De Hiéron Donderdag Sept. 1925 Telegrammen De automobieinijverheid in Belgie Loten van Brussel 1902 Landbouwbelangen Invoer van paarden uit Holland Ongeluk in de Pyreneeën Ministerie van Spoorwegen Het nieuwe posttarief Generaal Burguet te Koblenz; De haven van Gent Prins Joris van Saxen XXXI* JAARGANG NUMMER 202 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. - Tel. 114 - DAGBLAD - I 5 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.75 - Uitgever: J. Van Kuffel-Db Gendt Publiciteit bulten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel, 3 Rue de Richelieu, Parijs, Bream's Buildings, S, H. Remaclus Zon op 5,10. onder 6,29 Laatste Kwartier den 10 J» (Vervolg, X Vertaald luidt het grafschrift aldus: Goddelijk geslacht van den hemelschen Ichtus (dat is Ivisch), toon een grootmoedig hert, gij die onder de stervelingen een 'onsterfelijk leven hebt gevonden in de Goddelijke wateren. Vriend, verjeudig uwe ziel in de onuitput telijke wateren der Vrijheid' bron der schatten, en van den Zaligma ker der heiligen, neem het voedsel zoet als honing: eet overvloedig: igij draagt den Iehtus, wees mij dan gegeven, het is mijn brandend Verlangen, Meester-Redder! Dat mijne moeder in vrede ruste, ik ,bid er U om, o Licht der dooden. ÜAschandrios, vader zoo dierbaar Ran mijn hert, met mijne goede "moeder en al de mijnen, in den Vrede van den Ichtus gedenk J'eetorius.» Duidelijk wijst deze zeer oude 'steen op de H. Communie. Nu gaan wij de poort rechts binnen en komen in de Salie du Droit ei 'des Docteurs (de zaal van het •Recht en der Leeraren). Christus As Koning van nature, Hïj is God. Christus is Koning door recht der schepping, door recht van overwinning, door recht van bezit. •Hij alleen kan getuigen: Mij is "alle macht gegeven in den hemel jen op aarde. Voor den naam Jesus moet alle knie buigen in den he mel, op aarde en daaronder. Die 'Goddelijke Koning troont in Zijn H. Eucharistie, waardoor Hij het heelal beheersclit. Daar hebben de Leeraren, de Vaders, de Pauzen 'door hunne geschriften, huil leven- door liturgische feesten Zijne sou- Vereine rechten erkend. Vandaar 'den naam van deze zaal: zaal van bet Recht en der Leeraren. H Men vindt ei' 63 schilderijen, [waarvan vele oorspronkelijke van 'groote meesters, welke wijzen op de Eucharistische tegenwoordig heid. De voornaamste zullen we 'aanstippen. Viermaal ziet men er "de instelling van het H. Sacra ment afgebeeld, namelijk: I 1.) Het laatste Avondmaal, een origineel der Venetiaansche school, )uit de 15e eeuw. f 2.) Het avondmaal van Erri- tnaus uit de 16e eeuw. De disci pelen van Emmaus zijn er voor gesteld onder de figuur van Frans S en Karei V, om eene verzoening tussehen twee personen weer te ge- yen, die tot sjtand kwam na de H. Communie. t 3.) Een origineel Avondmaal ïyan Emmaus, door Cerro Perri. 4.) Een oorspronkelijk Avond maal van Emmaus, door Tiepolo [(Venetië 1692-1772). Op den 'grond ziet ge eene vitrine, waarin (een beeld van S. Jozef, aan wien het kind Jesus het Eucharistisch Mysterie verklaart, wijzende op toren en druif. Verder antieke monstransen; verscheidene soorten hosties in den loop der eeuwen; het hostie-ijzer van S. Franciscus yan Assisie volgens het oorspron kelijk te Grecio. 1 Nog zijn er voorhanden kruisen Van Caravaca (Spanje). Deze von den in het volgende feit hun oor- Sprong. Emir Zeit-abud-zeik idwong een katholiek priester, voor zijn hof de H. Mis te lezen'. De priester vergat een kruis op het altaar te plaatsen. Twee engelen kwamen uit den hemel en plaats ten een Kruis op 't altaar. De Emir hekeerde zich op dit gezicht. De ridderorde van Caravaca be waarde langen tijd de herinnering aan dit wonder. Volgen prachtvolle schilder stukken! Onder andere: S. Augustinus en verklaring van het Avondmaal. Ste Clara de Sarracenen verdrij vende, St. Thomas van Aquine tot het schrijven van het H. Sacramenlts- officie aangespoord. St. Phïlippus Ne rins ziet Jesus ai de H. Hostie, Sint. Bernardus geknield voor het altaar. De H.H, Hieronymus, Augustinus, 'Athanadias en Gre- gorius de Groote spreken over de H. Hostie, De Disputa del Sacramento van Raphael. Dc Apotheose der H. Eucha ristie door een Venetiaanseh schil der. Dc Mis van Bolsena van Ra phael. De 22. Communie van Maria, copie van Dominicain, De 22, Eucharistie en het Vage vuur. Sint Paschalis Baylon van Guï- do Reni. Dc eerste Communie van S. Aloysius van Gonzaga ontvangen uit de handen van S. Carolus Ror- romeus. Aan de muren ziet men ver scheidene hostie-ijzers en zeer oude tabernakelsleutels. Nu komen we in de Zaal van het feit of der wonderen. Christus-Hostie is niet alleen Koning door recht' maar Hij heeft inderdaad geregeerd door mirakelen. Groote kaarten aan den muur toonen aan waar de wonde ren gebeurden, Tafereelen stellen voor: De 22. Maagd ontvangt de H. Hostie uit de handen van St. Joannes. Het Wonder van Posen in 1399. Een kudde ossen knielt eerbiedig voor drie H. Hosties, door Joden des nachts in eène beek geworpen en wonderbaar op 't water drij vend. Het mirakel van Constantinó- pel. Een H. Hostie, in eene kof fer geborgen, heft zich omhoog en vertoont zich aan eene vrouw, Het wonder van Roetingen in Duitschland ten jare 1299. Joden doorstaken de H. Hostie. Won derbaar vloeit"bloed er uit, terwijl de donder rommelt en de bliksem neerslaat. Het wonder van Carthago in 250. Een man deinst verschrikt te rug op 't zicht van een H. Hostie, welke geheel van licht omstraald,! in een trog lag. De dood van Otto III. De H. Hostie verlaat de ciborie en legt zich neder op de lippen van den stervende. Dc 22. Maagd vergezelt den Ge lukzalige Odoric, die de H. Teer spijze aan een armen stervende brengt. De 22. Hostie dringt door de borst van de H. Juliana van Sal- conier, die sterft van liefde tot God. Een Eece Iborno. Van nabij ziet men de oogen gesloten. Op een afstand schijnt het beeld u smart vol en persoonlijk te aanschouwen. Persoonlijkal staat ge met 100 mensehen het te bezichtigen. Beeld der II. Eucharistie, die zich geheel geeft aan één, als aan millioenen. Een groot vaandel hangt er van Castelfidardo, alsook een kost baar gedeelte van de banier van Lepanto (1571.) Een altaar-retabel van dezelfde soort en denzelfden tijd als waar in Christus verscheen aan de 11". Margaretha. Dc Pranssuksiantiaiïe, oor spronkelijk van Culmbaeli. ,Ter_- wijl een priester de H. Mis op draagt, verheft zich de H. Hostie en vertoont aan de Bisschoppen het geheele lijden des Heeren, In een vitrine bevindt zich een houten tabernakel van de kapel der Broeders te Aurav. In 1878 brandde de geheele kapel af, ook het houten tabernakel brandde aan den buitenkant, geheel omge ven van vuur. Doch de binnen kant, ook van hout, bleef évenals de H. Hosties, ongeschonden. Nu gaan wij naar de derde Zaal. ('t Vervolgt.) VOOR HET BUITENLAND EN TELEFOONGESPREKKEN. Van af 1 Sepfomber zullen de tak sen der telegrammen voor buitenland en der telefoongesprekken met Frank rijk" en het Saargebied géind worden op de basis van 4.30 Belgische fran ken voor 'één frank. Oschoon de automobielnijverheid in Europa en bijzonderlijk in Belgie op verre na niet kan vergeleken worden met de Amerikaansche toch blijft het aantal automobielen die gemaakt en gebruikt worden immer te stijgen. Het lijdt geen twijfel dat die stij ging jaar op jaar zal blijven aanhou den, Gedurende het jaar 1924 werden er in Belgie rond de vijf duizend auto mobielen gemaakt tegen drie millioen en half in de Vereenigde Staten. Het aantal autos in gebruik in Bel gie bij het begin van het loopend jaar steeg tot 92.700, hetzij geregeld een auto voor 82 inwoners wijl 'de Ver eenigde Staten 17.591.981 autos beza ten, hetzij geregeld eenefr auto voor 6 bewoners. Volgens eene statistiek' wordt de prijs van den auto langzamerhand goedkooper, vergeleken met den prijs van sommige koopwaren. Schoenen en klecrcn zijn in prijs gestegen, ter wijl de auto in prijs is vermindcTd. 125 Trekking van 1 September 1925 S, 11298 n. 4 uitbetaalbaar met fr. 100,000 S. 20239 n. 9 idem 1000 S. 19053 n. 10 idem 500 S. 16003 n. 24 idem 500 Uitbetaalbaar met 250 fr. 20239 22 27630 7 22889 12 16003 8 13430 2 4705 2 16003 23 21535 4 AW BEMESTING DER GRAANGEWASSEN Tarwe komt gewoonlijk na klaver, die den grond aan stikstof verrijkt heeft, en na beeten of aardappelen, die den grond vooral aan fosfoorzuur en potasch- verarmd hebben. Rogge komt meest na tarwe, dus een graan gewas na een graangewas, haver na eenen roofbouw rapen en deze zelf na rogge, en na beeten of aardappelen, en garst na tarwe. Bepaalde vrucht- afwisselingen worden evenwel nog weinig, ten onrechte, gevolgd. Voor graangewassen die niet na klaver komen wordt over het algemeen eene goede stalmestbemesting toege diend; daarenboven wordt gebeerd, en zoo voor als na den Winter eene s.tikstofvette uitgestrooid. .Van een-o minerale bemesting is nog altijd eer der weinig spraak. Toch zijn fosfor- zuur en potasch volstrekt, noodzake lijk; 't geldt hier gewassen in welker teelt beide bestanddeelen eenie hoofd rol vervullen met het oog op dc vor ming van eenen dikken, zwaren korrel. Dat men evenmin den zwavelzuren ammoniak mag verwaarloozen vergt geen langdradig betoog; zonder deze geene overvloedige opbrengst. Wij raden aan vroegtijdig eene overvloedige bemesting batiscli fos faat en sylviniet van Elzas too te pas sen; men mag deze 'desgevallend meer onmiddelijk voor de zaaiing vervangen door superfosfaat cn chloorpotasch. Enkele dagen voor de zaaiing past men tot 250 kgr. zwavelzuren ammoniak per hectare toe. Aldus bemest vergen 'de graange wassen in de Lente geene verdere bemesting meer; in princiep zijn wij voorstaander 'de gewassen voor 'de zaaiing in eene maal alles te 'geven wat. zij zullen van noo'de hebben. INTENSIEVER, .Uit 'den .«MonitcurV Artikel '1. De invoer 'der eenhoevige dieren herkomstig uit Holland, niet voorzien in artikel 4 hierna, moet uit- sluitelijk gebeuren langs 3e tolkanto ren Schapenbrug !(West-Cappelle)', Middelburg, Watervliet, Selzaete, De Clinge (statie), De Clinge (dorp, De Clinge (paal), Santvliet,Essclien (sta tie), Esschen (dorp)', Meersel (Meer- le), Strijbeek (Meerle), Weelde (sta tie), Arendonek, Achel (statie)', Mae- seyck, Vise (statie)J en De Planck (St. Martens-Voeren)'s De invoeren mogen gebeuren op al le werkdagen van zonsopgang tot zonsondergang, mits aan den kon- trolveearts ten jninste vier-en-twintig uren op voorhand den dag en het uur van 'den invoer te melden. Art. 2. Bij hunne aankomst aan de grens moeten de eenhoevige dieren on middelijk naar de quarantaine stallen geleid worden om er aan de malleïne- proef onderworpen te worden, ten kos te der invoerders. Art. 3. De eenhoevige dieren die er kend worden als aangedaan van snot of paardenschurft ter oorzake vajj hunne clinische teekens of van de te rugwerking eigen aan het snot of het paardenschurft na de malleïneproef, worden zonder vergoeding afgemaakt, op bevel van den burgemeester, 'in de grensgemeente langswaar ze werden ingevoerd. Deze afmaking moet ten laatste binnen de 'drie dagen gebeuren. Art. 4. De schikkingen van het hui dig besluit zijn niet toepasselijk: 1. Op de eenhoevige 'dieren voor den vleeschhandel verklaard: 2. Op de eenhoevige dieren van 'cir cussen of bestemd voor wedrennen of sport; 3. Op de eenhoevige werk- en dienst- dieren in de grensstreek benuttigd. 4. Op de merricpaarden en ezelin nen voor het bespringen geleid naar de hoeven van hengstenhouders in de Belgische grensstreek; 5. Op de eenhoevige dieren door an dere vreemde personen dan paarden- kooplicden in Belgie gebracht voor een verblijf van min dan dertig da gen; G. Op de eenhoevige dieren die uit Belgie gevoerd werden 'om tijdelijk in het buitenland te verblijven - en waar van de weder invoer binnen de dertig dagen plaats heeft.De paardenkooplie- den kunnen van deze ontlezing niet ge nieten. EEN DOODE, EEN GEKWETSTE. In het Pyreneeëngebergte der Char treuse, bij Grenoble, is een schrikke lijk ongeluk gebeurd. Een jongeling en eene jonge dochter hadden de bestei- ging van den col de Ia Feita, op 1200 meters hoogte, aangevangen. Beiden hebben op den stalen rotswand het evenwicht verloren en zijn in den af grond gestort. De jongeling werd ge dood en het meisje erg gekwetst. DE ONTVANGSTEN VAN POSTE. RIJEN, TELEGRAAF EN TELEFOON. Voor dc eerste zes Maanden berei ken de ontvangsten van Telegraaf en Telefoon 74 millioen tegen 58 in 1924 en 42 in 1923. De maand Juli heeft 12 miljoen 35.000 fr. gegeven tegen 10.458.000 fr. in Juli 1924 en 7.703.000 fr. in Juli 1923. De toestand is hier dus eenigszins beter dan op de Spoorwegen alhoewel de ontvangsten niet zoo hoog zijn als werd voorzien en dat ook de uitgaven in zeer groote mate gestegen zijn als gevolg der perekwatie der loonen en de prijsverhooging der grondstoffen. In de Posterijen hebben 'de eerste zes maanden 68 millioen 700.000 fr. fr. ontvangsten gegeven tegen 62 millioen in 1924. In de maand 'Juli be reikten de ontvangsten '11.857.000 fr. tegen 11.518.000 fr. in 'Juli '1924. H\er ook is de ve-rhooging der ontvangsten onvoldoende om de yerhooging 'der uitgaven te' dekken. DE DIENSTREISKAARTEN VOOR DE GEPENSIONNEERDEN De Minister van Spoorwegen. P. T. T., heeft besloten de dienstreiskaarten te verlecnen aan de ecfrtgenooten 'der gcpensionnoerdeji die zich' in 'de voor waarden bevinden van liet' dienstbevel zonder rekenschap te houden van het feit of fret huwelijk voltrokken werd. voor. of na 'dei jiepsignnfreiri DE .VOORNAAMSTE WIJZIGINGEN Met ingang van 1 .Oktober a. s. zal ons posttarief belangrijke wijzigin gen ondergaan. De voornaamste zijn:; j BINNENLANDSCHE DIENST. Brieven 30 centiemen per 50 gram; Drukwerk: 5 centiemen per 50 gram; het tarief van 3 centiemen .voor het' gefrankeerd drukwerk van minder, dan 25 gram is afgeschaft; Monsters en zaakpapier: onder scheidenlijke minimumfrankeering: 20 en 30 centiemen. BUITENLANDSCHE DIENST. Brieven (algemeene taks)1 frank tot 20 gram en 60 centiemen per 20 gram of fraktie van 20 gram meer; Nederland 75 centiemen tot 20 gram en 40 centiemen per 20 gram of frak tie van 20 gram meer; Grensverkeer: 30 centiemen per 20 gram; Eenvoudige postkaarten:' CO centie men; Drukwerk, monsters en zaakpapier: 20 centiemen per 50 gram, met mini mum van 40 centiemen voor de mons ters en van '1 frank voor het zaakpa pier; Taks voor aanteekening, ontvangst melding en klacht: 1 frank'. Vaste expresrecht: 2 frank".- Luitenant-generaal Burguet, be velhebber van het Belgisch bezettings leger, en mevr. Burguet, hebben zich Maandag op uitnoodiging van M. Forthomme, hoogkomraissaris van Belgie, - naar Koblenz begeven. Do krijgseer werd 'den generaal bewezen door een Belgisch 'detachement der wacht van het Belgisch hoogkommis- s.ariaat. M. Forthomme gaf ter eere zijner gasten een ontbijt, waar ook zijn kol- Iegas der Rijnlandkommissie en de dienstoversten van het Belgisch hoög- kommissariaat aangezeten waren. Hij stelde een heildronk in aan generaal Burguet', met wien hij in 't bezet ge bied mag voortgaan met een samen werking welke in het ministerie van nationaal verweer begonnen werd. Ook' prees hij 'den vaderlandschen ievér waarvan 'de generaal in 'de vervulling van zijn hoog ambt blijk geeft'. De generaal antwoordde met 'den Belgischen" hoogkommissaris te ver zekeren van de aïgeheele toewijding van het bezettingsleger aan de ge meenschappelijke taak 'der Belgen in Rijnland. Van bevoegde zijde verzekert men dat de plannen tot uitbreiding van de' haven le Gent, denkelijk in de naasten zittijd, door de regeering aan de goed keuring van het Parlement zullen on derworpen worden. Zooals geweten is omvatten 'die ont werpen drie voorname deelen: het bouwen eener nieuwe zeesluis te Terneuzen, het inlijven bij het Gentsch grondgebied der beide oevers van do Terneusche vaart tot aan de spoor wegbrug van Selzaete, en het 'delven bij gedeelten, van een nieuwen haven- bassijn, loopend van Langerbrugge'. tot. achter Port-Arthur. Hierbij meldt men 'dat binnen kort zal begonnen worden, aan het volledig uitdelven en het bekaaien, 'der laatste darse, de' Zuiddarse, op Port-Arthur. Ook dezen grond zal men aanwenden om de maritiems.tatie van het noodige getal sporen te kunnen voorzien. Prins Joris, hertog en kroonprins van Saxen, die verleden jaar priester gewijd werd, voltooit thans zijn wijs- ge-erige studiën in 't Canisium te Innsbruck, waar eenmaal een Grisar, een Biederlack, een Noldin en andere beroemdheden verbleven. Een be zoeker vroeg- hém onlangs, wel 'n beet je onbescheiden: Hoogheid, waarom is u priester geworden?» Ik voelde me geroepen, klonk het antwoord En dan, de wereld is zoo vol haat... Wordt 'de1 drang niet gevoeld om de behoefte te uiten aan een vrede van Christus, aan een Rijk van Christus». «Hoogheid, verontschuldig mijn nieuwsgierigheid. Hot wordt, gezeid, dat grooten 'die de wereld verlaten, zich doorgaans in een klooster op sluiten... Maar Uw Hoogheid is oon e.cnvoudig priesterIV «Ik beken u dat liet leven in 't ministerie me erg bevalt: preeken, biecht h'ooren. de sa cramenten toedienen, midden 'on&QS.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1