18 Het Landelijk Congres der Belgische Katholieke Yronwen te Brussel Zaterdag Juli 1925 De benoeming der Gouverneurs heF^o^rWcTei: w-" De automobielnijverheid in Belgie De posltarieven Ministerie van Landbouw Aangenomen Bisschop pelijke Normaalschool te Sl Nikolaas Bijzonder Fonds voor Gebrekkigen en Verminkten Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 XXXI* JAARGANG NUMMER |S5 (LjAD 15 CENTIEMEN WEKELHKS 0.75 Uitgever: J. Van Nüpfel-Db Gesdt Publiciteit buiten het Arr. AALST i Agentschap Havas, Adolf Nlaxlaan, 18, te Brussel, Rue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, G, Londres E. C. H. Camili» Zon op 4,07, oeder 7,45 Nieuwe Maan deu 29 Het eerste landelijk Congres van het Verbond der Katholieke Vrouwen, te Brussel op 20 en 21 Juli, moet de bijzondere aandacht opwekken van al onze, ijveraar- sters en werkzame leden. Een Congres is eep gunstige gelegenheid voor de plaatselijke leidsters om de inrichting en de werking der organisatie breqder te leeren inzien 't is een gemak kelijk middel om in betrekking te komen met personen dje ijveren in andere middens voor dezelfde idéalen het is de vaststelling van de hoofdlijnen van een program ma, dat in de diocesane en plaat selijke bedrijvighekl in het ko mend jaar bijzonder tot zijn recht moet komen, Het Congres van het Verhond zal dit jaar twee; groote punten van ons prograjmma onderlijnen: de belangen van het huisgezin en van de parochie. Het huisgezin wordt meer en moer bedreigd in zijn geest zelve en in zijn invloed: Klaar moeten wij ons standpunt vooruitzetten nopens liet aanmoedigen van den familiegeest, nopens het voor lichten der openbare meening en liet bewerken der openbare bestu ren omtrent dien grooten factor van leven, opvoeding en verhef fing, die de familie is, He parocliiegeest, het parochie-' leven is liet groote; middel tot christelijke henvording: het over wegend belang ervan moet wor den in 't licht gesteld, met al de natuurlijke gevolgen voor ons le ven en handelen. En in liet jaar dan zullen onze diocesane studiejdagen, de bijdra gen onzer bladen, sommigen on zer voordrachten, de werking on zer studiekringen, onze trakten enz. die. groote gedachten meer uitdiepen,_en zullen onze leden doordrongen worden met opvat tingen var^ waarheid die hun leven heilzaam zullen beinvloeden. Een jaarlijksch Congres is dan een aangename en leerzame bij eenkomst, en ons Congres van 20 en 21 Juli a.s. zal onze ieveraar- sters en edelmoedige leden bijeen brengen in gulle verbroedering en vruchtbare werkzaamheidj De werkzaamheid van het Con gres is zoo geregeld, dat benevens de propaganda-bespreking ook de organisatie zelve behandeld wordt. Dit is meer een zaak van bestuur lijken aard; maar om plaatselijke bestuurleden en personen, die -wensclien tot een plaatselijke in richting mede te werken, de gele genheid te geren zich goed op de hoogte te stellen, zoo is de zitting van den landelijken raad toegan kelijk ook voor andere leden. Maandag 20 Juli, dus, om 3 uur. Dwarsstraat, 22 Brussel (lo kaal van het Verbond) zitting van den Algemeencn Baad. Op het dagorde: 1) Kort verslag over de bedrij vigheid in elk bisdom 2) Mededeeling der statuten 3) Verslag over de parochiale inrichting der katholieke ac tie der vrouwen, door Kau. Wattelet.Bestuurder te Luik. 4) Verslag over de parochiale inrichting der Katholieke ac tie der meisjes, door Z. E. H. Croegaert, Bestuurder te Antwerpen, De iwee verslagen zullen gron- dig besproken worden, St «f Dé 'Algemeéne Congresdag is gesteld op. 21 Juli. In de volgende jaren zal hij kunnen plaats vin den in het Paasckverlof, want wij houden aan de deelneming onzer (alrijke katholieke onderwijzeressen waaronder wij zoovele werkzame ijveraarsters teilen nu hebben wij een verlofdag moeten kiezen buiten den Zondag daar velen onzer leidsters de 'steunpilaren zijn van zondagscholen, patrona ten, congregatiën, enz, 1 en zoo moesten wij wel dien eenigen ver lofdag nemen voor ons Congres voor het bedrijvig werk-seizoen onzer inrichtingen. De vergaderingen vqn dien dag hebben plaats in de zalen van Union et Travail Brialmont- siraat, 11, niet ver van de Noord statie verwijderd. Van 9 3'ï uur tot 12 uur, én van 2 tot 3 1/3 uur, vergadering der af deelingen. Er is een Vlaamsche afdeeling en een Fransche afdeeling in de twee afdalingen worden dezelfde onderwerpen 'behandeld, geschikt volgens de mentaliteit en de belan gen van de twee landsdeelen, Dagorde der Vlaamsche afdeeling: 's morgens: 1) Het Vent Creator 2) Lezing, toet korten uitleg, van het Evangelie van den dag, door Kan. De Meester, Bestuurder te Brugge 3) Verslag ovcy- Het Familie leven door eene afgevaar digde van het Bisdgpi Brug- g-«, mcl L/uojJiclvlllJT 4) Verslag over Het Huisge zin tegenover dé openbare, meening en de Besturen door eene afgevaardigde van het Bisdom Gent, met bespre king. 's namiddags 1 Verslag over Het Parochiele ven door eene afgevaar- de van Antwerpen. In de fransche afdeeling wordt bet Evangelie gelezen en toege licht, door Kan. Wattelet van Luikf de verslagen, in dezelfde orde, worden voorgedragen door afgevaardigden van Namen, Brussel en Luik. De "Algemeene vergadering heeft plaats om 3 1/2 uur. Zij wordt gehouden in de tweje lands talen. DAGORDE Mededeeling der xvenschen dei- twee afdeelingen 2) Vlaamsche aanspraak door E. IJ. Dr Boert, Diocesaan Be stuurder van het Bisdom Gent 3) Fransche aanspraak door Z. E. H. Kan. Dr. Broliée, stichter der machtige jeugdorganisatie der Jongelingen van het Walen land 4) Aanspraak door 'den Afgevaar digde van Z, E. den Kardinaal Mercier 5) Slotwoord door den Algemee ncn Bestuurder, Z. E. H. Kan. Cocheleux Het bestuur van den Bond her innert aan al hare Iqden, maar in 't bijzonder aan de onderwijzeres sen en aan de jonge dochters liet Landelijk Congres dat te Brussel zal gehouden worden op 20 en 21 Juli aanstaande. Het bestuur drukt de hoop uit dat een groot getal leden het Con gres zullen bijwonen. Ver-trek uit Aalst Maandag om 13.02, Dinsdag om 8.49 u. De Voorzitster van den Arron- dissements-Bond, Mevr. Rt Moycrsocn. 'Gezel Troelet, socialistisch volks vertegenwoordiger, heeft opnieuw, zijn wetsontwerp voorgebracht tverval len tengevolge der Kamerontbindin gen it strekkende tot de democrati- satie van. het hooge gouverneurs- ambt. De gouverneur der provincie zou niet meer rechts!reeksch benoemd worden dcor den Koning, of, zoo men wil, uitsluitelijk aangewezen door de regeering" maar verkozen door het centraal beheer, op voorstelling van den provincieraad, de gewestelijke ka merleden fin de provinciale senators der plaatselijkheid De gouverneurs zouden dus feite lijk worden aangeduid door de pro vincieraden. Het doel van het wetsontwerp is klaar: maken dat er in de provinciën waar er in den raad eene socialisti sche meerderheid beslaat, ook een socialistische gouverneur weze, die in geval van konflikten en moeilijkheden aan zijne roodc vrienden vrij spel zou laten, naar hunne gading de wanorde in de hand te werken. Zulks blijkt duidelijk uit een arti keltje van Le Peuple bet protest vermeldende van den burgemeester van Marchienne-au-Pont, aan den heer gouverneur van Henegouwen, tegen de versterking der gendarmerie, in de gemeente wegens de staking der me taalbewerkers. Dit artikeltje sluit met de volgende beschouwingen die als de werkelijke beweegredenen van het wetsontwerp Troelet moeten wor den aanzien t Het is dezelfde, verwenschte poli tiek die heerschte in den Bormagc bij de jongstleden stakingen. Er moet een einde komen aan dal stelsel van wantrouwen en uitdaging. Wanneer zal het zwarte, gewest aan het hoofd der roode provincie een gouverneur begroeten, wiens gedach ten en streven overeenstemmen met liet volksgevoelen De wijze van benoeming der heeren provinciegouverneurs heeft immer voldoening gegeven, en wij zien niet in waarom er daar verandering in ko men moet, ten ware om plezier te doen aan ilroebel-watervisscliers die, van den rechtstreekschen vertegen woordiger van het hoogste gezag der natie, en als. dusdanig verantwoorde lijk voor de algemeene openbare orde in de eerste, en grootste onderverdee lingen van het land, den speelbal zou den willen maken hunner kuiperijen. Geen man die liet grondbeginsel van ware orde en tucht in eere houdt, kan daarmede instemmen. Het geldt hier niet meer eene de in okratischc s>, maar eene wezenlijke demagogische Hervorming. Er is gemeld geworden dat de stad Antwerpen den «Yëlodroom van 't Zuid» een der grootste gebouwen van Belgie, verhuurd had aan .eene automobiel- maatschappij. Dit nieuws is echt. 'Wij moeten er eohter bijvoegen dat het de beroemde Automobielmaalscliappij General Motors is, de rnachienbouwers van de vermaarde merken Chevrolet, Oakland, Cadillac, Buick, Oldsmobile en G. M. G. Trucks, welke er de huurster van is. Voegen wij tir nog bij dat de firma in kwestie, welke bij hare aankomst te Antwerpen ingericht was in het reus achtig gebouw van het oud klooster van Premonsitreit, der Fortuinstraat, hare zaken zulke groote uitbreiding zag ne men dat zij verplicht was den c Velo droom van 't Zuid in huur te nemen, dewelke vele lieden weten zulks niet eene oppervlakte heeft van 15.000 vierkante meters. Lui dons. de- wet der Financiën, welke onlangs gestemd- is, heeft de Fransche Regeering besloten de posltarieven te verhoogen van af 17 dezer. Bovendien heeft de Wereldpostver- ccniging van Stockholm verleden jaar Frankrijk verplicht zijne posttarieven voor 't buitenland te verh-oogen. Zij heeft inderdaad, een minima der prij zen vastgesteld voor het vervoer der poststukken in internationale dienst welke de invoeg zijnde tarieven over troffen. Ter uitvoering dezer overeenkomst moeten de posltarieven ten laatste op 1 October e.k. verhoogd worden. 3En 't vervolg zullen in. Frankrijk de. brieven voor t binnenland met 30 een- tien en voor 't buitenland met een frank gefrankeerd worden. De postkaarten onderscheidenlijk 20 en 60 centiem. Volgens alle waarschijnlijkheid zullen de reden welke de Fransche Regeering besloten hebben hunne posttarieven te verhoogen ons Beheer van Posterijen verplichten dezelfde maatregel le tref fen. Bovendien, als men onze posttarie ven vergelijkt met die 'der andere lan den, zal men bestatigen dat zij merke lijk lager zijn hetgeen de oorzaak is van het te kort in het Budget der Pos terijen. TUINBOUWD1ENST. Dc warme en zonnige dagen van be gin .Juni hébben veel groenten tegelijk op de markt doen brengen. Er is overvloed in de Belgische cen tra. De Mecliclsche markt bijzonder lijk is goed voorzien.Gedurende de laat ste maand werden van hieruit in alle richtingen 2050 wagons groenten ver zonden. Dank zij de laatste regens zijn de zo_ merplantragen in de beste voorwaar den geschied. Dc planten gaan snel aan den groei en alles iaat eeii goeden oogst verhopen voor het najaar. Wat de fruitboomteelt betreft ër zijn niet veel peren, doch veel appelen. De appelmade veroorzaakt veel schade veel fruit is vroegtijdig afgevallen. Dit insect dient stelselmatig bestreden door het gebruik van vangbanden (ban den van stof of papier gevestigd rond den stam, en onder dewelke de rupsen komen schuilen)'. De kersenoogst is volop aan 'den gang en de priizen zijn nog al hoog. Woensdag voormiddag had in de aangenomen Bisschoppelijke Normaal school, te St. Nikolaas, de uitreiking zer aflegden. Deze plechtigheid werd ingeleid door een Te Deum in de kapel van het gesticht. Dc heer Clerckx, afgevaar digde der regeering, hoofdopziener te Audenaarde, hield eene gemoedelijke aanspraak tot de leerlingen. De heet Acoe bedankte het besturend en onderwijzend personeel der school en de lefleri der commissie-afdeeling. UITSLAGEN. Grootste onderscheiding, 90 lï. der punten Acoe A., Laeken. Groote onderscheiding, 85 t. li. r: De Visscher Fl., Destelbergen Mertens R-, Elene Van Kets. G., Drongen Onderscheiding, 75 t. li. C. Allaert, Zele Bayens K., Iddergem 7 Bauters M., Syngem Buydens F., Okegem Co- Ie J., Sinay Corryn Edward, St. Ni klaas De BondtR., Aalst; De Bus- scher Pr., Aeltrc; De Geyter It., Sotle- gem De Groote R., Assencde De Ko ker Y., Bambrugge De Mets J., Sch-oo- risse; De Ryck H., Temsclie Dobbe- iaere O., Maldegem HunnincK R., Id- derghem Lampaert H., Eecloo 7 Lip pens. M., Ever gem; Lorré K., Wettoren; Luyckx F., Wichelen; Marin C., Steen dorp; Matthys R., Lokeren Oeycn 7., Schooien; Robeys H., Herzele Ros- kams D., Somergem; Ruines O.. St. Ni_ klaas Scheire Richard, Wachtebekc Sclvollacrt M... Cieeraardsbergen Steel J., Stekcne; Stevens Godvccrdegem; Torney H., Zelzacte Trotsaert J., St. Gillis W.. Yan Broeckho J., Brasschaet; Yan den Faezevelde G., Hundelgem Yan der Hevden A., Aalst; Yan Goethem Fr., Be veren W.,; Yan Hille A., Zele Yan Houteghem R.. Wannegem-Lede Van Lyss.ebef.te B., Eremhodegem Van Raemdonck Fl., Melseie W.; Van Wam- beke .T., Schoorisse; Verschelden R., St. Niklaas. Voldoening, 65 t. li. T Biëmans' J., Wommelghem Boes Germaan, Malde gem: Buyens F., Temsche De Clercq M.. Geeraardsbergen; De Coster René, Bogaerden De Hauwere P., Lebbekc De Mets R.. Duaremont Dc Sclrepper H-, Beveren W. De Smet Ti., Pctegem- Deinzc De Zutter 1-.. Maldegem Gor ris Gu sta af, Wuestwezel Lamrnerant G., Nazareth J^epcx A., Quaremont Timmerman O., Borstbeke Van Bo- gaert J., Yerrebroeck Van Boxstnole H., Bambrugge Van Caeneghcm Th., Yurste Van den Neste Alb., Herzei Van Keymeuien: A.. Denderhautem Yan Laere Acli., Saffelaerc Van Roo St.' Niklaas Van Vlierbenghe Cl Er is ier, Kamer een. wetsvoorstel neergelegd dat tot doel heeft een Dienst sn een Bijzonder; Fonds yoor, Gebrekkigen en Verminkten in to richten. Daar liet Wetsvoorstel tot doel heeït ellenden te verzachten verdient bet de goedwillige aandacht van do Wetgeving. In de Memorie van Toelichting wor den de volgende beweegredenen aange stipt J Het is moeilijk, in een uitgebreid stelsel van sociale verzekering steunen de op dc drievoudige voorzorg der ar beiders, der ondernemingshoofden en der openl.are instellingen, plaats te maken voor een fonds om tegemoet té komen in de noodwendigheden der ge- brekkelijkeii, der verminkten en der in- valieden van vredestijd. Sinds men zicli bezighoudt met het problema der werk liedenpensioenen, werd steeds toegege ven dat de dadelijke hulp moest verze kerd worden aan de behoeftige ouder-1 lingen die noch de middelen noch den' tijd hadden gehad om persoonlijk voor-- zorgsmaatregelen le treffen. v\ V Deze reden geldt nog veel meer en' dringt zich nog meer op, wanneer men' ■oeze onl^ekwaamheid van voorzorg- i maatregeien te nemen beschouwt in' den persoon van den gebrekkelijke, deal verminkte die, hoop en al, er kan aan denken een lichten arbeid van zwakke opbrengst te verrichten wanneer zijne krachten en zijne geschiktheid het hem zullen mogelijk maken. Waarom wil men dan deze ongë- lukkigen veroordeelen le leven ten las te van hun gezin, vaak even arm, of van de openbare of private liefdadigheid Hoe velen van deze arme verworpelin gen ziet men niet, gedreven door fien onbedwinbaron wil toch' te kunnen le ven, hun best doen om op eenlijke wijze eenig geld te verdienen door te leuren, en zoo langzaam in bedelarij vervallen;- lijke ellende opwekt. En wat is treuri ger en afstootender dan het uitstallen van de wonden en de gebreken die het lichaam dier rampzaligen verknagen, uitstalling 'die sommigen niet aarzelen le stellen tegenover het plezier en de weelde der bevoorrechten van het lot, om beter op het medelijden te kunnen, werken en het lijden te kunnen uitbui ten. i| Er zijn landen waar deze toonèelerf van de bedelarij niet alleen door dé wet verboden zijn, maar ook door een ze ker nationaal schaamtegevoel, dat hefc vernederend vragen om almoezen af keurt. En cat is geen teeken van zelf-' zuchtige onverschilligheid, Van on mens c he lijke harteloosheid. Men heeft getracht_bet uit te roeien met tegen over deze onschuldige Slachtoffers dc plichten der nationale samenhoorig- heid te vervullen. Is het onder den vorm van 3ën off-' derstand door de Openbare Liefdadig heid verleend dat deze hulpverleening moet geschieden Voorzeker niet. Be halve dat vele óngelukkigen tegen de zen vorm van min of meer bemantelde almoezen een afkeer voelen die ïs als het ontwaken van hun waardigheid, be reiken vaak deze bedeelingen, noodza kelijkerwijs ontoereikend, soms met- vooringenomenheid, willekeurig' of lichtvaardig gedaan, niets anders dan dat zij de wonde openhouden in plaats van ze te genezen. Voorzeker kan de Openbare Welda digheid op aanzienlijke wijze dien toe stand verhelpen en 'de voorwaarden tot onderstand aan de verminkten en gc- brekkelijken niet enkel doen afhangen van den niin of meer grooten rijkdom, der weldadigheidsinrichtingen, en Van den ruiiften of spaarzamen geest der gemeentebesturen. Maar het is twijfelachtig of dezé tusschenkomst, zelfs wanneer zij ver ruimd en geregeld is, er toe komen zal om den verminkte uit zijn ellende te redden. Een voorbeeld onder duizend. Ik veronderstel een familievader, getrof fen door een ongeneesbare kwaal die hem belet voor zich zelf, voor vrouw en kinderen den kost te verdienen. Hij kan niet steunen op eene sociale wetgeving^ cn moet zich wenden tot het Weldadig- heidsbureel. Daar hij met de ontvan- gen hulp in zijn behoeften niet kani voorzien, begint hij te bedelen; dik wijls ook zal hij zijn kinderen verplicht ten de hand uit te steken. Welk een treurig voorbeeld voor deze kteinen, voor wie aldra 't bedelen cenc natuurlij- Kemseke; Vogels L., Stekene. Onze beste gelukwenst-ben aan deze jongp. leerkrachten en een vruchtbp're jke gewoonte, en later een si.iol wordt, loopbaan goot Kerk, ent Land. I Gebeurt het dat men den. yerminkten. jGcbeurt het dat men den

De Volksstem | 1925 | | pagina 1