Binnen een paar dagen zal de E.P. Maurlts de Clippeie in zijn geboortestad terugkeeren Alle Aalstenaars zullen dien dag de Nationale vlag aan hunne woning laten wapperen 15 Nationals en Internationale Tentoonstelling Woensdag Juli 1925 M RICHTLIJN ONZER iFlNANOIEELE POLITIEK Legernieuws Gemis aan (act Vergiftiging te Aygem XXXI' JAARGANG NUMMER J62 Kerkstraat, O en 21, Aai,si'. Tel. 114 D A Q-FÏT A T~> 5 CENTIEMEN WEKELIJKS G.75 Uitgever: J. Van Nuffel-Db Gendï Publiciteit buiten liet Arr. AALST i Agentschap Wavas, Adolf Maxlaan, 33, te Brussel, r— Rue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Florentius Zon op 4,05, onder 7,43 Nieuwe Waan deu 20 Het verslag over de bcgrooting v au het AI luist ene van Financiën behelst 'soinmlige beschouwingen die voor hét krediet van België in het buitenland en het vertrouwen aller laudgenooteii in 's lands fi nancieels politiek van allereerste belang zijn. Wij laten ze (verslaggever se nator' Ven Overherghe) de.swege hier v.olgeu: Wanneer men, met liet oog op een algemeene gevolgtrekking, de voorgaande beschouwingen en .uitslagen tracht samen te vatten, stelt men vast dat sedert ons ver slag van 1924 de financieele en economische toestand van België merkelijk verbeterd is. Onze handelsbalans bloeit'; de uitvoer onzer vervaardigde pro üucten neemt toe; onze verwoeste gewesten zijn liet herstel nabij en dragen reeds het hunne bij tot het algemeen streven naar voort- brengst', onze kolonie ontwikkelt zich; de gewone begrooting is in evenwicht, ondanks het opslorpen 'der verhaalbare uitgaven, on danks de wanbetaling van wege Duitschlanil, ondanks de nieuwe offers die, heit Dawesplan vergt; He opbrengst van onzen fiscus groeit gestadig aan oils crediet in het buitenland neemt toe; als be wijs daarvan: de voorwaarden, waaronder kon wordqn aangegaan tie Amerikaansehe leening van 100 millioen dollar, die zal toelaten een gedeelte onzer vlottende schuld te eonsolideeren, onze kolonie uit te rusten en over te gaan tot de tal rijke verrichtingen, die onont beerlijk zijn 0111 de betrekkelijke stabiliseering van onze munt te Verwezenlijken. Een land dat dergelijke uitsla gen kan boeken, minder dan zes (jaren na de verschrikkelijke vij andelijke betzetting, moet zoowel in het buitenland als binnen de grenzen vertrouwen in zijne toe komst inboezemen. De begrooting van 's Lands middelen voor 1925 voorzag Ont vangsten voor 4,268 taillioen. belastingen, door den lieer Theu- nis gevraagd, tot nog' tcie niet wer den goedgekeurd, zoo moeten zij worden afgetrokken. Blijft dus 4,148 millioen. Aan Uitgaven voorzag hei eer ste ontwerp 4,037 millioen. Daar bij moeten thans worden gevoegd 280 millioen voor de loonregeling, 168 millioen voor den dienst der nieuwe Amerikaansehe leeningen en voor enkele andere aanpassin- gejtt, 40 millioen voor verschillende doeleinden. Te zanten 4.532 mil lioen. Blijft dus een tekort van 371 millioen. Van stonden aan voorzien de bevoegde besturen als tegenwicht eene netto ontvangst (voor den Staat) aan rechtstreeksehe belas tingen van 393 millioen, plus 60 millioen opgebracht door de plaat sing der Amerikaansehe leeningen. Maakt 453 millioen frank. O}) liet stuk van onrechtstreek se he belastingen, is het voorzcihtig Sclie belastingen, is het voorzichtig wegens de economische crisis van 70 millioen ongeveer. Er zou dus nog een heel klein boni zijn, zoo men voor dq pensioe nen geen uitgave moest voorzien, die door den heer Theunis reeds op 35 millioen was geraamd. Op een begrooting van meer dan vier milliarden, zou er dus een waarschijnlijk tekort zijn van een dertigtal millioen. De kwestie der dotaties. In antwoord op eene vraag' van M. Van Hoeck heeft de minister van landsverdediging het .volgend ant. woord gegeven i Het is .volstrekt waar dat vele oud- strijders, die door toedoen van mijn departement in \t bezit zijn van de re kening hunner dotatie, nog steeds wachten op hun dotatieboekje, dat door de Algemeene Spaarkas moet af geleverd worden; maar daar heeft de ze dienst geen schuld aan, want die heeft de boekjes teruggekregen van de gemeentebesturen omdat de belang hebbenden aan het opgegeven adres onbekend waren. Op te merken valt dat er bij de Al gemeene Spaarkas nog 1900 boekjes aanhangig blijven. Om onmiddelijk voldoening te bekomen kunnen de cud-strijders zich lot die inrichting wenden. Tot nog toe' werden er 380.500 ge vallen afgehandeld en, naar ons ver strekte inlichtingen, zijn er nog 3.000 dossiers van veroordeelden onderwe gen, omdat de belanghebbenden nog niet in eer zijn hersteld. Rekening gehouden met een getal sterkte van 387.000 man, die onder den oorlog bij het leger hebben ge diend, mag men besluiten 'dat er onge veer 3.500 dossiers wachten. Aangaan de die dossiers heeft mijn departe ment nog geen. voorstel ontvangen en, bovendien, bezitten mijne diensten evenmin de bij de desbetreffende on derrichtingen voorziene vragenlijs ten. Het is waar dat de schatmeesters ons op de gevraagde inlichtingen doen wachten, 'docli zulks is niet aan het personeel te wijten, maar alleen aan de moeilijkheden om de in handen zijnde dossiers bij te werken. Talrijke oud-strijders bezorgen slechts zeer onduidelijke inlichtingen en het is grootendeels hunne schuld dat het onderzoek van de voorstellen tot het verlecnen van frontstrepen zooveel navorschingen vergt en, der halve, zooveel tijd. Ik ben voornemens binnen kort de oud-strijders, die nog niet in 'fc bezit van hun dotatieboekje mochten zijn, bij wogc van de dagbladen te verzoe ken zich bij mijn departement kenbaar te maken. Ziehier de huidige toestand: 380.500 dossiers zijn afgehandeld. Alle dagen worden er, echter, een aantal van her zien, wanneer mijn departement, bij komende inlichtingen ontvangt. 3.000 kunnen niet afgehandeld worden, om dat zij niet in eer herstelde veroor deelden betreffen, en ik schat, op onge veer 3.500 de dossiers die niet kunnen aangevat worden omdat mijn departe ment er geen inlichting over heeft. Invalieden pensioenen. Vraag 6 van den heer Pierco, 23 Juni: Gelieve de heer minister mij te zeg gen 1. Hoeveel invalieden nu bepaald gepensionneerd zijn Hoeveel invalieden nog gehecht zijn aan de D.I.G- 3. Hoeveel gevallen rrog op te lossen ijn Antwoord 1. Hef getal bepaald ge- pens ionneerde oorlogsinvalieden be_ jdr&agt 58.208. 23.617 aanvragen om pensioen •zijn nog hangende. Daarin zijn begrepen a) 9.454 dossiers in onderzoek hij de bevoegde kommissie voor pensioe nen; b) 8.114 dossiers overgemaakt' aan militaire gasthuizen voor het ge neeskundig onderzoek, dat het onder zoek door de kommissie voorafgaat 6.049 aanvragen in het ministe rie binnengekomen rond den eindda tum van de ontvankelijkheid der aan vragen om pensioen wegens invalidi teit, datum bepaald op 23 Mei .1925a Klas van 1922. Vraag Aan M. Van Hoeck 23 Juni: Jongelingen van de klas van 1922 krijgen heden bevelen van heroproe ping voo.' schiet- of manoeuverperia den. Deze jongelingen hebben veertien maanden actie ven dienst gedaan in bezet gebied, dus vier maanden langer dan d.e gewone diehét voor de andere klassen vermeld. Door deze jongelingen wordt beves tigd, dat tijdens hun dienst, uit oorzal ke van hun veertien maanden-dienst tijd, hun verzekerd is geweest dat zij niel meer aan heroproepingen, zouden onderworpen worden. Mag ik de meening öesaangaandc van den achtbaren heer minister ken nen Antwoord T Dergelijke vraag wcr'd meermaals gesteld en, onder meer, den 22n Januari, door den heer volksverte genwoordiger Van Schuilenbergh. Ilct antwoord is verschenen in bulletijn n. 9 van de vragen door de hecren se natoren en volksvertegenwoordigers gesteld. De miliciens van de klasse 1922, die veertien maanden hebben gediend, moeten, even als de andere miliciens, van die klasse, hunnen we- deroproepingstermijn volbrengen. VW- De socialistische federatie van Brus- el heeft eene dagorde gestemd, waar bij het aan de. roode mandatarissen verboden wordt mede Ie werken aan dc feestelijkheden bij de zilveren bruiloft van IIH. MM. de Koning en de Konin gin. 't Is niet bij de socialisten dat men moet gaan zoeken naar tact. Die lieden hebben gemis aan opvoeding. Maar wat'zullen de soeialislischo mi nisters doen, zij die raadslieden van de Kroon zijn HET OORLOGSZUCHTIG PLAN De bevelhebber der Ghïneesche ka. dotten te Whampoa bij Kanton beeft een_plan voorgesteld voor een gelijk tijdige. inneming van Shamien, do Europeesche wijk van Kanton, en Kowloen, het docr Engeland gepachte gebied tegenover Hongkong, met be hulp van bekwame Russische vliegers. Er wordt beweerd dat Shamien bin nen drie minuten genomen zou zijn ten koste van 1000 Cliineesche men- schenlevens. De Engelsche militaire deskundigen zijn echter vol vertrouwen, dat Sha mien voldoende verdedigd is om elke mogelijke aanval van dc strijdkrach ten, waarover de Chineezen beschik ken, te weerstaan. Tc Hong-Kong loopen hardnekkige geruchten, dat door Cliineesche solda ten reeds barricaden tegenover Sha mien opgericht zijn in de richting van de Hong-Kong grens, doch van deze geruchten is geen bevestiging te ver krijgen. De militaire patrouilles zijn terug getrokken en de bewaking is thans aan de politie overgelaten. Na den laatsten bomaanslag heeft dc politie invallen gedaan in talrijke Cliineesche hotels en particuliere huizen, waarbij zij een aantal verdachten aanhield. Onder de winkeliers beslaat vrees, zoodat zij hun winkels avonds vroeg sluiten. De straten zijn 's avonds vol komen verlaten. Scheepvaart en han del zijn zoo goed als lam gelegd. De nieuwsbladen dringen aan op het aan monsteren van nieuwe bemanningen, ten einde de Chineesclie stakers te vervangen. Voorts wordt uit. Hong-Kong 'ge meld Hoewel de bedoeling was ge weest, aan de Chineesche scheepseige naren toe te staan, de rivierdiensten gedurende nog éón week voort te zet ten. hebben de leiders van den boycot, van uit Kanton de bemanningen ®r toe gebracht, de passagiersbooten te ver laten. Aan dezen aandrang is met slechts uitzondering voldaan, zoo_ dat practiseh alle rivierbooten stil liggen. H*t zon geen doel lvebbenj»; nieuwe bcroannjingen te monsteren, daar elke nieuwe bemanning die men zou kunnen krijgen, toch in Kanton zou deserteeren. VAN NIEUWiGHEDEN IN VERBAND WET DE WERKZAAMHEDEN VAN HET STEDELIJK EN HET LANDELIJK HUISHOUDEN, TE LAEKEN. Aanschouwelijke proeven, Landelijke feesten. Deze tentoonstelling zal ingehuldigd worden op 15 Juli te .11 uur. Over de driehonderd inlandsche .en buitenland, schc tenloonstellers hebben .in het Hooger Normaal Instituut van Land- bonwhüishoudkunde te Lackcn, de meest verschillende toestellen yerga. derd om de werkzaamheden van het huishouden, zoowel op den buiten als in de stad, te vergemakkelijken. Mekanisclie melkerijen,clectrisclic mel- kerijen, Land- en tuinbouw gereed schappen. .Verbeterde hoenderhokken Uitnecmbare serren. .Verbeterd keu- kengerief. Verscheidene afwaschto'e'- s.tellen. Toestel om op zuinige1 wijze ijs te maken. Verplaatsbare keuken, kast. Steenkolen- of gaz koolcfornuis. Electrisehe komfooren en overig. Keu ken toestellen. Electrisehe waschovens Stofaspirators. Naaimachiencn. Ver anderlijke meubelstukken. Bedden Di vans, enz... Meubels voor buitenwo ningen. Gereedschap voor verscheide ne herstellingen in het huishouden. Van gansc.li bijzonder belang zal de Coloniale huishouden tentconstellini wezen. Alle huisvrouwen, alle pachteressen van Belgie zullen uit eigen oogen at deze toestellen en methoden willen zien bestemd om hun werk te verlichten. De tentoonstelling zal ten anderen heel liet onderwijzend personeel en al do leerlingen der hoogere leergangen van al onze onderwijsgestichten be lang inboezemen. Vorscheidene inter na tionale vereenigingen zullen met dè tentoonstelling samenvallen. Het be zoek van talrijke vreemde specialièjt& l is verzekerd. De tentoonstelling zal allo 'dagen open zijn van 15 Juli tot 5 Oogst, Dc hanschouwelijke /proefnemingen zul len alle dagen 's namiddags plaats hebben. Rytmischo proefnemingen, ki- nema films, landelijke zangen, alle na middagen van 2 tot 5 uur. Op 15 en 18 Juli is dc toegangsprijs gesteld .op 5 frank. De andere dagen op 2 frank. De maatschappijen beko men op voorafgaande aanvraag aan het Seecretariaat, 40, Blijde inkomst straat te Leuven, 50 prijsverminde ring. Onder de aangekondigde voor drachten wezen aangeduid die van 'de Hoeren Laurens Deckers, Lid der Ne- derlaiidsche Kamer, op 16 Juli, te 3 uur, Jean Ncamy, op 18, ie 3 uur, Be no it Levy, op Zondag 19 te '14 uur. Het gesticht van Laeken 'is in eón "heerlijk landschap gelegen op 35- mi nuten van de Noordstatie. De ingang voor voetgangers is naast 'de tram- ^standpuntcn: (buurtspjoorweglijnen G of L) 't zij aan de Heyselkerk, 't zij aan den Grootc Linde.De rijtuigen ko men binnen langs den steenweg van MeySjse. De bezoekers zullen kunnen 'oordeo- Ion over de voortreffelijke ligging van den Hossegbem heuvel voor de toe komstige wereldtentoonstelling in 4930 en over de te volgen methode voor het inrichten 'der landbou waf deel ing dezer tentoonstelling. ASSISENHOF OOST-VLAANDEREN Maandag werd de zaak opgeroepen ten laste van Cesarine Do Vuyst, bij genaamd Mie herbergierster, we duwe Beerens, geboren den 28 Februa ri 1881, te Aygem, aldaar gehuisvest en thans aangehouden, beschuldigd van bij middel van zelfstandigheden welke van aard zijn den dood min of meer schielijk te veroorzaken, op welke wij ze ook deze zelfstandigbeden zijn ge bruikt of toegediend geworden, eene moord te hebben bedreven op Xaveer Bocrens, haar echtgenoot, te Aygem in November 1924. Een 25tal getuigen zijn gedagvaard. Na lezing van den akt van beschuldi ging werd overgegaan tot de ondervra ging van 'de beschuldigde, Cesarine Dc Vuyst, weduwe Xaveer Beerens. Beschuldigde zegt dat ?ij LQ jaas ge. huwd is geweest en nog drie kinderen in leven heeft. Haar man, vervolgt be- schuldigdè, was sedert 1918 ziekelijk dokter. De Ilycke heeft hem altijd ver zorgd. Ilij kon niet veel werken. De heer. voorzitter Minnons doet be schuldigde opmerken dat haar man, die leed aan astlima regelmatig dage lijks zijn werk verrichtte. Zulks zal door getuigen worden bevestigd als Iiij in Fiankrijk was', deed lvij niets an ders dan werken en snaren, uit liefje voor zijne kinders. Uw gedrag l ende hij, en ook al de bewoners der g^mten. te Aygem. i Van uw man werd met den groolstcn lof gesproken, wat niet het geval is met De beschuldigde' lioudt staan dat haar man als hij in November 1924 uit Frankrijk terugkeerde, hij 'fluimde èn erg ziek was. Voorzitter. -Dat is onwaar, Xaveer Beerens, was gezonder dan ooit liet was een brave man, vol levenslust en werkzaam. Vertel wat er gebeurd is, twee 'dagen voor zijn dood. Beschuldigde zegt dat haar man kloeg over pijnen in den buik en hij door hevige hoestbuien overvallen, zij ne longen heeft uitgespuwd. Dokter De Rycke zegde, dat zulks hot govolg was zijner vroeger ziekte. Voorzitter. Dokter De Rycke zat liet U anders zeggen. Gij hebt cok ge zegd dat uw man zich gezelfmoord heeft door vergift in te nemen. Hoe weet gij dat En als den geneesheer ontboden is, waarom hebt gij dat niet' gezegd Beschuldigde. Hij Iiad het' mij verboden. Voorzitter. Het is zonderling dat als uw echtgenoot die zulke erge pij nen leed, braajete en altijd maar om koud water vroeg om zijn dorst te les- schen, gij niet 'dadelijk den geneesheer, hebt gehaald, maar gewacht hebt tot yz anderendaags als gij do heer Be Rycke voorbij uwe woning zaagt gaan. De beschuldigde loochent ooit aan iemand verklaard te hebben, 'dat haar man zijne longen had uitgespuwd en zij op zeggen van den heer dokier ze in den beerput heeft geworpen. Voorzitter. Getuigen zullen hier andere dingen komen vertellen, GETUIGENVERHOOR. De eerste getuige 'die wordt gehoord is de heer professor Gobau, die de in gewanden van Xaveer Beerens heeft ontleed. Daarin werd eene merkelijke hoeveelheid arseniek' gevonden, die den snellen dood veroorzaakt heeft. De tweede getuige is de heer onder zoeksrechter Cottignes, van Dender- monde, die het onderzoek' heeft ge daan en een omstandig verhaal doet van de feiten voorkomende in den akt' van beschuldiging. Hij heeft, zegt, dc magistraat, dc be schuldigde menigmaal onderhoord, zelfs uren lang, daar zij altijd door. hare tranen heen, ontwijkende ant. woorden gaf en de eene al zoo tegen strijdig als dc andere. De beschuldigde is van slecht ge drag geheel de gemeente weet zulks en van hel eerste oogenblik' dat de be woners het overlijden van Xaveer Bee rens vernamen, zegden zij dat die man aan geen natuurlijken dood was ge storven. Aan al hare kennissen verklaarde zij dat haar man zijne longen had uit. gespuwd en den dood van haar echtge noot het gevolg was van zijne vroegere ziekte. Zij verhaalde later dal haar man zich' vergiftigd hall, maar men haar verboden had het aan iemand te zeggen. Zulks is eene onwaarschijn lijkheid; niemand heeft ooit gehoord dat Beerens van zelfmoord gesproken heeft. In Frankrijk waar hij werkzaam was van Maart tot November, wordt door den meier der gemeente, alsook door zijne werkgezellen met den groot- sten lof van Beerens gespreken. Het slachtoffer ging alleen 's Zondags in eene herberg en altijd in de zelfde met de kaart spelen. Hij was werkzaam, sprak met liefde over zijne kinderen, en heeft eens aan een werkgezel zijn hart geopend en gezegd: «Mijne vrouw is een h... Die mam 'die het ge drag zijner vrouw kende, maakte nooit als hij naar zijn 'dorp kwam moeilijk heden,-zulks uit liefde voor zijne kin deren die hij innig lief had. Hij was' spaarzaam en zeer vlijtig zulkq. lig.*, den plegen jclfmooidi.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1