De Orgeldraaier Boetstraffelijke Rechtiiank Erg arbeidsongeluk Op een zonderlinge wijze eene misdaad on (dekt Het muziek onzer gidsen naar Spanje Inbraken rond Brussel De schuld van de honden Sioers mei ongevallen Sohlaal-aftruggelaar Erg ongeval aan <'e Royerssluis YAnt werpen Brand le KinkemppisM Paarden en Veulens - Brutale aanranding Eon schoepsramp V miljoen frank obligation van Belgische maatschappijen;108 miljoen frank lecnfngen op hypotheek. liet verslag doet het belang uitschij nen van de kapitalen welke de Alge- in oene Spaar en Lijfrentkas, tegen zeer matigen intrest, ter beschikking van verscheidene maatschappelijke werken beeft gestold. Die kapitalen bedroegen 330 miljoen frank voorschotten voor werkmanswoningen en goe.dkoopc hui zen; 28 miljoen frank leeningen aan 'den landbouw; 5 miljoen frank voor schotten aan het Nationaal Werk voor Oorlogsinvaliden; 13 miljoen frank voorschotten aan openbare Banken van leening. In het jaar 1924 alleen heeft de In stelling Gi miljoen frank uitgeleend aan door haar aangenomen maatschap pijen voor werkmanswoningen, en voor rekening van den Staat 50 miljoen frank .verschoten aan 'de Nationale Maat schappij voor goedkoope Woningen en Woonvertrekken, dus in het geheel 111 rpiljoen. Wat de voorloopigc beleggingen der 'Algemeene Spaar- en Lijfrentkas be treft, zij bereikten 273 miljoen frank en begrepen 212 miljoen frank wissels op Belgie 6 miljoen frank wissels op het buitenland, en 55 miljoen frank lee ningen op titels. De winst- en verliesrekening der Spaarkas wordt aldus samengevat Opbrengst der definitieve beleggingen fr. 81.324.684.34 .Opbrengst, der voorloopige beleggingen ff. 14.597.364.20 Samen fr. 95.922.048.54 Over die som werd beschikt als volgt: 1. Vergunde intrest fr. 74.573.483.45 2. Bedrijfskosten fr. 8.602.003.84 3. Intrest op de reserve fr. 1.494.195.19 '4. Amortisatie fr. 11.252.366.06 Samen fr. 95.922.048.54 Het reservefonds bedroeg op. 31 December 1923 fr. 29.883.903 77 Het beeft wegens intrest aangewonnen fr. '1.494.195.19 Op 31 December 1924 be draagt het dus fr. 31.378.098.96 3 DOODEN. Zaterdag morgen is in de fabrieken fiolvay, te Ville sur Haine, bij La Lou_ vière, een erg ongeluk gebeurd. Drie arbeiders, die zich in eene kuip bevonden, zijn door verstikking omge komen. De gendarmerie van Havré heeft, een onderzoek ingesteld. EEN VALK MET EEN DOODSKOP. IN DE KLAUWEN. Een landbouwer van Chalindrey, in Frankrijk, wandelde langs zijn veld, toen hij eene valk bemerkte, welke een doodskop in zijne klauwen klemde. De landbouwer kon den roofvogel verdrij ven en hem de akelige prooi ontrukken. De overheid werd seffens verwittigd en deed in den omtrek opsporingen. In eene overgroeide gracht ontdekte men een lijk in ver gevordenden staat van ont binding. Het hoofd ontbrak. Zonder twijfel was het dit, door den roofvogel gegrepen. Dank aan de kleedingstuk- ken kon men vaststellen dat hét lijk dit was van zekeren Grosjean, spoorweg bediende. Deze man was sedert October 1924 spoorloos verdwenen uit zijne woning te Chalindrey, waar hij eene herberg hield. Hét parket heeft een on_ derzoek ingesteld over de wijze, op de welke die man in die gracht aan zijn einde gekomen is. M. Rafael Perello, gemeenteraadslid van Palma, hoofdstad der Balearcn (Spanje), vergezeld door MM. Vives Verger en Pedro Bernatt, voorzitter der pers en dcpartemenlsafgevaardigde der Balearcn, zijn te Brussel aangekomen voor het regelen der reis. naar Spanje van het muziek der gidsen. De drie gasten hebben een onderhoud gehad met markies de Villalobar, ge zant van Spanje te Brussel; met M. Léo Eblago, ontwerper der reis en met lui tenant Prcvost, cverstc van het muziek der gidsen. Een uitgebreid program der feeste lijkheden ig vastgesteld voor de ont vangst der Belgische muzikanten. Te Barcelona wordt een grooten stieren- koers ter hunner eer ingericht. Tc Palma zullen de feestelijkheden zeven dagen duren en het program biedt de grootste verscheidenheid Spaansché dansen, muziekuitvoeringen, sport, stierenkoersen, enz. De gidsen zullen te Palma den Ion en 2 Juli twee concerten geven. Deri 4 en 5 Juli zullen zij te Barcelona optre den. .1 Toen de echtgcnootcn K., woon achtig in do Meyerbcerstraat te Vorst, na een afwezigheid van drie weken, 's avonds thuis kwamen, stelden ^zij vast dat dieven al de meubels hadden open gebroken en de hand hadden gelegd op Ivet zilverwerk, een koperen hangklok, juweelen, kleederen, linnen, bankwerk, een schrijfmachine en eene som van 100 frank in vreemde stukken. De politie werd ontboden en stelde het gebruikelijk onderzoek in. Vinger afdrukken werden opgenomen. Een andere belangrijke diefstal werd in de Brusselsche agglomeratie gepleegd. Acht dagen geleden, verlieten de echtgenooten G., woonachtig in de Franz Merjaystraat, te Elsene, hun huis, om op reis te gaan. Toen zij 's avonds terugkwamen, vonden zij lvun woning in de grootste wanorde. Zil veren en bronzen voorwerpen, een le deren reiszak kleederen en ariderö kostbaarheden waren verdwenen. TJifc het eerste onderzoek blijkt, dat de die ven langs de tuindeur zich in liet huis toegang hadden verschaft, na een ruit te hebben uitgesneden. De daders, v.an deze twee belangrijke inbraken zijn onbekend. Donderdag rond 7 uur 's avonds, kwam Oscar Vanncste, wonende te Roeselaere, en zijn zoon Jozef, lojaar oud, beiden per rijwiel gereden langs de vaart, komende van Iseghem naar Rousselacre.' Op zeker plaats liepen er honden langs de vaart en de zoon Vanncste deed, om de honden te mijden, eene zwenking en viel met zijn rijwiel in de vaart. De vader sprong zijn zoon ach terna, doch beiden gingen onvermij delijk verdrinken, toen Robert van Moen, 17 jaar oud, wonende dicht bij de plaats waar het ongeluk gebeurde op hun geroep ter plaatse liep en zon. der aarzelen ganseh gekleed in lvet water sprong. Gelukkiglijk kon hij vader Vanncste bij het been grijpen en 'de beide dren kelingen, daar de vader zijn zoon bij de kleederen vast had, met groote moeite- naar deri kant brengen. Met behulp van andere toegesnelde personen werden zij op den weg ge trokken en men moest nog eenigen tijd werli'en om den zoon tot bezinning te brengen. Eene geschiedenis uit de jare 1817 door AUGUST SNfEDERS, lide Vervolg. Ja, jaren geleden, Regina!.was ons geluk niet daar; Let was toen hier in de eenzaamheid; maar nu is. het hier niet meer, en de moeder drukte op deze woorden, het is ginder; het wacht ons in de stad. Toen... maar, neen! ik ltan u dat niet zeggen... Rcgina! uwe moe der meent het zoo goed met uj'geof u blindelings aan liaar over, en gij zult vele smarten verhoeden. Zijt gij dan ongelukkig, moeder vroeg lvet lieve kind, en strengelde de beide armen om 'den hals der weenen- de vrouw. Neen, ik ben het niet meer. God heeft mij uwe liefde gegeven, nadat hij mij zwaar beproefd had, nariat hij mij uwen vader had ontnomen... als nien u ooit van uwen'vader spreekt, liet vrouw Begga. als buiten ziclv zelve,op 0p vol gen, als men zijnen naam zal bezoede len, als men... Maar neen, 't is dwaas dit te zeggen, geloof niets, niéts van alles wat. men u zeggen zal. -Wat is er dan toch met vader ge beurd stamelde de jonkvrouw; gij hebt mij dat nooit .verteld, moeder. De gravin deed zich- geweld aan. Niets, niets Maar uw vader had vele vijanden, kind, die hem tot aan ge ne zijde des grafs willen vervolgen. Welnu, moeder streelde de lie ve dochter, laat ons dan hier blijven; hier in dat stille dorp, omringd door mcrischen die de schim van mijnen va der geen kwaad willen. Willem, de ou de pastoor, al de 'dorpelingen hebben ons lief. Het hof kan schoon en schit terend zijn; maar hier, ons ouderlijk huis, is mij dierbaar. Het is alsof ik zal afsterven van de wereld, wanneer ik dit huis verlaat. "Neen, gij hebt het ge zegd: ginds zijn booze menschen, die de nagedachtenis van mijnen vader wil benadeelen; ik haat hen reeds voor dat ik hen gezien heb. Wij gaan niet naar de hoofdstad, niet waar, lieve moeder wij blijven hier. Het kan, het mag niet, kind... O, kon ik u alles zeggen. Nog eens, Rcgi na, volg mij blindelings, indien gij uwe moeder niet van smart wilt doen ster_ ven. Ik smeek er u om, bij alles watu dierbaar is: vergeet wat u hier om ringt. en denkt dat mijn geluk in 'die wereld ligt, waarvan ik u gesproken heb. Moeder, ween niet f ik zal u vol gen... Maar zeg, moet ik dan Hilgenoord den ouden pastoer en Willem verge len Behoud er "do gc'dachienis van, Regina, alsof die laatsten dierbare af gestorvenen waren. Vier renners gekwetst. Zaterdag avond werd in den Wiritcr- vclodroom, te Gent, het vertrek gege ven voor een nachtkoors van 12 uren. Tijdens de derde uur, na vier sprinten violen verschillende renners. C. De__ baets werd buiten kennis, opgenomen met oen groote wonde aan den schedel, Frederickx- -had - een oogscheel, ge scheurd, Rielens een lip gekloven en Libor VandeveldéA^het sleutelbeen uit een of gebrokcn.",, Na tien minuten oponthoud werden nieuwe koppels ge vormd en werd de koers voortgezet. De eindstand is 1. Marcel Buyss'e-P. Rielens, 120 p.; 2. Al. Persyn-J. Verschelden, 82 p.; 3. Hilaire Hellebaut-C'. Deciercq, 43 p.; 4. C. Gmeye-Em. Thollenbeek. 42 p.; op drie 'ronden 5. Remi Cant-Ch. Clapdorp, 21 p. In 12 uren werden 396 km. 565 M. afgelegd. Te Baesrode kwam bij Frans Col lier, in de Dorpstraat, een soldaat, zeggende kameraad te zijn met diens zoon Jan, insgelijks bij liet leger cn in garnizoen te Antwerpen, met de bood schap dat zij .aanstonds naar Duitsch- land moesten; vertrekken en om tijd te sparen lvij hen gozrö'nden had om cenig geld, wat verschoort en ook wat eten. Daar hij zoo juiste inlichtingen gaf, stelde men hem 20 frank ter hand, waarmede hij spoedig- heenging. Na genomen inlichtingen vernam men dat het een soldaat was van de zelfde compagnie als l»un zoon, die reeds van Maandag de kazerne verla ten had met den velo van een kame raad en waarover men reeds verschei dene klachten had ontvangen wegens dergelijke aftruggfclarijcn. Dus op passen is de boodschap. Een erg ongeval1 deed zicli voor gis teren te half zeven 's morgens aan de Roycrsluis te Antwerpen waar een sluitdcur ingeloopen werd. De ingeloopen shsdeur was zoo erg beschadigd dat h'ct verkeer van in- en uitvaren ganseh deii dag moest onder broken worden. Ziehier lvoe het ongeval zich voorge daan heeft: De Fransché stoomboot «Monafric», die in dé Royerssluis gereed lag orii in de dokken te varen,moét naar men ons verzekerd hééft' een vorkeerde manceuver gedaan ^ribben. Bevel was aan hel schip gegeven geworden de schroef achteruit te doen slagen. In stede daarvan sloeg de schroef vooruit riiej, het gevolg dat het schip met geweld .tpgen de achtersas- deur die met de dokken verbinding geeft, terechtkwam! De door die. aanvaring teweegge brachte schade was zoo .groot dat liet versass.en der schepen diende stilge legd te worden. j - Al het beschikbaar personeel en het beheer van de technische diensten werden opgeroepen ten einde de hoogstdringendst.e herstellingswer ken dadelijk te treffen. Te zes ure waröri 'die werken zoo zeer gevorderd dat het eerste schip de «Furst Bulow» én nadien nog een vijftal andere schepen konden verbas sen. i Dé belangrijkheid der averij kon nog niet met alle zekerheid bepaald worden. 1 Om groote ongelukken te voorko men, werd besloten alleen bij hoogwa ter en 'dit enkel gedurende een paar uren de Royerssluis voor 'de schepen open te stellen. Een ongemeen geweldige brand.hééft gewoed in dc kabclfabriek van Kinkcm_ po is. Het vuur was ontstaan in een maga zijn, waar balen kemp opgestapeld la gen. De vlammen hamen daar onmid- delijk een groote uitbreiding en sloegen alras over op de fabrickgebouwen. Ganseh het personeel stelde ziclidap'- per te weer, om 't vernielend element te bestrijden. Men gelukte erin, de fa briek zelf te vrijwaren. Verscheidene bijgebouwen zijn in aseh gelegd. De s.chade beloopt ruim 100.000 fr. VAN GENT SOCIALISTISCHE PLAKKATEN OR 'NEW KATHOLIEKEN MUUR Wij hebben verleden week gemeld dal s'morgends van de wetgevende ver kiezingen er socialistische plakkaten waren geplakt op den gevel der woning van landbouwer. De - Scheemaeker te Ertvelde-Rieme.- De landbouwer die niet geneigd was zijnen eigendom te leenen aan do roo- de propaganda, liet gerust dc aanplak kers vertrekken cn nam dan eene lad der op de plakkaten af te trekken. Toen hij echter, boven op de ladder stond! kwam een der aanplakkers terug en trok de ladder van onder'Dc Scheemae ker, zoodat deze ten gronde viel cn zich erg- bezeerde. De woestaard werd erkend en het was niemand minder dan Pieler Chal_ met, broeder van den nieuwen rooden volksvertegenwoordiger van Zelzaete, die ter zitting niet verschenen was en dus bij verstek verwezen werd tot 8 dagen gevang en 300 fr. boot zonder voorwaarden en lot betaling ecner som van 500 fr. schadevergoeding, met twee maand lijfsdwang. Chalmet lvad tegen dit vonnis verzet aangeteckcnd, daar hij in die zaak on- plichtig is. Ter. zitting van Donderdag is nu een getuige verschenen, zekere Buyens, die verklaart dat hij .de persoon is, die De Schecmaeckcr heeft doen vallen. De rechtbank heeft een nieuw onder zoek bevolen. Stad Aalst. Kermis 1925. GROOTE PRIJSKAMP VOOR van het ZWAAR INLANDSCH TREKRAS op Z&tcrdag 11 Juli 1925 van ai' acht ure voormiddag, wordt op het Statie plein e/n aanpalende straten ingericht, eenen groóten prijskamp voor paarden en veulens van liet zwaar inlandsch trekras, -voor ganseh liet land. Kostelooze inschrijving in liet Bel gisch Paardenstamboek. Schatting der één en tweejarige veulens alsook dei- volwassen paarden voor de Maatschap pij van Paardenverzekering. Tijdens den Prijskamp Paarden markt op het Slatieplciii, Nijverheid straat., enz. Tusschen de loten van minstens ZES paarden ter markt ge bracht door kooplieden voorzien van hun palent van koopman, zulles zes 'geldpremlën afgclot worden. I 1) De inschrijving voor den prijs kamp kan van nu af genomen worden tot op den dag van den prijskamp, tot NEGEN ure 's morgends in het St. Jans Gasthof, Statieplein. 2) Te koop of tentoongestelde paar den zijn vrij van alle plaatsgeld. 3) De premiën van den prijskamp worden toegekend door cèn GANSGII VREEMDE JURY. Deze beschikt vrij en onwederrocpelijk over de premiën. Voor verdere inlichtingen, zie de plakbrieven. Het uitvoerend Komiteit. Het hoofd van het meisje zonk op de borst. Gij wilt liet, moeder Mijn en uw g£luk ligt daarin. Het zij dan zoo. Wij gaan naar de hoofdstad, naiir de feesten wij zullen er gelukkig pijn, moeder. Goed kind I ...Ik zal er vergeten dat er harten zijn, die mij als kind lief hadden ik zal er andere harten zoeken om mij te beminnen... Moedert- nu mag Willem met recht zeggen, 'dat ik wel ondank baar jegens hem ben. Eene donkere wolk dreef weer over Begpa's voorhoofd. Zij troostte haar kind, zonder den naam 'dien het kin- jderlijk hart der maagd vereerde, te I kwetsen en verliet Aa eene vurige om helzing de dochter, *welke zij, met een beklemd gemoed uit. den eenvoud schud de, waarin zij haar tot hiertoe bewaard had. Dacht' de gravin inderdaad, dat liet, nieuwe leven, 't welk zij hare dochter voorspiegelde, eene bron van geluk worden zou Neen® indien' zij duide lijk h"ad durven spreken, zij zou 'de wa"- re reden 'dier plotselinge verandering, meer aan den drang der "omstandighe den, dan aan de hoop op dat toekomsti ge 'geluk toegeschreven hebben. Ree'da weet de lezer, 'dat er eene vlek op de familie der Hilgenoord's kleeft. Om dit allengs te doen vergeten, had de gravin met haar cerifg kind, het gewoel der groote wereld verlaten, slechts van van tijd tot tijd daar in verschijnende; maar met zooveel geheimzinnigheid, dat velen zelfs, niet wisten dat de grn vin eene dochter bezat. Thans echte; zag zij wol dat het gevaar meer ei meer in dc afzondering gelegen was zij, scherpzinnig als eene vrouw die b°-y rekent, had sedert lang -het ontluikende gevoel in Willem bespied. Hare adel ij- ke Irotschheid zeide haar, dat zij dien worm door een enkel woord mcesl to binnen brengen welke onmetelijke af- sland tusschen hare dochter en hem bestond; maar mevrouw kon de goede diensten, door Willem bewezen, niet miskennen en liever sloeg zij cenon kalmer en veiliger weg in. Indien de bespieder, een der bedien., den van het kasteel, die trouw de voet stappen der dochter volgde, en die ook in den afgeloopen avond zijne zending had volbracht indien hij de woorden des jongclings had kunnen overbren gen, mevrouw zou overtuigd zijn ge weest, dat de toestand hachelijker werd dan zij zelfs vermoedde. Toen 'de moeder de kamer verlaten had, naderde Regina het venster, open de het en terwijl de avondlucht haar brandend voorhoofd verkoelde liet zij droomend het hoofd op haar handje rusten. Zij herdacht al wat hare moe der gezegd had zij verstond het niet, maar toch gevoelde zij wel, dat er pijn_ lijke herinneringen onder die woorden moesten verborgen zijn. Doch zij zou gehoorzamen zij zou alles doen. wat hare m oe dei; verlan gde^ fin he t oog naar Verleden nacht werd op nummer Sï* der Antwcrpsche dokken, eenen plena gehoord in het water. Wakers en agen ten snelden toe en bemerkten eenen Lij gered en hot bleek oenen matroos to zijn, beboerende tot de bemanning van de sloombool Angelina Iléré, ge meerd op nummer 88 der dokken. Do mail beweerde "aangerand te zijn door twee onbekende kerels, die hem zijn geld. hoed en schoenen hadden ontno men en hem vervolgens in het water hadden geduwd. IJet slachtoffer kon niet;, de minste aanduiding geven óver zijne aanranders. 'VW Uit Halifax wordt gemeld, dat tus schen. een sleepboot en het stoomschip Marloch van de Canadian Pacific een aanvaring plaats gehad heeft. Do sleepboot werd in twee stukken gesne den en zonk dadelijk. Toen het water in de kctelruimte drong, ontplofIen dc ke tels. en vloog de rest van hét schip in de lucht. De.gcheele bemanning, uit t> koppen bestaande, is omgekomen. TOMBOLA DER INVALIEDEN Af- deeling Aalst. 30.000 fr. prijzen. 1sto prijs GeWprijs 10.000 fr. Prijs per lot 1 frank. Trekking den 30sten Juli, om 3 ure namiddag op het Stadhuis te Aalst. LIJST DER PRIJZEN.. 1. Geldprijs 10.000 fr. 2. Slaapkamer. 3. Eetzaal ,4. Gouden zakuurwerk 5. Kunststuk in marber. 6. Westminster. 7. Naaimachien. S. Westminster 9. Jaclitvuur. 10. Dames velo. 11. Heercn velo. 12. Naaimachien. 13. Koffiosiervies in metaal 14. Heeren velo 15. Spiegel. 16. Koers.velo 17 Clubzetel. 18. Pels. 19. Tafelservies. 20. Damcspaletot. 21 Taf tri servies 22. Gasvuur. 23. Scbouwgarnituur 24. Engelseli bed. 25. Schilderij. 26. Pijp. 27. Pijp. 28. Tnktpot. 29 Pfjp. 30. Bedsprei. 31 Vloertapijt. 32 Bedsprei. 33. Scheergerief. 'v 34. Séheérgcriëï. 35. Rooks .leisel.' 36. Een bak wijn. N.B. De minste prijs heeft e'éne waar de van 250 fr. De trekking zal plaats hebben op het Stadhuis te Aalst dén Donderdag 30ste Juli om 3 ure namid dag in tegenwoordigheid der Burger lijke cn militaire overheden, het Be stuur van het N.W.O.I. en N.V.I. De winnendo nummers zullen getrokken worden door 2 porlogsblinden der stad. Gedurende de eerste Kermisdagen te beginnen van 5de Juli, zullen de prijzen tentoongesteld worden in de Pupillen school te Aalst. Ingang vrij. Van af. den 31ste Juli zullen de offi„ cieele lijsten der trekking te bekomen zijn in de Volksstem en hare verkoo- pers, bij Cyri^l Coppens, Statiestraat, in liet lokaal der Invalie'den en Oud- Strijdcr6 en in de buitengemeenten bij sommige invalieden aan den prijs van 0,50 fr. Het Bestuur. den'met sterren bezaaiden hemel slaan de, bad zij den goeden God voor hare moeder, voor de. nagedachtenis des va ders, die dooi' boozc menschen gehaat werd en zij smeekte don Al vader, dat hij het-haar zou vergeven, als zij aan den ouden'pastoor en Willem niet meer zooveel zou denken als voorheen. Een heerlijke zang klonk op dat oogonblik in de verte, en brak de stilte des avonds af. Eene .schoone mannen stem zong een welbekend Kempisch lied, en dat ook, te oordeelen naar de uitdrukking van haar gelaat, aan de schoone Regina nietonbekend zijn moest. En niet te verwonderen die stem was de stem van Willem, cn het lied hetzelfde dat zij duizende malen met den jongeling, kind zijnde, gezon gen had. Al hebben de princen hunnen wensch, 8y sljn maer slaven van don nnensch. Macr wy herders vol van vreê Sijn bekommerd nlevers mee. Al 1st in het hof wat meer verciert Schoonder is ons woning opgeciert. Met gras,met bloemkens en gheboomt Daer soo menige beeck by stroomt. A! is in het hof veel snaerspel soet, Dat den droeven gheest verheughenr [doet» By ons is oock den wederklanck Van den vogelen soeten sanck. voortgezet,

De Volksstem | 1925 | | pagina 2