Het Waalsche Separatisme 17 Vrijdag Juli 1925 m m m Het Jubeljaar Ze vragen opslag Onze Missiounarissen Het nieuw reglement op de melk Een avontuur met een haai Een ministerieel beroep op ieders geweten De strijd in Marokko XXXI* JAARGANG KCMMEK 164 Kerkstraat, 9 en 21. AAr.sr. Tel. 114 - DAGBLAD - I 5 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.75 - tlitgerer: J. Van Ncffel-De Genm Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel, IRue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, 6, Londrcs E. C. 4. H. Alexius Zou op 4,06, onder 7,46 Nieuwe Maan den 20 1*O- -I 'T Verleden Zondag werd te Luik liet tweede congres van de Ligue d'Action {Wallonne gehouden, on der liet voorzitterschap, van M. Closset. iWij zouden aan dif congres geen bijzondere aandacht ge schonken hebben, waren er geen twee omstandigheden die ons er toe noopten dit wèl te doen. Ten eerste omdat aan het bu reel de voorzitter omringd was door de schepenen van openbaar onderwijs van Luik en Seraing, 'en qmdat in de zaal zich vertegen woordigers bevonden van de ge meenten Amlqune. Ohenée, Char leroi, Venders en andere, Volksvertegenwoordiger Ten nissen zat meê aan het bureel èn volksvertegenwoordiger Ernest had zich laten verontschuldigen. De tweede oorzaak van belang stelling ligt in het feit dat bijna de gansehe bespreking rolde over de facettie van zelfbestuur. De Brusselsche pers, die steeds soq geweldig van leer trekt tegen de Vlaamsche partijgangers van zelfbestuur vindt eene uitstekende gelegenheid, indien zij wil eeplijk zijn, om ook de wapens op te ne men tegen de Waalsche aanhan gers van het bqstuurlijk Separa tisme. Laat hen maar eens de dagorden ontleden die op dit congres hl de Cité A n lente werden aangejnomen. ïn de eerste lezen wij toch uit drukkingen die de Brusselsche pers hebben doen opbopzen van verontwaardiging toen zij gebe zigd werden door de Vlaamsche voorstaanders der Scheuringspo- litiek Het congres, oordeqleud dat •de huidige samenstelling van den Belgischen Staat voor gevolg heeft het bestuuBijk, staatkundig en maatschappelijk raderwerk in de war te sturen li Oordeelend dat het Belgie van 1830 een uitsluitend h'ransehe Staat was door taal, wettejn en leidende gedachten Oordeelend dat. zoo de Vla mingen evenals alle volkc-ren zelf beschikkingsrecht bezitten, het niettemin noodig is, van het oogen- blik dat er feitelijk herziening dei' akte van samenstelling bestaat, die herziening volledig moet we zen, ontdaan van alle dubbelzin nigheid, en dat de betrokken partij en vrijelijk hunne stem kunnen laten hooren! Oordeelend dat in geen geval het stelsel van tweetaligheid, dat van de Walen burgers van tweede klas maakt, in Wallonië kan ge duld worden Oordeelend dat de politiek van centralisatie, die tot nu toe de re geeringen van Brussel bezield heeft,, gevaarlijk is voor het be staan van het land, omdat zij de oorzaken van botsingen en ge schillen vermenigvuldigt en de Waalsche en Vlaamsche bevol kingen tegen elkander in 't harnas jaagt Besluit aan te dringen bij de volksvertegenwoordigers ejti se nators van Wallonië opdat zij ieder voorstel zouden steunen in gegeven door de zelfstandigheid der Waalsche, Vlaamsche en Brusselsche gewesten Onze Vlaamsche zelfbestuur- mannen verdeden België in twee deden Vlaanderen en Wallonië, met twee Parlementen en twee besturende [Wallonisanten snij den het land in drie deden en laten Brussel als het gedeelte coejur et cerveau bestaan met een eigen bestuur. In den namiddag bracht volks vertegenwoordiger Troclet aan het congres de hulp van zijn licht. Er werd vooral gesproken over het onderwijs van het Waalsche taaleigen en van de Waalsche let terkunde en 't failliet van den Belgischen Staat in de vervulling zijner zending werd uitgeroepen. Dit werd vastgesteld in de vol gende dagorde Aangezien het noodig is art. 37 der grondwet toe te passen, re kening houdend van het verschil van mentaliteit tussehen de twee volkeren van den Staat Belgie Verzoekt het congres de aan wezig zijnde volksvertegenwoor digers de kwestie te onderzoeken van een inrichtend wetsontwerp van onderwijs, -dat aan die pro vinciën de rechten afstaat, thans gehouden door den Staat, in zake controol, toelagen, enz. Kortom het concept België moet op alle manieren worden uitge roeid. En-denkt niet dat de Vlaam sche autonomisten, die voor de Brusselsche pers de gezworen vij anden beteekenen, op dit congres met evenveel vijandschap werden behandeld. Integendeel, M. .Tean Delvigne diende verslag in over de verstand houding tussehen Vlaamsche en Waalsche scheurmakers, waarna de volgende beteekenisvolle dag orde werd gestemd Het congres, van oordeel dat het welslagen van de zelfbe- stuurbeweging grocrtendeels af- hangt van de samenwerking tussehen Waiilscihe, Vlaamsche en Brusselsche autonomisten, aanzoekt zijn bureel met de grootste aandacht het streven der Vlaamsche autonomisten te volgen met het oog op de ge il beurlijke mogelijkheid eener gemeenschappelijke {detie. Dit alles werd nog aangedikt door rapporten over gewestelijke indeeling door Troclet en over be stuurlijke decentralisatie door Pouret. We zijn nu toch eens benieuwd wat de Brusselsche pers over deze beweging gaat zeggen. We weten heel goed dat twee vogels geen heel Zoolog-ie uitma ken en dat men heel Wallonië niet als separatist moet beschouwen om wille van dit congres. Het is juist het verdacht maken van al wie Vlaming is, omdat wij een groepje separatisten bezit ten het is de toenemende vïjand- seliap van de Brusselsche pers te gen het VlaamXch, onder voor wendsel dat er hier activisme heeft bestaan, die zoo neerdrukkend werkt op de goede betrekkingen die er in 't belang van België tus sehen alle Burgers moeten bestaan. De Brusselsch-Fransdie pers is de grootste producent van het Vlaamsch extremisme die bestaat en al haar drijven belet niet dat het Waalsch extremisme wortel schiet m allonfë gn nu reeds openlijk spreekt van verstand houding met de Vlaaaisehe zelf bestuurmannen. De Brusseüseh-Fraiisehé pers werkt niet in 't belang van Belgie; zij heeft het nooit gedaan en wat er te Luik werd gezegd zal haar misschien niet eens de oogen ope nen. Hel Handelsblad van 'Antwerpen. De Romeinsdie bladen werpen een terugblik op de eerste reeds voorbije helft van liet Heilig Jaar en stellen een stemmig vast, dat tot dusverre de ver wachtingen verre overtroffen werden. Het algemeen komiteit is zeer vol daan ov.er den gang van zaken. Z. H. de Paus is ten zeerste tevreden zoowel ■ever het groole aantal bedevaarten, dat tot dusverre naar Rome kwam, als over de buitengewone godsvrucht der pelgrims. 1 Tot dusverre Rebben zich geen inci denten of ongevallen voorgedaan. Wat het aantal pelgrims betreft, staan Duitschland, Spanje en Noord- Amerika aan de spits. Duitschland zond wekelijks een groep pelgrims naar de Eeuwige Stad. Uit alle deelen des rijks kwamen ze derwaarts in Duitschc trei_ :nen, die hen, na zes dagen oponthoud te Rome, weer naar het vaderland te rugbrachten. Deze bedevaarttremen waren voor treffelijk ingericht. Behalve geestelijke leiding was ook altijd geneeskundige hulp in de treinen aanwezig, terwijl ook ziekenzusters steeds de reis meemaak ten. Wegens de hitte zijn op het oogen- blik de Duitschc bedevaarten stop gezet maar in September worden ze weer ge regeld iedere weck te Rome verwacht. Na Duitschland, zonden Spanje en Noord-Amerika de meeste pelgrims naar Rome. Ook deze bedevaarten zijn uit alle. klaseen der bevolking samen gesteld. Doch cck uit andere landen van Eu ropa en zelfs van het verre Oosten, uit China en uit Japan, zijn de katholieke menigten ter bedevaart gekomen. En Rome heeft in het afgelocpen half jaar een heerlijk schouwspel te genieten gegeven van katholieke eendracht duizenden en duizenden vertegenwoor digers van alle landen en naties., die in ware echt katholieke eendracht opgin gen naar de oude Roomsehe basilic-' jken, om er 'den jubilee-aflaat te verdie nen en zich daarna naar den'gemeen-' schappelijken Vader van alle Chris te*-' nen te begeven, pm Zijn zegen te ont vangen. Grootsch was vooral Rome en zijn Sint Piet er op de, dagen der heilig- en ■zal i gverklarjngen Ook de zoo belangwekkende missie-' tentoonstelling in de Yatikaansclie tui nen werd druk bezocht. Terwijl er van vege de socialistische Kamergroep een voorstel uitgegaan is om de wedde van de volksvertegenwoor digers te verhoogen, stond men Dins.- dag in het Parlement weer eens voor het onverkwikkelijk schouwspel dat er hoop en al twaalf Kamerleden aanwe zig waren. Gisteren waren zij bij het einde van de zitting nog... met vieren. Ware liet niet best de parlementsleden te betalen per uur aanwezigheid Of wel zouden 's lands financies er veel bij winnen, ofwel zou men eindelijk te zien krijgen dat 'de parlementsleden hunne rol ernstig opnemen, lijk het wel moet zijn. Ten einde de toepassing van liet nieuwe reglement op de melk te onder zoeken, hebben de verschillende afge vaardigden de belanghebbende groe- peeringen, "Woensdag Sdezer, ter Han- delskamer van Brussel, vergaderd. Waren vertegenwoordigd De be stendige Melkeommis-S-ie. De Syndicale Kamer der Flesschenmelknijverh-eid. De Nationale Melkverecniging. De Boe_ reu-bonden. Het beroepsverbond der Melkhandelaars. De Landbouwberoeps- vereeniging van Charleroi. De verschil lende gr cepee ringen uit Antwerpen, •Gent, Luik, Charleroi, enz. Na onderzoek van het koninklijk be sluit van 26 April 1.1. hebben de afge vaardigden de volstrekte onmogelijk heid lierkend van de volledige toepas sing van de wet. -Om deze reden hebben zij dan ook bos loten kortelings eene afvaardiging te zenden, lot de lieer minister van bin_ nenlandsehe zaken, ten einde hem -de moeilijkheden ie onderwerpen, waaraan de. toepassing van het nieuw besluit zou aanleiding geven. Eenzeldzaam avontuur beleefden badgasten, die zich- in een bootje buiten de Italiaansclic haven Tarente hadden begeven. In deze streek was ecnigen tijd ge- lc-deit donr de marine-overheden een haai gesignaleerd, die men tevergeefs beproefd bad Ic vangen. Toen de bad gasten zich tamelijk ver van den oever hadden verwijderd, dook plotseling de haai op en sloeg de boot met zijn staart om. Het geval werd onmiddclijk bemerkt door de bezetting van het naburige fort die op 't dier begon te schieten. De haai verdween en de gas lep konden gered worden» NIEUWE MISSIE IN BELGiSCH-CONGO Meermalen reeds werd de generale overste van de Congregatie der Missie (Lazaristen), en het gezelschap der Dochters van Liefde, aangezocht voor liet stichten eener missie in de Bel- iselie kolonie. De stichting werd aan vaard, en weldra zullen de Zusters van dec H. Vincentius (moederhuis Ans bij Luik), te Coquilliatvillc een zieken huis openen met armen-apothcck en scholen. Tevens werd er besloten 'dal ook de Lazaristen zich daar zullen vestigen. Mgr Debocq, bisschop van Nieuw Ant werpen heeft hun de zielzorg opgedra-, gen in het district van het Tumba- meer, waar bij de 200 christenen sinds lang om missionnarissen vragen. De eerw. h. Dekempeneer, Lazarïsl,Is op 14 Juli als. stichter der nieuwe mis- ie met de Elisabethville vertrokken. Een talrijke schare van bloedverwan ten, missionnarissen en zusters om ringden hem. Opmerkenswaardig was de tegenwoordigheid van zijn roemrij ken broeder, generaal Dekempeneer. De eerw. Ir. Betiembourg, provinciaal 'der Lazaristen in Belgie, had er ook aan gehouden zijnen eersten zendeling naar Congo een laatslen zegen te geven. Andere Belgische Lazaristen zullen in September met een groep liefdezus ters voor dezelfde bestemming insche pen. Wij maken een warmen oproep aan alle rnissielievende ziefen om "de nieuwe stichting met gebed en daad te steu nen. Het Algemeen Bestuur der uecht- slreeks.ehe Belas lingen en van liet Ka daster deelt ons de tekst mede van het volgend schrijven van den Minister van Financiën Brussel den 10 Juli 1925, Heer Bestuurder, Gedurende den laats ten tijd hebben talrijke schatplickligen aan liet Beheer gevraagd hun fiscalen toestand te mo gen rcgulariseeren sommigen hadden ontoereikende aangiften ingediend om dat zij, vertrouwen stellende in baat zuchtige pessimisten, geloofd hadden dot,de belasting op het inkomen noch toegepast, noch gehandhaafd zou kun nen worden anderen liehben, ter ge legenheid van eene erfenis, geen voor deel willen balen uit het door den «de cujus gepleegde bedrog nijveraars ook, die op aanstoking van ceiTooze lie- den, hunne -comptabiliteit vervalscht hadden en alzoo alle gezag verloren hadden over liet personeel dat kennis had van Irdnne drijverijen, hebben niqt langer de ontzenuwende vrees van een aanklacht en van do gebeurlijke straf fen willen doorstaan; anderen, ten slotte, ingelicht omtrent het nazicht van rekeningen- waartoe steeds meer ervaren ambtenaren dagelijks overge gaan hebben, verkozen hunne aangif ten in der minne terecht te wijzen, lie ver dan zich aan strenge straffen bloot, te stellen en in een gestadige onrust leven. Telkens oen schatplichtige uit eigen ■beweging eene aanvraag om regulari- satie ingediend-l.eeft voor dat de agen ten van den fiscus overgegaan waren tot hei onderzoek der rekeningen, heeft het Beheer blijk gegeven van welwil lendheid en de terechtwijziging van de aanslagen der laatste vijf jaren zender straffen toegelaten, op de cenige voor waarde dat intresten wegens verwijl zouden betaald worden, alsof 'de. aan vullende belastingen te gelijk met de oorspronkelijke aanslagen waren ge vestigd geweest. De Regeering lieeft besloten', zooals zij liet bekend gemaakt heeft in de op 23 Juni 11 in het Parlement gelezen verklaring, dezelfde welvyillendhftid. te betoonen ten opzichte van alle ;schat-' plichtigcn die voor 1 November, aan staande, hunne aangiften in 'de in-' komstbelastingen voor één of voor ver-, schillende van de vijf ycrloopen dienst jaren zullen wijzigen, op voorwaarde de opvorderbare aanvullende belastin gen en intresten wegens verwijl, uiler- lijk den 15 December aanstaande te be talen. De belanghebbenden kunnen zich" wenden tot den afdeelings.toeziener, tot den gewestelijken opziener of tot het Middenbeheer. Stipte geheimhouding wordt daaromtrent verzekerd. De Regecring koestert do hoop dat' de in gebreke gebleven scbalplichtigen, zoowel de particulieren als de vennoot schappen,de beteekenis van dien maat regel van fiscale amnestie volkomen zullen begrijpen. Er wordt beroep ge daan op het gebeten der burgers. Het meerendcel der Belgen worden door de huidige belastingen allerstrengst ge troffen, omdat het bedrag van hunne inkomsten bekend is of nauwkeurig kan gecontroleerd worden. Voor de personen die geen deel van! hunne inkomsten kunnen of willen be wimpelen, zijn de huidige van som mige belastingen zeer hoog; welnu, in dien vele schatplichligen hunnen fis calen plicht beter begrepen, zou dc op brengst der belastingen merkelijk stij gen, hetgeen zou veroorloven, die"per centen te verminderen, of ten minste af te zien van nieuwe belastingen. Daaruit zou dus eene vermindering voor de algemeenheid voortvloeien. De belasting ontduiken is niet alléén den Slaat en de andere openbare mach ten berooven van de voor het maat schappelijk leven noodigc. middelen, doch het is. ook dp zware fiscale lasten doen dragen, door dikwijls minder ver mogende medeburgers. Dat is een zeer ontstichtende en gevaarvolle toestand. Men twijfelt er niet aan 'dat. schatplich- tigen, die vroeger aan slechte ingevin gen gehoor gegeven hebben, tot een be ter besef van hunne verplichtingen te genover het vaderland zullen komen. Diegenen die niettemin ontoeganke lijk zouden blijven voor gewetensbe zwaar en solidariteitsgevoel worden voor de allerlaatste maal verwittigd. Do diensten van het Beheer zijn thans volledig ingericht. Steeds doelmatiger toezichtsmaatregelen worden aange wend, en zeldzaam zullen diegenen zijn, die in "een. nabije toekomst, ongestraft zullen bedrog plegen. Na 31 October 1925, zullen'de 'amb tenaars der belastingen het uitdrukke lijk bevel krijgen'de bij de beslaande wetten voorziene straffen streng toe 1c' passen \- navordering van 'de over de laatste vijf jaren gestoken rechten, (vördriedubbelling of verdubbeling van de verdoken belastingen, ten titel van straf, bocle voor gebeurlijk verzuim van aangifte en, wanneer er schrilt- vervalselnng is, boetstraffelijke ver volgingen tegen den schatplichtige die baat. trok uit de vervalsching, en zelfs tegen den boekhouder of anderen per soon die daartoe zijne medewerking verleend heeft. De opgeloopen gevangenzifting zal onverbiddelijk gevorderd worden, we?- ke ook de hel rokken belastingschuldi gen wezen. De Minister, A. JANSSEN, •^WV- Parijs, 15 'Juli. Volgens het laatste nieuws van het front in Marokko is cr geen werkelijke, verandering in don toestand gekomen. Deze blijft kritiek. Abd-el-Krim's' krijgskunde lieeft de Franschcn ge noodzaakt hun strijdmacht uit te. strekken langs een linie, die veel lan ger is, dan zij feitelijk kunnen bezet' houden. Abd-el-Krim's pogingen om in deze linie het zwakke punt te vin den, houden de Fransche vliegende kolonnen in voortdurende beweging. Tandger, 15 Juli. Het gerucht, volgens hetwelk do' Fransche troepen gedwongen zouden zijn de posten ten Noord-Westen van Wezzan te ontruimen, wordt tegenge sproken. De toestand in deze streek is aanmerkelijk verbeterd na de opera tics van Fransche en Spaansche ko lonnen aan beide zijden van den Lockos. Aan het westelijk front geven de Djeballa's van vermoeidheid blijk; do And if rass Lammen Lieden tegenstand als gevolg van dc door de agenten van Abd-el-Krim gevoerde propaganda. De Fransche bladen hebben een le_ lcgram uit Casablanca ontvangen, vol gens hetwelk misdadigers bij drie ver schillende gelegenheden getracht zou den hebben bet. vliegtuigpark te Cata- jblancA brand tq slckjm»

De Volksstem | 1925 | | pagina 1