Oud^Minister R. Moyersoen Burgemeester van Aelst 14 De Belgische schuld aau Amerika Kerkstraat, 9 en SI, Aai.st. Tel. 114 - 3D AGBLi AD 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt Vrijdag Oogst 1925 De burgerlijke oorlogslachtoffers In Marokko De voorspoed vau Duitschland Landbouwbelangen Bet orkaan boven Holland K ■XXXI* JAARGANG NUMMER |g6 Publiciteit buiten het At. AALST i Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs, ^Bream's Buildings, 6, Londres" E. C. 4. H. Eusebiua Zon op 4,42, ondtr 7,07 Nieuwe Maan den 19 DE BESPREKINGEN TE WASHINGTON. DE EERSTE SAMENKOMST. 1 Baron Cartier de Marchienne,' Belgisch gezant te Washington' heeft Maandag de Belgische af gevaardigden aan de Amerikaan- sche Commissie der Schulden voorgesteld, Deze eerste samenkomst was een eenvoudige kennismaking, volgd van eene algemeene bespre king over de orde der werkzaam heden. BEDE VAN DEN BELGI SCHEN GEZANT. Baron Cartier heeft bij het voorstellen van de Belgische afge vaardigden, yolgende rede gehou den Wijl zij ons naar u toezond, kweet de Belgische regeering zich van een plicht, 'waarvan de ver vulling des te lichter valt, door de gevoelens van vriendschap, welke tusschen onze beide naties, die ge zamenlijk gestreden hebben voor de verlievenste idealen van de menschheid bestaan. Belgie heeft niet vergeten en zal nooit vergeten de beslissende hulp door het Amerikaansche leger aan den eindzege der geallieerde troepen gebracht, welke voor Bel gie de vrijheid en de onafhanke lijkheid beteekent. Overrompeld en bezet door deft vijand, heeft Belgie het erkentelijke aandenken bewaard van de machtige en af doende medewerking van de «Commission for Relief in Bel gium)! aan liet hevoorradingswerk van zijne ongelukkige bevolking. Wij weten ook, dat liet herstel van ons verwoest land zou ver traagd geweest zijn, indien de Vereenigde Staten helm geduren de het kritiek tijdperk, dat op den Wapenstilstand Volgde, niet de noodige voorschotten had toege kend. Belgie dat op 3 Augustus 1911 al zijne plichten heeft gekweten, wil zijne billijke verplichtingen nakomen. Het zou met u vroeger het vraagstuk van eene billijke consolidatie van zijne schulden hebben aangevat, indien de niet- uitvoering van menigvuldige en plechtige beloften gedurende aan zi jn volk gedaan, daarvoor geen hinderpaal waren geweest. Belgie bevindt zich aldus in een toestand, die des te kritieker is, daar het gedurende de vier jaren lange bezetting gedwongen was- in vorm van oorlogsbelasting en door de invoering van de gedwongen koers der mark, aan Duitschland een schatting te betalen- welke thans ongeveer twee miljard dol lar bedraagt. Wij zijn overtuigd, dat de bijzondere toestand ganseh uwe aandacht zal gaande maken. Wilt u ook rekenschap gevèn. van de uitgaven, voor het herstel onzer verwoeste gewesten, en den heropbouw van onze stelselmatig vernielde werkhuizen, vereischt. Wij hebben deze belangrijke taak tot een goed einde gebracht, spijts talrijke moeilijkheden en de den Staat, verschaffen aan Belgie de hoop, dat het de gezondmaking van zijne financien zal kunnen voortzetten en verwezenlijken, Gij weet, dat deze hoop hem slechts toegelaten is omdat het zich deze naoorlogsche belastingen heeft weten te getroosten, welke zoo zwaar op onze natie druk ken. Belgie mag bogen op zijn verzet tegen de aanranding welke het niet had uitgelokt en welke door zijne vredelievendheid en zijn nauwge- zetten eerbied voor al zijne inter nationale verplichtingen bijzon der afschuwelijk werd gemaakt, Toen zijn grondgebied overrom peld werd, in overtreding der ver dragen, heeft het niet geaarzeld onder de heldhaftige leiding van zijn Koning, al zijne inkomst- bronnen te wijden aan de verdedi ging van zijne vrijheid en aan de zegepraal van liet Recht. De Bel gen zijn fier en ten rechte, over de schulden welke zij liehhen aange gaan- voor de. naleving van dien plicht. Sterk door zijn zedelijken toe stand, vertrouwende in de gevoe lens van billijkheid- waarvan dé Amerikaansche natie zooveel be wijzen heeft geleverd, heeft het Belgisch volk ons afgevaardigd, rtm eene oplossing te vinden, welke ingegeven is door den aard en de geschiedenis van onze schulden en door een juist begrip van de eco nomische en financieele moeilijk heden, welke ons werden nagela ten door een onrechtvaardige oor- log, waarvan wij de onschuldige slachtoffers waren.» HET ANTAVOORD VAN M. MELLON M. Mellon, Amerikaansch se cretaris der Schatkist, antwoord de: Uwerzijds zult gij niet op u nemen wat gij niet denkt te kun nen uitvoeren; onzerzijds zullen wij u niet vragen het onmogelijke te doen. Uit hoofde van de goede gevoe lens, welke Amerika voor Belgie koestert, en aangezien wij ons re kenschap geven van uwe moeilijk heden, weest ervan verzekerd, dat de Commissie uwe voorstellen zal cnderzoeken in een vriendschappen lijken en sympathieken geest. De terugbetaling uwer schuld, volgens uwe betalingsvermogen beteekent veel meer dan de een voudige jaarlijksclie betaling door u en de jaarlijksclie ontvangst door ons, van een zeker getal dol lars: het is de-Jérkenning van de gaafheid der internationale ver plichtingen en de regeling van eené kwestie welke van aard is om ein delijk de lange vriendschap van beide natiën te stooren.» de hittere teleurstellingen, welke wij ontmoet hebben, maar waaraan wij het hoofd hebben geboden met de zelfde beslistheid waarvan wij steeds gedurende den oorlog blijk gaven. De aanvaarding ran het plan Dawes en zijne regelmatige uitvoering, alhoewel liet ons slechts een klein deel gaf van wat ons in recht toekwam, de onafgebroken bezuiniging op de uitgaven van Eene afvaardiging van het Nationaal Verbond der Burgerlijke Slachtoffers van den Oorlog is door M. Poullet,voor zitter van den ministerraad, ontvangen geworden. Dit onderhoud had tot doel: hij koninklijk besluit aan de burgerlij ke slachtoffers eene verhoogde vergoe ding voor duur leven te verleenen de betaling (e bekomen van de achterstal lige vergoedingen voor duur leven aan de lijdelijke invaliedcn de herziening te bekomen der wet van 25 Juli 1921, een nieuwen uitstel verlcenend voor de aanvraag lot vergoedingen. M. P outlet heeft beloofd dat liij deze wenschen aan den.ministerraad zal me- dedeelen en zorgen dat er aan voldoe ning gegeven worde. De afvaardiging heeft vervolgens ge sproken over de wijze waarop de 25 miljoen, die Duitschland, bij vonnis, aan de gedeporloerden betalen moet als i ergoeding voor liet verlies hunner kleedingstukken, dienden verdeeld te worden- DE RIFF-VOORSTELLEN GEWEIGERD Parijs, 12 Oogst. .Volgens do Ma- don schijnt de Riffijnschc agent, die zich bij generaal Primo de Rivera heeft aangemeld, behoorlijk gemandateerd té zijn; maar Frankrijk en Spanje kunnen geen gevolg geven aan hetgeen Abd-el- Krim voorstelt.-De politieke status van Marokko is vastgesteld bij internatio nale akkoorden, en de twee landen zijn niet van plan, met Abd-el-Krim over de onafhankelijkheid van het Riff te rede kavelen. De twee gouvernementen, zegt de Matin beschouwen de waarschuw wing van den z.g. sultan van Adjir als een nieuw bewijs, dat hij zich hardnekkig blijft houden als droeg hij ?een kennis, van onze yredesvoorwaar- len. Nooit, schrijft de Ere Nouvelle zullen Wij toelaten, dat er in het Riff een feodaliteit worde gesticht, die een uitdaging aan de beschaving is. De Excelsior schrijft, dat, door de schuld van Abd-el-Krim, de vredes voorwaarden, die men aanvankelijk aan de RifFijnen bad kunnen toestaan, nu wegvallen. De Riffijnsche avonturier zal weldra een ultimatum ontvangen. De Echo de Paris geeft volgende inlichtingen aangaande de nieuwe or ganisatie van liet front in Marokko. De westelijke sector zal bezet worden door generaal... (naam onleesbaar)de mid- delsector door de generaals Billette en Goureau, en de oostelijke sector door generaal Boicha. Achter het front, waarschijnlijk tus- chen Fez en Mezna, zullen twee divi sion saamgelrokken worden.Maarschalk Pétain zal naar Marokko terugkceren, om door zijn -aanwezigheid aan ge noemde maatregelen kracht bij te zet ten. Het uur der overwinning nadert, en wij zulleh niet onderhandelen tenzij met een overwonnen Abd-el-Krim. Parijs, 12 Augustus. Volgens éen dezen mórgen verschenen bericht maakt maarschalk Pétain zich gereed om naar Marokko terug te keeren. Op het ministerie van Oorlog wil men dé juistheid van die mededeeling noch be vestigen, noch ontkennen. Madrid, 12 Aug. Volgens liet offi cieel -communiqué heeft als eerste vrucht der samenwerking tusschen de Spaanscho en deFransche troepen, de operatie in den seclor van Lnraehe schitterende uitslag opgeleverd. De verhezen zijn gering en het doel werd bereikt. De Spanjaards hebben gevangenen gemaakt. Gisteren meldden wij dat Z. M, de Koning, M. llomaan Moyer soen als burgemeester der stad Aelst had benoemd. t Deze keuze kunnen wij gelukkig noemen, te midden der moeilijke omstandigheden waarin wij hier ter stede verkeeren. De verdiensten van M. R. Moyersoen welke liem als den geschikten man door den Koning deden verkiezen zijn talrijk 'en onloochenbaar. Herinneren wij ons dat hij gedurende den oorlog de noodlijden den en de behoeften der stad onschatbare dijensten bewees, door per soonlijk boïg te staan, daar waar het er op aan kwam aan geld te ge raken. Hij alleen had den moed zich deze buitengewone opoffering te getroosten, te midden der groote moeilijkheden van liet oogenblik en de onzekerheid van de toekomst. A'ergeten wij ook niet- dat liij na den oorlog de minister is geweest van de AATrknianswouingen en dat het grootendeels aan hem is te danken, dat de dakloozen en behoeftigen zeer spoedig een huis kon den betrekken zoo heeft hij niet alleen binst den oorlog- maar ook na den oorlog het volk onschatbare diensten bewezen, ATeel heeft hij misschien niet tot liet volk gesproken, imaar hij heeft voor het volk gewerkt en dat is de ware grondslag die hem de liefde en de dankbaarheid van liet volk moet verdienen. Niet door woorden, maar door daden wordt de liefde voor het volk bewezen. Overigens is hij geen nieuweling in de gemeenteraad van Aelst. Lange jaren heeft hij de stad én de bevolking door zijne administra tieve kennissen de grootste diensten bewezen, kennissen die hem voor het ministerschap voorbeschikten. A'ooral als schepen van financen heeft hij het gemeentebudget uit nienigen neteligen toestand gered en zoo zijn autoriteit in zake gemeentebestuur bevestigd. Door dit alles staat zijn overtuigde volksgezindheid buiten kijf, wijl hij in menige omstandigheid zijne ATaamschgezindheid heeft bewezen. Met lireeden blik, met open liart en oor voor de nooden van het volk, durven wij hem een schitterend burgemeesterschap toewen- sehen én verhopen wij, dat alle burgers en werklieden der stad den nieuwen burgemeester zullen steunen in de zware taak die hij zoo edel moedig op de schouders neepït Den nieuwen Burgemeester Heil en Zegen MEENING VAN EEN AMERIKAAN. De Amerikaansche socialisten zullen ecnige TEELT DER ROGGE. Dit graangewas groeit best in zand achtige gronden, en weerstaat goed aan de koude. Voordeelig is 't den bodem zoo spoedig mogelijk om te ploegen ion einde den grond toe te laten vast aan le sluiten legen den zaaitijd. Ingeval de grond eenigszins zwaar cn vochtig is, zal men niet nalaten hem diep om te ploe gen cn zelfs te bekalken, om alzoo den natuurlijken toestand te verbeteren. Eenige goede en aanbevelenswaardi ge soorten zijn de volgende: De In- landsclie verbeterde, de Russische reuzenrogge, de Zweedsclie rogge, de Schlanstedt en de Probstei. Zoo men die variëteiten zaait, en tevens een doelmatige bemesting aanwendt, kan men gerust op goede uitklagen reke nen. Ten einde hare volledige ontwikte* ling te bereiken en tevens veel stroo te hebben, is het noodig stikstof mes ten te gebruiken, en wel die welke zacht, langdurig of aanhoudend wer ken. Daarloe is het zwavelzuur om rnoniak best geschikt. Om veel graan an goede hoedanigheid te bekomen, en kloek stroo dat het vallen der plan ten belet, moeten er minerale bestand- deelen aangewend worden, 't is te zeg gen fosfoorzuur cn potaschmes.len. Derhalve raden wij aan voor het zaaien, en op den omgeploegdcn akker regelmatig uit te strooien: 150 tot 250 kgr. zwavelzuur ammo niak, 400 tot 000 kgr. superfosfaat en 150 tot 200 kgr. chloorpotasch. Deze meststoffen worden daarna zorgvuldig met de'eg ondergewerkt. Dergelijke bemesting gaf ons in 'f jaar 1923 een zuivere winst van 745 fr. per hectare. Laat 'dus-niet' na, geachte landbou wers, pnzep ra34 ie .volgen, £1X1* op het wederlandscli socialistisch kon- gr.es te Marseille vertegenwoordigd zijn door M. Panken, die de eenige is van de 40 rechters uit den Staat New-York die tot de socialistische partij behoort. Hij is tlians te Parijs, komende uit Duitsch land waar hij een onderzoek' gedaan heeft voor een Amerikaansch dagblad. Zijn indruk over Duitschland heeft hij als volgt weergegeven !i; Ik ben verrast geweest door den grooten voorspoed van het Duitsche volk, voorspoed welke volgens mij en volgens de Duitsche socialisten te wij ten is aan liet Yersailles-traklaat, waar. door het leger afgeschaft werd en waar door de Reichsregeering de aanzienlij ke sommen vroeger aan dp krijgsmacht besteed, voor andere zaken kon bezi gen. Ook heb ik waargenomen dat veel werkhuizen gebouwd worden eA dat de nijverheid zeer rijk is. Maar van een anderen kant, is er weinig geld be schikbaar in het land. Nochtans geloof ik dat de kapitalen aan Duitsch land niet zullen ontbreken, en dat het Reich- de sommen zal kunnen betalen welke het verschuldigd is krachtens de herstelakkoorden. Over de regeling 'der schulden onder bondgertöolen zegde M. Panken De Amerikaansche socialistische partij is het steeds eens met. het voor stel welk ik in 1920 gedaan heb. Als de Europeesche volken hun wederkeerige chulden wilden kwijt scheiden, Duitschland en Engeland begrepen zijnde in de partijen welke dien maaf- egcl zouden nemen, dan zou Amerika niet achterwege blijven en op zijne beurt de schulden kwijt schelden. In a-Uc geval, al de Amerikaansche socia listen zijn overtuigd, dat het evenwicht in Europa slechts, zal hersteld worden wanneer de Vereenigde-Staten die kwestie der schulden in den brecclsl. mogelijken geest van toegeving zullen regelen. M. Panken hecfl nog meegedeeld, dat hij zich graag in Rusland zou begeven hebben, maar de Soviets wenschen l.ein niet te ontvangen. Inderdaad werd le en hem en legen zes andere Amerika nen door de sovietsregeering een verbod van toegang in de rootle Republiek uit gevaardigd, DE HULPMAATREGELEN VOOR DE VERWOESTE PLAATSEN. Dinsdag namiddag zijn van de ge nietroepen te Utrecht wagens met zoek lichten en ander verlichtingsmateriaal zoomede telegraafmateriaal, naar Bor- culo gezonden. Ook gingen vanwege de genie wagens, met levensmiddelen en keukenwagens naar de geteisterde plaatsen. TE DIDAM EN DENEKAMP. De geheeic aanblik van Didani en omstreken is als die van een door den oorlog geteisterd gebied, meldt de «Te legraaf nog. Overal zijn ruines van huizen. i. De weg is bejaaid met dakpannen en omgewaaide en afgeknapte boomen, waartusschen gebroken telefoondraden sleuren. Deuren hangen uit de hengsels. Aan veel huizen zijn gaten in de da ken geslagen. Hoe groot de kracht van den orkaan was, moge blijken uit het feit dat een boom GO tot 70 meter werd weg geslingerd. Te Denekamp heeft de storm drié. huizen doen ineenstorten. De schade aan de andere woningen en aan den Oogst is overgroot. EEN TOCHT DOOR HET VERWOESTE GEWEST. Een medewerker aan een Amstcr- damsch blad geeft als volgt een bon dig verslag van een tocht door de ge teisterde plaatsen Te Lonncker zijn van het theehuis De Waarbcek talrijke pannen van het dak gewaaid. Groote hooimijten worden uit elkaar geslagen en ontelba re boomen zijn ontworteld en versper ren het verkeer. Te Boekelo zijn ontelbare dakpannen afgewaaid en de telefoondraden ver sperren met de onLwortelde boomen de wegen. Een groot aanlal telefoonpa len is tegen den grond geslagen. De ge bouwen hebben evenwel g'een jbclang- rijke schade geleden. Persoonlijke on gelukken zijn evenmin voorgekomen. Te Haaksbergen werden van ver schillende in aanbouw zijnde huizen de dakpannen afgerukt, terwijl dc schoor- fetcenen bij massa's sneuvelden. De elektrieke geleidingen zijn zoo goed als. alle vernield. Twee boomen, groote Amerikaan sche eiken, zijn terecht gekomen op heft dak A an de fabriek van ten Hope, waar door dit geheel vernield is. Te Eibergen zijn tal van boomen, toen zjj omwoeien! tegen de huizen

De Volksstem | 1925 | | pagina 1