4 Ee oorlog in Marokko Ean lekkere burgemeester Zaterdag jut: jyjs Voor de staats- gepensioneerden Hond de staking der metaalbewerkers Ontdekking van voor= historische/ geraamten A propos van benoemingen De schatten der zee Uitslag der verkiezingen in Holland XXXI' JAARGANG NUMMER 154 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. - Tel. 114-DAGBLAD - 15 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.75 - Uitgever: J. Van Nuffel-Da Gendï H. Bertha Zon op 3,54, onder 7,55 Volle Maan den 6 Publiciteit PM—™ buiten bet Arrs AALST l Agentschap Havas, Adolf Maxiaan, 13, te Brussel, t— Rue de Richelieu, Parijs, PT De strijd, in Marokko; yestfgt jneer en nïecr de aandacht van het jwereldpubliek. Men voelt, dat daar meer achter zit dan een op stand van eenige 'Afrikaansche stammen, die het niet goed kunnen vinden met de mogendheden, die hun tegen hun zin willen bescha ven. Ook voor Frankrijk gaat het niet om eene strook onvruchtbaren Riffgrond. Evenals voor Spanje is het voor onze Zuiderburen voor al eene kwestie van prestige als Iroloniseerende mogendheden. Spanje heeft in Noord-Afrika de hloeni zijner jongelingschap en de beste zijner inkomsten gelaten. Zal Frankrijk, dat niet gelijk ge steld wenseht te worden met Span je, zich met meer gemak uit dat wespennest trekken Wij hopen het, want onwille keurig zonder daarom de min ste Fransehgezindheid. te toonen zijn de volken van West-Eu ropa op de zijde van Frankrijk, wanneer het in naam der bescha ving de' half ontwikkelde rebellen van Noord-Afrika tot gehoor zaamheid dwingt. De Berberen hebben in de ge schiedenis te veel treurige herin neringen achtergelaten van 'harte- looze piraten, die duizenden kris tenen tot slavernij brachten, om in de oude wereld nog veel sympa thie op te wekken. Kortom de beschaafde volkeren, zoowel uit Christelijke overtui ging als uit besdhavingsargumerr ten, voelen zich in den geest soli dair met de Fransche actie in Noord-Afrika. Is dit onze geestesstemming cri wij vinden ze heel natuurlijk 1die van de landen van den Is- lam is zij niet. In breede kringen in de wereld van den Islam, van Marokko tot Egypte, en van Egypte tot in Indië, worden de gebeurtenissen van het Riff met veel aandacht gevolgd, en talrijke z«ulelnr)geii,vf,,i'irtomd in bedelaars of pelgrims, trekken van stam tot stam, en onderhouden de verbin dingen... en liet heilig vuur, In alle politieke middens van Turkije worden met de grootste belangstelling de gebeurtenissen van Marokko besproken, Men houdt er zich namelijk van over tuigd, dat, indien het 'Abd-el- Krim mocht gelukken, de veree- nigde macht van Fransehen en Spanjaarden te verslaan, zulks de inleiding zal betesekenen van veel ernstiger gebeurtenissen, Wij zijn er van overtuigd, dat dit laatste nu wel zoo gemakkelijk niet zal gebeuren, maar de Turken zijn niet zoo geheel overtuigd en hopen in het zwaard van den Proftedt!» Zij! Inteeneri, 'dat wat aan Khemal-Padha. irü Klëin-Azië gelukt is tegenover liet Grieksebe leger, zich ook Wel 'eens zou kun nen voordoen iö Noord-Afrika. Hadden 'de Grieken ook Biet ge droomd van ëèfi Hersteld Byzan tijnsch' keizerrijk ten Kunnefi voord eele? En wat Is daarvan te recht gekomen? - e' i Mocht Abd-èl-Krïm jeênS een tweede Khemal-Pach'a worden! Heeft de Islam', na ifl dén Oorlog verslagen "en vernederd té zijn, in 'den vrede van L'ausanHe geen prachtige WëerWraak genomen Op al de verbondenen, Engeland hl- kluis? Deze gedachten zitten de Maliomedanen in 't hoofd, en het is geen wonder, dat zij' aan eene herleving geloovën Van den Islam. En zij grinniken reeds bij de gedachte, dat in dit geval pok on getwijfeld Syrië tegen de Fran sche bezetting zou te wapen loo- pen, en dat allicht ook de Britsch- Indiërs Het tegen de Engelsche macht zouden opnemen, het geen ongetwijfeld het sein zou wezen voor een algemeenen op stand der Mahomedaansclie vol ken in Azië en Afrika tegen de blanke overheersching, Vermoedelijk zal 't wel zoo'h vaart niet lóopenj. Als de Marok kanen de geduchte afstraffing ge kregen hebben, die hun ongetwij feld te wachten staat, nu Frank- rijk's koloniaal leger zich aan de zijde der steeds overwonnen Spanjaarden heeft gesteld, zal de lust tot opstand in de overige Ma homedaansclie wereld waarschijn lijk wel 'n beetje bekoelen. Maar de zaak is toch ernstig genoeg om Europa, dat zich nog steeds met zijn onderlinge nationaliteitenru zie bezig houdt, wat meer belang stelling af te dwingen, dan het er tot dusver voor aan den dag legt. Wij leven in eene wereld met andere gedachten, andere opvat tingen dan de Oosterlingen, die door ons veel te weinig verstaan en begrepen worden. Bij hun bestaat de meening, dat op den laatsten wereldoorlog een tweede zal vol gen, maar ditmaal tussehen Isla mitische en Christelijke volken, en dat de door Khemal-Pacha en Abd-el-Krim ingezette oorlogen hier maar liet voorspel van zijn. Vandaar de groote belangstelling, waarmede men in Turksche lan den dd berichten' uit Marokko volgt en de vrij groote openliarii; heid, waarmede men er aan zijne verwachtingen uiting geeft. Men behoeft slechts maar naar de Turksche pers te zien, om hiervan overtuigd te zijn. De Turksche bladen verheugen zich over de moeilijkheden, waarin Frankrijk aan de Noord-Afrikaansche kust geraakt is, en hopen, dat Abd-el- Krim lien in zee zal drijven, zoo als de Turken het met de Grieken bij Smyrna deden; Zij meenen inderdaad dat de positie der Mu- zelmansche wereld sedert Lausan ne reeds zoo versterkt is, dat ze een hoogen toon kunnen aanslaan zelfs tegenover Engeland, waar bij de Mossoul-kwestie nog altijd hangende is. Voor dat laatste veelbesproken olie-land hebben de Turken maar ééne oplossing: Niet de verdeeling van het betwiste terrein, maar de afstand door Engeland van al zijné aanspraken, Er wordt luide verkondigd, dat voor den Islam het uur der bevrij ding uit de overmacht der Euro- peesche mogendheden heeft ge slagen. Het blad «Tsurmsjuriët» drukt mjet eerbied en bewondering de beeltenissen af van de vrij JieidsJhelden Mustapha-Khemel, Abd-el-Krim en Zagloul Pacha (den Egyptischen leider der anti- Britsche beweging) en betoogt, dat de samenhoorigheid van al de Mu- zelmansche volken in de heele we reld, van den Indischen tot den Atlantisdhen Oceaan, het begin zal zijn vari "een nieuw geschied kundig tijdperk. Dit zal geken merkt worden door het herwinnen van de onafhankelijkheid en den bloei der Mahomedaansclie naties. Natuurlijk is dit alles nog maar ëên toekomstdrocfn vari Mahonie ila&iisdhjej IdwteejperS 'en nationalis ten. Het is eerder gesproken dan gedaan. Maar de steeds groeiende onafhankelijkheidsbewegingen in de landen van den Islata zijn een feit, waar rekening mee moet ge houden, cri in dit kader dient de strijd in 'en om Marokko geplaatst Je worden, [Minister Janssen diende, zcoals; wij gemeld hebben, Dinsdag namiddag het wetsontwerp, in, houdende verhooging van de yoorloopige vergoeding, toege kend, in afwachting van de nieuwe pen sioenregeling, aan liet gepensionncerd Staatspersoneel. Die vergoeding be droeg per kwartaal 40 l.h. van het pen sioenbedrag met maximum van 200 fr. Het ontwerp verdubbelt die vergoe ding voor liet derde kwartaal van 1925 en verdrievoudigt haar voor het vierde kwartaal van 1925. Dus-80 t-.h. voor het kwartaal Juli-September met maximum van 400 fr.; en 120 l.h. voor het kwar taal Oklober-Deccmbor met maximum van 600 fr. Brussel, 3 Juli. Men meldt dat M'. Wauters, minister van arbeid, dezen morgen geconfereerd heeft met de af gevaardigden der werklieden der, me taalnijverheid van het bekken van Charleroi. Na dit onderhoud heeft de minister de afgevaardigden der pa troons van hetzelfde bekken ontvangen. Men voegt er bij dat uit deze ge sprekken volgt dat het op het huidig oogenblik onmogelijk is van tot een oplossing te komen vermits de uitge broken stakingen een gcestes.tocstand geschapen hebben, we4ke tamelijk ge spannen mag genoemd worden. De Fransche regeering heeft den kommunistischen burgemeester van Gabannes, in het Zuiden afgesteld. Die vent is in zijne gemeente plakbrieven gaan uithangen, in dewelke de regce- ring wordt beleedigd en dc soldaten tot ongehoorzaamheid worden aange hitst. In de grotten van Postunia, streek door Italië na den oorlog herbekomen, ontdekte men nieuwe zalen en een groot meer. Men ontdekte in die zalen duizenden geraamten van voorhistorische dieren, (dinosauren, beren, mammoets# reu zenvogels, enz.); Men veronderstelt dat de voorhisto rische menschen de dieren verjaagd hebben en dat deze in de grot een schuilplaats gingen zoeken maar er verstikten. Ook zou men eenige menschenge- raamten entdekt hebben. Het schooljaar 1924-25 spoedt ten einde. Zoo ze lukken en ik wensch het hun van harte zullen er in eene gemeente bij Aalst, niet min dan 5 juf vrouwen vereerd worden met het di ploma van onderwijzeres voor de lage re scholen. Een echt manna!... Een ze gen!... De buurvrouwen hebben dan ook reeds 't hoofd bijeengestoken, menig dorper heeft, tussehen pot en pint, die netelige kwestie al eens aangeraakt. Ze zeggen dit, ze zeggen dat... ze fluis teren dat er in't geniep,pootjes gegeven listen en lagen gelegd worden om toch, als 't passen mocht, 't eigen kind op t eigen dorp geplaatst te zien. Wie nooit bij de zon was., tracht er nu bij te geraken Is hun kind dan niet van hier afkomstig van over honderd jaar En die... en gene Peuh zoo vreemd als 't zijn kan Vreemdh. Alsof de bediening van onderwijzer, van politieambtenaar, iedere bediening, waar invloed en ontzag voor noodig is, niet best in vreemde handen ware Ik heb destijds gemeenten gekend waar men geen enkel dorpsgenoot, hoe be kwaam cok, ais onderwijzer wilde, 't Was, in sommige omstandigheden, een groote last" geweerd en die gemeenten vaarden cr niet te slechter bij Maar...- vermits het hier nu anders is, wordt zulk diplomaregen een ware nachtmerrie voor de betrokken Over heid Zij heeft er al staalkens van beleefd, andere slaan voor de deur On ne peut contenler tout le monde, et son pèrc Zijn vader soms .noi 't minst Waar er, naar ons bescheiden oor deel, in zulke gevallen 'dient op gelet Niet naar vaders kind, naar moeders nichtje, naar pooljesgeven, flikflooie rs oi andpuft ItëflijkheêlU IPaax ia de eerste plaats, :cn vooral, tiaar 'de Ver dienste En wat zijn wel (de faktors daartoe AV De graad van het diploma. Er was eens een tijd dat er graden waren, dan, langen tijd waren er geen, nu zijn cr weer 1 't Is er waarlijk niet te slechter om! Men kome me nu niet zeg gen dat dit verschil in diploma niet ern stig is, dan zijn 't immers do gestich ten, die ze afleveren, nog veel min Do eesteskrachien kunnen gemeten wor den juist gelijk de lichaamskrachten. En beloond ook !...Ik heb b'.v. nog nooit geweten dat een hoogstudent, die op zijn diploma het gesapige avec fruit vermeld had, leeraar werd aan de lioo- goschool Men kan wel goed onderwijzer zijii, vooral in do lagere klassen, met een di ploma van allerlaagsten graad, waar om niet Men kan dat ook wel zonder diploma Ik heb er zoo'n gekend onder de wet van 79,zaliger gedachtenis en ook wel later, maar 't waren uitzon deringen op den algemeenen regel. t Was dan wel een gezegende tijd Een mijner vrienden was gediplomeerd onderwijzer in een bisschoppelijk col lege onzer provintie. Buiten zijn ge wone klas, was hij gelast met "den kur- sus van teekenen (projectie 'en pers pectief)'t Was dan ook een zeer bc- ïaafd jongeling die dag en nacht werk te en zwoegde. En weet ge lioe hoog dan zijn wedde beliep De kolossale om van 200 fr. 's jaars., met kost eii inwoon 200 frank In dien tijd ond men een goed kosthuis voor 45 fr. ter maand zoodat zijn eigenlijke jaarwedde 740 fr. bedroeg !..-.■ Een schat Als er geen middel was om daarmee fortuin te maken, lïeb' ik er waarlijk geen versland meer van En zeggen dat er te dien tijde, in dezelfde stad, wevers waren die gemakkelijk hun 30 fr. per week of ruim E500 fr. 's jaars wonnen Ja, do onderwijzer 'is te al len tijde een echt budjetvreter geweest, maar die kost moest erg ongezond zijn want geen enkel werd er vet op 1. De graad.van het diploma geeft dus een eerste middel ban de bevoegde Overheid cm te ziften, en dit op 'n ern stige, gegronde manier I 'k Herinner me nog de zalige tijd dat er geen graden bestonden Toen had ik een vriend, cn die yriend had een zoon, en die zoon was een puik onderwijzer, nu schoolopziener. Als hij eenige jaren dienst telde, vroeg hij 'n plaats, yan hoofdonderwijzer in .een kleine ge meente. Hij had maar één mededinger. Deze laatste was de allerlaatste yan den kursus waarvan bij tweede was. Maar hij had den geest van. negocie. was praktischer aangelegd cn had, zoo men gewoonlijk zegt, streken in de mouw. Hij kocht, voor geld, eenige ge meenteraadsleden uit, den burgervader inbegrepen, en..« 't spel was geloo- pen!... Da Jood werd benoemd JVat wilt ge Het diploma vermeldde im mers geen verschil, zelfs niet de be haalde punten op 't eindexaam .-^ O. schoone tijd van het vijffrankstuk O heilige liefde voor lvet volkskind O gulden tijd van het onderwijs B) In geval van gelijkhoid In diplo mas, de reeds bewezen diensten in het onderwijs, vooral in het PLAATSELIJK onderwijs. Al smedende wordt men smid, al on derwijzend, onderwijzer. Iemand die pas de normaalschool verlaat is, op onderwijsgebied, niets, minder dan niets... Ondervinding doet leeren Alle theorie is nietig als men de prak tijk mist !..t Men geve dus, in voorko mend geval, met gelijk diploma, den voorkeur aan diegenen die reeds# met bijval, do vuurproef 'doorstonden 1 Vooral de bewezen diensten in 't lokaal onderwijs 'dienen in aanmerkirfg geno men. Dat was immer en overal een ti tel die, met reden, wordt ingezien. Ten slotte wenscli ik "die toekomsti ge onderwijzeressen goed heil, hier of elders Het daglïet in bet' Oosten Veel doornen zijn reeds, onder stofTelijk oogpunt, uit 't onderwijs geweerd, 't is nu geen slavenjuk, geen galeiboeven postje meer. Toch heeft een gewetens vol onderwijzer, nu als toen, zijn ver antwoordelijkheid cn zijn last... Doch als soms nog een scherpe "doorn hem kwetst, dal hij dan denke aan zijn voorgangcrsi, zijn eigen onderwijzers wellicht, aan de mannen die zich of- beulden in klassen van 120 leerlingen cn meer, met. drij, soms vier afdeelin- gen, in krochten zonder lucht of licht, en dat voor een hongerloon waar de geringste fabriekwerker medelijdend, soms ook spottend, op neerzag PETER PAUWEL5, ROND HET WRAK VAN DE «MERIDAx Amerikaansclio sportmannon uit New-York hebben, na .14 "dagen zoekens, de plaats gevonden, waar op 213. yoct diepte bet wrak yan do «Merida ligt', een stoomschip, dat in 1911 gezonken is met voor 800.000 dollar edele meta len aan boord. Men zal thans trachten de lading door duikers te lalen bergen. Daar de plaats yan het wrak door dranksmok kelaars bezocht wordt, zal' het duiker- werk door 35 gewapende mannen be waakt worden. UITSLAG VAN DONDERDAG. DE ROORfiSCH-KATHOLÏEKEN HOUDEN STAND, Donderdag jyaren bekend dc voor loopige cijfers in de. kieskringen Am sterdam, Rotterdam, den Haag, Zee land, .Overijssel, Limburg slechts zes yan cle achttien kieskringen ren de steden onderdeelen yan kieskringen, Assen, den Helder, Leiden, Doordrecht, Arnhem, den Bosch, Tilburg, Haarlem, Groningen, Leeuwarden cn Heerlen en omgeving. Het totaal aantal geldige stemmen in deze kringen en steden be droeg 1,473,719, als volgt yerdeeld Hoomsch Ivath, .409,118 Christ. Hist, .1.13,519. 'Anti-Rev. ;i37.15G Socialisten 410.541! Commun. 27..069, Vrijzinn, dem, 84.195 Vrijheidsbond (lib.)v !11.1.740 Blijkens genoemde cijfers, bleycn, vergeleken bij do Kamerverkiezingen van .1922, de Roomscli-katlvolieken sta- tionnair, terwijl de anti-re vol. ruim 10.000, de Christ, hislorischen 5000, de communisten .1300 stejnmen verloren. De grootste winst js yoor, de socialis- -ten, met tot dusver 75.000 stemmen verder ds vrijz.-democraten met 18000 stemmen, en de Vrijheidsbond metj 1500 stemmen. üit de cijfers kan reeds opgemaakt worden, dat gekozen zijn 12 socialisten, 12 R. Kath. 4 anti-revol.. 3 Christ, hist., yrijheidsbonders. en 2 vrijzinnig-de mocraten, 1 De drie regeeringspartijen, merkt do N.R.Ct.», zijn aan den yerliezenden kant, Roomsch-katholieken, zoowel als anti-revolutionairen cn cliristclijk-his, tcriSchcn. Merkwaardig j.$ dat de Roomsch-katholieken, wel verliezen in hun beste kieskringen, waar tegenover de sociaal-democraten vooruitgaan, maar de S.D.A.P. heeft toch haar groot- sten vooruitgang in andore kringen, zoodat men tot de conclusie neigt, dat het yerlies van de Roomschen aan dc S.D.A.P., waarop, door deze laatste ge rekend werd, niet overgroot is. De zeer. intensieve verkiezingspropa ganda, die de R.-K. hebben uitgeoefend; lijkt dus wel eenig doel te hebben ge troffen. Een deel van de katholieke stemmen is waarschijnlijk ook over- cgaan naar R.-K. .Volkspartij, die in de nieuwe Kamer nu wel een zetel zou bezetten, liadde niet juist in Tilburg» haar zetCi, de R.K. Volkspartij aan de R. K. Staatspartij een goed aantal stemmen yerloren. Ook de anti-revolutionairen zijn aan de verliezende hand.Daartegenover zijn echter de Staatkundig gerefomeerden en de Hervormde gereformeerden m aantal toegenomen. Men zal hier dus met eene verplaatsing van stemmen naar de meer consequente en steilere fracties te doen hebben* De christelijk-historischen, die bij dé vorige verkiezing yeel stemmen van liberalen moeten hebben gehad, schij nen dien bijstand weer aan het verlie zen. Tegenover hun verminderingen staan winsten van den Vrijheidsbond. Voor zoover tot nu toe bekend, heeft de Vrijheidsbond niet te klagen. Hij boekt nog al winst, al zijn er kieskringen waar dit niet het geval is, en een enke le, waar zelfs achteruitgang valt waar, te nemon. De communisten zijn fel achteruit gegaan, wat aan de socialisten ten goe de komt. Amsterdam, 2 Juli.6De toestand ta half drie namiddag is de volgende: De verplaatsing naar links neemt toe. Tot nu toe heeft 'de rechterzijde 790.058 stemmen behaald en do linker zijde 676.929, welke aldus verdeeld worden R.-Katholieken 515.938 Orth. protestanten 274.122 Socialen '446.671! Liberale partijen 230.258 'Andere partijen, £L9JLV3Ü

De Volksstem | 1925 | | pagina 1