O.L Vrouw Hemelvaart Eene Handelsfoor te Aalst Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD I 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffel-De GendT Zaterdag 15 Oogst Zondag 16 Oogst 1925 Hel Vrouwenslemrecht De Schepenvergoeding te Gent Het Hongaarsche kinderwerk Provinciale Katholieke Dag te Gent Wat het Dawesplan oplevert Een Belg verongelukt in Amerika XXXI' JAARGANG NUMMER 187 Publiciteit bulten het Arr. AALST i Agentschap Havas, Adolf. Maxlaan, 33, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, (6, Lonrires E. 4, |0. L. Vro.nw Hemelvaart Zon op 4,44 onder 7,06 12. Hochus Zon op 4,45 onder 7,04 Nieuwe Maan den 19 Calmt, Engelen! galmt het zegepralen, Het intreefeest van Gods vriendin, Met gouden harpen en cimbalen Ze is onze en uwe Koningin. TriomfJ. Hare oogen zijn geloken! Triomf de goddelijke Min, Heeft hare banden losgebroken, Zij rijst als opperkoningin. Zij snelt door 't maatloos ruim der he. melen, Naar Sions eeuwig vreugdenhof. O God! wat glans! mijn oogen scherne- [len, En hoe verrukkend galmt haar lof! De H. Schrift meldt ons niets nopens de plaats, de tijd of de om standigheden van den dood der H. Maagd. De oude overleveringen zeggen dat zij, met; den beminden leerling van Jesus, de stad Epbe- sen ging bewooncn, den Apostelen tot raad en troost diende, rivee en zeventig jaar oud werd, en aldaar stierfdoch het is hoogst waar schijnlijk dat Maria's dood te Je rusalem voorviel. Van de eerste tijden af heeft men algemeen ge loofd, dat de Moeder Gods, onmid- delijk na 'haar overlijden' verrezen is, en dat' door een bijzonder voor recht, haar lichaam met de ziel ver- eenigd, opgenomen werd in den Heinel, om eenen troon boven alle Engelen en Heiligen te bekleeden. Ofschoon deze leering geen punt van ons geloof is, steunt zij niette min op goede gronden, en gaat zij heden voor onbetwistbaar door, in het Oosten gelijk in het Westen. Volgens eene overlevering van het Oosten, zoude men 't einde van Maria's leven op aarde moeten vertellen Eenige dagen voor Maria's dood, zond Jesus de aartsengel Gabriel nog eens tot zijne welbe minde Moeder. Men hoorde als dan, voegt de H. Hieroriymus er bij, een zoetluidend gezang, waar uit de Apostelen begrepen dat Ma ria hen ging verlaten, In dit be slissend oogenblik verdubbelden zij hunne gebeden én tranen, ver hieven hunne handen tot haar en zegden met eenparige stemmen: O! gij, die onze Moeder zijt, gij verlaat ons om ten Hemel op te Varen; geef ons uw zegen en ver geet ons niet, want wij zijn zwak en ellendig.» Maria keerde hare oogen tot hen, en stuurde ze dit laatste vaarwel toe: Weest geze gend' mijne zonen' nooit zal ik u vergeten!» Weldra zagen de Apostelen den Zaligmaker verge zeld van Zijne Engelen, de ziel zijner goddelijke Moeder verwel komen. Een der Apostelen, Tho mas is zijn naam, was bij Maria's dood niet tegenwoordig geweest, en had haren laatsten zegen niet mogen ontvangen; slechts drxj da gen later keerde hij terug. Vol droefheid en spijt omdat hij dit geluk niet genoten had, smeekte hij de andere Apostelen om Ma ria's grafstede te openen, ten ein de haar nog eens te aanschouwen. Zijn verlangen werd voldaan; maar, o wonder! men vond het le dig, en de plaats, waar het onbe vlekt, rein en heilig lichaam had gerust, was versierd met witte le liën, zinnebeelden barer maagde lijke zuiverheid. Marias roemrijke Hemelvaart verdiende gewis met buitengewone plechtigheid gevierd te worden. De II. Kerk is daarin niet te kort gebleven; en alhoewel .wij niet juist bepalen kunnen, op welken tijd dit feest werd ingesteld, schijnt het toch onbetwistbaar, dat men in de vierde eeuw hetzelve op vele plaatsen vierde. De processie welke dien dag gehouden wordt, kreeg liaax; oorsprong ja Frank rijk, door een besluit van Lode- wijk XIII' ten jare 1638s s Maria heeft de aarde verlaten- en is ten Hemel opgevoerd. Van uit dit Zalig lustverblijf slaat zij toch hare genadige blikken op ons allen neder; want die teedere Moe der weet dat hare lieve kinderen nog ronddwalen in een ellendig tranendal. Verheugen wij ons om haren zegepraal; wij hebben thans eene machtige Voorspreekster bi.i den Heer. Gaan wij tot die beste aller Moeders, in al onze lichame lijke noodwendigheden en geeste lijke behoeften; Zij is goedertie- rend, medelijdend, bermherfig, en belooft ons hare hulp, haren bij stand, hare bescherming, Bidden wij haar, voornamelijk door de verdiensten van haren heiligen en kostbaren dood, van ons een geluk kig en zalig einde te hekomen. Da len wij onze innigste vreugde be- toonen over het geluk van zoo eene teedere en genaderijke Moeder in den Hemel te bezitten. Maken wij ons weerdig van hare overvloedige gunsten door een rein en vlekke loos leven, en roepen wij haar dik werf toe met een barer vurigste vereerders: Gedenk; o goedertie- rendste Maagd Maria, dat men nooit gehoord heeft dat iemand die tot uwe bescherming ffijh toevlucht neemt, uwe hulp afsmeekt, uwe voorspraak verzoekt, verlaten is geweest. Ik, weenende zondaar, door een dusdanig betrouwen aan gemoedigd, o Maria- Maagd der Maagden- kom tot u, nader tot u, sta voor u, o Moeder Gods, wil mijne gebeden niet verstoof en, maar genadig naar mij luisteren, en mij verhoeren!» Vieren wij im mer gulhertig Maria's feesten, naderen wij tot de H. Tafel op die dagen, bidden wij alsdan een bij zonder rozenhoedje ter barer eer én zegeningen voor tijd en eeuwig heid zullen over ons uitgestort worden, MARC. Het vraagstuk zal in den volgenden wetgevenden zittijd wederom ten ber de komen. DE VROUWEN MOETEN 'AAN DE PROVINCIALE KIEZING V\N 1929 KUNNEN DEEL NEME; Voor de Belgische Vcreeniging voor het Vrouwenstemrecht De Voorzitster Jan e BRIG ODE. De Algemeene Schrijfster r Louise VAN DEN PLAS. VVV Wij hadden 'de plechligsle beloften bekomen en toch werden de vrouwen teleurgesteld nopens het kiesrecht voor de provincie: WAAROM? OMDAT de liberale linkerzijde, meer bezorgd om wat zij haar kiesbelang achtte dan wel om politieke rechtvaar digheid, vier jaren lang belette dat het vrouwenkiesrecht voor de provincie in het Parlement besproken werd; OMDAT maar al te veel katholieke afgevaardigden te laf waren tegenover de tegenstrevers van het vrouwenkies recht en den moed niet hadden, om de verwezenlijking te eischen van de voor 1925 beloofde hervorming, in ruiling van de talrijke en belangrijke toege vingen gedaan bij de herziening der Grondwet. Omdat de 'socialistische afgevaar digden, onderteekenaars der overeen komst van 1921, al grimlachend hun handtceken verloochend hebben onder de drukking van heel de socialistische partij, die zich alzoo aan een echte po litieke aftruggelarij plichtig gemaakt heeft. WIJ PROTESTEEREN uit al onze macht tegen deze oneerlijkheid, nooit zag het Belgische Parlement zulk een snood verraad. Dat is eene euveldaad die de waardigheid van de Belgische Vertegenwoordiging verlangt en van aard is de eerbied voor het gegeven woord bij het volk uit te dooven. WIJ PROTESTEEREN nogmaals te gen de valsche benaming van alge meen stemrecht gegeven aan het pro- vineiaal kiesstelsel, dut. TWEE MIL'_ LIOEN meerderjarige Belgen buiten sluit. WIJ PROTESTEEREN tegen de mis kenning van de rechten der vrouwen en der familie die, de ondervinding leert het, beter verdedigd worden door eev zuiver algemeen stemrecht dan wel enkel door mannenstemreclit. Wij doen een oproep tot do openba re meening opdat zij den Wetgever be ter het algemeen welzijn zou doen be grijpen. In de vergadering van Maandag avond, van den gemeenteraad van Gent, werd in besloten zitting, een voorstel der 'socialisten, de wedde van den bur gemeester van 15.000 op 20.000 frank en deze der schepenen van 8.000 op 12.000 frank te brengen, na een lange bespreking goedgekeurd rnet 19 stem men tegen 1 en 7 onthoudingen (libe rale en katholieke middenstanders)'. De katholieke middenstanders ver klaarden zich te onthouden, omdat zê de verspillingen, in zekere schepende- parlementen niet kunnen goedkeuren. De liberalen onthielden zich met het voorwendsel niet genoeg gedocumen teerd te zijn over de vergoedingen aan de schepenen, toegestaan in andere gle den van het land. Een kindertrcin komt Maandag 24 Augustus over Brussel-Leopoldswijk (omtrent 6 u.j4 langs Aalst, Dender- monde, Puers naar Anlwerpen-Zuid Vandaar zal hij Vrijdag, 28 Augustus vertrekken langs Contich (Kaz.), Me chelen-Neckerspoel, Haecht en Leu ven. De uren van aankomst en vertrek worden later juist medegedeeld. Al de plaatsen op den trein die 28 Augustus vertrekt, zijn, reeds ingeno men. Onmogelijk is het nog meer terugkcerendcJkinderen aan te nemen. De volgende trein komt begin Oktober Het Ministerie van Hongarie geeft de verzekering dat de kinderen, die rnet den Octoberlrein terugkeeren, het be gonnen schooljaar nog volledig kunnen volgen. 22 EN 23 OOGST 1925. Op Zaterdag 22 en Zondag 23 Oogst in de lokalen van Het Volk Poel te Gent, zal een Provinciale Katholieke Dag gehouden worden met het oog op de harmoniseering' en heropbeuring van alle katholieke krachten der Provincie Qost-Vlaanderen. WERKZAAMHEDEN Zaterdag 22 Oogst, om 3 uur 1. Sectie Werkliedenbeacherming. Voorzitter Heer A. Verwilghen, lid der Bestendige Afvaardiging. Ondervoorzitters Heeren H. Hey- mau, Kamerlid; J. Dc Clercfi, Senator. Secretarie Heer Edm. Ronse, se cretaris van den Provincieraad. Verslaggevers Heer H. Heyman; Juffer Wouters, sociale toezichlster. 2. Jeugdsectie. Voorzitter Heer Ed. Rubbens, Ka merlid. Ondervoorzitter Heer Pr. Thuvs- baert, provincieraadslid. Secretaris lieer A. De Schrijver, plaatsvervangend Kamerlid. Verslaggever Eer.w. Heer Vercruys- se, professor. Zondag 23 Oogst, om 10 uur, verga dering der secties werklieden, bescher ming en Jeugdorganisatie. Om 3 uur, ALGEMEENE VERGADE RING. KATHOLIEK PROGRAMMA. Spre kers Ileeren Minister Van de Vyvere en A. Verwilghen. Secretarjiaat: Lange Kruisstraat,! '4, Gent. Alle katholieke werkers zullen er aan houden deel te rvcmcn aan dezen Katho lieken Dag. Het Komiteit van den Katholieken Dag: De Voorzitter, R. Moyersoen, gewe zen Minister en Senator. De Ondervoorzitters, J. Van Winckel; Voorzitter van den Provincieraad. A: Verwilghen, Lid der Bestendige Af vaardiging. MISSEN St. Baafskerk om 5, 5,30, G, 6.30, 7, 7.30, 8, 9,30. St. Michielskerk om G, 7. 8, 9. St. Niklaa,3kerk om G, 7, SL Naar wij uit goede bron vernemen, zou er zeer ernstig spraak zijn met de Kermisdagen van toekomende jaar eene Handelsfoor in te richten. Het gedacht werd vooruitgezet in de laatste .verga dering van de stedelijke feestkommis- sic, en naar hel schijnt zouden reeds de eerste stappen gedaan zijn om aan dit plan een begin van uitvoering te doen, ende eenige stronkelstécn welke er op dit oogenblik te overwinnen is, zou be* slaan in het vinden van een geschikt lokaal, waar men dit plan zou kunnen verwezentlijken. Het spreekt van zelve, dat' wij Üit ge dacht meer dan toejuichen en verho pen dat dit ten uitvoer zou gebracht worden. Het is ontegensprekelijk eene zeer groote waarheid, dat onze Han dels en ambachtsmannen, onze nering- doeners en middenstanders dc gelegen, lieden niet waarnemen welke er hun ge boden worden om meer ruchtbaarheid aan hunne zaken te geven, meer klaam te maken voor hunne produkten, om zoo een grooter afzetgebied voor hunne degelijke koopwaren .te schep pen en daar le stellen. Het is een onbegrijpelijk iels, hoe onze middenstand onverschillig blijft aan de moderne geest welke zich ii andere steden van het land veropen baart ten opzichte het laten kennen hunner firmas en hunne voortbrengst. Men blijft hier in onze goede stede van Aalst vasthouden aan die oude slenter welke zich tevreden stelt, zijn dagelijks broodje goed le verdienen en dan de rest aan de hielen te kletsen; er bestaat hier om zoo te zeggen geen neiging om uitbreiding tc nemen, tot het vormen van groote firmas of handelshuizen, en nochtans rnoet onze Aalstersche wils kracht, durf en kennis niet ten onder doen voor deze van andere centrums, doch de geest is nu eenmaal zoo en hij moet veranderd worden in 'dien zin, dat onze Aalstersche produkten die zeer ze ker do concurenlie kunnen onderstaan op alle markten van het land -en zelf daarbuiten te vinden zijn. Om aan dit programma een begin van uitvoering te geven vind ik het daarslel- lcn en oprichten der handelsfoor een prachtig gedacht, dat niet genoeg kan ondersteund worden en de medewer- king verdient van al deze die het wel meenen met de grootwording onzer moederstad. Kon men het om de liefde Gods in Aalst, verstaan dat door eene kleine in spanning van iedere handelsman er een reuzenkracht zou geschapen worden die wonderen zou verrichten tot 'de groot ste verbazing van hen zelve die er aan medegewerkt, hebben. Het oprichten eencr Handelsfoor le Aalst zal voor onze gavigc en wclmee- nende middenstand, nieuwe wegen openen en zal de grootste vruchten af werpen voor dc toekomst onzer stad, De Kommissie der Herstellingen heeft eene mededceling gedaan over de betaling der herstellingen door Duitschland en over de verdeeling lus- schen dc Bondgenooten, van de som men door het Reieh betaald. Den 31 Juli 1.1. was er eene som van 0 miljoen 315 duizend 236 marks goud betaald. De ontvangsten van de maand Juli 1.1. beliepen lot de som van 60 miljoen .113 duizend 225 marks- oud. Voor de maand Juli werden 'de vol gende betalingen gedaan Aan Frank rijk, 40.241 v881 m.-g.; aan Engeland, 15.104,782; aan Italië', 4.161370; aan België, 9.388.521 aan Japan, 9,949; aan Yougo-Slavië 2.876,877; aan Por tugal, 369.680; aan Rumenië, 587.604; aan Griekenland, 208,342 m.g. Ziehier 'de totale somiinen in marks goud, door dc verschillende geallieerde Staten, op 31 'Juli 1.1., ontvangen Frankrijk 360.148,271 j'Engeïand 78 miljoen 140,775; Italië: 55.900.653; België 85.732,770; Japan: 3.721.509; ougo-Slavië: 26.848,437 Portugal .423.928; Rumenië: 6.805.959; Grie kenland - 2.434,073; Polen:'40.179. Zooals men ziet, heeft Belgic op een totaal van 840 miljoen marks-goud, door Duitschland als herstelling be-, laald, 85 miljoen ontv&ngeiK ómdat wanneer 'deze wel lukt liet .voor zeker gebeuren zal, dat men ieder jaafl of twee jaar de proef zal hernieuwen.- Ik hoop mij niet te bedriegen wan neer ik zeg dat dit gedacht met de grootste geestdrift bij onze burgers zaj ontvangen worden en dat ze in het doo- de seizoen eens zullen denken, aan het' fabrikeeren van meesterstukjes yoor, onze Handelsfoor met toekomende Aal stersche Kermis, zoodanig dat zij niet' in hejt volle seizoen zich inspannen moe.* ten om iets samen le stellen. Yan nu af het plan opgevat om mede te doen en er een begin van uilvoering aangegeven weze de leuze onzer voor uitziende middenstanders. Denken we niet dat het onmogelijk is, neen driemaal neen wat ande re kunnen, kunnen wij ook en mis schien beter en om te bewijzen dat het met een beetje goede wil niet moei lijk is, zal ik u zeggen dat in het stadje Lokeren er ieder jaar een handelsfooi: werd ingericht en de beste uitslag af werpt voor de stad en voor de exposeer- enden. 1"4 .Wij mogen bier 'als zeer vast neer pennen dat er gemiddeld iedere dag een vijftien honderd personen deze ten toonstelling bezoekt; dat de exposeeren den er zeer tevreden over zijn en er zeer, goede zaken maken en niets beter vra gen dan ieder jaar hun stand te kun nen vergrooten om meer en meer te kunnen exposeeren en te verkoopen. De tentoonstelling welke Lokeren op touw zette weze een spoorslag voor de Aalstenaars en liet is oprecht jammer dat ieder van onze middenstanders o£ beter dat er geene 'delegatie van onze middenstanders die tentoonstelling kan gaan bezoeken, Oh, ik ben er vajTovertuigd, men zoiC de Haridelsfoor te Aalst eischen en lui de roepen om ze in te richten, daar; men aldaar dc ondervinding zou gaan' opdoen wat weinige moeite het kost om iets dergelijks en prachtig in tc; richten daar men aldaar zou gaan lee- ren en van stielgenooteii en vrienden, wat uitslag, wat nut, wal voordeel der gelijke tentoonstellingen tg wege bren gen. Men zou daar bestaligen, dat iri eene? Handclsfoor alles thuis hoort, tot zeif prachtige schilderijen welke de bewon- deringen afdwingen der bezoekers. Al les wat men denken kan is daar geëx poseerd en ieder doet zijn beste om zijn naam luister bij te zetten en zijn han del te vergrooten. u Ik schreef deze 'enkele regelen önï aan onze middenstanders te zeggen, dat wij werken moeten om onze stad be kend te maken, om hun van eene po - ging te verwittigen die voor hen van' het grootste belang is en hunne aan dacht meer dan waard, om een spoor slag te geven aan de inrichters en hun' te zeggen 3 tVooruit, niet geaarzeld, vooruit. Hou on trou. ij HIJ VALT VAN DERTIG METER NAAR BENEDEN EN IS OP DEN SLAG DOOD. De Gazette van Moline ontvangt volgend nieuws uit Allouez, .Wis. V.St. Pas zes weken geleden viel er al hier een groot ongeluk te betreuren, cn thans komt er opnieuw een schrik kelijk ongeval plaats te hebben, dit maal in de Ertsdokken van de Great Northern Co. De genaamde Alfons Du- monson, 43 jaar oud, vader van fami lie, viel tijdens hij aan den arbeid was", van dertig voet hoog naar beneden en was bijna op den slag dood. Juist hoe het ongdval plaats had, weet men niet, maar hij moet voorzeker eene ver keerde bew:(%ing gedaan en het even wicht verloren hebben. Het ongeluk had plaats in den namiddag van 2 Juli. i 'Alfons Dumonson werd geboren in Benfille (Caprvcke)', den 18 Juni 1882;; huwde in de kerk van Watervliet in 1912 met Elodic De Baets. Hij laa£ eene bedroefde weduwe met drie kin deren na: twee zoontjes, Victor, 12 en Albert 8 jacen oud en eene dochter,' Elisabeth, '16 jaren oud. Hij wordt óol^ nog overi'eefd door twee broeders. Ed ward, (ïie eene hoeve bewoond aan de Lake Side, en Theophile uit Colorado. Dumonson .Verbleef ginds 21 Jaar in, ArnenJtö'

De Volksstem | 1925 | | pagina 1