De Orgeldraaier Het bloedbad vanRebaix Allijd gauwdieven A ulo-ongeluk Zinneloos verklaard v Films gestolen Dc moord te Maxenzele Erg aulo-osigeval Het gevaar der oubewaakte barreelen Pool dooreen landgenoot berooid Het bekwam hen slecht De slachtoffers der mijn Laffe aanranding te Antwerpen Een gevecht in de Litauensche Kamer Katholieke actie in Frankrijk Noodlottige afloop 22000 frank gestolen in een hotel 0. L. VROUW m L0UR0ES CARTON de WIART (kath.) De regcerSn^krisis heeft slechte gevol gen gehad vooi' pns krediet in 't bui tenland en de schuld daarvan rust op 'de liberalen, 'I Is ook' de fout der libe ralen dal' Xvij nu een socialistisch-ka tholiek ministerie hebben. Spreker verdedigt verbolgens het vrouwenstemrecht voor de provincie. (Gerucht, links en rechts). De katho lieken regeeren met de socialisten maar mogen niet regeeren voor de so cialisten. (Lawaai). Men vergeld niet dat een gansch verleden een partij van orde scheidt van een partij van wan orde. (Tumult links en rechts.) Spre ker zal de regeering steunen wanneer ze goede ontwerpen voorstelt maar zal ze bestrijden wanneer ze tegen bet al gemeen belang van het land zal liande- len. Over het taalvraagstuk zegt spre ker dat men verzoenend moet, optreden en in vredelievenden zin. M. DEVEZE (lib.) is van oordeel dat de huidige regecring liet land aan groote gevaren blootstelt. Tussehen de twee groepen 'der meerderheid beslaan wijd uiteenloo- pende verschillen. Ik voor mij had een extraparlemen taire kabinet willen vormen en M. Max een ander. (Uitbundig gelach)'. De .socialisten hebben zekere katlio licken uitgesloten en alleen degenen die behaagden aan .Vandervelde zijn minister geworden. Spreker zal legen het vertrouwen in de regecring stemmen.. (Applaus.) De zitting wordt gesloten ten 5 ure en 1.0. In den Senaat zal de, bespreking der j-egeeringsverklaring eerst heden Don derdag aanvangen. M. dc onderzoeksrechter Legrand, van Doornik, is thans volkomen klaar met zijn onderzoek in zake de ijsclijke moorden op den landbouwer Carion, op zijné echtgenoote en op hun kind, te Rebaix bij Ath. Het dossier is overge maakt aan dc kamer van inbesclvuldi- ging stelling. De deskundigen MM. Mage en De Rechter hebben hunne verslagen aan het Parket overgemaakt. Waarschijn lijk zal de gruwelijke zaak in den loop der volgende maand voor het Assisen hof van Henegouw opgeroepen worden. M. Stinne-Wilke, wonende te Haar lem (Holland), op doorreis te Brussel, had plaats genomen op het platform van een tram om zich- naar de Züid- static te begeven. Onderweg werd hij herhaaldelijk tegen het Jijf gestooten door eenjmbekende. (^..(la^D^s \an beslemming aangekomen s.telde M. Stinne met ontzetting vast. dat zijne bricventesch met 100 fr. in Belgisch geld, vijf briefjes van 250 gulden en twee van 25 gulden alsmede twee spoorwegkaartjes Esscben-Rochefort dc pijp uit was. Er bleef het slachtoffer mets anders te doen, dan de policie te verwittigen. Deze spoort den gauwdief ieverig op. Een 20jarig meisje gedood Maandag avond rond 10 uur, werd de genaamde Yvonne Verstraete, een meisje van 20 jaar, wonende in de "Ver lorens! raat te Oostende verrast door een auto, komende uit de Capucienen- stiaat. Het loge voertuig wierp haar omver en een der wielen verpletterde haar lvet hoofd. Zij was. op den slag dood. Het lijk werd naar het dooden- huis gevoerd. Het meisje was een wees. Zij wilde in de buurt een haastige boodschap .verrichten. De auto. hoort toe aan cenen inwoner van Heyst. Naar wij vroeger .meldden, doodde dc schoenmaker. Jan Kuyks, op 4 Fe bruari 1.1., rond 1 uur in den namiddag, op de Rogierlaan, tc Schaarbeek, zijn huisbaas, M.. Lodewijk Pein. Een huur- kwestie was de oorzaak van het drama. Kuyks werd aangehouden en in het ge« Vang Vein. Vorst opgesloten. Zijn aan houdingsmandaat werd' verscheidene malen bevestigd, niettegenstaande de advokaat, de onverantwoordelijkheid pleitte van zijn klant. De schuldige werd nu door twee zin- neloozen-dokters onderzocht. In hun verslag besluiten zvj tot dc onverant woordelijkheid van Kuyks. Dinsdag morgen, verscheen Kuyks voor de Raadskamer, die een niet-vervolging uitsprak, zoodat dc moordenaar in een zinneloozcn-gesticht zal opgesloten worden. Voor eenigc dagen, stelde de be stuurder van een bewaarplaats voor filmen te Brussel, vast dat 15 films die tot-nu-toe in Belgic niet op het doek verschenen, verdwenen waren. Hij ver. wittigde de politie die een naarstig on. derzoek instélde. Na talrijke opzoekin. gen vernam deze, dat de films, door een operateur gestolen waren, den ge naamde 'Jan G., wonende Heuvelen straat, te Schaarbeek, daarin bijge staan door een magazijnier, die ze hem overhandigde, na ontvangst yan een zekere som geld. G., werd dan 'ook* Dinsdagmorgen aangehouden. Ondervraagd, verklaar de hij dat hij de films voor een spot prijs verkocht had aan een persoon uit Mcchelen. Deze laatste had ze op zijne beurt verkocht aan personen üit Ant werpen en Turnhout. In 'die steden werden al de films teruggevonden. OPROEP VAN HET PARKET. Nog steeds omhult een groote ge Aan het gemeentehuis van Merxem, „'heeft een ongewoon auto-ongeval heimzinnigheid den ijselijken moord te -plaats gehad. De autovoerder M. Gey- Maxenzele bij Opwijk, ondanks de ijve-j'°n» van Brass.ehaet, was voor een rigste opsporingen van het gerecht. tramrijtuig moeten blijven staan, met Het was op Vrijdag, 24 April, op!het gevolg dat de motor stil viel. Hij Dinsdag morgend reed de knecht van den landbouwer De Cloedt van Ingooi gem met kar en paard naar het veld. Hij moest aan eene onbewaakte bar. reel over den spoorweg de knecht zag den sneltrein Kortrijk-Brussel afko men en wachtte. Toen echter de trein weg was, slak hij over, doch uit de andere richting kwam een koopwarentrein uit Ouden aarde aangehold. Dit gevaar had de man niet bemerkt en de machinist van den koopwarentrein kon niet meer bij tijds: stoppen/ Ml De knecht bekwam gc.tukk.igl ijk geen letsel. klaarlichte dag, dat Elpers Marie,vrouw Emiel Yereman, in haar woning laffe- lijk door twee wielrijders werd ver moord. Noch bij onderzoeksrechter Van Dyck, die de zaak in handen heeft, noch bij den rechterlijken officier De Planeke, die dc opsporingen leidt, is tot hiertoe het minste nieuws, de ge ringste vingerwijzing, zelf geen naam_ looze brief-toegekomen. Is er dan niemand, volstrekt nie mand, die iets nopens den moord weet te vertellen Men verzoekt dan ook degenen die iets of wat, hoe nietig, het ook weze, betreffende de misdaad mochten we ten, dadelijk hun inlichtingen aan voornoemde personen, ten Paleize van Justicie, Brussel, te bezorgen. 't Is een gewetenszaak voor de men- schcn, die het gerecht op eenige wijze zouden kunnen helpen, dit onverwijld te doen. Het minste feit, de geringste aanwijzing, een vermoeden soms, kan plots licht brengen in de duisternis. Men hoopt dat deze oproep niet vruchteloos zal geweest zijn, en dat het gerecht, dat zijn opsporingen kracht dadig doorzet, de hand zal weten te leggen op de moordenaars. Sedert deri oorlog, zou het reeds de derde afschu welijke moord op het grondgebied der gemeente Maxenzele zijn, welke- onge straft zou blijven. Dc Pool Marcinipk Stanislaw diende Maandag middag een klacht in tegen een landgenoot, die hem in het Noord station te Brussel, van zijn brieven- tasch, inhoudende 200 frank, beroofd had en op den treyn naar Herbestal was gesprongen. Het slachtoffer nam den ecrstvolgenden trein en te Herbestal werden alle Polen aangehouden en la ter gekonfrontëei'd. Marcinik herkende een persoon, zekere H., die met den dief in het Noordstation had gepraat. Van den dief en van den brieventasch was. evenwel geen spoor meer te vinden. ging hem met den starthandel weer te rug aan den gang brengen, doch liad vergeten de wielen vast te remmen. Nauwelijks had hij eene draai ge daan met de starthandel, of het rijtuig zette zich in beweging, met het gevolg dat M. Geylen, door zijn eigen rijtuig omverre werd geslagen. De ongelukkige werd met verwon dingen aan beide beenen, gebroken ribben en eene wonde aan bet hoofd op.- genomen en naar liet Sint-Camillus- gasthuis overgebracht. Eene geschiedenis uit de Jare 1817 door AUGUST SNIEDERS. 7de Vervolg. e Dwaasheid waarom plaag ik toch mijne arme hersens met die gekke di oomen. Die avond zong Wellem het Magnifi cat met eene ontroerde stem; li-et scheen hem toe dat hij nooit slechter gezongen had, en echter liet Regina een oogenblik liet gebedenboek zakken, en luisterde peinzend naar den hemel- schen zang. Dc vespers waren afgcloopen de dorpelingen verlieten de kerk, het or gel zweeg; de koorknaap doofde het ge wijde waslicht uit, zoodat niets meer de kerk verlichtte, tenzij de laatste gloed der zon en echter zat Regina nog in gedachten verzonken en stond Willem nog achter in de kerk, met de sleutels in de hand, te wachten tot dat de jonk vrouw don tempel zou verlaten. Het onwillens rammelen met die sleutels, wekte Regina uit de ingeto genheid op, en ziende dat zij alleen -'VW- Een Italiaan was te Couillet over de barreel geklommen en had, zonder reiskaartje, plaats genomen in een trein. Een bediende die liem wilde doen uitstappen, werd overvallen en mis handeld. De reizigers kwamen tus. schen en takelden den vreemdeling zoo erg toe, dat de policie hem gansch be bloed uit de handen moest halen. Te Quaregnon ging een Poolsche leurder van huis tot huis om kleer- stoffen te koop te bieden en deed de koopors wissels teekenen. Als ze nu het gekochte kregen, stelden zij vast dat de waar niet deze was welke zij be steld hadden. De Pool bood zich Maan dag aan om het geld op te strijken, doch hij we'r'd lieel ruw ontvangen en de policie moest hem uit de handen van de opgehitste menigte verlossen. De oneerlijke kerel is onder aanhoudings mandaat opgesloten. oogenblik stil daar zat de vreemde ling naast zijn speeltuig. De orgelman liet het, voorhoofd in de beide banden rusten en gaf geen acht op hetgeen er rondom hem gebeurde.Regina liet eene aalmoes- op het orgel vallen en sloeg den weg naar het kasteel in. Toen zij op eenigen afstand van de plaats waar Walter zich bevond, ver wijderd was,* hoorde zij plotseling de stem van Duiveke, welke tot Willem riep Oom Willem daar zit nu de ar me man Hij mag bij ons blijven, niet waar oom Willem Hijgend kwam Duiveke toegesneld. Willem, zeide Regina zieli om wendende cri 'een stap nader doende gij zult, hoop ik, Duiveke's vraag toe staan. Zij stak den voorzanger 'de lian'd toe en Willem vloog nader om deze dank baar tc drukken. Ja, mijn huis zal een gastvrij Kuis voor hem zijn zeide do jongeling. Ik dank u, Willem was Kef ant woord maar volgens Willem zeide de loon, op welken zij die woorden uit sprak Ik heb u lief. Daarna ging zij snel voort, en ge- ruimen tijd staarde Willem het edele meisje na. Toen richtte hij liet oog Aan de naar den orgelman en Duiveke, die, zoo Aan de koolmijn te Becringen heeft zich een smartelijk ongeluk voorge daan. Zékere Emici'Christiaens, woon achtig te Heppcn," was werkzaam op eene brug in de schacht der mijn. Deze (nnl, -.«n »i onu- 1 ol 1 steeds groote aandacht en voorzichtig heid. Op zeker oogenblik verloor hij hét evenwicht qn y.jcl 17 meter naar bene den. De ongelukkige bleef ,op den slag dood.Het parket kwam 's anderendaags een onderzoek instellen. Daarna werd de overledene naar zijne woning over gebracht. Hij wa^ slechts 24 jaar oud, gehuwd en huisvader. C-» Verleden nacht hebben onbekende nachtschuimers ,d.e zeeman Adolf Schiltz, 48 jaar oud, wonende Koölkaai, 8 te Antwerpen aangerand, ten gronde geslagen, gestompt en gestampt, en ten slotte van zijn uurwerkketting beroofd. Nadat de kerels op de vlucht waren ge gaan, werd het slachtoffer door dé po licie aangetroffen. Het was hem onmo gelijk op te staan. Een geneesheer stel de vast-, dat liet (rechterbeen op twee plaatsen was gebréken. Het slachtoffer werd voor verpleging naar lvet Stuy- venberggasthuis gevoerd. De policie zoekt de aanranders- op. Berlijn, 23 Juni. Volgens een bericht uit Memel hebben 1.1. Maandag in de Litauensche Kamer bij de discussie over de perswet grove wanordelijkhc den plaats gehad. In weerwil van het verzet der oppo sitie, liet de voorzitter verscheidene le den door de policie aan de deur zetten. Er ontstond een gevecht; men sloeg el kaar met stoelen, en na afloop der zit ting werd liet gevecht in de wandelgan gen .voortgezet. Verscheidene groote katholieke be toogingen hadden verleden Zondag plaats in Frankrijk. De eerste werd ge houden te Dijon, waar 12.000 leden der Union Calholique van de Cóte d'Or vergaderden, onder voorzitterschap van Mgr Landrieux, bisschop yan Dijon. Het woord werd gevoerd door kolo nel Picard, kanunnik Desgrangcs, ka nunnik Louis en ten slotte door gene raai de Caslelnau. Te Compiègne vergaderden 800 ka tholieken onder voorzitterschap .van Mgr den bisschop van Beauvais.- M. Fourniet-Sarlovèze, Kamerlid en maire van de stad, M. Langlois, sena. teur en M. Bouteille, Kamerlid van het Oise-departement, alsook pater Don_ cceur, officier, van het Eerelegioen en 9 citaties voor .oorlogsdaden, eischten in hunne redevoering de vrijheid voor hunne katholieke Staatsburgers op. De grootste bctoogjng had evenwel plaats te La Roche s.ur Fouron, waar 20.000 katholieken samenstroomden onder het voorzitterschap yan hunnen ianffp.n i>n waltkeréri Kifisclioi"».. ]\I^r Du. boi-s de la Villerabcl. Hier ook werd door verschillende redenaars het woord gevo'erd. M. Re- verdy, die zijne zonen in den oorlog verloor, vroeg er, in naam van de on telbare katholieke vaders, di.e in zijn geval verkeerden, dat zij niet als bur gers van tweeden rang in hun land zou den behandeld worden. Bij het slot van deze groote Ketbo^ gingen werd door duizenden mannen stemmen het Credo aangeheven. Te La Roche sur Fouron gaf de bis schop op de trappen der kerk den zegen met het H. Sacrament. Dc genaamde Richard Vers.chaffelt* 46 jaar oud, voerman bij do weduwe Do Bruycker, te Mellc, werd een vijftal we ken geleden in de statie van Gentbrug- ge, door lvet vallen van een hefboom, licht aan den voet gekwetst. Verwikke lingen deden zich voor en de gekwetste voet moest weldra afgezet worden, doch niets kon balen. De ongelukkige is Maandag in hét St. Jozefsgesticht te Genlbrugge aan de gevolgen .van heb ongeval overleden. Toen Maandag avond M. Trecli Ma_ thias, hotelhouder in de Merodes.traat tc Sint Gillis-Brussel, zijne slaapkamer binnentrad, Vond hij al zijne meubelen doorzocht. Eene som van 22.000 frank in bankbriefjes was verdwenen. Men vermoedt een jonge kerel die met een vrouw rond 9 uur 's avonds eene ka mer had gehuurd en rond 11 uur ver trokken was. Men zoekt liet koppel op. BURGERSBANK VAN AELST. Interesten vergoed Rekeningen op ZICHT 3 0/0 met 15 dagen voortieriebt 4 1/4 met 1 maand 4 1/2 0/0 met 3 maanden 4 3/4 0/0 op 6 maanden na dato 5 0/0 op 1 jaar na dato 5 0/0 op 3 jaar en meeir interesten overeen te komen. Spaarkas 4 0/0 zuiver. HANDELSREKENINGEN, BEURSOR DERS, enz. :i62t 10-18 SEPTEMBER 1925. OOST-VLAANDRENS BEDEVAART naar Bisdom Gont. onder het Eere-Voorzitterschap van Z.D.H.Mgr. Seghers, Bisschop van Gent Geestelijken Bes.tuurder Z. E. H. Kanunnik Van den Gheyn. De Vlaamsche Sermoenen zullen ge predikt worden door Pater Athanasius, Minderbroeder-Capueien te Aalst. De Fransebe Sermoenen door den H. Kanunnik Van dén Gheyn. 2 bijzondere doorgaande treinen. Vertrek uit Gent-Zuid, den 10 Sep tember, in den voormiddag. N. B. De twee treinen: (Roze trein en Witte trein) zullen elkander opvol gen met eene kleine tusschenpoos en zullen stilstaan, zoowel bij den-terug keer als bij het veptrek te Melle, Wet ter en, Aalst, Denderleeuw, Ninovc, Gce- raerdsbergen en Bergen." Dc Witte Trein zal alleen de Zieken opnemen, alsook de ziekenverpleeg sters, de Brancardiers en het Bestuur. Prijzen der Reiskaarten Uit Gent 2 klas 390 fr. 3de klas 242 fr. Uit Aalst: 2e klas 380 fr. 3e klas 237 fr. De prijs is te betalen in Belgisch Geld. Verblijfkosten te Lourdos De prijzen zijn gerekend volgens den rang der Hotels, aan 45, 40, 35, 30 en 25 fr. per dag. Wijn niet inbegrepen. Na 30 Oogst, worden geene inschrij vingen meer aangenomen. w-ïyRiv jv rvM "R ZIEKEN- Het Komiteit zal' zoovéél zieken aan nemen als de ingebrachte gelden het toelaten. Alle brieven voor het Werk der zieken moeten gezonden worden met postzegels voor antwoord, naar Mevrouw Cereelet-De Blieck, Glos Flcuri Brusselsehensteenwcg, te Aalst of Mejuffer Magd. de -la Kethulle de Ryliove, 25, Keizer Karelstraat, Gent of aan een der Gewestelijke Afgevaar digden'hieronder opgegeven. INSCHRIJVINGEN De Eerw. Hcercn Priesters, en Kloos terlingen, zijn verzocht zich te laten inschrijven bij den H. Kanunnik Van den Gheyn, 10, Spiegelstraat te Gent, mits yertoon, der toelating hun door Z. D. II. de Bisschop van Gent afgeleverd en het bedrag hunner inschrijving aan een der briefwisselaars te storten. Voor de inschrijvingen van het Ge west Aalst wende men zich tot Me vrouw Modest Corcelet, Glos Fleuri s», Brusselscbensteenweg; E. H. De Witte, Almoezenier der Zieken, St. Martens- piaats, 3 en 5T. Van Nuffel, Uitgever den Volksstem, Kerkstraat, 0-21, Aalst'. Voor v.erdere inlichtingen vrage men: propectussen. en zeide hem op troostvollen toon Kom, sta op, vriend! in mijn huis zal het beter zijn, darf' op de koude kerk- trappen. Kom, uw gebed is verhoord er zijn nog medelijdende zielen in de wereld. Walter stond op en stamelde her haalde malen dank, drukte Willem's hand in de zijne, buste het voorhoofd van Duiveke, welke hij zijn kleinen en gelbewaarder noemde, en hem op hém op hare beurt, lachend en in de handjes klappend toeriep O, gij zult bij ons zoo tevreden en gelukkig zijn Oom Willen zal de lezer misschien herhalen en den schrijver reeds ver oordeeld hebben, oqulat hij hem niet vroeger gezegd hoéft wie Duiveke was, en dewijl wij geotie geschikter plaats vinden om dit te peggen dan hier, zul len wij ook maar1 aan de nieuwsgierig heid voldoen. Even als Willem was Duiveke een verlaten kind nic') één dat ten inde ling gelegd was; maar een kind uit het dorp, dat jong haar vader en hare moeder verloren had. Zonder weenen, had het de zwarte mannen liare ou ders, de moeder kort na den vader, zien wegdragen; want het was te jong om het ongeluk te beseffen, en zorgeloos speelde lvet daarna weêr in de ledige was, verliet zij snel de kerk deur zag zij Willem, groette hem met [nis wij weldra zullen zien. geenojhut. Niemand wilde zich met het arme eonon hoofdknik en ging voorbij. Aan vreemdelinge bij den voorzanger was.weeske belasten; doch in die aarzeling den voet des torens stond zij een t Deze laatste richtte 'den ouden man op [schoot JVjllem toe, hief het kind zege vierend op den arm en bracht het lief derijk naar zijne woning. De handdruk van den ouden pastoor en de dankbare blik van Regina, >varen zoete belooningen genoeg geweest voor die edelmoedige daad, zonder nog de liefde van het kind te rekenen, welke hem zeker dubbel voor hare zorgen be loonde. «Oom Willem» zoo als het kind hem noemde, deed goed aan het verla ten wicht, omdat hij een hart had naar het Evangelie gevormd. Daarbij herin nerde hij zich altijd, dat hij ook eens arm en zonder hulp was geweest, en wat zou er van henv toen geworden zijn, als men hem gcene reddende hand had toegereikt Ziedaar, lezer, Duiveke's geschiede nis.11 Willem wilde niet 'dat Walter het or gel zou dragen; hij tilde het op zijne schouders, cn met e$n zalig hart, ging het drietal weg, naar het huis. onder den notenboom. De gelukkigste van allen was echter de jongeling; hij dacht aan Regina, aan baren blik, aan haren handdruk en dc gansehe wereld werd, in zijne verbeel ding met goud en rozen overstrooid. Wat lveeft de mensch" toch weinig noö- dig om gelukkig te zijn Willem had het voorgevoel, dat ook bij Regina liet. kinderlijk gevoel, in eene.eerste en rei ne liefde eene, die van God komt, veranderd was, of ten minste op het punt stond daarin te yeranderen, De stem yan Duiveke, die gedurig tot> den ouden man sprak, en eindelijk blij de uitriep dat is ons huis I ver plaatste Willem uit de tooverwereld in de- wezenlijkheid. Dan faegon hij ook den orgelman te ondervragen; doch hij kreeg niets ten antwoord tenzij een ge baar van ja of neen, en Willem kon niet anders denken of het moest den., ongelukkige in het hoofd schelen. Men trad het huis des voorzangers binnen, en op .Willem's aandringen, rustte de grijsaard weldra in den ge- makkelijken leuningstoel. Duiveke zet te zich bij den ouden man neer, en de jongeling ging aan lvet yenster zitten, met.de hand het lokkig hoofd onder steunende. De maan, welke haar licht door de glasruiten wierp, bespiedde weldra twee groote tranen van zoet geluk, wel ke over zijne wangen stroomden. IV. De stilte heerschte volkomen in bet huis van Willem. Dc oude man sliep in den hoek van den haard, op een paar, uitgespreide dekens. Duiveke- rustte reeds eenigc oogenblikkcn in haar bed je maar Willem zat nog altijd aan het Venster en volgde met een droomend oog de maan, die nu eens op den top der; vlottende wolken, dan weêr op dc tak ken der eiken en wilgen scheen tc r.us-i tCHi

De Volksstem | 1925 | | pagina 2