Be uitgaven voor oorlogsschade en aan Schatkistbons 51, h. De socialisten en het vrouwenstemrecht Priesterlijke benoemingen 1.75 Uitgever: J. Van Ncffel-De Gendt Zondag 30 Cojst Haandag 31 Oogst 1925 Oorlogschade Een snkses voor de Belgische nijverheid Het nieuw reglement voor melkverkoop In de Belgische koolmijnen Auto gestolen te Brugge Dc Aebelprijzen Nieuws uit Rome Kardinaal Bourne in Belgie BESLUIT HEDEN gedisconteerd op 6 maanden Feignies IJselijk ongeluk le Een Belgisch koppel op de vlucht met 50,000 fr. STAD AALST Een man "verpletterd te Rumpst Drama le Hoesselt Doodelijk auto. ongeluk te Nimes Het wildstróopers- drarna té Ahin JCXX'I* JAARGANG NUMMER jg'9 Kerkstraat, 9 en 21, Aat.s*. Tel. 114 - E>^G-EIL.A.r) - S 5 CENTIEMEN - WEKELIJKS H. Rosa Tan Lima, Zon op 5,05 onder 6,37 H. Isabella Zon op 50,6 onder 6,37 Volle Maan don 2 publiciteit buiten het Arr, AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, to Brussel. Rue do Richelieu, Perijs, Bream's Buildings, 6, Londres E C^ Onze Belgisch^ socialisten heb ben in hest internationaal congres van Marseille een «kaakslag» ont vangen, nopens hun gedrag in za ke van vrouwenstemrecht, die nog lang striemend op hun wezen zal blijven branden. Wij hebben onze meening over het vrouwenstemrecht reeds sedert lang laten kennen. Wij we ten immers niet, of stemmen een RECHT of een PLICHT is. In zekere landen waar stemmen een recht is, wordt het westelijk ver plichtend gemaakt, omdat de kie zers zich anders aan hun «recht» te veel zouden onttrekken, In an dere landen, waar stemmen enkel een plicht is, zien wij, dat de bur gers vrijelijk het onmogelijke doen, 0111 hunnen brief naar. het stembureel te dragen. Wij zijn overigens van diegenen die de Maatschappij rtiet wenschen te bouwen op de individu, maar wel op de familie. Daarom denken wij, dat men beter eerst zou gedaan hebben van eene bijgevoegde stem te verleenen aan getrouwde man nen, of ten minste aan den huisva der van minderjarige kinderen en, nietstemmende kinderen. Die gedachte, werd nu eenmaal Verworpen door de simplistische opvatting der socialisten Eén man, één stem Maar sedert en kele jaren droeg het socialistisch programma;: Eén vrouw, één stem Het beginsel van de vrouw te la ten stemmen werd in verscheidene landen aangenomen na den oorlog- waaronder Engeland en DujEsch- land. In de voorschriften, door den Volkenbond genomen, wordt de vrouw ook doorgaans als stern- krachtig aangenomen. In Belgie heeft men natuurlijk, gelijk altijd, eene middelmatige oplossing aangenomen. De vrou wen mogen stemmen voor de Ge meente, maar niet voor de Provin cie en de Kamers. Die eigenaardige oplossing komt uit het brein van onze socialisten. De Belgische Werkliedenpartij had het nochtans schoon, om samen, met liet Demokratisdh katholiek minis terie het volledig vrouwenstemrecht in te voeren, hetgeen deel uitmaakt t an het algemeen programma van de He Internationale. De Belgische socialisten hebben net nochtans zoo niet gewild, om zekere politieke redenen, zeggen ze, en hebben zich dus openlijk in op stand gesteld tegen de algemeene richting van de lie Internationale. In het congres van Marseille hebben de Belgische socialisten dan ook eene duchtige wreef ge kregen, en eene algemeene resolu tie werd gestemd, waarin gezegd wordt, dat de ontvooding van de vrouw eischt, dat de. vrouwen de zelfde politieke rechten souden hebben als de mannen M. Vandervelde, de Patron tier Belgische socialisten, en de lei der der lie Internationale, die op 't oogenblik een «kuurtje» deed de Spa, was natuurljk bij de prikke- lige besprekingen NIET tegen woordig en liij liet de verdediging van het onsamenhangend gedrag der Belgische socialist!»! over aan eene vrouw Mad. Spaak.... De spreekster- heeft zich ten an dere zoo erbarmelijk uit den netc- ligen toestand trachten te rekken, om aan eene motie van afkeuring, neergelegd door de Eransehe af- deeling te ontsnappen, dat men hare argumenten! tegen de socia listische thesis gemakkelijk zal fkunnentterugk7eefen'..„ Na het incidentj e van het vrouwen stemrecht, 'heeft Mé Van der Velde den P.L.M.-treiii ge nomen, om de verdere onderhan- lingen van het congres van Mar seille te gaan bijwonen, waar zij- n'e tegenWoordi|ghe'id igeene iharde waarheden zou te verduren heb ben. Hoe de Belgische socialisten de kwestie van het vrouwenstem- recht voor hunne kiezers zuileij uiteenzetten, zijn wij beriieaiwd te vernemen... De concrete politiek, zelfs bij de socialisten, verliest nooit hare rech ten.... VW TITELS OP VERGOEDING. Aan den minister van financies wer den volgende inlichtingen gevraagd g De slachtoffers van oorlogsschade, die ter betaling bewijsschriften had den ontvangen, hebben bericht gekre gen dat zij deze bewijsschriften op het agentschap der schatkist dienden neer te leggen, ten einde er titels te beko men yoor een. bedrag gelijk aan de som die hun verschuldigd is. Geteisterden, die hunne bewijsschriften reeds sedert verscheidene maanden hebben ingele_ verd. klagen erover dat zij hunne ti tels in ruil niet ontvangen, ën dat zij eschaad worden door de vertraging in het innen hunner interesten. Waaraan is dit getalm te wijten en kan deze toe stand niet verholpen worden Daarop lieeft de minister geant woord Ongeveer 8.000 titels öp" naam, die werden ingeleverd in ruil voor obliga ties der openbare schuld overeenkoms tig het koninklijk besluit van 16 Juni 1924, werden, 'om redenen van bestuur, lijken aard, ingehouden door het depar_ tement van ekonomisclie zaken. Blij kens inlichtingen 'door het 'departement verstrekt zullen de meeste clezer titels teruggezonden worden aan liet bestuur der thesaurie, en der openbare schuld. Eerlang krijgen dus 'de belanghebben den voldoening. EENE BESTELLING VAN VERSCHEIDENE MILJOENEN. Verschillende Belgische nijverheids- groepeeringen, onder waarborg der Na tionale Maatschappij voor krediet aan de nijverheid, onderhandelden sedert eenigen tijd nopens eene belangrijke le, vering van materiaal voor de Grieksche spoorwegen. Deze bestelling die voor de Grieksche regeering verbintenissen voor verschei, dene honderden miljoenen bedraagt omvat het aanleggen van een. aantal spoorwegen en de levering van lokomo. tieven, waggons, rails, enz. AANSTELLING VAN DE KOMMISSIE VAN ONDERZOEK. M. Rolin-Jacquemyns, minister van Binnenlandsche Zaken is Donderdag overgegaan tot .de aanstelling van dc kommissie, saamgesteld uit parlemen tairen, ambtenaren en deskundigen, be last met het onderzoek van de bepalin_ gen van het nieuwe reglement in zake melkverkoop. ei WERKSTAKING IN 'T VERSCHET. LOGNSAFSLAG VAN 15 PER CENT. De werkstaking in de metaalnijver heid is pas geëindigd, tot algemeene verlichting, of weer komen er ons uit het Walenland onrustwekkende berich_ ten toe over een ander geschil, dat de zen keer in de koolmijnnijverheid zou op 't uitbreken staan. De koolmijnnijveraars zouden van zin zijn de loonen met 15 per cent .te verminderen. De vereeniging "c Les Chevaliers du Travail en de kommunislen, die ver leden jaar in Borinage de werkstaking de koolmijnen hebben uitgelokt, hebben beslist dat zij 'de staking zullen uitroepen, indien de loonsafslag wordt doorgedreven. Zij hebben tot do ande re syndikaten reeds een oproep gericht om hen in die beweging te volgen. Laat ons hopen dat dit. geschil tot uitbersling zal komen. niet Uit een garage te Brugge, is een automobiel van 25.000 frank gesto^ len ten nadeclc van M. Fernand Freyns van Oostende. Men denkt dat de dief er mede naar Brussel gereden is. Ook heeft de Brngsche politie deze van Brussel verwittigd en de beschrijving van den auto mefegedeeld. Volgens bericht uit Stockholm zal elk der vijf Nobelprijzen dit jaar 118 duizend 165 kronen bedragen. Het is dit jaar dc 25sle maal, 'dat de Zvvcedsche Nobelprijzen zullen weiden toegekend. Van 1901 tot 1924 zijn 13 miljoen 866.670 kronen aan prijzen uit gereikt. De Nobelfondsen bedragen thans 30.626.597 kronen. De in die 24 jaar toegekende Nobelprijzen werden uitge reikt aan de volgende landen Duitscliland 26, Frankrijk 21, Enge land 14, Amerika 9, Zweden 7, Dene_ marken 6, Nederland 6, Zwitserland 5, Oostenrijk 4, Belgie 4, Noorwegen '4, Italië 4, Spanje 3, Polen 2, Rusland 1 en Indië l.; De hoor Maenliout vroeg (len be voegden Minister hem te willon me- dedeelen 1. Hoeveel België tot hiertoe uit gegeven heeft tot vergoeding van zijn oorlogsschade 2. Hoeveel hot uitgaf voor de overneming, op do onder richtingen van den heer Delacroix, den toenmaligen minister der Finan ciën, van de marken, na den oorlog 3. hoeveel het uitgaf om de uitgaven voor officieels hulp en voeding van 1914 tot 1918 to dekken Het antwoord luidde als volgt De uitgaven voor schadevergoedin gen, door België op zich genomen, bedroegen op 31 December 1924, laatste "datum waarop de schatting ge daan werd, 20,144.380,000 fr., in te deelen als volgt 1, Finantieole schade, dat wil zeg gen, de belastingen aan België tijdens den oorlog opgelegd, en de interesten van alle leeningen door den Staat oor de schadevergoedingen aange gaan 6,048,180,000 frank 2. Schade aan't Staatsdomein, spoor wegen, posterijen en telegrafen, wa terwegen, banen, onz. 4, f90,800,000 trank; 3. Schade aan de personen (totali- satie van de annuiteiteri betaald op 31 December 1924) 1150,400,000 lrs. Totaal 20,144,380,000 frank. Het bedrag van het Duitsch geld dat uit den omloop teruggetrokken werd, en uitgewisseld tegen Belgisch geld, bedraagt 6 milliard 108,184,773 m. 18 pf., voor een tegenwaarde van 7,634,411,036 lrs. 77 c. Do kosten voor hulp en voeding door België op zich genomen voor het tijdperk 1914-1918, zijn de vol gende 200.000 PELGRIMS TE ROME. In deze laatste weck van Augustus bevinden zich ondanks 'de groote hitte, nog ongeveer 20.000 pelgrims te Rome, Meerendeels zijn zij uit de verschil lende Italiaansche provincies derwaarts gegaan. Er zijn er evenwel ook uil Noord- en Zuid-Amerika, uit Belgie, Spanje en Hongarie. Verder zijn er de Katholieke Vrou wenbond van Oostenrijk, en 50 padvin ders uit Arabië, in hun karakteristiek kostuum onder leiding van den over ste der padvinders in Palestina, M. Aziz Saliba al Araj. Dinsdag T September worden in 'de oude kerk van Hastière-par-dela tweë altaren terug gewijd die in Oogst 1914 door de Duitschen waren ontheiligd. Het eene zal gewijd worden door Z. H. Mgr Heylen, bisschop van Namen; het tweede toegewijd aan de II. Maagd, wordl ingezegd door Mgr Maurice Car. ton de Wiart, broeder van den Staaf s- minister, en secretaris van het aarts bisdom Westminster. Deze ceremonie zal vereerd worden met 'dc aanwezigheid van Z. Em. kardi naal Bourne, aartsbisschop van ^Vest- minslcr, uwe beschikbare fondsen te plaatsen in In "de Staalpletterij te Feignies, moest een blok staal van 10.000 kilos gemanoeuvreerd worden. De 23jarige Joseph Verset werd onder der blok ge vat en den ruggraat gebroken. Het slachtoffer, bleef schier op den slag gedood. Eeii Brusselaar, Georges Van Hele- wijck, 49 jaar oud en zijne cehtgenoo- te Irma Vantoflijn, 36 jaar, afkomstig van Antwerpen, waren beheerders van eene landbouw exploitatie te Bou'.oc (Frankrijk! sinds, een jaar. Voor eeni gen dagen trokken zij naar Toulouse zoogezegd om een paard te koopen zij hadden al het geld meegenomen 'dat dc hoeve voorhanden was, eene som: van rond de 30.000 frank. Men heeft hen echter niet meer teruggezien. Te Tou louse zijn zij eene onbekende richting ingegaan. Zij worden door het gerecht cpg-'spoord, 1. Toelagen verleend door do Bel gische Regeering aan do Commis sion for Relief in Belgium a) Van 191-4 tot i 1 November 1918; 381 millioen frank; 22,571,733 pond 9,8 131 millioen 300,000 dollars. Die uitgaven vallen ton laste van Duitscliland, krachtens artikel 232 van hot Verdrag van Versailles. Bel gië is vrijgesteld van de terugbetaling mits voorbehoud voor den Ameri- kaanschen eisch b) Van 11 November tot 31 Decem ber 1918 33,500,000 dollars. Die som blijft door Belgie aan de Voreenigde Staten verschuldigd. 2. Terugbetaling door don Staat van de uitgaven voor hulp en voeding gedragen door do gemeenten, ge durende het tijdperk 1914-1918 838,369,954 fr. 81 c., waarvan 499 millioen 998,924 fr. 01 c. betaald als kapitaal, ten laste var. hot buitenge woon krediet van 500 millioen frank, geopend in het Ministerie van Bin- nenlandscbe Zaken voor 't dienstjaar 1919, en de rest 338,371,025 frs. 80 c., terugbetaalbaar in 66 annuitoi- ten van 17,764.478 frs. 85 c., van Januari 1922 af. 3. Terugbetaling en kapitaal van de tekorten, voortkomende van de verliezen lot aan den wapenstilstand geleden door de intercommunale in richtingen voor bevoorrading, onder den oorlog tot stand gebracht terug betaling gedaan ten laste van een bij komend crediet van 30 millioen, uit getrokken op de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken voor jl922 (ver- haalbare uitgaven) 28,677,395 frs. 95 c. Totaal der uitgaven vermeld onder 2 en 3, 837,047,350 frs. 30. NIJVERHEIDSSCHOOL. AVOND LESSEN. Jongelingen 'die hunne vakstudiën niet konden voltrekken of die de gele genheid niet gehad hebben aan Vakstu diën te doen, kunnen zich laten in schrijven voor de Avondlessen in ver band met de Metaal- Hout en Textiel nijverheid op Zondagen 23 en 30 Oogst, 6 September, van 9-12 ure, in de Vak school, ingang Klottestraat* Een smartelijk ongeval, dat een noodlottigen afloop zou kunnen heb ben, greep Dinderdag namiddag plaats, te Rumpst. De trambediende T., was. bezig met rijtuigen te manceuvreeren, omstreeks 5 ure, en op 't oogenblik dat de stoomtrams binnenliepen. Hoe het gekomen i6, weet men niet doch plots werd men opmerkzaam ge maakt door het gekerm van den ongë_ lukkige die tusschen twee wagons ge'_ plet was geworden. De man die 65 jaar Is ën gehuwd, kloeg erg van inwendige pijnen. Hem werden de eerste zorgen toegediend door dokier Hassaerts. Men vreest een ongelukkig verloop. De gendarmerie die verwittigd werd is. ter plaats gekomen om een onderzoek in te stellen, Het '13-jarig knaapje" Erhest' 'der echtelingen Boclen-Noben was bij zijne grootmoeder opgevoed sinds dat de vader Leopold Boelen naar den oor log trok. Na den oorlog weigerden de' groot moeder, de ooms en 'de tante den klei ne naar huis te laten terugkèeren, on danks het aandringen der ouders en de herhaalde aanmaningen van het gerécht.. Toen nu Donderdag policie en gendarmen zulks nogmaals beproefden, ontstond een gevecht tijdens hetwelk ©en gendarm een revolverschot loste ©n de dochter gedood I get,roffen Was.»" werd. 1 Gouverneur werd dp] j Het parket is ter plaats geweest, I parket aangchpu'den, BISDOM GENT. j Zijne Hoogw. de Bisschop heeft pas-, toor benoemd te Bottelare, den E. H. Bosman, onderpastoor, der primaire kerk te St. Nikolaas. TWEE KLOOSTERZUSTERS GEDOOD Donderdag morgend werden twee Zusterkens der Armen, 'door een autq overreden en gedood. De eene was den schedel gekloven en de andere bezweek na enkele ston den aan hare wonden. Een der slachtoffers Is afkomstig van Spanje en de andere kloosterzus ter is van Italiaanschen oorsprong. De chauffeur verklaarde dat de twee kloosterzusters plots langs achter uit. hun wagentje zijn gestapt en hij lvet ongeluk niet heeft kunnen vermijden. DE JACHTWACHTER AANGEHOUDEN Wij hebben gemeld lïöe de jacht wachter Gouverneur bekend heeft öp] Dethier cn Decroupette te hebben ge schoten tijdens dezen nachtelijkem strooptocht, met het ongelukkig ge., volg dat Dethier doodelijk werd ge troffen. H Gouverneur Nestor, legde "de volgen de verklaringen af, die door zijn ge zel den jachtopziener Marchal, beves tigd werden. «Wij waren op] ronde Tn ïïet park van het kasteel, .verklaarde 'Gouver neur, toen wij schoten hoorden. Wel dra troffen wij Dethier ën Decroupéf- te aan, die met een lichtbak' aan Kefi stroopen waren. |Wij riepen hun toé zich over te geven, maar als 'antwoord schoot men In 'onze' richting. Wij lïcb- bcn deze scholen beantwoord cn daac vervolgens 'een 'stilte intrad, meenden wij dat beide mannen gevlucht Waren. Wij hebben geen" hulpkreet klacht gehoord en wisten hief,'dat' Dethier. las.t van Het

De Volksstem | 1925 | | pagina 1