WERKEN De plechtige inambtstelling van M.R. Moyersoen als Burgemeester van Aalst 26 Woensdag Oogst 1925 De ontvangsten der Spoorwegen Dit het Valikaan Fleiziertreinen voor de Maasvallei 'XXXT JAARGANG NUMMER |S5 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 3D AG3-BLA.D IS CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Ncffel-De Gendi publiciteit buiten het (hr. AALST Agentschap Havas, Adolf (Waxlaan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs, r— Bream's Buildings, Londres E. C, 4, H". Zephirinus Zon op 4,59. ond«r 6,45 Eerst* Kwartier den 27 "Keven zonder werken wie 1 leeft daar niet van gedroomd! Dat wil daarotni niet zeggen dat men wenschf zijn leven in luiheid door te brengen, maar men zon wenschen dat het juk niet' zoo hard op de schouders drukke - dat men zoo min of meer kunne doen wat men wil zonder werken, y.oo bijvoorbeeld, als iemand die op zijne renitjen gaat leven, maar zicli nog bezighoudt in zijnen hof, meer om zijnen tijd tg passeê- ien, dan om de wille van groensels te kweeken. Ja,klaar hebben vele menschep yan gedroomd, voor. den oorlog. 'Een spaarpotje vergaren en zijne laatste dagen slijten op een paar pantoffelkens, bij 't rooken van Zijn pijpje, al wandelend rond zij nen hof of liovekens, hier en 'daar een kruidje uittrekken, een plakje afsnijden, groensel of bloe men plukken, een ander klein bui tenwerk verrichten. De oorlog heeft eerië groot stoornis gebracht in die schoone droomen. Maar als hij uitbrak, men dacht dat het maar een oov- logsvlaag zou geweest zijn, die al dra zou voorbijtrekken. Ons land zou wel veel te lijden hebben, maar toch!... De Duitseh zou het a] betalen! Heeft iemand ooit zonder den waard gerekend, als de mensehen yan dezen tijd? De mensehen vergeten al te ge makkelijk dat God gezegd heeft na den val van onze. eerste ouders: Gij zult uw brood eten in het zweet uws aanschijns! We weten het; er zijn mensehen die niet gelooveu en welke die ver- cordeeling van den mensch tot werken niet aannemen, daar ze het bestaan van God zelf loochenen sommigen spotten bovendien met degenen die gelooven. Dat is hunne zaakwe willen hier niet beproeven hen tot andere gedachten te brengen, maar wat er van zij, het is een feit'dat ook zij, of ze God, den val van Adam, de veroordeeling tot het «werk» aannemen of niet, toch werken moeten. Nu, na den oorlog, is dat meer Waar dan ooit. Men heeft veel geschreven, dat men den oorlog tot het bitter einde doorzette om in de toekomst «oor logen» onmogelijk te maken en op de aarde bestendigen vrede te doen beerschen. -w -Die begoocheling schijnt reeds Voor goed verzwonden te zijn: Men begint al té berekenen wan neer en tussclien welke landen de eerstkomende oorlog zal uitbre ken en men verzekert dat de toeko mende oorlogen verschrikkelijker zullen zijn dan eenige voorgaande botsing tusschen de volkeren. Evenzoo is de begoocheling ver dwenen dat de Belgen geheel vergoed door Diiitsehland!!! na den oorlog zouden leven als vis- is,"lien in het water. Elkeen weet, bij ondervinding hoe de toestand nu is. Sedert het intreden van den wapenstilstand is iedereen gedwongen meer ie .werken dan ooit te vorende eenen het' grootste getal hebben moeite om het dagelijks brood té verdienen, gelijk altijd en overal; de- anderen de oorlog,woeke raars ëB oorlogsrijken hebben hunne handen vol om hunne goe deren, door afpersing uit het zweet en bloed.van hunnen evennaaste gewonnen, te behouden, want dat goed is ziek ën zwak en behoeft vele en gedurige zorgen, te meer daar de eetlust al etende geprik keld wordt en men door alle mid delen zoekt zijn bezit te vermeer deren. Wat ër van zijieder is gedwon gen te werken, meer dan hij ooit gedaan heeft, De nijverheid vroeg armen én betaalde rijkelijk, Alwie maar ëenigszins kon en kan, snelde naar de fabrieken; de buitenlieden, die vroeger geen voet van hunne gemeente zetten, nemen trams en treins om mede te paarteu van het goud -liever klatergoud dat langs het kanaal der fabrie ken toegevloeid komt. En wij, Belgen, de ergst be proefden door de Duitsehe bezet ting en afpersing, ën afgestooteii door degenen die zich aanboden als onze beste vrienden, Zijn blijde eeniige kruimels van dajfc goud te kunnen oprapen om in onze be hoeften te voorzien. De gezanienllijke ontvangsten der, Spoorwegen voor de zes .eerste maan den van 1925 bedragen 813 millio-n ■tcg^n 788 miilioen voor het eerste half jaar. van .1924 (inbegrepen de verschild lige inkomsten).. De aankondiging dat socialisten en Fronters de plechtige inambtstelling yan den heer ltomaan Moyersoen als burgemeester yan Aalst niet zouden Maar. er dient opgemerkt dat deze bijwonen is een puik reklaam geweest.: verhooging van 25 miilioen slechts, in heel Aalst was te been om onzen nieu- sehijn beslaat. De ie trimester gaf in j wen burgervader te begroeien en op 1925 eene verhooging van 50 miilioen heel den doortocht van den stoet xefi- op 1924. Do tarieven werden eerst ver- drong zich eene overtalrijke menigte, lioogd in April 1924, dat wil zeggen Aan de statie, waar M. R. Moyersoen van 1 April 1924 af yoor de reizigers 'rond 6 Vi ure aankwam, kon men le:- (gemiddeld 25 en van 15 daarop- 'erlijk op de hoofden loopen. De tijd van krisis is echter aan gebroken; die dag moest noodlot tig eens aanbreken, bij is eerder verschenen dan menigeen ver wacht had, De behoeften der wereld zijn -zoo dringend niet meer; de nijver heid slabaikt, en nu is cr kwestie naar middelen uit te zien can onze voortbrengselen te kunnen verkoo pen. Het beate middel is aan lage prijzen te verkoopen, te trachten «beter» goed te leveren voor de zelfde prijzen. Dat zoeken naar middelen ver- öischt weêr inspanning en werk evenzo» liet zoeken ën berekenen der middelen om beter en beter koop te kunnen voortbrengen. Zoo is het in den kring der gan- selie nijverheid; zoowel voor den patroon als voor den werkman. We eten, meer dan ooit, ons brood in het zweet onzes aan schijns! Men kan zoo ongeloovig zijn als men wil, maar men buigt voor de wet die in den Bijbel is neerge pend. Men mag ze aannemen als eene straf der eerste zonde of men maq ze aanzien als een noodlot, tegen hetwelk men mort en dat men ver- wenscht, maar men is verplicht het te ondergaan. Daar is niets tegen te doen. De mensehen mogen hunne her senen uitputten om middelen te vinden om te kunnen leven zonde! werken, opeens, als ze meenet] het gevonden té hebben, overko men gebeurtenissen die alles om verwerpen en den mensch weêr dwingen tot liet werk, volgend voor de goederen (gemiddeld 20 {7oJ, De ontvangsten vaa den 2en trimes ter van 1924 en 1925 laten alleen toe een positief vergelijk te maken, daar dezelfde tarieven worden toegepast, met uitzondering nochtans voor. de eerste lialfmaand van April, wat de goederen betreft. Gedurende den 2en trimester vaa 1925 was, met gelijke tarieven, de ver mindering voor de reizigers onbedui dend, niettegenstaande de nijverlieids- krisis. Integendeel liet deze zich voelen voor het goederenvervoer, want de 2e trimester van 1925 boekte in vergelij king met "1924, eene vermindering van 5 miilioen (269 in plaats van 274 yoor April, Mei en Juni)]. 'VW ln de wachtzaal van 2e klas werd de lieer R. Moyersoen ontvangen en ver welkomd door den heer pastoor-dekeri, majoor Smeyers, bevelhebber der le- gerpupillenschool, M. Van Overstra3- ten, hoofdopziener van het onderwijs, baron L. de Bethune, pater rector vin het St. Jozef Gollegie, de luitenaiu- bevelhebber der gendarmerie, enz. Eene geestdriftige ovatie weerklonk toen M. It, Moyersoen en de overheden buiten de statie traden, terwijl de Ko ninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend de Brabanconne speelde. Onmiddelijk zette de stoet geopend door bet muziekkorps der stedelijke Vrijo Brandweer zich- in beweging. Wij bemerkten er talrijke afgevaar digingen van scholen, maatschappijen met vlaggen, enz. In een drietal open rijtuigen hadden de overheden plaats genomen: in h^ï eerste M. Jozef De Clercq, senator voorzitter der Katholieke Vereeniging van het Arrondissement. Aalst, de 1 lieer Albert Mertens, scliepenc, 'de WERKLIEDEN BIJ DEN PAUS. Een sahcuwspel waarbij de grooi-e Paus Leo XIII Sou hebben gejubeld!'Eerw HTeren Van Herrewege'en'lUü- Niet minder dan negen duizend arbe._ ,wereys, pastoors.' van Aalst-St. Jozef ea ders en arbeidsters, uit Milaan cn om. 0 j.' Vrouw Bijsland; in liet tweede de streken, vullen het Sint-Damasus- z E H coppietors, pastoor-deken, plein, en boven de zwarte massa rijstmajoor Smevers 'en majoor Vander de witte gestalte van don Paus tegen (Sto<,k. jn iwt'derde graaf Glenissou; den. purperen achtergrond van zijn j f rrondislsementskommissari#, Mijn.i troon. En de werklieden, met het geluk heer Aehiel Eeman, Voorzitter van het in hun ziel, omdat, ze den Paus., hun inricht ingskomiteit en M. R. Mover. Paus hebben gezien, luisteren met eer.!soen bied en liefde naar zijne woorden. EEN NIEUWE AUDITOR. Onder algemeen gejuich trok de .stoet, onder het. spelen van lustig-1 Mgr Romulus Genuardi, bchoorend siapmarschen iangs de Albert I.iénart tot eene der grootste families van Si cilië, is benoemd tot Auditor der Pau selijke nuncialuur te Brussel. Deze voorname prelaat was, yet;, sclioidene jaren lang, leeraar bij lie Groot-Seminarie van Palermo, Eaat ons, die geloovige katholie ken zijn, ons onderwerpen aan de schikkingen van God en het werk aannemen, als de straf aan onzen vader Adam opgelegd. Die onder werping aan de Goddelijke schik king zal onzen last verlichten en ons gejaten maken in den tegen spoed. Ons leven zal veel aangena mer verloopen dan het bestaan der genen die het noodlot verwensehen daifc hen verplicht te werken vooi- liet dagelijksch brood, ën in gedu- rigen opstand zijn tegen de Maat schappij, Op Zondag 30 Augustus wordt een pleizijertrein ingericht voor "ïtvoir (A. 8.0),Dinant (A. 8.11), Waulsort-Villa. ge (A. 8.26), Hastière (A. 8.33), Heer- Agimont (A. 8.41). en Givct (A. 8.50). Hierna de uren van vertrek: Gent (Zuid) (V. 5.0), Aalst (Noord)1; (V. 5.30), Brussel (L. W.) (V. 6.21 A Oliignies (V. G,47), Gcmbloers (V. 7.5); Op de terugreis, vertrekken de rei zigers uit Givet (V. 17,30), Heer- Agimont (V. 17,14)', Hastière (V. 17,52)', Waulsort-Village (V. 18.Oh Dinant (V. 18,27), Yvoir (V. 18,407, om aan te komen te Gembloers -(A. 19.42), Ottignies (A. 20,2), Brussel (L. W.) (A. 20,36)', Aalst (Noord)] (A. 21.25)', Gent (Zuid), (A. 22.0)'. De prijs van de heen en terugreis bedraagt fr. 25,20 in 2e klasse en fr, 16,20 in 3e.klasse, bij vertrek uit GenS (Zuid)1, Aalst (Noord), en Brus.se! (L. WJ; fr. 24.20 in 2e klasse en fr. 13,80 in 3e klasse bij vertrek uit Ot tignies, fr. 19,20 in 2e klasse en fr. 11,20 in 3e klasse bij vertrek uit Gem bloers. Op vertoon van 3e «pleiziertreinF- biljetten, wordt. 50 t. h. vermindering verleend aan de bezoekers van de grot La Merveilleuse t>, van de spelonken en hovingen van Mont-Fat en van La Tour de Mont-Fprt te Dinant. De afgifte der biljetten geschiedt. straat-, Graanmarkt., Kapellestraat, Molenstraat, Groole Markt, Nieuw straat, en Leopoldstrat naar het stad huis. Onderwége werden 'den heer burge meester talrijke bloemengarven aan geboden zoodat zijn rijtuig al spoedia een overgrooten bloemtuil geleek. Wij spoeden ons naar het stadhuis waar zich reeds eene aanzienlijke me nigte verdringt. De prachtige feestzaal van het. stad huis was smaakvol versierd met plan ten, bloemen en vlaggen, en spoedig was de zaal propvol terwijl velen nood. gedwongen buiten moesten blijven door plaatsgebrek. Eene onvergetelijke ovatie wordt den beer Moyersoen gebracht, wanneer hij zijne intrede doet, vergezeld van bur gerlijke, militaire en geestelijke over., heden. Benevens de reeds voornoemde per sonen bemerken wij er de Katholieke Gemeenteraadsleden, M. R. De Stobbe leir, liberaal gemeenteraadslid, M. Va,i Schuylenbergh, volksvertegenwoordi ger enz. enz. Nadat er wat stilte bekomen is neemt M. Mertens, schepene, Het woord en drukt zich yolgenderwijze uit? Mijne Heeren, Pas vier maand geleden, zaten wij hier in deze zaal, verrukt te luisteren, naar het bekoorlijk en begeesterend woord yan onzen jeugdigen Burge meester Mijnheer Bosteels. Het heerlijke programma dat hij hier ontvouwde, 'zoo vol idealen en vergezichten, hangt nog als een gouden droom in onze herinnering. Wie van ons had gedacht, volgens het beeld dat hij hier zelf voortooverde, tot beloop van het aantal beschikbaredal de tak van den boom zou gerukt plaatsen, óp 26, 27 en 28 Augustus van worden, zoo snel, en onverbiddelijk! S tot '16 uur. I De mare zijner ziekte, en het nieuws De reizigers mógen, op 'de beerireiV zijner dood, vervulde eenieder mei, afstappen te Yvoir, te Dinant, te Waul- rouw cn weemoed, sort, te Hastière, te Heer-Agimont óf j De hoop die op hem werd gesteld le Givet en, op de terugreis, in eene of zonk in een als assche. andere dezer statiën 'den trein nemen. .Wie zou dat heerlijk programma nu Anderzijds, 'degene die 'de reis Dij verwezenlijken? Wie zou de groote taak nant-Namen per boot verlangen te op zijn schouders durven nemen doen, mogen d°n pleiziertrein weder nemen te Namen, waar hij rond 19 u.15 vér trekt. Abonnementskaarten zijn óp 'dezen trein niet 'geldig. Zoo natuurlijk als het maar zijn kan gingen al onze oogen naar Mijnheer; Moyersoen. Hij de man van kennis de man \aa ondervinding, Hij met zijn wijs beleid met zijn groot gezag, Hij zou den droom yan Mijnheer Bosteels werkelijkheid kunnen do.cn worden. 1 f Mijnheer Moyersoen trad in den ge meenteraad op 6 Januari 1896. [Werd schepene op 6 Januari 1908. Zeteld'? vcrschillige jaren in den provincie1- raad alsook in de Kamer van volksver tegenwoordigers, werd éindelijk sena tor en Minister den 15 December 1920, 'i was feitelijk om het ambt van Mi nister te kunnen aanvaarden, dat h'j, ontslag nam als schepene. Mijnheer Moyersoen, is dus 'de ge kozene van het volk. Hij staat niet bui ten den raad. Hij komt ér niet als een vreemde. Hij treedt terug op het ter-, rein van waar de Koning hem had ont boden om het ambt yan Minister te vervullen. Niet enkel als. katholieken zijn wijT verheugd over zijne komst. Wij be groeten hem als ware Aalstenaars. Wij begroeten in hem den on'dervindings- rijken bestuurder, den man, vol toe wijding, die zulk groot besef heeft van zijne burgerplichten. Wij begroeten in hem den. vader van. zijn volk. O wij vergeten niet de pijn lijke oorlogstijd toen ons. yolk met den honger was bedreigd. Wie stelde zijne forluin als borg, ©m aan onze werklieden het noodigf' voedsel te kuiyien verschaffen. Het was Mijnheer Moyersoen. Her was de man wiens gedachten men wei kan bestrijden, maar wiens goede in zichten en gouden hart door eenieder worden gewaardeerd. (Toej.). Heer Burgemeester. Wij wenschen U welkom'. Wij verwachten, van veel, ómdat uw verleden een waarborg is voor toekomst. Gij zult. orde brengen in ónze gé* schokte financiën. Gij zult de eer van Aalst hoog hóu den. Gij zult de belangen ónzer nijverige bevolking, met liefde in handen nemen. Met een woord, gij zult een goede Meester en een goede Burgemeester zijn. (Wij van onzen kant verzekeren U, op' ai 'die gebieden onzen onbeperkten steun. Leve langl Bestuur gelukkig! M. Richard De Stobbeleir namens de liberale partij, wenscht den heer Moyersoen geluk om zijne benoeming als. burgemeester, brengt hulde aan zij ne werkzaamheid en yaderlandsliofde en verklaart, dat de beer. burgemees ter steeds op. de steun der liberalen zat mogen rekenen waar. bet geldt de bé- langcn der stad. (Toejuichingen)]. Nu worden den heer burgemeester ontelbare prachtige bloemengarven aangeboden, namens talrijke vereeni- gingen en kringen der stad, namens het stadspers.oneel enz. enz. M. Jean Mathieu bij bet ovej-banUi- gen eeper bloemengarve namens de Katholieke Koormaatschappij Nioti zonder Arbeid sprak volgende wool-. den:. Heer Burgemeester, Diep ontroerd herhalen yve den wensch vier maanden geleden hier uit gesproken. Niet als d. d. burgemeester, doch als tolk der katholieke koormaal- st happij Niels zonder Arbeid wen schen wij UEdele een zegenrijk be stuur cn als christene mensehen zullen wij God bidden opdat Hij nu onzen wcnach zou verwezenlijken en U lange jaren onze stad zou laten besturen tol. spijt van wie \t benijdt. Daarna namens do S. M, De .Vriendschap Heer Burgemeester, .We komen eenen tweeden keèr, n'U oni UEdele 'dezen bloemenruiker aan tp bieden in naam van den Katholieken Burgerskring De Vriendschap thans samenwerkende maatschappij". Deze bloemen zullen sterven doch onz.j vriendschap zal eeuwig duren. W i wenschen U een lang en vruchtbaar bestuur. Nooit zal UEdele vruchteloos beroep doen op onze eerbiedige ver kleefdheid om de eenheid in de katlió-. lieke partij te bewaren, ze sterker té maken dan ooit om ónder Uwe wijze leiding naar dp, zegepraal te trekken. Lang leve Burgemeester Moyersoen,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1