27 Volmaakte vreugde Donderdag Oogst 1925 vw Vertrek van de ttAnversvdle" naar Congo Wisselagenten met twee millioen op de vlucht Een geilen kteeken te Kinsjasa Een zonderling bericht Ministerie van Spoorwegen De Belgische schuld aan Amerika Hel schip van Amundsen aan den keüiug gelegd Üe uitbetaling der oorlogsschade De nieuwe bevelhebber van het Schoolschip Op het Japausch gezantschap On ze kolenmarkt Vliegmeeting te Goidsenhoveu XXXI* JAARGANG NUMMER |3S Kerkstraat, 9 en 21. Aalst. Tel. 114 - DAGBLAD - I 5 CEHTIEMEM WEKELIJKS B.75 - Uitgever: J. Van Nüfpel-Db Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adotf Max laan, 13, te Brussel. Rue de Richelieu, Parijs.^- Bream's Buildings, H. Ceaarius Zon op 5,00. onder 6,43 Eerste Kwartier den 27 Ge kent toch allen Sint Francls- cus van Assisië, de stichter van de; drie orden der Frandiscanen hetzij voor kloosterlingen zooals Capu- cijnen, Conventueelen, Recollettea en andere takken; hetzij voor kloo sterzusters, zooals Arme Claren, Capucienerssen enz.', hetzij voor wereldlijken of christenen die ieve- rig in de wereld willen leven in den huwelijken staat of daarhu'rtènl:.; Nu die vreugdige heilige, die mira keldoener zijner eeuw, die unnier gedienstige orderstichter en vrede- bewerker beproefde het eens, en hij lukte er 'in, om aan Broeder Leo, zijn welbeminde volgeling, de vol maakte vreugde te verschaffen voor den tijd en voor de eeuwigheid.We mogen er voorzeker dit laatste en dit beste bijvoegen want het twee de is 't gevolg van het eerste en dus... De leerling moest het raden en begon op te noemen al de goederen dezer aarde en alles wat eenigszins een dienaar Gods kan verlustigen en weibevallen. Doch lukt niet en Franciseus moest kost wat kost tus- schenkomen om het hem te openba len Broeder Leo, zegde de hei lige van Assisië indien we dezen avond bij het weerkeeren naar Por- tSuncula, door onweder en plasre gen worden verbrast en na lang kloppen een Broeder ons komt de deur openen en ons den toegang van het klooster weigert en ons naar het hoofd slingert de sture ver- wij tsels Dieven moordenaars, Broeder Leo ziedaar de volmaakte vreugde Die taal zal slechts dezen ver wonderen die de franciskaansche en christene vreugde niet kennen. Im mers nooit mensch op aarde was oo;tgelukkiger dan Sint Francis eus. Wel te verstaan dat zijn ge luk voortsproot uit die ware vreug de, die vreugde uit en volgens God. vreugde welke reeds op deze wereld deel neemt aan de zekerheid, aan de bestendigheid en de uitgestrektheid der eeuwige zaken, welke ons te wachten staan, St. Frandiscus was er zoo vol van dat hij dien overvloed voer hem alleen niet kon bewaren maal ais een ingegeven zanger der lief de Gods, deze vreugde aan alle schepsels ging meedeelen. En die onvergelijkelijke dichter, die geest driftige minnaar van de oude en al tijd nieuwe schoonheid, was tocli wel de armste onder de menschen. of liever hij was thans de armste der schepselen om meer en beter te gelijken aan Christus, zijn Meester eii welbeminde Koning. Dus de vreugde in de ontbering en in de opoffering; ziedaar het geheim van *t christelijk leven. En dit is ook dé sleutel van alle maatschappelijk vraagstuk. Zoekt maar de ware gelukkige, gé zult hem niet tegenkomen noch in den rijken miljardbezitter door zorgen bekommerd, noch in den genotzoeker door begeerten ver slonden, nooh in den machtige wiens heerschzucht nooit is voldaan,,., Hoe meer men; bezï$ hoe meer men zoekt te bekomen. Nooit geen vrede, nooit geen zekerheid voor 's anderendaags Want 't is mor gen misschien dat de doodsklok over hem zal luiden. Sterven immers is alles bier achterlaten, 't Is meer dan een fa illisseanent, 't is een wanhopig bankroet, 't Is eene volledige ont blooting. Wanneer de mensch sterft, verliest hij alles aan wat1 ziju arm hert mocht gehecht zijn. Doch veronderstelt iemand die, ris St. Franciseus, aan al de goede-' ren dei* aarde en des levens ver zaakt heeft en slechts het noodige voor zijn levensonderhoud er van bewaart. Veronderstelt iemand die zelfs gereed is om 't noodige te mis sen en al de ongestadigheden, al de kwalen te verduren indien het de Goddelijke Voorzienigheid ten zij nen opzichte het zoo toelaat. Zal die mensch gelukkig heeten J Neen, volgens de wereld. Ja, volgens God, En de bewijsreden er van springt nochtans in d' oogen. Zijn hert, ge heel en gansch van de vergankelij ke en beperkte goederen ontdaan en ontbloot, bewaart hem het goed dat alle goederen overtreft ds liefde Gods en de hoop op het ein deloos geluk in 't ander leven. Ha indien men de gave Gods beter kende en de natuur der vol maakte vreugde meer besefte, 't is 't dees boven alles en voor alle ad der e ieverig liefdewerk dat men aan de behoeftigen en minderen zoude uitleggen. En 't ware de terugkeer tot het Evangelie dat toch wel met vredes* beloften begint, én naderhand ér ook de ware voorwaarden van ver kondigt Doet boetveerdigheid Brengt weerdige vruchten van versterving voort Zalig armen Zalig die droevig zijn Zalig die vervolging lijden voor de rechtveerdigheid De volmaakte vreugde ligt dus en is te vinden in de opoffering of slachtoffering. Ons volk heeft het inwendig le ven en de bovennatuurlijke vreug de broodnoodig. Dikwijls spreken, handelen, schrijven van.,., aanzetten en aan- preêken zonder dralen tot... zelf l r-oefenen die volmaakte vreugde- dat moet onze taak wezen, 't Is een hij zonder vruchtdragend goed werk voor ons en voor onzen evenmenscli. Wat meer heiligen en wait jnin maatschappelijke werkers die niet oï niet genoeg op den godsdienst steunen en de wereld zal wel ver beteren MARC. Dinsdagmorgen, om 7, uur, begon de stoomboot Anversville yan de G.B; M.C., kapitein W? Brenners, haar, .60.0 reis. Er scheepten 130 passagiers van eerste en 123 van tweede klas in, waar van 221 voor Congo en de anderen voos tusschenüavens. De boot nam 4ÖÜ0 ton koopwaren mede, waaronder .verschillende uiteen- genomen barken en machienendeelen in bestemming voor de maatschappijen Sonatra en andere. De Antwerpsche financiewereld werd in beroering gebracht door de spooi- looze verdwijning van de twee gebroe^ dc-rs Sch., wisselagenten, welke hunne bureelen hadden in de Minderbroe- dtrsstraat. Naar het schijnt zouden de ze heeren Antwerpen verlaten hebben een deficiet van ruim twee miljoen achterlatend. Naar het heet zouden zij in de laatste dagen aanzienlijke som men verloren hebben met ongelukkig speculeeren op geldwaarden, hoofdza kelijk pctroolwaarden. Verder blijkt hei dat tal van kleine burgers 'de slachtof fers geworden zijn va^ deze twee geld- jag'ers. Zij waren ook de uitgevers van een zoogezegd financieel bladje, waarin de burgers aangezet werden zich te ver eenigen om gezamenlijk zekere aandee- len aan te koopen en er mede te spceu- leeren. Vroeger reeds werd tegen de hcogervermcldc wïsselagenten klacht ingediend, doch de aangestelde des kundige gaf een verslag dat tot niet- vervolging besloot. Het parket werd thans van de zaak ingelicht en een aan houdingsmandaat ten laste van de ge broeders Sch. schijnt niet te zullen uitblijven.. .Generaal Tombeur, kolonel Brassei •en kommandant Stiers, sekreturis-g? neraal van den c Souvenir. Gongolais», helkomiteit dat te Kinsjasa liet monu ment zal doen oprichten voor de ge sneuvelden in Afrika, bezochten to Vorst de werkplaats van den beeldhou wer J. Marin, den kunstenaar belast met de uitvoering van het monument. De hoofdfiguur, die yan het erkente* lijk Belgie, is geëindigd en komt er prachtig voor. De tweede uit te voeren figuur zal die van den drager zijn; dan komen in groep de Belgische officier en de Kom. gcleesche soldaat. Het heele monument zal gegoten worden in koper uit Katanga, Generaal Tombeur wenschte den beeldhouwer geluk, want het monu ment zal zeker zeer schoon zijn. In September 1926 bij de verjaring- van de inneming van Tabora door ge neraal Tombeur zal Kinsjasa een kunstwerk bezitten, waardoor de helden an den Afrikaanschen krijg op waar dige wijze herdacht worden. DE GRUWELEN VAN DEN «RELIGSEUX FANATIQUE» IN KONGO, Het Ministerie van Koloniën geeft mededeeling van het kablogram, onU vangen door het Departement cn door den heer Bureau, gouverneur van Ka- tanga, 22 Augustus uit ElisabethviiU verzonden, in betrekking tot het zon. derüng Reu ter-bericht, dat wij ond-r alle voorbehoud ter kennis van onze lezers hebben gebracht Naar ik verneem, heeft een Reuter- eorrespondent naar. Europa geseind om de gruwelen te vertellen die gepleegd zouden zijn door een baptistisch (d'.w. z. proteslanseh) predikant in '1 Oos telijk gedeelte vutriiet Sahunia-gebie-a. De inhoud van het telegram is niet juist. Ik zend u vandaag een brief, waarin gij al de bijzonderheden vindt, die mij tot nu toe ter oore zijn geko men. De historie kan als volgt saamgc- vat worden Een baptistische predi kant, afkomstig uit Rhodesië, heeft ver scheidene weken in het Sakania-gebied doorgebracht en zou er een vijftigtal inboorlingen vermoord hebben. Zoodra de territoriale bestuurder zulks ver nam, zond hij een patrouille uit om dén moordenaar op te sporen, maar die pa trouille moest zich terugtrekken, na een harer manschappen verloren te hebben. Toen begaf zich de territoriale bestuurder zelf ter plaatse. Hij tele grafeerde dat de predikant waarschijn lijk naar Rhodesia is gevlucht. Ik heb den distictskommissaris bevolen zioi eveneens ter plaatse te begeven. Hij hoeft dat 15 Augustus gedaan, verge zeld van een onderluitenant der open bare macht, 20 soldaten en een magis traat. Ik zal u opnieuw telegrafeeren, zoodra ik verdere inlichtingen ontvan gen heb. BUREAU. Op het Ministerie van Koloniën voegt n.en erbij, dat 't moeilijk is zich een juist begrip van 'de gebeurtenissen te vormen, voor dc aankomst van den brief die 22 Aug. uit Elisabethville is verzonden, en die eerst over drie we ken kan aankomen. Trouwens men kan voor dien tijd nadere telegrafische me_ dedeelingen van den gouverneur ver wachten. Hef, kablogram van den lieer Bureau stemt niet volkomen overeen met dat van Reuter. Volgens dit laatste zou 'de predikant te Elisabethville thuis bfi- fcooren, terwijl hij, volgens het bericht van den gouverneur van Kataiiga, uit Rhodesië afkomstig is, en eenige weken heeft verbleven in he.t Sakania-gebied, dat op de grens tuss.chen Katanga en Rhodesiëi ligt. De heer Bureau seint eigenlijk over een predicateur baptisme ook Kei Departement vindt die woorden (wij hebben gemeend ze door baptistisch ofte doopsgezind predikant te moeten vertaleji)' vrijwel onverstaanbaar, en heeft daarom den telegraafdienst ver zocht de juistheid van de överbrengst nog eens flink te willen onderzoeken. •Te oordeelen naar 'de twee te Brussel ontvangen kablogrammen, zouden te gruwelen gepleegd zijn door een vreem deling, die zicli vervolgens gehaast heeft het land te verlaten. Niets geef? aanleiding om te gelooven, doet Bei- ga opmerken, dat er onder onze ge trouwe bevolking een. oproerige bewe ging is uitgebroken» VTacht de nadering van 'den winter niet af om üw voorraad, namelijk yan kolen, in t£ doen en al de zendingen die voor Istcn October kunnen verwezen lijkt worden, uit te voeren. De wagens zijn voor het oogenblik gemakkelijk te bekomen. Zal zulks bin nen zes weken nog eveneens zijn AMERIKAANSCHE SENATORS TEGEN HET AKKOORD. De groep Amerikaansche senators, die hevig vijandelijk tegenover presi dent Wilson en zijn werk staan, maken toebereidselen voor een geweldigen stormloop tegen de bekrachtiging van het Belgis,ch-Amerikaansch akkoori over de schulden.Zij vinden het onduld baar, dat de Belgische schuld wordt vrijgesteld yan de interesten der oor- iogsschuld, onder voorwendsel, dat er voor Amerika een sterke zedelijke ver plichting bestaat, voortvloeiende uit de verbintenissen van president Wilson. Zij beweren, dat Wilson niet bevoegd was om m naam van zijn land beloften te doen, al was het ook onder voorbe houd van goedkeuring voor den Senaat. Senator Borah, voorzitter van de commissie van buitenlandsche zaken •eveneens oen onverzoenlijk perso nage, heeft reeds een oorlogskreet ge slaakt in een telegram, gericht aan M. Smoot, voorzitter van de commissie van f'P.ancien, en lid der schulden-commis sie. nij keurt de regeling met Belgie beslist af. Maar 'deze oppositie was voorzien, en t> Washington wordt er niet aan ge twijfeld, dat het gesloten akkoord met groote meerderheid van stemmen zal worden' goedgekeurd. Nomeo (Alaska, 24 Oogst, t— D? schoener Maud van den ontdek kingsreiziger Amundsen, welk schip zich op weg naar San-Francieco be vindt, is hier aangekomen. De vice-con sul van Noorwegen heeft er in naam van zijn gouvernement bezit yan geno men, maar een gedelegeerde van de Amerikaansche politie begaf zich, voor zien van een rechterlijk bevel, aan boord, om beslag op het vaartuig t* leggen, ten profijte van een petroleum maatschappij, die in 1922 een levering ten bedrage van meer dan 600 dollar- heeft. gedaan en tot nu toe geen beta ling heeft kunnen verkrijgen. De zaak werd echter voorloopig geschikt, doos- dat de vice-consul van Noorwegen zien borg stelde voor de betaling van ge noemde som. M. de .eerste minister Poullet et M* Janssen, minister van financies, heb ben Maandag namiddag een onderhoud gehad met de bevoegde ambtenaars van het ministerie van ekonomische zake;, cn der Schatkist, over de kwestie der uitbetaling van de oorlogsschade. In dezer vereffening is onlangs eene ver traging ontstaan omdat de kredieten; door de leening ter beschikking gegteid van het .Verbond der Kooperatieven, ui (geput zijn. In verband hiermede werj reeds beweerd, dat de regeering geen oorlogsschade meer. uitbetaalt. Dit nieuws werd natuurlijk ongaarne ver nomen door de geteisterden. Van eene stopzetting der uitbetaling is er echter geen sprake. De waarheid is, dat de regeering eene oplossing zoekt om met de betalingen te kunnen voortgaan. Er zijn inderdaad geteister den die voor hun wederbeieg vanwege den Staat de eerste voorschotten 'ont vangen hebben, en die hun heropbouw zouden moeten staken indien "de Staat in gebreke bleef. Al het mogelijke zai gedaan worden om die geteisterden 'de verschuldigde sommen te bezorgen. Daar de regeering thans de moge lijkheid niet inziet zich geld aan ?e schaffen bij middel eener leeiïing, moest ei«* een anderen uitweg gevonden worden. De regeering heeft de mede hulp verkregen van de Nationale Bajak en van de Spaarkas* De belanghebben den zullen titels ontvangen, waarop zij in de Nationale Bank en in de Spaarkas voorschotten zullen kunnen bekomen ten beloope van 80 ten honderd van het bedrag hunner oorlogsschade. Deze' op lossing zal waarschijnlijk eerlang of ficieel ter kennis van 'de belanghebben den gebracht worden» Wij vernemen de benoeming yaii kapitein O. Lemaitre-Stappers, .tot be-« yelhebbac van het Belgisch schoolschip, c L' Avenir. s>, thans in de Antwerpsche haven. Kapitein L.em'aitjre volgt kapitein. Meulemeester op, die overgegaan is naar het bestuur yan den havenmeester van Antwerpen. De heer Lemaitre is een bekend zee man, die bewijzen van zijn bekwaam heid heeft geleverd*. Hij voerde thans het gezag over liet stoomschip Mer- cier van de Lloyd Royal. De Mer- cier is het grootste Belgisch cargo- schip'. Hij voer Lijdens den oorlog voor kening van de Belgische Relief-com missie en tot tweemaal toe werd zijd schip door den vijand getorpedeerd. Telkens ontsnapte de heer Lemaitre aan het gevaar; de tweede maal echter teii koste van zware verwondingen. De heer Lemaitre is de gewenscl.ro bevelhebber voor ons; schoolschip, dat kortelings eene nieuwe omreis zal aan vangen met een 60-tal kadetten aan boord. Wij wenschen gezagvoerder Lemai tre veel succes en voorspoedige reizen. De Japansclie gezant te Brussel, diq naar Parijs was gegaan, om met Burg graaf Ishi te beraadslagen over de sa menstelling van de Japansclie delega tie op de aanstaande vergadering yari den Volkenbond, is Maandagavond te ruggekeerd en heeft de leiding van Ket keizerlijk gezantschap weer overgenc- De kruiser Pittsburgh der Ame rikaansche vloot zal naar Antwerpen* varen om daar kolen in te doen. Dj. prijzen die, in de Engelsche havens; voor 1.000 ton. kol^n gevraagd worden, werden door den scheepsbevelhebber; els. overdreven beschouwd.; De afdeeling Thienen dec Belgisch>, Aëro-Glub heeft Zondag op het yjieg- plein van Goidsenhoven een yliegmee- ting gegeven met medewerking dec luchtvloot van Thienen. Spijts het wei nig gunstig weder, was yeei yolk opge lomen. De meeting begon ten 3 ure ep 'l eerste dat men te zien kreeg, was een landing met stil gelegde motor, waar door het manceuver getoond werd welk een vliegtuig te verrichten heeft als oc een hapering is aan zijn motor. Ten tweede was er. eene daling per valscherm, uitgevoerd door Mej. Roye. die plaats genomen had aan boord van een toestel dat door luitenant Weekers geloodst werd. De juffer deed daarna een eererond in. auto. Ten derde hadden er oefeningen plaats .usschen een een- dekker (Henriotjj en een tweedekker (Aviojj. Rond 4 urë werd de aankomst per vliegtuig gemeld van M. Thieffry, den held der vlucht Brussel-Kinsh'asa. Bij zijn lading werd hij begroet door ma joor Smeyers, burgemeester De Jaegher en door de talrijke aanwezige per soonlijkheden. Het muziek speelde Naar Wijd en Zijd en 'dei biirge.. meester overhandigde den koenen luchtvaarder, een plaat met de wapens der stad. Daarna werd de Vliegme'eting voort gezet. Er waren namelijk manceuvera van vervoer, opstijging en neerhalint^ van een kabelballon. Eenjgegroepeerd^ vlucht, van 18 toestellen met luchtma nceuvers vond ten slotte haar verloop. Opnieuw nam Mej. Roye dan plaats aan boórd van een toestel, geloodst door luitenant Weekers en kapitein Deconinck. Een verzegelde hoogtemeter werd meegenomen etf was onttrokken aan liet oog van 'den loods. Wanneer de juffer zich per, valscherm neerliet', moest het publiek de hoogte schatten waarop het vliegtuig zich bevond. Dë.« ze wedstrijd was met''15 prijzen begif tigd. De neerdaling van Mej. Roye lukfe wederom uitstekend. Daarna woonde het publiek nog be voorrading bij van een kamp. Eindelijk steeg een vrije ballon op, bemand door luitenanten MarHer, Matton, Decloedf en Hausoul. Binst 'den duur der mee ting was er ook eon kamp met, Kallon- nekens met prijzen ter waarde van 500 frank. De vliegmeeting is in 'de beste, voorwaarden afgel.Qopen,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1