Scbatkistteas 51, li. 28 Missiewerk Priesterlijke benoemingen Vrijdag Oogst 9925 Ministerie van l Spoor v\v De staking in het metaalbedrijf wegen Bij ij den Koning Uit Lourdes De huishuurvvet BESLUIT HEDEN sediscontesrd op 6 maanden Het misbruik van tabak EENE WEDDING! De reis ouzer Vorsten Processie van O. L. Vr. ter Druiven iXXXI8 JAARGANG NUMMER |Q7 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 I3 AGBL.AD 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendï publiciteit bulten het A'ffc AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Flue da Richelieu, Parijs, rBream's Buildings, Londres E. C. A. H. Auguslinus Zon op 5,02. onder G,44 Volle Maan den 2 Het is bemoedigend, lioe O. Ij* Heer het missiewerk zegent. liet schijnt, dat, nu Wij menschen wat meer de zaak behartigen en beter ons best doen voor de missies, Hij ook meer genade kan geven: aan Zijne missionarissen en aan de heidenen. Wait wonderbaren was dom geeft Hij toch.... Maar toch, was er nog maar meer belangstelling en meer hulp van den kant van ons menschen! Ik las het jaarbericht van Mgr. [A. Yersfraelen over zijn schitte rende missie op Flores en Timor. Dat was de aanleiding tot deze ge dachten. Hoe ontroerend toch die heerlijke resultaten in de missie daar. Je zou daar in eigen persoon piissionaris Willen zijn en zoo rechtstreeks deel willen hebben in zulk verdienstelijk en vruchtbaar werk. Het gaat j e door barlt en ziel, dat zoovelen niet geholpen kunnen worden en vooral, dat ze fle Malhomedanen ten prooi vallen, omdat er te weinig missionarissen én hulpmiddelen zijn. Het jaarbericht van Mgr. Ver is traelen lokte me; tot verge® j king, cm een duidelijker beeld té ver krijgen van deze veel-geroemdC missie. Ik ging zoeken in een paar oude St. Miehaëls-almahakken. Ziet bier mijn vergelijking, i 1919 1921 'Christenen 47627, 7752a Jaarl. Doopsels 4042 12176 Jaarl.Christ, Huwel. 194 595 Scholen 76 270 Schoolkinderen 7343' 14222 Inland, onderwijzers 148 270 Katecliumenen 37#> 12670 Seminaristen 8 Priesters 10 33 Broeders 14 11 Zusters 35 48 Ook ging ïk even rekenen en kwam tot de volgende uitkomsten: Op één priester komen er gemid deld: 2000 Christenen, 300 katc- chumenen, heidenen te bekeeren natuurlijk heel wat meer, 6 scho len, 400 schoolkinderen, 150 biech ten iedere week, 70 H. Communies iederen dag. Dat is het gemiddelde. Maar het spreekt van zelf, dat het werk niet gelijkmatig is verdeeld. Mgr. Ver- .straden maakt de opmerking, dat b. v. in het Westen van Flores de Inissie pas begonnen is. Wat in het Oosten der missie ten missionaris te doen heeft, meen ik uit volgende getallen dei- statistiek te mogen opmaken. Ik meen gelezen te hebben, dat het eiland Lomblen door slechts één missionaris bediend wordt. Die- heeft dan te zorgen voor 4000 Christenen. Hij heeft in een jaar over de duizend kinderen gedoopt en 702 volwassenen, die allen eerst zorgvuldig onderwezen moesten worden. Hi j moest iedere week on geveer 300 biechten hooren en reikte iederen morgen gemiddeld 100 H. Communies uit. Wat een '.erk voor één missionaris! We zouden haast medelijden willen laai gen met hem: zoo met werkzaamheden overladen in dc- lutte van de tropenzon. Maar me clunkt. dat de missionaris vreemd zou opkijken, als wij hem wilden beklagen. Hij zou ons onbegrij pelijk vinden. Tk kan me best voorstellen, hoe cèn missionaris zoo geheel anders denkt in zijn hoog en edel idealisme dan wij ge wone menschen. Wat hij vermoeie nis en wat wij opoffering noemen nauwelijks telt, nauwelijks de moeite waard acht. Dat het juist zijn grootste genot kan rijn, zoo veel werk te hebben en geen rust te kennen, een genot, dat alle uitwen dige ontberingen, wederwaardig heden en inspanning lidht kan ver goeden, Want de overvloed van werk is voor hem een zegen van boven, is succes, is een teeken, da,t bij niet tevergeefs is gekomen. Leed heeft bij ten hoogste, omdat hij het werk niet af kan, dat daar om duizenden heidenen nog heide nen blijven. Maar overigens kan ik me ginds geen missionaris voorstellen, die niet hoogst gelukkig moet zijn. Ik meen eenigszlns aan te kunnen vóelen, welk een diepe en groote voor ons zoo gewone dagelijksehs sleurjnenschen ongekende en on begrijpelijke inwendige vreugde zijn hart zoo geheel moet vullen, ja, moet doen overvloeien van het innigste en edelste genot: als hij zijn jonge Christenen daar ziet staan, die plantjes, en planten, waarvan hij het eerste, teere, klei ne zaadje in den grond heeft ge legd, die hij met zooveel moeite en zorg heeft gekweekt: als hij ze ziet prijken in den vollen wasdom, als hij ze ziet staan in zoo rijk gedij en, m zoo krachtigen groei, in zo j blanken bloei, ziet staan beladen reeds met kostbare vruchten. Keen, medelijden kunnen we niet hebben met onze missionaris sen ginds; we kunnen ons enkel verbeugen met hen: om zulken bloei en zulke vruchtbaarheid! De gedachte, die mij zoo hoofd zakelijk in m'n hoofd kwam, toen ik die circulaire van Mgr. Vev- straelen las en die me niet meer verliet en die ik dan ook in dit praatje naar voren wilde brengen, is dezedat het werk der missiona rissen niet enkel een noodzakelijk werk is van Christelijke plicht maar een cm inent-gezegend en vruchtbaar werk! Ik voelde me zoo gelukkig met de schitterende resultaten van dé missionarissen; vooral ook, omdal ik meende te kunnen zeggen, dat ik er aandeel in heb. Ik had ge meend, vooral ook deze missie te moeten steunen, die zoo gezegend werkt en die, zooals Mgr. Ver- straelen schrijft, bizondere midde len, ook bizondere geldmiddelen noodig heeft, 'omdat ze zoa voor uitgaat en bloeit. Ik meen voor die missie gedaan te hebben, wat in mijn vermogen stond. Ik hoop het ook verder te kunnen en te mogen doen. Wie doet hiede ter eere Gods: door gebed en stoffelijken steun. Een missievriend. Gelieve TJw giften te zenden aan ce Missionarissen van het Godde lijk Woord, Missiehuis St. Willi- brordus te Udcn K.-Br. met de vermelding: voor Mgr. Verstrae- len. Of gelieve rechtstreeks met Mgr. Verstraelen zelf te corres- pondeeren, te Kdona bij Endeh. eiland Flores. K. O. I. NAAR DE WERKHERNEMING IN BORINAGE De afgevaardigden 'der stakende me taalbewerkers uit Borinage hebben Dinsdag namiddag cene vergadering gehouden om de nieuwe voorstellen te onderzoeken die gedaan zijn nan de so cialistische Centrale. De sekretaris der streek gaf- eerst een breedvoerige uit éénzetting over den toestand. De verga ring besloot dan onverwijld over ie' gaan tot eene referendum. Dit gaf de volgende uitslagen 100 afgevaardig den voor en 34 tegen de aanneming dep voorwaarden. Waarschijnlijk vergadert liedcn Dön_ derdag morgend het komiteit der me taalbewerkerscentrale te Brussel^ Door de -Wet van 12 Augustus 1925 wordt aan de pensioentrekke-nden een bijtoeslag toegekend. Het gedeelte voor bet 3e kwartaal 1925 is van lieden af betaalbaar 1. Voor do gewezen ambtenaren 'en j beambten, bij de Rekenplichtigen waar zij hun pensioen of de voorschotten voor het 3e kwartaal geïnd hebben 2. Voor de weduwen en weezen van de gewezen ambtenaren en beambten alsmede voor de oud aangeslotenen of rechthebbenden van oud aangeslotenen aan de Verzekeringskassen van den Grand Gent ral Beige en van «West- baanderen en wier rechten geregeld werden voor 1 Juli 1924, bij de Agenten der Schatkist en de Ontvangers der Belastingen waar 'de uitbetaling van hef, pensioen of de rente voor den 3e trimester gedaan werd. Een nieuw levensbewijs is niet' noo dig. M. Rolin-Jacquemyns, minister van binnenlandsche zaken en M. Cooreman, Staatsminister, hebben Woensdag mor gend, in hét paleis van Brussel, een lang onderhoud gevoerd met Koning Albert. PLOTSELINGE GENEZING. Het Bureel der Vaststellingen van de Grol van Lourdes komt uitspraak te doen in een geval van plotselinge en merkwaardige genezing eener zieke, welke met de 53e Fransche bedevaart naar het- Heiligdom van do Moeder- Maagd Maria gekomen -was. De gelukkige stervelinge in kwestie, Mej. Louise Bapt, is 21 jaar oud. Haar vader en hare moeder stierven aan longtering; haar broeder bezweek op. jeugdigen leeftijd aan geweldig stuip trekkingen. Het leven van die juffer is een bestendige kalvarioberg geweest. Op 16 jarigen leeftijd werd zij ziek; een val van de trappen bad eene breuk voor gevolg en e enige maanden later deed zij een pleuris op. In 1921 moest, zij een heelkundige bewerking ondergaan voor blinde darm ontsteking in October 1922 Lad Jij cene erge borstontsteking; iu Februari 1923 stelden de geneesheeren eene groote verzwakking vast en tevens aj de kenteekens van de longtering. Eer. onderzoek met de X-stralen deed zwe ien vaststellen in de darmen; eenigen tijd later had de ongelukkige weer een pleuris en daarbij hevige ingewands krampen. De arme lijderes, door de weten schap verlaten, had nog slechts ééne hoop hare genezing te verkrijgen van God, door de voorspraak van Maria Hare reis naar Lourdes was een ware. lijdensweg en zij kwam er toe in een staat van buitengewone ellende. Een geneesheer die er haar zag bij de aan komst, riep uit Als die kranke hies de gezondheid herkrijgt, dan zal ik gè- looven in een mirakel J Vrijdag 21 Augusti werd de zieke on derzocht door vier geneesheeren die be vonden dat liaar toestand allerergst was; 't scheen of zij naar Lourdes go- komen was om er te sterven. Den 22 Augusti, op den doortocht van de processie, verloor Mej. Bapt hef, bewustzijn. Men droeg haar onmidde- lijk naar het gasthuis, overtuigd dat de dood niet lang meer zou uitblijven. Maar zie, opeens staat de kranke, die jaren niet meer overeind kon daar liare lenden als gebroken waren, recht te midden van hen die haar omringden en die lieelemaal verbaasd waren. Zij die, ook in jaren nooit iets anders als voed sel nam dan een weinig vlecschsop, zet te zich nu aan tafel en at met den bes ten eetlust de spijzen die men haar voorz-ette. Zij begeeft zich vervolgens ter ruste; de nacht ging zonder hinder voorbij. - - i mr. 's Anderdaags 's morgerids staat zij op, kleedt zich aan en begeeft zich naar de Grot. waar zij de Moeder dos Heeren baar tol van dankbaarheid ging beta len voor de groote gunst, bekomen van God door de machtige voorspraak Zij ner lieve Moeder. De geneesheeren verklaarden Bo vennatuurlijke genezing waarover fch mensclvelijke wetenschap geene uit spraak kan doen. V De talrijke getuigen van het, wonder loofden den ITeer en Zijne Moeder. Een dreunend Magnificat steeg ten He mel, eene heerlijke lof- en dankbede tét Haar welke niemand verlaat die. bi- trouwen heeft., Het koninklijk besluit, waarbij, de wetgevende zittijd wordt gesloten ver klaard is nog altijd niet afgekondigd. Indien zulks niet binnen kort geschiedt, ia het. niet onmogelijk dat liet parle ment in den loop der, maand .O.ctobei. worde samengeroepen, ten einde eer- wetsontwerp te onderzoeken, uitgaan- de van de regeering en betrek hebbende op wijzigingen aan de sleutelwe.t op de Ivuurprijsbeperkingen. Inderdaad, die wijzigingen zouden moeten toepasselijk wezen in December eerstkomende, en de eerstkomende zit ting der Kamers vangt eerst aan den tweeden Dinsdag van November. Aannemende dat de buishuurwet on- middelijk bij den aanvang van den zit tijd zou ten berde komen, dan nog zou de tijd zeer beperkt zijn. tussehen de stemming door bet parlement en h Gogenblik van toepassing. De minister van binnenlandsche zA. ken zal moeten oordeelen of de samen- roeping der Kamers in October, hem nuttig en wenschelijk schijnt.; uwe beschikbare fondsen te plaatsen in WIJ ROOKEN TWEEMAAL MEER DAN VOOR DEN OORLOG, Onder de luxe-artikelen dio wij pis* groote kosten uit den vreemde invoe ren, bevindt zich de tabak. De duurte van liet produkt en de tak, sen die er op gelegd zijn, beletten dat sedert den oorlog Belgie tweemaal ooveel Amerikaansche tabak invoert dan in 1914. Zulks wordt ons medegedeeld door de statistieken, opgemaakt door M, Francis Sissen, van de Guarantary Trust die vaststelt dat als wanneet; de uitvoer naar Frankrijk gedaald tot onder de cijfers van voor den oorlog, deze voor België verdubbeld ifc de uit. voer naar Duits.chland is ook gedaald tol onder de 'cijfers van voor 1914. Men moet nochtans doen opmerkeD dat hier spraak is van tabak in blade ren en voornamelijk dat Belgie er yeéj invoert die verwerkt is en vervolgens verzonden wordt onder den vorm yap sigaren en sigaretten. Men zal met verbazing vernemen dat de tabak op dezen oogenblik de dertio rang bekleedt onder de Amerikaansctiè uitvoerproduklen, en onmiddelijk komt achter .lipt katoen, hel koren en de bloem. i In 1924 werd er voor eene waarde van 165 miljoen dollars tabak in bla deren uit Amerika uitgevoerd. M.. Sissen zegt ook dat het Belgie i§ dat aan het hoofd staat van liet tabak- verbruik; gerekend per inwoner^ gaat het over de C pond per hoofd. Gedurende het jaar 1920, heeft Ame.. rika 1.600.000.000 pond tabak voortge. bracht, dat de Yereenigde Staten plaatst op den eersten rang van voortbrengst en op den tweeden rang van verbruik. De sigarenvoorlbrengst vermindert; deze der cigarillos vermeerdert. Wat de sigarette betreft, de voort- brengst van verleden jaar en uitsluite1- lijk voor de Yereenigde Slaten bereikt 71 miljard. Daarbij werden er in 1923, 39 mil joen pond snuiftabak gefabrikeérd, het., zij drie maal zooveel als in 1900 Wat de pruimtabak betreft, difr bi- reikt het cijfer van 4 30 miljoen pond per jaar. Het is dan niet te verwonderen 'dat ï-i zulke voorwaarden, vier der belang rijkste maatschappijen in '1924 eene zuivere winst verwezenlijkt hebben vaa 62 miljoen dollars, na aftrok van 'de taksen, intrest aan kapitaal enz., hetzij 11 p. h. meer dan in 1923 en 54 p. h. meer dan in 1920 De Amerikaansche fiskus vindt 'daar- oen goede bron de belastingen op den tabak voor het, jaar '1923-1924, hebben de schoone som opgebracht vaa 825.639.000 dollars, hetzij viOT maal zooveel ais in 1924, 'k Wed, achtbare lezer, dat ge niet weet wat socialisme is! Kijk niet verwonderd opGe kent het als schrikbeeld, wat het natuurlijk is, want de duivel heeft met dg menschen geen compassie; maar 't komt er op aan, het in den grond te kennen. Want 't bijzonderste is toch wel, fe weten hoe het te be- strijden, en dus moet men er de oorzaak van kennen. En hier zijt ge misschien minder in 't liuis!.^. Socialisme, gelijk oorlog, is kwaad dat uit kwaad voortkomt. Dat 'uit nieti alle goed uit, maar dit is hier de kwestie niet. Prak tisch komt het eerste kwaad voort van de misbruiken in de ekonomi- sche orde. Paus Leo XIII heeft daarop gewezen. Meer kunnen we nu hier daarover niet' zeggen. Doch 't is noodig te denken aan de oorzaak; het noodige der prak tische hulpmiddelen, als wapen, in te zien; en vooral te beseffen dat iedereen tot den strijd kan meehel pen. 1 Anders weet men niet wat er in het hoofd en het hert van den werkman omgaat, en men praat voor een ijlen buik. En zoo loopt men gevaar in den blinde te slaan, niets bij te brengen tot de oplossing der besfaande moeilijkheden, en al de aangewen de pogingen verijdeld te zien doos cien invloed der door u ongekende werkelijkheid. - Gebeden om licht, de praktische oplossingen betracht, zich niet paaien met schoone woorden of zich tevreden stellen met de onge rijmdheden der rooden aan te too- nenzoo krijgt men vat op den werkman. Men riet hief ook ter loops het nut der krisrtiene syndika - ten, die tot de kennis der werke lijkheid bijdragen. BISDOM GENT, Zijné Iloogw. de Bisschop beeft pas toor benoemd Te Bassevelde, den E. H. L'erminiai, id. te Boltelare; te Volkegem, 'den E. II. \Yeemaes, onderpastoor van O. L. yr. St. Pieters, te Gent. Het is heden, Donderdag, dat de Ko ning en de Koningin te Marseille, aitff fcoord van een Engelsch schip, scheep, zullen gaan om zich- naar Indië te be geven. Kapitein Goffinet, ördonnaneïeoffi- cier des Konings, zal Hunne Majestei ten vergezellen. TE'AALST. Het artikel in de Volksstem van 25 dezer, is met belangstelling; gelezen ge weest. Hij lieeft gelijk waar hij zegt dat er meer MANNEN in de Processie .van half-Oogst zouden moeten gaan. Hj zal dit trachten te verwezenlijken 'en vraagt wie er mee helpt. Het is, mij dunkt, het gepaste^oogenl blik aan Sanderus eene richting aan te wijzen en hem vertrouwd te maken mot; de Eerewacht van O.L.Vr. ter Druiven, Deze bestaat enkel uit volwassen jon. gelingen en uit mannen en heeft voor; doel de Moeder Gods te verheerlijken i;i de Processie van 15 Oogst. Hare leden, voor zooveel er kostuums beschikbaar zijn, kleeden zich in matrozen en 'dra gen het beeld van O.L.V. en het schip-; In de rangen der Eerewacht is er; dus plaats voor mannen van goeden wil die openlijk hun geloof durven belijden Maar de kostuums zijn 23 jaar oud... en hun getal is klein. Daarvoor moeten zorgen degene die om d' een of andero. rede in de Processie niet kunnen gaanr zij kunnen öp zijn minst beschermliJ worden I Niets, ware méér indrukwek kend dan een machtige groep groote matrozen ron'd het Heilig Beeld van O.L.Vr. geschaard en er de eerewacht vormend. 'i Moge déze stem geboord worden van' 'at degene die cr iets kunnen voor doen tot meerdere eer en gloeit van God en [zijne H. Moeder. PEN ^VAGHTERx

De Volksstem | 1925 | | pagina 1