De kleine Theresia en de Missie. Dinsdag Sept. 1925 Uit het Vatikaan. Eene goede vangst De huislnmrwet De fratsen van den bliksem Hevige brand le Gent On\porzichlige knaap Autodiefslallen in 't Land Erg ongeval te Gent Een wandelingsken op de daken Aanhouding eener bende smokkelaars XXXI' JAARGANG NUMMER 200 Kerkstraat, 0 en 21, Aalst. Tel. 114 DAQBLAD - I 5 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.75 - Uitgever: J. Van Npffel-De Gesp* Publiciteit buiten het Arr. flftLSrl A^ent^chap Hayas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. - Rue Ja Richelieu, Parijs. Bream's Buildings. 6, Londres E. C. H. Gillis Zon op 5,08. ond«r 6,33 j Volle Maan den 2 Den 30sten September 1897 stierf in Frankrijk, in het klooster der Zus ters Carmelietessen te Lisieux, een zuster, die al kort na haren dood als Heilige werd vereerd. In deze laatste tien jaren vooral, heeft zij de liefde van geheel do Crhistenwereld voor zich gewonnen, en thans is er bijna niemand meer die haar niet kent, de bloem van den Carmel, de kleine Theresia. De korte levensbeschrijving die zij ons naliet, wordt gretig door groot en klein gelezen. Maar: «de kleine Theresia en... de missie? Wat hebben die nu met elkaar te doen? Weer wat nieuws!» zullen er en kelen roepen een meisje, dat met haar 16e jaar al Garmelietes werd en tot haren dood opgesloten bleef in het de missie!» een klooster en vriend vortelde me, dat hij over «missie» niets in haar levensbeschrij ving gevonden had! Over zijn lezen zeg ik niets, maar dit is mij duidolijk: de zalige There sia was een missie-zelatrice in den ideaalsten zin van het woord. Zij be zat zoo'n groote missieliefde, dat de II. Vader haar terecht benoemde tot «Patrones der missie-actie». Reeds door hare opvoeding in het ouderlijk huis werd een groote liefde tot het missiewerk in het kinderlijk hart ingeplant. Vader en moeder wa ren groote missievrienden. Met voor liefde gaven ze de spaarcenten aan de «Voortplanting des Geloofs». Maar vooral blijkt bun liefde tot het missie werk hieruit, dat ze onder tranen en gebeden tweemaal een jongen af smeekten, een «missionaris». Telkens werd hun gebed verhoord maar beide jongens stierven vroeg: toenis Theresia gekomen, waarvan later word geschreven: «Theresia is een missionaris; krachtig en onweer staanbaar is haar woord! Wel bleef zij als zuster in hare af zondering op den Carmel gelukkiger dan wie ook daarbuiten in het vrije leven, maar toch verlangde zij ook naar het verre hoidenland; het was niet om wille van de lieve vrijheid, maar liefde tot de zielen, die haar verlangens over heel de aardo deed beenvliegen, om overal te helpen. Dat is geen wonder! Iemand die iets beseft van de waarde der ziel en hoort van den nood en ondergang van vele millioenen in dwaling en dood, voelt vanzelf dien grooten drang naar zie- lonredding. Laat ik met Theresia's oigon woorden hare missieliefde tee kenen, en met hare daden deze liefde bevestigen. «Als ik op het oogen- blik van mijn dood één zioltjo aan Jezus kon aanbieden, wat zou ik dan blij zijn! Er zou één zieltje minder in do hol, één ziel meer in den hemel zijn om God te loven. Voor de zon daars hier beneden zou ik wel willen vechten, lijden, mijn bloed en mijn tranen geven. Ik wil voor hen altijd oorlog voeren en den Hemel bestor men. Ik zou de aardo willen door kruisen, Uwen Naam verkondigen on op den ongeloovigen bodem Uw Kruis willen planton, o mijn Welbe minde. Doch één enkele zending was niet genoeg voor me; ik zou tegelijk in alle werelddeelen het Evangelie willen verkondigen, op de verstgele- gon eilanden. Ik zou missionaris wil- willon zijn, niet alleen voor enkele jaren, ik had het'willen zijn van af de schepping, ik zou het willen blijven tot het einde der wereld. O, ik zou vooral don marteldood willen. De martoldood dat is vooral de droom van m'n jeugd Die droom is mij op gegroeid in m'n cslleke op den Car mel. Ik voel in mij den dorst naar heldendaden, ik voel in mij don moed van een kruisriddor en gaarne zou ik sneuvelen op het veld van eer, vallen in den strijd voor do verdediging der II, Kerk, onze Moeder Maar ze liet het niet. bij .woorden en warme ontboezemingen. Zulke lief de kan niet blijven staan een enthou siaste uiting ze zoekt naar midde len Maar welke middelen zal zij, de kleine, ziekelijke zuster vinden, om de missie te helpen? Wat zal haar, nog een kind, maken -tot missio naris Moet een missionaris niet geld inzamelen, reizen eu trekken, werken en preeken, dag in dag uit Was bet zoo, dan had Theresia nooit aan de missie gedacht en ik bad nooit hierover geschreven. Theresia wist wel beter. In een gedicht aan den missionaris-martelaar. Théophane Venard, zingt ze, dat er voor niemand een beletsel bestaat missionaris te zijn in welke werk kring ook. Verdwijnen voor God niet alle afstanden Is dit heel al iets meer dan een stipje, een stofje voor Gods alziend oog Zij en een missio naris of heiden ginds verre in do heidensche landen staan voor God vlak bij elkaar. Heel den dag door en 's nachts ook nog kan ze hem helpen. Ze ziet het wel niet met haar stoffelijke oogen maar met de oogen des geloofs en der liefde. Dit is het kleine geheim van haar groot heid .- al mijn handelingen, mijn kleine tegenvalletjes, helpen mee om God te doen beminnen aan den over kant van de zee, lederen dag offer ik mij op en bid ik, dat Uw oogst spoedig binnen mag zijn mijn tra nen en mijn vreugden zijn voor uwe maaiers, want ik ben in den Carmel gekomen om Uw mooien Hemel te bevolken Bij een overweging hoorde ze eens den Beminden van haar ziel tot haar spreken Kijk eens al die leege plaatsen daar in den Hemel... Gij moet ze vullen Vraag Mij arbeiders en ik zal er zendon. Ik wacht maar op een gebedje, een verzuchting Daarna raakt ze geheel in vuur en prijst zichzelven gelukkig, ja, geluk kig hoven de missionarissen, door haar ideaal apostolaat Is het apos tolaat des gebeds eigenlijk niet ver hevener dan dat van het woord Moeten wij niet de Evangelische ar beiders vormen, die de duizende zul len redden, waarvan wij (die hier bidden en offers brengen) de moeders zullen worden We behoeven de priesters niet te beuijden 1 Mijn broe ders werken in mijn plaats, en ik kindje, ik blijf keel dicht bij den ko ninklijken troon, ik bemin voor hen die strijden ('t Vervolgt). Een geschenk voor den H; Vader. In een hijzonder gehoor heeft Mgr dos Santos Cabral, aartsbisschop van Bello Horizon te in Brazilië, een kost baar geschenk aan den H. Vader overhandigd. Het geschenk bestaat uit een ver zameling prooven van alle kost bare edolsteonen, welke in de mijnen van don Braziliaanschen staat, Minas Geraes, waarvan Bello Horizonte de hoofdstad is, gevonden werden. De president van den Staat, dokter Fernande de Mello Vianna, heeft de edelsteenen op een soort gedenktafel laten vestigen, die in een kunstvol schrijn gesloten is. Onder de tafel staat in het Portu- geesch Aan - Zijne Heiligheid Paus Pius XI de eerbiedige hulde van den president van Minaes Geraes in Bra zilie, welks valk leeft, werkt en voor spoed geniet- onder den invloed van den Katholieken Godsdienst, welke altijd zijn kostbaarst goed zal zijn. De Heilige Vader betuigde den aartsbisschop zijn levendige vreugde bet scbo'one geschenk en o\ bem gebrachte 'hulde, glsmode over de. de betuiging van trouw aan de Ka tholieke Éerk van bet verro Brazi liaansclio land en 'zeido, dat bij ook den president een jjeschonk wenschle te gevon. do.odelijken afloop.. AANHOUDING VAN EEN DRIETAL! SCHELMEN TE BRUSSEL. Zooals. onze lezers weten, werd Dins dagavond, 25 Augustus, ten nadeele van den h. Tschcrmjac, van Poo'J- schcn oorsprong, in een kamer van jg een wotonsclmppc- hotcl dor Anspachlaan te Brus- doktor Lucio Jose de VOQr 100 000 frank bontwerk ge stolen. De h. Desmet, overste .van de speur- brigade der Kolenmarkt, zijn adjunkt De Braziliaansche bedevaart gaat van Rome uit naar bet II. Land en wanneer zij bij haar terugkeer lïome nogmaals aandoet, zal de H. ader zijn geschenk meegeven. De aartsbisschop overhandigde den Paus verder nog een wotonsclmppc lijk werk van Santos, minister van openbaar onder wijs in den Staat Minas Geraes, bet wolk bet Katholiek Godsbewijs tot onderwerp beeft. Bij dit boek was voorts nog een huldigingsadres van het katholieke tijdschrift O Horizonte gevoegd. NIEUWE VERLENGING. Do hufstiuurwet, die den 27 Decern- ber 1924 gestemd werd voor een ter- mijn tot einde 1925, loopt bijna ten einde.Er blijven nog vier maanden over En daar de wettelijke opzeg nu door. gaans op drie maanden moet geschie den, hebben talrijke huurders van hun ne huisbazen reeds aanzegging gekre gen dat zij moeten verhuizen zoodra de wet van geen kracht meer zal zijn. Men begrijpt dat dergelijke toestand op vele plaatsen heet wat beroering verwekt. Dienaangaande werd aan den minis ter van binnenlandsche zaken volgende vraag gesteld Gelieve do heer minister te zeggen of zijn ontwerp van huishuurwet zal ingediend worden onmiddelijk na net Kamerverlof en of het eenvoudig strek, ken zal ter verlenging van de huidige wet ofwel tot wijziging der wet van 27 December 1924 Antwoord «Men kan het antwoord op die vraag- vinden in volgend uittrek sel uit de ministerieele ycrklaring «Het maatschappelijk programma van dien zelfden zittijd zou eerst bestaan in het verlengen van de huishuurwet. Die verlenging zal moeten gepaard gaan met doelmatige aanmoedigingen voor het bouwen van goedkoope woningen.» Dat is dus klaar en duidelijk: de huis- huurwet zal verlengd worden in 'den aanstaanden zittijd van 6e Kamer. Zal het eene verlenging zijn zonder meer, of zal het huidig stelsel gewijzigd wor den, b.v. in zake den huishuurprijs Zal er weer opslag komen in verhou ding met 'de steeds klimmende levens, duurte? Dat. zullen we moeten afwach ten tijdens de bespreking in de Kr mor. Wat er ook van zij, zeker is het dat de wet gewijzigd of ongewijzigd, zal ver lengd worden voor een nieuw t -mijn van een jaar. De huurders kunnen daar omtrent gerust zijn. •Wv brigade der Jb.oienmarjïb, zijn Joachim en de speurders Devriendt en de aanwezige werklieden al gedaan wat .1. «rmevjen rio rinders iive- in hunne macht was om het begin yan De katoenspinnerij Cotonnière des Flandres gelegen Kempstraat te Gent, werd [Vrijdag avond gedeeltelijk door een brand vernield. Men werkt aldaar met twee ploegen? ook waren 145 werklieden aan den ar beid, toen eensklaps, het was dan 7 ure, het ruw katoen in de mcngselka- mer opgestapeld, door zelfontbranding in vlam schoot. Dadelijk, doch vruchteloos, werd door Tijdens een kort, maar hevig on __u weer sloeg de bliksem in de woning van zaak bracht. De den landbouwer Puts te Horn, Neder- kamer in het Iioll,» x r land De echgenoote Puts werd in den te Brussel, onder den naam van Gon hals' getroffen, waardoor zij lichte l""'v ■<- de Bruycker spoorden de daders ijve rig op en slaagden er in. bij een zeke ren X, te Schaarbeek de gestolen waar te ontdekken. De detektieven verna men verder, dat het bontwerk aldaar werd gebracht door den Italiaan. Car. los Pasture en zijn echtgenoote, woon* achtig op het H. Kruisplein te Els ene. Aan deze personen werd een afkorting betaald voor de geleverde waar. .Toen de politie zich in hun woning aan meldde, werd haar medegedeeld dat zij naar Parijs waren vertrokken. HET VOORTGEZETTE ONDERZOEK De h. Desmet en zijn mannen zetten hun onderzoek ijverig voort en ontdek ten het spoor van het voortvluchtige paar te Antwerpen. Man en vrouw hadden zich' in de Scheldestad in betrekking gesteld met hun medeplichtige, een Rus, met name David Perelman, 37 jaar. oud. Intus- schen werd te Schaarbeek de woning van X. bewaakt. In het Noordstation, werd tezelfder tijd door de politie een oog in \fc zeil gehouden. IN DE VAL GELOOPEN. Zaterdag kwamen vrouw Pasture en Perelman te Brussel aan cn begaven zich naar de woning van X. Daar deze weigerde vrouw Pasture te betalen, te lefoneerde laatstgenoemde aan haar te Antwerpen gebleven man, hem verzoe kende dadelijk naar Brussel te komen. Pasture Carlos vond zijn vrouw en den Rus in de nabijheid van het huis van X. te Schaarbeek. Toen daagde plots de politie op, die de vrouw cn Perelman ter plaatse konden in hech tenis nemen, doch den Italiaan moest achternazettcn, alvorens hem te kun nen vatten. Na een bewegen jamt werd de kerel door den speurde;* De vi iendt ingehaald en aangehouden. Het drietal werd stevig gebonden naar de hoofdwacht gebracht. De twee Italianen en de Rus werden opgesloten. X. zal niet worden verontrust, daar hij te goeder trouw heeft gehandeld. HÓE DE DIEFSTAL WERD GEPLEEGD. De diefstal werd in de volgende om standigheden gepleegd: Eenige dagen voor 'den 'diefstal, be vond de h. Tschermiac zich te Oosten de. Aan den hotelhouder had hij toe vertrouwd, dat hij te Brussel oen mooie verzameling bontwerk bezat Deze samenspraak werd heel toevallig afgeluisterd door Pereljnan, die deti Pool niet, meer uit het oog verloor en zijn vriend Pasture op de hoogte der Italiaan bestelde een in het hotel der Ans.pacftlaan brandwonde opliep, doch overigens on. gedeerd bleef. In de keukenkast werd het onderste van een zevental op elkaar gestapelde porccleinen borden stuk geslagen, het kastpapier vatte vlam; de kat, die onder het fornuis lag, werd doodgebliksemd; in de zoldering, waar de pijp van het fornuis den schoorsteen ingaat, werd een groot gat geslagen. Overigens kwamen de be woners met den schrik vrij. Te Mijdrecht sloeg, tijdens een hevig onweder, gepaard gaande met zwaren regenval, 'de bliksem op verschillende plaatsen in. Het huis, bewoond door de gezinnen Hoekstra en "Van der Hoogen, brandde af. Ook sloeg de bliksem in de school, zonder, echter, ongelukken te veroorzaken. De lljarige Hippoliet Maréchal, wo nende Couetstraat, 89 te Moeskroen, was Vrijdag namiddag met speelkame raadjes op do weide gegaan van M. Ron- waar verscheidene paarden aan het grazen waren. De kfeine Maréchal, bij het plagen aari»wiaöoiiup.«yu „..-.q- vaIL een paard, kreeg eensklaps van het over liet schoons geschenk en over de dier Cen hoefslag en stuikte ten gron- zalèz Skinck. Hij brak in de kamer van den Pool cn maakte er zich meester van de tw-ec reiszakken met het bont werk, terwijl Perelman de wacht hield De gestolen waar werd dadelijk gedra gen naar de woning van Pasture, op gen naar de woning van Pasture op - - gevang^ Gberche^Midi, le Parijs, «oen geleverd te worden aan X. le Schaar beek'. De Italiaan, zijn Vrouw ïïn 'de Rus De Italiaan z,JU vrouw en oe kus - - dwangarbeid uit de rangen zouden deel uitmaken van een mterna- J nnkiom en! tionale dievenbende. De knaap was den schedel gebroken en het voorhoofdbeen ingedrukt. Daa renboven is het rechter oog verloren. Denzeifden avond onderging het slacht, offer de schedelboring; men .vreest een]zich nog in hunne macht was om het begin yan brand te overmeesteren. Middelerwijl was de brandweer; per telefoon verwittigd en deze was ook snel ter plaats, na nochtans eerst ,ten gevolge van een misverstand naar, de Kerkstraat te zijn gereden. De pompiers stelden zich dapper aan het werk om het vernielend element t.e bestrijden, waarin zij ten slotte geluk ten. Om '10 Vs ure was. alle gevaar voor uitbreiding geweken; niettemin is men in den nacht ter plaats moeten blijven om de nog smeulende koopwaren te be sproeien en het is enkel Zaterdag mor- gen'd om 6 ure', 'dat 'de laatste man schappen van de brandweer naar de ka'„ zerne zijn kunnen terugkeeren. Van de mengelkamer en de prepara tiezaal blijven er niets meer over dan de muren en de vernielde mekanie- ken. De schade die zeer aanzienlijk Is', kan nog niet bepaald worden. HET ONDERZOEK DOOR POLITIE EN GERECHT. Sedert eenigen tijd, gebeuren er zoo wat overal in ons land, autodiefstallen, gepleegd door specialisten-beroepsdie- vcn, die de gestolen voertuigen bij klei ne landbouwers bergen en menigmaal bij deze lieden geld aftruggelen, zooge., naamd als borgsom voor de auto. In dergelijke omstandigheden wer den nog voor enkele dagen twe'e gesto len auto's teruggevonden in een ver borgen plaats. De Rechterlijke politie van 'den Dienst' Jer Belgische Parketten, zond 'deswege aan al de politieoverheden en gendar- meriën een brief met verzoek opspo ringen te willen doen in 'de hoeven ëif de bewaarplaatsen aan dé grenzen.- Vrijdag middag is de genaamde Hen ri Verbouwen, 41 jaar, stadswerkman, wonende Kasteellaan, [131, op de Vlas- markt te Gent, onpasselijk geworden* juist als een auto hem voorbijreed. Verbauwen yjel met het hoofd op den rechter achter-slijkweerder, zïcU erg aan het hoofd kwetsende. De autogeleider, die hoegenaamd geen schuld heeft aan het ongeval, nam met andere personen het slachtoffer op, cn bracht de man met zijn voortuig naar de kliniek van den heer dokter; Vereauteren, Klein Dok, waar hij dei noodige zorgen ontving en is gebleven* EEN GEVANGENE SCHEPT EEN LUCHTJE. Vrijdag morgend om 6 ure kwam een gevang Gherche-Midi, te Parijs, toen. plots een hunner, Leon Milchten, 2.1J jaar oud, veroordeeld tot 2 jaar gevangji Sedert lang was de rechterlijke poli tie op het spoor gekomen van een wel ingerichte smokkelaarsbende, waarvan de leden, woonachtig in M'est en Oosl- Vlaanderen, zich bezig hielden met het inzamelen cn hét overbrengen naar Holland van goud. en zilvergeld. Het, was vooral in de streek" rond Maldegem dut de smokkelarij op groote schaal plaats had. De sluikhandelaars werden van uit Holland vergoed door bemidde- lingtvan eene Bank te Brugge. Nu ia de policie overgegaan tot 'de aanhouding van een tiental personen. Het zijn meestal beroepssmokkelaars zij werden in het gevang te Brugge op gesloten. Het rechterlijk ohderzBck is verre van geëindigd. lederen 'dag komt men tot nieuwe ontdekkingen cn men mag aan talrijke aanhoudingen 'verwachten. sprong, langs eene dakgoot opklom cnl weldra zich op het dak bevond. i De onderofficier riep hem toe naad, benedenAe komen, maar 'de gevangene' luisterde niet en weldra was hij over, de daken verdwenen. j Het alarm werd gegeven; schildwach ten omsingelden het gevang cn om 1 u,' werden de pompiers ontboden, 'die' poogde den gevangenen te snappen. Deze laatste' rukte' van «'ene schouw eeif ijzeren staaf en 'dreigde 'deze 'den kop in le Slaan 'die' Kerrt 'dierf naderen,- De pompiers waagden Bet niet Voor uit te komen. Middelerwijl zette Milchten zijn wan-, delingske voort cn Verrichtte alfertcds acrobatische loeren, 'die de' menigte H«„' den huiveren. Hij sprong van hel' evhe dak naaf an'dere, klauterde 'de' Behouwen en dak'- gooten op en hield zulks uil gvdurendd meer 'dan vijf uren. Ten slotte kwant hij haar Benadert' en trok" dan terug naar Zijne' pel, I Inmiddels waren 'duizenden p'ersïmeüi toegestroomd 'om de oefeningen v®S' 'dien akrobaat' bij te wonen.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1