m Als de vos de passie preekt z. e. Vrijdag Sept. 1925 Voorname gebeurtenis m de automobielwereld De smaad aan de Belgi sche ylag en Brabau<?omie Sterfgeval Mgr Seghers terug te Gent M. Mussolini en de Franciskanen Pleiziertrein'en Landbouwbelangen Prins Leopold in Congo Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 publiciteit buiten het Arr. AALST i Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, XXXI' JAARGANG NUMMER 203 Tl» TZr-FiT A T-& - 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Parijs, m Bream's TJitcever: J. Van Nüffel-De Gendt II. Rosalia J Zon op 5,12. onder 6,28 SLaatato Kwartier den 10 fr, zoodat ook kier weet blijkt.: Al vliegt de leugen, enz, a Pc getrouwheid der boerenbevolking aan haar godsdienst .en haar christelij ke vereenigingen is onze socialisten een prge doorn in hun teen* Natuurlijk - Ze weren zich' als duiveltjes in een Wijwatervat om die getrouwheid toch maar aan 't wankelen te brengen en de massa onzer christelijke boeren, ver lokt en verliefd in hun armen te doen rallen, Vanzelfsprekend zijn alle; middelen 'goed. i Liefst toch, roode vossen als ze zijn, preêken ze de passie It>a Ge moet dat liooren om «li week yan [te worden Een staaltje De Werker V, socia listisch weekblad van 't Dendermond- [sche geeft er ons "één, onder den sensa tie wekkende n titel: «Klerikale Fabels». Tranen met tuiten schreit het blad 'over het ellendig lot der boerenbevol king die scherp, onder de zweep wordt gehouden, die met handen en yoeten gebonden ligt in de fanatieke boeren bonden... enz. De katholieke, vrienden en begunsti gers van den landbouw; 1 Larie Kleri kale fabels En ze zullen het u bewijzen T Het socialistisch Henegouwen, zoo orakelt de Werker doet meer voor het landbouwonderwijs dan het katho Jieke Oost-Vlaander en sU Kijk maar. Toelagen verleend 'door HenegW, P.-Vl. Wedstrijden beste land- bouwzaden 25.000 [14.000 iToezicht levensmiddel. 25.000 4.500 {Verbetering paardenras 88.000 ,72.000 (Verbeter, runderras 200.000 '120.000 Ge zoekt daarin vergeefs het bewijs van wat feitelijk moet bewezen worden nl. dat voor bet landbouwonderwijs door Henegouwen méér wordt gedaan. Wij ook Onze roodjes Vergeten, natuurlijk met opzet, hier de bedragen der weder- zijdsche kredieten aan te halen. Wij zullen het in hun plaats doen. Het heeft 'ons een beetje tijd ge vraagd die cijfers op te sporen in de begrooting der beide provinciën. Maar ,we hebben ook niet alle dagen de gele genheid onze,-,- roode evenaasten dienst |te bewijzen. i We vonden !n deze officieels bescÏÏei. 'den dat aan het landbouwonderwijs wordt uitgegeven door Henegouwen '685.000 fr. Oost-Vlaanderen X 1 mil 'joen 256.000 fr. Dit laatste bedrag is nog ver bene den de werkelijkheid omdat we geen rekening hielden met liet aandeel van [het landbouwonderwijs in het krediet van 3 miljoen 300 duizend fr., door de ,'Oost-Vlaamsclie begrooting voorzien ten bate van het beroepsonderwijs. Dit [aandeel is ruim; maar aangezien we 't niet juist konden bepalen hebben we Verkozen het buiten beschouwing te la ten. Ook zonder 'deze' som Is de vergelij king sprekend genoeg. Wel kan worden öpgeworpen dat He ncgouwen drie provinciale landbouw scholen heeft, wijl Oost-Vlaanderen er maar twee telt. Maar zooals uit voor melde cijfers blijkt, bewijst dit heele- jnaal niets. Limburg lveeft "ér geen enkele én geeft nochtans aan landbouwonderwijs evenveel als Henegouwen. Antwerpen heeft er maar eene en geeft meer dan het dubbel We zijn het dus volkomen eens waar 'ónze roode vossen hun passie preek besluiten lijk ieder predikant, die zich respecteert, met een passende spreuk Al vliegt de leugen nog zoo snel, De waarheid achterhaalt haar wel Waar ge 't vandaan haalt om uw tweede post voor te stellen als een be gunstiging van den landbouw, begrijpe wie 't kan. De provincie Henegouwen geeft 25.000 fr, uit om een commissie in 't leven te houden, 'die er op moet waken dat de melk onyervalscht worde ver kocht, .Oost-Vlaanderen geeft daarvoor ei genlijk geen cent uit, want de aangege ven 4.500 fr. zijn, volgens onze vosjes zelf, de sommen toegekend aan de La boratoria te Gent en te St, Niklaas. nog Neen, neen, Vrienden, wij zijn ïiiet uitgepraat Ook over de cijfers, 'die ge wel durft aanhalen, hebben wij nog een woordje te zeggen. Om met het begin te beginnen Uw eerste post 25.000 fr. (Heneg.) tegen 14.000 fr. (Oost-Vlaand.)' ten ha. te der VELDPRUSKAMPEN, om het korter en juister te zeggen, is gewoon, weg... BOERENBEDROG. Want in de Henegouwschc post, zijn begrepen een Staat.stoclage van 10.000 fr. en een van do provinciale landbouwcommissie ten bedrage van 5.000 fr. De verbeterde en... juiste uitgave luidt dus Veldprijskampen Henegouwen 10 duizend fr. .post-Vlaanderen 44.000 Ten slotte de toelagen voor de verbe tering van de vee- en paardenrassen. Ook met deze cijfers wordt gegoo cheld. Want ook hier weer vergeten ónze vosje mee te deelen, dat de opgege ven sommen een ruim deel aan staats- tóelagen bevatten. We doen liun wel veel eer aan óns zoolang met hun stre ken op te houden. Maar kom, voor 'n keer Hun cijfers voor de paardenver- betering kunnen wij gauw rechtzetten. Zij zullen wel gelieven onze berekening aandachtig te volgen. Het zal hun dan niet moeilijk vallen cijfers over de toe lagen voor de yeeyeredeling te ye'rbe- teren. Ziehier dan T Henegouwen heeft voor clé paarden- verbetering zoogezegd 88.000 fr. vol gens onze vosjes, feitelijk 88.500 fr. U ziet we zijn ingelicht en edelmoedig 1 Oost-Vlaanderen geeft maar 72.000 fr. Maar in beide sommen zijn begre pen toelagen welke Ze van 'den Staat ontvangen nl. 50.000 fr. voor Heneg. en 36.000 fr. voor O.-Vl. Blijft dus netto als werkelijk gege ven door beide provinciën X Oost-Vlaanderen 36.000 fr. Henegouwen 38.500 fr. Dus Henegouwen geeft tocli 2.500 fr. meer .1 Een óogenblikje, Vrienden. Bedoelde kredieten worden berekend naar het aantal paarden in de provincie aanwezig. Gesteund wordt op de landbouwop- telling van 1910. Welnu, volgens die telling waren er in Henegouwen 57.567 en in Oost- Vlaanderen 34.910 paarden. Of zoo maar eventjes 23.000 minder. Dus Als liet hoofd U niet te erg duizelt, willen wij U op onze beurt nog wel een paar cijfers voorleggen. Wij begrijpen namelijk niet goed waarom gij uw keuze tot slechts vier kredieten beperkt hebt. U liebt kunnen ondervinden hoe ongelukkig dan. nog die keuze was. Waarom niet TOTALE uitgaven ver geleken 'door beide provinciën voor den landbouw gedaan Dat ware anders doorslaande ge weest [I Maar niét in uw voordeel, lwl Inderdaad Want op eene totale begrooting van 48.446.504 fr. heeft Henegouwen voor den landbouw slechts 1.010.250 fr. over, wijl Oost-Vlaanderen op een bud get van 35.214.350 fr. er 1.565-150 fr. voor over heeft. Amper een half miljoen meer I En !.,t Ocli dat ge ook" dat weeral vergeten hebt te onderzoeken Waar halen beide provinciën dat geld vandaan i? Willen we' dat ook even vergelijken Natuurlijk, om in ons kader te blij ven, van Landbouwstandpunt uit Een goed deel wordt opgebracht door de provinciale belastingen. Welnu, als taksen, welke hoofdzakelijk den land bouw treffen, vinden we in Hencgou-, wen Taks op paarden, muilezels en trekossen 720.000 fr/! Taksen op run- ders en zwijnen i/obc.OOO, samen 2.320.000 fr. Tn Oost-Vlaanderen taks op prachtpaarden, andere paarden en muilezels 525.000 fr. taksen op runders en zwijnen 000.000, samen 525.000 fr. BESLUIT Henegouwen pompt de boeren minstens 2.320.000 fr. uit 'den zak, (want zij worden natuurlijk nog door andere belastingen getroffen)'. Het geeft lvun terug onder vorm van toelagen ten voordeele van den land- bouw 1.100.000 fr. dus nog de helft niet. Gelief bovendien op te merken dat- in Henegouwen alles officieel is inge richt, d.w.z. ijselijk kostbaar zoodat oen goed deel der toegekende kredie ten niet, eens hunn^ eigenlijke bestem ming bereiken. OosfVlaanderen vraagt aan ds land bouwers slechts 525.000 fr. onder den vorm van rechtstreeksche landbouw- belastingen het schenkt hun 1.556.150 fr. terug als hulpgelden tot bevordering van allerlei landbouwbelangen of 1 miljoen meer dan het hun vraagt. We meenen, beste Werker dat wij na deze... apotheose ons gesprek kunnen staken. Wij willen het echter beleefd doen «Het 'is ons zeer aangenaam geweest We danken U van harte, omdat ons zoo klaar hebt laten zien, hoe zelfs klerikale fabels toch een grond van waarheid inhouden. rWe danken U, ómdat nu voor 'ieder duidelijk is hoe eenerzijds een katho liek en anderzijds een 'socialistisch provinciebestuur de begunstiging van den landbouw verstaat. Wij weten 'dat de socialistische methodes... een reuk je hadden, maar 'dat zP, zoo erg naar af- truggelarij zweemden, als nu blijkt, hadden wij niet durven vermoeden.- Wij danken U 1 Boeren, ziet ge ook hier Weer, lióë goed onze voorvaderen het voor hadden toen ze Kun ondervinding vastlegden in de sedertdien beroemd geworden spreuk r: Als de vos de passie preekt. Boeren wacht uw ganzen I Een van de voornaamste samenvoe gingen van gemeenschappelijke be langen gebeurde in de autowereld van de Vereenigde Staten. De General Mo tors Corporation, de voornaamste au- togroep in de wereld, welke de auto's bouwt en verdeelt van Chevrolet, Buick, Cadillac, Oakland, Olds-mobile en de bekende camions G. M. C. heeft nu nog de Yellow Cab Mfg Company bijgeno men, de voornaamste fabriek voor taximeters en autobussen in Amerika, John Hertz, stichter en eigenaar van de Yellow Cab Company is de zoon van een Oostenrijksch uitwijkeling. Hij was achtereenvolgens 'dagblad- yerkooper te Chicago, kopiedrage'r, voerman en bokser. Vertegenwoordig ger geworden van een autofabriek, gelukte hij hierin zoo goed, dat hij na eenige jaren, een bloeiende maat schappij oprichtte voor het verhuren van auto's, om daarna zelf fabrikant te worden. Op het oogenblik" bestuurt Iiij 27 vennootschappen, waaronder de voor naamste de Yellow Gab Mfg Cy van Chicago is, welke bijhuizen, onderaf- deelingen en uitbatingen van taxis en autobusdiensten bezit te New-York, Chicago, St. Louis, Boston, San Fran cisco, East Moline, Orillia' (Canada), Parijs, Buenos-Ayres, enz. Deze groote inrichting staaf van hé den af onder de controle van de Gene ral Motors Coporafion, welke aldus een b'evoordeeligde plaats ineemt onder de autobouwers cn verkoopers van auto bussen. DE MEMORIE VAN TOELICHTING EN DE TEKST VAN HET ONTWERP ROL1N. De Ministers hebben zich in beginsel yerecnigd met bet wetsontwerp van den heer Rolin-Jacquemyns. De Mi nister. van Binnenlandsclie Zaken ia echter wat hard van stapel geloopen in de M'emorie Van .Toelicht,ing yan zijn onderwerp. Een liberaal blad heeft eene memo rie ter inzage gekregen en heeft ze ge deeltelijk samengevat en aangehaald. De minister wijst er yoorecrs.t op, dat slechte burgers, weinig in aantal maar rumoerig en volhoudend, yan de plechtigheden.op touw gezet ter nage dachtenis van de gesneuvelden ge bruik maken om de Belgische vlag ke beleedigcn en de. Brabanconne uit te fluiten* Steeds tzoo.zegt 'de Minister verder hebben de zinnebeelden des Vader lands bo'ven de politieke hartstochten gestaan, en zoo komt het dat de menstellers van het Strafwetboek het nooit noodig geoordeeld hebben in [de ze wettelijke maatregelen te nemen, wanneer zij straffen voorzien hebben voor buitensporigheden, welke doof politieke onruststokers mochten be gaan worden tegen vertegenwoordi gers der Natie en 's lands instellingen, Gebeurtenissen van jongen datum hebben echter aangetoond, dat thans ongelukkig anders toegaat en de openbare meening verwacht van de wetgevende macht, dat krachtdadige sancties genomen worden tegen de aanslagen op het nationaal gevoel»",; Besluitend zegt de minister, dat 'de voorziene straffen ongetwijfeld zwaar zijn, maar wie opzettelijk het zinne beeld onzer nationaliteit en de hymn1 onzer onafhankelijkheid belcedigen, verdienen geen liet minste mededoo- gen. DE TEKST VAN HET ONTWERP. Hierna do tekst van het ontwerp: Artikel één. Een. hoofdstuk Ilbis wordt ingeschoven in titel V, yan het Strafwetboek. Hoofdstuk npis'. Smaad San de Belgische vlag en de Brabanconne Art. 282bis. -Smaa'd door liederen, woorden, daden, gebaren, óf geschrif ten, aan de Belgische vlag óf het Na tionaal Lied aangedaan worden ge straft niet 15 'dagen tot zes maanden gevangenis: én sen boete yan 50 tot [100 frank. Art. 282tef. Zóó 'de smaad aange daan werd door éen ambtenaar of een openbaar mandataris, in de uitoefe ning van zijn ambt, of door verschei dene personen, na gemeenschappelijk overleg handelende, dan zullen de vrij heidsstraf op twee maanden" tot één jaar en de boe-té óp 100 tot 500 frank gebracht worden. Donderdag en Vrijdag tusschen 8 en 18 uur, en op Zaterdag tusschen 8 en, 12 uur, Er worden niet meer kaarten afge geven dan er plaatsen beschikbaar zijn,' Abonnementskaarten zijn niet gel dig. VyV Dinsdag ontsliep in den Heer, id Z. E. H. .Weemaes, deken te Ninove. 1 De E. H. <iV.ee ma es wan. geboren té Verrebroeck, den 22 Januari 1865 en was sinds 20 Januari .1916 deken ,té. Ninove, Gister, rond 7 ure 's avonds, is onze geliefde Bisschop, uit de kliniek te Brussel, waar hij eene heelkundige bewerking onderging, terug te Gent. aangekomen. Hij werd naar Gent overgebracht met een auto van liet «Rood Kruis Het verblijf in het, verpleeghuis te Brussel, dat in den beginne geschat werd op een 4tal weken, heeft 15 we ken geduurd. Hopen wij dat onze geliefde- bisschop spoedig en vöMedig hersteld weze. De Franciskaner-'Pater Pacchinet ti is door den eersten minister M. Mus. solini ontvangen geworden in het Pa lazzo Chigi, te Rome. Pater Facclii- netti onderhield dcn minister-voorzit ter over eene schilderij, voorstellend den H. Franciscus van Assisië, en die tentoongesteld is te Milaan. Pater FacchineCli overhandigde M. Mussolini ook de teekeningen van de jubileumzegcls, welke met liet eeuw feest van den H. Franciscus zullen uitgegeven worden. M. Mussolini was vol lof over het werk. Ten slotte gaf de eerste-miaister instemming met het voornemen, om in den herfst in het tentoonstellingspa leis. op de. Via Nazionale, een groote internationale tentoonstelling van Franciskaans_che kunst te houden. Eiken Zondag van 5 Juli lot 13 Sep tember, behalve op Zondag 16 Augus tus, zal er een pleziertrein rijden naar .Oostende (A. 7.40)'. De uren van vertrek' zijn als volgt vastgesteld: Brussel (G. D.)' (V. 5.25)', Aalst- Noord (V. 6.3)'. Aansluiting te Bruggij voor de reizigers die verlangen zich te begeven naar Blankenberglie (A. 7.48). en" 7.54)', Zee-Brugge (C.)! (A. 8.22)' Hovst (8.29), Knocke aan Zee (A. 8.42)i De reizigers 'die le Oostende afge stapt zijn, kunnen uit Blankenberglie (V. 19.57 en 20.11), Hevst (V. 10.28)', Zee-Brugge .(C.l Y. 1936.), of Knocke aan Zee (V. 19.16)' terugkeeren en den pleiziertrein te Brugge (V. 20.42)' ne men; evenzoo kunnen de reizigers die te Blankenberglie, Heyst, Zee-Brugge (C.) of Knorh aan Zee afgestapt zijn, uit Oostende 20.5)' met 'den plei. ziertrein lerugkperen om aan te ko men le Aalst-Noord (A'. 21.52)', Brus. sel (G. D.) (A. 22.37)', De terugkaarlen kunnen bok dienen voor den pleiziertrein die uit Nieuw poort (Bad), uit Adinkerke-Panne, of uit Vcurne terugkomt (zie den plak brief voor dien (rein)'. Tussclien (wee badplaatsen geschiedt, bet vervoer op de kosten der reizigers. Een buurtspoorweg verbindt Nieuw pcorl. Oosler.de. Blankenberglie, Zee Brugge, lleyst en Knocke aan Zee De prijs.dor hoen- en terugreis is 25 fr. in 2de klasse en 16 fr. in 3de klasse. De plaatsbewijzen zijn verkrijg baar Ier station Brussel (X.)', Brussel (Duquesnoj;straat)en Aalst (N.), op WERKZAAMHEID IN SEPTEMBER, Tijdens deze maand zal de huismoé- der niet nalaten, indien zulks niet ge-, beurde in Augustus, te zorgen dat er, winter.spinazie, gezaaid wordt; dat ia immers een smakelijke en gezonde groente door iedereen gezocht. Om te gelukken zal zij, benevens stalmest, 3 tot .4 lcgr. zwavelzuur ammoniak per, are gebruiken, alsook 5 tot 8 kgr. su perfosfaat en 2 lot 3 kgr. zwavelzure potaseh. Al deze meststoffen worden voor het zaaien goed vermengd, regel matig uitgestrooid en met ds rijf in gewerkt. I -hf- De tijd is aangeb'róken óm kool zaad uit te planten. Groote opbreng sten kan men bekomen indien men doelmatig bemest. Geef derhalve, be nevens stalmest, 250 tot 300 kgr. Zwa- ulzuren ammoniak, 300 tot 400 kgr. superfosfaat en 300 tot '400 kgr. sylvi- niet van Elzas per hectare, 3. .Wie veel groen voeder wil liebben' zorge voor een flinke bemesting m^t zwavelzuur ammoniak; 100 tot 125 kgr. per hectare aangewend, en boven op slrooid, en daarna lichtjes onderge werkt zullen rapen, spurine, gras enz< krachtdadig doen doorschieten en goe de 'opbrengsten verzekeren. '4. De Wintergarst wordt gewoonlijk in September gezaaid. Deze geeft de grootste opbrengsten. Men zaait ge woonlijk de 'chevaliegarst, die meest bekend is. Daar deze plant haar voed sel in de bovenst^ laag opzoekt Is het niet noodig de meststoffen 'diep in te werken. Wintergarst vreest een ver- sché bemesting met stalvetten. Der halve raden wij aan hem óp vruchtba ren grond té zaaien, Waarop stalmest aan de voorgaande vrucht werd gege ven, 'en daarenboven zal mén óp den omgeploëgden grond 100 tot 150 kgr. zwavelzuur 'ammoniak per hectare' uitstrooien, alsook' 300 tot400 kgr. su perfosfaat, en '150 tot 200 kgr. chloór- potascK. Men zal 'deze meststoffen zoo gelijk mógelijk verdeelen, en voor Ket' zaaien zorgvuldig ineggen. DIXI. OP REIS DOOR KATANGA. C Hikondja, 2 Se"p. -Prins Leopold is op '14 Augustus te Elisabethstad aangekomen en is ér eerst op 22 vart' dezelfde maand vertrokken. Hij werd ér geestdriftig onthaald en grootsche feestelijkheden werden te zijner eer, ingericht. De hoofdplaats van' Katanga" Is één handels- en nijverheidscentrum van' belang. De stad breidt zich met buiten gewone snelheid Uit, is voorzien van elektriciteit, mag bogen op een wa terleiding eb. op een rioleerslelsel cri heeft,voor de rest, puike aut owe gen, die- leiden naar nijvérheidsplaatscn als Kambove, Panda, Likasi, enz. In [1924 telde Elisabethstad '150 handelshuizen en 81 fabrieken. Do elektriciteit wordt verstrekt door een maatschappij en door twee kleine pri vate ondernemingen. [Verder zijn er hotels, bazars, koffiehuizen, ebz. Op 18 Augustus 'deed de prins een uitstapje naar de' kopergielcrij van Lubumlaslii, waar de vele sehoorslee- nen en bet daverend gerucht doen den ken aan de bedrijvigste nijverheids- steden van Belgie. De gieterij bezit ze ven water-jacketsovens, waarin het kopcrcrts gesmolten wordt door mid-1 del van zuurstof. Tn 1924 kon men 84.463 ton koper uit hot erts doen vloeien en waren 320 blanken en 3.500 negers aldaar werkzaam. De blanken wonen in nette huisjes, de negers on der de tent. Prins Leopold stelde vee! belangstelling in de bedrijvigheid der fabriek en onderhield zich met hot( personeel. Vervolgens bezocht hij Ruashi, waar verleden jaar nog nieuwe kopcrlagen' aangeboord werden, nadat men 360.000 aarde weggehaald had. De ont- k. gonnen ertslagcn leverden reeds: 23.000 ton erts met 30 t. h. kopergo-, halte cn 70.258 ton met 13 f. h. Do opgehaalde hoeveelheden worden t<L

De Volksstem | 1925 | | pagina 1