8 Zaterdag. Oogst 1925 De vermaarde schilderij van Ernest W ante De Zandplaat in de Golf van Gasconje Prins Leopold in Congo Italiuanschë klooster lingen in Belgie Sparen! Sparen! Tegen de schunnigheden DeNoord-Zuid verbinding Inval in een speelhol te Antwerpen Uit den Ministerraad j De staking in liet metaalbedrijf Nieuws uit Amerika XXXI' JAARGANG NUMMER 131 Kerkstraat, 9 en 2i, Aalst. Tel. 114 DA-GrBLiLD I 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Ncffel-De Gendï Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Majclaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, 6, Londres E. C, 4. H. Cjriacus Zon op 4,34, ooder 7,18 Laatste Kwartier dan 11 Z. Em, Kardinaal Mercier lieeft ■te Antwerpen in Sint Jozefskerk een nieuw tafereel door den voor namen kunstenaar Ernest AVante geschilderd, plechtig gewijd. Deze schilderij is effenaf een kunststuk dat de ltubeusschool >ia- 'hij komt en wiens tooverkunst van heldere kleuren ons geloof verle vendigt en onze liefde doet trillen en aangroeien, 't Is de dankbetui ging en het verkondigen van Je zus Christus Koningschap door de groote Koningin der christenheid. De majesteit van deze laatste buigt zich diep en hunne grootheid vernedert zich voor de opperheer schappij van den gekruisten ko ning der koningen, 't Is de verga dering der katholieke vorsten, de onderlioorige leenmannen van Christus, rond het onzienlijk op perhoofd der H. Kerk geschaard, om getuigenis af te leggen van zijn macht, ja van die macht, die hij verwierf op het kruishout over den dood, dan wanneer hij hing tus- Eehen hemel en aarde, de armen opengespreid en het hoofd gereed gebogen om den verzoeningskus te geven van op den troon van zijn lijden. Daar hangt dus verheven de God-ruensch, de koning der Joden en der wereld, Jezus van Nazareth. De onweerslucht met wat hemels blauwe tinton bespeurt men op den achtergrond van 't tafereel. De Ge kruiste beheerscht gansch liet too neel dat voor zijn voeten ontvouwd en ontwikkeld'wordt. Hij de groo te I/ijder aan 't schandhout met plompe spijkers geklonken, neigt liet hoofd otn den laatsten snik te geven en reeds zijn uitgebloed li chaam krijgt eene loodkleurige lijkbleekheid. Indrukwekkend ver schijnsel een visioen gelijk Rond den stervenden Arerlosser staat sta tig de H. Paus Gregorius de Groo te uit de A le eeuw, hij is gekleed met de ouderwetsehe geelwitte toog en plechtigheidsgewaden, dra gende het Pauselijke hooge kruis en 't offerteeken in naam der rond- staande gekroonde hoofden geven- Arooraan bespeurt men onze ko ning Albert de Groote, in khaki- kleedij met helm en lauwerkroon' gezeten op zijn sneeuwwit konink lijk paan}, met zijn waaiende ma nen; rechthoudende met fierheid onze nationale driekleur, den Chris tus beki jkende en Hem met den de gen groetende, Daarnevens ziet men statig op zijn kastanjebruin staatsiepaard Karei de Groote' gehuld in zijn scharlaken mantel, met zijn sneeuwwitte baard en haren, ge kroond met de keizerskroon, dra gende zijn gouden aardbol en zijn degen bijgenaamd De onover winbare VrexMjhc of Joyeuse. De derde koning is de H. Lode- tvijk met zijn beschouwend wezen, de reelitvaardigè koning van Frankrijk, de patroon der derde orde van St. Franeiseus, gekroond en gelichtkranst, omkleed met een liemelblauwen koninklijken mantel niet leliebloemen doorzaaid. Hij steekt fier omhoog zijn blauwe met witte leliën bezette rijksstandaard. Tussclien Karei de Groote en St. Eodewijk, steekt een oosterscbe kop uit, t is deze des dragers van e'Pii mosgroen vaandel dat ook hul de brengt aan den God van hemel en aarde. De laatste koning van dien eer sten groep is Miecislas, de polak- scbe Clovis wiens koningin cn ge malin Dubrana, zijn Clotildis was en onder jviens regeering het chris tendom in Polen ingebracht werd. Hij is in 't wijngrondsoppurper en laat vlotten den langen roodeii standaard die den gezichteinder versperd en waarop het beeld van den zilveren enkelen poolsclien arend prijkt. Nog andere koninklijke hooghe den komen onze ziel opwekken en aanwakkeren om zoowel en zooveel als zij onze geestdrift jegens den Gekruisigden aan te vuren. Juist achter den eerste kerkvoogd der christenheid is geknield de H. Eduard de Belijder, koning van Engeland in de Xle eeuw, die zoo goede en rechtvaardige vorst, zoo als de geschiedenis getuigt en over1- leverde. Hij aanbidt den Christus, Rijk uitgedoscht in lichtviolet, en rijke lijk versierd blijft hij in overwe ging het hoofd diep neergebogen. Aan de rechterzijde des Pauzes insgelijks geknield, de oogen naar 't kruis gericht' een purperen man- fel op zijn gulden krijgshamas dragende zit Constantinus de Groote, die eens de volle vrijheid aan de vervolgde Kerk Christ! schonk. Hooger kimt ge bemerken. Sint Henrieus II' met verrukte blikken en wiens rosse haard niet afsteekt op de smaragdkleurige mantel. De ze groote Keizer van Duitsekland staat daar op zijn plaats als edele en trouwe soldaat van den Heer. Nog drie personnages staan of knielen achter het kruis, 't Is God fried van Bouillon, de edelste en dapperste der Belgische helden, deze die weigerde eene konings kroon te dragen daar waar de Za ligmaker eene doornekroon torscli- te. Hij staat geleund op zijn zwaard waarop een kruis prijkt en op zijn schild vertoont hij de wapens van Jerusalem. De tweede is de geluk zalige Karei de Goede, Graaf van Vlaanderen, op wiens rooden sluit jas de A7laamsclien Leeuw danst. O zalige Karei de Goede martelaar der rechtvaardigheid en der naas tenliefde bid voor ons. Eindelijk Sint Ferdinand van Castilic en Eéon, de rechtdoener, de ovenvin- naar der Mooren, troont op een ros opgetuigd en overdekt met groen fluweel. Hij ook houdt fier en hoog den degen zoo schoon versierd met de wapens van Castilie. De machtige en puike schilderij meet 4 m. 25 in de breedte en 5 m, 5 in de hoogte en zal als tegen hanger dienen aan het in het koor derzelfde Antwerpsclie Kerk voor handen zijnde tafereel van schilder •Ianssens voorstellende De aan bidding der Wijzen Onnoodig er bij te voegen wel ken indruk van godsvrucht en va derlandsliefde dit tafereel teweo-e brengt. K Onze christene kunst van heden zal er weeral bij winnen en moet zeker voor de profane of ongewij de kunst niet onderdoen— ter con trarie j\ y Naar aanleiding Aan het yerslag van kapitein Cornet over de ontdekking eencr zandplaat in de Golf van Gas con je, waar, zooals wij meldden diep gangen van 30 lot 100 in. werden waar genomen, terwijl de kaarten 4000 tot 5000 meters diepte opgaven, heeft het Fransch ministerie' van Zeewezen be. sloten een nauwkeurig onderzoek in te stellen. De schepen, van den hydrogra- fischcn dienst zullen naar de aangedui de plaats gestuurd worden, om er de diepgangen op te nemen. Worden de bevindingen van kapitein Cornet waar bevonden, dan moeten zonder verwijl maatregelen getroffen worden om de verdere verzanding van de Golf te be letten en om den Aaarweg vrij te hou den op eene diepte van minstens 1000 meters. Het is ecliler.best mogelijk dat de vaststellingen van kapitein Cornet be trek hebben op eene drijvende zand-* bank, daar de geweldige zeestroomingen dikwijls de diepgangen merkelijk wijzi gen. Misschien is: het nochtans niet uit gesloten dat hier c.ene vaste zandplaat, werd ontdekt, waarvhn. het bestaan tot hiertoe niet vermoed werd. De Italiaansche Franciscaner Paters Salvatore Scarso en Grammaria dal Pra, van het werk Fede e Pa'ria (Geloof en Vaderland) bevinden zich sedert eenige dagen in ons land. E. P. Scarso was binst den oorlog de aal moezenier der arditi, werd gekwetst en bekwam drie militaire modalies.. E. P. dal Pra was luitenant van 't voetvolk binst den oorlog en heeft het oorlogs- ruis gewonnen. Het werk Fede e Pa- tria heeft voor doel aan dei Italiaan sche werklieden die in België verblij ven de hulp van den godsdienst te ver zekeren en bij hen hel vaderlands'eh gevoelen wakker te houden. Gezegd werk geniet den -steun der regeering en van den dienst der landverhuizing^ Prins Leopold heeft op 2-6 Juli Lu'é- bo bezocht, waar een scliooné kloine post is ingericht met zeer nette huis jes. Het is de hoofdplaats van het dis- strikt van de Ivasaï. Er zijn daar ook talrijke handelshuizen. De Prins heeft een bezoek gebracht aan de katholieke missie van de eerw. paters yan Scheut, die daar eene lagere school geopend hebben en waar onder liet be stuur van oen missk-nnaTis, het onder wijs d«or neger -ónderwijzers gegeven wordt. Op den ander oever van de Lulua, Verheft zich de oude zendingspost A'an de Amcrikaansche presbyterianen, be stuurd door de eerw. Dr Morisson. Zijne Koninklijke Hoogheid werd er door den eerw paler Martin ontvangen; Op 28 Juli kwam de Prins aan te Lu, luabourg, waar hij insgelijks aan de belangrijke missie van de eerw. paters van Scheut bezoek bracht. Hij Averd er verwelkomd door Mgr Declercq, Woonde een Te Deum bij en nam daar het ontbijt. Op 30 Juli kwam de Prins aan le Lusambc, de hoofdplaats van. het dis- strikt Van Sankuru, dat rijst, katoen, tabak, palmisteh, palmolie, copal cn ivoor opbrengt. Het dis.trikt Sankuri telt 70 handels- en nijverheidshuizen. De blanke be\olking telt meer dan 200 Europeanen. De post Lusambo, zeer netjes, met wel beplant en goed onder houden wegen telt veel falctorijen. 'Een berijdbare weg loopt van Pania tot Mu- lembo en Luluabourg. De baan loopt langs het Makamba- meer tot aan een heuvel, doorkruisen de wel bevolkte dorpen. Het is de zetel cener belangrijke katholieke zending, bestuurd door de eerw. paters van Scheut. De officieele jongensschool, bestuurd door een eerw. Broeder van Liefde, hcfetft eene volledige langere afdeeling. Daar zijn het ook neger-onderwijzers die in de lage klassen onderwijs ge\eTi. Er is le Lusambo" ook eene pröies- tantsche zending die er al vele jaren gesticht is. Tc Inkongo bestaat er sedert 189G de zending der Broeders Westooft, die ten tijde dat er in Kongo bijna nog geen geneesheeren waren, de zinken, altijd goed verzorgd hebben. Op 31 Juli bezocht de .Prins de nijverheidschool opgericht door de Broeders van Liefde, alsook het gast huis en het nijverheidsgesticht van de Cotongo. Daags nadien deed de. Prins een uil - stapje tot aan Batempa en Zondacr 2 Oogst, na eerst de II. Mis te hebben bijgewoond begaf hij zich naar de in- landsche markt en dan naar de post van Niengelé. Maandag laatst vertrok Prins Leo pold naar Kabinda, de hoofdplaats, van het dislrikl van Lomami, het doorsnij- dingspunl van verschillende wegen loopende naar het binnenland. De Prins Avordt te Bukama verwacht rond 14 Augustus* De Algernecne Bond van Burgers en Neringdoeners van België heeft een verzoekschrift aan de Kamers gezon den om te vragen dat men zou sparen, Dat is zeer wel! 't i3 uitzinnig nullelooze, niet noodzakelijke uil, ven te doen, daarop, is elkeen 't ak koord. Maar roepen: Sparen! Sparen is zeer gemakkelijk, maar men zou er moeten bij\ocgen waarop men mod sparen. F.r zijn nog zoovele dingen te her stellen die door den oorlog A'ernield zijn moet men sparen met ze niet le herstellen? Er zij11L nog duizenden gclcislcrden, die niet betaald zijn. Moet men sparen met ze niet te vergoeden terwijl ande ren reeds lang hunne A'ergoeding ge- trokken hebben? Gelukkiglijk, men meldt dat 'de be lastingen verleden jaar 575 miljoen meer opbrachten dan men verwacht had. Daarmede kan men nogal hel 'eene cn het andere doen, maar... 't is waar, ze zullen wel te pas komen om Ameri ka te betalen. Negen miljard a. u.b.! Alzoo 18 overschotjes van een half miljard, en w.e zijn effen. M. Tschoffen, minister yan justicio, heeft e.en wetsontwerp neergelegd, be treffend wijzigingen ie brengen aan artikel 383 yan het strafwetboek. Er is sprake dezes toepassing uit te breiden lot den handel in schunnige schriften en A oorwerpen in 't algemeen. Het ont werp straft het feit: 1. Schunnige schriften, téekeningen, graAuren, films le maken of te bezitten om er handel mee le- drijven, ze uit te deelen of ze openbaar ten toon te stellen; 2. Ze op gelijk welke wijze in omloop ie bren gen; 3. Er handel mee te,*drijAren, zelfs als deze niet openbaar is. In de memo rie van toeflichting wrordt CA'enwel ver klaard dat men een bijzondere liet recht niet kan ontzeggen Aoorwerpen of dokumenten naar zijn keuze te bewa ren, zelfs in menigvuldige exemplaren en welk ook in zedelijk oogpunt er het afkeurenswaardig karakter Aan weze. Dc minister van spoorwegen, heeft Donderdag morgend in zijn kabinet een vergadering voorgezeten van het spoorwegbostuur. Het vragastuk der Noord-Zuidverbinding te Brussel, kw'am te berde. Geen besluit werd ge nomen, noch voor noch tegen de ver binding. Kortelings zal een nieuwe ver gadering gehouden worden. VW GELD EN DOBBELSTEENEN AAN GESLAGEN. De Anlwerpsche politie vermoedde reeds lang dat er in een huis der Stijf- selstraat aldaar gespeeld werd. In den nacht van Woensdag op Donderdag, rond 12 uur ongeveer, begaf de heer Tiole, politieofficier, zich, ala burger gekleed en vergezeld Aan kandidaat adjunkl De Grooff met vier agenten naar genoemde straat, met het doel eens nader kennis te maken met deze lugubere gelegenheid, 't Kwam er ech ter opaan Aoorzichlig te zijn, daar men wist dat iemand de wacht hield en bij onraad zijn makkers moest "waarschu wen. De heer Tiole ging alleen tot in de straat en liet de overige manschappen achter den hoek wachten. Toen er een klant binnengelaten werd, sprong de heer Tiole toe, en belette den portier de deur terug te sluiten. Hij w*erd bin nengelaten en A-olgde den voor hem binnengekomen klant lot in rde achter plaats van het café, waar er zelf per sonen rond dé speeltafel geschaard zaten. Hij zag het spel nog een oogen- blik na, nam toen zijn medalie van adjunkt-kommissaris uit den zak, legde die naast het geld dat den inzet vormde en zei: Blijf daar nu maar van af, voor- loopig is dat geld A-an mij.» Verbazing van' allen, die in den on bekenden persoon slechts een. mede speler hadden gezien. Op het oogenblik dat de lieer Tiole zijn medalie naast hei geld legde, stonden zijn helpers reeds in de ka mer. Hei geld, een som van 100 frank, en de teerlingen werden aangeslagen. Ten laste. Aan 'de uitbaatster, die, A'olgens verklaringen van de spelers., twee frank per .uur eischic Aan eiken klant, werd proces-verbaal opgesteld, DE BETOOGING JE CHARLEROI, i Na afloop yan de Kamervergadering verecnigden zich Woensdag d.e mi nisters onder .voorzitterschap yan den' h. Poullet, die een uiteenzetting gaf van de openbare werken aan de spoort wegen en de waterwegen, die in'uit voering zijn. Daarover werd ook de h\ Laboulle, minister van Openbare Wer ken, gehoord. Verder kwam nog te berde 'de ten-' toonstelling van 1930, in verband met hét Belgisch .eeuwfeest, Dc kommissie der vier groote sleden zal worden ge raadpleegd. In verband met de belooging t'e Charleroi, is besloten dat de plechtig heid zal plaats hebben zooals bij dé bijzetting van den Onbekenden Soldaat. Aldus luidt de officieele mededeeling. Daaruit volgt dus dat alleen de Belgi sche vlag zal worden toegelaten, cn do regeering zich zal laten vertegen woordigen. Verder hield dc raad zich bezfg met de zaken van bestuurlijken aard. VERGADERING VAN HET NATIO NAAL KOMITE1T. NAAR EEN REFERENDUM DER STAKER8. Donderdag vergaderde het Natio naal Komitcit yan de Centrale der Metaalarbeiders en onderzocht het door de Paritaire Kommissie gewij zigde voorstel van den b. Brughmann, algemeen bestuurder. Na een lange bespreking ïs besloten, het voorstel, zooals het is., voor le leggen aan het referendum 'der stakers. De gewestelijke federaties zijn belast met het inrichten Aan het referendum in de verschillende streken. Het refe rendum moet geëindigd zijn Maandag, 10 Augustus, 's "avonds. De uitslagen zulle» bekend gemaakt- wórden na een nieuwe A'ergadcring \-an voornoemd Nationaal Komitcit, Dins dag, '11 Augustus,, te 10 uur 's mor gens, in het Volkshuis te Brussel. Men schrijft ons: De 29 Juni, feest der IIII. Aposte len Petrus, en Paulus, om 2 ure in den morgend, begon de aarde yrceselijk .te beA^en, met het gevolg dat do trotsch moderne en legen aardbeving bestand zijnde gebouwen schudden en wagel- den, en velen als kaartenhuizen letter lijk te samen yielcn, Straten werden opengeretcn cn al$ uiteengescheurd, cn in een paar oogen.. blikken lag half de stad in puinen, Tot hiertoe zijn enkel dertien dooden van onder de puinen gehaald, maar de stoffelijke schade kan men reeds op twintig millioen dollars schatten. In de oude Mission Kerk was. eeii Minderbroeder aan 't Mis celebreercn als dc eerste schok begon. Hij bezwoer, de menschen in de kerk te blijven en zich kalm te houden. Het was hun ge luk dat zij zijnen raad volgden want de .torens die over het portaal stonden vielen uiteen met groot gedruiscb, ter wijl het kerkdak, dat uit solid hout is, hen yan gevaar beArijdde. P. Augustin die een zieke con^ate? berechten wilde, viel met zijnen last in eene scheur van den grond, mftar ble ven onverlet. Uitwendig aangezien, chijnt het oude klooster weinig scha de geleden te hebben, maar de muren zijn zoodanig gescheurd, en de grond- kloven zoo gevaarlijk dal men dc*ikt. dat gansch de oude Missie zal moeten omgetrokken en weder opnieuw ge. bouw'd worden. St. Antonius Seminarie, St. Aloysius Hall, St. Franeiseus Hospitaal en St. Vincentius Weezenhuis, hebben on'- zeggelijk veel schade geleden, alhoewel geen menschenleycn erin te betreuren is. De kerk A'an onze Lieve Vrouw7 van Guadaloupe is eene ruine, alsook de. Mexikaansche kerk. Van de gelegenheid gebruik maken de, hebben dic\*en daarbij nog alles gestolen in laatstgenoemde kerken, wat van weerde was. Gelukkig is. alles hoog door verze kering gedekt en liet hulpfonds heeft reeds de twintig millioenen dollars ter beschikking gesteld, om zoo spoedig mogelijk alles te herstellen. Niet. alleen in Stc-Barbara, maar ook in Montana en Wyoming, heeft de aardbeving liare toeren gespeeld. Vooral in Wyoming, waar een deel van de Sheep Mountain in de Gros- A'cntrecstroom is afgezakt en een meer van wnter vormde, dat alles tn den, omtrek öyerdekte en A'erwoestte.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1