zedelijkheid 25 üefdadigheidstelegrammen Reis der Belgische Pleeg ouders near Budapest Donderdag Juli 1925 Rond het Parlement De prijs van Rome voor schilderkunst Kongres der Vrouwelijke Kalli. Jeugd in Belgie Voor Prinses Charlotte De moord van Graff Kolen in Congo Kerkstraat, O en 21, Aalst.' xxxr jaargang nummer tSS Te!. 114 - DAGBLAD 15 CENTIEMEN REKELUKS 0.73 Uitgever: J. Van Npffel-Db GbndT C. 4. I H. ApoüinarLs BZon op 4,15, onder 7,46 lEerete Kwartier den 28 Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Ruo de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, 6, Londres EEN HOOGDRINGEND WETSVOORSTEL De katholieke Kamerleden MM. Sin- zot, Winandy, Housiaux, Rubbens, yan lsackcr en de Burlet hebben bet vol gende wetsvoorstel neergelegd, waar van de spoedige bespreking en stem ming zich opdringen In bet vierde hoofdstuk van. Boek II, Titel X van het strafwetboek, wordt een artikel 563bis ingelascht luidende: De Prokureur des Konings, de bur gemeester en de kommissarissen van policie mogen diegenen waarschuwen, welke beelden, prenten of voorwerpen, 'die de eerbaarheid der kinderen kunnen in gevaar brengen, uithangen of doen uithangen, uitstallen of doen uitstallen. Indien, na deze waarschuwing, het plakkaat, liet beeld of het voorwerp niet binnen vier-en-twintig uren is wegge nomen, kunnen die personen gestraf-; worden met een geldboete van 15 lot 25 frank en met gevangenisstraf van 1 tot 7 dagen of met sléchts een 'dezer straffen. Titel IV der wet van 27 'Juli' '1921, waarbij aan de vereenigingen zonder winstgevend doel en aan de instellingen van openbaar nut rechtspersoonlijkheid wordt verleend, wordt aangevuld door de volgende bepaling die artikel 57 zal uitmaken De bij deze wet bedoelde vereeni gingen zonder winstgevend doel en openbare instellingen hebben het recht de misdaden, wanbedrijven en overtre dingen, verband houdend met het doel hunner instelling, voor de strafrecht- bank te vervolgen, hetzij bij wege van rechtstreeksche dagvaarding, hetzij met een eisckt tot schadeloosstelling in te stellen. DE MEMORIE VAN TOELICHTING. M. Sinzot heeft bij het wetsvoorstel eene merkwaardige Memorie van Toe lichting gevoegd, waarvan wij de hoofdbestanddelen laten volgen Tn de vergadering van 30 'April 1924, heeft de Kamer der Volksverte genwoordigers, als besluit van de in terpellatie van den heer Fieullien, een parig de volgende motie aangenomen r: De Kamer, elke onzedelijke propa ganda door bet uitgeven, uitstallen of verkoopen van derfelijke geschriften krachdadig veroordeeld, neemt akte van de verklaringen van 'de Regeering waar zij bevestigt 'dat 'de noodige maatregelen zijn en zullen worden ge troffen om de zedelijkheid in 't open baar le vrijwaren en inzonderheid om het bederf van de jeugd tegen te 'gaari, rekent daarbij op het waakzaam optre den van het Parket, en gaat over. tot de orde van den dag. Deze dagorde droeg de namen van 'de hecren Fieullien, Poncelet, Heyman, De Bue, Mathieu en Fischer. Sedertdien is het optreden van li-et Parket niet scherper geworden; de ze- denkwetsende uitgaven en prenten wor den evenals vroeger voor de 'oogen onzer kinderen uitgestald én in den omtrek van de staties, zelfs 'op de stoep vlak daartegen, plaats die aan bet Staatstoezicht is onderworpen, bie den de leurders tegen lage prijzen, de geillustreerde roiigheid aan de jeugd. Bewust van het gevaar, hebben twee voorname magistraten hunne ope ningsrede na de rechterlijke vakantie gewijd aan den strijd die dient te wor den aangebonden om de openbare ze delijkheid le verbeteren. En terwijl in het Hof van Kassatie de Prokureur-Ge- neraal Terlinden met heftigheid het so_ ciale kwaad van de geboorlenbe'perking 'in het licht stelde, trachtte 'de Proku- reur-Gcncraal Meyers, te Luik, bp praktische wjjze de beteugeling van de zedelooze platen en druksels te regelen. De groole reden van 'de gewone traagheid der parketten is toe te schrijven aan 'de vrees voor vrijspraak voor het Assisenhof. M. Masson, als dan Minister van Justicie, heeft het in de vergadering van 29 April '1924 laten hooren, toen hij ons het verslag las van den Prokureur des Konings 'Cornil Ik ben van meaning 'dat 'in derge lijke zaken vervolgingen alleen dan moeten ingesteld worden wanneer zij alle waarborgen opleveren voor een be vestigende uitspraak van de jury. Leiden zij tot eenc vrijspraak voor het Assisenhof, dan zijn ze niets an., tiers dan eenc reklaam voor het werk en eene aansporing voor sommige pu blicisten om nog verder te gaan op den weg der ontuchtigheid, De jury van Antwerpen heeft noch tans deze vreea onlangs gelogenstraft door een vuilaard van .een uitgever te veroordeelen, en het in beslag nemen yan de slechte boeken, die wegens de vervolging moet worden uitgevoerd, zou eenc eerste straf zijn toegepast op den overtreder. .Wat er yan zij, het wil ons voorko men dat men andere strijdmiddelen tegen de zedeloosheid moet zoeken en men de grenzen, waailainnen ze toege laten wordt, moet beperken. Zooals M. Iloornaert hel zeer juist, heeft doen opmerken, moet men hét terrein der zedelijkheid verlaten en zich' plaatsen op het terrein 'der vrijheid en der gerechtigheid Do straat is aan ons. Wij hebben liet volle- recht .er van gebruik te maken j zonder beleedigd te worden. Wij wor den beleedigd door liet feit dat, in strijd met onzen wil yan huisvaders, onze kinderen dingen zien 'die wij niet willen dat zij zien. Dikwijls verplichten wij onze kin deren een omweg te doen om niet langs een zeker uitstallingsraam te moeten voorbijgaan. Onze vrijheid wordt be- j perkt en het wettig genot van de straat wordt ons verhinderd. Indien onze kinderen die aanplakbrieven za-| gen ondanks ons, zou 'dit willen zeggen dat het verlangen om geld te winnen meer eerbied verdient dan ons recht onze kinderen op te voeden zooals het ons, die hun vader en moeder zijn, be lieft. y Wanneer een ploert onze kinderen beleedigt met de eene of andere grof heid zonder belang, dan kunnen wij hem doen veroordeelen, maar wij kun nen het niet doen wanneer hij voor hen platen uitstalt die hunne ziel besmeu ren. Het is genoeg. Wij worden aange vallen. Men komt ons. bevuilen bij ons; wij zullen ons verdedigen. Zooals men ziet., veranderen wij den grondslag zelf van het juridiek stelsel bestemd om ons te verdedigen. Wij willen een tekst die, niet meer hét immoreel feit, maar 'de publiciteit er van straffe, y De gemeenteoverheid moet gewa pend worden om haar snel te laten op treden y, stelde M. Meyers voor. Vermits een tekst door een beslagen jurist werd opgemaakt, mogen zij niet zoo aanmatigend zijn hem te willen veranderen. Wij laten Hém dus volgen zooals 'die magistraat hem ons geeft De prokureurs des Konings, bur gemeesters en policiekommissarijsscn mogen de personen waarschuwen die beelden Qf voorwerpen welke de eer. baarheid der. kinderen kunnen in ge vaar brengen, aanplakken of doen aan plakken, uitstallen of doen uitstallen. Worden na deze waarschuwing do aan- plakbrief, liet beeld of bet voorwerp niet weggenomen binnen vier-en-twin tig uren, kunnen deze personen gestraft worden met eene geldboete van 15 tot 25 frank en eene gevangenisstraf van 1 tot 7 dagen of slechts met eene van deze straffen. M. Meyers had er kunnen bijvoegen dat, wegens het recht van interpellatie dat aan de gemeenteraadsleden behoort, fret optreden van den burgemeester ge makkelijk kan verkregen en gekontro- leerd worden. rsfc' Eene tweede hervorming, 'die de be teugeling van de wanbedrijven voor zien door artikel 383 van het Strafwet boek zou vergemakkelijken dringt zich op. In beginsel is ieder huisvader, die in het zedelijk bezit van zijn gezin zou benadeeld worden door een van deze wanbedrijven, bevoegd om in rechten op te treden. Hij kan natuurlijk gebruik maken van do rechtstreeksche dagvaarding, wanneer het feit dat hij aanklaagt on der de boetstraffelijke rechtsmacht valt; dit zou het geval zijn in zake van aanplakking, verkoop cf uitdeeling van zedenkwetsende prenten, van openbare zedenschennis door daden of woorden. Dit is de toepassing van artikelen 182 en volgende van het Wetboek van Strafvordering. De proceduur is zeer eenvoudig de betrokkene, optredend als burgerlijke partij, doet den be klaagde dagvaarden om te verschijnen voor de boetstraffelijke rechtbank. Na tuurlijk zal die man aarzelen om van dit recht gebruik te maken. Het gerecht kost zoo duur. Daarom zijn we van oordeel 'dat ver eenigingen zonder winstgevend doel, die reclvtspersconlijkk ïid bezitten, het initiatief en de aansprakelijkheid voor de vervolgingen zouden kunnen op zich nemen. In rechten verzet zich daar, niets tegen burgelijk persoonlijkheid brengt met zich de bevoegdheid in rechten op te treden voor de verdedi ging van de rechten én de belangen yan de vereeniging. En de vereeniging zal dus. denzelfden rechtsingang hebben als de burger de rechtstreeksche dagvaarding in boetstraffelijke zaken en de rechtsvor dering tot schadevergoeding voor de burgerlijke rechtsmacht. Wanneer de vereeniging zonder winstgevend doel rechtspersoonlijkheid zal, zij haar doel de opbeuring van de openbare zedelijkheid, kunnen bereiken. Wordt er een aanslag gepleegd op dit doel, dan heeft zij het recht te han delen, vermits hare handeling overren- stemt met de reden van haar bestaan en van haar bezit der rechtspersoon lijkheid. Met dit wetsvoorstel aan de Ka mers te onderwerpen, meenen wij, be sluit M. Sinzot, een nuttig werk te ver richten, waarbij de meeningkvrijheid in grondwettelijken zin wordt geerbie- digd het zal enkel kunnen schade be rokkenen aan de uitbuiters van de ze deloosheid. 'Alle treffelijke en eerzame lieden zullen de stemming van dit wetsvoor stel met geestdrift toejuichen Zooals minister Huysmans het in de Kamer aankondigde, za! de uitreiking van den prijs van Rome gewijzigd worden. Naar verluidt zullen de kandi daten eerst aan een voorweds.trijd moeten deelnemen. Daarna zal de jury de werkplaats bezoeken van de drie kunstenaars, die zich in den voorwed strijd onderscheiden hebben. Eerst dan zou een bepaalde uitspraak plaats hébben. Er is ook sprake dè geldelijke bc- looning iels te verhoogen. De vrouwelijke katholieke jeugd yan Belgie houdt thans, studiedagen te Brussel en Maandag namiddag haar eerste vergadering, voorgezeten door Z.E.H. kanunnik Cochetcux, bestuur der, met aan zijn zijde mevr. de Trooz, algemeene voorzitster. Z.E.II. Cocheteux wenschte de kon- gressislen welkom .en zette liet pro gram uiteen, welke de vrouwelijk jeugd beoogt te verwezenlijken. Dan hoorde men de verslagen over de bedrijvigheid der vereenigingen in de verschillende bisdommen; die verslagen werden voor gedragen door mevr. V isart de Bocar- mé (Brugge)mad. Desmedt (Namen) mevr. de Hemptinne (Gent)mad. Van Tien (Antwerpen) en mad. De Coninck (Brussei-Mechelen.). Uit die verslagen blijkt de leefkracht der gewestelijke groepen, die in den loop van het laatste dienstjaar een vruchtbare propaganda gevoerd, sclioo- nc studiedagen gehouden, do weldadig- heidswerken vermenigvuldigd en bij stand verleend hebben aan bestaande werken, zooals de patronaten, de schoolkolonies, de boekerijen, de goede pers, enz. Het getal leden groeit gedu rig aan én in elk bisdom ziet men de verheugende uitslagen van gelukkig ge nomen initiatieven. De voorzitter bracht hulde aan de verslaggeefsters, hetgeen de toejui chingen uitlokte van dc talrijke aanwe zigen en hij deed ook mevr. de Trooz toejuichen, aan wie heel deze vrouwe lijke beweging haar ontstaan te danken heeft. Z.E.TI. kanunnik Wathelet 'droeg ver volgens een schoon verslag voor over de parochiale inrichting van het Ver bond der Belgische Katholieke Vrou wen. Hij bewees eerst dat dc geloovigen door de parochie deelachtig zijn aan het algemeen leven der Kerk. De paro chie is een ingerichte afdeeling van het grootc katholieke leger, een scktor der strijdende kerk. Zij moet verstevigd worden en men mag zeggen, dat de pa rochiale vereenigingen geen werken zijn, doch eenvoudig eon normalen on der tucht gehouden toestand van de pa rochie. Spreker onderzocht daarna dc praktische maatregelen, te nemen om bejt parochiaal leven aan te vuren door de gedachten van samenhoorigfreid en den geest van tucht uit te breiden. Ton slotte hoorde men over hetzelf de ontwerp oen prachtige uiteenzetting van E. H. Croegaert, bestuurder, voor de afdeeling Antwerpen*. PROVINCIERADEN. De hoofdafdceling van de Kamer heeft zich niet heelemaal uitgesproken voor het wetsontwerp betreffende de nieuwe indeeling van de provincie raadsleden. In beginsel trad zij het ont werp van de regeering wel bij, maar zij stelt eenige wijzigingen voor, ten ein de vroeger saamgevoegde distrikten op nieuw te scheiden. Die wijzigingen komen hier op neer Provincie Antwerpen Kiesdistriki Borgerhout, 8 raadsleden; Berchem, 4; Eekeren, 4, Brecht 5. (ontwerp van de regeering, Borgerhout-Berchem, .10; Eekeren-Brecht-Santliove 8.) Provincie Brabant, St. Gillis 4, Uk- kel 5, (ontwerp van de regeering, St. Gilles-Ukkel &)j In Henegouwen wordt het aantal raadsleden voor Fontaine-l*Evêque-Se- neffe van 7 op 8 gebracht. In de provincie Luik is het aantai raadsleden in het kiesdistrikt Hoci 4, Nandrin 5, Dison 5, Limburg 4, in dj plaats van Hoei 9, en Dison 6. Een lid van de kommissie had voor gesteld van de kantons Eupen-Malme - rly-fel. Vith een afzonderlijk kiesdistrikt te maken, maar dit werd verworpen mei 5 tegen i stem. DE PARLEMENTAIRE VERGOEDING. De kwestie dei ye'hoogiig van do p.Mlementaire vergoeding kwam even- eons ie berde.- De groute meerderheid \an den ministerraad staat reoMuit togen die verhooging gekant. T)- /.e kan Ion slotte niet anders dan een slechten indruk verwekken op het publiek. Het zou den schijn hebben dat de zooge zegde demokratischc meerderheid er eerst en vooral op uit is voor zichzel- ven te zorgen. De grondwet wordt hier ook in 't gedrang gebracht, en geen lid yan het kabinet onderschat er de kracht van. De socialistische ministers be weerden dat er volksvertegenwoordi gers hunner partij zijn die met hun parlementaire vergoeding dc twee eindjes van \t jaar niet kunnen aan_ eenknoopen... Wat zal er gedaan worden? Dc re geering wil in de zaak niet tusschen komen en zal pogen het debat te ver dagen. Maar toch hebben de socialis tische1 ministers gezegd, dat de meer derheid der socialistische volksverte genwoordigers het inzicht heeft een openbare bespreking te openen over den toestand der volksvertegenwoor digers in verhouding met het duur le ven, KOLONIËN. - In de begrooting van Koloniën is een krediet van 4 millioen voorzien voor den aankoop van het Hotel de Flandre et Belle Yue, Koningsplein, te Brussel, waar de over verscheidene gebouwen verspreide diensten van het departement zouden ondergebracht worden. ALS BOETE WIL EEN JONGE MEXU KAANSCHE HAAR BLOED GEVEN Havre, 21 Juli. Mej. Gretla Lopez, een. jonge Mcxikaansche, is met de pa- ketboot France aangekomen, met' de bedoeling naar Belgie te reizen, om aldaar haar bloed aan prinses .Char lotte te laten overtappen. Mej. Lopez is de kleindochter van een van dc Mcxikaansche opperhoof den, die destijds prinses Charlotte ver plicht hebben de terechtstelling yan keizer Maximiliaan bij te wonen en die aldus oorzaak zijn van haar ongenees lijke krankzinnigheid. De jonge Mexikaanschc wil dit gru welijk feit, zooveel als maar mogelij c is, goed maken door het leven van de ongelukkige prinses te verlengen. De Belgische regeering heeft haar reeds beloofd haar bloed te laten onderzoe ken, om uit te maken of de overlapping prinses Charlotte kan ten goede ko men, De Belgische regeering gaat de som van één miljoen frank, baar door Duitschland gezonden als herstelling voor den moord op den Belgischen luitenant Graff in de kas van hot RóOd- Kruis storten, J "WV- Voor de ontwikkeling van onze Kon.,, gokolonie is het bezit van kolenmijnen van het grootste belang. De bewering, dat de ontdekking van een kolenmijn van meer gewicht is dan de ontdekking van diamant, klinkt misschien gewaagd maar is niettemin juist, daar zonden kolen liet inrichten van het vervoer en de oprichting yan nieuwe nijverheden een lastige taak is. Nu blijkt uit de sta tistieken van het bijzonder komiteit van Katanga, "dat onlangs aldaar niet minder dan 81 lagen werden aange- troffen.Tot nu toe zijn alleen twee mij nen in werking, tg Loekaga, waar 400 ton per maand bovengehaald wordt en te Loeëna, waarvan de voortbrengsl, in 1924, 75.000 ton bedroeg. Op initiatief van liet Nationaal werk voor Kinderwelzijn, heeft de Heer Mi nister van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen, in Belgie, oen bijzondcren telegrammen-dienst ingericht, «lief dadigheidstelegrammen-. genaamd en waarvan dc opbrengst zal verdeeld worden onder enkele der meest be langrijke werken van het land, o. a.: De Nationale Vereeniging tegen de tuberculose; Het Rood Kruis van Bel gie; De nationale Bond tegen de tering; Het Nationaal Werk voor kinderwel- zijn; Het Nationaal werk voor Oor- logsinvalieden; Het Nationaal werk voor oorlogswee zen. Vanaf 21 Juli werden 'deze bijzonde re formulieren in al de telegraafkan toren van het Rijk, ten dienste gesteld van liet publiek. Het telegram, op luxe-papier gé- drukt, wordt den bestemmeling onder gesloten omslag overgemaakt: ver luchting van telegram en omslag zijn van de hand van James Tbiriar. Ingezien de toeslag, 'die uit 'dien hoofde betaald moet worden, zoo ge ring is zijn wrij overtuigd, "dat de inrich ting van dezen nieuwen dienst den grootsten bijval zal oogsten en wij zet ten onze lezers aan voornoemde for mulieren te benuttigen voor bot aan kondingen van gelijk welke gelukkige gebeurtenis. Dergelijke liefdadigheids lelegrnm- men zijn reeds üi Zwitserland en Zweden In gebrul De reis naar Budapest voor Belgischö Pleegouders yan Hongaarsclie Kinde ren, onder de leiding van het Reis agentschap Ern. Claes, zal plaats heb ben van 12 tot 22 Augustus,De reis geschiedt niet per kindcrlrein zooais. i.ommige.a denken, maar met gewone trein, langs Zwitserland heen en wee?. PRIJS DER REIS llde klas trein 3275 fr. lilde klas trein 960 fr. In deze prijzen zijn begrepen: De reis in bijzondcren trein, de maaltijden onderweg, vanaf hét ont_ bijt te Bazel, tot aan de aankomst te Budapest. De tafeldranken zijn niet. in begrepen. De autotocht in Wee- nen, de verblijfskosten in Budapest (logement eetmalen, drank inbegre pen, de vervoerkosten, de extra- boot naar Esztergom, tram of auto voor het bezoek te Budapest, de maaltijden on derweg en op de terugreis vanaf het diner te Weenen op 20 Augustus tot het diner le Bazel (tafeldranken niet inbegrepen) De prijzen zijn berekend naar vol gende koersen Fransche frank aan pari; Zwitsepsche aan 4 fr.; Oosten- rijksche: Sb. aan 3 fr. Moesten er' veranderingen komen aan de valuta's, dezer landen, dan zouden de prijzen in evenredigheid gewijzigd worden. De aanvragen tot deelneming dienen' ingestuurd, met bedrag, aan het Reis bureau Ern. CLAES, voor 15 Juli. Al leen de 400 eerste aanvragers kunnen in aanmerking komen. Aan de inschrijvers worden na 15 Juli, bij tweeden omzendbrief alle ver dere bijzonderheden en raadgevingen (zooals aangaande paspoorten enz.)j medegedeeld. Alles is met de meeste zorg overlegd geworden. Maar het bestuur kan^niêt verantwoordelijk zijn voor eenige ver traging van treinen en cventueele ver anderingen daardoor aan het plan te brengen, of andere ongevallen. Alle aanvragen zijn te sturen aan: Reisbureau Ernest CLAES,Korte Gast» huisstraat, 21, te Antwerpen. De gelden mogen gestort worden "op, de postcheckrekening 6287. N. B. -- Voor verdere inlichtingen; mag men zich ook wenden tot den Eerw. lieer onderpastoor Van Crómp.- .^hout, Kcizsrlijkq Plaats, Afligt^

De Volksstem | 1925 | | pagina 1