u Het in Congo Dinsdag Juli 10-25 De oorlogsschade Uit den kabinetsraad Kardinaal Mereier hij Mgr Janssens Sleeds groeit het Davidsfonds aan Naklank van den Gordon Bennelt-wedslrijd Huisvesting voor de steenbakkers De legerdienst en de kroostrijke gezinnen Mevr.Caillaux slachtoffer van een auto-ongeluk Vechtpartij te Denderleeuw XXXI' JAARGANG KOMMER 16 Kerkstraat, 0 en 21, Aalst. Tel. 11-4 DA.G3BXjA.D 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffel-Db Genot Publiciteit buiten bet Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxi aan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E, C. 4, H. Bonaventures Zon op 4,03, onder 7,49 Nieuwe Maan deu 20 Hulde aan onze Missionanssen. In het merkwaardig verslag, na mens de bestendige kommissie, die de begrooting van het Ministerie ran Koloniën onderzocht heeft door M. l'ibbaut, ondervoorzitter der Kamer uitgebracht, komen een paar uiterst belangrijke bladzijden voor over de maatschappelijke po litiek die op het voorplan gebracht is van het beschavingswerk in Con go- Onder meer, lezen wij erin De evolutie van de wildé vol ken kan vlug geschieden, op voor waarde dat liet juridische kader van liet maatschappelijk leven zich aanpast bij het tot stand komen mits deze te gebruiken voor het van de ekonomische rijkdommen en jvelzijn van het gezin. De inlandsclie samenleving van Congo berustte over 't alge meen op de vernieling van den rijkdom. Geen andere private ei gendommen waren er dan de vrou wen. het vee en de voorwerpen van lier-soonlijk jjgebruik, zooals keu- kengeriei, stoffen en meubelep. De rijkdom welke deze goederen uit maakten was dikwijls een gevaar voor de bezitter er van, Naburige stammen dreigden ze met plunde ring; de fctisch-priesters legden er onder allerhande voorwendsels beslag op terwijl zij de eigenaars Véroordeelden tot de doodelijke giftproef meestendeels erfden de kinderen ze niet, daar zij werden ter zijde gesteld door hunne oomen van moederszijde het achtergela ten bezit werd, met uitzondering van de vrouwen en het vee, op het graf van den overledene vernietigd, Het was het stelsel van de stel selmatige verarming en van de al- gemeene ellende, Het sloot de krachtinspanning uit, evenals hét sparen en het welzijn, die levens voorwaarden moeten scheppen wel ke strookeri met 's mensehen waar digheid. Om den weg van den vooruit gang te openen, moet men de eko- iiomisclie voorwaarden en 't maat schappelijk kader doen verande ren. Tot dat besluit komen al dege nen die op objectieve wijze de ko loniale vraagstukken bestudeeren. De evolutie, indien zij op stel selmatige wijze wordt in de hand gewerkt, kan een snel verloop heb ben. Het Jaarboek van de Katho lieke zendingen in Congo voor 1924 levert er het bewijs van. Het geeft .Uitvoerige inlichtingen over de 111 aatsdiap pel Ljke bed rij viglliéjd van de verschillende zendingen en over de bekomen uitslagen aldus 't doel verwezenlijkend dat beoogd werd door de Maatschappij voor Imaatschappelijken hijstand in Congo, gesticht, ten gevolge van de Koloniale Dagen in 1912, die in de Kolonie een vragenlijst liad ver spreid over de werken welke er bestaan met ln-t oor op de opbeu- l ng van de inlanders. Rondom de Missies zijn er niet Idleen scholen, verpleeghuizen, gasthuizen, maar ook teelten van voedingsplanten, centrums van Veeteelten, spaarkassen, werken Voor moederzorg, voor melkvoor- aening, gansch dat stel maatschap pelijke inrichtingen die, zelfs in Beigie, de arbeidersgezinnen en ook de beschaving ondersteunen welk voordeel anen Insgelijks aan het negerras wil laten genieten. Van heden af aan ziet men Zelfstandige arbeiders ontstaan, ovenals onafhankelijke Landbou wers en veekweekers, die aan den inlandsehen landbouw een machti ger stuw zullen geven ejri die den nauwen kring van de gewoonte en gebruiken, waardoor initiatief en vooruitgang omprangd en geworgd worden, zullen doen stukspringen. Samen met de ekonomische voor waarden verandert ook het juri disch stelsel der gezinnen. De pri vate eigendom begint stilaan de be stendigheid der gezinnen te bevor deren en zoo is het dat het Jaar boek van de Katholieke Zendin gen wijst op het geval van huisva ders, die zich er niet mede verge noegen hun spaarpenningen op de spaarkas te storten, maar die ze ge deeltelijk rechtstreeks op liaatai van hun vrouw en van hun kinderen storten, |alduS een ouderlijk erf deel vormend, dat ontsnapt aan de vernieling of aan de bezitneming door de oomen van moederszijde, die naar dp traditie erfgenaam zijn, Men ziet dus dat allengskens in het inlandsch recht, het Euro- peesch recht binnendringt, dat be ter strookt met don algenieenen voorspoed en welzijn van de gezin nen. Om die hervorming tot stand te brengen, is een aanhoudende ak- tie noodig op de bedrijvigheid en de geestesgesteldheid der inlanders die men moet nooden tot een hoo- gere levenswijzq op zedelijk én ^maatschappelijk 'gdbïed, 'en 'een parig bekent men thans dat de Belgische Missionarissen goed ge plaatst Mjn om die ontzaglijke taak op zich te nemen. Met hunne blanke médewer kers zijn zij méér dan duizend in getal, over ganscli de Kolonie ver spreid én zij steuneiï op zwarte handlangers die hun werking op de iiilandsche gezinnen .vertien- dubbelen. Andere Belgische groepee'rin- gen kwamen tot stand om de ne gers bij te staan Het Roodkruis van Congo, de Bond der Kolon'a- le vrouwen, het Nationaal Komi- teit voor de verspreiding van het onderwijs in Congo; én». Men heeft er alle belang bij al die werken bij te staan met eene toelagei in veriuivlk-.g lo"i de be langrijkheid van rik' ri dienst in '1 Kr zonder. Zij niaken zooveel El- unpunten uit tot handhaving der orde welkp in Afrika bedreigd wordt door oproerige opvattingen zjoals het Kibangisme en zij handhaven ook de bovenhand van de Belgische gedachte in een vas- land, aan verschillende invloeden onderworpen, welke de bilanders soms geneigd zijn te beschouwen als uitingen van vreemde machten welke naast en boven het wettelijk gezag plaats nemén. De Regeering, waar zij beslist de maatschappelijke aktie steunt in hare verschillende faktoreri, zal haar het vermogen mogen schen ken o?a de krenkende gevolgen te verzachten welke de snelle ekono mische doordringing nasleept en zal haar beter doen ten goede ko men aan de opbeuring van den in lander. Zij zal aan de koloniseering ten hoog-e menschlievende beteekè- nis geven, DE VRIJE WEDERBELEGGING. Een. koninklijk' besluit bepaalt dat de getcislerden, die aan de helft van liun schadebedrag willen verzaken, de vrije wcderbelegging zullen, genieten. Er is nu aan den minister gevraagd of die lieden niet onmiddelijk moeten uitbe taald worden voor bet totale bedrag der hun toegekende som, en welke de voor waarden zijn voor de wederbclegging. Het antwoord daarop is Volgens artikel 26bis der samen- geordende wetten is de vergoeding toe gekend ten laste van vrije wcderbeleg ging onmiddelijk betaalbaar, 't is to BUITENLANDSCHE ZAKEN. Zaterdagnamiddag werd, in het de partement van Ekonomische Zaken,een kabinetsraad gehouden onder, voorzit terschap van minister Poullet, Minister Vandervelde bracht den Baad op de hoogte van de uitslagen van zijn gesprekken te Parijs met den h. Briand, bc treffende de ekonomische onderhandelingen met Frankrijk en de ontruiming van.de Roer. DE SCHULD AAN AMERIKA. Al de personaliteiten uit de finan- cicele wereld, tot wie de regecring zich gewend had om deel uit te maken van lJJcluJ. VA, I O V» AA zeggen zoohaast de uitspraak kracht de kommissie om in Amerika te onder- van gewijsde heeft bekomen. Ander-1 handelen over do kwestie van de Bel- zijds, bezitten de gctcistcrdcn die l'.ct-gische schLUt, namen die opdracht aan. Kardinaal Mercier bezocht Mgr Jans sens, bisschop titeldrager van Bethsai- de, die te Brussel verzorgd wordt en diende hem de laatste Sakramenten der stervenden foe. Van zijnen kant ging de nuntius den apostolieken zegen aan Mgr Seghers brengen. Waar vóór een maand over 12.700 leden konden aangekondigd worden, is if cijfer thans gestegen fot 12.871 Sinds Januari werden 5 nieuwe afdoe- ngen geslicht, wat liet aantal brengt cp 110. Andere nog gijn in wording.; voordcel der bepalingen van dit artikel genieten, in de volle vrijheid voor wat de keuze betreft van het tijdstip waar op zij deze wcderbelegging zullen doen. Voor dit tijdstip kan cr dus geen be wijs van we derbelegging gevraagd worden. 'PorlsTiii ulh', '10 Juli. RJn.* Lakt die in zee viel me'; den Gordon Bennett, wedstrijd en in een gasthuis te Ports mouth overgebracht moest worden overleed aan eene langcnlsteking. Het Staatsblad kondigt c.en Konink lijk besluit af betreffende de maatre gelen die de bedrijfshoofden der steen bakkerijen opgelegd zijn voor de huis vesting hunner werklieden De tot huisvesting der werklieden bestemde gebouwen dienen opgericht op een effen en drogen grond, bevei ligd tegen overstroomingen en zooveel mogelijk een weinig verheven. De lokalen dienen behoorlijk verlicht cn verlucht door middel van een vol doend aantal vensters. Gebroken rui ten dienen onmiddelijk vervangen. Een of meer verwarmingstoestellen dienen aanwezig te zijn. Ze dienen toe reikend te zijn om de spijzen te berei den en, wanneer het regent, om de kleederen te drogen van geheel het per soneel, dat gebruik maakt yan het lo kaal. Gebruik van bras.ero's of ópen vuren in de lokalen is verboden. De lokalen en hun toebehoorten die nen goed onderhouden 'cn gereinigd te worden. De wanden 'dienen langs bin. nen bedekt 't zij met een strijksel óf met verf, kunnende doelmatig worden afgewasschen, 't zij met een kalklaag, welke ten minste tweemaal per jaar dient vernieuwd. De patroon óf het bedrijfslioofd is gehouden lot de! verschaffing der slaapstede bcsUian'de voor eiken per soon uit een bed, een zak met voldoende afmetingen en de tot liet vullen er van noodige hoeveelheid strooi, plantaar dig haar, papier, enz. Het beudegocd dient zoo dikwijls vernieuwd als noodig mocht blijkèn om hot steeds rein te houden. Goed water of, bij gebrek daaraan, een kruidige drank dient ter beschik king van de werklieden gehouden. De lokalen mogen alleen tot woning worden aangewend. Het is verboden cr honden, katten, konijnen, kippen, dui ven of gelijk welk huisdieren binnen fe brengen of op te kweeken. Dit verbod geldt ook voor kelders en dakverdicpin- gen. Elk huisgezin (echtgenooten 'en kleine kinderen)' dient over een afzón derlijke kamer te beschikken. Voor el ke kunne dient slaapgelegenheid iri een afzonderlijk lokaal verschaft. De bedden mogen niet boven elkander ge plaatst worden. Wanneer de slaapplaats slechts hij tussclienpoozen wordt benut en alleen voor tijdruimten van minder dan vijf tien achtereenvolgende nachten, kan één bed voor twee personen worden geduld. Kapstokken en zitgelegenheid dienen ter beschikking van de werklieden ge steld. Gestookte nlkoolliouden'de dranken mogen niet in de tot huisvesting dor werklieden bestemde lokalen worden gebracht. De werklieden zijn ertoe gehouden de woonst gelegenheden cn slaapplaat sen te verluchten, gezond en i'ein te houden, en- geen alkool er binnen tb brengen. Rechterlijke straffen worden den overtreders toegepast* Maakte alleen uitzondering de h. Hautain. De kommissie zal dus samengesteld zijn uit de hh. Theunis, gelezen eer- sle-ministcr, voorzitter Félicien Cat- licr cn Francqui. De sekretarissen die hem zullen vergezellen zijn de lib. Ter linden, gewezen kabinetsoverste van Financiën; Vincent en .Warlant, alge- meene bestuurders yan de Openbare Schatkist. De kommissie Zal vermoedelijk ein de Juli vertrekken. KOBLENZ. Tot plaatsvervanger van den h'. Rö- lin-Jacquemyns, thans minister van Binnenlandsche Zaken, als Belgischen hooge kommissaris te Koblenz, werd benoemd de h. Forthomme, gewezen minister van Landsverdediging. Die benoeming moet nog door 'de ge allieerde regeeringen bekracliligd wor den. HET GEBROKEN GEWEER Naar aanleiding van de incidenten te Charleroi, waar bij gelegenheid vaD een vaderlandsche betooging op 9 Au gustus a.s., een vaandel, waarop een gebroken geweer voorkomt, zal uitgaan was de regeering van meening dat dit niet als een oproerig kentceken moet beschouwd worden. De uitleg verstrekt "door 'de lilr. Fa- lohy _en Mathieu in de Kamer, moeten als de cenig geldige aangenomen wor den, vermits zij de zienswijze van de betrokken oud-strijders vertolkten het 'c gebroken geweer is een zinne beeld van ontwapening, en de socialis tische oud-strijders zullen, als vroe ger, optrekken zoo het land bedreigd moest, worden. In dien zin zal geantwoord wör'den door de regeering, tot wie de gemeen- leoverhedcn van Charleroi zich gewend hadden. WETSONTWERPEN. De kabinetsraad, die om 3 u. begon en pas om 7 *4 uur eindigde, keurde ook twee wetsontwerpen goe'd 1) bestellingen te doen 'door liet "de" parlement van Landsverdediging mei het oog cp 'de legermobilisalie (het geldt hier vooral die bestellingen ten bate van de nationale wapennijverlieid te dóen)"; 2)' kosteloóze levering van slecnkol. len aan gepensionneerde mijnwerkers. gezin met zes kinderen, die onder het zelfde dak leven en een huishouden' uitmaken, het dubbel overschrijdt van het minimum-inkomen 'dat gedeeltelijk van de belastingen yrij is. r:; Deze beperking heeft in de prak-, tijk voor gevolg gehad, dat aan den eerst opgeroepene van sommige land bouwers, kleinhandelaars, ja, arbei- dersfamilies het uitstel geweigerd werd dat in dezelde gemeente aan an dere miliciens werd verleend. 3> Deze beperking schijnt 'dan 'ook niet in harmonie te zijn met de bedoe ling die de wetgever zich voorstelde bij de goedkeuring van dit artikel par. A^ Aan wie, immers, lieeft men de be doelde vrijstelling willen verlccnen Aan de talrijke familien mei minstens zes kinderen. 5' Alleen het feit 'der c talrijke fami lie mag hier dus in aanmerking kó men. De vrijstelling doen afhangen van het inkomen dier talrijke familie, schijnt ons in tegenspraak met het be ginsel zelf dat in dit artikel gehuldigd werd. Het uitstel zou 'dienen verleend fe wórden van bet cogenblik af dat he» aat om een talrijke familie van mïns- ns zes kinderen, ook haar in komen is'. j MM. Heyman, Poncelet, yan Cauwe- laert, Van Schuylenbergh, De Keers- maecker en Van Isacker, katholieke Kamerleden, hebben aan art. 10 der Miliciewe*, de volgende wijziging voor gesteld c Aan den eerstopgeroepene van een gezin met ten minste zes kinderen, die zulks aanvraagt, wordt een onbepaald uitstel toegestaan. V Dit voorstel, dat door de ontbinding der Kamer vervallen was, moet, kost v/at kost, nog dezen zittijd tot wet ge maakt worden. In de toelichting, bij liet wetsvoor stel gevoegd komen de volgende be weegredens voor Het artikel 10, paragraf A der ml- liciewct van 15 Augustus 1923 bepaalt, dat aan den eerst opgeroepene van een gezin van ten minste zes kinderen een onbepaald uitstel .toegestaan wordt, indien de belanghebbende het aan vraagt. Deze bepaling ligl gansclr in de lijn van de politiek tot bescherming der talrijke huisgezinnen, en heeft dan ook dc algemeene góedkeuring mede- gedragen. Op grond van dit artikel, werden voor het koritingent 1923 en 1924 een groot, ge-tal vrijstellingen verleend. Doch, het bedoelde artikel bevat een beperking die zegt, dat dit uitstel niet zal verleend worden indien, buiten het loon van den milicieplichtige, het globaal inkomen 'der tcdeft yan bei Angers, 12 Juli. In de buurt van Angers, werd Mevr.Caillaux het slacht offer van een auto-ongeluk, dat even wel haar leven niet in gevaar stelt. Mevr. Caillaux vergezeld door Mevr. Maillard kwam van Baule weer en be gaf zich naar Maniers om den uitslag der senatoriale yerkiezingen te. verne men. De auto botste legen een boom eii Mevr. Caillaux werd builen liet rijtuig geslingerd. Zij werd met verschillende ernstige kwetsuren verstuiking van linker heup, breuk van het bekken, verwon dingen aan den neus, 'de knieën en de borst opgenomen. De gekwetste werd bij hoogdringendheid geopereerd. NADERE BIJZONDERHEDEN. M. Caillaux liet weten dat hij in den nacht te Angers zou wezen. Het ongeluk gebeurde op 25 kilom'. van Angers. De auto een 10 p kr. bin nenleiding wierp zich tegen een boom aan de linkerzijde van de baan. De oor zaak van het ongeluk is niet gekend, maar men denkt dat het gebeurde ten gevolge van het breken yan een stuur stuk. i Op het lawaai van den' slag kwamen boeren loegeloopen. Men trof Mevr. Caillaux buiten kennis gelegen half op de baan, en half op 'den zijkant. De da me die haar vergezeld zat op de voet trede van het rijtuig. Naar eene lioeve gebraclil óiflvingcji de beide met bloed bedekte vrouwen van een geneesheer "de eerste zorgen waarna men de vrouwen naar eene kli niek van Angers vervoerde. De auto is geheel buiten Üiensl.Twe'e wielen zijn afgeslagen, 'de as 'is gebró ken, de niotcur ingedrukt, 'de glazen verbrijzeld en van het stuur bleef nog alleen de stang over. Mevr. Caillaux zelve voerde liet rij- 1 tuig toen het ongeluk plaats vond. j VERSCHEIDENE GEKWETSTEN. Een drama der dronkenschap bracht de gemeente Denderleeuw in opschud ding. .Verscheidene werklieden bevon den zich in een drankhuis, nabij het tat-ion. - j. In de late uurtjes waren allen vr'ij hevig bij drank en op zeker oogen- blik ontstond voor een kleinigheid twist onder de verbruikers, die weldra in twee kampen verdeeld waren. Alvorens de baas 'den .tijd had de rustverstorende klanten aan de 'deur tq zetten hadden de slrijdlustigen zich van stoelen en flesschen voorzien en een verwoed gevecht ontstond. Plots zeeg Deschrijver, uit Dender leeuw te gronde. Een der tegenstan ders had hem een flesch op het hoofd stukgeslagen. Het slachtoffer, dat aan rechterslaap- 'en 'oog gelroffeïL waa lag weldra roerloos in een bloedplas. 'r Dc rijkswacht 'gewaarschuwd, snel de ter plaatse en kon dc vechters schei den. Enkele dezer waren ernstig go- kneufed en door glasscherven aan het hoewfd gewond. De meesten hadden zich' reeds, uit de voeten gemaakt. De toestand van Deschrijver is zeer, ernstig. Een geneesheer stelde vast dat zijn oog gebarsten is. Men vet-*, wacht zich aan aanhoudingen^

De Volksstem | 1925 | | pagina 1