Priesterlijke benoemingen Yreeselijk drama te Berehem Bloedige \echlparlij te Geul Aanhouding te Genlbrugge De kerkdiefstal e.- te Ophasselt Erg auto-ongeluk Drama te Granr!=Lecz ALLEEN m DE WERELD AUGUST SNIEDERS Vreeselijk motocycTe- oui-cluk te Dotlenys Een gevaarlijke vondst Altijd te Assche Molen afgebrand teRonse Fabriekhrand te Merxem Hevige brand te Haine St Pierre Ongelukken op <le foor te Brussel >eid onder liet luiden der klokken. Daarna- bekloro*den lieer Van Collie, Schepen der stad, provinciale senatèur, in hoedanigheid van voorzitter van liet leestcomïteit het verhoog, gaf eene schets wat Róusselaere was, voor- tij dens. en na den oorlog en verzocht den heer Burgemeester en het stadsbe stuur dit monument als blijvend aan denken U willen aanvaarden, waarop de heer burgemeester antwoordde, dat hij zich overgelukkig achtte dit monu ment onder zijn bestuur te mogen aan vaarden en hetzelve te huldigen en ver zekerde het ten aller tijde in eere zou behouden worden, het lijden en zege behaald door onze moedige bevolking wecrschertsende. Daarna had de opvoering plaats der jVredescantate, door 800 uitvoerders, .woorden van den heer J. Van den Ber- ghc en muziek van den heer Bingiers en zulks op een zoo meesterlijke wijze dat al de aanhoorders, in een machtigen bis de herhaling er van eischten. Daarna had op de St. Amandsplaats en op de Nieuwe Markt van Onze Lieve Vrouwparochie turnoefeningen plaats, terwijl op de Groote Markt een künst- koncert door de stadsfanfare1 van Kort- ri.jk gegeven werd en grooten bijval ge noot. Tot slot dezer feestelijkheden werd er door den vermaarden kunstenaar Mac Dauley begeleid door muziek acrobatische oefeningen in de lucht met vuurwerk uitgevoerd. Tijdens de ze oefeningen bevond zich op de markt een zee van volk die den kunstenaar tijdens zijne uitvoering uitbundig toe juichte. De Groote Markt en toren van het nieuw stadhuis waren sierlijk met elektrieke lampen verlicht en deze zoo schoone feestelijkheden, begunstigd door een overheerlijk weder zullen lang in het, geheugen der Rousselaer- sehe bevolking blijven. -VVV Zijne Hoogw. de Bisschop heeft pas foor benoemd te Bcirvelde den E. H. Grootaert, onderpastoor te Ledcberg, in vervanging van E. H. Verhelst, dic zijn eervol ontslag bekomt. vV ONDER EEN TREIN. Tn dc statie van Berehem, heeft zich gisteren voormiddag een schrikkelijke gebeurtenis afgespeeld: een man wilde namelijk van het leven berooven door onder een trein te springen. De toedracht der zaak is als volgt: Ongeveer 100 meter buiten de tunnel der vestingen sprong eensklaps zekere Jos. De B.., 41 jaar oud, schilder van beroep en wonende De Boeystraat te Antwerpen, op het spoor, juist op het oogenblik dat de trein n. 521, die van llamont kwam en om 8.53 uur in dc Middenstatie moest aankomen, nader de. De machinist remde wat hij kon, doch zijn pogingen waren tevergeefs. Wanneer de trein tot stilstand ge bracht was vond men het verminkte li chaam van De B..., onder den vierden wagon. Den man werd liet rechterbeen tot aan de bil, het linkerheen tot aan de knie en de rechterarm tot aan den schouder afgereden. Jn wanhopigen toestand werd de on gelukkige naar het Mariagasthuis overgebracht, waar men dadelijk tot de vereischte heelkundige bewerkingen ove* ging. Bij zijn ondervraging door de poli tie weigerde hij alle inlichtingen te geven. Hij wilde niet zeggen wat hem tof. die wanhoopsdaad deed overgaan. Hij bekende noch lans dat hij voor den trein gesprongen was. DE B OVERLEDEN. Ondanks de bos.fe zorgen, is De B., rond 12 V-i uur ann zijn wonden bezwe ken. VERNIELING VAN EEN DRANKHUIS. Zaterdag liep' een Russisch stoom schip, geladen met mijnhout, dc haven van Port-Arthur binnen. Eenige der manschappen (Lithcnicrs) begaven zich naar het café «New-York>> staan de op liet gehucht genaamd den Grij zen Hcnkst liet was toen omstreeks 10 ure des avonds.. Zij bestelden een consommatie en zaten gezellig, met de waardin te praten over de lotge\allen hunner reis, toen opeens oen 12 a 14 tal matrozen van bovengenaamd schip binnen traden; weldra ontstond er een woordenwisseling oiii welke reden moet nog door hét onderzoek uitge maakt-worden, en men was op het punt handgemeen te worden; nochtans ge lukte de waardin en hare zuster erin de kerels .aan de deur te zetten; voor zichtigheidshalve sloot men de lier berg, daar hunne inzichten niets goeds voorspelden. Niet zoodra was dit ge daan of op een gegeven oogenblik werd liet. huis stormenderhand ingenomen, Met zware balken beukte men de deuren met kasscinen werden al de vens ters onder en boven uitgegooid. Het gevaar inziende, hadden de gezusters Thicnpont, geholpen door twee man. nen uit de buurt, inmiddels, barikaden gemaakt met tafels en stoelen, doch niets was bestand aan zulk een woest geweld het hoofd te bieden; men ver dedigde zich in uiterste wanhoop met. stoelen en zetels. Eensklaps sprong de woeste bende binïien en met ongemee- ne razernij sloegen ze alles kort eii klein als stof; toen de drankzaal in puin lag, verwoesten zc de keuken en een gedeelte der bovenverdiepen. Een der toegesnelde geburen, de genaam de Everaert Alfons, die den ouden va der wilde redden, tegen de woede der wildemannen, bekwam een geweldigen slag op het hoofd, bij middel eener flesch; in den pikdonkeren geleek dit op een echte moordkuil: men wierp, men sloeg met. flesschen, glazen, stoe len en alles wat hun onder de hand viel: er werd met messen gekerfd in het, wilde, zoodat er weldra verSeheide- ne erg gekwetsten waren, welke door een bijgeroepen geneesheer ter plaaf- s.e .verzorgd werden. Onder de erg ge,, kwetsten bevindt zich" 'de zuster der waardin welke- eene diepe messteek id dé achterbil.Ïïëkomen heeft. De politie,'per telefoon verwittigd, kwam dra' een einde stellen aan die bal dadigheden én, geholpen door eenige burgers werd er een ware klopjacht in gericht. Het duurde echter niet lang of vier der wildemannen waren inger- kend en stevig geboeid werden zc dan per celrijtuig naar de gevangenis van Gent overgebracht. Men schat de aangerichte schade op circa 20 &"25 duizend frankf want on der de vernielde meubels bevindt zich eene onlangs nieuwe piano-orgel wel ke zrnen duizend frank gekost heeft en waarvan nog enkel de kast en de erg beschadigde muziekrollen van over blijven. Naar loopende geruchten zouden er reeds een tiental dier heihamers, achter slot en grendel zitten. Het, huis is daii ook den ganschen dag afgezet en be waakt geweest door de politie. De politie van het Arsenaal kreeg Zaterdag laatst een persoon in het oog die hen verdacht voorkwam. Aange houden en naar het politieburcel ge bracht, werd hij onderhoord door den heer policickommissaris De Bruycker, van het Center, aan wien hij verklaar de zich te noemen Messiaën eri jp. de laatste dagen verscheidene dief ten. te hebben gepleegd te Mei Je, onder andere bij den heer burgemeester Spae, waar hij boter, hesp, enz., had gestolen;. Het kereltje, een 19-tal jaren pud, werd opgesloten en Maandag tor be- ehikking gesteld van het parket^ dat. hem in het gevang deed opsluiten* .Wij hebben reeds gemeld dat een zekere Jozef Van Wymeersch van Eist, aangehouden en te Audenaarde opge sloten werd. Deze kerel duidde als. me deplichtige aan zekeren Gyriel Van. den Driessche van Maria-Audenhove-. Het parket stapte in die gemeentje af en ging den aangeklaagde in zijne -wo ning onderhooren. Hij werd met Van Wymeersch gekon- fronteerd, die zijne beschuldiging niet durft houden staan. Dc schelm beken de zelf dat hij Van den Driessche ten onrechte beticht had. Hiel parket zoekt den Waal op,, die met Van Wymeersch te Ophasselt ge zien werd. Zondag avond, rond lialf zeven, had op de baan Gheel-Tessenderloo een erg auto-ongeval plaats. De auto van den heer "dokter Van Hubon kwam uit de richting van het dorp gereden, wanneer plots een zinnelooze zich hardnekkig midden op .de haan stelde. De auto ver traagde en wilde op zij rijden, doch de zinnelooze wierp zich dan plots voor de wielen van het voertuig, hetwelk hem heelemaal over het lijf ging. De dood moet oogenblikkelijk geweest zijn. Dadelijk werd het bestuur der Kolo nie en de plaatselijke politie van het ongeval op de hoogte gebracht en een eerste onderzoek ingesteld. Het schijnt bewezen dat het slachtoffer al sedert een paar dagen sprak van zich om het leven te brengen. EEN KNAAP DOOR EEN GEHEIMZIN NIG SCHOT GEDOOD. De gemeente Grand-Leez, nabij Gem- bloers, werd Zondagnamiddag door een geheimzinnig drama in opschudding eb pacht. Twee jongelieden, Jules Letoy en Octaaf Rousseau, wederzijdsch 17 en 18 jaar oud, waren fruit aan het pluk ken in den hof van M. Francois Charles. Een geweerschot weerklonk en Leroy werd getroffen aan den mond en op den lag gedood. Het wapen der misdaad is terugge vonden. Francois Charles ontkent ech ter dat het zijn eigendom is. Men spoort dus op welke de beweegreden dezer ge heimzinnige misdaad zou kunnen zijn. een verhaal uit onze dagen DOOR te, bestond er gevaar voor deze woniif- gen. Het. vernielend element woedde zoo geweldig dat. weldra het dak instortte, en de zolderingen der andere vérdicy pingen naar beneden kwamen met het. gevolg dal. een gedeelte van den muur langs de Eugeen Meeiisstraat- instortte. Een ander gedeelte van den muur ge raakte bouwvallig en om mogelijke on heilen te vóórkomen, zal hij moeten omvergehaald worden. De oorzaak van den brand is onbe kend. r» Zondag rnorgend nam M. Oktaaf De- knudt, sonslrucleur-rnèkanicieh, wo- n'endc TJpcrslraat tc Dottenys, deel aan een molo-rallye. Gekomen op liet grondgebied van Kain, zag hij niet dat er op den steenweg een put was, er- el er in. Dc voorste band van de motc was gesprongen; al de andere motorij ders die achter hem waren, reden over hem. Toen men Deknudt opnam, was bijna het hoofd van de romp geschei den. Dc ongelukkige wérd overgebracht- naar eene kliniek van Doorni-jk, waar hij den geest. gaf. liet slachtoffer' was slechts een' jaar gehuwd. Sedert ongeveer drie jaren is men begonnen met den heropbouw van Sint, Martenskerk te Yperen >en daar de to ren hier en daar erg geborsten is ten gevolge van het. geschut, bete ft men be sloten deze een einde af te breken om alle verdere ongelukken te vermijden. Nu heeft men Vrijdag langs den 'kant van den trap een obus gevonden van 15 c-m. die een meter en half diep in het metselwerk gedrongen was. Daar dc mannen welke aan het fyerk bezig zijn, weigerden voort te doen, heeft men zich verplicht bevondeji^. de annen van de genie te vragen om lret gevaarlijk werk, uithalen van den pbus he doen, hetgeen voorwaar geen la chertje zijn zal. En nog mag men van geluk spreken dat geen een der werklieden bij onge val er op gekapt heeft, anders had den wij nogmaals ongelukken te be- reuren gehad. Langs den Genlschensteenweg heeft Zaterdag avond op het grondgebied van het gehucht, Terheyd.cn een vrij erg on geval plaats gehad. Een automobiel, gevoerd door M. B... reed langs gezeg den steenweg in de* richting der hoofd stad. Aan eene kromming der baan kwam een andere automobiel in togen-* overgestelde .richting met groote snel heid aangehold. Eene botsing scheen onvermijdelijk. M. B... gaf een plotsen ruk aan het stuurwiel met het- gevolg dat het voertuig tegen den boordsjeen van het gaanpad botste. Dc schok ,,was zoo geweldig dat de as van het rechter voorwiel brak en de vijf inzittende^ op het voetpad geslingerd werden. De voerder en zijne vrouw werden vrij'erg gekwetst aan het hoofd; ook de dx'ie andere inzittenden hebben kwetsuren opgcloopen. Na de noodige zorgen ont vangen te hebben in een naburige kliniek zijn allen kunnen huiswaarts keeren. De auto is groot el ijks bescha digd. De gendarmen deen het gebruike lijk onderzoek. 20ste Ter volg. En dc oude boschwachter, met zijn kort geknipt grijs haar, zijn ge bruind wezen, zijne lange wénkbrau wen en altijd zijn kort, doorgerookt pijpke in den mond? 'Juist, en die Zondags zijn groe nen jagersjas aandeed om ter kerke te gaan... Ja, die rustte reeds lang op het kerkhof, en velen wisten zelfs niet meer dat hij bestaan had. Deze was. in derdaad voorhij gegaan, gelijk eene schaduwe die langs den witten kerk muur geschoven was. Herinnert gij u nog den weg, die beneden aan den voet van den berg, waarop ons huis lag, uit het bosch kronkelde? Nu ging die .weg opwaarts, dan daalde hij, nu vermeed hij hier eene rots, daar eene diepte; maar toch. op het terras van het kasteel staande, konden wij 's avonds geruimen tijd de gele diligence zien. T)e dilicence beslaat neg. Of het juist, dezelfde is, weet ik niet; maar zc ziet er even versleten uit als destijds, en de paarden zijn even houterig als toon. De zuster keert met hare denkbeel- Op het einde der verleden week ont stond er brand in den molen van M. Krokhove, staande op d-e loge Duronne. De brand begon in het bovengedeelte De eigenaar die er alleen in was, gaf het noodsein en de geburen snelden toe, om bet vernielend element te be strijden. De brand nam zulke geweldige uitbreiding dat alle poging te blusschen vruchteloos was. Het materiaal, dc koopwaren cn de meubels zijn de prooi der vlammen geworden. Er blijven nog enkel verkoolde muren over. De schade wordt op 70.000 frank ge schat. De brand zou ontstaan zijn door het ontploffen van een motor. EEN OLIESLAGERIJ IN DE ASCH GELEGD. Gistermorgen, omstreeks 7 uur. is brand uitgebroken,in de-olieslagerij en fabriek van lijnkoeken, loebel.oorend aan den h- N. Cardon de Liehtbuer, eri gelegen op. den hoek der Westkade en dó Eugeen Meeusstraat, te Merxem. De fabriek heeft, een oppervlakte van 10 bij 15 meter, cn heeft twee verdie pingen. Het, vuur moet op de tweede verdieping aanvang genomen hebben en breidde zich zeer snel uit want op een oogwenk sloegen de vlammen door het dak heen en stond het gansehe ge- houw in lichte laaie. De brandweer der gemeente, onder bevel van den h. Van Gooi, snelde met gansch het materiaal ter plaatse, maai de brand woedde zoo hevig en dreigde een zoo schrikwekkende uitbreiding té nemen, dat de hulp van Antwerpen, moest ingeroepen worden. Men vreesde dat het vuur zou over slaan naar de houtstapels, achter de fabriek gelegen, en toebelioorende aan de stoomzagerij Verhaeren, daarom werden deze bestendig onder water ge houden. Ook de gevels der huizen aan de over zijde van de brandende fabriek gele gen, werden met water besproeid, want door de kolossale teweeggebrachte hit Zondag rnorgend brak een hevige brand uit in een groot gebouw, recht over de statie van Haine St. Pierre, dat in appartementen verhuurd wordt. Het vuur deelde zich mede aan de naburige woningen; de.hulp der pompiers van La Louvière en Morlanwelz moest wor den ingeroepen. Het gebouw en de drie andere huizen zijn geheel vernield on twee anderen erg beschadigd. Een 20-tal huisgezin nen zijn dakloos cn al hun huisraad is in den vuurpoel gebleven. De schade bedraagt meer dan vijf honderd duizend franken. den gansch in dien tijd terug. Ik zat boven op de dilicence, even als twee andere personen, die ik niet kende, en die zich ook om mij niet meer bekommerden dan dat zij mij vuur vroegen. Een dezer twee was een alweter: hij roomde er op, dat hij het land en dezes, bewoners als zijn binnen zak kendeen' dat scheen ook wel Van den s.tofferigen weg iir het dal zag ik allengs het huis op den berg te voor schijn komen, 't Was nog hetzelfde huis, met blauw schaliën dak en wit- rood gestreepte veranda; maar 't kwam mij voor alsof het kleiner ge worden was, misschien kleiner omdat ik grooler werd. Het lag in den gloed der ondergaande zon, die zijne muren, evenals voor vele jaren, met een zon derlingen glans overgoot, en zijne glasruiten in rijke kleuren tintelen deed. Ik zag het droomendé als een ouden vriend, als een oud lid onzer fa milie. TJit mijne s.tille beschouwing werd ik eensklaps opgewekt door de stem van den alweter, een zeer leven dig persoontje, die tot den andere, een slaper, zegde: Een schoon goedje; schoon gele gen, lie De slaper zag op en knikte lang zaam. wie er nu woont, weet ik niet, zoo sprak de alweter voort maar vroe oen ik nog maar zoo hoog was. als burggraivin, met twee harer kindéren. s> Mijn hart klopte hoorbaar; ik "zag den spreker sterk aan, denkende in -hem een onzer oude bedienden te zien; aoch zijne wezenstrekken waren mij vreemd. Ik bedwong een zeer natuurlijk ge voel, dat mij.aanzette mij bekend- te maken; want reeds dé woorden ik was een van' die kinderen trilde op mijne lippen. Ik zweeg dan ook. Twee met elkander in strijd zijnde gevoelens deden zich in mij op den vreemdeling laten spreken, en eindelijk iets van vhet jelveim ontdekken dat het leven mij ner moeder omsluierde; ofwel hem,on- middelijk verklaren wie ik was en hem door eene krachtvolle houding, verbie den den naam van Mevrouw d'Engel- grave aan te raken. Handelde ik yer- keerd met aan het eerste gevoel toe te geven Ik dacht daarover op dat oogen. blik niet verder na. De alweter, ^meer tot zichzelven dan tot den slaper spre kende, hervatte Eene wonderlijke vrouw en van welke hier veel gesproken werd, omdat niemand haar begreep en zij de hevig ste contrasten, zooals ik later weieens hoorde vertellen, in zich bevatte. s, - in wat zin sprak men van haar? vrdeg dc slaper Zij kwam, hervatte dé andere, uit Brabant, had in de hoofdstad een( prachtlievend cn gedruisehmaEen'd le ven geleid; zij had de goudstukken als le slevel van een gendarm, woonde er vleermuizen doen vliegen, die men ook zekere Mevrouw d'Engelgravc, eene jnict weet waar zij blijven, zoo min als TWEE PERSONEN GEWOND IN EEN CIRKUS. Zondagavond, omstreeks tO uur, had in een Girkus op de foor te Brussel, tij dens de voorstelling een ongeluk plaats waardoor twee personen tamelijk ern stig gewond werden. Een der zitbanken brak middendoor cn verscheidene toeschouwers kwamen tusschen het ijzerwerk terecht. De twee personen die verwondingen opliepen zijn M. Demeyer, 32 jaar, wonende St. Elegiusstraat, Anderlecht, en V. Chau- let, 28 jaar, Deprélaan te Ukkel. Het eerste slachtoffer kloeg over in wendige pijnen, terwijl het tweede aan de borst gewond werd. EEN GEHEIMZINNIG SCHOT. De 9jarige Jan Wellemans, wonende bij ziin ouders in de 'Abrikozenboom- straat, wandelde langs de foor op 'de Zuidlaari, toen hij 'door een revolverko gel van klein kalibef aan de beénen ge wond -werd. Op het gekerm van het' knaapje snelden voorbijgangers toe 'die hem naar het St. Janshospitaal over brachten. De wonden hadden gelukkig niet véél te beleekenen en 'de kleine werd dan ook naar de ouderlijke woning overge bracht'. Het onderzoek", önmiddelijk door de politie ingesteld, heeft uitgewezen, dat het schot gelost werd door een onbe kende, 'die zich óp het achterbalkon van een tram van lijn 9 bevond, rijden in de richting 'def Hallepoort. die lieve geeltjes; aller oogen op zich getrokken en ook aller tongen geroerd. De zuster is bleek; zij heft bevend de hand op en stamelend zegt ze En de vrouw, waarvan die vreem deling sprak, wa& uw moeder ?.En gij hebt dat kunnen dulden Neen, neen, ik mag niets hooren ik mag niets wh- ten Laat dit alles voor ons begraven, diep begraven zijn. O Theodora, ik wenschte die woor den te kunnen begraven; ik heb dit ge poogd en zij wentelen immer uit het diepste van mijn hart naar boven ik kan ze niet vergeten. Overigens die vreemde zegde geen kwaad hij oor deelde slechts in bewoordingen, waar meê het publiek dikwijl in de wereld oordeelt. De zuster zit met half geloken oog, met de fijne handjes saêmgevouwen, bidden niets te.moeten hooren wat de minste s.chaduw op het leven der moe der werpen kan. Zij had, zegde de vreemdeling, een man getrouwd die ouder was dan ij, en dat huwelijk, door verschil van ouderdom en neigingen, was niet ge lukkig. Ik bid u, Sybrand I... smeekt de zu6ter. Welnu, ik zal niet' verder herha len wat die vreemdeling zegde; maar weet dat vader plotseling het huis ver liet, dat men geruimen tijd niet wist waarheen hij gegaan was, en men slechts later uit Indië de tijding van zijnen dood vernam. Ik weet door dit weinige reeds te veelteveel Spaar mij Sybrand... spaar mijne rust, stoor mijnen eer bied voor mijne moeder niet en die woorden worden op hooger toon ge zegd. Wij waarborgen nu niet ffieer dat zo door niemand gehoord zijn, als die re- mand aan de deur, welke op eene spleet staat, geluisterd heeft. Sybrand is misnoegd: hij begrijpt die teergevoeligheid van zijne zuster niet, van haar die echter stout naar het slagveld gaat en wel het jammerlijk ge kerm en ge-huil der gekwetsten en stervenden, bij dag en bij nacht, in de ambulancen hooren kan een gekerm en gehuil dat den stoutsten krijgsman soms akelig worden doej. Nu, hij zal al wat hij nog weet, diep in zich- begraven; maar het hindert hem dat hij zijn overstelpt gemoed niet eens lucht geven kan, zelfs niet aan zij ne zuster de eenige met welke hij over die geheimen spreken kan. Sybrand staat op; de zuster bidt met neêrgeslagen oogen. De jongeling staart, haar eenige' oogenblikken aan, dan zich over haren' stoel buigende en zijne hand op de ha-* re leggende, zegt l.ij Ik meen het niet kwaad met u, lie ve engel Zus.ter Theodora heft de oogen op eri dc jongeling ziet dat zij vochtig zijn. X't Vervolgt.)

De Volksstem | 1925 | | pagina 2