het machien dééd ccn link- sche beweging en, daar de brug lriei heel smal is, bolste het op de houten leuning, die op een deel in splinters sloeg, waardoor de auto in 't kanaal te recht kwam. Als bij wonder, bleven dc voorste wielen haperen op een driepikkel daar geplaatst om de booten aan te leggen. De schoonzoon die aan 't stuur zat, bleef met zijn -gebuur boven water, terwijl de schoonouders - tot aan de horst in 't water zatën. Dadelijk was veel' volk ter plaatse en, dank aan de spoedige hulp van een aan de kaai liggende boot, konden de ongelukkigen gered gorden. Zij kwa men er af met den schrik en een nat pak. De auto ligt nog ter plaatse. Had het ongeval zifch een paar me ter verder voorgedaan, auto en ingeze_ tenen zaten de vaart in en aan redden was er niet te denken geweest. De bevolking is waarlijk veront waardigd over 'den erbarmelijken toe stand van de nog altijd voorloopig ge maakte bruggen rond de stad. Dage lijks rijden honderden auto's naar of komen van de zee, en 'de bruggen zijn in zulken toestand dat het gevaarlijk wordt met een gespan 'er over te" rij den. Hopen we dat nu spoedig hierin beterschap kome. 's Avonds, omstreeks 9 uur, brak brand uit in het huis n. 7 der Dieren tuinlaan, bewoond door dc Wed. Lans- sens, handelaarster in wit goed. Tengevolge eene kortsluiting der elcctricileit, ontstaan in den kelder, sloegen de vlammen weldra over naar de bovenverdiepingen en ook naar het magazijn, waar een grootc hoeveelheid koopwaar aanwezig was. De aangerich te schade wordt geraamd op ongeveer 350.000 fr. Er bestaat yerz-ekering. De brandweer, die verwittigd werd, Een wacht bleef ter plaatse. Omstreeks 1 uur, ontstond ander, maal een begin van brand, dat spoedig uitgedoofd werd. In den voormiddag was er drukte in de Bruss.elschestraat te Leuven. Een oud vrouwtje, de 88jarige Katrina Kestens, weduwe K. Beulens, wonende Tervurenscbensteenweg (Terbank) stak de straat over ter hoogte van het Sint Pietersgasthuis, juist op het oogenblik dat een electrische tram van de Groote Markt kwam aangereden. Zij werd er door gevat en opgeschept door dc buffer. Bij het plotseling stoppen, de trambestuurder meenende dat. het oudje onder den tram lag, werd zij van den buffer geworpen en rolde 'drie, vier maal over de straatsteenen. Bewuste loos en zwaar gewond droeg men haar binnen in het gasthuis. Haar toestand is uiterst zorgwekkend. het kasteel van Hilgenoord neêr, zon der dat Regina's rust een oogenblik door dat wonderlijke toeval, gestoord was, en daarvoor, jdankte 'B.cgjga den hemel, UI. Niet ver van het kasteel van Hilge noord lag een klein, maar aanlokkelijk huiske, door een grooten notenboom beschaduwd. In welk jaargetijde men 'dat huiske ook zag, altijd waren de muren hel der wit, en in den zomer overlommer de een malsche wijngaard deur en venstor recht vriendelijk. Eene haag van witten doorn, maar die met aller lei soort van klimplanten, vooral met witte winde-kelken doorslingerd was, omgaf ten allen kante het nederige huis, terwijl een groen en wit, geverfd hek hetzelve van den straatweg af sloot. Achter de haag ontwaarde men goed onderhouden bloemperken, en men zag spoedig dat daar eene oplettende hand moest zijn welke voor dc lievelingen van Flora zorg droeg. Indien men het huiske binnentrad, zag men dat alles wel is waar ouder wei sch, doch alles zuiver, nel en be_ hoorlijk op ztjne plaats was. De vloer was van steen, maar vuurrood en met wit zand bestrooid; de glasruiten wa ren in lood gevat, en zonder gordijn tjes, maar de bloemen die van builen er tegen opkronkelden, vervingen de ze laatsten allerliefst. In den haard Te Urmond, e.enc kleine gemeente, gelegen bij Heerlen, in Hollandsch- Limburg, brak 's nachts brand uit in een huis. De vader en de drie dochters, die op het eerste verdiep sliepen, plots ge wekt door het geknetter.van vlammen, namen de vlucht langs den eenigen trap, die reeds, aan 't branden was. De oudste zoon, die in de stalling sliep, kon zich redden met het paard. Maar de twee andere zonen, wederkee- rig 17 en 10 jaar oud, alsook een aan genomen kind van 15 jaar oud konden onmogelijk vluchten, daar de branden de trap reeds was ingestort. Zij namen alle drie de vlucht naar den zolder, waarvan liet dakvenster slechts 40 cenUnielcrs breed was en waar zij niet dooi' konden. Middeler wijl breidde het vuur zich uit en be reikte weldra den zolder. De vader en de drie zus.ters, on machtig hulp le bieden, slaakten hart verscheurende kreten. Geburen die waren toegesneld, klommen met eene ladder op het dak, sloegen de balken stuk met eene bijl en gelukten er in een der zonen, die reeds half verstikt en overdekt was met brandwonden, naar beneden te brengen, waar hij in de armen zijner zuster stierf. Tot overmaat van ongeluk stortte vervolgens den vloer van den zolder in en twee redders en de twee andere slachtoffers kwamenin den vuurgloed terecht. De lijken der twee redders, alsook deze der twee andere jongens werden nadat de woning ten gronde wras afge brand, verkoold van onder de puinen gehaald. VRIJWILLIG OMGEREDEN De gendarm Georges, die evenals zijn ongelukkigen gezel Lavis door den dolrijdenden auto werd omgeworpen, heeft de verzekering uitgedrukt, dat dit voertuig vrijwillig op hen is afgeko men met het booze opzet hen beide te verpletteren. Hij zelf ontkwam slechts door behendig op zijde, le springen. De gendarmen waren...per velo. "Verscheidene verdachte automobi listen werden reeds aangehouden; om te onderzoeken of zij de doodrijders niet zijn, volging van hum'AMc'rik&aiisehe colle ga's bij den dag' én overdag brutaler te worden. Hun laatste optreden is geweest een inval op een verdieping in dc nabijheid van de Madeleine. Daar woonden twee. dames met een dienstmeid. Terwijl deze laatste alleen thuis was, kwamen twee mannen bin nen.Een van ben- bood een envelop aan, die naar hij bew.eerde, een belangrijke brief bevatte voor een der dames en waarvoor hij daü ook een bewijs van ontvangst wilde hebben. Het meisje tëökende, doch terwijl zij dit deed, werd baar een in eloroform gedrenkt kussen ?tegen neus en mond gedrukt. Spartel niet legen, raadde een der bezoekers aan, wc willen u geen kwaad doen, alleen latëiï slapen. Vijf minuten later keerde een der dames, mevr. Bischoff, in haar woniüj terug. Nauwelijks was zij binnengeko men of haar trof hetzelfde lot. Haar bewusteloosheid duurde echter slechf.3 vijf minuten, maar zij hield zich sla- brandde een helder vuurke en do oude leuningstoel noodigde, inderdaad vriendelijk, tot zitten uit. Rechts en links op dc tafel en op de stoelen, la gen eenige boeken en muziekstukken verspreid, welke genoegzaam getuig den, dat de bewpner van dit vertrek een vriend der studie en der toonkunst wezen moest De bewoner 'zelve zat aan het ven ster, en staarde over de wijde vlakte welke zich voor, zijn oog opdeed. Het was een jongeling van onge veer negentien jaar oud, met een ge laat vol uitdrukking, en wiens groot oog door een zacht vocht overgoten was, hetwelk zijn bleek wezen nog te meer het karakter van een «droomer» gaf. Zijn kastanjebruin haar hing wel is waar achteloos, maar toch niet ver waarloosd om zijn hoofd. Zijne klec- ding was niét die van een dorpeling: zij was tusschen deze en die van een stedeling,, hoewel meer op die des eersten, dan op die yan den laatste gelijkende. Die jongeling bekleedde in het dorp oen aantal plaatsen en ambten, en om ze niet allen t.e noemen zullen wij slechts zeggen, dat hij dorpsschool meester, ivoorzanger, rentmeester van eenige omliggende goederen, en ook van die der gravin van Hilgenoord was: zoodat Willem Heyvond, zoo noemde hij zich, nog al een rond som_ mekc verdiende en een zekere welvaart genoot» pende, teneinde met rust gelaten te worden. De dieven onderzochten hét geheele huis en verdwenen met een buit aan juweelen en pelswerk, ter waarde van 100.000 fr., in twee hoedendoozen ge pakt. Onmiddelijk waarschuwde mev. Bi- choff de policie, aan wie zij een nauw keurige beschrijving van de daders kon geven. Het zijn vreemdelingen, 'die evenwel met een dergelijk verdraaiden tongval spraken, dat hun nationaliteit niet was vast te stellen. Terwijl Donderdag de genaamde C. Peiffer, te Temsche, aan het opschik ken eener boot was, kwam men mel den dat, ter h-oogfe van de scheepstim- merwerf Boel Zonen, een lijk" dreef. Met een achterboot roeide Peiffer met den man ter plaatse en, tot, ontstelte nis, vond Peiffer er het lijk yan zijn zoon. De jongeling was sedert Zondag nacht spoorloos verdwenen. Het lijk werd naar het doodenhuis overge bracht. Niet verre van de statte van Sclaig- ncaux, is in dc steile helling .van Vc- zin een ongeval gebeurd dat schrikke lijke gevolgen had kunnen lvobben. Een lichte autocamion, toebehoo- rende aan eene Brusselsche l'irma en geladen met kruiken verf, kwam de hélling afgereden, toen plotseling de remmen braken. Om eene botsing te vermijden jhiet ''een camion, dié uit tegenovergestelde richting kwam aan gehold, gaf de voerder -een plotsen draai aan het stuurwiel, wat voor ge volg had dat zijn voertuig omsloeg in eene gracht. Twee mannen en eene vrouw die den chauffeur vergezelden, werden op de baan geslingerd midden de stöopen verf. Zij werden gansch- met verf be klad opgenomen. Een der ongelukkigen, M. Philip C., handelsreiziger, 34 jaar oud, wonende te Anderl-echt, werd vrij erg gekwetst. Do geneesheer die heni verzorgde vreesde eerst dat hij eene schedel breuk bad opgcloopen. Doch de toe stand van den gekwetste verbeterde spoedig, zoodat, zijn leven als buiten gevaar kan beschouwt!worden. Het parket, van Namen heeft zich naar de plaats van hét ongeluk bege ven. - W Te Turnhout is do genaamde Law- ryssen,-wonènde Vredestraat, op een tragische wijze aan zijn einde geko men. Lawrysscn werd door de gasmaat schappij gebruikt als lantaarnopsteker, maar in den dag was lief, hem toege staan om op den singellroop de kooltjes uit te i*apen. Hij .was nu weer aau dat, werk ge gaan, dat op een afgelegen plaats ge beurt. 's Avonds Werd zijne afwezigheid bemerkt toen de lantaarns in de stad moesten aangestoken worden. Nie mand had echter argwaan dat hem een ongeluk kon overkomen zijn. 's Anderendaags werd zijn lijk ont dekt in een put, vast bij den singel- hoop gelegen. Lawryssen was onderhevig aan val lende ziekte. Binst- zijn werk heeft hij waarschijnlijk de kwaal weer ge-kregen en is zoo in den put gevallen. De man was weduwnaar. Omringd door een zoo vriendelijk verblijf, door zijne nruzick, boeken en bloemen, had men met reden kunnen denken, dat iWillem een der gelukkig ste menschen moest geweest zijn die er leefden. Dit was echter niet geheel en al-waar: het ontbrak jW'illem aan herinneringen. De jongeling had nooit vader of moeder gekend: hij was.een vondeling, door den ouden pastoor van het dorp opgevoed, en die ook tot dan toe zijn beste vriefid was gebleven. Wie iijne ouders waren, wist Willem niet: al wat hij wist was, dat hij in de heide van lret dorp gevonden en men hem daarom den naam van «Heyvond» had gegeven. Onder de leiding van den dorpsfterder waS hij opgevoed, en het was ook van dien edelmoedigcn grijs aard dat hij de kennissen had beko men, welke hem nu door de wereld hielpen; het was ook van hem dat lvij de; deugden erfde, welke zijn hart ver sierden en dte aan allen deden verge ten wat pijnlijke gissingen er over zijne geboorte konden gemaakt- wor den. Vandaar dan dat Willem gecne ou derlijke herinneringen bezat. Niets sprak hem van een vaderhuis, van de strceling eens vaders, yan de liefko zingen eener moeder, en ongelukkig! Willem's dichterlijke ziel had zich dit alles zoo levendig, zoo treffend voor den geest weten te spiegelen, dat het gemis hem des to: èmartejijkier yieisj Onbekenden drongen in het huis Solvynsstraat, n, 3 te Antwerpen en ontvreemdden uil een vertrek gelegen op de lussehcnverdieping eene som van 15.420 fr., ten nadeele van Anna De Nauwer, vrouw Hendrik I>e Pooter, Het geld was geborgen in een koffertje, dat onder het bed stond. Klacht werd bij de policie ingediend. Een onderzoek werd geopend. Men had verdenkingen op dc werkvrouw. Eene huiszoeking- bij deze vrouw bleef -evenwel zonder uit- EEN HARDNEKKIG GEVECHT MET DE GENDARMEN. Wij hebben medegedeeld, dat door gendarmen te Pontgibaud, in moeilijke omstandigheden, tot de aanhouding werd overgegaan van den' inbreker- sportman Poüi'chon, die talrijke dief stallen heeft gepleegd en bij een eerste aanhouding twee policjeoversten van Clermont-Ferrand kwetste. De kerel was te P.ontgibaud voorloo pig- opgesloten,' in'afwachring van zijn overbrenging naar Clermont-Ferrand. Hij heeft zijn. brits gebroken en de ge legenheid gezien met de stukken een opening le maken in den muur. Hij was reeds ver gevorderd mot liet werk, wanneer de gendarmen het verdacht gerucht hoorden. Zij traden in de ka mer, waar Pourclion was opgesloten en moesten een gevecht aangaan om hem opnieuw meester te worden. De bandiet is daarna onmiddelijk naar Clermont-Ferrand overgebracht. AL BE STUKKEN NAAR GENT OVER GEBRACHT. Gisteren werden ter.greffie .van de boetstraffelijke rechtbank, te Brussel, de 2.500 kgr. papieren opgeladen, zijn de de stukken van de zaak Coppée. Per vrachtauto werd het dossier onder, geleide van de rijkswacht, naar Gent overgebracht. TJit Massa wordt aan de bladen ge meld Graaf Gesare Sforza, een broer van den- oud-minister van Buitenland- sche Zaken, is aangehouden wegens propaganda tegen de bestaande instel lingen. Bij e.cn huiszoeking in zijne woning werden talrijke vlugschriften, •e» gclT'CTiiiTj- tr 'blndea—ioa- b»>eJagf gono- men, alsmede twee portretten van Ma- teotti, die gediend hebben tot versie ring van de rouwkapel op 't kerkhof, waar op den verjaardag van Matteotti's dood een plechtige dienst is gevierd. Op den weg van Tongeren naar Bil— sen reed de 52jarige arbeider Martin Ilartmans per rijwiel, toen plots een kat den weg ovcrliep.De wielrijder deed een vrecselijke tuimeling. Als leven loos bleef hij te gronde liggen tot voor bijgangers kwamen en hem naar zijn woning, overbrachten. Een ge neesheer stelde vast dat hij een sche delbreuk had opgeloopcn. Eenige uren na aankomst is de on gelukkige overleden. Kosteloos te bekomen bij Th. Ste vens, Wisselagent, 16, Onderwljsstraat' Aalst Kasbons Stad Oostende 6 vrij van lasten aan fr. 485. Uitkeerbaar op, 5 jaar aan fr. 500. Zuivere opbrengst' 6,80 1071) Wat had hij veel gegeven, om te we ten wie zijne moeder, wie zijn vader geweest was, of hij zusters of broe ders had! En. toon hij eens die gevoe lens in hot .bijzijn van zijn ouden vriend den pastoor ontboezemde, zeide^ deze met een zucht. Troost u, Willem! Indien gij uwe- ouders, uwe zusters of broeders in dit! leven niet moogt weerzien, dan wordt, u dat geluk in een beter leven, bij God„ toebereid. Gelukkig was er een beeld in <fo~ droomen van den jongeling, dat veelal het zwarte heimwee, hetwelk hem be knelde, verjoeg. Het was dat ecne^ jonge maagd, die' hij zusterlijk be minde en zoo heilig als een jong liart' beminnen kan. Hij had de troostende gedachte, dat zij hem wederkeerig lief had als een broeder, al was het dan ook dat stand en rang, een diepen af grond tussclven beide geplaatst had- den. Die jonge maagd was; Regina van Hilgenoord.x Iedere zomer, als de adelijke families óp het kasteel kwam, was een lange, feestdag voor Willem; gelijk ook me nige winter, als mevrouw soms naar de stad terugkeerde, eene wezenlijke*, uitvaart voor liem was. Dan verlangde hij des te vuriger naar. 'de bloemen des1 velds cn keerde eerst tot een nieuw; leven terug, als zij Hilgenoord ander maal door. een wijden krans omsloten^ jSKsÊdi vo ox l^ejj eL

De Volksstem | 1925 | | pagina 2