UITGESTELD 11 JULI Det Gewestelijk Eucharistisch Congres voer het Land van Aalst De verbeteringen aaa de Deodervaart De Belgische vlag ingetrokken op 't Stadhuis te Aalst kamer" Zondag !2 Juli Maandag 13 Juli 1925 Vrijdag werd van hooger hand te Gent beslist, om reden van den voortdurenden ziekelijken toestand van Z. D. H. Mgr Seghers, het Gewestelijk Eucharistisch Congres van Aalst uit te stellen tot toekomende jaar. Het inrichtingscomiteit bedankt de inwoners van Aalst voor hunne gewaardeerde medewerking in de voorbereiding van het Congres en hoopt dat toekomend jaar ook de 'medewerking niet zal ontbreken en door een heerlijk geslaagde Plechtigheid zal be kroond worden.- Het geld rondgehaald in de kerken zal bewaard worden. Reeds betaalde inschrijvingen en persoonlijke giften mogen naar beliefte teruggevraagd worden of behouden blijven voor toekomende jaar. Diiitsche betalingen voor rekening van Belgie Ziekte van Mgr den Bisschop Een verduistering van 428,000 frank I4eï gebroken geweer Duitschland en de Belgische weggevoerden Vervoer van goederen per spoor Brand op een schip Aulo gestolen vw De misdaad van Rebaix Spring niet op een rollende tram Eene erge zaak te Erivegnee XXXI' JAARGANG NUMMER ISO Kerkstraat, 0 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Ncffel-Ds Gfndï 4. Publiciteit buiten hot Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel, Rue de Richelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. H. Joapnes Gualb. Zon op 4,04 onder 7,51 H.Anaeltlna Zon op 4,02 onder 7,50 iLaaiste Kwariier den 12 jg*B5rattBaSS3E!KEE£3 Zooals men weet had de afge storven burgemeester' van Aalst, M. Eugeen Bosteels, aangekon digd, dat hij alles zou gedaan heb ben wat in zijne macht was om ver beteringen en den doorsteek naar de Schelde van de Dendervaart te bekomen. Die verbeteringen be stonden volgens hem in het uitbag geren, verdiepen en verbreedejn van den Dender, hetgeen niet alleen de scheepvaart zou bevorderen, doch ook een einde zou stellen aan de jaavlijksche en noodlottige overstroomingen maar hoofdza kelijk in het uitwerken van het plan van doorsteek naar de Schel de. wat zou toelaten dat groote schepen ook onze stad zouden kun nen bereiken -zonder genoodzaakt te zijn hunne lading in lichters over te slaan. Het toeval, dat soms zoo zon derlinge grillen heeft, wilde nu, dat juist op den dag, dat M. Eugeen Bosteels ten grave gedragen werd, in de Kamejr van Volksvertegen woordigers de begrooting van Openbare Werken aan de dagorde stond. Heer baron Liouïs de Bethune nam de gelegenheid waar, om eenè krachtige pleidooi te houden voor wat hij voor de stad Aalst en om geving als een levensader èn een waarborg dor toekomst aanziet: de uitwerking der inzichten van wijlen M. Bosteels. Reeds vroeger hadden wijlen burgemeester Ghecraerdts ejn ba ron de Bethune voor de verwezen lijking dier plannen gearbeid. De He,-er 'Louis de Bethune heeft nu tijdens de bespreking der be grooting van Openbare Werken nogmaals de aandacht van den Heer Minister gevestigd op den erbarmelijker, toestand der Den dervallei en op de noodzakelijkheid den Dender tusschen Aalst en Dendemionde te verdiepen en tej verbreeden. Sprekende van den slechten af loop van 't water, icjn gevolge der bevaarmaking van den Dender, heeft hij herinnerd dat zekere gronden zoo slecht en zuur gewor den zijn dat hunne opbrengst min der bedraagt dan liet bedrag van het Cadas4ra.il inkomen. De uitbatende maatschappij ver vult hare verplichtingen niet en de toestand wordt van jaar tot jaar slechter. Er bestaat een middel van den toestand in de Dendervallei te red den en ter zuiver tijd voldoening te geven aan de belangen en aan de Wenschen der stad Aalst, door liet Verbreeden en verdiepen van den Dender tusschen Aalst en Den- cermonde, ten einde de scheep vaart te vergemakkelijken en de tonnenmaat der schepen welke dtj haven van Aalst bezoeken te ver hoogeri. Spreker doel opmerken dat hejt sas van Wieze sedert meer dan honderd jaar bestaat en een belet- sej daarstelt voor alle verbetering aan de Vaart, Dei betreurde Heer Helleputte liad eene commissie samengesteld tot het bestudeeren van het vraag stuk. De Hceren ministers van open bare werken,Anseele gn Baron Ru- zette hebben er zich opvolgenlijk mede bekommerd. De toekomist en de ontwikkeling der stad Aalst met hare belang rijke nijveirheidsgestichten en hare talrijke arbeidersbevolking han gen af van de oplossing welke dé Regeering zal geven aan dit be langrijk vraagstuk. De Hqer de Bethune eindigt met aan te dringen opdat de nieu- fwe minister van .openbare wer ken de noodzakelijkheid van dit grootscli werk zou inzien en zou rekening houden, bij de oplossing die moet komen, van dei toekomst der stad Aalst. Ziehier een overzicht van de betalin- gen door Duitschland voor rekening van Belgie op den datum van 30 Juni 1025 gedaan 1. Levering van steenkolen, coke en lignite voor de maand Juni 4.060.85i.08 goudmark. Eerste jaar van annuïteiten, globaal totaal op 30 Juni .1025 36.604.880.33 goudmark. Levering van scheikundige mest stoffen voor het eerste jaar 290.610,70 goudmark.; Levering van kleurstoffen en artse nijkundige producten voor de maand Juni 16,758.93 goudmark; voor het eerste jaar 'i 3.488.673.17 goudmark. Levering van verschillende pro ducten voor de maand Juni 4,149.306. 78 goudmark; voor het eerste jaar 7,600.824.13 goudmark. Binnenscheepvaart voor liet eerste jaar 645,738.90 goudmark. 2. Vervoer van steenkolen, coke en lignite voor de maand Juni rf 990.324 goudmark; voor het eerste jaar 10.003.822.71 goudmark. 3. Herstel der bibliotheek van Leu ven, voor de maand 'Juni 100.041.82 goud mark; voor liet eerste jaar 'J 896.793.35 goudmark. 4. Reichsmarken aan liet bezettings leger voor de maand Juni 230.174.44 goudmark; voor liet eerste jaar 2.632.678.46 goudmark'. 5. Rekwisities, schadevergoedingen en leveringen voorzien door art. G. 8 en 12 van de schikking betrekkelijk de Rij-nlandsireken voor de maand Juni G56.040 goudmark; voor liet eerste jaar 10.776.573.34 goudmark. 6. Levering in het Ruhrgeb 1 voor de maand Juni 355.555.55 goudmark; voor hot, eerste jaar 10.776.218.47 goudmark. Tn het geheel voor 'de maand Juni: 7.559.752.60 goudmark; voor het eer ste iaar tot 30 Juni 78.313.022.5G goudmar^ Sedert Zijne Hoogwaardigheid de Laatste HH. Sacramenten ontvangen heeft is een weinig verbetering in den toestand gekomen. Verlodene week Donderdag heeft, zooals wij reeds aangekondigd hebben, Zijne Hoogwaardigheid Monseigneur Seglicrs op eigen vraag de HH. Rechten ontvangen. Deze werden hem toege diend (kor Mgr den Vicaris-Generaal De Bock, die met den Z. It. Biechtvader van Zijne Hoogwaardigheid te dien einde naar Brussel geroepen was. Zijne Doorluchtige Hoogwaardig heid, die' reeds meermaals het bezoek ontving van Zijne Excellentie den Pau selijken Nuntius Monseigneur Mieara en van Zijne Eminentie Kardinaal Mcfcièr, moelit zich deze week verheu gen in een bezoek hem gebracht door Zijne Excellentie den Pauselijken Nuntius om hem in naam van Zijne Heiligheid den apostolischen zegen te geven. Dit vereerend tusschenkomen van Zijne Heiligheid den Paus was een gevoelige troost voor Zijn Hoogwaar digheid, die met zulke bewonderens waardige verduldigheid en gelatenheid de pijnen en lastigheden van zijne ziekte verdraagt. Hunne Majesteiten Koning Albert en Koningin Elisabeth deden reeds tweemaal naar den toestand van on zen geliefden Bisschop vragen. (De Godsdienstige Week van Vlaan deren.) Vrijdag te 5 *2 ure namiddag seint men uit Brussel dat Monseigneur zeer verbeterd is en dat zijn toestand zoo goed is als het maar kan, in de om standigheid waarin hij zich bevindt* In 'de firma N., Nieuwstraat, te Brussel, werden bij het nazicht der boeken groote en nadeeïige onnauw keurigheden vastgesteld. De reken- plichtige L., was voor enkele dagen in verlof gegaan. Niettegenstaande de verlofdagen van L., reeds lang verstre ken waren, kwam deze niet meer terug. Dit verwekte argwaan bij het bestuur der firma, dat deed overgaan tot een grondig onderzoek der boekhouding. Met ontzetting werd vastgesteld dat eene som van 128.000 frank verduis terd was. De rekenplichtigo wordt ijverig opgespoord. De beruchte kwestie van het gebro ken geweer komt te Clrarleroi weer to berde. Er zal een gedenkteeken op het keTkhof van Charleroi opgericht worg den voor de gesneuvelden van deze stad en wel op het initiatief der «Combat- tants de la Sambre»; en onder het toe zicht van den gemeenteraad. De ont hulling moet op 9 Augustus plaats grijpen. Een comiteit is ontstaan, voorgeze ten door gezel Falony, Kamerlid en schepen van openbare werken. Op de eerste zitting van het comiteit werd door burgemeester Théron de vraag gesteld of vlaggen met het gebroken geweer er op, zouden mogen dee lm a- ken van den stoet. Gezel Falony ant woordde bevestigend, daarbij verkla rend, dat het geweer niets anders uit drukte dan een algemeenc vrede- wensch voor de algemeene ontwapcl ning. Nu is er iets bijgekomen. Verschei dene maatschappijen van oud-s.lrij- ders of dergelijke, willen wel van den optocht deelmakcn, zelfs als dit ge broken geweer er in voorkomt, maar bonden van gewezen onderofficieren en gewezen soldaten, hebben krachtdadig tegen het ontplooien van dergelijke vlag geprotesteerd. Zij zeggen dat zij 'de goede trouw van gezel Falony's uiting niet in twij fel trekken, maar dat voor de toe schouwers dergelijke vlag altoos een zinnebeeld is van tuchteloosheid en verraad. Bonden van Fransche strijders had den hunne bijtreding verleend. Op do hoogte van het conflict gebracht, heb ben zij laten weten dat ze liever niet mededoen aan partij kiezen in onze politieke geschillen. Zij zullen niet medebetoogen, als de Belgische regce- ring en at do groepen van den gemeen teraad bij de betooging niet vertegen woordigd zijn. Daarop werd besloten "de zaak aan de regeering en aan den gemeenteraad te onderwerpen. De rcgcering zal dus moeten uitmaken of dergelijke .vlag in den stoei mag ïporkomen^ 24 miljoen schadevergoeding. Men. weet dat het Nationaal Verbond der Belgische Weggevoerden Duitsch land voor het gemengd Bclgisch- Duitsch gerechtshof had gedaagd, yoor de betaling van schadevergoeding aan de ziviëlarbeiders. Dit proces werd in Januari 1924 te Parijs gepleten. De hoofdeiseh, zijnde de schadevergoe ding voor de uitgevoerde werken, werd verworpen, doch Duits.chland werd veroordeeld tot de vergoeding der ver loren gegane kleedingstukken in de kampen. Het Reich heeft met de advokaten der weggevoerden en met den Bel gischen advokaat-generaal eene min nelijke schikking getroffen en zal de som van 24 millloen betalen tot scha deloosstelling van 'de 55.000 wegge voerden, die een eisch tot vergoeding hebben gesteld. Die overeenkomst is den 8 Juli tê Parijs geleekcnd gewor den. Vrijdag bemerkten wij met voldoening op bqt stadhuis van Aalst dat dc nationale vlag er prijkte omringd van de Leeuwenvlag en van de Aalstersche driekleur,voor het Gulden Sporenfeest. 's Avonds was het changement de décor De Rationale Vlag werd ingetrokken, in de plaats der Nationale Vlag werd de Leeu~ wenvlag gehesschen en aan de andere zijde kwam ar nog eene Aal stersche driekleur bij. iWIE HEEFT DIE TEGENORDERS GEGEVEN Wij zijn niet tegen het vieren van het Guldensporenfeest of tej- gen de Leeuwenvlag, doch dat ihen daarvoor de Nationale Vlag op den achtergrond schuive of zelfs lieclemaal doe verdwijnen, dat gaat er niet in, en wij zijn overtuigd, dat de overgroote meerderheid der inwoners onzer stad ons gedacht zu llen deelen. Slechts een onbedui dend getal vooruitstrevenden zullen die domheid goedkeuren. Den vorigen Zomer heeft het Beheer van Spoorwegen de nijveraars. en de handelaars verzocht zich zooveel mo gelijk hunne grond- en brandstoffen evenals andere producten, die hun noodig waren voor het laatste kwartaal van 't jaar aan te schaffen. Velen hebben dien oproep beant woord. Zulks heeft 'de taak van hei Beheer merkelijk verlicht gedurende het tijdperk yan 'druk spoorwegver keer. Het Beheer verzoekt' opnieuw Zijne klienten al de transporten welke zon der hindernis kunnen gedaan worden, voor den 1 October te doen uitvoeren. Er beslaat op dit 'oogenblik een voor raad niet gebruikte wagons, die ter beschikking der verzenders kunnen gesteld worden, terwijl men na '1 Oc tober ter oorzake der seizoentrans- port.en, beel moeilijker wagons kan he komen. Donderdag, rond 1 uur namiddag, ig brand uitgebroken aan boord van het stoomschip Kandava V, van Riga, gemeerd in de Voorhaven 4 e loods, te Gent. De pompiers hebben het vuur gebluscht. Negen ton vlas zijn door het vuur cn het water beschadigd. Dc schade wordt berekend op ongeveer 100.000 frank. Het vlas hoort toe aan de firma Toigt. Oorzaak wordt aan zelfontbranding toegeschreven. Stoutmoedige dieven zijn' Donder dagavond met een prachtige auto, toe- beh-oorende aan M. Bombcke, wonende in de Vingoltestraat, te Brussel, weg gereden. De eigenaar had zijn rijtuig onbewaakt achtergelaten voor eene herberg yaii den Moeskruidberg, al hier. De moordenaars voor de assisen. Voor cl3 kamor van in beschuldiging- stelling zijn Vrijdag morgend de drie moordenaars verschenen van dc fami lie Carion, te Rebaix bij Ath. Paul Kowalsky, Felix Myrszoo cn Jozef Kruezynski zijn voor cIq assisen van Hencgouw. verzonden* Een man verongelukt te Brussel. Donderdagavond stond de 52-jarigo Arthur Van Baren, meestergast bij den Staatsspoorweg, en wonende Kool zaadlaan 20, te Audcrgcm, op den tweeden wagen van een tram op de Kruidtuinlaan te Brussel. Nabij de Noordstatie sprong hij er af en Wipte op den sleepwagen van een andere tram. Hoewel de tram zachtjes reed, miste Van Baren de trede en viel tus schen dc tram en den boord van het gtianpad. Naar het St. Jansgasthuis overgebracht, stelden de gcneesheereii vast, dat hij de ruggraat gebroken was en gekneusd over heel het lichaam. Ondanks de beste zorgen, is de onge lukkige tijdens den nacht overleden, Het parket van Luik heeft twee klachten ontvangen, eene van den bur gemeester. van Grivegnée, de andere van den ontvanger dezer gemeente. De ontvanger beschuldigd den bur gemeester dat hij vergeten heeft 14 stortingen van 2000 fr. elk op de rc_ kening van de werken van liefdadig heid, waarvoor ze bestemd waren, t<$< hebben gebracht. ,,'j De burgemeester diende eene klacht voor lasterlijke aantijging .tegen den ontvanger in. Beide ambtenaren 'zijn reeds ge boord door den onderzoeksrechter. De zaak verwekt eene geweldige op schudding, Zitting van Vrijdag 10 Juli. De zitting wordt geopend om 2 ure onder voorzitterschap yan baron Tib- baut, ondervoorzitter, BEGROOT! WG VAN LANDSVERDEDIGING. M. MATHIEü (soc.) verklaart dat d® socialisten hun programma van zes maandendienst behouden, dooh yoor-. loopig den diensttijd yan twaalf maand aanvaarden, omdat zij zulks aanzien al3 een mijlpaal naar den zes maanden dienst. Ten slotte verdedigt hij de vlag met het gebroken geweer, dat dooc do socialisten aanzien wordt als het zin nebeeld van internationalen vrede.. M. MARCK (kalh.)j dringt aan op meer bezuinigingen. M. FEUILLEEN (kath.)] waarschuwt tegen het gevaar des Duits ch® weer wraak. M. 'JACQUEMOTTE (communist.)] spot met dc socialisten die hun pro gramma .verloochenden Op, militair gebied. t« Generaal EESTENS, minister yan landsverdediging antwoordt aan 'de verschillende sprekers kort en bondig: De hoofdvoorwaarde is 'dat 'g lands verdediging verzekerd worde, cri a!g die verzekerd is ben ik boreid al het mogelijke te doen om de financieeteL, en de persoonlijke militaire lasten'.t® verminderen. En al bet overige liet hij talm en Be daard "Onverlet. Dc bespreking wordt gesloten en de artikels van het budget, (lat tot 593.075.034 fr. beloopt, worden goed gekeurd. Budjet der Gendarmerie. Na, eene korte bespreking worden do, artikels van het budjet der Gendarme rie, dat tot 72.264.500 fr. beloopt even eens aangenomen. De zitting wordt, ten 0 .ure 35 gesJ.Q-. 'icn,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1