Uit Lourdes Maandag 17 Oogst Dinsdag 18 Oogst 1925 Oproep aau de Agenten van S. P. T. T. en Z. Groote omwenteling in het drukkersbedrijt Ministerie van Landsverdediging Uit den Kabinetsraad Ministerie van Landbouw De zaak De Muyter vóór de Luchtvaartbond Onze invalieden in Luxemburg Vreeselijke spoorweg rampen in Frankrijk Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 XXXI" JAARGANG NUMMER i3S DAGBLAD 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Npffel-Pb Genot Publiciteit buiten het Air. AALST J Agentschap. Havas, Adott Maxlaan, 13, te Brussel, Rue de Richelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. 0. 4, H. Septimus Zon op 4,46 onder 7,02 r H. H»lena Zon op 4,48 onder 7,00 Nieuwe Maan den 19 ?T:WEE BEKENDE PER SOONLIJKHEDEN OVER LEDEN. i De pelgrims, die dit genade oord meermalen hebben bezocht, zullen daar twee bekende persoon lijkbeden missen. Dc oude en gebogen prelaat, die jaren lang na afloop van de plech tige Sacramentsprocessie op de treden van de basiliek verscheen, om de wijdingsformule over mede gebrachte godsdienstige voorwer pen uit te spreken, heeft het tijde lijke met bet eeuwige verwisseld,; Enkele weken slechts na het ver trek met de Nederlandsche bede vaart in het afgeloopen jaar is hij op zeer hoogen leeftijd overleden. Zijn geheele leven heeft in dienst gestaan van Maria's heiligdom, waarvan hij het grootste deel der ontwikkeling heeft medegemaakt. Een andere figuur van beteeke- nis, die lange jaren een belangrij ke rol heeft gespeeld in Lourdes, is enkele weken geleden plotseling aan dit leven ontrukt. De ijverige en onvolprezen voor- feitter van het medisch bureau- dr. Marcliand, heeft op 15 Juli 1.1. in tegenwoordigheid van Mgr. Schoepfer, Bisschop van Tarbes en Lourdes, de oogen voor goed gesloten, Hoevelen zijn niet onder zijn oogen verschenen- die de lichame lijke- gezondheid in de grot van Lourdes hebben hervonden. Met welk een nauwgezetheid heeft hij niet steeds zijn moeilijke taak. die in zekeren zin een aposto lisch karakter droeg volvoerd. De talrijke verslagen, door hem uitge bracht, waarin een genezing alleen aan bovennatuurlijke inmenging kon worden toegeschreven, getui gen van zijn onpartijdigheid en de hooge opvatting van zijn plicht als geneesheer en als katholiek. Bei den gingen ten nauwste bij hem samen. En voorgelicht door een uitgebreide medische kennis, ver zuimde hij nooit als man der we tenschap eritisch te werk jtfe gaan, alvorens een uitspraak te doen, dié de pelgrims zelf al te gaarne ver wachtten. De Nederlandsche doc toren, die hem zoo menigmaal heb ben medegemaakt te midden zijner werkzaamheden, zijn meer be voegd dan ik, hierover een oordeel uit te spreken. Maar zeker is dat hij de onge- loovige wereld menigmaal het overtuigend bewijs heeft geleverd dat dc wonderen van Lourdes niet op waan en suggestie berusten doch, alleen zijn toe te schrijven aan de inwerking van een hoogere macht. Hij was een oprecht dienaar der H. Maagd, wier pleitbezorger hij als 't ware was tegenover de we reld. Niet het feit te verklaren, dat er wonderen in dat genade-oord gebeuren, was zijn taak; hij had sleehls de miraculeuze genezingen tc registreeren- na deze aan de we tenschap te hebben getoetst. Het valt moeilijk in te denken, dat dr Marchal niet langer zal ze telen in zijn «bureau de consta- tion». Vergeten zal hij echter niet worden door de velen, die door hem hun innigste wensclien zagen be kroond, officieel als wonder te zien erkenI wat zij voor zicii zelf reeds als dusdan g hadden aangenomen. Hun gebeden zullen hem verge zellen op de reis naar de eeuwig heid, waar deze trouwe dienaar van Maria ongetwijfeld het loon zal ontvangen voor zijn arbeiden in Haar dienst op aarde. (Uit de Hollandscjie Tijd.) Gij weet dat de evenlallige commis sie is samengesteld en dat aij, in hare eerste zitting-, de middelen heeft en-? der^ocht om op een zoo kort mogelij ken tijd de. twee onderzoeken te doen, die de Heer. Minister wil .vooraleer eene beslissing te nemen aangaande 'het commissionnement der werklieden. De vertegenwoordigers dezer even- tallige kommissie bestaat uit veertien afgevaardigden van het Beheer en der tien van de organisatiën, namelijk ze-? ven van het Nationaal Syndikaat, twee van het Kristen Syndikaat, twee van den Postbond, twee van den Bond yap Ambtenaren en bedienden. Door deze samenstelling word.en al die. katego- rieele bondjes en alleenstaande ver-, eenigingen .tot verdwijnen veroor deeld, gezien zij gansch onmachtig staan om de belangen van hunne leden te verdedigen. Dit feit is zooveel te meer waar, dat alieen aan de vier erkende organisatiën zullen kaarten afgeleverd worden, waardoor het aan hunne vertrouwens mannen zal worden gegeven zich rechtstreeks in verbinding te stellen met de onmiddelijke oversten om de noodige klachten en grieven op te los sen Door dergelijke' handelwijze is het, meer dan klaar dat iedere agent zich zal moeten vereenigén wil hij zijne be langen zien verdedigen en wel in een der vier erkende organisatiën; daar buiten is geen plaats. Het Kristen Syndikaat. ia van gevoe len dat het de eer kan opeischten tot op heden het best de belangen van het personeel te hebben verdedigd. Al dé feiten opsommen dat het reeds be werkstelligde, al de verbeteringen neerschrijven dat bet reeds deed ver wezenlijken zoti veel te lang wezen, aU leenlijk wil liet wijzen op de verbete ring der loonen de veralgemeenirig der woonstvergoeding het bekomen Van kindertoeslag zijne houding in zake duurtetoeslag vermindering ten jarc 1921, en zijné aanhoudende werking len voordeele van het behoud van de aolilurendag, zijn zoovele be wijzen van de degelijkheid en de eer lijkheid waarmede het Kristen Syndi- kaat zijn strijd voert. Door daden heeft'het in het verleden bewezen dat de agenten in liet Kristen Syndikaat vertrouwen stellen mogen en deze zijn zoovele waarborgen voor dc toekomst, waarin er nog yeelerlei dient: verwezenlijkt te worden. Het loekomslprogramma van het Kristen Syndikaaf., dat door zijn Raad van afgevaardigden te Namen, op 12 en 13 Juli, is aangenomen, bevat., pun ten welke eenieder aanbelangen, zooals de veralgemeening der woonstvergoe ding, Herziening der !oonen en wedden statuut van het. personeel, enz. Het is om dit programma te verwei zenlijken dat wij een bijzondere oproep richten tot deze welke onvereenigd slaan of dezen vereenigd in die kleine bondjes. Wij zijn van gevoelen dat de genen die op liet standpunt staan van de klassenverzoening, dat wil zeggen, dat degenen die een oplossing van het maatschappelijk vraagstuk willen, door wedcrzijdsch vertrouwen, dooi; samenwerking tusschen gezag en ar beid, dat de partijgangers van dit stel sel in onze rangen tehuis liooren en onze organisatie moeten komen ver sterken. Werklieden, bedienden, en beamb ten, neemt wel in acht dat er in de toe komst geen plaats meer zal wezen voor de ongesyndikeerden en dat zij alleen en verlaten zullen staan in dien schoo- nen en verheven strijd tot opbeuring en groot making van ons volk. Werklieden, neemt wel in acht dat, door het Syndikaat alleen, uwe toe komst kan mcnschwaardig worden en dat gij daarom moet lid worden van het Kristen Syndikaat. Bedienden en beambten, en in liet bijzonder gij, katholieke bedienden en beambten, overweegt dat gij eene groote verantwoordelijkheid draagt wanneer gij door eene kaste mentali teit u onttrekt aan het verlecnen van dien steun, die onz^ Cliristeno organi satie van U terecht zou moeten ver wachten, TT in het bijzonder weze er gezegd, dat "de tijd gekomen is dat gij plaats noemt in onze gelederen, om- u nuttig te maken aan den strijd die wij voeren om de maatschappij te hervor men, op Christene grondbeginselen. Ieder begrijpe dus zijne plicht. De leuze weze: geen versnippering van krachten. De anti-socialisten worden lid van het Christen Syndikaat, gALVATQIt. Twee Engelsehen zouden. naar «Reuter» meldt, het middel hebben ge vonden om het drukken met metalen letters te vervangen door een nieuw procédé, flat de letterkasten en de thans, gebruikte linotypen uitschakelt. Bedoelde Engelschèn hebben photo- grafische rolfilmen (pellicules)' uitge vonden.. die de letters, cijfers, leestce- kens, enz., geven en de daarmede over eenstemmende karakters vervangen De uitvinding zou 't huidig druksys- taem geheel het onderste boven wer pen. De drukkerij werkplaatsen zouden heel klein zijn, en de kosten zouden veel minder bedragen. Het nieuwe toestel doet aan 'd schrijfmachine denken. Wordt zij aan gewend met de hulp van de gewone of van dc draadlooze telefonie, en bij voorbeeld te Londen in werking ge bracht, dan zou men tegelijkertijd te Parijs, en te Edimburg teksten kunnen zetten. MILITAIREN MET ONBEPAALD VERLOF. De Minister van Landsverdediging herinnert den militairen met onbe paald verlof, dat zij geen dienstverbin tenis voor een vreemd leger mogen aangaan zoolang zij niet vrijgesteld zijn van alle militaire verplichtingen, waarvan den duur vijf en twintig jaar bedraagt. DE OFF1CIEELE MEDEDEELING. Vrijdagnamiddag werd, zooals w»j gisteren aankondigden, een nieuwe vergadering gehouden, in het ministe rie van Ekonomisehe Zaken, van den Kabinetsraad, onder voorzitterschap van den li. Poullet, kabinetsleider. De officiede mcdedecling aan de pers zegt Lie. tb Yandeiuelde zette den iui- tenlandschen toestand uiteen en gaf aan den Raad ker.nis van de briefwis seling gevoerd tusschen de Belgische Fransche en Engeiscbe regeeringen wat betreft bet veiïiglieidspakt. De Raad heeft verder kennis ge nomen van den staat van dc onderhan delingen voor de terugbetaling van dc Amerikaansehe schuld.»' DE AWïERIKAANSCHE SCHULD. Aan dié'uitcrs'. lakonieke meded e- ling kunnen wij nog de volgende bij zonderheden toevoegen: Het onderzoek van de kwestie der schulden aan Amerika, waarmee in de Donderdagschc bijeenkomst reeds een aanvang genomen werd, maar dat tpt geen besluit leidde, werd voortgezet. In den loop van de Vrijdagsche bijeen- Scomst werd op het departement van Buitenlandsche Zaken een nieuw tele gram van de afgevaardigden te Was hington ontvangen, telegram 'dat on_ middelijk aan den Kabinetsraad mede gedeeld werd. Even daarna werden drie deskundi gen van het departement van Finan ciën bijgeroepen om aanduidingen te verstrekken van lechnischcn aard over de modaliteiten van het Belgisch be- t aalvermogen. In de regeeringskringen laat men opmerken, dat in deze kwestie feitelijk geen besluit te nemen valt door de re geering. Onze schuld aan Amerika omvat een oorlogsch en een .naoor- logseli gedeelte. Over die twee bedra gen zelf valt- bezwaarlijk te onderhan delen, alleen over de betaalmodalitoi- ten: interest, jaarlijksche afkortin gen, enz. En deze kunnen alleen voort spruiten uit. de onderhandelingen zelf. Zoodat er feitelijk ook bezwaarlijk spraak kan zijn van voorstellen. Het is klaarblijkelijk dat de Kabi netsraad besloot tot nieuwe onderrich tingen aan de Belgische afvaardiging, die haar onderhandelingen te Was- hinglon zal voortzetten. Dit in strijd met sommige geruchten, volgens de welke de onderhandelingen zouden af gebroken worden. Naar in sommige kringen vernomen werf), zou Amerika voor de Oorlogs- sctiuld een interest van 1 t. h., voor de andere schulden een interest van 2 tol 4 t. li. vergen. Van officicelc zijde wordt de hoop uitgedrukt, dat de ge voerde onderhandelingen tot een be_ sluit zullen geraken. BEGROOTINGEN. In don loop van 'den loop van 'de ver gadering drong minister Poullet aan opdat zijn kolloga's spoed zouden zet ten bij het opmaken van dc begroeiin gen QVCE 1926^ TUINBOUWDIENST. Gedurende de maand Juli wared 'de afwisselende zonne- en regendagen de groententeelten gunstig; ook is er alom overvloed, bijzonder wat betreft de princessenboonen, de snijboonen, de tomaten. De markt van Mechelen blijft steeds van groot belang: zekeren dag heeft men er lot 3.25'2 colli's groenten verkocht, waarvan .1.500 manden prin cessenboonen en snijboonen en 900 manden tomaten. Die ontzaglijke te koop gestelde hoeveelheden hebben natuurlijk de prijzen merkelijk bein- vlocd. .Wat betreft de verzendingen voor allerlei bestemmelingen, deze ste gen Tot 1.088 wagons. De aardappelen zijn goed opgeko men en van uitmuntende hoedanig heid. De planting gebeurde 'dit jaar op zeer groote s.chaal en de oogst is over vloedig. Inzonderheid de Kempen, die einde der maand begonnen is, beschikt over een aanzienlijken voorraad. In fruitboomteelt zijn de peren", 'de reines-claude en de pruimen in \t alge meen schaarsch". Daarentegen maj men tot heden hopen op een rijken ap pelenoogst. Men treft tamelijk" veel wollige bloedluis; en schurft aan. De De appelmade veroorzaakt groole schade; ook kan men het gebruik van vang-banden niet genoeg aanraden. Donderdag, 12 dezer, heeft het be stuur van de Kon. Belg. Luchtvaart- Club, de zaak De Muyter in haar geheel besproken. Men heeft liem het reclit niet betwist een persoonlijk onderzoek in Spanje in te stellen, daar hij als me dedinger aan den Gordon-Bennett- wedstrijd, lijdelijk was ontslagen als lid van de luchtvaart-commissie. Docli men heeft ten zijnen laste behouden: a). Zijne leugen tegenover M. Han- sez, voorzitter van de luchtvaart-com missie, als zou hij, De Muyter, niet in Spanje zijn geweest; b) Dat hij dit onderzoek met Gheude heeft medegedaan, zonder zijne kon fraters der bovengemelde commissie te verwittigen; Dat hij dus een schijn van wan trouwen heeft doen ontstaan in het buitenland, nopens, de beslissing der bedoelde commissie, over de klassee ring in den Gordon-Bennett-wcdstrijd. Het bestuur van den Aéro-Glub, na de bekentenis van De Muyter te hebben aanhoord en zich willende inschikke lijk toonen. gezien zijn voorgaande 6port-prestaties, heeft aan De Muyter eenige dagen tijd gelaten om zelf zijn ontslag aan te bieden als lid der com missie van luchtvaart. Luxemburg, 10 Aug. Zondagoch tend, tc 11 uur, kwamen 75 Belgische invaliden, per extra-trein, alhier aan, door een reusachtige menigte opge wacht. Toen de trein het station bin- nenstoomde, speelde een orkest de Braban^onnc», waarop de muziek- kapel van het le regiment Belgische1 grenadiers, welke dc invaliden verge zelt, met het volkslied van het Groot- Hertogdom, «Hemecht», antwoordde. Schepen Razen, uit naam van hel in richtend komjteit, begroette de Bel-' gische invaliden en herinnerde aan de banden, welke tusschen het Groot-Her togdom en Belgio bestaan. Kolonel Wallis sprak een kort dankwoord uit, waarna plaats werd genomen in rijtui-J gen cn do Belgische gezant tc Luxem burg, de li. Nicuwenliuys, zich bij den stoet aansloot. Voorop gingen de Luxcmhurgsclie oud-soldaten en vrij-, willigers met. hun vaandel. Tusschen een dubbele haag van sympathieke, toejuichende toeschouwers, werd naar het gedenkteeken der Luxemburgsclie gesneuvelden gereden, waar kolonel Wallis een bloemenkrans legde. Te middag bereikte men het raad huis, terwijl een afvaardiging der in validen in het rcgeeringspaleis door den h. Prum. minister van Staat, werd ontvangen. Ten stad huize sprak de h. Diderich, burgemeester, de vermink ten toe en bracht hulde aan het offer, dat zij niet aarzelden te volbrengen voor de vrijheid van hun land. Ook zei_ de liij te hopen, dat dc kleine misver standen, welke nog tusschen Belgio en Luxemburg bestaan, spoedig tol hel verleden zullen behooren. Tijdens 'de plechtigheid speelde, de LuxembuTgsrhe krijgsmuziek op de Markt, een konccrt ter. cere van de ^Belgi^cho. gasten^ EEN TREIN ONTSPOORD IN VOLLE SNELHEID. REEDS ELF. DOODEN EN TALRIJKE GEWONDEN. (Havas). De sneltrein 37, om 15 uur yertrokk.en uit Parijs naar Bou logne, is ontspoord bij het binnenrij den van de static van Amiens. Volgens de linlichtingen ontvangen op liet ministerie, is de ontsporing veroorzaakt door de te groote snelheid. Tien wagons zijn ontspoord. Do hoofdlreinwachter is gedood. Op 't oogenblik telt men 8 dooden en een vijftigtal gekwetsten, onder wie G of .7. zeer ernstig. Dc mecanicien en de ma chinist zijn ongedeerd, doch zij zijn terneergeslagen en kunnen op geen van dc hun gestelde .vragen antwoor den. NADERE. BlJZOniüürtüZ^^W. Op het oogenblik der ramp rolde de trein aan eene snelheid van 90 km. in het uur. Het is de lokomotief die .eerst uit de sporen spreng, den fourgon cn de eerste negen rijtuigen meesleu rend. Verscheidene rijtuigen vielen öm of stortten opeen met een hels.ch ge- druisch; enkele schoten in brand. Doch gelukkig w as me a \t vuur gauw mees ter, terwijl men van onder hol puin talrijke gewonden haalde, die bloe dend uitgestrekt lagen tusschen do klompen hout en ijzer. Een vijftigtal reizigers, waarvan 7i ernstig waren getroffen, werden naar den hulppost der statie gebracht-, en verder naar het hospitaal van Annens.-- Onder hen bevonden zich een aantal Engelselie toeristen, op weg naar Bou logne -aan-Zce. Acht lijken van 'reizigers, 'die op dert slag werden gedood, werden onder de verbrijzelde wagens gevonden. Zoodra de Minister van Openbare werken, M. Laval, kennis kreeg van de ramp, heeft hij zich ter plaatse bege ven. De ontspoorde (rciiï was bijna gansclT samengesteld uit derde klas wagens van oud model: de meeste rei zigers gingen in villegialuur naar de zee. De wagens slaken da^ ook stamp vol. De trein kwam in volle 'snelheid de statie van Amiens binnen, waar hij nochtans moest, stoppen. Het was juist het uur waarop Mi nister Briand op zijn terugkeer van Londen Amiens móest voorbijrijden, zijn trein is dan ook in deze statie aan gekomen veertien minuten na het on geval, met eenige vertraging door do verwarring die in den dienst was. ont staan. REEDS 11 DOODEN. Amiens, 13 Aug. De opruiming?- werken in de statie worden met vlijt doorgezet. Het aantal dooden is 11: dit der ge wonden 84, waarvan 3 in hopeloozen toestand verkeeren. Het ongeval is wel degelijk aau de overdreven snelheid Le wijten. De ma chinist, Alfred .Veraglie, 42 jaar oud, van de slelplaats Kales, reed met eene gemiddelde snelheid van 128 km. langs de baan en in de statie van Amiens, aan 92 in de plaats van 40! Dan heeft hij te bruusk willen remmen en de wagens zijn uit. de sporen gesprongen. De trein was nochtans zonder ach terstel uit Parijs vertrokken. De ma chinist werd dan ook aangehouden, doch op bevel van den Minister lörug losgelaten, omdat naar zijn oordcel de bekomen snelheid, wel groot, maar niet overdreven was. De machinist is letterlijk het hoofd kwijt; men heeft hem als een waanzin nige langs do 'sporen zien dwalen. De Minister wil eerst de volle verantwoor delijkheid vaststellen, vooraleer eene beschuldiging uit tc brengen, vooral daar Veragl.c een der best. aangetee- kendc agenten der maatschappij is. DE GEKWETSTEN. Men spreekt, in het geheel van 160 gewonden, maar velen konden, na ver pleging, ferugkeeren naar Parijs. Een persoon die erg verbrand werd door sloomontsnappingen is Vrijdag morgen, om 4 uur, in liet hospitaal overleden. In liet doodenluiis liggen do vrcesclijk verminkte lijken op oono laag slroo. Een bebloed laken bedekt hen. In do groole.. zaal worden de gewon den verpleegd. Een hartverscheurend, tooneel had plaats. Een reiziger die midden 'don nacht overleed, lag naast zijn zoon, die machteloos den dood strijd van zijn vader bijwoonde. Yijf gekwetsten ïijn sz bijzondec

De Volksstem | 1925 | | pagina 1