Heer Romaan Moyersoen, Oud-minister, Senator, als Burgemeester der Stad Aalst. 20 De schulden aan Amerika Waar gaan onze socialisten naartoe Donderdag Oogst 1925 MAANDAG 24 OOGST 1925 geschiedt de plechtige inambtstelling van den De nieuwe Burgemeester zal afgehaald worden ter Statie, om 6 ure 's avonds, en stoetsgewijze naar het Stadhuis gebracht worden. Het inrichtingskomiteit doet een dringenden oproep aan al de Maatschappijen en inwoners der stad, deze plechtigheid bij te wonen, Dfltoefzfl r vho1gendeAsrtratPenEdS stad doorkruisen Statiestraat, Esplanadeplein, Leopoldstraat, Groote. Markt, Nfuwstraat, Keizerlijke Plaats, Korte Zoutstraat, Lano-e Zoutstraat, Groote Markt, De inwoners dezer straten worden beleefd verzocht hunne huizen te willen be gg NAMENS HET INRICHTINGSCOMITEIT cc ha am De Schrijver: ZENON DE VOS; De oorzitterACH. EEMAN. Ia de Gemengde Kom missie van Spoorwegen Nieuws uit Rome Te Lourdes Een geheimzinnige diefstal uit een gesloten valies De jacht op den ontsnap ten luipaard te Parijs Verdachte zaak XXXI1 JAARGANG NUMMER ISO Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 - DAGBLAD - 15 CENTIEMEN - WEKELIJKS C.75 - Uitgever: J. Van Ncffel-De Genot Bream's Buildings, a, Londres E. C, 4- Publiciteit buiten het Arr. AALST i Agentschap Havas, Adelt JYhudaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs. H. Bernardus Zon op4,ol, onder 6,57 Eerste Kwartier den 27 Onze Belgische socialisten geraken voorwaar totaal in de war 1 M. Vander Velde, na zijuen geloofs brief naar den Franschen socialist Varennes gestuurd te hebben, wordt door de Fransche socialisten inet eene overgroote meerderheid afgekourd Dat heeft natuurlijk aan den leider van de II" Internationale niet ontzegd van te Brussel eene buitengewone betooging op touw te zetten. Maar het is een feit dat de interna tionale geen verder krediet meer zal toekennen aan onzen minister van Buitenlandsche politiek. Men zegt, dar dit eereambt zal vervuld worden doot eenen anderen sooialistischen Belg, M. de Broiickère. Dat laat niet over, dat er tusschen de Fransche en de Belgische socialis ten een geschil bestaat, dat door geen scheidsgerecht of Arbitrage zal kun nen geslecht worden... Wat er ook van zij, wij durven voorwaardelijk aannemen, dat M- Vandcr Velde van nu af ontslagen zal ■worden van het presidentschap van de II' Internationale. Dat wil niet zeg gen, dat de Werkers van alle landen het eens zullen zijn over het voorzit terschap van eenen nieuwen presi dent Wij denken dat.de Internationale Socialisten met do laatste politieke voorvallen in Frankrijk don genade slag gekregen hebben. Het is een feit, dat een gedeelte van de socialistische leiders tot de kapitalistische gedach ten zijn overgegaan en dat de extri- raisten verkiezen, hunne toevlucht te nemen tot het Communisme. Wij moeten ons dus niet laten mis leiden door de triomfkreten die door de Belgische socialisten geslaakt wor den tijdeus hunnè" bétoóging te Brus sel. Dit alles komt ons meer voor als een ellendig komediespel, dat juist verblindend genoeg is, om lichtzin nige menschen tijdelijk te troosten Wij hebben ten andore da luisterrijke redevoeringen van Van der Velde, de Brouckère en Anseele aandachtig en mot kalmte overlezen. Wij hebben daarin niets anders gevonden dan ijdele woorden en grootsprekerij., die niet voldoende zijn om een eenvoudig kind tevreden te stellen. Waarlijk, wij hadden van onze Bel gische socialisten wat beters en meer wetenschappelijks verwacht. M. Vander Veldo heeft zich voor zichtigheidshalve onthouden van gelijk welke verklaring nopens onze Inter nationale politiek, hij, die als voor zitter van do IP Internationale toch iets to vertellen had... M. Vander Velde heeft verkozen de feestelijkheden af te scheppen met eenige zoutlooze en onbeduidende ver klaringen, met de hoop dat een an dere, het ambt van voorzitter dor 11° Internationale zou overnemen, na de uitspraak van de Conferentie van Mar seille. Welaan, wij kunnen de Belgische socialisten geen geluk wenschen met den moed van hunnen leider en wij denken ook niet dat M. de Brouckère meer werk zal verrichten ten voor- deelo van de regeering en do heer schappij van het internationaal prole tariaat Dc Gemengde Kommissie yan Sp.ooc- wegen, Zeewezen, Posterijen eö .Tele grafen yergaderde Dinsdag, onder voorzitterschap van M. ANSEELE, Mi nister. Zij moest liet eens worden oy-r het programma en. uitvoering yan hei. onderzoek over de yoortbrengst. De Kommissie heeft dan ook eerst ken. nis. genomen van de beslissing geno men door de 'onder-kommissie. Uit liét verslag der yoorzitters, is het gebleken dat' allen, met de voorbe reiding van hun werk gereed zijn. ,D.« cndcr-kommissie van Spoorwegen zal Maandag het onderzoek' beginnen. De ze van telegrafen heeft de yerbintents geno.men hp ar ^bc^ïuitseljoh néér fc leggen, binnen twee maanden. Iedereen was het eens, om te beslis sen dat voor 1 Januari, praktische bs - sluitselen zullen moeten worden 8e~ nomen worden. .Tijdens de ge sprekingen is het de .Voorzitter gelukt alle nfeeningsver- scbillen tusschen de afgevaardigden van het personeel, aangaande het on derzoek, te doen verdwijnen. Op liet einde d'er vergadering lieeit. de kommissie kennis genomen yan di antwoorden ontvang'en van 'de groote federaties van ziekenbonden, waaruit het blijkt 'dat' allen zich bereid yer. klaren het beheer van Spoorwegen t.3 helpen in haar onderzoek in zake ver goeding in geval van ziekte. Voor '45 September zal rde volgen de vergadering [der Gemengde Kom missie plaats hebbetf. Het vraagstuk der zlektever'göedihg "e"n "de eerste uitslagen van liet onder zoek over 'de voortbrengst' zullen e£ besproken worden. [WERKLIEDEN VAN MILAAN BIJ Z. ff. DEN PADS. Z. H. 'de Paus heeft eene groep werk lieden van Milaan in bijzonder gehoor 'ontvangen. Pius XI richtte tot de arbei ders eene schoone toespraak, waarin hij hen aanraadde zich af te wenden yan het socialism en van het kommu- nismj -v-v-v HOOGE PERSOONLIJKHEDEN. Dees dagen bevonden Zich onder de tallooze bedevaarders te Lourdes de yolgende liooge persoonlijkheden: Kar. dinaal Andrieu, aartsbisschop van Bor deaux; Mgr de Llobet, titularis-aarts., bs schop van Odesse, hulpbisschop on apostoliek beheerder van het aarts bisdom Avignon; Mgr Jeroom Thonre dat Silva, aartsbisschop yan Bah.ia frimaat van Brazilië; Mgr Emmanu3'. de Paiva, bisschop van Ilnees (Brazi lië)Mgr Martinez y Nunez, bisschop yan Vittoria (Spanje) Mgr Landrieux, bisschop van Dyon; Mgr Fortineau der, kongregatie van den H. Geest, apostö- 1 ek vikaris van Diego-Suarez (Mada gaskar); Mgr Louis L'egasse, bisschop van Perigueux: Mgr Louis Neuweso, vikaris-generaal en pastoor-deken van O.L'. Vrouw van den Mont-Carmel te- Harrisburg (Ver. St.)l De heer Lucien Pondicby, scheikun dige, wonende te Luik, maar thans in yillegiatuur te Nizza, is het slachtoffer geworden van een geheimzinnige dief stal. Hij was te Antwerpen met den «An- versville uit Congo aangekomen en in zijne aanwezigheid werd ter douane zijn reiszak onderzocht. Na deze forma litcit werd dc valies weer met den slen, lel dicht gemaakt en met ander £0i§- goed op een slootkar, begeleid door M Pondichy zelf, naar Antwerpen-Mm- denstatic gevoerd, waar allesi werd In bewaring gegeven. 1 Twee uren later ging 'de heer Pondi chy alles terughalen om het te laten, inschrijven voor Brussel-Noord. Te Brussel dan werd het reisgoed door een boodschapdoener naar het hotel ge bracht waar de reiziger was afgestapt. Toen nu de heer Pondichy de valies opende, was er een briefje van 1000 fr uit verdwenen, hoewel het slot onge schonden was. De inhoud der valies echter was gansch doorwocld. Een onderzoek is geopend waar die geheimzinnige diefstal mag gepleegd zijn, Te Parijs heeft een jonge luipaard, in den dierentuin opgesloten, opeens eea sterken, onweerstaanbaren drang naar de vrijheid gevoeld. Het dier heeft, eene opening gekrabt onder de deur zijner kooi, is dan met de lenigheid eigen aan zijn ras over een paar mu ren gesprongen van meters hoog en is verdwenen in het Bois de Boulogne, het geliefde wandeloord der Parijze- naars. Zoodra dit nieuws was gekend heeft zich natuurlijk eene innige vrees vaa de waiftïclaars meester gemaakt. M<n ontwijkt nu zorgvuldig liet geliefde bosch en laat het over aan de... jagers, die er een ware jungle» van maken. Het is de Maleische jager Rogers, die het dier in Abyssinie gevangen geno men had, die met een dertigtal poli tiemannen een jacht inrichtte, doch tot dusverre ontdekte men den lui paard niet. De luipaard maakte deel uit van een, partij van 2000 dieren in Abb is sin ié gevat en bestemd voor de diergaarde van het Boulognebosch. Aan zijn ko i was een beweeglijke staaf, langswaar men het eten toediende. Die staaf werd door den luipaard losgerukt en en zoo kon hij ontsnappen. Het Boulogne-bosch is zeer groor. Luipaards verbergen zich overigens bij dag in het struikgewas en zwerven 's nachts rond. Geen wonder dus dat men den gevaarlijken gast nog niet ontdekte. Het is dus in vollen nacht, bij maan en fakkelschijn dat de klopjachten plaats hebben. Het dier had in zijn-j kooi eene goede provisie voedsel inge nomen, vooraleer zijn bevrijdingstocht te ondernemen, zoodat men nu gena dig wacht tot de honger den luipaard uit zijn schuilplaats drijft. Een groep jagers die vroeger nog jacht mankten op* wilde dieren-, hebben aan de regeering de toelating gevraagd om hun geliefde uitspanning te mogen; hernemen, welke hun nu zoo profijtig te Parijs zelve wordt'geboden. Men trok er dus verleden nacht op uit met vorken en messen, de lasso's Acerpensveerdig in de hand, gehuld in dikke lederen klcederen. en vergezeld yan een ganschc kudde groote Deen_ sche honden. Zelfs de olifant uit den dierentuin, mocht het tochtje meema.- keri, met een jager op zijn rug, het ge-, weer met dubbelen loop in de vuist. En heel achteraan, schuchter en vei lig, kwam een' lange stoet dagblad schrijvers en nieuwsgierigen, republi- keinsche wachten en agenten per veto. Zoo dwaalde men de lichte uren., lang tusschen de boomen en de heesters. Oo... eens klonk een scho.t in den nacht. El keen voelde zijn harte stillestaan. Had den ze liem geschoten Neen "t was een vals.ch alarm. Nieuwe schoten klinken. Ditmaal heeft een jager hef. dier gezien, doch het is verdwenen vooraleer het doodend lood liet kon bereiken. En men keert terug bredqui'lle zooals men in Fransche jagerstaal den platzak noemt. Wellicht zal 'de jacht yan deiëri nacht gelukkiger zijn* Parijs. 18 Augustus. (Havas Onder voorbehoud. Uit Plymouth (Amerika) wordt aan den New-YorJi Herald gekabeld Uit niet officiële bron verneemt men, dat België een interest zal moeten betalen van niet minder dan 2 t. h., en dat bet een moratorium van minstens vijf jaar zal verkrijgen. De ailossing van de schuld zal loopen over een periode van 62 jaar, en de interest op de schulden, die gedurende den oorlog zijn gemaakt (ongeveer 175 millioen dollars) zal lager zijn dan de interest op de schulden, die na den wapen stilstand zijn aangegaan (ongeveer 300 millioen dollars.) Gedurende een periode van tien jaar zullen de betalingen zoo onbe duidend zijn, dat dit gedeelte van de regeling tot een nieuw moratorium zal leiden, hoewel het niet als zooda nig bestempeld zal worden. Te New-York verzekerde mon, dat België in de Vereenigde Staten een groote leaning zal sluiten, en dat die loening door partikuliere banken zal worden gedekt. Dit bericht moet ech ter nog bevestigd worden. De regeling met België moet, zoo als men weet, door Kamer en Senaat goedgekeurd worden. Men moet ver onderstellen. dat de Amerikaanscke kommissarissan geen akkoord zullen teekenen, waarvan zij niet zoo goed als zeker z jn, dat het door de verte genwoordigers van bet volk zal wor den aangenomen; DE BESLISSING VAN COOLIDGE. Washington, 18 Augustus. (Reuter.) Het voornaamste punt van de kwestie der Belgische schuld is vandaag zeker de conferentie, die te Plymouth heeft plaats gehad onder de heeren Goolidge, Mellon en Smott. Deze conferentie werd gevolgd door een officieel communiqué, waarin Pre sident Goolidge zijne voldoening over de gemaakte vorderingen uitdrukto, en waaruit blijkt, dat de beschouwin- ben in de officieaio kringen van Was hington meer optimistisch zijn ge worden. In de bevoegde kriugen laat men doorschemeren, dat er, indien liet akkoord nu spoedig werd geslo ten, weinig tijd zou noodig zijn om de 'documenten gereed te maken en te teekenen. Hoewel er niets bepaalds aangaan de de mogelijke voorwaarden vaa een regeling is uitgelekt, heeft men alge meen den indruk, dat het finaal ak koord óp til is. Die indruk wordt trouwens gedeeltelijk versterkt door het gerucht, dat de Belgische delega tie tegen het einde der week wil ver trekken. Het stilzwijgen der bij de zaak betrokken partijen Iaat allerlei veronderstellingen toe. Er zal geen officieel communiqué worden ver' strekt vóór bet eind der verhandelin gen, wanneer het tot een vol akkoord is gekomen. GEEN VOORGAANDE. London, 17 Augustus. (Reutor.) Aangaande de finan- cieele onderhandelingen tusschen het Belgisch en het Amerikaansch gou vernement meent de Evoning Stan dard n te weten, dat het gouvernement van Washington van plan is bin nenkort aan te kondigen, dat noch Frankrijk noch de andere landen zich mogen vleien mat de hoop, eene bij-1 zonder gunstige behandeling te ver krijgen, zich beroepende op bijzondere gevallen als die, waarmede hij de Belgisch- Amerikaansche onderhan delingen rekening werd gehouden. Parijs, 18 Augustas. (Havas.) Sprekende over de Bolgisch-Amerikaansche onderhan delingen zegt de Temps Alleen het feit dat de bespreking heden wordt voortgezet en dat presi dent Coolidge, na MM. Mellon en Smott te hebben gehoord, vaststelt dat bevredigende vorderingen verwezen lijkt, is een reden om aan te nemen dat de weg open blijft voor eene rege ling. Dit is een gelukkig vooruitzicht. Eene behoorlijke regeling tusschen België en de Vereonigde Staten zeii, van algemeen standpunt uit, een aan zienlijk belang hebben het spreekt immers van zelf dat zij zoo niet als formuul, toch ten minste als basis zou dienen voor de oplossing van de schuldenkweslie voor de Europeesche naties tegenover do Amerikaanscbe republiek. Als het akkoord heden of morgen tot stand komt zal men zich een nauwkeurig denkbeeld kunnen vormen van de Amerikaansche opvatting der schuldenregeling. Te Washington zegt men dat ieder geval op zichzelf moet worden beschouwd en dat reke ning moet gehouden worden met de betaalkracht van ieder land; daarmee schijnt men voornamelijk een oven- tueel verzoek tot herziening van het Engelsch-Amerikaansch akkoord te willen voorkomen. Als Engeland vaststelt dat de voorwaarden voor an dere schuldenaars gunstiger zijn dan degene welke Engeland worden op gelegd, is het niet minder waar dat de door Belgie in 't vooruitzicht gestelde regeling hoe men het ook be- schouwe zekere princiepen zou be vatten welke «ouden gelden voor de regeling tusschen de Vereenigde Sta ten en de andere naties. Washington, 18 Augustus.' (Belga)'Een voornaam persoon, dio met de leden der Belgische dela- gatiein geregelde betrekking staat, zegt ons, dat de voorwaarden, te Washington door de delegatie ver kregen, zoo gunstig mogelijk zijn. DE TERUGREIS Washington, 17 Augustus. (Reuter). Naar men verneemt hebben de Belgische gedelegeerden plaatsen besproken aan boord van de Majestic die Zaterdag a, s. vor- trekt. Door de policie is een onderzoek iu- gcsteld over liet volgend geval. Oy.'r, oen gaar dagen, rond 10 ure 's avonds, keerde zekere Van der Meulcn, wonen, do op het gehucht Stuivenberg la Ms. eliclcn per velo huiswaarts, komende van Balled langs, den vaartdijk. Op hel land van zijn gehuur De Groef, zag hij twee mannen tusschen dezes bloem- kooien staan. Denkende met 'dieven .te da.en hebben en cr Kétfijng siilleaflÉ van weten slapte hij af en wilde gaan zien. Nauwelijks eenige slappen gedaan hebbende klonk plots een schot en Van der Meulen werd in den bil getroffen en yiel ten gronde. De mannen kwamen naderbij, het waren jachtwachters, en brachten den getroffene huiswaarts Deze moest van daar, gezien de erghdd van zijn toestand, naar do St. Jozef- kliniek overgebracht worden. De jaclif. wacljter beweert naar een kat 'gescho len te hebben. Het onderzoek za! trach ten dia zaak klaar t» sjnggegi

De Volksstem | 1925 | | pagina 1