27 Onze schuld in Amerika Zaterdag Juni 1925 öe heffing sp het kapitaal in Frankrijk l 7 Te Loiu'des Naticnaal Osngres van Zee- De Provincieraden vaart en De RoeroKfnisming Voor de zedelijkheid in de treinen De arbeidsgeschillen in Heuegouvv Dc Jacht Militaire staatsgreep in Griekenland KAMER XXXI" J.VARGAXG NUMMER 148 Kortstraat, 0 en 21. Aalst. Tel. ill - DA-G-SJLA-D - I 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van- Nuffel-Db Gendt publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf IVIaxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. II. Ladialaus Zon op 3,50, onder 7,5ö Eerste Kwartier den 29 De Fransehe socialisten hebben 'eindelijk hun wetsontwerp klaar, nopens eene heffing op liet kapitaal, dat zij denken te zullen neerleggen in het parlement. De socialisten blijven dus de meening toegedaan, dat de heffing op het kapitaal het eenig reddend middel is, om de Fransehe finan ciën te zuiveren. Iedereen weet, dat de geldelijke toestand in Frankrijk zeer treurig is, en de laatste verwikkelingen, die zieli in Marokko voordoen, zullen er niet veel toe bijdragen, om het Fransch krediet omhoog te helpen. De instorting van den Fransehen frank wordt hoe langer hoe groo- ter, en het is niet te verwonderen, dat de Fransehe staatslieden zich afvragen, op welke manier men nog ooit tot het evenwicht zal komen van het budget. De socialisten meenen het land te redden met heffing op het kapi taal. Hun programma is reeds genoeg gekend, om er nogmaals op terug te konten Eene eerste heffing van 10 */-' op de roerende en onroerende goederenop de titels, renten en staatswaarden op de industrieele- 'en handelseigendommen: op de bankbriefjes en wissel; op dë meu bels en kunstvoorwerpen enz. enz. Dat alles is gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Eene heffing op liet kapitaal zou gepaard gaan met schattingen, betwistingen, huiszoe kingen en allerhande tergende mid delen, waarvan willekeur en dwin gelandij niet zouden uitgesloten zijn. De heffing op het kapitaal stoot rechtstreeks tegen de borst aller weldenkende mensehen, en lieveT dan zich allerhande tergende inqui- sitiemiddelen te onderwerpen, ver kiezen velen hunne kapitalen uit te voeren naar het buitenland. Dat is ten andere hetgeen op djt oogeriblik gebeurt in Frankrijk, hetgeen eene groote ontreddering kan teweeg brengen van den alge- meenen financieelen en ekonomi- sehen toestand. Dat is niet alles. Eene heffing op het kapitaal zou een leger van bedienden eri ambte naren vergen, die met de duurge- wonnen winsten zouden loopen gaan- De financieels instorting van Frankrijk moet tot les strekken voor Belgie. Wij willen niet bewe ren, dat onze Belgische socialisten het over 't algemeen gemunt heb ben op het kapitaal, en tot eene heffing op het kapitaal hunnen toevlucht wensehen te nemen. Dat niet. Maar sedert den oorlog heeft Belgie onder al zijne ministeries veel te veel geld verteerd, en men heeft zich al te gemakkelijk laten meeslepen door het tooverachtig droombeeld, «dat Duitsehland toch alles zou betalen F. Het is ijaren reeds daï wij vra gen, dat men voorzichtig èn spaar zaam zou zijn, maar niets heeft ge baat Ons land was meegesleept in den ria-oorlogsche roes vaH verteer 'en vermaak 1 Daar moet een einde aan köiriêri, willen wij den treurigën lijdens weg van Frankrijk nieï opgaan..- Wij hebben hu aan het hoofd van ons departement van financien 'eenen man, waarvan men zegt, dat hij Oostenrijk gered lieeft van eene gewisse finandiëeïe mieenstorting. Iiaat ons hopen, dat hij ten min ste 'evenveel zal kunnen voor zijn eigen vaderland J 10.000 pelgrims aan de grot. De Fransehe priester Belleney tele grafeerde Woensdag aan liet groote Parijzcr katholiek blad La Croix wat volgt 10.000 pelgrims begroetten samen dees dagen Ons Lieve Heer en zijn On bevlekte Moed.cr. Talrijke afzonderlijk reizende pelgrims vermengden zich met de bier aanwezige Spaansche en Belgische bedevaarders. Algr Deploige, en dc E. II. Kan. Thierry hadden onder hun leiding 2000 Belgische laridgenoo- ten, Vlamingen en LWalen. De E. H. Kanunnik Thcllicr de Poncheville deed de preeken voor laatstbedoelden. 200 Belgische spoormannen lieten liun vaandel wijden. Een wonderbare genezing. Onder liet voorzitterschap van ge neesheer March and vergaderden den 22 Juni jongstleden vijftien dokters om de wonderbare genezing te legcn- leekeAcn van Mw Julia Venture uit Barcelona. Deze vrouw, 46 jaar oud, was bedlegerig sedert 9 jaar cn de ge_ neeslieeren die haar behandelden, ver klaarden dat zij aangetast, was door «lering in den Sderi graad». Dc voeding kwam daarbij op nul: enkel een weinig- melk kon haar nu en dan worden toe-, gediend. De bloedfluimon hamen ge stadig toe, en de zieke was maar een geraamte meer. Tijdens de feis naar Maria's Heiligdom was zij meermaals flauw gevallen. Op 21 Juni werd zij naar de «Piscine» gebracht waar zij zich plotselings door een wonderbare geheimzinnige kracht voelde aangegrepen. Zonder cenigcn bijstand sprong- zij recht en riep: brood, eten Haar lijkachtig uit zicht was verdwenen, haar holle stem door een gewoon spraakgeluid vervan gen. Op het Konstatiebureel. Aanstonds werd de gonezene binnen gelaten en 'door de dokters, onderzocht: de long is gezond cn de ademhaling vrij. Haar zieklebcwijs wordt ecnig- zins onnauwkeurig bevonden en "ophel deringen worden gevraagd aan de ge- neesheereri die haar te Barcelona (Spanje) behandelden. Het antwoord laat zich niet wachten en dc 15 genees- lieeren stellen zich T akkoord om te verklaren «zware ziekte gisteren en tlvans volle gezondheid». De genezing was oogenblikkelijk en de natuur is niet bij machte soortgelijke vezelher stellingen te verwezenlijken. De wonderbaar genezene is vervol gens terug- naar do Grot wedergekeerd om dé Goede Moeder Gods, dc Troost 'der bedrukten, te voet te vallen en haar liet' Magnificat, te zingen van onbegrensde buide, dank cn erkente lijkheid. Op het bureel der Kamer werd door den minister van buitenlandsche zaken een wetsontwerp neergelegd luidend als volgt j De mandaten van de provinciale raadsleden en de bestendige afgevaar digden, thans in functie, worden ver lengd tot op den dag der aanstelling hunner opvolgers. Dit wetsontwerp wordt met het vol gend vertoog gerechtvaardigd Daar de normale vernieuwing der provincieraden vertraagd werd om de welgekende reden van overmacht schijnt het te strooken met den geest onzer wetgeving, de gewone zitting de zer raden te verdagen om de provincie raden, die bij de aanstaande verkiezin gen gekozen worden de zorg over te laten uitspraak te 'doen over dé zaken van provinciaal belang, 'die moeten voorkomen op.de dagorde dezer zitting. Vermits anderzijds het mandaat der provincieraadsleden en bestendige af gevaardigden, naar luid van artikel 33 der wet van '19 October '1921, ver valt dén eersten Dinsdag 'der aanstaan, de maand Juli, zoo bestaat er aanlei ding toe öm overeenkomstig de vroeger in gelijkaardige omstandigheden toege paste gebruiken, uitdrukkelijk het man daat 'der 'in functie" 'zijnde titelvoerders té verlengen tot op 'den dag, 'dat hunne opvolgers kunnen aangesteld 'of be noemd worden. •Vermits dc datum, waarop 'do nieuwe provincieraden kunnen samengesteld worden afhangt van 'dezen, 'die voor de stemming bepaald wordt, betaamt het den Koning de zorg over te laten 'om 'den dag vast te stellen, waarop de ge wone zitting 'dér provincieraden zal geopend worden J 'op dien 'dag nemen insgelijks de verlengde mandaten een einde* TE OOSTENDE, BEN 24 AUGUSTUS EN VOLGENDE DAGEN. Het Nationaal Congres van Zeevaart en Koloniale Uitbreiding, onder de Hoogc Bescherming van Z. M. den Ko ning, zal niet de aandacht wekken en kel van dezen wien de belangen der zcevisscherij, der handels cn scheep vaart en der economische ontwikkeling onzer Kolonie steeds nauw aan T harte liggen, maar ook nog van iederen Belg die de opbeuring van zijn geliefd Va derland, op zeevaart- en koloniaal ge bied, behartigt. .Wie een oplettend cverzicl.l wil ne men van de verscliillige punten aan de dagorde der drie afdeelingen, zal zicli rekenschap kunnen vormen van de be langrijkheid en uitbreiding der werk zaamheden van het Congres. Dit laat ste is geplaatst onder liet Voorzitter schap van heer L. Strauss, Voorzitter van den Iloogeren Raad voor Handel en Nijverheid. Onder bet wijs beleid van deze verheven personaliteit, wiens be voegdheid aloingekend is, mag met alle zekerheid beweerd worden dat het bran dend vraagstuk, betreffende de uitbrei ding onzer zeevisscherij, onzer koop vaardijvloot cn de uitbating van de ver bindingswegen onzer Kolonie, op een grondige en doeltreffende wijze zal on derzocht- worden en de genomen beslis singen zullen beant woorden aan de ver- eischt.cn der huidige omstandigheden. Al onze landgenooten, wier toestand of bezigheden van wijd of nabij in ver band staan met de punten die op het Congres zullen besproken worden,moe ten bet als een plicht beschouwen niet alleenlijk zich als lid van liet Congres te laten inschrijven, maar ook nog aan hetzelve mede te werken door het in zenden van een verslag, studie of een voudige nola over de verbeteringen die kunnen toegebracht worden aan zekere 'diensten of inrichtingen in dewelke hunne ervarendheid toegelaten heeft, onvolmaaktheden te ontdekken of do mogelijkheid tn te zien degelijker en meer praktische uitslagen te bekomen. Om lid van het Congres te worden,* wende men zich tot liet bureel-Van den Griffier, Stadhuis, Oostende. Ieder lid die zijn bijdrage (minimum 25 frank) gestort lveeft, bekomt het recht al de zittingen van het Congres bij te wonen; vorder wordt, hem een exemplaar afge leverd van de gedrukte verslagen en van de overzichten en besluiten der zit tingen van bet Congres. Woensdag avond lieeft M. Carlier de Marchicnne, onze gezant te Washing ton (thans in verlof te Brussel) een lang onderhoud gehad met M. Janssen, minister van financien. Er werd ge handeld over de schuld van Belgie aan de Vereenigde-Staten. JEGEN 15 AUGUSTI. De Fransehe ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan de maatrege len, voorgesteld door 'den minister voorzitter, den minister van oorlog en den minister van buitenlandsche za ken, voor de uitvoering der verbinte nissen betreffend de militaire Roeront ruiming. Zooals men weel,werd de kwestie 'de zer ontruiming verleden jaar geregeld tegelijk met de ekonomische ontrui ming derzelfde streek, op 'de konferen- cie van Londen, waar de toepassing van het Dawesplan bepaald werd. Per brief, den 15 Augusti '1924 'ge richt aan den kanselier Marx, namen de voorzitters van den Fransehe en den Belgischen raad, MM. Herriot en Thcu- nis, de verbintenis over te gaan tot de militaire ontruiming van den Roer ten laatste na een jaar, Indien de akkoor den van Londen eerlijk nageleefd wer den. Daar 'deze akkoorden inderdaad re gelmatig toegepast worden, eri daar de organismen van 'dc 'deskundigen normale werking zijn, zooals 'onlangs nog vastgesteld werd 'door den alge meenen agent der betalingen en rdoor de Herstelkommissie, moet "de militaire Roeronlruiming op 'den bepaalden tijd gebeuren, 't i's te zeggen voor 'den '15 Augusti a'.s. Hierbij dient herinnerd te worden dat 'de 'strook van Dortmund naar-Hor. de en de grondgebieden, buiten 'dit 'der Roer, ria deze bezet, reeds militair ont ruimd werden naarmate 'de 'ekonomi sche. 'ontruiming gebeurde* Ten gevolge van een onderzoek, in gesteld door den «Bond voor dc opbeu ring van de Openbare Zedelijkheid» over den zedelijken toestand der v.er kende klas, signaleerde gezegde yer- ecniging aan den hoer minister Aan ijzerehwegen. dc slechte toestanden die voortsproten uit: 1. De overlading van zekere reizigerstreinen, vooral in de si reek van Moeskr'ocn 2. Het gemis van voldoende compar timenten voor de. dames; 3. Het gemis van toezicht in de wachtzalen en afhankelijkheden der spoorhalleri, heeft minister Tschoffen aan gezegden bond laten weten, dat er orders gegeven zijn, om waggons, toe te voegen aan de treinen waar gewoon lijk plaats ontbreekt. Er zal ook' rekening worden gehou den van de andere opmerkingen van deze inrichting. Van de werkgeschillen, die zich thans in Henegouw voordoen, is het kolenvak een der. eerste slachtoffers geworden. Verleden week werd er reeds op ge wezen hoe dc orders vermoedelijk zou den uitblijven of afgezegd worden. Dit vermoeden werd intusschen werke lijkheid; de staking der metaalarbei ders doet zich tot Bergen gevoelen, vermits daar vooral vette en halfvette nijverlicidskolen gedolven .worden. Men zag zich, eens te meer, ver plicht de voortbrengst te verminderen of zooals de Ilornu stop te zet ten. Een ander bedenkelijk feit is dat. de Duilsche herstelkolen thans even eens opgestapeld blijven, zoodat de kolenverkoop met. de grootste moei lijkheden af te rekenen heeft. Als keerzijde van den penning kan aangestipt, dat in de ;Frans.che mijnen een staking dreigend is, wat, in voor komend geval, het afnemen van de Bel gische voorraden in de hand kan wer ken. Zekere klas van jagers hebben in 1923, bij middel van een referendum, ziclv. gunstig verklaard aan eene meer laattijdige opening van de jacht. Eene andere klas van jagers zijn van een tegenovergesteld gedacht .en doen opmerken dat slechts een betrek, kelijk klein getal jagers, meestal groo te grondeigenaars, deelgenomen heb ben aan dat referendum, en teekenen er verzet tegen aan. Een blad stelt daarop de vraag of het niet best zou zijn een onderzoek te laten doen nopens die zaak door de ar- rondissementskormpissarissen.- Zou men ook niet wel doen het ge dacht nopens deze kwestie in te win nen van de boeren, die toch wel de eerste belanghebbenden zijn, daar zij bazen en konijnen den kost moeten ge ven. Havas seint uit Salonika 25 Juni: Het blad De Onafhankelijke* meldt dat de officieren van het garni zoen van Salonika, gezien de onbe kwaamheid der regeering van Athene, besloten hebben het onmiddelijk ont, slag van M. Michalacopoulos .te cischen en een militaire regeering le vormen, onder voorzilterscjiap, yan ge. rieraal Pangalos. Een proclamatie in dien zin werd heden morgen aan de bevolking afge kondigd.. De bureelen van deri staf te Salonika', het gebouw van posten en telegraaf, de staties en al dc militaire gebouwen der stad werden door de revolutionaire officieren bezet. Dc „censuur op de 'drukpers werd in gesteld De vloot', onder bevel yan admiraal Hadjikiriakos. lipeft zich bij dc bewe ging aangesloten. Het volgend snelb'erich't' werd den President 'der Republiek toegezonden Wij verklaren de regeering verval len; wij aanzien dc-n ministerraad ver- antwoordeljk voor, het yergicten yan het broederbloed* Zitting van Donderdag 25 Juni. De zitting wordt geopend ten 2 uro onder het voorzitterschap yan M, BRUNET. J DE VOORLOOP1GE TWAALFDEN. De dagorde vermeldt: Bespreking van het wetsontwerp betreffende vcr- lcening van voorloopige er'edieten te gelden op de begrootingen yan 1925. M- LEMONIER (lib.) verklaart dat de liberalen de voorloopige crcdielen zullen stemmen om den loop der admi nistratie niet té belemmeren. M. VAN OVERST11AETEN (commu nist), zegt dat dc twee communisten tegen het ontwerp zullen stemmen om dezelfde redenen, waar voor dc socia listen vroeger deze credieten verwier pen. Het voorstel wordt aangenomen. Na een korte gedachtenwisseling luss-chen MM. STRAUSS en minister JANSSEN wordt het voorstel aangeno men. DE PROVINCIERADEN. Komt vervolgens in bespreking bet. ontwerp waardoor de datum der zittin gen der provincieraden wordt vastge steld en waardoor de mandalen der provinciale raadsleden, verlengd wor den. M. PONCELET vraagt dat men den datum der zitting behoude. Het ont werp is min of meer yan revolutionai ren aard. M. ROLIN JACQMYNS, minister van binnenlandscbc zaken, antwoordt dal- het ontwerp aan een noodzakelijkheid beantwoordt. Bij hoofdelijke stemming worden de drie hoogervcrmelde ontwerpen met een groote meerderheid aangeno men. DE REGEERINGSVERKLARING. Het woord wordt verleend aan M. VAN CAUWELAERT, die protest aan- tcekent tegen een bewering van gene raal Richard, welke gisteren verklaar de dat spreker niet gerechtigd was van verraad te spreken toen M. Sinzot het woord voerde. Generaal RICHARD, zegt, 'dal hij zijn woorden niet intrekt, 'doch dat hij het inzicht niet had Af. Van Cauwciaert te kwets.en. M. VAN CAUWELAERT begint dan zijn rede. De argumenten van degenen die de regeering bekampt hebben zijn niet sterk. Allen hebben moeten erken nen dat de huidige regeering de eenige mogelijke was. Niemand kan loochenen dat de huidige regeering beantwoordt aan de uitspraak van het kiezorskorps. Verschillende pogingen werden gedaan om een ander ministerie te vormen, doch zijn mislukt. Van 't oogeriblik dal dc princiepen der katholieke partij niet in 't gedrang kwamen, was er geei^ hinderpaal om een regeering te vor men met de socialisten. Men denke niet dat we daarom van de socialisten af hankelijk zijn. Vroeger hebben de katholieken gere_ geerd met de liberalen, docli nooit heb ben we afstand gedaan yan onze zelf standigheid en dit zal ook niet gebeu ren met de socialisten. Herhaaldelijk hebben de liberalen de pretentie gehad liun veto te stellen tegen meerdere demokrat ischc her vormingen. M. AIASSON. De welke. M. VAN CAUWELAERT. B. V. het vrouwenstemrecht voor 'de provincie. (Gerucht)'. In liet regeeringeprogram:- ma is er niets dat ons kan afstooteri. Niets dat afbreuk 'doet aan onze prin ciepen eri onze eer. Dit programma is het programma der christene demo cratie en dit programma on'dcrteeke- nen wij gaarne. M. FISCHER. Zelfs dc priesters van 'den Senaat hebben zich bij de regce ring aangesloten. M. VAN CAUWELAERT, Inderdaad. Ik hoop 'dat al 'de leiders der katholieke partij zich" bij de regeering zullen aan^ sluiten. Zelfs de béereri Jaspar en Carton de Wiart hebben erkend dat een andere regeering niet mogelijk was. Ze zullen nochtans hun vertrouwen aan de re geering weigeren. M. CARTON 'de WIART. ïk houd mijn vertrouwen vöör. M. VAN CAUWELAERT. De beste ge dragslijn Is 'de regoering aan 't werk te zien 'en ze 'dan te bcoordcelen. Ik ben verwonderd dat M, Jaspar 'de regeering niet steunt. AL. JASPAR. Ik lieb' gisteren bewezen" 'dat er ;een foridamenteele tegenspraak' is in 'de regeeringsverklaring, AI. VAN CAUWELAERT. Waarom' niet wacMeri 'om 'de regeering le be kampen tot 'dat 'die tegenspraak' lot 1 uiting komt. IWal mij "ook verwondert is dal AI. Jaspac door zijn ffanvallen;

De Volksstem | 1925 | | pagina 1