Hulde aan den heer Cooreman Burgemeester van Moorsel Overeenkomst gesloten tusschen Hophandelaars en Kopplanters Ooze Bedevaart naar Rome Vrije Middelbare en EoögereTechnische School te Aalst Zonflao 9 Oogst Maandag 19 Oogst 1925 De gezondheidstoestand van Mgr Seghers Tegen het Vaticaan De provinciale kiezingen Uit den kabinetsraad Een nieuwe graansoort Hindoesclie weelde Ongeluk in den Cirk Semay le leper De parlementaire vergoeding Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 XXXI- JAARGANG NUMMER (32 15 CENTIEMEN WE.KELI/KS 0.75 Uitgever: J. Van Ncffel-De Gendï Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Nlaxiaan, 13, te Rue de Richelieu; Parijs. - Bream's Buildings, 6. Londre» E. C. 4. H. Romanua Zon op 4,35 onder 7,16 H. La uren li ns Zon op 4,37 onder 7,15 Laatste Kwartier den 11 iVVij vernemen dat de gezondheids toestand van Mgr Seghers, voortdurend ïangzaam betert. Indïen zulks aan houdt zal denkelijk binnen korten lijd onze geliefde Bisschop naar Gent kun- nen vervoerd worden. Zaterdag .1 Oogst greep ten stadhui- ze (Zaal der Raadszittingen), eene nieu we onderhandeling plaats tusschen de hoeren" afgevaardigden der. .Handelska mer voor Hoppen, deze der Federatie der Vereenigde Hopbonden van 't Land van Aalst, en deze van den. Regionalen Bond «ELK HET ZIJNE» van Brabant. haar .aanleiding der voorloopigc be sprekingen der vergaderingen van 18 'Juli laatstleden, gaande over zekere ge_ wenschte wijzigingen van sommige be staande gebruiken in zake hophandel werd tusschen deze voormelde groe. poeringen de volgende, overeenkomst gesloten Het bestuur der Handelskamer voor Hoppen samengesteld uit de h.h. Fritz De Wolf, Voorzitter; Louis Meert, On der-Voorzitter ;Felix Cailebaut, Secre taris; Leon Camu, Schatbewaarder r; Mich iels Frans, Bael Victor en Van Lierde Leonce, raadsleden, in overeen komst met het bestuur der Federatie 'der Vereenigde Hopbonden uit het Land van Aalst en van den Regionalen bond Elk het Zijne van Brabant, besloten don hophandel voor de toekomst te 'on derwerpen aan de volgende bepaalde Voorwaarden ,1. WEGING EN UITBETALING PER POND. "Vroeger werd de hop gewogen per KILO hetgeen stellig ten nadeele was Van den liopboer; dit gebruik, is nfse_ tichaft ch vervangen door het wegen per «POND. 2. GEWICHT VAN DEN ZAK EN GOEDGEWICHT, Door het huidig gebruik werd niet minder dan 7 pond afgehouden voor 'fc gewicht van-den zak en bovendien '4 pond goedgewicht, hetzij een totaal Verlies van 11 pond voor 'den li-ophoer. In plaats van 'deze gebruiken komt nu liet volgende stelsel in voege: Elke le.. fclige zak zal afzonderlijk worden afge bogen zoodat voortaan de: hop aan zui ver netto-gewicht wordt gekocht en betaald. Het goedgewicht blijft bestaan fen Wordt berekend op 2 als de levering geschiedt in het magazijn van den hop- 'kooprnan en op 3 als de planter zijn !iop ten zijnent laat afnemen. Alhoewel voor wat dit punt betreft het nieuw overeengekomen stelsel nog geene volledige tevredenheid schenkt, ioch biedt het insgelijks voor den hop boer groote voordeelen, welke niet te onderschatten zijn en welke niettemin een klaar blijk van toegevendheid van wege de hophandelaars daarstelt. 3- VERGOEDING VOOR HET WEGEN. Vroeger werd van den hopboer voor het wegen der balen 1 frank per baal geëisckt; dit wegen zal voortaan koste loos geschieden. 4. F ACTEURSRECHT EN DRINKGELD. eigens het (hans. in \ooga zijnde gebruik, betaalde de hopboer een fac- iteursreclit van 1 L%Het niewe stelsel luidt als volgt Faetearsreeht mag door den hophandelaar niet afgetrok ken worden. a'Uj Het drinkgeld van den hopboer voor den facteur blijft behouden zooals voorheen. Het oud gebruik "door hetwelk de hop boer drinkgeld aan clen facteur toeken! blijft dus bestaan, nochtans daar 'de hophandelaar voortaan helt recht niet meer zal hebben bij de levering fac- teursrecht af te trekken mag de ver kregen wijziging als een nieuw en groot Voordeel aanzien worden. 5. KONTRACT VAN VERKOOP. Het koopen en leveren der hop, ge beulde althans gewoonweg door monde Kngsche overeenkomst. Daar den hopl handel meermaals onderhevig is aan plotse stijging of daling der prijzen leidde dit stelsel van mondelingsrhen verkoop dikwijls tot, zware misbruiken soowe! vanwege sommige Kopplanters 'als hophandelaars. Ook dit zal voortaan vermeden wor den wijl den verkoop in 't vervolg zal gebeuren met schriftelijk contract van verkoop, waarvan de bepalingen lui den als volgt i Ik ondergetekende..-.vrr,-r.-;T3 land bouwer te-..-j verklaag yepkocht te hebben aan den Heerhophan delaar lekilogrammen hop yan mijn gewas van '_t jaar 1900....-^-..'. aan den prijs van franken de hon derd pond, ne.lio hoppe. Het .verschil Van gewicht \t zij min of meer, zal be rekend worden .aan den prijs yan den dag der levering der koopwaar. Koinp- tanle betaling onder, aftrok yan 2 [%j goedgewicht, zoo 'de levering yracht* vrij geschiedt in het magazijn yan den hophandelaar, en yan 3 als de planter zijn hop Jen zijnent laat af nemen. De hop zal geleverd worden binst de yïr.:.—weken, te beginnen van he den, op dag en uur door den hophande laar later te bepalen. De hop moet van goede hoedanigheid zijn, zonder vermenging, goed droog wel geplukt en in alle opzichten zorg vuldig ingeoogsty In geval van betwisting der hoeda nigheid en gewicht, wordt het geschil door de Besturende Commissie der Stadshopwaag yan Aalst opgelost. - Elk ander geschil kunnende voort spruiten uit hoofde yan opvatting of uilvoering dezer verbintenis, zal "opge lost worden door twee scheidsrechters," in der minne aan te duiden, de cene door den hophandelaar, de andere door den landbouwer. In geval van verschil van meening, zal een derde scheidsrechter genoemd worden door den .Voorzitter der Han. delsrechtbank van Aalst, öp verzoek van de eerslaanvragende partij. In dubbel opgemaakt en geteekend te..den..1900..v De Yerkooper, De Kooper. Ziedaar de nieuwe verkoopsvoor- waarden in zake hophandel, welke met ingang \an dit hopseizoen zullen in oege treden. Ze .vertegenwoordigen zonder twijfel, eene .waardige vredelie vende overwinning yoor de hopkwee- kers. De handelaars traden tegemoet komend op, overtuigd als ze waren van de Vechtvaardigheid Öer gewenschle wiijzierinffen Alcmori* -»- j- der belofte, welke de planters aflegden, hunne hop onder alle oogpunten, goed te verzorgen. Geen twijfel of 3e Vruchten "der ge sloten overeenkomst zullen ten goede komen, zoowel aan den hophandelaar als aan 'den Kopplanter. Deze gewichtige toenadering tus sohen belanghebbende partijen, legt ongetwijfeld een 'stevige basis aan de Syndicale inrichting van pen onzer grootste landbou w-nijvcrh'eids takken. Namens "de Besturen, Baron Lodewijk de Bethun'e1, Fritz De Wolf. DE VILLA GftSRiELLI Men meldt uit Rome aan de Maas bode Zooals reeds sinds lang bekend is, hebben de Amerikaansche methodis ten plannen oin op den Monte^-Mario een stuk grond aan te koopen, ten ein de daar een kerk, grooter dan Sinl- Pieter, neer te zetten. Zij hebben daarbij hun oog gericht op het terrein van de villa Gabrielli, welke 50 millioen lire zou moeten kos ten. Tegenover 'deze plannen kon de H. Stoel niet werkeloos blijven, want yan de villa Gabrielli uit overziet men het gelieelc Apostolisch paleis, kan men bijna in het werkkabinet yan den H. Vader zien. Terwijl Paus Pius IX deze villa aan de stad Rome en provincie ten ge schenke heeft gegeven, ziet Paus Pius XI zich gedwongen den grond weder om aan te koopen. Kaar verluidt, wil men den grond voor de som van '40 millioen lire aan het Vaticaan afstaan. Het gouvernement heeft besloten dat de provinciale kiezingen den Zondag November aanstaande zullen plaats hebben. Een officieele terechtwijzing inzake den moord op luitenant 'jGrafF.. Belga meldt: De pers kondigt val. ;che inlichtingen af aangaande de be raadslagingen van den onlangs gehou den ministerraad betreffende den moord op luitenant Graff. Er werd onder moer gezegd dat de Regeering de gedragslijn niet volgde an het vorig ministerie en dat zij het inzicht koesterde de Duitschers, in vrijheid te stellen, welke te Leuven worden in uitvoe Het is dus Zondag dat 'de belangrijke gemeente Moorsel het jubelfeest yiert van haren Burgemeester. The of iel Cooreman was nauwelijks 25 jaren oud wanneer hij de katholieke partij van Moorsel ter zegepraal yoerde in de gemcentekiezing van 15 .October 1899. Den 3 Januari 1900 werd hij tot schepen gekozen en bij Koninklijk Be- sluil van 24 Juli 1900 tot Burgemees ter benoemd. Immer streefde hij tot verbetering en verfraaiing der ge- Naar de Times uit Riga verneemt, zou het Russisch instituut yoor toege paste plantkunde er in geslaagd zijn verschillende nieuwe graansoorten te kweeken, welke koude en hitte kunnen verduren zonder, er aanmerkelijk on der te lijden. De aandacht van het Instituut was vooral op een graansoort, cesium ID gevestigd, dat, onder gunstige clima- torische omstandigheden dubbele en zelfs drievoudige oogsten kan yoor.t- brengen, vergeleken bij 4ietgeen de beste en tot dusverre bekende soorten kunnen opleveren. Bovendien hoeft deze graansoort zelfs bij yolkornen droogte nauwelijks le lijden. Reeds twee of drie jaren zouden met deze graansoort proeven genomen zijn en de proef is dit jaar op yccl uitge breider schaal herhaald. De stoutste verwachtingen zijn over troffen geworden en 't is met meer dan -iOO bedevaarders dat wij op 20 Sep tember de reis zullen aanvangen naar de Eeuwige stad om er den aflaat yan liet Jubeljaar te winnen. Binnen een paar dagen wordt 'de ïn- schriivingslijst bepaald gesloten, daar er nog enkele plaatsen van 2181 fr. (2e klas trein net hotels van aller- eersten rang) beschikbaar zijn. De Maharajah van Patiola Hin- doesche vorst wordt te Londen ver wacht. Twee zijner sekretarissen zijn hem daar reeds voorafgegaan, om, in de kleinste bijzonderheden het verblijf aldaar yan hun heer .en meester te re gelen. Een der vleugels van een der rijkste hotels van Londen, met vijf-en-dertig appartementen en 100 kamers werd in beslag genomen, voor den Hindoeschen prins en zijn gevolg. De huurprijs be draagt eene bagatel van 20.000 ïr. per dag. De Maharajah zal natuurlijk feest malen en gala-avonden aanbieden aan de Londcnschc hooge wereld Hij brengt een gansch magazijn hindoe sclie kleederen mede, de eene al prach tiger dan de andere en die hij ten ge schenke geven zal aan de hooge dames van het Hof. 't Schijnt echter dat 'de Maharajah niet tevreden is. Zijne sekretarissen .ebben hem namelijk geseind dat het totaal zijner verblijfskosten te Londen an de 200.000 tot de 300.000 fr. per dag zouden beloopcn, waarop de nabab heeft geantwoord dat zulks niet kan zijn, «zijne reputatie hem verplichten de minstens tweemaal zooveel te ver- leeren De sukkelaar! -vangen gehouden ring vair uo hof yan Aken. Deze inlichtingen zijn gansch onjuist. De huidige regeerin; heeft over deze zaak geen andere moe- ning dan deze yan de Regcering. welke zij opvolgt. De feiten zijn de volgende: Het Krijgshof van Aken heeft een zeker aantal personen van Duitsche nationa liteit, overtuigd den aanslag op luite nant Graff gepleegd te hebben, yer oordeeld tot verscheidene straffen. Nadien heeft het Assisenhof van Stettin drie leden van de Duitsche po litie veroordeeld voor hetzelfde feit. Steunende op de tegenstrijdigheid welke beslaat tusschen de twee beslui ten en in overweging nemende dat de uitspraak van Stettin een nieuw feit uitmaakt, zouden de Duitschers gewild hebben dat tot een rechtspleging tot herziening van de Uitspraak van het Krijgshof werd overgegaan. Zulke rechtspleging is onontvanke lijk vermits een beroep van dezen aard niet kan opgeworpen worden tegen ecg besluit uitgaande van krijgsrechts machten, welke in bezet-Duitschland dienst doen. Anderdeels, acht "de Regeering. in de huidige staat van zaken, het recht van genade niet te mogen toepassen. Het ligt in haar bedoeling rechtsge leerden te belasten met een grondig onderzoek van de twee rechtsplegingen gevolgd te Aken en te Stettin en hun een verslag daarover te vragen. Zoodra het verslag bij de Regeering ingediend is en dat. de onmisbare inlichtingen aanwezig zijn, zal de P.egeering tot een nieuw onderzoek van de kwestie over gaan. Woensdag avond gebeurde in den Cirk Semay, thans te leper, een onge_ luk, dat erge gevolgen had kunnen hebben. De dochter van den eigenaar was op den trapees toeren aan 't. doen, toen op zeker oogenblik zij met haar hoofd omlaag hing. Jn haar mond hield zij een ring waaraan een ijzeren staaf stak. Daaraan zouden vier akrobaten hangen en kunsten maken. Ongeluk kig, floor hef. groot gewicht, braken de twee voorste tanden van de juffrouw en heel do aanhang ltwam naar bene den. Wel bekwam het hun dat ze rap waren, anders mieken zij een leelijken tuimelaar. De juffrouw, die veel bloed verloor, bewaarde haar tegenwoordig heid van geest en kwam fftil af langs Jdeo gewonen weg. DEELING. De Middelbare Technische school vormt Mecaniciens, Electriciens, Sme den, Draaiers, Schrijnwerkers, Meu belmakers, Modelmakers, .Teekenaars, t. t. z. goed geschoolde, ontwikkelde vaklieden, en legt ook de grondslagen voor het Vakoverschap. De studiën du ren 4 jaren. 2. AANNEMINGSVOORWAARDEN. 1. Ouderdom: Van af 13 jaar (mits bewijs van schooloverlieid) tot 17 jaar; 2. Bekwaamheid: Aannemingsexa men over de leerstof van de Lagere School; 3. Gedrag: 'Getuigschrift van goed gedrag. 4. Goede gezondheid. 3. EXAMENS, DIPLOMA'S. Bij het einde van ieder studiejaar is er een overgangsexamen; einde 4de studiejaar, eindexamen, afgenomen door vreemde juryleden: Schriftelijke, mondelinge en practische proeven cn teekcnproevcn. liet wellukken geeft recht tot een bekwaamheidsdiploma. 4. LEERLINGEN. De school is toegankelijk voor 'Jonge'- Ij n gen uit de Volksklas en uit de Bur-i gersklas. Jongelingen, welke met vrucht eeri of twee klassen eener middelbare school doorloopen hebben, kunnen aanvaard worden in het 2de studiej&ar. 5. VORMING. De technische studiën omvatten een theoretisch en practisch gedeelte, als mede een grondig tcekcnonderricht De uittredende gediplomeerde leerlingen zijn goed geleerd, sterk in 't werk en handig in het vakteekenen. Theoretisch gedeelte: Ylaamsclic taal, Fransehe taal, Rekenkunde, Stel kunde, Meetkunde, Driehoeksmeet kunde, Natuurkunde, Scheikunde, Werktuigkunde, Electric iteit, Tech nologie, Weerstand der Bouwstoffen. Aan de Godsdienstige en Zedelijke op voeding en vorming van het karakter wordt groote zorg gewijd. 6. HOOGERE TECHNISCHE AP>- DEELING. Een Hoogere Technische Afdeoling ormt Lagere cn Hoogere Officieren an het Yakleger, o. a. Meestergast, Werkhuisoversle, Tcekenaar, Vakiee- raar, Bedrijfsleider, Werkonde'rzoé- ker, Patroon, Hulp-ingenieur, Inge- nieui'-technieker, enz. De Hoogere Leergangen zijn-toegan kelijk voor jongelingen, welke het di ploma van volledige middelbare tech- ntsclve studiën bezitten ea ook voor 'de- zien, die door een examen bewijzen, dat zij de Hoogere Leergangen met vrucht kunnen .volgen* meenle, terwijl liij 'door zijne wijze eri voorzichtige raadgevingen lal zijner medeburgers ter hulp kwam. De katholieke partij yindt in. hem ook een koene strijder. Alle katholie ken, die het hart op de goede plaats hebben, zijn hem zoowel als de inwo ners van Moorsel, dank en hulde yer- schuldigd. CooreMan heersChe WIJs ep Lang Voor 't sChoone VLIJtlg Dorp. Die leergangen worden gegeven van 6 tot 8 ure 's avonds en duren 5 jaren. Nochtans, jongelingen uit de begoede burgerij, kunnen hunne hoogere vor ming voltrekken binnen een tijdverloop van drie jaren, mits voortgezette dag studiën. Mils voortgezette 'dagstudiën is liet mogelijk de hoogere technische stu diën te voltrekken binnen een tijdver loop van 3 jaren. Eene Technische Normaalschool is toegevoegd aan de Hoogere Afdeeling. met het hoofddoel den Vakleider t— zoowel Vakoverste als Vakleeraar ie .'ormen. Dit is eene noodzakelijke vol lediging van de Hoogere afdeeling. Die lessen worden gegeven 'den Zondag, van 9 tot 12 ure. De leerstof die in aanmerking komt, is: Spreken, Schrij ven, Zielkunde, Methodenleer, Opvoed kunde, Maatschappijleer, Kunstleer en Organisatie. Die Studiën duren 3 '4 jaren. Aalst bezit dus eene volledige Tech nische School. 8. TOEKOMST. Werklieden, Burgers, talrijke nieu we, eerbare en winstgevende bedienin gen kunnen hier veroverd worden door uw zonen. Indien uwe kinderen aanleg too nen voor de Techniek, zendt ze naar. toi_ze"êenpUQni-0lïUUleu cu S'j verze- uitat'ekenue "Dr^nfefeiRft^'kkelina:. eene kc karaktervorming. Talrijke uitgetreden leerlingen zijn werkzaam in de Nijverheid en onder scheiden zich door hun gedrag, door hun werk en hun loon. Bij velen is dit zelfs buitengewoon .goed. Informeert maar. Dit zijn reeds vruchten yan de Technische vormschool. Laat ze nu nog wat groeien, enkeie jaren oude? worden en ze zal aanzien worden als een schat door de Werklieden, door de Burgers, door de Nijyeraars en door de Overheden. 9. AVONDLESSEN. Jongelingen die hunne vakstudiën niet konden voltrekken of die de gele genheid niet gehad hebben aan Vakstu diën le doan, kunnen zich laten in schrijven voor 'de Avondlessen in Ver band met de Metaal- Hout en Textiel nijverheid op Zondagen, 23 en 30sten Oogst, van 9-12 ure, in de Vakschool, ingang Klotteelraat. i 10. DAGLEERGANGEN.—r INSCHRIJ VINGEN. ji Inschrijvingen voor het 'schooljaar 1925-2G, Bureelen der School, yan 9-12 en van 14-16 ure. Ingang, Klottestraat. 11. AANNEMINGSEXAMEN, DAG- LEERGANGEN. Het aannemingsexamen Zal afge nomen worden op Zaterdag, 29sten September 1925, om 8 ure 's morgens. Vakschool, ingang Klottestraat. 12. INLICHTINGEN. Verdere inlichtingen kan men "altijd bekomen op het bureel der school eri bij de schoolgaande leerlingen zelf; zij zullen met de meeste vriendelijkheid en bereidwilligheid uitleg geven. 13. TENTOONSTELLING, van de vakken der uittredende leerlingen, op Zondag 27sten September van 9-12 if. 8 morgens en van 13 tot 15 V* ure 's namiddags. Ingang Klottestraat. Het bureel der Kamer heeft de klacht der socialistische linkerzijde nopens de ontoereikendheid der parlementai re vergoeding in 't klare wiLlen trek ken. Het heeft den toestand onderzocht der volksvertegenwoordigers in zake officieele ambten welke door hen bui ten hun mandaat bekleed worden. Nog geen twintig hunner zijn zonder zulk ambt. Volgens de uitslagen van hét onderzoek zouden de socialistiseho Kamcrheoren goed doen de zaak stillc- kens te laten rusten, daar er bijzon-, dorheden zoyden kunnen gegeycp, siqz-% flêiL

De Volksstem | 1925 | | pagina 1