Vrije Middelbare en Hoogere Technische School te Aalst filotoiongeval Ie llrusse! -vw- Huiselijk drama te Malonue A4 Dieven verjaagd Groote kuisch te Brussel ALLEEN IN DE WERELD AUGUST SNIEDERS Erg ongeval Het vvildsti-oopersdrama te A hin Stoutmoedige schelm Schielijke dood te Oostende Erg aulc-ongehik te Cositich Iloteldiefslal le Parijs ILusumbashi en to Pandu gesmolten. Jn deze laatste fabriek leveren dc clek- tri8Che ovens een mengsel van koper, kobalt en ijzer. Dit produkt wordt naar .Ooien, in de Kempen, gestuurd en al daar verder bewerkt. Do bedrijvigheid as gelfs zoo groot, dal men dit jaar nog ^eJ[Ioboi?A oen tweede fabriek zal opë- nen, om er de £?b&ts ^te zuiveren. Om Panda, van ElisabethslaJ öit> te berei ken, móest de prins, door een 20 km. Jan ge wildernis, eon prachtig land schap zooals er weinig in Kongo, zijn en waar antilopen, apen en an dere dieren leven en eigenaardigheid bijzetten. Te Panda gekomen, bezich tigde Prins Leopold de groote instel lingen waar men, in 2 4 uren tijds, 3 tot 4.000 ton erts kan verwerken. De prins werd er door de ingenieurs rond geleid en vertrok vandaar naar Chin- koloroe, waar de vermaarde radium- mijnen gelegen zijn. Ook daar is men vooral ingericht op 'de ontginning en Stuurt men hef erts, na een eerste sor teering te Panda, naar de fabriek te Ooien, in de provincie Antwerpen. De voortbrengst van radium is zoo bevredigend dat zij zelfs de Ameri- kaansche mijnen van de wereldmarkt heeft verdrongen. De volgende dagen besteedde de prins zijn aandacht aan den vooruit gang van den landbouw. Dit gaf hem gelegenheid om een bezoek te brengen aan de modellioeven te Kan'do en te Katenkania. Toon hij uit. Elisabethslad voor goed vertrok richtte hij ziclï naar het distrikt van Tanganika-Moero en óp 30 'Augustus scheepte hij te Ki- kondja in aan boord van de Prins Leopold en vaarde 'de L'ualaba af met bestemming naar Kabalo.: twfe zwaar gekwetsten. Dinsdagavond reed de student Van- dor Maelen Emile, woonachtig Waver- sclicn steenweg, te Etterbeek, met zijn motorrijwiel over de middenweg van de Walerloosche laan, te Brussel. Ach terop had een zijner vrienden, Verbert Oscar, plaats genomen. Op zek^ oogenblik kwamen zij in botsing met. een auto, bestuurd door M. Marcel Grégoire, wonende .Waterlooschen steenweg, te Ukkel. Tengevolge van den hevigcri schok, werden de twee' motorrijders op de straatsteenen geworpen en in hun val kwel sten zij zich ernstig aan het hoofd en over gansch het lichaam. Beiden werden naar het Sint-"Janshos pitaal vervoerd, waar zij in verpleging zijn gebleven. 'Aan beide zijden is er aanzienlijke stoffelijke schade. De politie van de 6de wijk stelde een onderzoek in om 'de verantwoordelijk heid vast te stellen. vV- EEN ARBEIDER DOODT ZIJN VROUW MET MESSTEKEN. De echfgenooten Noël, woonachtig .l'e Malonne, kwamen gisteravond om streeks halftwaalf van een feest thuis. LWeldra ontstond er twist, tengevolge der jaloerschheid van den man. De 53jarige Jales Noël gre'ep plots een mes en plofte het meermalen in den hals vari zijn vrouw, met name 'Julie Warin. De ongelukkige wilde vluchten en opende het venster. Op hetzelfde oogenblik stormde de dochter in de kamer, die de hulpkreten van haar moeder had gehoord. De echtge- noote Noël, zwaar gekwetst, viel door het venster en kwam op 'de straatsteó- nen terecht, waar zij na enkele sekon- den overleed. Noël nam de vlucht', maar beterde weldra terug om het geld van het huis houden mede Ie' nemen. Hij gaf zich hiter evenwel gevangen bij rijks wacht te Floreffe, waar hij verklaarde 'dat zijn vrouw hem had willen vergif tigen, wat onwaar is gebleken. Eenige misdadigers waren Dinsdag nacht bij middel van beklimming en inbraak in den eigendom gedrongen van M. Alfred A., Woudlei, Ter Ka rn ere nb os c li. Eene bewoonster van het gobomv, mad. Nelly Robert, wapende zich met een revolver en ging op zoek naar de schelmen. Zij ontdekte de re kcls in den insprong eener deur en loste eenige schoten in hunne 'richting. De indringers kozen in allerijl het ha zenpad. Geen hunner werd getroffen, doch de polieie wanhoopt niet hun op het. spoor te komen. De hoofdstad schijnt het toevluchts oord geworden van vreemd gespuis van alle nationaliteiten dat er zonder middel-en van bestaan vertoeft. De rechterlijke brigade van bet parket is Dinsdag nacht weer eens op inspeklie gagaan in de hotels van den omtrek der Noordstatie. Er werden een twin tigtal vreemdelingen aangehouden, waarvan het grootste deel over de grens zal gezet worden^ een verhaal uit onze dagen DOOR 34ste Vervolg. •r— Er is daarenboven, zoo gaat Me vrouw voort, iemand die machtiger is dun ik, en er mij rekenschap over vra gen zou, indien ik mijne toestemming* 1ot een huwelijk beneden uwen stand gave. Als het oogenblik zal gekomen zijn, dat ik voor hem verschijnen zal wil ik niet dat hij mij dien misslag ver- wijte. En wie z°ó die rechter over uw 'doen en laten zijn, moeder Dat zult gij later weten, Sybrand. Zijt, gij dan niet onbepaald mees- leresse over uwe kinderen Later, Sybrand, later. Alwéér raadsels, moeder Sybrand, bij al wat u heilig is, luister ook in dit geval naar uwe moe der, die voorzeker rijker in levenson dervinding is dan gij. Ik begrijp dat men door een jong en aantrekkelijk .wezen kan betooverd worden; ik wil zelf, niet veronderstellen dat dit. meisje u in hare netten heeft trachten te van gen... Ik kan niet dulden zegt Sybrand 'diep ontsteld, dat men zelfs, in de vers te- verte, Mejuffer Daliska verdenke. L De moeder ziet strak voor zich de $tcek, 'dien zij haren zoon toebracht, Woensdag voormiddag greep te Brasschaet een erg ongeval plaats. Een Nederlandscho auto, willende een anderen auto mijden, gleed van de baan weg en kwam in botsing met den 14jarigen knaap J. Meulemans, wonen de Brasschael-Polygoom, die per rij- wijl reed. De jongen, die reeds een kreupel been heeft, bekwam verschil lende kwetsuren over gansch bet li chaam. Hij werd naar de ouderlijke woning gebracht en ontving daar ge neeskundige hulp. Het rijwiel was geheel onbruikbaar gemaakt. Getuigen vari het' ongeval hebben h*et nummer van de taksplaat van den auto opgenomen: Het is het nummer 6943. De politié-kömmissaris heeft, aan stonds een onderzoek ingesteld en het nummer van den auto, die in de rich ting van Antwerpen verdween, alom verzonden. Het parket van Hoei zet zijn onder zoek voort in de zaak van het wild- stroopersdrama van Ahin. De jacht wachters beweren dat de wildstroo- pers twe'e schoten op hen gelost had den, waarop zij zelf aan het schieten gingen. Maar de wildstrooper De_ croupette zegt niet geschoten te heb ben, cn zijn gezel Delhier ook niet, maar dat de wachters gescholen heb ben zonder de gebruikelijke aanma ningen te doen. Dethier had 12 kardoezen meegeno men. Zevert wórden afgeschoten op zes konijnen, welke door de wachters werden gevonden. Op het oogenblik van het drama had Dethier nog drie kardoezen op zak en twee staken op zijn geweer. Als Decroupette met zijn vriend in de'zes woonst kwam. nam hij de vijf overgebleven kardoezen en leg de ze in een meubel thuis. Maar zijn vrouw, vernemend wat er gebeurd was en om te beletten dat haar man nog jop wildslrooperij zoü gaan, nam de vijf j kardoezen en ging ze in de Maas wer- jpen, nabij de cementfabriek van Bas- jOha. i De onderzoeksrechter heeft bevel gegeven opsporingen te doen naar de I kardoezen. Een duikelaar is in 't wa ter gegaan, ter plaats door vrouw De croupette aangeduid, en heeft de vijf kardoezen opgehaald. Kolonel Genon- ceau, wapendeskundige, zal onderzoe ken of die kardoezen passen op het ge weer van het slachtoffer Dethier. Het komt er op aan te achterhalen wie de waarheid zegt: Decroupette, die be weert dat er naar de jachtwachters niet geschoten werd, of dezen, die het tegendeel zeggen. M. R. Jauquier, wonende te Quivry- le-Grand, had Dinsdag avond in de voorhalle der Zuidstatie te Brussel, een bruin lederen reiszak met kleede ren, linnen en schoenen nevens zich neergezet. Terwijl 'hij een reiskaart je nam iieeft een stoutmoedige kwaad doener zicli meester gemaakt van de valies en sloeg er mee op de vlucht. De schelm kon niet meer worden inge haald. Hij wordt thans ieverig door de po lieie opgespoord. Een pijnlijk ongeval viel gisteren namiddag in de Kursaal te Oostende voor. Gedurende de thé-dansant, zakte de genaamde William Gaine, afkomstig van Liverpool (Engeland) ineen. Dr Kesteloot die eerifge minuten nadien toesnelde kon enkel' den dood vaststel len, toegeschreven, aan hartaderbreuk. De dans werd onmiddelijk stop ge zet. Dc lieer Caine was geboren te Liver pool in 1873. Hij was sedert eenige weken aan de, kust., te Wenduyne. heeft juist getroffen zij wil echter hare inzichten verontschuldigen, doch voor een fijngevoelige zie-1 als Sybrand is', kan die verontschuldiging wellicht den angel nog dieper in dc wonde druk ken; zij zwijgt dus voorzichtiglijk. Ik wil naar u luisteren, spreekt de zoon voort, hoe pijnlijk uwe woorden dan ook voor mijn hart zijn, moeder maar ik bid u, werpt geen schijn, van verdenking op haar. Mejuffer Daliska trok mij reeds aan toen ik haar onbe kend in de kerk gezien heb, dus .voor dat zij wist dat ik bestond zij, van hare zijde, wist niet wie ik was, tot welken stand ik behoorde, en toen ik haar dit dezer dagen meêdeeldc, is zij de eerste geweest om mij te zeggen laat mij steeds uwe vriendinne zijri.» De moeder heeft het hart baars zoons doorgrond; zij ziet dat de genegenheid reeds diep en moeilijk uit te roeien wortels geschoten heeft, en dat alle re deneering voor bet oogenblik machte loos zijn zou: alleen met behulp van den tijd kan de moeder over dat gevoel ze gepralen. Genoeg Sybrand zegt ze stil en met bewogen stem ik begrijp uwen toestand; ik begrijp ook dat al wat ik op dit oogenblik zeggen zal, u niet tot reden brengen kan. Beloof mij echter geen den minsten nieuwen stap te doen, voor dat ik u het raadsel, waarvan ik zoo even sprak zal hebben opgelost. Ik herhaal het ik ben niet alleen meeste- resse over uwe toekomst. Belooft gij mij, wat ik u vraag De jongel irig zwijgt',' eri verlaat jnët VERSCHILLENDE GEKWETSTEN. Dinsdag namiiddag heeft in dc ge meente Contieh een erg auto-ongeluk plaats gehad. Een inwoner van Oudc- God, Ameels gelieelen, reed met zijn auto naar Mee helen. In dep. auto was ook zijne vrouw, drié mannen en ecne tweede vrouw gezeten. In de gemeente Gontich, tegenover de herberg De Roozenboom waar de weg een gevaarlijke bocht maakt kwam, van uit tegenovergestelde rich ting een stootwagen, gevoerd door den genaamden Frans Luyekx cn de kleine Van de Nicuwenhof. Eene geweldige botsing geschiedde tusschcn de Iw^e voertuigen. De stootwagen werd gansch verbrijzeld en de auto werd in de gracht geslingerd, waar hij omkantel de. Voorbi jgangers 'kwamen toegeloo- pen en hielpen de gekwetsten. Dc twee inzittende jdames. worden erg gekwetst. Van een werden de schouders ont wricht en van de anderen werden rib ben gebroken. Een van deze dames werd huiswaarts gevoerd, terwijl de andere .in St. Mariagast huis w'crd opge nomen. De twee voerders van den stootwa gen werden nog efgcr toegetakeld. Zij waren zoodanig, gekwetst geworden, dat zij onmiddelijk ten huize van een dok ter moesten opgenomen worden. Hun toestand is zeer zorgwekkend. Door de gendarmerie werd ter plaat se een onderzoek ingesteld* Het parket is verwittigd. AMERIKANEN VOOR 160.000 FR. BESTOLEN Charlie D. .Weathas en zijn echtge- noote waren voor eenige dagen tc Pa rijs aangekomen, om de tentoonstel ling le bezoeken. Ze stapten af in een hotel van de rue Francois-Ier, lieten or hun reiskoffers staan en gingen op wandel in de stad. Bij hun terugkeek stelden ze vast, dat een zwaar lederen koffertje opengebroken was.Een stout moedige holcldicf was in de kamer ge drongen en had er twee armbanden, met diamanten en safieren ter waard* van 160.000 fr. uit ontvreemd. De politie stelde een eerste onder zoek in en heeft den .veiligheidsdienst yerzocht bijzondere opsporingen te, doen. lragen trap.het vertrek; hij gaat in de veranda, waar Zuster Theodora hem opvolgt. Mevrouw d'Engelgrave voegt zich niet bij zusteg. .en broeder zij oordeelt dit nutteloos voor het oogen blik. Overigens Theodora is bij Sy brand, en deze zal hem zonder de mins ten twijfel, tot onderwerping aan den moederlijken wil oyerhalen, en hierin had de moeder nogmaals met veel door zicht geoordeeld. Sybrand, zeg de zuster, eerbiedig den wil onzer moeder, ik smeek er u om. Zij heeft'immers recht op onze on derwerping, achting en liefde. Ja, dat heeft ze; doch die gehei men, die raadsel^., welke op ieder oogenblik in ons leven oprijzen, folte ren mij. Heeft moeder- niet gezegd dat die raadsels weldra zullen worden opgelost, Sybrand 'Ct Ja. maar cHc' oogenblik is eene eeuwigheid voor mij. Zoo even heeft on ze moeder nogmadls een nieuw spook 'in al die geheimzinnigheden gebracht, en dat mij, in watr mij zoo dierbaar is, ongenadig konit dwarsboomen. Wie is die iemand. Theodora, die machtiger 'is dan zij Die haar, de moeder, de eeni ge gebiedster over ons sedert den dood van onze vader Wié is die iemand die haar rekenschap zou vragen, indien zij de toestemming tot een huwelijk gaf. Wie Een vdógd Ik ben moeif- derjarig en de zoogezegde voogd heef$ zich nooit om ons bekommerd dien hebben wij. nooit gezieji Wie dan tgch \1 V. MIDDELBARE TECHNISCHE AF- DEELING. •De Middelbare Technische schóól vormt Mecaniciens, Electriciens, Sme den, Draaiers, Schrijnwerkers, Meu belmakers, Modelmakers, Teekenaars, t.t.z. goed geschoolde, ontwikkelde vak lieden, cn legt ook de grondslagen voor het VAKOVERSCHAP. Dc studiën du ren 4 JAREN. 2. AANNEMINGSVOORWAARDEN. 1. OUDERDOM: Yan af 13 jaar (mits bewijs van schooloverheid) tot 17 jaar; 2. BEKWAAMHEID Aannemings examen over de leerstof van de Lagere School; 3. GEDRAG: Getuigschrift van goed gedrag. 4. GOEDE GEZONDHEID. 3. EXAMENS, DIPLOMA'S. Bij het einde van ieder studiejaar is cr een overgangsexamen einde 4de studiejaar, eindexamen, afgenomen door vreemde juryleden: Schriftelijke, mondelinge en practische proeven en teekenproevcn. Het wcllukken geeft recht lot een bekwaamheidsdiploma. 4. LEERLINGEN. De school is toegankelijk voor jon gelingen uit de .Volksklas cn uit dc Burgersklas. Jongelingen, welke met vrucht een of twee klassen eener middelbare school doorloopcn hebben, kunnen aanvaard worden in liet -2de studiejaar. 5. VORMING. De technische studiën omvatten een theoretisch en practisch gedeelte, als mede een grondig teékenóriderricht. De uittredende gediplomeerde' leerlingen zijn goed geleerd, sterk in 't werk en handig in het vakteekenen. Theoretisch' gedeelte Vlaamsche taal, Frans.ehe taal, Rekenkunde, Stel kunde, Natuurkunde, Scheikunde, Werktuigkunde, Electriciteit, Techno logie, Weerstand der Bouwstoffen. Aan de GODSDIENSTIGE en ZEDELIJKE OPVOEDING en VORMING VAN HET KARAKTER WORDT GROOTE ZORG GEWIJD. 6. HOOGERE TECHNISCHE AFDEE" LING. Een Hoogere Technische Afdeel ing vormt Lagere en Hoogere Officieren van het Vakleger, o. a. Meestergast. Werkhuisoverste, Teekenaar, Vaklee- raar, Bedrijfsleider, Werkonderzoeker, Patroon, Hulp-ingenieur, Ingenieur, lechnieker, enz. De Hoogere Leergangen zijn toegan kelijk voor jongelingen, welke het di ploma van volledige middelbare techni sche studiën bezitten en ook voor de zen, die door een examen bewijzen, dat zij de Hoogere Leergangen met vrucht kunnen volgen. Die leergangen worden gegeven van 6 tot 8nre 's avonds en duren 5 JAREN. Noelit&ffs, jongelingen uit de begoede burgerij, kunnen hunne hoogere vor ming voltrekken binnen een tijdver. Welnu, ook dat raadsel is zijne oplossing nabij en heeft uwe moeder u onlangs niet gezegd, Sybrand, dat gij haar op dat oogenblik niets zoudt te verwijten hebben Ja, dat zegde zij, liet de broeder er nadenkend op volgen. Waarom dan niet geduldig ge wacht en betrouwd Het is niet zeker dat de gezichts punten van moeder en zoon, bij die op lossing, dezelfde zijn. Neen, maar dan nog blijft u de goede God over, die u niet verlaten zal. De jongeling zwijgt eene poos en zegt eindelijk: Ge hebt gelijk, zuster, ik jammer voor dat het jammer daar is. Ik zal wachten en toezien... En ik, ik zal bidden antwoordt de zuster onder het heengaan. Mevrouw d'Engelgrave is in hare ka mer en schijnt een oogenblik besluite loos te zijn. Haar gelaat is bleek, doch verraadt geen schrik. Er ligt integen deel eene koude vastberadenheid op dat wezen te lezen. Terwijl zij daar staat met al hare te genwoordigheid van geest en dat kou de uiterlijke, heerscht in haar binnen ste eene drukke beweging personen, woorde<n en denkbeelden rijzen beurte, lings voor de oogen des geestes op Mevrouw beoordeelt de eersten, wikt en weegt de laatsten zij geeft aan elk hunner plaats in hare plannen. Allengs komt er meer vertrouwen in haar. Het spinneweb van draden in eene poppen kas moge u verontrusten, doch de man, gewoon mei d£ fioppten fe spelen* loop van drie jaren, mits voortgezette dagstudiën. Eene Technische Normaalschool is toegevoegd aan' de Hoogere Afdeeling, met het hoofddoel den .VAKLETDER zoowel VAKOVERSTE als VAKLEF- RAAR te vormen. Dit is eene nood zakelijke vollediging van de Hoogere afdeeling. Die lessen worden gegeven den Zondag, van 9 tot 12 JA ure. De leerstof die in aanmerking komt is Spreken, Schrijven, Zielkunde, M.elho- denlecr, Opvoedkunde, Maatschappij leer, Kunstleer en Organisatie. Die, studiën duren 3 a 4 jaren. AALST BEZIT DUS EENE VOLLEDI GE TECHNISCHE SCHOOL. 8. TOEKOMST. Werklieden, Burgers, talrijke nieu we, eerbare en winstgevende bedienin gen kunnen hier veroverd worden dooi* uw zonen. Indien uwe kinderen aanleg loonen voor de Techniek, zendt ze naar. de Technische Scholen en gij verze kert zc ecne solicde ontwikkeling, eene uitstekende broodwinning en een flin ke karaktervorming. Talrijke uitgetreden leerlingen zijn werkzaam in de Nijverheid en onder scheiden zich door hun gedrag, door juin werk en hun loon. Bij velen is diti zelfs buitengewoon goed. Informeert maar. Dit zijn reeds vruchten van do Technische vormschool. Laat ze nu nog wat groeien, enkele jaren ouder worden en ze zal aanzien worden als een schat door "de Werklieden, door do Burgers,- door Nijveraars en door do Overheden. 9. AVONDLESSEN. Jongelingen die hunne vakstudiën niet konden voltrekken of die de gele genheid niet gehad hebben aan" Vakstu diën te doen, kunnen zich laten in schrijven voor de Avondlessen in ver band met de Metaal- Hout en Textiel nijverheid op Zondagen 6 en 13 Sep tember, van 9-12 ure, in de Vakschool, ingang Klottestraat. 10. DAGLEERGANGEN. INSCHRIJ VINGEN. Inschrijvingen voor het schooljaar 1925.26, Bureelen der. Sch'oool, van 9-12 en van 14-16 ure. Ingang.Klot- teslraat. 11. AANNEMINGSEXAMEN, DAG LEERGANGEN. Het aannemingsexamen zal afgeno men worden op Zaterdag, 29sten Sep tember 1925, om 8 ure 's morgens, Vakschool, ingang Klottee.traat. 12. INLICHTINGEN. Verdere inlichtingen kan men altijd bekomen op het bureel der school eri bij de schoolgaande leerlingen zelf zij zullen met, de meeste "vriendelijkheid en bereidwilligheid uitleg geven. 13. TENTOONSTELLING, van dó vakken der uittredende leerlingen, op Zondag 27 sten September van 9.12 u. 's morgens en van 13 tot 15 y2 ure s namiddags. Ingang Klottestraat. uit al die draden wel wijs te worden, en zelfs uit eene misgreep partij te trek ken zoo was het ook met Mevrouw. Mevrouw ontsteekt eene waskaars eri schrijft een brief van een paar régels, vouwt, dien voordat wij ons hebben kun nen vergewissen wat hij bevat, en het is slechts bij toeval dat wij op het adres den naam van Dobs hebben kunnen zien. t Dan zet Mevrouw haren hoed op, laat den sluier naar beneden, hangt een lichte mantel óm en verlaat de villa. Zij zelve steekt den brief in den post, en gaat nu dwars door het stadje. Me vrouw ontmoet schier geen badgasten; allen zijn op den zeedijk. De olielam pen branden flauw. Niemand let overi gens op de gesluierde dame, die op het einde der straat, waar geen huizen meer gebouwd zijn, den houten trap be klimt die naar den zeedijk geleidt. Nu volgt zij de villa's, die naast elkander, staan, alsof ze aan een lange breinaald geregen zijn. yoor eene der laatste gehouwen staat Mevrouw stil t is de «Sancta Maria De voorzaal is ledig: in de achterka mer zit een meisje aan de tafel en met gebogen hoofdje te werken. Mevrouw d'Engelgrave treedt, bin nen en Adriaria, door het lichte ge- druiscb uit hare ingetogenheid gewekt, rijst op en nadert bedeesd de binnen- etrederie, die nu den sluier achteruit! werpt en haar gelaat te zien geeft. Dó gelijkenis met haren zoon is treffend Mevrouw moet zich, voorwaar .1 niet' aankondigen^ n»pïgïj

De Volksstem | 1925 | | pagina 2