De Hiéron 5 Zaterdag Sept. 1925 Tegen de tering Geheimzinnige verdwijning van een zinneloozen prins De ondergrondspoorweg te Brussel De 44Anvers" uit Antwerpen te Detroit aangekomen Het Eucharistisch Congres te Chicago Het Winleruur Onze Vorsten Raadselkeus H De telegraaf= en telefoontarieven Het vliegtuig in de toekomst Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. lil Publiciteit buiten het Ai?, KXXP JAARGANG NUMMER 204 _T .T> A rj-T^T A T-> 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Npffel-Db Gendt 6, Londres AALST i Asentschap Havas, Adolf Maxiaan, 13, te Brussel. i— Rue de Richelieu, Parijs. Bream's Buildings, E. P. 4, H. Laurentius f Zon op 5,13. onder 6,25 Laatste Kwartier den 10 {2de Vervolg), 'De Zaal der Toewijdingen, Omdat Christus Korting is, rust op iederen mensch de pliëht ?iich jvijden. aan Hem van ganseher her te toe te De derde zaal is vol schilder stukken, die deze toewijding aan Christus in het Allerh. Sacrament weergeven. Zoo vindt men daar o, a. De toewijding van Ccwhafvna van Sienna aan de H. Eucharistie. Zij ziet in de H. Hostie het God delijk Kind. Zij begrijpt hare zen ding en bezoekt den Paus van Avi gnon, om hem te verzoekejn naar Rome terug te keeren. 1 Het Mirakel van Ettyswill in Zwitserland, Kardinaal de Bende wijdt zich toe aan Jesus-Eucharisticus. De H. Anastasia draagt de H, {Teerspijze aan veroordeelde chris tenen, terwijl Christus stervende in hun midden verschijnt. In glazen kassen vindt men al lerlei juweelen en goudwerk die betrekking hebben op het H. Sa crament, v- Tharts komen we in dë vierde zaal of de Zaal der Eerherstellingen. Een jaar voor het heilig afster ven van de H. Margaretha, sprak Christus tot haar Ik wil, dat mijn Hert aanbe den worde in de paleizen der mach tigen. Ik wil een nationalen tempel. Ik wil, dat mijn Hert Worde afgebeeld op dë vaandels Dit zijn de sociale veropenba- ringen van 1689. Dergelijke voorstellingen 'bieden ti deze zaal. Men ziet er De beheering van den hertog van 'Brunsvoijh (i7 eeuw)begonnen door Rubens, voltooid door een zij ner leerlingen. De protestantsche hertog begaf zich vergezeld van zijn eehtgen'oote naar eene katho lieke kerk om zich te vermaken. Op het oogenhlik, dat de H. Jozef van Cupertino de II. Communie uit reikt, wordt hij van de aarde opge heven. De hertog riep t'oèn uit Jesus Christus is in die Hostie, ik zal Zijn leerling en apostel zijn Hi j valt op zijn knieën en aanbidt. In een vitrine bemerkt men vele medailles en gravuren van Clovis, S. Michael, Karei de Groote, de bekeering van Hendrik IV, belof te van Lodewijk XVI aan het H. Hert, enz. Een origineel van Palma Junior toont een grootheer nederig ge knield voor de Heilige Hostie,! die een Priester opheft, en belooft de wapenen op te nemen ter verde ding des Geloofs. De TT. Communie der. TT. There- 'sia. Een veldslag in dé middeleeu wen, I.egnano (1176). Aan den ge zichteinder verschijnt een eucharis tische zegewagen, waarop de H. Mis wordt opgedragen, De slag van Lepantó. (1571) Terwijl Turksöhe ën Kristen sche pen elkander aanvallen, verschij nen boven de christensehepen twee engelen met 't Kruis en H, Eucha ristie, Eene H. Mis in open lucht op last van Paus Pius V. Dc Processie met het Allerh. Sa crament te Venetië. De doge cigo- gna beveelt, de Republiek Venetië toe te wijden aan 't Allerh. Sacra ment. Jesus zal voortaan de Ko- hing der stad zijn. Venetië ontving zegen- op zegen en werd de Konin gin der zeeën. Eerherstel van Vasco de Gama. De beroemde zeevaarder komt in Oost-Indië. Hij wil, dat de eerste, die bezit zal nemen van dit land, Jesus Christus zij. Daarom! laat hij er dadelijk de H, Mis opdragen. Rudolf van Habsburg stijgt af an zijn peerd en geeft 'het' aan een priester, die het H. Sacrament naar een zieke brengt, Rudolf volgt te voet, In twee vitëienen ziet ge ivoren beeldjes van China, Mongolië en van de Celten, die de herinnering vertegenwoordigen der oude tradi ties hij die volkeren nopens het ver wachtte offer van Jesus in de meest verscheiden godsdiensten. Nu komen wij in de Centrede Zaal. Deze zaal ligt omsloten door de vier zalen, reeds besproken. Bövën de vief zijden dezer zaal leest men in 't Latijn de volgende schriften op iederen muur één,ver korting zijnde van alle zalen van dit Museum!, Aan het Goddelijk tam, te genwoordig in de H. Hostie, be hoort rechjtens het beheer over alle volkeren. 2) Gedurende dë eeuwen ïs een feit, dat men onder de volkeren, toegewijd aan de H. Hostie, hoor de Christus overwint, regeert, heerscht. 3) Iri dit gebouw vinden welon derrichte mensëhen de kunst of nornfa de beste regeering bewezen de maatschappij onderworpen aan Christus-Hostie. '4) Te Paray werd een belofte gedaan aan steden en staten, dait de vredezon hersteld wordt, als men eerherstel zou brengen aan Chris tus-Hostie (onder het teeken van het Allerh. Hert)Deze zaal is wel de voornaamste van alle. Is Christus rechtens Koning der volkeren, hier zien we heerlijk schoone frèscos, die ons verklaren, hoe sinds de schepping der wereld Christus is .de verwachte Koning, als zoodanig voorgesteld en Wiens voorafgebeeld Sacrificie de grond- vestige akte is van alle godsdiens ten. Gedurende vier duizend jaren, onder alle hemelstreken, bij alle volkeren, van de boorden van den Euphraat tot de bergen van Mexi co branden offers op de altaren. Deze frescos zijn de drie mees terstukken van Hugo d'Alesi, die tot in de kleinste bijzonderheden kleeding. iuweelen, enz. van land en tijd heeft weergegeven. Slot volgt.) Het Staatsblad van 3. September geeft melding van het Koninklijk Be sluit waarbij eene toelage van één millioen verleend wordt aan het Natio naal Verbond tegen de tering, te Brus sel, om hét tc helpen de tering te be strijden. In verband met hot verzoek', door een financieel consortium tot de Belgische regeering gericht, om concessie yoor het aanleggen van een tunnelspoor te Brussel, meldt men dat het aan den minister van spoorwegen voorgelegd ontwerp strekt tot het graven van drie groote lijnen. Lijn 1 zou de Voorsteden St. Gillis en Schaarbeek, onder de centrale boule vards door, met elkaar verbinden. Deze lijn zou tevens 'dienst doen als Noord- Zuidverbinding tusschen de twee grootste Brusselsche1 spoorwegstaties. Lijn 2 zou het Oosten van de Brussel sche agglomeratie met het .Westen verbinden en loopen van Elsene naar het I.Tzerplein nabij de haven, via de Naamsche Poort en de Beurs. Voor lijn 3 is het traject voorzien: Jubelpark, Luxemburgstatie, Anderlecht. Lijn 2 zou, met het oog op de we reldtentoonstelling in 1930, verlengd worden tot aan de hoogvlakte van La- ken-Heysel. De centrale metrostatie zou 'daS van dé Beurs zijn, terwijl verder de aan sluitingstaties zouden gebouwd wor den aan de Hallepoort en nabij Ixét Troonplein* De schoonbroeder van den koning van Egypte, prins Amed Seifeddin, is dezer dagen spoorloos verdwenen uit het zinneloozengesticht,waar hij opge sloten was. -Prins Amed Seifeddin leefde in het zinneloozengesticht van Ticehurst provincie Sussex, waar alle mogelijke pracht en praal hem omringden. Zie hier in welke omstandigheden hij eï 24 jaar geleden door de Engelsche rc- geeTing geplaatst werd. Hij had gepoogd zijn schoonbroeder te vermoorden en had hem erg ge kwetst. Aangehouden en gevonnist, werd hij tot levenslange opsluiting veroordeeld. Maar na twee jaar gevan-i genis bevond men dat hij zinneloos was en zond hem ïn Engeland. Sedert kon men hem eiken dag zien in het kleine dorp Essex, vergezeld door tweq mannen die met zijn bewaking gelast waren. Er bestaat geen twijfel nopens de geestesverwarring van den prins. Al- zoo had hij de gewoonte niet alleen al de personen te groeten welke hij in fret dorp ontmoette, maar ook de hoo rnen en de dieren. Daar hij volstrekt niet kwaadaardig is, liet men hem een groote vrijheid, docli steeds was hij vergezeld door 'zijn bewakers. 's Maandags begaf hij zicli gewoon lijk in een prachtigen auto naar Has tings, een badplaats in de omgeving, 't Is daar dat hij zich Maandag op nieuw bevond en terwijl een der bewa kers zich verwijderd had om dagbladen te gaan koopen, verdween de prins met den anderen bewaker, een genaamden William Bildcen. Thans heeft men ook vernomen dat een ander bewaker uit het gesticht, zekere Alexander Bastoni, eveneens verdwenen is. De Engelsche detectieven zijn een spoor aan 't zoe ken. Men gelooff. dat de prins vertrokken is naar Boulogne (Frankrijk), daar, men aan boord van de stoomboot die den dienst tusschen Hastings en Bor deaux verricht, een persoon opgemerkt heeft wiens beschrijving overeen stemt met die van den Egyptiscben prins. Do vrouw van William Bildeen heeft aaQ dé politie verklaard dat haar man, die sedert 20 jaar aan den dienst van 'den prins gehecht is, haar. verwittigd had dat hij een ontvoering van zijn mees ter vreesde. 1 Bildeen zou in den laa:tsten tijd ver schillende malen verdachte lieden de omgeving van het zinneloozenge sticht hebben zien rondzwerven. De wacht in en rond het gesticht was dan zelfs versterkt geworden. Bildeen had ook aan zijn vrouw gezegd dat, indien men den prins ontvoerde, hij dezen zou volgen gelijk wat er hem te wachten stond. Nu vraagt men zich" af waarom de prins ontvoerd werd, terwijl hij tocli sedert 24 jaar een rustig bestaan sloot te Ticehurst. Men gewaagt van zijn moeder, 'die te Consfantinopel woont en die reeds meermalen aan de Engelsche regeering gevraagd had om haren zoon bij zich' te rnogen nemen. "Anderzijdsch is er een Turksche groep die, met een politiek doel, zich van 'den prins wildp meester maken. Er is wellicht ook" "een geldelijke kwestie mee gemoeid, 'daar de prins 'in Egypte onmetelijke eigendommen be zat welke door 'de regeering Kn'der dwangbeheer gesteld zijn'. De Inkom sten 'dezer eigendommen worden op meer 'dan 200.000 pond Sterling rs jaars geraamd. Zooals men ziet 'gaan 'dé 'gissingen hun gang. Wat ér juist in 't spel is, kan niemand nog met zekerheid ver klaren en Dinsdag nacht had de polieié nog niets gevonden 'dat eenigszins 'in de zaak zou kunnen wat licht brengén. Een intieme vriend van 'den verdwe nen prins ontscheepte te Boulogne:, Een auto waarin reeds een vertegen woordiger 'der Turksche r'ege'ering zat, voerde hem naar een onbekende plaats waar 'de prins bij zijne moeder was. De vluchtelingen zouden 'dan naar Luzern vertrokken zijn 'om 'met 'den Oost expressdienst naar' Constantino- pe| yerder, op. tfi fcukkeiü EEN LANDING* SPOORSTAVEN VOOR DE FORDFABRIEKEN. New-York", 3 Sept. i— De bla'den ma ken melding van dé aankomst uit Ant werpen te Detroit, 'in Michigan, van het stoomschip J Anvcr.s met een lading spoorstaven, bestemd voor 'de werkhui zen Ford te Detroit en té .Tolede. Afgaande op de me'dedeelingen der in voerders, zouden ze, 'door het vervoer te water van 1.418 ton Belgische spoor staven naar Detroit, een besparing ge maakt hebben van 25 ten honderd, dan ze te Pittsburg te bestellen eri te laten vervoeren per spoor. Het is nochtans eene réis van 4.000 mijlen en voor de Belgische staVen moesten 2.40 dollar tplrechten worden gestort. Wat. er ook van zij, de Belgische sta ven zouden '10 dollar dé ton minder ge kost hebben 'dan de Amerikaanscfre sta- door Kardinaal Munde- secretaris yan het De 'AnverS V, die 2.200 to'n meet, ïs naar Antwerpen vertrokken met een la ding tractors. Nu wordt de Nica verwacht. Op die wijze zal een recKstreeksché diens4t tot stand komen tusschen De troit,'Antwerpen, en sommige Holland- sche havens. Van af dit jaar is er, zooals men weet, een accoord gesloten waarbij En geland, Frankrijk en Belgie overeenko men het zomer- en winteruur op den zelfden datum in te voeren. Het zomeruur treedt in voege deii derden Zaterdag van April; het winter uur of normaal uur van Greenwich, den perste Zaterdag van October. Het ministerie van binnenlandsche zaken bereidt nu liet koninklijk besluit voer, waarbij dé uurwerken in den nacht van 3 op 4 October één" uur zul len moeten achteruitgezet worden. Uit Cairo is een snelberichi toegeko men, meldend dat Koning Albert en Koningin Elisabeth, hunne reis naar Indië voortzettend, "den overtocht van 't Kanaal van Suez 'doen. Eene depeche uit Port-Saïd meldt: De stoomboot Ramprvia' van de P. O. is den 2en in den morgen hier aangekomen. De Koning en de Konin gin zijn aan liet strand een beid gaan nemen en vervolgens weer aan boord gegaan. Een dief is iemand, die NIET tegen den persoonlijken of privaten eigen dom is. Hij verstaat den diepen zin van. Hebben is. hebben; krijgen is de kunst. Anders, zou hij niet stelen. Dat beduidt in 't algemeen" Wordt de eigendom altijd beschermd;, kwestie is den «titel ervan te bezitten. Dat verstaat men 't best, als men op t zand zit en ondervindt dat \t geld jeenen steert heeft I I Een kommunist. is iemand, die WEL tegen den privaten eigendom is. Dat lis hef grondbeginsel van 't kommunist zijn. En nu, 't. eerste raadselken Dief en kommunist zijn van tegen overgestelde meening in zake privaten igendom. Hoe komt het nu, 'dat., als 'die twee zich UWEN eigendom ter herte trekken gij in de twete gevhllen er kunt achter schuifelen !...- Eenvoudig, omdat, die alle twéé han delen in tegenstrijd met den katholie ken godsdienst. Van daar 'de warboel, dc onrust en de boel ellenden, 'die uit diefstal en kommunistiscbé theorieën volgen. Een ander raadselken I Waarom zijn sommige liever deugniet dan dom Omdat, ze niet weten, ïToe' "dom Kef is, deugniet te zijn !...- En van de groote. deugnieten 'gespro ken; die zien wel in, dat ze het Zöd verre niet zullen brengen als tot een eenvoudig en gelukkig leven, 'gelijk de brave mensehen. Nochtans zonder dat, komen ze tot niets, en ziet men, dat ze voor de goede christenG menschcn moe ten onderdoen. Een derde raadselken (Wie is een vrij man Hij die wil en kan wérken T Maak daar, lezer, een philosophïscK opstel over Kunt ge 't niet, beken 'dan Mgr Quille, ïein als algemeen Eucharistisch Congres té Chicago be noemd, heeft enkelé mededeeliii- gen omtrent dit Congres gedaan. Het Congres zal geopend worden opj Zondag 20 Juni .1926 in de kerk van den Zoeten Naam. Hier zal de Pause-, lijke legaat worden verwelkomd. Op 21, 22 en 23 Juni zullen de algé- meene en sectie-vergaderingen plaats hebben. Maandag 21 Juli is 'de kinderdag, waarop 50.000 kinderen der parochiale scholen in het stadion van het 'Grand Park de Missa de Angelis E zullen uitvoeren. Dinsdag 22 'Juni is de vrouwen- én fh'annendag. Het stadion is in den morgen voor 'de vrouwen, in den avond voor de mannen gereserveerd. Woensdag 23 Juni is 'de Kooge öri- derwijsdag. Dan zullen de hooge scho len, academiën en colleges in. hét sta dion vertegenwoordigd zijn. De sectie-verga'deringen zullen gé- durende deze dagen in verscheiden za len der stad gehouden worden, "dé voornaamste zittingen vinden jn liet Coliseum plaats. Op Donderdag 24 'Jiini zal "de groote" processie op het terrein van het semi narie van Mundelein rondtrekken, wel ke volgens 'de thans getroffen regeling om 2 uur in den namiddag een aan vang neemt. Het Belgisch ministerie van Spoor wegen, telegraaf en telefoon stelt een verhooging der internationale' te-» legraaf- en telefoontarieven in Uit zicht, welke vooral op Engeland, Duitschland en Nederland is gemunte Een officieuze mededeeling zet uit-* een, clat ten gevolge van "de vooroorlog- scfre conventies en 'de groote verschild len in de wisselkoersen Belgïe's aan deel in de opbrengst der huidige ta rieven niet meer in verhouding staat tot het aartdeel der landen met hoogeii wisselkoers. Zoo moest Belgie tot voor kortciï tijd '4/7 van de opbrengst rder tele- graaftarievcn in goudfrank's betalen. Wat de telefoon betreft, een gesprek Belgie-Engeland kost te Brussel 25 fr., waarvan Engeland 23 fr. moet ontvain- gen. Te Londen kost het' gesprek' met Belgie 8 sh. Of 43 fr. De LondenscKér correspondenten laten zicK 'dan óök geregeld uit Brussel opbelleü". Met Frankrijk ën het Saargebied werd ree'ds 'sedert' '1 'A'ug. 11. 'den 'gou den standaard ing'évoerd. iTlians zal geleidelijk hetzelfde gebeuren met En geland, Duitschland en Nederland, Maandelijks zullen 'de tarieven worden verhoogd, tot zij op '1 Januari 'de goud- pariteit hebben bereikt. -:0:s uwe onmacht en zie in, hoe men soms. 'nen advokaat noodig Heeft, I l ECHTE TWEEDEKKERS VOOR EEN HONDERDTAL PASSAGIERS. In een lezing op het congres van 'de Engelsche verecniging tot bevordering der wetenschap heeft de lieer. Oliveo Simmons, een bekend ingenieur, eert merkwaardige schets opgehangen S:an de ontwikkeling van hol watervlieg-. tuig, zooals hij zich die voorstelt. Deze ontwikkeling zou al bijzonder, langzaam gaan als wij niet binnen een tiental jaren vliegtuigen hadden van 100.000 ton bruto. Dit zouden geheel stalen monoplanes zijn mSt een vleu- gelwïjdle van 220 voet en 6en romp vajï ongeveer 6000 vierkante voeten, In 'de befde dikke vleugels kouden 'dé! menselren machienen geplaatst worden, die elk ongeveer 3000 P. K, kouden ontwikke len. Eenmaal in de lucht kou 60 per cent van Het volle machien-verihögeit' voldoende kijn bm het vliegtuig zijn snelheid te 'geven en noodlandingen zouden lot het verleden behoóreh. t De romp zou worden voorzien van twee dekken en 'overvloedige' Tuimtd bieden voor 'een honderdtal passagiers. Met dergelijke vliegtuigen Jzoir meli over 'de '100 knoopen kunnen afleggen zonder te landen. Door het' aantal pas-, 'sagiers iets te beperken kou met der— 'gelijke toestellen een 'dienst Europa- Amerika mogelijk zijn hiel énkel een tusschenlanding "op de 'Akoren. Men zóvt den Oceaan tn 36 uren kunnen overste ken.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1