VLAGGEN UIT! M. MOYERSOEN Zondag 23 Oogst Maandag 24 Oogst 1925 Leve Belgie één en onverdeelbaar! Diefstal te Opwyck Uit het Vatikaan Nieuwe posttarieveu Uet reisprogram onzer Vorsten in Indie Doodelijk ongeluk (e Beveren-Waas Aulo=ongeval bij nacht Schrikkelijk auto-ongeluk De onbewaakte barreelen Belgische vlieger gedood te Hamburg Een meisje levend verbrand te Leuven XXXI- JAARGANG NUMMER. 193 aDAGBLiAD 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J Van Nüffel-De Gsndi g, Lontires - Kerkstraat, 0 en 21, Aalst. Tel. 114 Publiciteit buiten hot Arr, AALST I Agentschap Havas, Adolf Wlaxlaan, 13, te Brussel. Hue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings^ E. C. 4. H. Sidonius Zon op 4,55 onder 6,51 H. Bartholomous Zon op 4,56 onder 6,69 Eerste Kwartier den 27 Op Zondag 16 Oogst namiddag, (bood onze stad aan de talrijke vreemdelingen die op dit oogeriblik alhier voorbij reisden een droevig schouwspel aan I Een feeststoet met muzieken was op touw gezet 0111 een vreemdeling te huid'gen, die liet noodig had geacht, eens te meer, zijn antivaderlandelien haat en zijne antipatriotische gevoelens 'lucht te geven, Een drieduizend- ial pliehtvergetende of verblinde Bejgen, van heinde en verre bij- eengetromtneld, en gelukküglüj k (weinig van Aalst en omtrek, kwa men zich solidair verklaren met een d. d. burgemeester en schepen door lioogere overhelid afgesteld om, in zijn verblinden overmoed, de Vaderlandsche Vlag, onze roemrijke driekleur te hebben ont- eerd... De man, die zulke helden daden verrichtte, de man die zoo veel moed en zelfjoppoffering aan den dag legde, moest als held, a's martelaar met de kroon der on sterfelijkheid worden omgloord... Droevig schouwspel voorwaar, die stoet in de welke wimpels het Vaderland met misachting en met smaad bedekten, in de welke wim pels het Belgisch Volk tegen zijn eigen Vaderland ophitsten De gansche bevolking van Aalst toonde zich dien dag waardig! Er Viel over de stad als een wolk van droefgeestigheid en angst en de goede burgers voelden het hart kloppen, zooals een hart kan klop pen bij de gedachte van dreigende ramp of wee. Onbevlagd waren de gevels gebleven' liet volk was als beschaamd, als terneergeslagen ever het droevig schouwspel dat in zijne stad plaats greep... Doch hierbij zou het niet blij ven! Razend van woede omdat de bevolking van Aalst als onver schillig bleef aan hunne uitdagin gen, aan hunne tergingen, aan liun geschreeuw, wreekten zij zich op enze Driekleur, omdat ze weten boe nauw ze aan 't liarte ligt der goede burgers. Onze Driekleur die zoo roemrijk praalde aan den 'VzerOnze Driekleur voor de welke 40.000 onzer broeders hun kven opofferden om ze weer te doen prijken over onze steden en dorpen, gekluisterd en geboeid door barbaren zonder woord en zonder eer!... En onwillekeurig denken wij aan andere tijden! Herinnert gij u, jongelingen, toen gij in bet moordend vuur van den Vzer stond, om de vrijheid van altaar en haard te heroveren; her innert gij u vredelievende burgers, toen gij in de martel en folterkam- peh onder de slagen der Duitsche beulen gebukt gingt, hoe uwe har ten gloeiden van geluk als gij ver kaamt dat in uwe bezette dorpen én steden de Driekleur nog steeds werd in eere gehouden: Dan zeg- det gij uEen volk dat zijn vaan del eert en bemint kan niet ver gaan! En bij die; gedachte vergat gij uw lijden en uw leed en in uw zoo diep ongeluk gevoeldet ge toen nog een sprank van vreugde, van uiterst geluk De tijden zijn helaas! veran derd... Bij sommige lieden zijn de gruwelen van den oorlog helaas! te poedig uit het geheugen gegaan! Zondag laatst werd die zelfde Driekleur in onze stad met de voe ten betrapt,bezoedeld en besmeurd- Ten lande zegt men, 't Aalstersch volk is diep gevallen! Heeft het dan alle gevoel van eerbaarheid, van zelfbewust, van zelfbehoud verloren? Sluit de Aalstersche be volking de ooren dicht, om den wanhoopskreet niet te hooren, die uit 40.000 graven,, met de Drie kleur omhuld, zoo bitter opstijgt? Veen! Veen! 40.000 maal neen! Het Aalstersch Volk blijft zijne vrijheid waardig want het Aals tersch Volk houdt' Zijné Vlag nog in éere en steekt ze met forsche spieren in de hoogte! Het Aals tersch volk blijft getrouw aan zijn roemrijk verleden en brengt moe dig het zijne bij tot welvaart van het Vaderland en tot behoud der nationale eenighriid en de weldoen de onafhankelijkheid! De Belgische Vlag werd in Aalst betrapt, bezoedeld en' be smeurd! 't Is ongelukkiglijk waar heid. Maar tegen die waanzinnige daad teekent de gansche bevolking protest aan. Met den burgervader aan 't hoofd eisdien de Aalsfenaars een antwoord aan de snoode uitda ging van laf gespuis dat vreemd is aan de stad.,. En het anjtwoord volgt heden, Ja heden zal de Vationale Vlag wapperen aan de huizen der wel denkende burgers, heden zal dt Driekleur plechtig gewroken wor den voor den smaad, voor de oneer haar voor acht dagen aangedaan! Inwoners van Aalst, toont aan ganscli liet Land, dat gij de mis achting, de versmading, die men u wil opwerpen, niet verdient; dar gij Vlamingen zijt diep aan uw: Taal en aan uwe Zeden gehecht', maar dat gij ook en hoven alles uw Vaderland bemint, zijn Vaan dei in eere houdt, en dus uwe Vrij.- heid liet opperste goed nog waardig zijt! Tien huizen onzer stad verwel komden de vreemde verdwaalde betoogers die onze Vaderlandsche Vlag alhier kwamen besmeuren. Dat honderde huizen heden aan liet land toonen wat het doof en door Vlaamsche Aalst denkt over dezen, die zich eens verklaarden roet lieden, die het Vaderland in den afgrond willen storten. MADET.OV. Woensdag nacht zijn dieven inge broken in de goederenstatie. Twee kis ten werden buitengehaald, waaronder 'een inhoudende kostbare kerkgewa den. De schoonste werden meegeno men, de andere op den grond openge worpen; ook eene kist met suikergoed werd opengespreid. Daar het dien nacht fel regende is er daardoor zeen iyeel schade veroorzaakt. Daarna heb ben do dieven getracht in te breken in Ben winkel van Willems-Vandenbroeck tegen de statie, waar zij reeds eene ruit uitgesneden hadden in de deur, öoch" door bet vallen der glasscherven, werd er gerucht gemaakt en de schei- men werden door [Willcms. verjaagd. Dé plaatselijke gendarmerie heeft ei7i Streng onderzoek ingesteld cn yoigt éé'n goed spoor.; IN MEIYIORJAM PAUS PIUS X Havash- Ter gelegenheid ydn den elfden verjaardag van Pius X heb ben een zeer groot aantal Romeinen en pelgrims liet graf van den' Paus in de Valicaansche grotten bezocht. De g'- loovigen hebben de Missen, tot nag?" dach'tenis van den overleden Opperher der opgedragen, bijgewoond, op het graf kaarsen ontstoken en het kwistig met bloemen getooid. VERSCHILLENDE BEDEVAARTEN Dezer dagen is 't in Rome haast zoo druk geweest als tijdens de heiligver klaringen. niettegenstaande de niet te misprijzen warmte. Tachtig Amerika nen uit Boston vormen de tweede of derde groep uit dat bisdom. Uit Slo- wakkije kwamen 125 leden yan 't ou derwijzend personeel, en genoten de meest innemende ontvangst, evenals hun zeventigtal collega's uit Belgie, én een zestigtal uit Zagrab. Nog twee andere bedevaarten uit rJo Vereenigde Staten bevinden zich' in 'de Eeuwige Stad: veertig oblaten uit d-- abdij van Spitsburg eri vijf en vijftig inwoners van Syracuse. Zelfs 't' verre Costarica zond eén Vijftig pelgrims. En nu hebben we niet eens gespro ken over 'de bedevaarders uit het bin nenland: uit Novara, uit Padua, uit Arezzo, uit Modena'. De geestdrift, zooals men 'ziét, vérre vah te verminderen, klimt steeds hoo -' ger en ftooger. yan 1 October a. s. zal de taks der brieven van 25 centiem per 20 gram gebracht worden op 30 een- tiein per 50 gram. yoor drukwerk zal het minimum dat 3 centiem per 25 gram was, op5 centiem por 50 gram gebracht werden. In internationalen d:enst zal de brieventaks van 75eentie:n op i frank komen te staan, en voor de postkaarten zal heb 60 centiem zijn in plaats van 45. Zakenpapieren, stalen, enz. zuilen 20 ceirtifei per 50 gram be talen in plaats van 15. Een telegram uit Simla aan de En- gelsche bladen meldt, dat aldaar offi cieel is meegedeeld, dat de Belgische Vorsten yan 11 September tot 15 Octo ber een particulier bezoek aan Indië zullen brengen. De majesteiten wensebten, dat zij de geheele reis in cognito zouden kunnen afleggen, doch zulks is onmogelijk gebleken. Het vorstenpaar, zal waarschijnlijk een bezoek brengen aan Agra, Delhi, l.ucknow, Benares, Derjeeling en Sim la, waar zij van 5 tot 9 October zullen verblijven. Majoor Harvey, militair assistenl- secretaris bij den opperbevelhebber yan Indië zal gedurende de reis aan l:et gevolg der Vorsten worden toege voegd. Zij hebben verzocht als. particu liere personen beschouwd te werden en alle officieele plechtigheden achter. werwege te laten. E. Staes, 05 jaar oud, landbouwer H Nieuw-Namen (Nederl.) bevond zie,ti op een dorschmachine om zijn paarden te geleiden, toen hij een verkeerde de beweging maakie en te gronde viel. De ongelukkige werd gevat door een stang van de dorschmachine1. Zijn bei', de beenen werden vermorzeld. Boven dien liep hij nog een zware hoofdwon de op. Ondanks de beste zorgen, stierf hij daags nadien. In den nacht van Woensdag en Don derdag om 2 uur kwam eene koets van Breedene naar Oostende langs de Ko ninklijke baan gereden, toen een auto in vliegende vaart van achter kwam aangehold. De auto had wellicht geen erg op de koels, want hij botste er op in zijn volle breedte. 's Morgens vroeg zagen de mensch'cn don koetsier op de brokken van zijn koets zitten met bebloede armen. De verwrongen auto stond er nevens, d^ch er chauffeur was niet te zien. Volgens de koetsier verteld was dc chauffeur nog al erg gekwetst. Het paard was ook' erg toegetakk ïld, dcc h kon verzorgd worden. In koets noch auto zalen reizi- geib, gelukkiglijk.3 WV De Krist, Volkspartij, VIt aanzienlijke sommen geleend had. Front, P. V. N. heeft in onze stad En wat deden intusschen de hoofd- een plakbrief doen uithangen mannen der Daensisten? Waarom waarin modder en laster geworpen moesten zij hij het ineenstorten wordt naar M. Moyersoen, mis- van het Duitsche front en de zege- schien wel omdat hij onder alle op- 'derende terugkeer van het Hei zichten verre staat boven die naam- gisch leger in allerijl naar Holland looze schrijvers, vreemdelingen of Duitschland vluchten? naar hier overgewaaid, doch al- Tusschen de handelwijze yau lijd zeker om te verbloemen wat ér M- Moyersoen en die der lioofd- Zondag laatst, tijdens en na de mannen der Daeusen is geen ver- betooging gebeurd is. Om hun gelijking mogelijk, eigen vuil te dekken, trachten zjj En na den oorlog? Dan heeft in het bezwadderen van een acht- (J met verdubbelden moed en baar persoon een afleidingsmiddel mver alles gedaan wat in zijne te vinden. Doch' 't loopt deerlijk macht was, om de stad uit hareu mis! neteligen toestand op te helpen. Volgens lien is M. Moyersoen Altijd en overal was hij op de bres burgemeester tegen den wil van om de geldelijke belangen der stad liet volk, tegen 'den wil van den te verdedigen, dat zullen ook al!e Raad, tegen den wil zijner partij- eerlijke politieke tegenstrevers genooten, kortom een opgedrori- van hem getuigen, gen burgemeester!!! Wat heeft M. Moyersoen gé- Ma Moyersoen, die 28 daan in zake ouderdomspensioenen jaar onafgebroken door een kommerioozen bet Aalstersche volk naar ™dendaS te ^zorgen? Mat heeft M, Moyersoen gedaan om den den Gemeenteraad gezon- [JOUW van werkmanswoningen aan den werd en er vele jaren je nl0e(jigen en 700 te verhelpen het Schepenambt waar— aan ([e woningcrisis? nam, zon een opgedren» j)at alles telt niet voor de mod- gen Burgemeester zijn derwerpers, doch, 't is juist omdat Hij die 28 jaar voor zijne M.Moyersoen op alle gebied bewijs geboortestad leefde en heeft gegeven van zijn administra- zwoegde, wordt nu door tieve bekwaamheid en bevoegd- VüEEMDELINGEN bezwad- Hid, dat hij tweemaal deel maakte van den ministerraad. Of zijn het -I soms nulliteiten die geroepen wor- H11 heeft nooit iets gedaan voor J A den om dien post waar te nemen? liet volk zeggen zij. van over 20 1 - m u jaren was hij aan 't werk in zie- M; Moyersoen is geen Vlaamsch- keufondsenmutualiteiten, enz. en gezande wordt er op den plakbrief den lmidigen bloei dezer vereen!- beweerd! In den Ganeenteraad m gingen is grootelijks aan hem te Qf Kamer 111 den Senaat, als M- danken. Dat bekenden ook zij. die he/ft hij steeds de Vlaam- bcm thans willen bevuilen. Ellen- sche wetten, de Vlaamsche taal dige huichelaars! - de Vlaamsche zeden geeerhiedigd Wat deed M. Moyersoen tij- ep verdedigd, dens den oorlog? Weten zij het Wij hebben vertrouwen niet. dan weet de Aalstersche be- jn dien (l OPGEDRONGEN volking toch nog. hoe M. Move- BURGE;MEE;SXE;R soen, daar er nergens nog aan kre- diet te geraken was voor het uitbe- en verhopen alle goed voor de stad talen en verschaffen van allerhan- Aalst, van het optreden van M, den onderstand aan de noodlijden- Moyersoen als onzen burgervader, den, niet aarzelde zich zelf borg t? Intusschen laten wij alle deftige stellen opdat er nog voorschotten burgers oordeelen over den snotf- zouden gedaan worden aan de den laster tegen hem verspreid stad, nadat hij persoonlijk reeds door eenige vreemde gelukzoekers. N. B. Bovenstaande was geschreventoen wij kennis kregen dat de gezellen van den Molendries den plakbrief der fronters en Cie nagenoeg hadden afgeschreven en er nog wat van hun rood laster- broedsel hadden bijgevoegd. "v: Dc lastenbelalers der stad 'Aalst zullen echter, spoedig onderein den met wie zij best gediend zijn: met werkers of met schreeuwers die dc stad rechttstreeksch naar den ondergang zouden sturen. EENE DAME DOODGEREDEN. Donderdag avond greep op d© Geor ges Hcnrilei, te Sint L'ambreclits-Wo- luwe, een schrikkelijk ongeluk plaats. Eene net gekicede dame was er van een tram der lijn 82 gestapt en wilde over den ïijweg loopen, toen juist een lcvcringsaufo, toebehoorende aan eené firma dor Vanden Bogaer'denstraat, te St. Jans-Molenbeek, kwam aangehold. Dc vrouw werd door het. voortuig ge grepen en ten gronde geslagen; Be wielen van den loggen wagen lieptn haar over lvet lijf. De ooggetuigen van dit vrecsclijk ongeluk snelden toé', doch konden nog slechts ee'n lijk opnë- men: het slachtoffer was de schedel, [het onderlijf en b'eide beenen gebroken^ [Vrijdagmorgen, rond 7 uur, kwam een inwoner uit Meerbeek, met paard en kar, den onbewaakten overweg tus schen Erps-Querbs en yeltem overge stoken. Tengevolge van den mist had de man den trein G6, die uit de rich-* ting van Brussel kwam aangesneld, niet zien naderen. Een vérschrikkelij - ke botsing greep plaats. De kar werd volledig verbrijzeld en man en paard vreeselijk vermorzeld. De treinen uL 'de richting Brussel en Leuven hadden alle een half uur vertraging. De,ver slagenheid in de omliggende gemeen ten, is algemeen. De Belgische vlieger Raparlier, di i tijdens den oorlog een onzer voor naamste «Taubc»-jagers was, yerbleeï sinds anderhalf jaar in Holland, waai' hij zich wijdde aan het bouwen yau kleine vliegtoestellen. Vrijdagmorgen verliet hij Rotter, dam om zich, langs de hiclitbaan, naar, Riga te begeven. Hij stelde zich vonr even te landen te Hamburg. Bij het ten uitvoer brengen van dit plan evenwel, haperde ?ijn toestel aan [de elektrische draden, en het stortte neer in een boom', waarbij Raparlier. op den slag gedood werd. De vlieger genoot in Holland eaiï groóte faam om zijn moed en zijne koelbloedigheid. Zijn dood heeft Ban ook alom d u diepsten indruk gemaakt. [Woensdag avond rond half negen weïd de kleine Pcetcrs Henriette, IJ,; jaar oud en wonende bij hare tant Burgemeesterstraat, 34 te Leuven, nr.ar het Burgerlijk hospitaal oyergc- oracht. Het ongeluk dat aanleiding gaf tot dien maatregel deed zich als y.olgt? oor: De tante van liet slachtoffei. hail was op het gasvuur gezet om te smel ten; de was vatte vuur. Om brand t.e vermijden, trok de4 vrouw alles van \t vuur en smeet het den grond op, doch het vuur had alreeds de kleederen ge vat yan de kleine Henriette die hieip blusscheii. Eerst sclveen het leven van liet kindje niet in gevaar, doch nader hand vernamen wij dat de ongelukkig» Donderdag aan de brandwonden zweek. Een onderzoek sverd ingesteld*

De Volksstem | 1925 | | pagina 1