De Burgemeester is dood Overlijden van M. Eugeen BOSTEELS Staatsgepensioeoeerdeo Dinsdag 7 Juli Woensdag 8 Juli 1925 In de Metaalnijverheid Belangrijke diefstal in de St. Pieterskerk te Rome XXXI* JAARGANG NUMMER (56 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. - Tel. Ii4 DAGBLAD - IS CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.75 - Uitgever: J. Van Nuffel-De Gespt Publiciteit buiten het Arr, AALST X Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel, t-. Rue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. WHIibaldus Zon op 3,57 onder 7,54 H.Elisabeth Zon op 3,57 ondor 7,53 Laatste Kwartier den 12 Men meldt Maandag avond uit Brussel, dat de heer Burgemeester aldaar rond 7 ure,in de slichtendsto gevoelens van godsvrucht overleden is. M. Eugeen Bosleels was geboren te Hehelgem den 25 Maart 1883. Na schitterende studiën gedaan te hebben aan het College van Iloogstraeten ging hij naar de Iloogcschool van Leuven alwaar hij de Rechtende Germaansche Philologie en de Politieke en Sociale Wetenschappen studeerde. In 1907 kwam hij zich als Advokaat te Aalst vestigen. Hij werd Gemeenteraadslid gekozen in 1911, Schepen van. Onderwijs 'in 1919 en bleef het tot de verkiezing van 1921 Hij keerde in 1922 als Plaatsvervanger van Minister Moyersoen terug in den Gemeenteraad. Burgemeester benoemd der Stad Aalst den 4 April 1925. Nog rijst voor onze oogen de glanzende stoet die Burge meester Bosteels naar het stadhuis leidde nog klinken de koperen trompetten en de toejuichingen zijner intocht in onze ooren, nog bonzen de julelklokken in onze ooren, als reeds het rouwfloers en de doodsklok over al dit faestvertoon hangen Met vreugde werd hij in zijne inambtstelling begroot, op 28 April 1925, met voldoening door de bevolking aangeno men als den geschikten man op deze geschikte plaats, die met zijne Vlaamsche en democratische gedachten de belan gen van het volk zou weten te behartigen, want grootsche plannen droeg hij in zijn hoofd tot welzijn der stad on groote liefde in zijn hart voor het welzijn der bevolking. Met gloed sprak hij met zijne inambstelling de prachtige redevoering uit, die hom niet alleen in zijn burgemeester schap, maar ook in de achting van het volk bevestigde. Zij bewees zijne macht, zijne kennissen, zijn organisatiegeest. Doch wat hij niet vormoedde, dit was dat de eerste woor den zijner rede zoo ras zouden bewaren worden..; Bloemen ontluiken, maar eens van hun stengel gescheiden gaan zij dood Ais eene bloem, waarop zooveel hoop werd gesteld, is zijn levon in korte dagen verslenst en afgesneden; Woel- dige bladeren schoten op en zijn alras naar het graf gegle den. Nochtans zijne droomen, zijne plannen, zijne bezielende kracht zijn met hem niet naar het graf gegaan. Hoe pijnlijk en bitter deze doodsmaro ons trof, zullen zijn naam en zijne gedachten in ons harte,en hot harte van het volk blijven leven in de hoop dat zijne voorbijgaande gegeven richting niet nutteloos zal geweest zijn voor het welzijn van Aalst. Groot mocht het offer geweest zijn, dat hij aan God heeft gebracht, hitter deze dood voor zijne vrouw en kinderen, die wij met het volk, met het innigste medelijden bejegenen. Doch sterk door zijn geloof, zal ook zijn voorbeeld van christen leven, al dezen sterken die om hem rouwen. Dit was de bron zijner levenskracht ook dit geloof en dit christen levon moeten ons troosten in de bittere levensdagen ,die ieder over het hoofd hangen. Luid spreekt hier de stem van God tot allen. Wij zijn en- kol werktuigen in Gods hand en onze innigste betrachtingen zijn niet in onze macht Alles immer wat het leven biedt, roem, populariteit, plannen, oeret6ekeu3l ambten en machtvertoon, dragen in zich, de kiemen des doods Laat ons dan gelaten, dankbaar en biddend dit lijk aan schouwen laten wij 'zijno deugden, zijn christen leven en zijne edele betrachtingen herdenken en overwegen hoo ver gankelijk toch alles is in het leven, en lioe snel de doodsklok de triomfklok vervangt De dankbaarheid en de getrouwheid der Aalstenaars zul len hem in hun hart een gedonkteeken houwon van onver» gankelijke herinnering aan zijno toewijding en zijn goeden wil. En in die achting sluiten wij zijne familie, die Hij van uit den hooge zal stounen, waar God hem twijfelloos om zijne overgevihg aan zijn II. Wil reeds met liefde heeft ont vangen en Hem een beter leven van eeuwig geluk heeft be reid. De Volksstem biedt aan Mevrouw Bosteels, aan hare Kindoren en Familie, haar rechtzinnige deelneming in het onherstelbaar verlies dat hen komt te troffen. 4 De plechtigo Lijkdienst zal plaats hebben Donderdag 9 Juli 1925, om 10 1/2 ure, in St. Martinuskerk. Vat zijne ziel in vrede ruste Verhooging fan duurtetoeslag voor de pensioeiiirclckcnden. Ziehier (le tekst van het wets ontwerp dat in de Kamer werd neergelegd Artikel 1. De bij de wet van 30 Dec. 1924 verleende duurtetoe slag wordt opgevoerd tót het dub bel voor het derde kwartaal 1925 en tot het drievoud voor het vol gend kwartaal, Art. 2. Het voordeel van art. 1 en van de wet van 30 Dec. 1924 is toepasselijk op de personen, die van het Hoogconnnissariant des Konings in de Kringen Eupen en Malmedy de verdebe uitkeering bekomen hebben van de pensioe nen welke zij verkregen hadden onder bet Duitsdie regime of kiachtens dat regime, Art. 3, De titularissen van militaire pensioenen verleend voor ouderdom in dienst krachtens de bij Koninklijk besluit van 11 Au gustus 192-3 geordende wetten zullen, voor het derde en vierde kwartaal 1925, eenen duurtetoe slag ontvangen gelijk aan denge nen welken de onder artikel X be doelde gepensionneerden genie- n. Die toeslag mag 400 fr. voor het derde kwartaal en 600 fr. voor het volgend kwartaal niet overtreffen, üs Memorie Van toelichting. De wet van 30 April 1924 heeft, voor de laatste drie kwartalen van het jaar 1924 en binnen de grens van een maximum van 200 frank, e-en duurtetoeslag verleend gelijk aan 40 t. h. van het ruw bedrag van een kwartaal pensioen, In afwachting van de perequa tie der pensioenen, die het uitvloei sel is van de perequatie der wed den, werd, bij de wet van 30 Dec. 1924, het genot van den maatregel gehandhaafd voor het jaar 1925, Zooals te verwachten was, vergt de perequatie der pensioenen lan ge en moeizame studie 't is een ingewikkeld en netelig werk dat moet belichaamd worden in een te vens klaar en duidelijk ontwerp van wet. De regeering hoopt in staat te zijn eerlang bij de Wetgeving voorstellen te kunnen indienen, die het gansch regime der pensioenen bestrijken; maar liet is. in afwach ting, noodig den huidigen toeslag op te voeren onf de belanghebben den toe te laten in de behoeften van het leven te voorzien. Volgens de bestaande grond slagen zouden de belanghebben den, voor liet 3de kwartaal 1925. tweemaal het bedrag van den hui-l digen duurtetoeslag ontvangen eri, x-oor het 4e kwartaal, driemaal de zelfde som. Zij zouden aldus, voor het tijdperk van 1 Juli 1924 tot 31 December 1925, een supplement bekomen hebben gelijk aan 90 t. h. van bet bedrag van hun pensioen, hetgeen overeenkomt met een 7 aarlij ksehe verhooging van 00 t.h. De maatregel is toepasselijk ongeacht den datum van oppen- sioenstelling. Aldus toegepast, is hij inzonderheid gunstig voor de belanghebbenden die hun pensioen slechts sedert korten tijd genie ten; maar uit het oog dient niet verloren dat de duurtetoeslag, voor het geheel, het karakter heeft van eenvoudige voorschotten op 'de achterstallen van perequatie, en desnoods, op de nog te vervallen termijnen van het pensioen. Artikel één van het ontwerp is, volgens zijnen tekst, slechts toe passelijk op de pensioenen bedoeld bij de wetten van 30 April en van 30 December 1924, Er bestaan nog andere catc-go- i én van belanghebbenden welken liet er op aankomt van den maat regel te doen genieten. Geen duurtetoeslag wordt verleend aan de titularissen van militaire pen sioen toegekend voor ouderdom in lienst krachtens de geordende wetten van 23 November 1919 en 31 Juli 1923, De Regeering acht bet billijk bewuste gepensioneerden, voor het laatste halfjaar 1925, eenen duurtetoeslag toe te kennen gelijk aan 50 t.h, van het jaarlijksehe bedrag van het pensioen en waar van 20 t.h. zouden uitgekeerd wor den na afkondiging der wet en het overige in 't begin vail October. Voor het laatste halfjaar 1925, zouden de belanghebbenden, met de daarmee verband houdende be perkingen, het regime ondergaan bedoeld bij art, 1 van bet ontwerp van wet. De uit art. 4 voort te spruiten bijkomende uitgave wordt op 30 millioen geraamd, waarvan 1'4 ten laste van den Staat en het ove rige ten laste van de voorzorgkas- sen der regieën. De bijkomende uitgave voort vloeiende uit art. 2 is weinig be langrijk terwijl die voor de mili taire pensioenen op 5 12 millioen geschat wordt, DE ALGEfflEENE STAKING UITGE ROEPEN. 75.000 ARBEIDERS ER IN BETROKKEN. DE GROOTE PLICHTIGHEID DER LEIDERS- Een belangrijk congres van het Syn- dikaaP der Metaalbewerkers werd Zon dag in 't Volkshuis te Brussel gehou den, onder voorzitterschap van M. Bacck. Talrijke afgevaardigden woonden deze vergadering bij, die bijeengeroe pen werd met het doel gezamenlijk den toestand te onderzoeken. De zitting, die le 10 uur, aanving, eindigde om 12 uur, zonder dat men het oordcel der meerderheid kende. In het begin had het den schijn als of de arbeiders genegen waren de sta_ king voort te zetten. Doch" de Luike naars stelden voor een nieuw referen dum uit te schrijven. In de namiddagzitting, die te 2 uur begon, bleken de voorstanders van dit voorstel het talrijkst te zijn. Later besloot het kongres zich' te verzetten tegen alle loonsverlaging, zoodat een referendum over een trans- akticvoorstel overbodig werd. Na afloop van 'de besprekingen nam het kongres der metaalbewerkers ten slotte volgende motie aan Het kongres, na bet verslag ge hoord le hebben van 'de provinciale Cn regionale afgevaardigden, keurt 'de houding van deze afgevaardigden in 'de gemengde kommissie goed, besluit 'de huidige staking voort te zetten in de werkhuizen waar de loonsverlaging ingetreden is en ze uit te breiden tot alle streken en werkhuizen waar deze loonsverlaging aangekondigd is. De staking zal 'algemeen zijn ten laatste op 10 Juli. Deze motie Werd met algemeenheid; min enkele stemmen, aangenomen. Wanneer men cleze motie lee3t krijgt men een gedacht van... 'de onnoozel- heid der werklieden cn de dubbelzin nigheid van de leiders. Van den oenen kant keurt de motie de houding der afgevaardigden in de paritaire commissie goed, maar van den anderen kant besluit zij tot goed keuring en uitbreiding der staking Kan men grooter tegenstrijdigheid uitdenken De afgevaardigden 'der werklieden hadden in de paritaire commissie een Iransaclionecl voorstel aanvaard, zich' sterk makend de gtaking te voorkomen. Woensdag morgen schreef T e Peuplc s, naar aanleiding van dit voor stel: Wij hopen dat voorloopig alle man terug aan 't werk zal gaan. Het is zelfs lïcel pikant te doen uit schijnen dat het transactioneel voor stel hoegenaamd niet uitging van de patroons, maar .10 tegen .1 van mi nister Wauters. Dat is zoodanig waarschijnlijk dat de socialistische senateur Cas.tcrman het akkoord van de gemengde commis sie voor dc vergadering der werklie den 'ging verdedigen. Welnu, hoe kan men dan, en de houding "der afgevaardigden, &n het goedkeuren en uitbreiden der staking tegelijkertijd in eene motie samengie- ten? liet Is "ongelukkiglijk maar al te ze ker dat eens te meer de leiders overrompeld zijn geworden 'en dat zij, door liuane eigen schuld, de werklie den niet meer in hunne band Hebben. Is bet waar dat nog op*de vergade ring der Metaalbewerkersccnlrale, Za terdag te Brussel gehouden, besloten werd op het congres; van Zondag het bemiddelingsvoorstel te verdedigen Is het waar dat op die zelfde zitting senateur Casterman heeft verklaard dat hij, gezien het onthaal der werk lieden zijn geweer van schouder had verlegd Is het waar dat dc secretaris van Charleroi en de Senateur Baeck, secre taris voor Brabant, verklaard hebben dat, als men zich nu openlijk tegen dc staking verzette, de syndikaten zouden leeg loopen 4? Dit beweert het. communistisch or gaan, en liet is wel heel zonderling dat de Peuple geen woord heeft gerept; van die vergadering der Centrale. 't Is. weer dezelfde comcdie. Weken lang zetten de socialisten tot staken aan. Nu zij aan de regeering zijn had den zij hee! gaarne de staking verme den; evenwel waren de arbeiders te veel opgeruid en nu zijn ze wel ver plicht de werklieden te volgen. Wie draagt er de schuld van deze staking De leiders, niemand anders dan de roode leiders. Door 'de werklieden öp te hitsen, hebben nii reeds 42.000 arbeiders uit de mekanick- en de metaalnijverheid gestaakt en Indien op' '15 Juli geen schikking is getroffen, staan er 75.000 metaalbewerkers buiten. Waarlijk, een probaat middel om de nijverheidsopbeuring in de hand te werken en om een einde te brengen aan bet 'duur leveii. Stoutmoedige dieven 'drongen bin nen in de schatkamer 'der basiliek van Sint-Pieter te Rome, en roofden er, kunstvoorwerpen en juweelen ,térj waarde van drie millioen lire. De eerste verdenkingen gingen na tuurlijk naar de werklieden metsers en childers, die in het gebouw* werkzaam waren en die, naar gemeld wordt, dc toelating bekomen hadden den nacht aldaar door te brengen, namelijk in de zaal gelegen boven de schatkamer. Zeven hunner werden ter beschik king gesteld der rechterlijke overheid gehouden. Het onderzoek' schijnt uit te wijzen dat de diefstal niet door beroepsdieven gepleegd werd: inderdaad, de roovers; hadden tEfllooze voorwrerpen kunnen meenemen die minder "omvangrijk en tevens van veel grootere Waarde wa ren. Het kostbaarste voorwerp dat ontbreekt Is voorzeker öe ring van St. Pieter. Het is 'overigens de verdwij ning van dit juweel dat de grootste ontroering teweeg bracht in de krin gen van het Vatikaan. Voor wat de waarde der gestolen voorwerpen betreft, wrördt nu gemeld j dat de dagbladen bun eerste schatting fel overdreven hebben. Nadere inlich tingen herleiden liet bedrag van h"eü geroofde tot 800.000 lire. ïiufeütee&isvidÈ

De Volksstem | 1925 | | pagina 1